MY.UAНовини
Від "вічного миру" до Другої світової: як мертвонароджена Ліга Націй стала предтечею ООН
Від "вічного миру" до Другої світової: як мертвонароджена Ліга Націй стала предтечею ООН

Від "вічного миру" до Другої світової: як мертвонароджена Ліга Націй стала предтечею ООН

Ліга Націй мала запобігати війнам і врегульовувати суперечки між державами шляхом дипломатичних переговорів, однак не впоралася із завданням

Створена під час Паризької мирної конференції 1919—1920 років, у першу чергу як панацея від військових конфліктів і війн, ця міжнародна організація – прообраз сучасної Організації Об’єднаних Націй – так і не спромоглася стати миротворцем…

Абсолютна неспроможність реагувати на геноцидні дії російської воєнщини в Україні, неможливість навіть прямого засудження путінського режиму через право вето, яке має Кремль, демонструє повну безпорадність ООН. Як найбільша глобальна інституція безпеки, ця організація фактично відмовляється протидіяти загарбницьким планам Росії.

США так і не приєдналися до Ліги Націй

Запобігання воєнним діям, роззброєння, забезпечення колективної безпеки, врегулювання суперечок між державами шляхом дипломатичних переговорів… Нарешті, покращення якості життя на планеті. Ось головні засади статуту Ліги Націй, головним розробником якого став нестримний пацифіст — 28-й президент США, демократ Вудро Вільсон.

1919 року під час роботи Паризької мирної конференції, яка підбивала підсумки Першої світової війни, статут підписали 44 держави планети. Постійними членами Ради Ліги стали Велика Британія, Франція, Італія та Японська імперія. Парадоксально, але саме США так і не стали країною — членом Ліги Націй: через опір республіканців, які завадили ратифікації статуту.

Паризька мирна конференція. Зліва направо: голови урядів Великої Британії Ллойд Джордж та Італії Вітторіо Орландо, голова уряду Франції Жорж Кленмансо і президент США Вудро Вільсон. Фото американського офіцера Едварда Джексона, 27 травня 1919 року

По завершенні так званої Великої війни ця держава буквально увірвалася у владні кабінети найвпливовіших держав. На тлі величезних втрат держав-учасниць і післявоєнного переділу світу, що спричинив тектонічні зміни на мапі Європи (і меншою мірою в Африці та Азії), вона стала першою економічною потугою на планеті. І… дещо несподівано для європейців, після перемоги у березні 1921 року на президентських виборах республіканця Воррена Гардінга, закрилася в мушлі ізоляціонізму.

На табличці написано: «Цей міст Ліги Націй спроєктував президент США». Проте США так і не приєдналися до Ліги Націй. Сатирична карикатура із журналу Punch, 10 грудня 1920 року

Гардінг згадав про доктрину Монро з її головним постулатом – "Америка для американців" (мається на увазі весь континент) та небажанням втручатися у справи Європи. Цікаво, що риторика можливого нового/старого президента США Дональда Трампа значною мірою повторює ізоляціоністські кроки республіканців 1920-х років. І це викликає, на тлі ситуації війни в Україні та експансіоністських заяв Кремля, занепокоєння як у Києві, так і в більшості європейських столиць.

Дотримання прав національних меншин також виявилося питанням, яке не вирішували на засіданнях Ліги Націй, а топили в дискусіях. Ще під час перемовин у Версалі 1919 року держави — переможниці у Першій світовій (Франція, Велика Британія, Італія, Японія і США) так "намалювали" кордони, що значна частина деяких націй опинилася поза межами своєї держави, як, наприклад, німці та угорці.

Українці формально мали свою державу (УСРР у складі Радянської Росії, а з 1922 року – СРСР), проте значна їхня частина мешкала в Польщі, Румунії та Чехословаччині. І питання захисту української нацменшини кілька разів порушували на засіданнях Ліги Націй, на яку було покладено відповідальність за дотримання прав наших одноплемінників.

І в Другій Речі Посполитій, і в королівській Румунії державні інституції спиралися на підтримку Франції і якоюсь мірою Великої Британії – головних переможців у Великій війні. Вони виступали проти української незалежності, бажаючи мати на сході Європи міцний санітарний кордон з Радянським Союзом. Документи Ліги Націй в питанні дотримання прав нацменшин мали декларативний і часто суперечливий характер; був практично відсутній контроль за ухваленими рішеннями…

Зала Реформації у Женеві. Офіційне відкриття Ліги Націй. 1920 рік. Фрітьоф Нансен сидить другий ліворуч у четвертому ряду. Нансен став відомим всьому світу, бо був ініціатором видачі переміщеним особам спеціальних паспортів, які і називали "Нансенівські паспорти"

Країни-агресорки одна за одною просто виходили з організації

Вперше Ліга Націй опинилася на роздоріжжі після того, як 1931 року Японія напала на Китай, анексувала Маньчжурію, створивши там маріонетковий режим Маньчжоу-Ґо. На Генеральній Асамблеї організації після двох місяців "розборів польотів" позірно засудили дії імператорської Японії. Але так і не наважилися реально покарати в будь-який спосіб агресора (жодних санкцій, економічної блокади).

У березні 1933 року токійська влада заявила про вихід з Ліги Націй. Її делегати в Женеві цинічно відповіли західним дипломатам: "Зусилля Японії щодо співробітництва з Лігою Націй досягли своєї межі". А у вересні того ж року такий самий крок зробила Німеччина, де до влади прийшли нацисти (Веймарська республіка була прийнята до Ліги Націй ще 1926 року). Гітлеру вже не треба було виправдовувати свої наступні дії: відмову від обмежень у військовій сфері, окупацію демілітаризованої Рейнської зони у березні 1936 року…

Ось побіжно – "результати" миротворчих зусиль Ліги Націй:

У жовтні 1935 року Італія почала війни в Абіссинії (Ефіопії), яка завершилася анексією цієї африканської держави. 30 червня 1936 року на надзвичайній сесії Ліги Націй у Женеві імператор Абіссинії Хайле Селассіє I закликав світові держави виступити проти агресора: "Те, що відбувається у нас сьогодні, станеться у вас завтра".

Цей меседж останнім часом майже в такій же інтерпретації чують і світові потуги від представників української влади.

Імператор Абіссинії Хайле Селассіє відправляється у вигнання до Великої Британії. Єрусалим, травень 1936 року

Проте світ ніяк не зреагував на волання лідера Абіссінії, а економічні санкції проти Італії було скасовано наступного місяця. Бездіяльність міжнародної спільноти призвела до окупації незалежної країни. А 1937 року Італія теж вийшла зі складу Ліги Націй.

Країни, які потерпали від агресії, так і не дочекалися від цієї організації жодного ефективного рішення. Нацистська Німеччина крок за кроком захоплювала сусідні країни (Австрію, Чехію, Польщу…).

Радянський Союз 14 грудня 1939 року був виключений з Ліги Націй після вторгнення його військ до Фінляндії. На запит генерального секретаря організації Жозефа Луї Анн Авеноля нарком іноземних справ СРСР В’ячеслав Молотов заявив, що його держава не перебуває в стані війни з Фінляндією, бо підписала договір з Фінляндською демократичною республікою, яка була насправді маріонетковим утворенням…

З 40 на той час членів Ліги Націй 28 проголосували за виключення СРСР, дев’ять – утрималися; три держави (і серед них СРСР) були відсутні на засіданні. Проте ця подія лише розв’язала руки Сталіну і невдовзі, вже влітку 1940 року на додачу до розділеної з нацистами восени 1939 року Польщі, радянські війська окупували держави Балтії та тоді румунські Північну Буковину та Бессарабію.

"Коли Ліга обстоювала воєнні та економічні санкції, вона не мала засобів для запровадження тих санкцій у життя. Через те Ліга Націй відігравала велику роль у залагодженні дріб’язкових питань і незначну роль у залагодженні великих… Принцип одностайності, який визначав порядок голосування на Асамблеї та в Раді, унеможливлював ухвалення будь-якої постанови всупереч бажанням великих держав", – зазначав британський історик Норман Дейвіс у книзі "Європа. Історія".

Серед таких "дріб’язкових" питань, які не мали великого значення у всесвітньому масштабі, можна назвати врегулювання конфлікту між Німеччиною та Польщею за Верхню Сілезію та припинення Перуансько-колумбійського конфлікту 1933 року.

"Інтернаціональне право, міжнародний арбітраж, обмеження озброєння, парламентарний контроль над міжнародною політикою, ще в XVII в. Гуго Ґроцієм проголошена засада mare liberum (вільне море) – ці всі ідеї, що виходили із засади братерства народів, довели свою абсолютну непридатність стати керівними думками міжнародного життя, в кожнім разі свою повну утопічність на Гаазькій (1899), Версальській і наступних мирних конференціях", – писав ще 1921 року в "Підставах нашої політики" теоретик українського націоналізму Дмитро Донцов.

Думки українського мислителя виявилися пророчими. Попереду були міжвоєнні два десятиліття, страшна кривава повінь Другої світової війни, в якій загинуло щонайменше 50 мільйонів людей на всій планеті.

Новий бюрократичний монстр

Ліга Націй припинила своє існування 1946 року, хоча реально її інституції не працювали з кінця 1940-го. Естафетну паличку ця організація передала ООН.

Палац Націй у Женеві. Цей грандіозний комплекс побудований з 1929-го по 1938 рік. Сучасне фото

Після багатьох десятиліть роботи, спроб (вдалих і невдалих) погасити воєнні конфлікти новий бюрократичний монстр виявився "гідним" продовжувачем справи Ліги Націй. ООН показала абсолютну неспроможність хоч якось вплинути на агресора – Російську Федерацію – після її масованої атаки на Грузію 2008 року. Це був перший пробний камінь від Кремля. Міжнародна спільнота практично не відреагувала. 2014 року путінська імперія під шалені оплески абсолютної більшості своїх громадян розпочала війну в Україні, яка два роки тому переросла у широкомасштабну. Ця війна практично в центрі Європейського континенту остаточно підважила роль цієї міжнародної інституції.

Теги за темою
ООН
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Предала свою страну и поехала развлекать россиян: хореограф из Украины перекроила себя
Comments UA
2025-01-09T20:57:54Z
Остап Ступка рассказал подробности романа с младшей на 35 лет возлюбленной
Комсомольская правда
2025-01-11T07:51:48Z
Леся Никитюк решилась выйти замуж за военного: кто-то из звезд ее поздравил
Comments UA
2025-01-06T19:54:51Z
Известная украинская ведущая высказалась о проблемах в браке после рождения сына: "Меньше романтики"
TSN
2025-01-11T14:54:58Z
Камалия ответила Вячеславу Соломке, который назвал ее "бездарной"
Фокус
2025-01-20T13:12:48Z
Экс-невеста Парфенюка шокировала подробностями их разрыва и его отношением к 9-месячной дочери
TSN
2025-01-20T12:54:40Z
Седокова хочет забрать деньги покойного мужа, который убил себя: семья спортсмена в шоке
Comments UA
2025-01-09T21:21:07Z
"Уже была первой леди": Анатолий Анатолич вспомнил, как приглашал Елену Зеленскую на свой день рождения/Шоумен и первая леди из одного города
Апостроф
2025-01-20T12:42:26Z
"Так мало мужчин...": Брэд Питт ответил женщине, которая отдала его подражателю 800 тысяч евро
Знай
2025-01-20T11:51:59Z
"Это пример другим": Зеленский рассказал, где находятся его дети во время войны
Фокус
2025-01-11T11:51:36Z
Зеленский ответил на петицию об отмене раздачи "тысячи Зеленского"
Comments UA
2025-01-09T08:46:28Z
Германия создаёт новую дивизию для защиты стратегических объектов
Апостроф
2025-01-11T15:12:30Z
Новое наступление ВСУ в Курской области: эксперт назвал важную цель украинских войск
TSN
2025-01-06T14:12:43Z
Patriot и SAMP-T не справятся: какая система способна отразить атаку российского "Орешника"
Фокус
2025-01-20T14:00:28Z
Будут ли мобилизовывать студентов после базовой общевойсковой подготовки
Telegraf
2025-01-20T13:48:10Z
Женщин отпустят на пенсию досрочно: кому не нужно ждать 60 лет
Знай
2025-01-08T17:36:45Z
В Украину прибыла первая партия новейших немецких бронемашин Lynx
Апостроф
2025-01-09T14:00:11Z
ВСУ получили новейшую БМП Lynx KF41 от Rheinmetall: на что способна машина
Фокус
2025-01-08T07:57:37Z
Трамп круто изменил обещание по поводу войны в Украине: на Западе узнали подробности
Comments UA
2025-01-09T20:30:37Z
У Лукашенко обвинили Зеленского во лжи: никаких извинений не было
Comments UA
2025-01-06T17:24:42Z
Маск устроил скандальный опрос: предлагает США освободить один из европейских народов
Comments UA
2025-01-06T14:36:35Z
В МИД РФ истерически отреагировали на адские санкции Байдена: каким ответом грозят
Comments UA
2025-01-11T18:42:38Z
Задержание без подачи в розыск: какие правила ТЦК и какие документы следует носить людям
Фокус
2025-01-20T14:00:39Z
Путин хочет срочно завершить первый этап "СВО": о чем речь
Comments UA
2025-01-20T13:57:40Z
Украина будет без ЕС и НАТО: кандидат в президенты Польши поставил ультиматум
Comments UA
2025-01-09T23:15:05Z
Сбежавший в Румынию детектив НАБУ оказался причастен к фальсификации дела ПриватБанка
Комсомольская правда
2025-01-11T17:12:43Z
Беларусь стянула войска на границу с Украиной: в СНБО прокомментировали
Фокус
2025-01-07T19:51:32Z
Расстрел пленных ВСУ в Волновахском районе: начато расследование
Корреспондент
2025-01-06T18:52:38Z
Ночью Россия атаковала Никопольщину и Киевщину
Комсомольская правда
2025-01-10T06:39:46Z
ВСУ выбили солдат Кима из села в Курской области. ВИДЕО
Новости Украины
2025-01-09T17:33:30Z
5 км до Днепропетровщины: какими темпами продвигается РФ и какая цель стоит перед врагом
Фокус
2025-01-20T13:36:10Z
Оккупанты обстреляли Харьков и область: под ударом оказались полицейские
Comments UA
2025-01-20T13:33:08Z
Сотрудники ТЦК, вероятно пьяные, избили мужчину в Харькове: как это объяснили в терцентре
Comments UA
2025-01-20T13:03:24Z
Счастливчики недели: три знака Зодиака, которым повезет с 20 по 26 января 2025 года
Фокус
2025-01-20T12:30:22Z
Тарифы на водоснабжение водят украинцев в долги: на сколько вырастут цены
Знай
2025-01-20T12:06:49Z
Весна в январе: погода готовит украинцам приятный сюрприз
Апостроф
2025-01-20T12:00:15Z
В Киеве столкнулись минивэн и автобус: есть погибшие, а среди травмированных - дети
Апостроф
2025-01-11T21:48:39Z
Удар по Запорожью: количество пострадавших возросло
TSN
2025-01-08T21:27:51Z
В Запорожье количество пострадавших возросло до 122
Корреспондент
2025-01-09T18:21:58Z
В Энгельсе масштабный пожар на нефтебазе после атаки дронов – росСМИ
ZN UA
2025-01-08T01:40:56Z
Повреждение кабелей в Балтийском море: вынесло ли НАТО уроки
Корреспондент
2025-01-20T13:36:55Z
Полиция поймала торговца оружием "на горячем": его выдала собственная камера безопасности
Фокус
2025-01-20T13:21:31Z
В Харькове разоблачили дерзкую "схему" вывоза уклонистов за границу
Корреспондент
2025-01-06T22:18:18Z
В Киеве женщина вызвала скорую, однако ее оштрафовали: почему так произошло
Фокус
2025-01-20T13:09:01Z
В Киеве женщина притворялась больной в торговом центре: зачем она это сделала и как ее наказали
TSN
2025-01-20T13:09:00Z
Доллар в Украине приблизился к новой психологической отметке - курс валют
Известия Киев
2025-01-10T06:27:02Z
Работает ПВО: европейским авиакомпаниям не советуют летать в РФ
Корреспондент
2025-01-09T22:48:48Z
МИД ответил на манипулятивные заявления Венгрии относительно транзита и цен на газ
Европейская правда
2025-01-08T12:48:41Z
Крупнейшая в США нефтесервисная компания SLB не намерена покидать Россию из-за новых санкций, - FT
Comments UA
2025-01-20T13:57:53Z
Как ядерный реактор: солнечные панели смогут генерировать 1 гигаватт энергии 24/7
Фокус
2025-01-20T13:16:26Z
Право на субсидию будет утеряно: в ПФУ назвали критерии, без которых денег не дадут
Знай
2025-01-20T13:06:20Z
Цены на дрова в Украине: сколько стоят и как купить
Знай
2025-01-20T12:21:40Z
Крупнейший импортер угля в мире отворачивается от России: что произошло
Comments UA
2025-01-20T12:13:44Z
Шмыгаль рассказал о девяти подарках государству
Корреспондент
2025-01-20T12:07:42Z
Почему категорически запрещено присваивать найденные вещи и при чем здесь предрассудки
Comments UA
2025-01-09T23:30:46Z
Пропорция риса и фарша в голубцах: что нужно знать для приготовления вкусного блюда
TSN
2025-01-20T13:51:43Z
Мужчина строит на крыше своего 56-метрового дома новые этажи: зачем ему это
Фокус
2025-01-20T12:30:59Z
Что нельзя готовить в фольге: этот список вас удивит
UAToday
2025-01-20T12:03:33Z
Открытые двери для различных болезней: ученые нашли большую опасность современных домов
Фокус
2025-01-20T11:15:54Z
Как отбелить тюль от желтизны и серости: подручные средства для безупречного эффекта
TSN
2025-01-20T10:51:37Z
Место, где заканчивается мир: что известно о Бирклейнских пещерах
Фокус
2025-01-20T10:45:44Z
Почему в США и Европе обручальные кольца носят на левой руке: дело не только в религии
UAToday
2025-01-20T10:45:05Z
Какое молоко нельзя добавлять в кофе, потому что испортите напиток: советы экспертов
TSN
2025-01-20T08:51:28Z
В соцсети появился новый фейк – теперь о «выплате от Трампа»
Комсомольская правда
2025-01-20T13:51:07Z
"Я ошибался": Бывший руководитель PlayStation Studios извинился за PlayStation VR2
GameMag
2025-01-20T13:39:59Z
Правительство впервые заказало у ученых научные разработки
Корреспондент
2025-01-20T13:00:22Z
Sony не предупредила: Bluepoint Games и Bend Studio узнали об отмене своих проектов от прессы, утверждает инсайдер
GameMag
2025-01-20T12:57:25Z
Фанаты GTA узнали тайну Rockstar: какие "плюшки" скрывают разработчики вместе с модерами
Знай
2025-01-20T12:51:27Z
При движении почти со скоростью света с электронами происходит нечто странное: загадка решена
Фокус
2025-01-20T12:27:38Z
Спутники фиксируют рост "тревожного" газа по всей Земле: какая система выходит из-под контроля
Фокус
2025-01-20T12:12:38Z
Аналитики надеются, что Grand Theft Auto VI будет стоить от $80 до $100 — это принесет пользу всей индустрии
GameMag
2025-01-20T12:04:14Z
Свидетельство мастерства: артефакты с золотого поля привели к неожиданному открытию
Фокус
2025-01-20T12:00:51Z
Илон Маск намерен купить "Ливерпуль"
ZN UA
2025-01-07T17:36:42Z
Валуев заявил, что РФ "в случае угрозы" готова приютить Ломаченко
Фокус
2025-01-20T12:36:31Z
Названо условие, при котором Джошуа может провести бой с Уайлдером
Корреспондент
2025-01-20T11:48:14Z
Чемпион Германии продлил контракт с 17-летним украинским футболистом
ZN UA
2025-01-20T11:33:10Z
В команде Чжилея раскрыли сроки боя против Усика
Корреспондент
2025-01-20T10:06:11Z
64-летний Ван Дамм повторил свой знаменитый танец из "Кикбоксера"
Комсомольская правда
2025-01-20T09:54:05Z
Болельщик выиграл солидную сумму благодаря дублю Нуньеса
Корреспондент
2025-01-20T09:45:51Z
Каталонская Барселона сенсационно не смогла одолеть Хетафе
Известия Киев
2025-01-20T09:33:51Z
Словно готова умереть: Свитолина высказалась о матчах против россиянок
Корреспондент
2025-01-20T08:51:44Z
Возьмут ли в армию с туберкулезом или гепатитом: какие болезни освобождают от службы
Знай
2025-01-10T19:06:40Z
Узнали время защиты организма: создан новый способ определения иммунитета после вакцинации
Фокус
2025-01-07T18:51:38Z
Запустили "комаропокалипсис": ученые смогли уничтожить 89% самок комаров с помощью грибка
Фокус
2025-01-20T14:00:59Z
Беременность меняет их навсегда: ученые выяснили как роды влияют на мозг женщин
Фокус
2025-01-20T13:30:36Z
Профилактика блох у котят: что нужно знать владельцам
Мій Харків
2025-01-20T12:13:17Z
Эта вещь на кухне может быть опасна для здоровья всей семьи
Comments UA
2025-01-20T11:54:38Z
Что будет с организмом, если отказаться от кофе в пользу чая
TSN
2025-01-20T11:39:03Z
Застрявшие в чужом теле и брошенные всеми: что такое деперсонализационное расстройство
Фокус
2025-01-20T11:30:13Z
Что произойдет с организмом, если не чистить зубы перед сном
Marie Claire
2025-01-20T11:00:54Z
Первый суперкар Ford ушел с молотка по цене двух Bugatti
Фокус
2025-01-20T12:15:47Z
За руль категорически нельзя: какие возрастные ограничения действуют для водителей в Украине
Хвиля
2025-01-20T11:51:21Z
Range Rover на минималках: Tata готовит доступный премиальный электрокроссовер
Фокус
2025-01-20T11:15:12Z
КАЙФОВЫЙ КРОСОВЕР, ИЛИ НЕСКОЛЬКО ДНЕЙ С НОВЫМ PEUGEOT е-2008
Корреспондент
2025-01-20T08:21:49Z
3,4 с до сотни: в Киеве засветился 650-сильный электрокар Hyundai за 2 миллиона
Фокус
2025-01-20T07:36:17Z
Мучиться со скребком не придется: как легко защитить машину от снегопадов
Знай
2025-01-20T06:51:54Z
Как обмануют на СТО: распространенные схемы и советы, как защититься
TSN
2025-01-19T18:06:35Z
Стояло в гараже более 10 лет: в Украине обнаружили роскошное американское авто 80-х
Фокус
2025-01-19T08:00:48Z
General Motors вывели на рынок недорогой семейный электромобиль за $6500
Фокус
2025-01-18T10:12:57Z