MY.UAНовини
Високоенергетична лазерна зброя: як вона працює та для чого використовується
Високоенергетична лазерна зброя: як вона працює та для чого використовується

Високоенергетична лазерна зброя: як вона працює та для чого використовується

Країни в усьому світі швидко розробляють високоенергетичну лазерну зброю для військових завдань на суші та на морі, у повітрі та космосі. Бачення зграй маленьких недорогих безпілотних літальних апаратів, що заповнюють небо або пливуть по хвилях, спонукають військових розробляти та розгортати лазерну зброю як альтернативу дорогим і потенційно перевантаженим системам протиракетного захисту.

Лазерна зброя була основним предметом наукової фантастики задовго до того, як лазери були навіть винайдені. Зовсім недавно вони також займали важливе місце в деяких теоріях змови. Обидва види художньої літератури підкреслюють необхідність зрозуміти, як насправді працює лазерна зброя та для чого вона використовується.

Як працюють лазери

Лазер використовує електрику для генерації фотонів або частинок світла. Фотони проходять через середовище посилення, матеріал, який створює каскад додаткових фотонів, що швидко збільшує кількість фотонів. Усі ці фотони потім фокусуються у вузький промінь за допомогою направляючого променя.

За десятиліття, що минули з моменту появи першого лазера в 1960 році, інженери розробили різноманітні лазери, які генерують фотони на різних довжинах хвиль в електромагнітному спектрі, від інфрачервоного до ультрафіолетового. Високоенергетичні лазерні системи, які знаходять військове застосування, засновані на твердотільних лазерах, які використовують спеціальні кристали для перетворення вхідної електричної енергії в фотони. Ключовим аспектом потужних твердотільних лазерів є те, що фотони створюються в інфрачервоній частині електромагнітного спектра, тому їх не може побачити людське око.

Коли лазерний промінь взаємодіє з поверхнею, він створює різні ефекти залежно від довжини хвилі фотона, потужності променя та матеріалу поверхні. Лазери малої потужності, які генерують фотони у видимій частині спектра, корисні як джерела світла для указок і світлових шоу на масових заходах. Ці промені мають таку малу потужність, що вони просто відбиваються від поверхні, не пошкоджуючи її.

Лазерні системи більшої потужності використовуються для розрізання біологічних тканин під час медичних процедур. Найпотужніші лазери можуть нагрівати, випаровувати, плавити та пропікати багато різних матеріалів і використовуються в промислових процесах для зварювання та різання.

Лазери працюють, перетворюючи електрику на фотони та відбиваючи їх туди-сюди між двома дзеркалами за допомогою спеціального посилюючого матеріалу, який створює каскад із багатьох інших фотонів. Авторство: Shigeru23/Wikimedia , CC BY-SA

На додаток до рівня потужності лазера, здатність доставляти ці різноманітні ефекти визначається відстанню між лазером і його метою.

Лазерна зброя

Частково ґрунтуючись на прогресі, досягнутому в промислових лазерах високої потужності, військові знаходять все більше застосувань для лазерів високої енергії. Однією з ключових переваг високоенергетичної лазерної зброї є те, що вона забезпечує «нескінченний магазин». На відміну від традиційної зброї, такої як рушниці та гармати, які мають обмежену кількість боєприпасів, високоенергетичний лазер може продовжувати стріляти, поки він має електроенергію.

Армія США розгортає високоенергетичний лазер на базі вантажівки для збивання низки цілей, включаючи безпілотники, гелікоптери, мінометні снаряди та ракети. Лазер потужністю 50 кіловат встановлений на бойовій машині піхоти Stryker, і армія розгорнула чотири системи для бойових випробувань на Близькому Сході в лютому 2024 року.

Військово-морські сили США розгорнули корабельний високоенергетичний лазер для захисту від невеликих і швидко рухомих океанських надводних суден, а також від ракет і безпілотників. Військово-морські сили встановили лазерну зброю потужністю 60 кіловат на есмінець USS Preble у серпні 2022 року.

ВПС розробляють високоенергетичні лазери для літаків для оборонних і наступальних місій. У 2010 році ВВС випробували мегаватний лазер, встановлений на модифікованому Boeing 747, який вразив балістичну ракету під час її запуску. Зараз ВПС працюють над меншою системою озброєння для винищувачів.

Схоже, що Росія розробляє наземний лазер високої енергії, щоб «осліпити» супутники своїх супротивників.

Обмеження лазерної зброї

Однією з ключових проблем для військових, які використовують високоенергетичні лазери, є високий рівень потужності, необхідний для створення корисних ефектів здалеку. На відміну від промислового лазера, який може бути всього за кілька дюймів від своєї цілі, військові дії включають значно більші відстані. Щоб захиститися від наступної загрози, як-от мінометного снаряда чи невеликого човна, лазерна зброя має вразити свої цілі, перш ніж вони зможуть завдати будь-якої шкоди.

Однак для пропалювання матеріалів на безпечних відстанях потрібні десятки-сотні кіловат потужності лазерного променя. Найменший прототип лазерної зброї споживає 10 кіловат потужності, що приблизно еквівалентно потужності електромобіля. Остання надпотужна лазерна зброя, що розробляється, споживає 300 кіловат енергії, що достатньо для живлення 30 домогосподарств. І оскільки високоенергетичні лазери в кращому випадку мають ефективність лише на 50%, вони генерують величезну кількість відпрацьованого тепла, яким потрібно керувати.

Це означає, що високоенергетичні лазери вимагають великої інфраструктури виробництва електроенергії та охолодження, що обмежує типи ефектів, які можуть бути створені різними військовими платформами. Армійські вантажівки та винищувачі ВПС мають найменше місця для високоенергетичної лазерної зброї, тому ці системи обмежені цілями, які вимагають відносно низької потужності, такими як збиття дронів або виведення з ладу ракет. Кораблі та більші літаки можуть вмістити більші високоенергетичні лазери, здатні пропалити діри в човнах і наземних транспортних засобах. Постійні наземні системи мають найменші обмеження і, отже, найвищу потужність, що робить потенційно можливим засліпити віддалений супутник.

Ще одне важливе обмеження для високоенергетичної лазерної зброї на основі платформи стосується концепції нескінченного магазину. Оскільки вантажівка, корабель або літак повинні перевозити джерело живлення для лазера, а це обмежить потужність джерела живлення, лазери можна використовувати лише протягом обмеженого проміжку часу, перш ніж їм потрібно буде зарядити батареї.

Військові США проводять польові випробування кількох високоенергетичних систем лазерної зброї.

Існують також фундаментальні обмеження для високоенергетичної лазерної зброї, включаючи знижену ефективність під час дощу, туману та диму, які розсіюють лазерні промені. Лазерні промені також повинні залишатися зафіксованими на своїх цілях протягом кількох секунд, щоб завдати шкоди. Нинішній прототип лазерної зброї також є проблемою для підтримки в зонах бойових дій.

Жодного вогню з небес

Останніми роками з’явилася нова теорія змови, згідно з якою зловмисники використовували бортові високоенергетичні лазери для розпалювання лісових пожеж у Каліфорнії, на Гаваях і в Техасі. Це малоймовірно з кількох причин.

По-перше, рівень потужності, необхідний для запалювання рослинності високоенергетичним лазером з неба, вимагав би великого джерела енергії, встановленого на великому літаку. Літак такого розміру було б добре видно безпосередньо перед тим, як спалахнула пожежа. По-друге, на деяких зображеннях, які нібито показують спалах пожежі, лазерні промені зелені. Промені високоенергетичних лазерів невидимі.

Що буде далі

У майбутньому високоенергетична лазерна зброя, ймовірно, продовжить розвиватися зі збільшеними рівнями потужності, що розширить спектр цілей, проти яких її можна буде використовувати. Нові загрози, створені недорогими озброєними безпілотниками, подібними до тих, що використовуються під час конфліктів на Близькому Сході та в Україні, підвищують ймовірність того, що високоенергетичні лазери також знайдуть невійськове застосування, наприклад, для захисту населення від терористичних атак. Джерело

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Ексглава МЗС Литви саркастично нагадав, що Україні обіцяли Taurus і нищівні санкції проти РФ
Европейская правда
2025-05-25T08:45:49Z
РФ, ймовірно, готується до повторних комбінованих ударів по Україні – ЦПД
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T08:45:42Z
Ще одна жахлива ніч для України: РФ атакувала 13 регіонів країни
ТСН
2025-05-25T08:33:44Z
У Варшаві заборонили носити зброю у день великих акцій кандидатів у президенти
Европейская правда
2025-05-25T08:33:39Z
РФ випустила 300 дронів і 70 ракет: Зеленський про наслідки удару
ТСН
2025-05-25T08:09:42Z
«Називав себе Роберт». Тренер Лева XIV сильно здивувався, коли дізнався, ким був його клієнт
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T08:06:46Z
Зеленський відреагував на нічну атаку та назвав умову для завершення війни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T07:51:53Z
FT: остання велика країна НАТО ще не підтримала вимогу Трампа про 5% на оборону
Европейская правда
2025-05-25T07:46:47Z
Які умови миру РФ планує висунути Україні: припущення ISW
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T07:36:40Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
2025-05-17T21:18:58Z
KOLA - "Блюз" - НОВИНКА чарту FM-TV цього тижня.
FM-TV
2025-05-25T07:51:32Z
У бою за Україну загинув актор Назар Малік
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T19:18:44Z
Каннський кінофестиваль 2025: журі оголосило лауреатів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T18:48:56Z
Гурт "ВІА Гра" розпався після 25 років існування: Меладзе і колишні солістки зробили заяви
ТСН
2025-05-24T17:57:56Z
Джамала привітала сина з першим роком життя і показала його на рідкісних кадрах
TSN
2025-05-24T17:55:04Z
Переможниця "Холостяка-13" Бєлєнь після скандалу з Тереном замилувала поцілунками з новим коханим
ТСН
2025-05-24T17:54:20Z
Руслана у своє 52-річчя публічно звернулася до батьків і приголомшила, скільки грошей перекаже ЗСУ
TSN
2025-05-24T17:54:17Z
Як правильно підживити розсаду перцю для гарного врожаю: поради
ТСН
2025-05-25T06:36:43Z
В Китаї жінка отримала перелом перевернувшись уві сні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T05:03:17Z
Світ на порозі нової пандемії: інфекціоністи б’ють на сполох через пташиний грип у пінгвінів, верблюдів і людей
TSN
2025-05-24T18:09:41Z
Ваші нігті б’ють на сполох: 11 тривожних ознак, які не можна ігнорувати
ТСН
2025-05-24T17:55:33Z
Скасування виплат по інвалідності: хто може залишитись без пенсії
ТСН
2025-05-24T17:54:50Z
В який час доби найкраще поливати город: помилятися можуть навіть досвідчені садівники
TSN
2025-05-24T17:54:41Z
Як уникнути гнилі на цибулі: поради для весняної посадки
TSN
2025-05-24T17:53:39Z
Прорив у медицині: тест крові виявляє генетичні патології в немовля за лічені дні
TSN
2025-05-24T17:53:22Z
В Україні стрімко зростає захворюваність на кір: в чому причина
ТСН
2025-05-24T17:53:21Z
Як відкрити банку з тугою кришкою: три найкращі методи, які реально працюють
TSN
2025-05-25T08:09:14Z
Чи можна передбачити стать дитини за обличчям батька
TSN
2025-05-25T08:09:04Z
Як змусити людину сказати вам правду: 4 трюки, про які ніхто не знає
TSN
2025-05-25T07:06:52Z
Туристів обурюють ціни на курортах Туреччини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T00:06:43Z
«Назаймана краса»: таємний острів у Туреччині підкорив туристів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T22:00:11Z
Як відмити навіть застарілий жир з решітки для плити: покладіть її до пакету — і нагар "відлетить" за 5 секунд
TSN
2025-05-24T17:54:43Z
Чи правда, що тарганів приваблюють до будинку певні запахи — які вони
TSN
2025-05-24T17:53:56Z
Місячний календар стрижок на червень 2025 року: не пропустіть дати, коли можна змінювати імідж
TSN
2025-05-24T17:53:01Z
Неймовірно смачне закушування з пекінської капусти: так ви ще точно не готували
ТСН
2025-05-24T17:52:04Z
Малюки-засновники Києва до Дня міста переодяглись у нове вбрання
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T08:12:37Z
У Києві та низці регіонів оголошена повітряна тривога
ТСН
2025-05-25T07:36:25Z
Травень 2025 року може стати найхолоднішим в історії в України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T07:24:33Z
Росіяни обстріляли Київ 25 травня — ексклюзивні відео та фото
TSN
2025-05-25T07:06:45Z
«Бережіть висоту імені цього Міста». Ексклюзивне інтерв’ю Ліни Костенко до Дня Києва
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T07:00:52Z
Ворог атакував Тернопіль, стали відомі наслідки
ТСН
2025-05-25T06:36:50Z
Окупанти вночі застосували 367 засобів повітряного нападу: чим били
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T06:27:13Z
Карта бойових дій в Україні станом на 25 травня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T05:30:50Z
Сьогодні святкуємо День Києва 2025 року: скільки виповнилося українській столиці
TSN
2025-05-25T05:06:48Z
День Києва. Народний артист написав вірш після масованого удару по столиці
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T07:24:26Z
Атака по Україні 25 травня — росіяни випустили рекордну кількість повітряних цілей
ТСН
2025-05-25T06:36:51Z
Поліг під час бойових дій на Торецькому напрямку. Згадаймо Олександра Кравчука
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T06:00:50Z
26 травня — яке церковне свято, чому цього дня не варто довго спати і лінуватися
TSN
2025-05-25T05:06:27Z
Аграрії оснащують техніку РЕБ і РЕР
AgroPortal
2025-05-25T05:00:01Z
Яке сьогодні, 25 травня, свято — все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
ТСН
2025-05-25T04:09:59Z
Атака Росії на Україну продовжується: у Києві працює ППО
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T00:48:41Z
День ангела 25 травня: кого та як вітати з іменинами
ТСН
2025-05-24T21:21:30Z
Мовознавиця назвала українське слово, яке має три варіанти наголосу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T20:00:53Z
Під час нічної атаки на Україну загинули 12 людей, більше 60 поранено
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T08:33:54Z
Нічні вибухи на Хмельниччині: зруйновані будинки та вбиті горем люди — фото
TSN
2025-05-25T08:09:02Z
Удар по Миколаєву: одна людина загинула, серед постраждалих — підліток
TSN
2025-05-25T07:18:21Z
Рятувальники показали наслідки нічної атаки на Хмельниччину
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T06:48:17Z
На Одещині внаслідок нічної атаки одночасно горіли 20 авто
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T06:15:35Z
Київ вночі сколихнули вибухи — що кажуть свідки про пережите
TSN
2025-05-25T06:06:41Z
Ракетна атака на Тернопільщину: з’явились фото та відео наслідків
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T06:00:32Z
Суми: ворог вдарив по харчовому підприємству
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T05:48:20Z
На Житомирщині під час нічної атаки загинули троє дітей
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T05:33:35Z
Прогноз магнітних бур на 25-27 травня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T04:42:48Z
В Альпах зведено найвищу у світі вежу, надруковану на 3D-принтері
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T23:00:21Z
Землю накриє сонячний супершторм: вчені закликають готуватися до масштабного блекауту
ТСН
2025-05-24T17:57:14Z
Магнітна буря 24 травня: чого очікувати від сонячної активності
TSN
2025-05-24T17:56:04Z
Рибалка випадково виявив корабель, затоплений понад 100 років тому
ТСН
2025-05-24T17:55:36Z
Космічна диверсія: як галактика змогла "вимкнути" зореутворення у сусідки
ТСН
2025-05-24T17:54:05Z
В Сонячній системі виявили нову карликову планету: що про неї відомо
TSN
2025-05-24T17:52:57Z
Війна і теорія ігор. Вчений пояснив, чи можна математично змоделювати кінець війни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T17:15:30Z
Кукурудза нового покоління: ШІ та генетика допомагають зменшити потребу в добривах
AgroPortal
2025-05-24T13:00:37Z
АМПУ друга за прибутками серед державних компаній
AgroPortal
2025-05-25T08:30:20Z
Перший врожай ранньої прибуткової картоплі збирають на Чернігівщині
Agravery
2025-05-25T08:07:30Z
Автомобільний агроекспорт прискорився та подешевшав
AgroPortal
2025-05-25T06:30:09Z
Україна у топ-3 світових лідерів за доходами від продажу огірків
AgroPortal
2025-05-25T06:00:09Z
В Україні відкрили новий мінізавод із швидкої заморозки ягід
Agravery
2025-05-25T05:06:46Z
Курс валют на вихідні, 24-25 травня: скільки коштують долар, євро і злотий
TSN
2025-05-24T17:56:41Z
Яким буде курс долара в Україні до кінця травня: банкір дав прогноз
ТСН
2025-05-24T17:55:56Z
Тариф на світло: скільки платитимуть українці від 1 червня
ТСН
2025-05-24T17:53:43Z
Чехія повідомила, яку користь економіці приносять біженці з України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T17:00:36Z
Tesla втрачає позиції: названо нового лідера на ринку електромобілів у Європі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:27:35Z
У Києві помітили новий Lamborghini Urus S
VGorode
2025-05-22T10:12:04Z
Маск анонсував появу перших роботаксі у Техасі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T05:09:15Z
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
2025-05-17T20:22:21Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
Сили оборони знищили ексгравця збірної Росії з футзалу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T08:36:45Z
Підсанкційний гімнаст Нагорний незаконно відвідав окуповані Донецьк та Маріуполь
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T18:54:41Z
США перемогли Швецію та вперше за 65 років вийшли у фінал чемпіонату світу з хокею
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T15:21:16Z
Євроліга-2025: чоловіча збірна України з пляжного футболу здобула другу перемогу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T15:00:19Z
Пішов з життя видатний ексгравець «Динамо»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T13:39:56Z
Вікенд для легіонерів збірної України: кубковий фінал Трубіна і фініш в Англії та Іспанії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T09:21:18Z
Був командиром спецпризначенців. На Курщині ЗСУ ліквідували чемпіона світу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T08:18:04Z
Жіноча збірна України з пляжного футболу здобула перемогу в другій грі Євроліги-2025
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T07:45:43Z
Тренер «Наполі» Конте встановив унікальне досягнення за титулами в Серії А
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T07:33:50Z