Країни ЄС остерігаються фінансування "захоплення влади" Брюсселем у сфері оборони — Financial Times
Фіскально консервативні країни ЄС чинять опір новому плану Брюсселя щодо збільшення спільного фінансування оборони, що ставить під сумнів прагнення до швидкого нарощування промислового потенціалу континенту. Хоча більшість країн-членів хочуть зміцнити європейську оборону і зменшити залежність від США, існують великі розбіжності щодо того, чи варто передавати Європейській комісії нагляд за новими спільними фондами, призначеними для оборони. Ці застереження підкреслюють складність розширення військового потенціалу Європи в умовах дефіциту державних фінансів, а також розбіжності щодо доцільності розширення повноважень Брюсселя у сфері оборонної політики, повідомляє Financial Times.
"Ми не допустимо захоплення влади Комісією", — заявив високопоставлений дипломат ЄС, який назвав "чистою фантазією" пов'язану з цим ідею випуску 27 країнами-членами ЄС нових спільно забезпечених оборонних облігацій.
Країни-члени ЄС вважають, що Європейська комісія не повинна стимулювати це. Уряди розміщуватимуть замовлення, оборонні компанії інвестуватимуть в потужності й продаватимуть свою продукцію. Адже так працює ринкова економіка. І вони переконані, що немає потреби в новому стилі планової економіки.
Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн розробила детальну стратегію для оборонного сектору Європи, яка заохочує спільні закупівлі між країнами ЄС, при цьому Брюссель субсидує зброю, яка вважається стратегічно важливою, і виступає гарантом певних обсягів виробництва. Зменшений десятиліттями скорочень оборонного бюджету, європейський оборонно-промисловий сектор серйозно постраждав через свою нездатність задовольнити потреби України, яка протистоїть російському вторгненню.
Франція закликала до виділення додаткових коштів, щоб континент став більш самодостатнім у сфері оборонного виробництва. Комісар ЄС з питань промисловості Тьєррі Бретон, запропонував випустити нові спільні боргові зобов'язання на суму 100 мільярдів євро для фінансування оборонних інвестицій, і цю ідею підтримали лідери, в тому числі прем'єр-міністр Естонії Кая Каллас. Але такі країни, як Німеччина і Нідерланди, не бажають випускати нові боргові зобов'язання.
"Нідерланди не є прихильниками випуску нових спільних боргових зобов'язань. Фінансування оборонних витрат — це не відповідь на кризу, а політична реакція на структурні виклики. Тому використання спільного боргу не є найочевиднішим шляхом", — повідомив представник міністерства фінансів Нідерландів.