MY.UAНовини
Гагаріну — 90 років: як перший космонавт планети став суперзіркою
Гагаріну — 90 років: як перший космонавт планети став суперзіркою

Гагаріну — 90 років: як перший космонавт планети став суперзіркою

Перша людина-космонавт — це постать політична. І вона мала бути максимально харизматичною.

Він був мініатюрним — 157 см на зріст. Ідеально для того, щоб поміститись у компактну капсулу "Востока". А ще мав харизму і посмішку, яку сьогодні б назвали голівудською — у найкращому сенсі. Юрій Гагарін і був зіркою світового масштабу. За свої 34 роки життя він пройшов шлях від хлопчика з маленького селища до підкорення космосу і вояжу по найвпливовіших країнах світу як "обличчя" Радянського Союзу.

Замість нього міг полетіти українець. Однак історія не має умовного способу, тож говоримо про першу людину в космосі — Юрія Гагаріна, якому 9 березня виповнилося б 90 років.

"Першим мав прокласти шлях у космос лише чистокровний росіянин"

О четвертій годину ранку 12 квітня 1961 року на східному узбережжі Сполучених Штатів почали розриватися телефони, — пишуть ВВС. Репортери вимагали відповіді представників NASA на депешу ТАСС. В американському космічному управлінні потім згадували: "Джон Пауерс на прізвисько "Коротун" спросоння відповів на перший дзвінок — "Ми ще спимо". І у американських ЗМІ з'явився заголовок: "СРСР відправив людину у космос — за словами речника, США сплять".

На перший політ у космос попри його небезпеку, претендували два десятки підготовлених і мотивованих космонавтів — найкращих з найкращих. Серед них — українець Павло Попович.

Журналіст Леонід Владіміров у книзі "Радянський космічний блеф" (1973) розповів несподівану версію того, як обирався той самий, перший космонавт СРСР: "Головна вимога була абсолютно расистська: космонавт №1 мав бути чисто російською людиною по крові!.. Тому, наприклад, кандидатури українця Поповича, чуваша Ніколаєва, наполовину українця Биковського відпадали одразу. Їх дозволялося використовувати в наступних польотах, навіть рекомендувалося використовувати — для демонстрації "дружби народів" у СРСР. Але першим — першим мав прокласти шлях у космос лише чистокровний росіянин".

Юрій Гагарін мав скромне походження, що було на руку радянській пропаганді. Його батьки — селяни з невеликого села Клушино поблизу Смоленська. Тато — тесля, мама — доярка. Під час Другої світової війни родина близько двох років жила у землянці, тому що німці викинули їх з будинку. Звісно, ні про які уроки в школі тоді не йшлося, діти втратили два роки. 9 квітня 1943 року село звільнили, і сім'я поступово повернулась до нормального життя.

Гагарін надолужував згаяне,був беручким і спраглим до навчання все життя. Вчився і працював паралельно, постійно розширював коло інтересів, поки не знайшов головну любов свого життя — польоти.

Був дуже обдарованим

1949 року Юрій вступив в Люберецьке ремісниче училище №10 і у вечірню школу робочої молоді. Закінчив їх одночасно, 1951-го. Училище — з відзнакою і спеціальністю формувальник-ливарник.

У серпні 1951-го вступив до Саратовського індустріального технікуму і саме в Саратові вперше прийшов до аероклубу. Через чотири роки Юрій Гагарін закінчив навчання на відмінно і зробив перший самостійний політ на літаку Як-18. В аероклубі Юрій Гагарін виконав 196 польотів і налітав 42 години і 23 хвилини.

Знайомі Юрія розповідали, що він був дуже обдарованим студентом, передусім — у техніці та математиці. Під час навчання він встигав працювати у ливарному цеху і мав значні успіхи в спорті.

Пізніше, закінчивши військово-авіаційне училище, Юрій Гагарін пілотував винищувачі "МіГ" на півночі Радянского Союзу, неподалік фінського кордону.

Юний Юрій Гагарін

1959 року написав заяву з проханням зарахувати його у космонавти.

Коли геніальний конструктор Сергій Корольов вперше зустрівся із претендентами на політ у космос, найбільше часу він приділив саме Гагаріну. Космонавт, який мав стати першою людиною у космосі, повинен був мати не лише 100% здоров'я, потужну підготовку, а й правильний образ. Наприклад, щирого, простого, сонячного хлопця. А Гагарін був надзвичайно харизматичним.

Той політ міг здійснити і українець Павло Попович. Він пізніше вийшов у космос, здійснив з колегою перший у світі груповий політ двох пілотованих кораблів — "Восток-3" і "Восток-4". Навіть на прохання Корольова вперше виконав у космосі пісню — нею була "Дивлюсь я на небо та й думку гадаю".

Однак перша людина-космонавт — це постать політична. І вона мала бути максимально харизматичною. Посмішка Юрія Гагаріна розтоплювала серця. Тож саме він став інструментом м'якого завоювання ворожого Заходу.

Посмішка Юрія Гагаріна стала зброєю Кремля

Космонавту дуже пощастило, він міг не вижити

Гагаріну дуже пощастило. Гарантувати, що його ракета злетить і що він повернеться на землю, не міг ніхто. 24 жовтня 1960 р. на майданчику №41 полігону Байконур вибухнула міжконтинентальна ракета Р-16, яка забрала того дня життя 74 ракетників.

Були невдалі запуски тварин в космос, неблагополучні відстиковки тощо.

Тож про політ Гагаріна мовчали — аж до того часу, поки він не приземлився. Пізніше з'ясувалось, що космонавту дуже пощастило, він міг не вижити. Його модуль повернення невдало від'єднався, кабелі не були перерізані правильно, однак коли апарати почали обертатися з дуже високою швидкістю, дроти врешті-решт роз'єднались.

Радянський Союз із гордістю повідомив про свій прорив у космосі. Фото Гагаріна облетіли усі медіа земної кулі. А люди всього світу захотіли побачити Гагаріна — він став суперзіркою.

В Радянському ж Союзі урочистості на честь повернення Гагаріна з космосу стали найбільшими після закінчення Другої світової війни. 14 квітня його вперше показали по телебаченню під час параду на Красній площі.

Внесок України в історичний політ

Треба сказати, що у підготовці польоту Юрія Гагаріна в космос велику роль відігравали українські винахідники, інженери, виробники.

На харківському заводі №897 була виготовлена апаратура системи управління ракети-носія "Схід", яка вивела на орбіту корабель-супутник із першим у світі космонавтом. Наземне обладнання та ракета "Восход" оснащувалися оптичною системою прицілювання, розробленою та створеною на київському заводі "Арсенал". Сумське НУО ім. Фрунзе брало участь у виготовленні наземного обладнання тощо.

Радянська людина завоювала космос. Після цього вона мала завоювати світ. І Юрія Гагаріна відправили у політичний вояж світом. Тим більше, що запрошення відвідати країни летіли звідусіль. Хоч би куди приїздив, його зустрічав натовп. Зараз нам, власникам купи гаджетів у еру інтернету складно це зрозуміти, але тоді люди прагнули просто побачити Юрія Гагаріна.

Юрій Гагарін у Британії

Через три місяці після польоту, Юрій Гагарін поїхав у Велику Британію. Королівство відмовлялось запрошувати його на державному рівні. Однак ажіотаж перед його приїздом був таким великим, що врешті решт прем'єр-міністр і королева прийняли Юрія у Букінгемському палаці.

Гагарін став приємним, усміхненим й абсолютно нестрашним обличчям комунізму. А також — живим свідченням технологічного прогресу країни, яка відродилась після жахливої війни.

"Коли він приїхав сюди, до Англії, його бачили супергероєм, — розповідав журналіст з питань космосу, який написав книгу про візит Гагаріна до Великої Британії Гурбір Сінгх. — Він пережив те, чого ніхто не переживав до нього. Крім рекордів швидкості та висоти, які він встановив… він також зазнав мікрогравітацію, невагомість і відчуття того, як це побувати за межами Землі".

Юрій Гагарін виконав свою місію — розтопив у серцях мільйонів людей по всьому світу упереджене ставлення до всього радянського.

Юрій Гагарін із дружиною Валентиною

Трагічна смерть

Юрій вирішив повернутися в космос, почав потужні тренування. Однак перша місія "Союз" у квітні 1967 року закінчилася трагедією, в якій загинув друг Гагаріна Володимир Комаров. Після цього влада заборонила Гагаріну брати участь у космічних польотах — надто цінною постаттю він був. Юрій не здавався і, щоб мати достатню кількість льотних годин, вперто продовжував польоти на реактивних літаках.

В одному з таких польотів у березні 1968 року Гагарін розбився в лісі під Москвою на навчально-тренувальному винищувачі МіГ-15. Йому було лише 34 роки — радянська імперія створила кумира, однак не змогла зберегти.

Теги за темою
Космос
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Гороскоп на 26 листопада для всіх знаків Зодіаку: Рибам потрібен відпочинок, Водоліям важливо виплеснути емоції
Политека
2024-11-26T01:06:52Z
На вокзалі у Львові встановили орган з фрагментами збитих російських ракет
УкраинФорм
2024-11-26T01:06:35Z
Українські захисники завершили зачистку Куп’янська від росіян – Deep State
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T00:12:31Z
Окупанти готують на Луганщині пропагандистський «міжнародний форум» - Центр нацспротиву
УкраинФорм
2024-11-26T00:09:00Z
Атака дронів по Україні: у Києві збивають "Шахеди" - що відомо
GlavRed
2024-11-25T23:27:15Z
На Курщині в полон до росіян потрапив 22-річний британець
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T22:57:45Z
Російські загарбники атакують Україну ударними БпЛА: мапа тривог
TSN
2024-11-25T22:51:54Z
"Диво якесь": у Харкові вцілів портрет одного з трьох педагогів, вже виникли теорії
Фокус
2024-11-25T22:12:31Z
Вже били по Сумах: у Defence Express пояснили небезпеку "Шахедів" зі шрапнеллю
24tv
2024-11-25T22:09:25Z
Не чекати, а бити першими: НАТО обговорює превентивні удари по Росії
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T01:33:35Z
Трамп обіцяє в перший день президентства підняти тарифи на товари з Китаю, Мексики й Канади
УкраинФорм
2024-11-26T01:31:17Z
Зеленський оголосив про виробництво "довгих" Нептунів: що відомо про нові ракети
GlavRed
2024-11-26T01:27:45Z
Залежить від одного: чи має Україна шанс отримати ППО проти нових ракет, що вдарили по Дніпру
24tv
2024-11-26T01:24:37Z
Кандидатка в президенти Румунії закликала зруйнувати мрії Москви
Украина Криминальная
2024-11-26T01:18:42Z
"Суїцидальна стратегія": Кремль змінює склад населення РФ за допомогою війни в Україні, — ЗМІ
Фокус
2024-11-26T01:00:39Z
Вибори у Німеччині не вплинуть на підтримку України - генерал Бундесверу
УкраинФорм
2024-11-26T00:48:18Z
Спецпрокурор США подав клопотання щодо припинення двох справ проти Трампа
УкраинФорм
2024-11-26T00:30:38Z
Трюдо пояснив, що чекає на світ у разі втрати Україною «бодай дюйма території»
УкраинФорм
2024-11-26T00:27:59Z
Один актор — 23 персонажі: Лаврін зі "Спіймати Кайдаша" озвучив Stalker 2
Фокус
2024-11-25T22:15:29Z
Популярна пісня Ельзи з "Крижаного серця" знову підкорює мережу
24tv
2024-11-25T22:03:12Z
Вартий очікування: все, що відомо про приквел хітового мультфільму "Думками навиворіт"
24tv
2024-11-25T21:39:21Z
"Найбожевільніший вчинок": Джамала розповіла, на що зважилася під час війни
GlavRed
2024-11-25T21:27:44Z
Максим Галкін публічно принизив путініста Філіпа Кіркорова - подробиці
GlavRed
2024-11-25T21:27:01Z
Акторка з Маріуполя знялася в пропагандистському ролику
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T21:21:13Z
Неочікуваний дует: Женя Галич та Lely45 запрем'єрили кліп на пісню "Усе ж таки друзі"
24tv
2024-11-25T21:18:37Z
Колишній чоловік Ані Лорак показав свою нову супутницю - який вона має вигляд
GlavRed
2024-11-25T20:27:36Z
Головні тренди новорічних суконь 2025
360ua.news
2024-11-25T20:15:50Z
Найкращі сніданки на думку дієтологів: десять варіантів
TSN
2024-11-26T01:39:44Z
«Будуємо першу в Україні підземну лікарню для 2000 пацієнтів», — Синєгубов
Мій Харків
2024-11-25T21:30:55Z
8 звичок, які роблять успішні люди щоранку
Знай
2024-11-25T20:51:57Z
Ось 12 найпоширеніших нічних жахів дорослих і що вони означають
24tv
2024-11-25T20:27:06Z
Наскільки шкідливо їсти вночі: результати останнього дослідження
24tv
2024-11-25T20:06:07Z
Венерологиня попередила про надскладні наслідки невиявленого сифілісу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T19:00:23Z
Україна та Данія підписали угоду в сфері охорони здоров’я
УкраинФорм
2024-11-25T18:01:36Z
Названо ягоду, яка лікує абсолютно все
AgroNews
2024-11-25T17:37:52Z
В Україні презентували першу версію мапи реабілітаційних закладів - Мінреінтеграції
УкраинФорм
2024-11-25T17:36:00Z
Футзал. Україна оголосила заявку на матчі відбору Євро-2026
Football.ua
2024-11-25T22:23:03Z
Вест Гем впевнено обіграв Ньюкасл
Football.ua
2024-11-25T22:01:55Z
Лечче в гостях обіграв Венецію
Football.ua
2024-11-25T21:43:31Z
Полісся — Зоря 1:1 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2024-11-25T21:39:10Z
Визначилися номінанти на щорічні премії від ATP
УкраинФорм
2024-11-25T20:57:44Z
Президент Ла Ліги: Іноді Перес втрачає зв'язок з реальністю
Football.ua
2024-11-25T20:52:15Z
Чемпіонат України з вільної боротьби: юний спортсмен з Львівщини виборов перше місце
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T20:30:43Z
Роналду розриває в Лізі чемпіонів: відео розкішного дубля португальця
24tv
2024-11-25T20:27:17Z
Аморім — після свого дебюту в МЮ: Мої гравці занадто багато думали під час гри
Football.ua
2024-11-25T20:01:29Z
Ростовську область атакували дрони
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T01:00:01Z
Литва передала Україні нову партію військової допомоги
Хвиля
2024-11-26T00:12:17Z
В Україні запускають Єдиний державний реєстр домашніх тварин
Детектор М
2024-11-25T23:13:46Z
Демократії важко перевести економіку на воєнні рейки - німецький генерал
УкраинФорм
2024-11-25T22:51:07Z
Стефанішина: Приїзд європейських інструкторів в Україну для навчання бійців ЗСУ - питання часу
УкраинФорм
2024-11-25T22:23:04Z
26 листопада: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T22:06:40Z
Вся правда про короля Британії Чарльза III: проблеми зі шлунком, статеві зв'язки та загальний розбір матриці долі
Знай
2024-11-25T21:51:49Z
Пентагон відкрив тендери для роботи американських військових підрядників в Україні
УкраинФорм
2024-11-25T21:49:45Z
Німеччина планує навчати українських військових на рівні штабів батальйонів і бригад
УкраинФорм
2024-11-25T21:22:53Z
Нацбанк за тиждень продав понад 590 мільйонів доларів
Хвиля
2024-11-25T21:36:49Z
Україна може подвоїти обсяг аграрного експорту
Хвиля
2024-11-25T21:03:40Z
ДТЕК поновив графіки відключень світла у 4 регіонах України
Хвиля
2024-11-25T20:21:05Z
Вартість яєць продовжує невпинно зростати: яка ситуація на ринку України
24tv
2024-11-25T20:03:01Z
В обмінниках зміниться курс долара: чого чекати українцям до 1 грудня
GlavRed
2024-11-25T19:25:24Z
Reuters: Австрія конфіскувала російський газ на 230 млн євро
Европейская правда
2024-11-25T19:16:44Z
Ціни на моркву в Україні продовжують падати: аналітики назвали вартість та пояснили тенденцію
Политека
2024-11-25T19:00:25Z
В Україні стрімко зростають ціни на овочі: як змінилася вартість огірків та помідорів наприкінці осені
Хвиля
2024-11-25T18:39:19Z
В грудні "Укрпошта" почне виплачувати українцям по 1000 гривень: кого це стосується
Фокус
2024-11-25T18:25:02Z
У Тернополі втретє за ніч пролунав вибух — ЗМІ
TSN
2024-11-26T01:39:56Z
У Хмельницькому судитимуть неповнолітнього, який побив 15-річного студента у гуртожитку
Украина Криминальная
2024-11-26T00:34:24Z
Вибухи пролунали у Харкові та Києві — ЗМІ
TSN
2024-11-25T23:39:17Z
Суд відправив до тюрми на 15 років жителя Харківщини, який передавав ворогу дані про ЗСУ
УкраинФорм
2024-11-25T23:21:15Z
На Тернопільщині померла 13-річна дитина. Це – четверта жертва отруєння цілої родини грибами
Украина Криминальная
2024-11-25T22:57:35Z
Стрілянина у готелі Києва: стрільцю повідомили про підозру та відправили під варту
ZN UA
2024-11-25T22:36:19Z
Рівнянина затримали за замах на умисне вбивство знайомої
Украина Криминальная
2024-11-25T22:09:11Z
Пожежа на Калузькому НПЗ: військовий експерт оцінив масштаби руйнувань
Политека
2024-11-25T21:51:39Z
У Тернополі чоловік написав на фасадах церков «число звіра»: йому загрожує п’ять років ув’язнення
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T21:42:10Z
Морози не страшні: як правильно підготувати виноград до зими - ефективні поради
GlavRed
2024-11-26T01:34:29Z
Лише справжній детектив знайде три відмінності: на пошук є лише 23 секунди
GlavRed
2024-11-26T00:27:56Z
Скільки можна зберігати м'ясо в холодильнику та в морозильній камері
TSN
2024-11-25T23:51:32Z
Рецепт квашеної капусти "Пелюстка" від зірки "Мастер Шеф": дуже хрумка та смачна
Политека
2024-11-25T23:30:37Z
Що буде, якщо подивитися в розбите дзеркало
TSN
2024-11-25T22:51:41Z
Робота мрії: в розкішний готель на Закарпатті потрібна доглядальниця за котами
TSN
2024-11-25T22:09:51Z
Не з ікрою чи шпротами: найкращий рецепт канапок на Новий рік
24tv
2024-11-25T21:57:13Z
8 речей, які ніколи не можна зберігати біля плити: це треба знати кожному
24tv
2024-11-25T21:33:28Z
2024 був кармічним, але чи пройшли ви урок: основні ознаки того, що в 2025 вам буде легше
Знай
2024-11-25T21:30:39Z
Ще один великий виробник смартфонів може інтегрувати штучний інтелект від OpenAI
InternetUA
2024-11-26T01:01:39Z
Вчені з Китаю представили інноваційний штучний інтелект, що перевершить ChatPT
InternetUA
2024-11-26T00:01:26Z
Росіяни намагаються впровадити штучний інтелект у "шахеди" - ЗМІ
Хвиля
2024-11-25T23:12:31Z
Стартап Ubitium розробляє процесор, який об’єднає CPU, GPU, DSP та FPGA
ITC
2024-11-25T23:10:43Z
До Землі несеться астероїд розміром з футбольне поле: чи є загроза для планети
TSN
2024-11-25T22:39:49Z
NVIDIA GeForce RTX 50xx першими отримають пам’ять GDDR7, — інсайдер
ITC
2024-11-25T21:55:47Z
Криптовалютні шахраї викрали криптовалюту у 42 тисяч користувачів Bluesky
InternetUA
2024-11-25T21:51:12Z
Експерти назвали 5 бюджетних відеокарт, до яких варто придивитися у 2024 році
InternetUA
2024-11-25T21:01:50Z
Як стерти всі дані та відновити заводські налаштування на Macbook: інструкція
InternetUA
2024-11-25T20:13:57Z
Водіям на замітку: як "врятувати" автомобіль від корозії – головні правила
GlavRed
2024-11-25T21:27:58Z
Mercedes-Benz W124 виповнилося 40 років
AutoCentre
2024-11-25T20:16:40Z
Розпочалися випробування першого у світі колісного навантажувача на водні
AutoCentre
2024-11-25T19:22:04Z
Tesla лідирує серед брендів за кількістю смертельних аварій
360ua.news
2024-11-25T18:33:47Z
Cтав відомий найекономічніший електричний фургон 2024 року
AutoCentre
2024-11-25T17:46:28Z
Представлено новий Chevrolet Aveo
Portaltele
2024-11-25T16:52:39Z
Повернення легенди: Toyota відродить культову спортивну модель
Фокус
2024-11-25T16:21:21Z
В Україні виготовили партію автопаливозаправників на шасі MAN TGM 4×4
AutoCentre
2024-11-25T16:15:26Z
Kia EV9 GT 2025: Електричний сімейний автомобіль зі спортивним характером та потужністю понад 500 к.с
ITC
2024-11-25T15:16:34Z