MY.UAНовини
Премії за знищену техніку для ЗСУ: депутати готові жертвувати Телемарафоном, а військові вагаються
Премії за знищену техніку для ЗСУ: депутати готові жертвувати Телемарафоном, а військові вагаються

Премії за знищену техніку для ЗСУ: депутати готові жертвувати Телемарафоном, а військові вагаються

Серед військовослужбовців нову ініціативу нардепів підтримують не всі

У Верховній Раді зареєстрували законопроект про встановлення доплат і пільг для мотивації військовослужбовців. Якщо документ №11012 буде ухвалено, воїни ЗСУ і їхні близькі зможуть претендувати на численні преференції від держави під час служби в армії та після звільнення з неї.

Ініціатори реформи вважають, що таке заохочення сприятиме не лише більш активній мобілізації цивільних громадян, а й підвищить бойовий дух на фронті, мотивуючи бійців боротися з ворогом ще більш завзято.

Як працюватиме майбутній закон, з яких джерел його планують фінансувати і чи виправдає покладені на нього сподівання, "Телеграф" запитував у авторів документу і самих військовослужбовців.

Все нове – це добре профінансоване старе

Ідея грошового заохочення за знищення ворожої техніки не є новою для української армії. Порядок виплат винагород учасникам ООС був ухвалений наказом Міноборони № 340 ще у вересні 2020 року і доповнений наказом № 230 від 11 серпня 2021 року.

Втім, попередні норми суттєво відрізнялися від запропонованих сьогодні. Наприклад, за успішне виконання бойового завдання передбачалася виплата винагороди:

  • на бригаду – 365 000 грн;
  • полк, батальйонно-тактичну групу – 243 000 грн;
  • батальйон, дивізіон та прирівняні до них військові частини – 121 800 грн;
  • роту, батарею, ескадрилью, взвод, групу – 60 900 грн.

Крім того, для підтвердження виконання завдання зі знищенням техніки необхідно було надати перелік документів:

  • рапорт командира підрозділу, який безпосередньо виконував завдання;
  • суміжних підрозділів, які підтверджують знищення (захоплення) техніки;
  • фото та відео з координатами місця знищення техніки;
  • рапорт командира екіпажу літака (вертольота), льотчика – щодо знищеної техніки;
  • акт оприбуткування трофейного майна.

Згідно з положеннями нового законопроекту №11012, окрім збільшення грошових винагород за знищену техніку, бійці ЗСУ зможуть отримувати одноразові або щомісячні виплати за продовження служби після завершення строку у 36 місяців, пільгові кредити на відкриття бізнесу, розмитнення автомобілів на пільговій основі, пожиттєве страхування життя та здоров'я, а також іпотечні кредити на житло на строк до 20 років з пільговою ставкою 3% на весь строк.

Щоправда, де саме нардепи планують брати кошти на фінансування цих виплат і пільг – а це приблизно 70-80 млрд гривень на рік – поки не дуже зрозуміло. Автори законопроекту одностайно зазначають, що знайти гроші можна, якщо переглянути державне забезпечення сумнівних проектів, зокрема Телемарафону єдиних новин.

За словами ініціатора законодавчих змін, секретаря комітету ВРУ з питань національної безпеки, оборони та розвідки Романа Костенка, який особисто брав участь в бойових діях як за часів АТО/ООС, так і під час повномасштабного вторгнення, лише на фінансування "Єдиних новин" з бюджету витрачають близько 2 млрд грн на рік, тому про тотальний дефіцит грошей для армії годі казати.

– Так, мотиваційні виплати за нормами, що діяли раніше, потребували менших коштів, але ця система була недосконалою і практично не працювала. Сьогодні ми говоримо про те, що заохочення до мобілізації — це добре, але давайте не забувати й про діючих військових. До них, частіше за все, застосовують лише метод батога. Це неправильно, адже мотивації не додає.

Якщо бійці будуть отримувати додаткові премії і пільги, вони проявлятимуть ініціативу, а не сидітимуть в окопах; замисляться над продовженням служби, а не чекатимуть звільнення; будуть впевнені у майбутньому своєї сім’ї після завершення служби, – каже Роман Костенко в коментарі "Телеграфу".

Колега Костенка по комітету, нардепка і резервістка ССО Соломія Бобровська головним мотивом створення законопроекту називає бажання сколихнути монобільшість у парламенті і привернути їхню увагу до недосконалості діючої системи заохочень військовослужбовців.

За словами політикині, все, що мають бійці станом на сьогодні, — це відпустки, але часто і їх не надають за встановленим законом алгоритмом.

– У деяких частинах право на відпочинок отримують через корупційні схеми або графік розписано таким чином, що окремі бійці не мають можливості потрапити додому з початку повномасштабної війни.

Військові — теж люди і вони втомлюються. Потрібно порушувати питання демобілізації і відпусток, заохочень і пільг. Якщо не впадати у політичний популізм і мати бажання, кошти на це знайти можна. Ми підраховували приблизну кількість знищеної техніки за 2023-й рік і дійшли висновку, що це не така вже й космічна сума у виплатах, якщо скоротити видатки на зайве під час війни, – каже Соломія Бобровська "Телеграфу".

Як це працюватиме і чи працюватиме взагалі

Якщо з пільгами і преміями за продовження служби/вислугу років все загалом зрозуміло, то механізм отримання виплати за знищену ворожу техніку викликає ряд запитань.

Зокрема, чи буде позбавлений новий механізм збору "доказової бази" надмірної бюрократії і чи залежатиме сума виплати (і її наявність загалом) від того, у який спосіб була "затрофеєна" техніка?

За словами авторів законопроекту, значення матиме виключно сам факт завдавання втрат ворогу. Що саме спалить російський танк – скид бомби з дрона чи постріл з гранатомета – не принципово.

З підтвердженням фактів все дещо складніше, але бачення майбутнього механізму у нардепів вже є.

– Доказом слугуватимуть фото і відео знищеної техніки, свідчення групи, яка виконувала завдання, а також командира, який приймав "роботу". Це стандартна процедура, яку використовують і для збирання даних по втратах ворога, – зазначає Соломія Бобровська.

Шанси на ухвалення законопроекту його автори оцінюють досить високо. Зокрема, за словами Романа Костенка, підписи під документом поставили понад 70 нардепів від усіх партій, а отже, можна сподіватися навіть на прийняття у першому читанні.

Ба більше, про підтримку ініціативи повідомив головнокомандувач ЗСУ і керівництво Генштабу, що стається не так часто. З урахуванням недавньої заяви президента Володимира Зеленського про необхідність підвищення розміру "бойових" до 200 тисяч гривень для тих, хто воює вже понад два роки, є надія й на те, що проголосований законопроект оперативно підпише глава держави.

Єдиною перешкодою до ухвалення норми можуть стати політичні ігрища, вважає Соломія Бобровська.

– Є побоювання, що ініціатива, запропонована не представниками монобільшісті, не припаде [владі] до смаку. Водночас ми не проти реєстрації альтернативних законопроектів і відкриття дискусій. Нехай навіть наш документ ляже в їхню основу – аби тільки результат був. На жаль, зараз питання демобілізації та її градації на рівні законодавчих змін не має ані компромісних рішень, ані навіть готовності розгляду з боку частини парламентарів, – каже нардепка.

Неочікувана реакція військових

Здавалось б, будь-які намагання влади полегшити долю військовослужбовців і забезпечити їх додатковими преференціями армійська спільнота має сприймати позитивно. Натомість "мотиваційний" законопроект позитивно оцінили далеко не всі захисники.

Так, офіцер ЗСУ, керівник благодійного фонду "Мир і Ко" Мирослав Гай вважає ініціативу зайвою витратою коштів.

– За весь час служби я не чув, щоб хтось із моїх товаришів отримав заохочення за підбиту техніку. Попри це, її продовжують нищити і будуть роботи це й надалі. Українські військові (особливо ті, хто воює на першій лінії) отримують дуже гідну заробітну плату, часом навіть більшу, аніж службовці деяких країн-членів НАТО. Якщо "бойові" будуть виплачуватись вчасно і в повному обсязі, повірте: цього буде достатньо.

Кошти, передбачені для фінансування цього законопроекту, краще направити на зарплати, компенсації, навчання і — найголовніше — забезпечення військових. Кому потрібні премії за ворожу техніку, якщо її нема чим нищити? Зарплати в ЗСУ – досить мотивуюча річ. Краще забезпечте армію снарядами, – каже Мирослав Гай в коментарі "Телеграфу".

Скептично ставиться до нового законопроекту й політикиня, військова ЗСУ Тетяна Чорновол, яка командувала розрахунком протитанкового ракетного комплексу "Стугна-П" у складі 1-ї окремої бригади спеціального призначення ім. Івана Богуна. За її словами, ініціатива нардепів надто скидається на звичайний піар.

– Мені ніколи не платили [за знищену техніку] і платити не будуть. Хоча за часів АТО підрозділ К2 (батальйон 54 ОМБр) отримував такі виплати. Виступати проти подібних законопроектів можуть лише ті військові, чиї службові обов’язки не передбачають знищення техніки.

Загалом це правильна ініціатива, але суми не повинні бути гігантськими: 1-2 тисячі доларів буде достатньо. "Полювання" – справа дорога. Ті, хто б’є техніку, – ініціативні воїни-мисливці, які вкладають у цю справу багато власних фінансів, щоб мати кращий результат, – каже Тетяна Чорновол "Телеграфу".

Вісім років гібридної агресії на сході країни і два роки повномасштабної війни з РФ переконали представників влади у тому, що майбутнє нашої держави на 100% залежить від забезпечення військових і їхньої вмотивованості. Про те, скільки парламентарів і урядовців досі не відкрили для себе цю істину, можна буде судити по результатам голосування за подібні законопроекти.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Міноборони допустило до експлуатації понад 330 зразків безпілотників українського виробництва
iPress
2025-04-28T20:03:44Z
Дніпряни при виході на пенсію можуть отримати десять виплат одразу: що для цього потрібно
Политека
2025-04-28T20:01:36Z
Які нові електронні послуги зʼявилися в «Дії» за цей рік
InternetUA
2025-04-28T19:46:42Z
Педро Санчес закликав громадян не користуватися телефонами без крайньої необхідності
InternetUA
2025-04-28T19:46:39Z
Помилка ще до співбесіди: рекретурка сказала, що відштовхує в резюме
24tv
2025-04-28T19:30:42Z
Радониця: традиції, як правильно поминати та заборони в батьківський вівторок
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T19:09:18Z
Почти 500 цвяхів перетворили массачусетські вулиці на небезпечні капкани зі шипами протягом ночі
Топ Жир
2025-04-28T19:00:24Z
800 жителів і 0 народжуваності: у якій країні світу найменше населення
24tv
2025-04-28T18:45:59Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Трамп чітко відповів, чи планує балотуватися в президенти втретє у 2028 році
GlavRed
2025-04-28T20:10:34Z
МЗС України закликає партнерів не допустити зближення рф та КНДР
iPress
2025-04-28T20:03:40Z
Британські миротворці в Україні можуть бути притягнуті до відповідальності за ЄСПЛ – The Telegraph
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T20:03:28Z
Фіцо й Орбан виступають проти будь-якої військової допомоги Україні
iPress
2025-04-28T20:03:05Z
Я керую країною і світом, мені дуже весело, – Трамп про свій другий термін
24tv
2025-04-28T20:00:16Z
Макрон обіцяє посилення тиску на Росію з боку Європи та США
Лига
2025-04-28T19:43:18Z
Путін забажав "перемир'я" на 9 травня: як Україна може переграти диктатора
24tv
2025-04-28T19:42:01Z
Орбан і Фіцо хочуть зберегти право ветувати рішення в ЄС
Европейская правда
2025-04-28T19:37:13Z
Меган Маркл уперше прокоментувала розлучення з принцом Гаррі
GlavRed
2025-04-28T20:03:18Z
7 захопливих українських серіалів, які можна подивитися на YouTube
24tv
2025-04-28T19:57:00Z
Великі справи у Малому театрі. Як оживають скарби Розстріляного відродження
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T19:36:27Z
"Дякую Богу за це щастя": Могилевська вперше показала свого чоловіка
GlavRed
2025-04-28T19:30:34Z
"Підемо під вінець": Melovin підтвердив стосунки з відомою співачкою
GlavRed
2025-04-28T19:25:53Z
Чорні штани — класика гардероба – ідеї образів для будь-якої нагоди
GlavRed
2025-04-28T19:25:23Z
Наймодніші відтінки лаку: не пропустіть хітові кольори цієї весни
24tv
2025-04-28T18:36:07Z
"На підтримку російської армії": відома співачка розповіла правду про Ані Лорак
GlavRed
2025-04-28T18:27:09Z
Чи справді Бенюк не бачив домагань у вишах? Акторка розкритикувала заяву народного артиста
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T18:24:36Z
Беззаперечний лідер: в якому регіоні зосереджені найбільші запаси нафти у світі
24tv
2025-04-28T20:03:50Z
Польща оновила угоду про будівництво першої АЕС
iPress
2025-04-28T20:03:08Z
Напругу в розетках підвищать до 230 В: чи є небезпека і що зміниться для українців
GlavRed
2025-04-28T19:46:15Z
Новий законопроєкт про криптовалюти в Україні: заборонять деякі види реклами та захистять споживачів
ITC
2025-04-28T19:43:11Z
Чи можна приватизувати землю без згоди сусідів
24tv
2025-04-28T19:06:15Z
Травневі пенсії: хто отримає збільшені виплати
Знай
2025-04-28T19:01:55Z
Іспанські АЕС втратили електропостачання
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T18:51:32Z
В яких містах України ІТ-працівники отримують найвищі зарплати
24tv
2025-04-28T18:39:16Z
Новий стандарт 230В в Україні: чи потрібні стабілізатори та що буде з тарифами
Хвиля
2025-04-28T17:54:55Z
На нафтобазі під Новоросійськом у Росії спалахнула масштабна пожежа
Telegraf
2025-04-28T20:06:50Z
У Верблюжій затоці в Оболонському районі виявлено великий шматок ракети
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T19:36:47Z
У Новоросійську пролунали гучні вибухи: є загоряння
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T19:09:16Z
МВС Іспанії оголосило надзвичайний стан через блекаут
Европейская правда
2025-04-28T19:01:16Z
У Москві завили сирени повітряної тривоги: небезпеку оголосили одночасно в кількох районах
Telegraf
2025-04-28T18:54:34Z
На Миколаївщині чоловік кинув гранату в поліцейських: один загинув, ще 3 поранені
GlavRed
2025-04-28T18:42:43Z
Шахрай викрав 120 тис грн у жінки, яка хотіла придбати авто для ЗСУ
InternetUA
2025-04-28T18:28:27Z
Наркобізнес з мільйонними прибутками: на Чернігівщині затримано п’ятьох учасників міжрегіонального організованого злочинного угруповання
Украина Криминальная
2025-04-28T18:24:09Z
ДТП на трасі Одеса – Миколаїв призвела до ускладнення руху транспорту
VGorode
2025-04-28T18:00:42Z
Урожай картоплі буде рекордним: вам потрібен лише один аптечний засіб
24tv
2025-04-28T18:36:03Z
Роботи Neuralink уже імплантують чипи в мозок, хірурги скоро будуть не потрібні, - Маск
InternetUA
2025-04-28T18:16:02Z
Алергія чи застуда: як відрізнити ці захворювання весною
24tv
2025-04-28T17:54:26Z
Як самостійно видалити кліща: епідеміологиня поділилася важливими нюансами
Знай
2025-04-28T17:51:38Z
Вірус папіломи людини: близько 29% молодих українців не знаю, що це
ZN UA
2025-04-28T16:34:53Z
Персик мрії — це реально: ключові поради від садівника
GlavRed
2025-04-28T16:27:26Z
Їжа без пестицидів — мозок без туману
360ua.news
2025-04-28T15:03:44Z
Виявили "перемикач" хвороби Паркінсона: це може стати революцією в лікуванні захворювання
24tv
2025-04-28T14:24:57Z
Кульбаби на ділянці: як впоратися з жовтим загарбником швидко і надовго
Знай
2025-04-28T13:51:55Z
Росіяни дуже бояться втратити Крим, – у ГУР пояснили основну ціль окупантів
24tv
2025-04-28T20:03:13Z
До Сум лишилось 25 кілометрів: які населені пункти захопили росіяни
GlavRed
2025-04-28T19:54:59Z
Погода в Україні 29 квітня: впродовж дня відчутно потеплішає
Комсомольская правда
2025-04-28T19:34:52Z
У Києві тимчасово обмежать рух пішоходів в підземних переходах на Майдані Незалежності та Європейській площі
Украина Криминальная
2025-04-28T19:25:14Z
Черкащина зазнала однієї з найбільших атак РФ: в ОВА розкрили наслідки
FaceNews
2025-04-28T19:16:20Z
По телевізору не казали слово "війна", зате про нацистів чули багато, – полонений з Криму
24tv
2025-04-28T18:57:03Z
"Наша смуга – у пріоритеті ворога": у 47 бригаді показали майстерне знищення окупантів
24tv
2025-04-28T18:51:16Z
У Києві поліція затримала двох 16-річних "зачеперів", що каталися на вагонах метро
24tv
2025-04-28T18:51:14Z
Що варто змінити кожному знаку зодіаку у травні 2025 – відповідь у гороскопі
24tv
2025-04-28T18:27:26Z
Пліснява з вікон зникне раз і назавжди: елементарний спосіб
24tv
2025-04-28T20:03:38Z
Насолода, перед якою не встоїть ніхто: рецепт знаменитого "Битого скла" з крекерами
24tv
2025-04-28T19:36:36Z
Ось 3 головні причини постійних сварок у парах
24tv
2025-04-28T19:36:07Z
Що потрібно для потужного росту перцю: експерт радить особливе підживлення
GlavRed
2025-04-28T19:25:29Z
Непал посилить умови для альпіністів - сходження на Еверест дозволять не всім
Комсомольская правда
2025-04-28T18:40:14Z
Як Альпи, але дешевше: куди поїхати за кордоном, щоб закохатися в гори
24tv
2025-04-28T18:21:04Z
Чому потрібно чистити садові інструменти: як це робити правильно
24tv
2025-04-28T17:54:15Z
Посадіть на ділянці ці 5 рослин: кліщі навіть не наблизяться
24tv
2025-04-28T17:30:37Z
Експерти закликали ніколи не можна залишати їжу у фользі - в чому причина
GlavRed
2025-04-28T17:27:34Z
Анчелотті погодився очолити збірну Бразилії на ЧС-2026 — Романо
Football.ua
2025-04-28T19:52:45Z
Барселона розгромила Трабзонспор та виграла Юнацьку лігу УЄФА
Football.ua
2025-04-28T19:01:22Z
Суд обрав запобіжний захід колишньому українському боксеру: що відомо
24tv
2025-04-28T18:45:32Z
Удінезе та Болонья сильнішого не визначили
Football.ua
2025-04-28T18:34:14Z
Відомо, що сказав Дюбуа після того, як штовхнув Усика на дуелі поглядів
24tv
2025-04-28T18:15:11Z
Усик неочікувано зустрівся з легендою футболу в аеропорту в Італії: потужне відео
24tv
2025-04-28T18:06:00Z
Російський олімпійський чемпіон Храмцов незаконно відвідав окупований Донецьк
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T18:00:46Z
Реал домовився з Анчелотті про розірвання контракту: деталі угоди
24tv
2025-04-28T17:54:05Z
Рашфорд ризикує пропустити решту сезону через травму
Football.ua
2025-04-28T17:51:10Z
“Subaru переносить виробництво до Канади через вплив тарифів Трампа”
Топ Жир
2025-04-28T20:00:33Z
Автомобіль Mazda RX-7 1982 року з пробігом лише 1 600 миль був прихований протягом 43 років
Топ Жир
2025-04-28T19:30:55Z
У Києві покажуть легендарний австрійський всюдихід
AutoCentre
2025-04-28T19:10:32Z
Мотоцикл Brough Superior 1925 року продали на аукціоні
360ua.news
2025-04-28T18:30:16Z
Великі зміни: новий Chevrolet Captiva 2025 стане електрокаром
Фокус
2025-04-28T18:21:55Z
KGM представив вантажну версію SsangYong Rexton
360ua.news
2025-04-28T18:01:22Z
Чи було помічено бюджетну модель 2 Tesla на відкритому повітрі?
Топ Жир
2025-04-28T18:00:04Z
Ця Ferrari F50 може стати найдорожчою, що коли-небудь продавалася
Топ Жир
2025-04-28T17:45:05Z
В Україну привезли першу електричну вантажівку: подробиці та фото
Фокус
2025-04-28T17:30:10Z
Невідомі вкрали біткоїнів на $333 млн. — токени Monero подорожчали на 50%. Але чому?
ITC
2025-04-28T19:43:33Z
В Ізраїлі знайшли перший доказ однієї з біблійних битв
1News
2025-04-28T19:18:53Z
Як гігантські крокодили змінили уявлення про стародавніх хижаків
360ua.news
2025-04-28T19:15:07Z
Клієнти lifecell обурені новою послугою: "Поки дві нирки є, то воно не страшно"
Знай
2025-04-28T19:12:26Z
Sucker Punch поділилася подробицями Ghost of Yotei: у грі буде некласична кампанія і свобода дій
24tv
2025-04-28T19:06:41Z
Німецький стартап анонсував швидку появу повністю автономних ударних дронів
InternetUA
2025-04-28T19:01:33Z
Elden Ring розійшлася накладом у 30 мільйонів копій
24tv
2025-04-28T18:57:27Z
Asus та Bethesda випустили унікальну відеокарту GeForce RTX 5080 у стилі Doom: The Dark Ages
24tv
2025-04-28T18:15:26Z
Xiaomi представила нову лінійку доступних телевізорів для геймерів Redmi TV X 2025
24tv
2025-04-28T17:51:19Z