MY.UAНовини
Сіамська Роксолана. Як українка з Волині Катерина Десницька стала принцесою Таїланду та яку трагедію вона пережила
Сіамська Роксолана. Як українка з Волині Катерина Десницька стала принцесою Таїланду та яку трагедію вона пережила

Сіамська Роксолана. Як українка з Волині Катерина Десницька стала принцесою Таїланду та яку трагедію вона пережила

Вона володіла неймовірною вродою, гострим розумом і добрим серцем, а тому в мить підкорила принца Сіаму (сучасного Таїланду) й сама стала принцесою. Мова про Катерину Десницьку – українку з Луцька, що народилася в багатодітній родині голови окружного суду Івана Степановича Десницького. Вона припала до душі тайському принцу Буванафу Чакрабонґсе (Чакрабон), тож той буквально після першої зустрічі запропонував українці одружитися. Їхня історія кохання нагадувала казку, попри різні релігії та осуд з боку королівської родини, що виступала проти цього союзу. 

Утім, ця казка має аж ніяк не казковий фінал. OBOZ.UA розкаже історію українки, яку називають Сіамською Роксоланою. 

Катерина Десницька народилася на Волині 27 квітня (9 травня) 1886 року. Батько дівчинки помер, коли їй було всього два роки. На руках бідолашної вдови – Марії Михайлівни – залишилося 12 неповнолітніх дітей: четверо від її першого шлюбу із братом відомого італійського композитора Джузеппе Верді, шестеро – від першого шлюбу покійного чоловіка, та двоє спільних: старший син Іванко і дочка Катруся. 

Марія Михайлівна, щоб хоч якось вижити, розпродала все майно та перебралася з дітьми до Києва, де вони мали змогу навчатися в престижних навчальних закладах. Катрусю віддали до Фундуклеївської жіночої гімназії – однієї з найкращих у той час.

У 1903 році Катерина стала круглою сиротою, тож поїхала до Санкт-Петербурга, де навчався її рідний брат Іван. Там вона жила у своєї хрещеної, а згодом влаштувалася на курси медсестер у шпиталі імператриці Марії Федорівни. 

Приблизно в той же період король Сіаму Рама V, який мав тридцять три сини і сорок чотири дочки, відправив до Санкт-Петербурга на навчання 15-річного спадкоємця Чакрабона, так би мовити в знак міцної дружби з російським царем Миколою ІІ. 

Чакрабон був інтелігентним освіченим парубком, навчався в Лондоні, переймав європейські світські манери, для чого навіть відвідував приватні уроки хореографії. 

З Катериною Десницькою принц познайомився, за однією із версій, у світському салоні, де збиралася "золота молодь". Там вони обговорювали літературу й просто пліткували. Чакрабон, вражений ерудицією та красою українки, з першого погляду закохався в неї. Закордонний гість не міг відірвати погляду від того, як 19-річна Катруся танцювала вальс. 

"Скажіть, мадемуазель, чи подобаються вам електричні віяла?" – запитав у Десницької принц. 

Та й гадки не мала, що таке електричні вітала, але з упевненістю відповіла "так". Тоді Чакрабон запропонував українці поїхати з ним до Сіаму. "Від спеки вас, пані, завжди рятуватимуть електричні віяла", – додав він, маючи на увазі новомодні в той час вентилятори. 

У листах до коханої Чакрабон чуттєво писав: "Мені ніхто не потрібен, крім тебе. Якби ти була зі мною, все було б чудово і ніщо не могло б затьмарити мого щастя". 

Чакрабон і Катерина таємно обвінчався у церкві Святої Трійці в Константинополі. Королівська родина не визнавала цей шлюб, тож Рама V викреслив сина із заповіту. Утім, молодому подружжю все ж надали окремий палац Парускаван. Десницька стала в ньому справжньою господинею, впроваджуючи в інтерʼєр, а згодом і в тайську культуру загалом, українські мотиви. 

Катерину любили в палаці та за його межами. Вона було чуйною та цікавою, займалася благодійністю, проводила медичні курси, дотримувалася традицій тогочасного Таїланду, опанувала тайську мову та кухню, але не забувала про своє коріння. 28 березня вона стала мамою, народивши коханому сина, якому дали імʼя Чула. І навіть всі ці факти не розтопили серця старших з королівської родини. 

Утім, слава про красиву зовні та зсередини українку стрімко ширилася країною. Тоді свекруха вирішила все ж познайомитися із невісткою. Вона також підпала під чари Катрусі. 

Після смерті Рами V рідний брат Чакрабона нарешті визнав шлюб принца з українкою, а оскільки не мав дітей, призначив його спадкоємцем престолу. Десницька ж нарешті отримала титул принцеси Сіаму. 

Родина багато подорожувала: відвідувала Європу та Батьківщину Катерини, зокрема Київ. Здавалося б, ніщо не зруйнує їхнього сімейного щастя. Проте, доля мала інші плани. 

Неочікувано Чакрабон повідомив, що збирається ще одружитися. Його око пало на далеку родичку, якій було всього 15 років. Звісно, Катерину такий розклад не влаштовував, тож вона почала вимагати розлучення. 

"Зрозумій, кохана: принцеса Чаваліт – мій нинішній Сабай (насолода – ред.), тоді як ти назавжди залишатимешся – Сабай-Сабай (найвищий ступінь задоволення – ред.)", – запевняв українку принц. 

У відповідь він почув категоричне "ні", а сама ж Катерина була позбавлена права виховувати сина. Після розлучення експринцеса жила в Шанхаї, де працювала у Червоному Хресті. Її син не пробачив їй розлучення з батьком. Чула звинувачував мати і не хотів з нею бачитися, що було справжньою трагедію для Десницької. 

Під час морської подорожі з новою пасією принц Чакрабон раптово захворів і помер. Його заповіт не згадував про Катерину, але саме вона привезла його тіло до Бангкока для поховання. Сама ж українка померла від серцевого нападу, хоча за однією із версій, її могли отруїти. 

Прикро визнавати, але в Україні про Сіамську Роксолану знають мало, у той час як у Таїланді її постаті приділяють чимало уваги, оповідають її життєпис та вплив на історію. 

Відомо, що Чула Чакрабон прожив насичене життя. Він здобув блискучу освіту в Кембриджі, мав захоплення автоперегонами, а також успішно реалізував себе як коментатор на радіо та історик. Саме він став автором історії своєї королівської династії. А його донька, яка народилася в шлюбі з британкою Елізабет Хантер, написала про свою бабусю-українку книгу під назвою "Катя і принц Сіаму". 

Раніше OBOZ.UA писав про жінок, які оточували Романа Шухевича – головного командира УПА. Найважливішою жінкою в його житті, безперечно, була дружина Наталія. Чим вона пожертвувала і які випробування подолала у вʼязницях – дізнайтеся в нашому матеріалі. 

Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Глава МЗС Литви закликав до сильної відповіді на нічну атаку РФ проти України
Европейская правда
2025-05-25T10:21:52Z
РФ, ймовірно, готується до повторних комбінованих ударів по Україні – ЦПД
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T10:06:50Z
Кандидат у президенти Польщі від влади відмовився обіцяти не пускати Україну в НАТО
Европейская правда
2025-05-25T09:27:20Z
Ексглава МЗС Литви саркастично нагадав, що Україні обіцяли Taurus і нищівні санкції проти РФ
Европейская правда
2025-05-25T09:24:59Z
Ще одна жахлива ніч для України: РФ атакувала 13 регіонів країни
ТСН
2025-05-25T08:33:44Z
У Варшаві заборонили носити зброю у день великих акцій кандидатів у президенти
Европейская правда
2025-05-25T08:33:39Z
РФ випустила 300 дронів і 70 ракет: Зеленський про наслідки удару
ТСН
2025-05-25T08:09:42Z
«Називав себе Роберт». Тренер Лева XIV сильно здивувався, коли дізнався, ким був його клієнт
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T08:06:46Z
Зеленський відреагував на нічну атаку та назвав умову для завершення війни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T07:51:53Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
2025-05-17T21:18:58Z
Полякова у день 46-річчя Єфросиніної показала їхні небачені фото з-за лаштунків і зробила зізнання
TSN
2025-05-25T09:51:41Z
Вєрка Сердючка зробила публічне зізнання на 80-річчі Рибчинського і викликала фурор потужним виступом
ТСН
2025-05-25T09:33:27Z
KOLA - "Блюз" - НОВИНКА чарту FM-TV цього тижня.
FM-TV
2025-05-25T07:51:32Z
У бою за Україну загинув актор Назар Малік
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T19:18:44Z
Каннський кінофестиваль 2025: журі оголосило лауреатів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T18:48:56Z
Гурт "ВІА Гра" розпався після 25 років існування: Меладзе і колишні солістки зробили заяви
ТСН
2025-05-24T17:57:56Z
Джамала привітала сина з першим роком життя і показала його на рідкісних кадрах
TSN
2025-05-24T17:55:04Z
Як правильно підживити розсаду перцю для гарного врожаю: поради
ТСН
2025-05-25T06:36:43Z
В Китаї жінка отримала перелом перевернувшись уві сні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T05:03:17Z
Світ на порозі нової пандемії: інфекціоністи б’ють на сполох через пташиний грип у пінгвінів, верблюдів і людей
TSN
2025-05-24T18:09:41Z
Ваші нігті б’ють на сполох: 11 тривожних ознак, які не можна ігнорувати
ТСН
2025-05-24T17:55:33Z
Скасування виплат по інвалідності: хто може залишитись без пенсії
ТСН
2025-05-24T17:54:50Z
В який час доби найкраще поливати город: помилятися можуть навіть досвідчені садівники
TSN
2025-05-24T17:54:41Z
Як уникнути гнилі на цибулі: поради для весняної посадки
TSN
2025-05-24T17:53:39Z
Прорив у медицині: тест крові виявляє генетичні патології в немовля за лічені дні
TSN
2025-05-24T17:53:22Z
В Україні стрімко зростає захворюваність на кір: в чому причина
ТСН
2025-05-24T17:53:21Z
Названо найпопулярнішу ягоду, яка є природним рятівником від випадіння волосся
TSN
2025-05-25T09:21:56Z
Як відкрити банку з тугою кришкою: три найкращі методи, які реально працюють
TSN
2025-05-25T08:09:14Z
Чи можна передбачити стать дитини за обличчям батька
TSN
2025-05-25T08:09:04Z
Як змусити людину сказати вам правду: 4 трюки, про які ніхто не знає
TSN
2025-05-25T07:06:52Z
Туристів обурюють ціни на курортах Туреччини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T00:06:43Z
«Назаймана краса»: таємний острів у Туреччині підкорив туристів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T22:00:11Z
Як відмити навіть застарілий жир з решітки для плити: покладіть її до пакету — і нагар "відлетить" за 5 секунд
TSN
2025-05-24T17:54:43Z
Чи правда, що тарганів приваблюють до будинку певні запахи — які вони
TSN
2025-05-24T17:53:56Z
Місячний календар стрижок на червень 2025 року: не пропустіть дати, коли можна змінювати імідж
TSN
2025-05-24T17:53:01Z
Звільнені оборонці привітали усіх мешканців столиці з Днем Києва
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T10:15:45Z
Фінальний етап обміну 1000 на 1000: до України повернули ще 303 військовополонених
ТСН
2025-05-25T10:06:56Z
До України повернули ще 303 військовополонених: деталі заключного етапу
TSN
2025-05-25T09:48:58Z
Температурний контраст: де у понеділок, 26 травня, буде тепло
TSN
2025-05-25T09:33:07Z
День Києва: Осадча показала улюблені місця столиці, а Каменських зачарувала фото з каштанами
TSN
2025-05-25T09:09:20Z
Дружина дочекалася свого чоловіка з полону: Єрмак показав емоційне відео
TSN
2025-05-25T09:09:10Z
День Києва. Легендарна Ліна Костенко назвала сучасний символ головного міста України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T09:06:38Z
Малюки-засновники Києва до Дня міста переодяглись у нове вбрання
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T08:12:37Z
У Києві та низці регіонів оголошена повітряна тривога
ТСН
2025-05-25T07:36:25Z
Пісторіус оцінив можливість відновлення призову у Німеччині
Европейская правда
2025-05-25T09:58:03Z
День Києва. Народний артист написав вірш після масованого удару по столиці
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T07:24:26Z
Атака по Україні 25 травня — росіяни випустили рекордну кількість повітряних цілей
ТСН
2025-05-25T06:36:51Z
Поліг під час бойових дій на Торецькому напрямку. Згадаймо Олександра Кравчука
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T06:00:50Z
26 травня — яке церковне свято, чому цього дня не варто довго спати і лінуватися
TSN
2025-05-25T05:06:27Z
Аграрії оснащують техніку РЕБ і РЕР
AgroPortal
2025-05-25T05:00:01Z
Яке сьогодні, 25 травня, свято — все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
ТСН
2025-05-25T04:09:59Z
Атака Росії на Україну продовжується: у Києві працює ППО
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T00:48:41Z
День ангела 25 травня: кого та як вітати з іменинами
ТСН
2025-05-24T21:21:30Z
На Львівщині невідомий підірвав гранату посеред подвір'я
ТСН
2025-05-25T09:51:49Z
Дрон РФ влучив поруч з укриттям у столиці - відео 18+
TSN
2025-05-25T09:51:11Z
На Житомирщині внаслідок атаки рф загинули троє дітей з однієї сім’ї, мати у важкому стані
VGorode
2025-05-25T09:27:50Z
Під час нічної атаки на Україну загинули 12 людей, більше 60 поранено
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T08:57:36Z
Нічні вибухи на Хмельниччині: зруйновані будинки та вбиті горем люди — фото
TSN
2025-05-25T08:09:02Z
Удар по Миколаєву: одна людина загинула, серед постраждалих — підліток
TSN
2025-05-25T07:18:21Z
Рятувальники показали наслідки нічної атаки на Хмельниччину
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T06:48:17Z
На Одещині внаслідок нічної атаки одночасно горіли 20 авто
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T06:15:35Z
Київ вночі сколихнули вибухи — що кажуть свідки про пережите
TSN
2025-05-25T06:06:41Z
Прогноз магнітних бур на 25-27 травня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T04:42:48Z
В Альпах зведено найвищу у світі вежу, надруковану на 3D-принтері
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T23:00:21Z
Землю накриє сонячний супершторм: вчені закликають готуватися до масштабного блекауту
ТСН
2025-05-24T17:57:14Z
Магнітна буря 24 травня: чого очікувати від сонячної активності
TSN
2025-05-24T17:56:04Z
Рибалка випадково виявив корабель, затоплений понад 100 років тому
ТСН
2025-05-24T17:55:36Z
Космічна диверсія: як галактика змогла "вимкнути" зореутворення у сусідки
ТСН
2025-05-24T17:54:05Z
В Сонячній системі виявили нову карликову планету: що про неї відомо
TSN
2025-05-24T17:52:57Z
Війна і теорія ігор. Вчений пояснив, чи можна математично змоделювати кінець війни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T17:15:30Z
Кукурудза нового покоління: ШІ та генетика допомагають зменшити потребу в добривах
AgroPortal
2025-05-24T13:00:37Z
Agritechnica 2025: акцент на цифровізації та рішеннях з адаптації до змін клімату
AgroPortal
2025-05-25T09:00:47Z
АМПУ друга за прибутками серед державних компаній
AgroPortal
2025-05-25T08:30:20Z
Перший врожай ранньої прибуткової картоплі збирають на Чернігівщині
Agravery
2025-05-25T08:07:30Z
Автомобільний агроекспорт прискорився та подешевшав
AgroPortal
2025-05-25T06:30:09Z
Україна у топ-3 світових лідерів за доходами від продажу огірків
AgroPortal
2025-05-25T06:00:09Z
В Україні відкрили новий мінізавод із швидкої заморозки ягід
Agravery
2025-05-25T05:06:46Z
Курс валют на вихідні, 24-25 травня: скільки коштують долар, євро і злотий
TSN
2025-05-24T17:56:41Z
Яким буде курс долара в Україні до кінця травня: банкір дав прогноз
ТСН
2025-05-24T17:55:56Z
Тариф на світло: скільки платитимуть українці від 1 червня
ТСН
2025-05-24T17:53:43Z
Tesla втрачає позиції: названо нового лідера на ринку електромобілів у Європі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:27:35Z
У Києві помітили новий Lamborghini Urus S
VGorode
2025-05-22T10:12:04Z
Маск анонсував появу перших роботаксі у Техасі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T05:09:15Z
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
2025-05-17T20:22:21Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
Сили оборони знищили ексгравця збірної Росії з футзалу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T08:36:45Z
Підсанкційний гімнаст Нагорний незаконно відвідав окуповані Донецьк та Маріуполь
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T18:54:41Z
США перемогли Швецію та вперше за 65 років вийшли у фінал чемпіонату світу з хокею
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T15:21:16Z
Євроліга-2025: чоловіча збірна України з пляжного футболу здобула другу перемогу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T15:00:19Z
Пішов з життя видатний ексгравець «Динамо»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T13:39:56Z
Вікенд для легіонерів збірної України: кубковий фінал Трубіна і фініш в Англії та Іспанії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T09:21:18Z
Був командиром спецпризначенців. На Курщині ЗСУ ліквідували чемпіона світу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T08:18:04Z
Жіноча збірна України з пляжного футболу здобула перемогу в другій грі Євроліги-2025
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T07:45:43Z
Тренер «Наполі» Конте встановив унікальне досягнення за титулами в Серії А
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T07:33:50Z