Стосується молоді: хто може втратити право на відстрочку від мобілізації
Верховна Рада у першому читанні ухвалила новий законопроєкт про мобілізацію. 27 лютого Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки на засіданні розпочав розгляд законопроєкту про мобілізацію до другого читання.
Новий законопроєкт передбачає запровадження змін щодо правил мобілізації студентів, аспірантів та докторантів. Нагадаємо, хто може втратити відстрочку.
Чи можуть втратити відстрочку студенти
За новим законопроєктом, якщо студент отримує другу вищу освіту на будь-якій формі, він підлягатиме призову на військову службу під час мобілізації.
Водночас не підлягають мобілізації такі категорії здобувачів освіти:
- той, хто отримує професійну (професійно-технічну) освіту;
- фахову вищу та вищу освіту, навчається за денною/дуальною формами, здобуває рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий.
Відтермінування від проходження базової служби можуть отримати такі здобувачі освіти:
- той, кого визнали тимчасово непридатним до служби за станом здоров’я;
- навчається у закладах загальної середньої освіти третього ступеня;
- професійної, професійно-технічної освіти, фахової передвищої/вищої освіти;
- в закладах середньої та вищої духовної освіти на денній/дуальній формі навчання;
- в інтернатурі та докторантурі (відстрочку надають до досягнення 24-річного віку);
- обрали відповідний рік для проходження базової військової підготовки (зазначену відстрочку не надають під час дії воєнного стану);
- мають право на звільнення від служби у зв'язку з сімейними обставинами чи з інших поважних причин (список представлений у ч. 12 ст. 26 закону).
Чи зможуть призивати аспірантів в Україні
У попередньому варіанті законопроєкту було вказано, що під мобілізацію в час воєнного стану не підлягатимуть такі здобувачі освіти:
- професійної та професійно-технічної освіти;
- фахової передвищої/вищої освіти;
- асистенти-стажисти;
- аспіранти та докторанти, які навчаються на денній/дуальній формі освіти;
- наукові та науково-педагогічні працівники закладів вищої/фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, що мають науковий ступінь;
- педагоги закладів професійної, професійно-технічної освіти, закладів загальної середньої освіти (якщо там працюють).
У новій версії документа передбачений військовий призов для аспірантів, які навчаються за контрактом. Проте мобілізації не підлягають здобувачі професійної, професійно-технічної, фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються на денній чи дуальній формі навчання та здобувають наступний рівень освіти та докторанти, громадяни, які зараховані до інтернатури.
Нагадаємо, аспірантам можуть зберегти право на відстрочку. Заступниця голови фракції «Слуга Народу», народний депутат України, голова підкомітету з питань вищої освіти Юлія Гришина подала відповідну правку до оновленого законопроекту про посилення мобілізації, оскільки, за її словами, таке обмеження суперечить Конституції України та закону «Про вищу освіту».