MY.UAНовини
Від "вічного миру" до Другої світової: як мертвонароджена Ліга Націй стала предтечею ООН
Від "вічного миру" до Другої світової: як мертвонароджена Ліга Націй стала предтечею ООН

Від "вічного миру" до Другої світової: як мертвонароджена Ліга Націй стала предтечею ООН

Ліга Націй мала запобігати війнам і врегульовувати суперечки між державами шляхом дипломатичних переговорів, однак не впоралася із завданням

Створена під час Паризької мирної конференції 1919—1920 років, у першу чергу як панацея від військових конфліктів і війн, ця міжнародна організація – прообраз сучасної Організації Об’єднаних Націй – так і не спромоглася стати миротворцем…

Абсолютна неспроможність реагувати на геноцидні дії російської воєнщини в Україні, неможливість навіть прямого засудження путінського режиму через право вето, яке має Кремль, демонструє повну безпорадність ООН. Як найбільша глобальна інституція безпеки, ця організація фактично відмовляється протидіяти загарбницьким планам Росії.

США так і не приєдналися до Ліги Націй

Запобігання воєнним діям, роззброєння, забезпечення колективної безпеки, врегулювання суперечок між державами шляхом дипломатичних переговорів… Нарешті, покращення якості життя на планеті. Ось головні засади статуту Ліги Націй, головним розробником якого став нестримний пацифіст — 28-й президент США, демократ Вудро Вільсон.

1919 року під час роботи Паризької мирної конференції, яка підбивала підсумки Першої світової війни, статут підписали 44 держави планети. Постійними членами Ради Ліги стали Велика Британія, Франція, Італія та Японська імперія. Парадоксально, але саме США так і не стали країною — членом Ліги Націй: через опір республіканців, які завадили ратифікації статуту.

Паризька мирна конференція. Зліва направо: голови урядів Великої Британії Ллойд Джордж та Італії Вітторіо Орландо, голова уряду Франції Жорж Кленмансо і президент США Вудро Вільсон. Фото американського офіцера Едварда Джексона, 27 травня 1919 року

По завершенні так званої Великої війни ця держава буквально увірвалася у владні кабінети найвпливовіших держав. На тлі величезних втрат держав-учасниць і післявоєнного переділу світу, що спричинив тектонічні зміни на мапі Європи (і меншою мірою в Африці та Азії), вона стала першою економічною потугою на планеті. І… дещо несподівано для європейців, після перемоги у березні 1921 року на президентських виборах республіканця Воррена Гардінга, закрилася в мушлі ізоляціонізму.

На табличці написано: «Цей міст Ліги Націй спроєктував президент США». Проте США так і не приєдналися до Ліги Націй. Сатирична карикатура із журналу Punch, 10 грудня 1920 року

Гардінг згадав про доктрину Монро з її головним постулатом – "Америка для американців" (мається на увазі весь континент) та небажанням втручатися у справи Європи. Цікаво, що риторика можливого нового/старого президента США Дональда Трампа значною мірою повторює ізоляціоністські кроки республіканців 1920-х років. І це викликає, на тлі ситуації війни в Україні та експансіоністських заяв Кремля, занепокоєння як у Києві, так і в більшості європейських столиць.

Дотримання прав національних меншин також виявилося питанням, яке не вирішували на засіданнях Ліги Націй, а топили в дискусіях. Ще під час перемовин у Версалі 1919 року держави — переможниці у Першій світовій (Франція, Велика Британія, Італія, Японія і США) так "намалювали" кордони, що значна частина деяких націй опинилася поза межами своєї держави, як, наприклад, німці та угорці.

Українці формально мали свою державу (УСРР у складі Радянської Росії, а з 1922 року – СРСР), проте значна їхня частина мешкала в Польщі, Румунії та Чехословаччині. І питання захисту української нацменшини кілька разів порушували на засіданнях Ліги Націй, на яку було покладено відповідальність за дотримання прав наших одноплемінників.

І в Другій Речі Посполитій, і в королівській Румунії державні інституції спиралися на підтримку Франції і якоюсь мірою Великої Британії – головних переможців у Великій війні. Вони виступали проти української незалежності, бажаючи мати на сході Європи міцний санітарний кордон з Радянським Союзом. Документи Ліги Націй в питанні дотримання прав нацменшин мали декларативний і часто суперечливий характер; був практично відсутній контроль за ухваленими рішеннями…

Зала Реформації у Женеві. Офіційне відкриття Ліги Націй. 1920 рік. Фрітьоф Нансен сидить другий ліворуч у четвертому ряду. Нансен став відомим всьому світу, бо був ініціатором видачі переміщеним особам спеціальних паспортів, які і називали "Нансенівські паспорти"

Країни-агресорки одна за одною просто виходили з організації

Вперше Ліга Націй опинилася на роздоріжжі після того, як 1931 року Японія напала на Китай, анексувала Маньчжурію, створивши там маріонетковий режим Маньчжоу-Ґо. На Генеральній Асамблеї організації після двох місяців "розборів польотів" позірно засудили дії імператорської Японії. Але так і не наважилися реально покарати в будь-який спосіб агресора (жодних санкцій, економічної блокади).

У березні 1933 року токійська влада заявила про вихід з Ліги Націй. Її делегати в Женеві цинічно відповіли західним дипломатам: "Зусилля Японії щодо співробітництва з Лігою Націй досягли своєї межі". А у вересні того ж року такий самий крок зробила Німеччина, де до влади прийшли нацисти (Веймарська республіка була прийнята до Ліги Націй ще 1926 року). Гітлеру вже не треба було виправдовувати свої наступні дії: відмову від обмежень у військовій сфері, окупацію демілітаризованої Рейнської зони у березні 1936 року…

Ось побіжно – "результати" миротворчих зусиль Ліги Націй:

У жовтні 1935 року Італія почала війни в Абіссинії (Ефіопії), яка завершилася анексією цієї африканської держави. 30 червня 1936 року на надзвичайній сесії Ліги Націй у Женеві імператор Абіссинії Хайле Селассіє I закликав світові держави виступити проти агресора: "Те, що відбувається у нас сьогодні, станеться у вас завтра".

Цей меседж останнім часом майже в такій же інтерпретації чують і світові потуги від представників української влади.

Імператор Абіссинії Хайле Селассіє відправляється у вигнання до Великої Британії. Єрусалим, травень 1936 року

Проте світ ніяк не зреагував на волання лідера Абіссінії, а економічні санкції проти Італії було скасовано наступного місяця. Бездіяльність міжнародної спільноти призвела до окупації незалежної країни. А 1937 року Італія теж вийшла зі складу Ліги Націй.

Країни, які потерпали від агресії, так і не дочекалися від цієї організації жодного ефективного рішення. Нацистська Німеччина крок за кроком захоплювала сусідні країни (Австрію, Чехію, Польщу…).

Радянський Союз 14 грудня 1939 року був виключений з Ліги Націй після вторгнення його військ до Фінляндії. На запит генерального секретаря організації Жозефа Луї Анн Авеноля нарком іноземних справ СРСР В’ячеслав Молотов заявив, що його держава не перебуває в стані війни з Фінляндією, бо підписала договір з Фінляндською демократичною республікою, яка була насправді маріонетковим утворенням…

З 40 на той час членів Ліги Націй 28 проголосували за виключення СРСР, дев’ять – утрималися; три держави (і серед них СРСР) були відсутні на засіданні. Проте ця подія лише розв’язала руки Сталіну і невдовзі, вже влітку 1940 року на додачу до розділеної з нацистами восени 1939 року Польщі, радянські війська окупували держави Балтії та тоді румунські Північну Буковину та Бессарабію.

"Коли Ліга обстоювала воєнні та економічні санкції, вона не мала засобів для запровадження тих санкцій у життя. Через те Ліга Націй відігравала велику роль у залагодженні дріб’язкових питань і незначну роль у залагодженні великих… Принцип одностайності, який визначав порядок голосування на Асамблеї та в Раді, унеможливлював ухвалення будь-якої постанови всупереч бажанням великих держав", – зазначав британський історик Норман Дейвіс у книзі "Європа. Історія".

Серед таких "дріб’язкових" питань, які не мали великого значення у всесвітньому масштабі, можна назвати врегулювання конфлікту між Німеччиною та Польщею за Верхню Сілезію та припинення Перуансько-колумбійського конфлікту 1933 року.

"Інтернаціональне право, міжнародний арбітраж, обмеження озброєння, парламентарний контроль над міжнародною політикою, ще в XVII в. Гуго Ґроцієм проголошена засада mare liberum (вільне море) – ці всі ідеї, що виходили із засади братерства народів, довели свою абсолютну непридатність стати керівними думками міжнародного життя, в кожнім разі свою повну утопічність на Гаазькій (1899), Версальській і наступних мирних конференціях", – писав ще 1921 року в "Підставах нашої політики" теоретик українського націоналізму Дмитро Донцов.

Думки українського мислителя виявилися пророчими. Попереду були міжвоєнні два десятиліття, страшна кривава повінь Другої світової війни, в якій загинуло щонайменше 50 мільйонів людей на всій планеті.

Новий бюрократичний монстр

Ліга Націй припинила своє існування 1946 року, хоча реально її інституції не працювали з кінця 1940-го. Естафетну паличку ця організація передала ООН.

Палац Націй у Женеві. Цей грандіозний комплекс побудований з 1929-го по 1938 рік. Сучасне фото

Після багатьох десятиліть роботи, спроб (вдалих і невдалих) погасити воєнні конфлікти новий бюрократичний монстр виявився "гідним" продовжувачем справи Ліги Націй. ООН показала абсолютну неспроможність хоч якось вплинути на агресора – Російську Федерацію – після її масованої атаки на Грузію 2008 року. Це був перший пробний камінь від Кремля. Міжнародна спільнота практично не відреагувала. 2014 року путінська імперія під шалені оплески абсолютної більшості своїх громадян розпочала війну в Україні, яка два роки тому переросла у широкомасштабну. Ця війна практично в центрі Європейського континенту остаточно підважила роль цієї міжнародної інституції.

Теги за темою
ООН
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Росія має намір вдарити по українській інфраструктурі: експерт розповів коли
TSN
2024-11-15T17:22:36Z
Парламенту Литви можуть представити кандидатуру нового прем'єра наступного тижня
Европейская правда
2024-11-15T17:22:20Z
Російські ракетні удари “Калібрами” втратили ефективність — речник ВМС ЗСУ
TSN
2024-11-15T17:22:01Z
Росіяни перетнули кордон на Чернігівщині: нове вторгнення чи вороже ІПСО
TSN
2024-11-15T17:21:57Z
Шольц поговорить про війну в Україні з лідером Китаю
Европейская правда
2024-11-15T17:21:53Z
Розпад коаліції в Німеччині може загальмувати постачання Україні важливого озброєння — Spiegel
TSN
2024-11-15T17:21:36Z
Фракція «СІЗО»: нардеп Шевченко приєднався до Дубінського і Шуфрича
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T17:21:20Z
ХАМАС просить у Трампа допомоги у встановленні перемир’я в Секторі Гази
TSN
2024-11-15T17:21:09Z
Зеленський: "Мінська-3" не буде – нам потрібен реальний мир
Хвиля
2024-11-15T17:18:17Z
Оля Полякова потролила Лесю Нікітюк, яку заскочила в обіймах свого 62-річного чоловіка
TSN
2024-11-15T17:22:10Z
Лілія Ребрик одягла 8-місячну доньку в незвичний total black образ і розповіла про її зміни
TSN
2024-11-15T17:21:24Z
Вагітна дружина Остапчука показалася топлес за декілька тижнів до пологів: "Просто пощастило"
TSN
2024-11-15T17:21:05Z
"Своя Епоха": Третя штурмова випустила альбом з топвиконавцями України, деталі
Фокус
2024-11-15T17:15:46Z
Мартін Скорсезе назвав найкращу драму 2024 року: «Психологічно потужна та зворушлива»
ITC
2024-11-15T16:44:24Z
Надя Дорофєєва вперше повідомила про майбутнє материнство - деталі
GlavRed
2024-11-15T16:42:08Z
Конан О'Браєн вперше стане ведучим церемонії «Оскар»
УкраинФорм
2024-11-15T16:16:46Z
На "Міс Всесвіт-2024" відбувся конкурс національних костюмів: як виступила українка
24tv
2024-11-15T16:00:43Z
Меган Маркл без принца Гаррі відвідала вечірку у Лос-Анджелесі
Фокус
2024-11-15T16:00:06Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
МСЕК замінять новою системою встановлення та підтвердження інвалідності - рішення уряду
УкраинФорм
2024-11-15T16:44:45Z
Зворотний ефект: чому кава викликає сонливість
24tv
2024-11-15T16:30:27Z
Потрібно їсти частіше. Дієтологи назвали найкорисніші сорти риби
Фокус
2024-11-15T15:36:42Z
Алкоголь і спорт: чи можна поєднувати без ризиків для здоровʼя
24tv
2024-11-15T15:36:11Z
В Інституті Амосова відкрили оновлену дитячу реанімацію
УкраинФорм
2024-11-15T15:31:29Z
Надмірне сидіння може підвищити артеріальний тиск навіть у дітей
Portaltele
2024-11-15T14:46:13Z
Як вкласти дітей спати: експерт радить давати один смаколик перед сном
Фокус
2024-11-15T14:30:25Z
МСЕК відходять у минуле: інвалідність встановлюватимуть за новими правилами
Знай
2024-11-15T14:12:40Z
Військовий літак РФ наблизився до повітряного простору Британії: королівські ВПС підняли винищувачі
TSN
2024-11-15T17:22:17Z
Пілот назвав похмуру причину, чому ілюмінатори літаків заокруглені – відео
TSN
2024-11-15T17:21:48Z
Всім українським водіям приготуватися: в ПДР можуть з'явитися нові штрафи, які не оминуть нікого
TSN
2024-11-15T17:21:20Z
Котиків немає чим годувати: притулок потребує вашої допомоги
TSN
2024-11-15T17:21:12Z
Жінка, яка шокувала, що вийшла заміж за вітчима, розповіла трагічну правду про стосунки з коханим
TSN
2024-11-15T17:21:05Z
Норвегія не надаватиме притулок біженцям із заходу України: в уряді пояснили причину
TSN
2024-11-15T17:21:02Z
У Києві провели акцію «Порожні стільці» на підтримку ув’язнених, полонених та зниклих безвісти журналістів та митців
Детектор М
2024-11-15T17:15:14Z
Через хворобу помер уманський журналіст Володимир Гамалиця
Детектор М
2024-11-15T17:15:02Z
Традиція зародилася несподівано: чому ми п'ємо шампанське на Новий рік
GlavRed
2024-11-15T17:06:30Z
Які проблеми наявні в українській енергетиці зараз
24tv
2024-11-15T17:21:54Z
В Раді хочуть знайти варіанти для подолання боргової кризи на енергоринку
TSN
2024-11-15T17:21:20Z
Фонд держмайна залучив іще 27,4 мільйона за проєктом «Земельний банк»
УкраинФорм
2024-11-15T17:13:08Z
Доходи від детінізації бізнесу майже такі ж, як фінансова допомога від Канади
24tv
2024-11-15T17:06:55Z
Морські перевезення зерна з України дешевшають на тлі слабкого попиту
AgroPortal
2024-11-15T17:00:48Z
Кабмін змінив критерії бронювання працівників
ZN UA
2024-11-15T17:00:17Z
Нафтопереробні заводи в Росії зменшують обсяги виробництва через фінансові труднощі
24tv
2024-11-15T16:57:11Z
Курячі яйця будуть "різко" дорожчати: яких цін чекати українцям у грудні
GlavRed
2024-11-15T16:54:34Z
На сонячні та вітрові станції чекає "серйозна проблема": експерт назвав причину
Фокус
2024-11-15T16:45:31Z
Що добре роз'їдає іржу на плитці: сім перевірених домашніх засобів, які впораються не гірше за хімію
TSN
2024-11-15T17:22:02Z
3 ложки на квадратний метр – бліх, кліщів і клопів у курятнику більше не буде
TSN
2024-11-15T17:22:02Z
В якому режимі найкраще прати пуховик: він не зіб'ється і матиме вигляд нового
TSN
2024-11-15T17:21:53Z
Як позбутися неприємного запаху з взуття: прості лайфхаки, які працюють
24tv
2024-11-15T17:21:16Z
Додайте зубну пасту в оцет – і надовго позбудетеся найпопулярнішої проблеми
TSN
2024-11-15T17:21:09Z
Хрусткі зовні та ніжні всередині: як приготувати курячі крильця
Фокус
2024-11-15T17:15:25Z
Як приготувати смачні заварні тістечка: Ліза Глінська дала покроковий рецепт
Политека
2024-11-15T16:43:51Z
Опеньки, тушковані в сметані: готуємо смачні грибочки поки ще сезон
24tv
2024-11-15T16:33:42Z
Як позбутися безладу в будинку: 8 цінних порад
24tv
2024-11-15T16:30:08Z
Мельгоса оголосив стартовий склад України U-21 на матч проти Португалії
Football.ua
2024-11-15T17:15:48Z
Тайсон наполіг на особливих правилах: що змінили у форматі бою з Полом
Хвиля
2024-11-15T17:15:34Z
Тренер Шахтаря: Якщо обіграємо ПСВ, я не впевнений, що моя родина і друзі спілкуватимуться зі мною
Football.ua
2024-11-15T17:13:20Z
Раньєрі: Доля захотіла, щоб я повернувся до Роми
Football.ua
2024-11-15T16:59:16Z
Онлайн-трансляція пресконференції Реброва перед матчем Грузія – Україна
24tv
2024-11-15T16:31:26Z
Мбаппе пояснив невиклик у збірну Франції на тлі чуток про конфлікт з Дешамом: що відомо
24tv
2024-11-15T15:21:21Z
Натякнув на нокаут: Ф'юрі показав, як готується до реваншу з Усиком
TSN
2024-11-15T15:18:15Z
Ексдружина Узелкова після конфлікту з його мамою зробила заяву про її стосунки з боксером
TSN
2024-11-15T15:18:03Z
"У Майка є три раунди": легенда боксу зробив відвертий прогноз на бій Тайсона проти Пола
24tv
2024-11-15T14:54:20Z
На Чернігівщині росіяни створюють фейкову "перемогу" – DeepState
TSN
2024-11-15T17:21:24Z
Зеленський показав роботу 79 десантно-штурмової бригади
УкраинФорм
2024-11-15T17:13:59Z
Коли потепліє, чи будуть снігопади, мороз, рання зима: інтерв'ю з синоптикинею Укргідрометцентру
24tv
2024-11-15T17:06:22Z
Ворог за день понад 15 разів бив по Нікопольщині, пошкоджене комунальне підприємство
УкраинФорм
2024-11-15T17:04:36Z
Росіяни видавали свої пересування на березі річки Судість за захоплення села на Чернігівщині
24tv
2024-11-15T17:00:22Z
В Одесі внаслідок російської атаки пошкоджені близько 400 квартир
УкраинФорм
2024-11-15T16:51:20Z
Опалювальний сезон в Україні: скільки котелень працюють і де є проблеми
УкраинФорм
2024-11-15T16:36:28Z
Гороскоп Таро для всіх знаків Зодіаку на 16 листопада: настають напружені часи
Политека
2024-11-15T16:30:19Z
На Вінниччині жительку Торецька засуджено за інформування ворога щодо позицій ЗСУ
InternetUA
2024-11-15T16:28:29Z
Представник ТЦК відкрив стрілянину під Києвом: Міноборони відреагувало
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T17:21:42Z
В українському суді вирішили підзаробити на мобілізції: корупційна схема принесла чимало грошів організатору
Политека
2024-11-15T17:04:04Z
На Полтавщині в експосадовця Держказначейства виявили необґрунтованих активів на суму понад $61 млн
Украина Криминальная
2024-11-15T16:57:07Z
Іспанська поліція знайшла 4000 кг кокаїну на рибальському судні
Европейская правда
2024-11-15T16:16:14Z
Вимагали ₴80000 неіснуючого боргу – у Сумах затримали двох зловмисників
Украина Криминальная
2024-11-15T16:06:02Z
Двоє правоохоронців налагодили схему наживи: їх клієнтами стали ухилянти, подробиці
Политека
2024-11-15T16:01:14Z
Двоє зловмисників ошукали 88-річну жінку майже на ₴100 тис. за схемою «ваш син потрапив у ДТП»
Украина Криминальная
2024-11-15T15:48:02Z
Катування євромайданівців: Верховний суд залишив 6-річне ув’язнення для ексберкутівця
УкраинФорм
2024-11-15T15:39:39Z
ДТП у Вараському районі: один водій загинув, інший тяжко травмувався
Украина Криминальная
2024-11-15T15:36:02Z
Відома дата презентації Samsung Galaxy S25 – про смартфони вже майже все відомо
InternetUA
2024-11-15T17:22:07Z
Китай відправив вантажну місію на свою космічну станцію
УкраинФорм
2024-11-15T17:21:49Z
Дослідники розробили спосіб виявлення зіпсованого молока за допомогою смартфона
TSN
2024-11-15T17:21:10Z
Колишній бос Google каже, що віддаленим працівникам «не світить» підвищення без повернення в офіси
ITC
2024-11-15T17:20:16Z
Епічна картинка - не для всіх: названо вимоги до "заліза" по S.T.A.L.K.E.R 2
Знай
2024-11-15T17:15:12Z
Samsung розчарувала: смартфон Galaxy S25 не стане найпотужнішим телефоном 2025 року
Фокус
2024-11-15T16:45:01Z
Віцеканцлер Німеччини висунув обвинувачення за образи в Інтернеті
Европейская правда
2024-11-15T16:44:19Z
"Єдина у своєму роді": рештки маленької пташки ери динозаврів закрили прогалину віком в 70 мільйон років
Фокус
2024-11-15T16:36:57Z
В Україні визначили довірених реєстраторів Google у відстеженні шкідливого ШІ-контенту
Детектор М
2024-11-15T16:31:34Z
Яким чудом Nissan X-Trail прискорюється 0-100 за 7 секунд
AutoCentre
2024-11-15T17:15:52Z
Відбувся перший публічний показ автобусів VDL Van Hool
AutoCentre
2024-11-15T16:16:03Z
Зимовий омивач в авто: як обрати не підробку
Взгляд
2024-11-15T15:42:58Z
Mercedes-Benz Trucks відкрив зарядний парк для електровантажівок
AutoCentre
2024-11-15T14:12:27Z
Водії зі стажем обов'язково возять в автомобілі пляшку з оцтом: навіщо так робити
TSN
2024-11-15T13:18:35Z
Зимові шини Michelin Alpin: як стати еталонним продуктом
AutoCentre
2024-11-15T12:34:06Z
В Україні зростає попит на «американців» із пробігом
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T10:51:55Z
Про низькотемпературні властивості олив 5W-30 чи 0W-30. Не все так однозначно?
AutoCentre
2024-11-15T10:42:55Z
З екраном замість решітки радіатора: GAC показав великий електричний кросовер Hyptec HL
AutoGeek
2024-11-15T10:33:53Z