Арктика без льоду: вчені розповіли, коли це стане можливо
Вчені заявили про те, що вже в цьому десятилітті море в Арктиці може виявитися повністю вільним від льоду влітку. Це пов'язано з глобальним потеплінням, викликаним викидами від використання викопного палива, повідомляє The Guardian.
За словами вчених, це перетворить унікальне місце існування, де мешкають білі ведмеді, тюлені та моржі, з «білої Арктики» на «блакитну» в літні місяці. Під «вільною від льоду» розуміється, що кригою буде покрито менше одного мільйона квадратних кілометрів поверхні. Тобто Арктика складатиметься в основному з води.
Результати дослідження показали, що перший день без льоду в Арктиці може наступити на 10 років раніше, ніж передбачалося до цього. Автори дослідження вважають, що стабільно вільний від льоду вересень очікується до 2035–2067 років. Точний рік, коли це станеться, залежить від того, чи людство скоротить кількість викидів.
Вже до кінця століття можливий сценарій, за якого Арктика буде вільною від льоду з травня по січень у разі високих викидів, і з серпня по жовтень, якщо їхня кількість знизиться.
«Це перетворить Арктику на зовсім інше середовище: від білої літньої Арктики до синьої Арктики. Таким чином, навіть якщо безлідний період неминучий, нам все одно необхідно підтримувати якомога нижчі викиди, щоб уникнути тривалої відсутності льоду», - заявила Александра Ян, доцент кафедри атмосферних та океанічних наук в Університеті Колорадо в Боулдері та провідний автор дослідження.
Але вчена наголосила, що цю проблему все ще можна вирішити. За її словами, на відміну від льодовикового щита Гренландії, що формувався тисячі років, арктичний лід може відновитись протягом десятиліття. Але для цього людству треба зрозуміти, як вилучити з атмосфери вуглекислий газ, який туди потрапив.
Від зникнення довкілля постраждає не тільки арктична дика природа, а й люди, які живуть на узбережжі. Морський лід зменшує вплив хвиль на берег, якщо він відступить, хвилі битимуть сильніше і викличуть більшу ерозію.
Раніше вчені заявили про те, що танення льодовиків Західної Антарктиди найближчим часом помітно прискориться навіть у випадку, якщо людство вживе заходів щодо стримування глобального потепління. Дослідники наголошують, що це призведе до підвищення рівня моря.