Попри покращення економіки США, рейтинги Байдена не зростають — FT
Американці дедалі більше задоволені економікою США, але неохоче віддають належне за це лідеру країни Джо Байдену, згідно з новим опитуванням. Ситуація підкреслює виклики, з якими зіштовхується чинний президент Штатів у протистоянні з республіканським суперником Дональдом Трампом, повідомляє FT.
Майже половина американських виборців заявили, що зараз живуть "комфортно" або здатні "покривати витрати з невеликим залишком", згідно з останнім опитуванням FT-Michigan Ross. Показник 48%, зафіксований у березні, вищий, порівняно з 43% у листопаді 2023 року, коли Financial Times вперше поставила респондентам це запитання.
30% опитаних оцінили загальний економічний стан США як "відмінний" або "добрий" у березні, порівняно з 21% у листопаді.
На противагу цьому, рейтинг схвалення роботи Байдена з управління економікою в березні залишився незмінним, порівняно з показниками у листопаді, й становить лише 36%, тоді як 59% опитаних заявили, що не схвалюють його економічну політику - всього на два пункти менше, ніж у листопаді
"Це погана новина для президента Байдена, оскільки більше виборців негативно оцінюють його економічну діяльність, ніж позитивно. Його кампанію має турбувати те, що незалежні виборці, які можуть вирішити долю голосування, оцінюють його діяльність ще гірше", - сказав професор Мічиганського університету Ерік Гордон.
Похмурі результати опитувань з'явилися якраз тоді, коли Байден розпочинає свою кампанію з переобрання, яка частково базується на економічному бумі в США під час його перебування на посаді.
Минулого року зростання в Штатах було найсильнішим серед усіх великих розвинених економік, а інфляція знижувалася швидше. Безробіття залишається на рекордно низькому рівні, а минулого місяця економіка отримала ще 275 тисяч робочих місць, перевершивши прогнози Волл-стріт. Індекс S&P 500 цього року досяг рекордних максимумів.
"Я успадкував економіку, яка була на межі. Тепер нашій економіці заздрить увесь світ", - сказав Байден у промові "Про становище справ у державі" в четвер, 7 березня.
Він також похвалився рівнем капіталовкладення по всій країні, стимульованим такими ініціативами, як Закон про зниження інфляції.
Але ці заяви Байдена, схоже, все ще залишаються поза увагою, попри те, що майже 60% респондентів опитування FT назвали економічні питання, такі як робочі місця та вартість життя, найважливішими під час того, як вони обиратимуть, за кого голосувати на виборах президента.
"Ані заяви Байдена, ані дані не схилили багатьох виборців на його бік", - сказав Гордон.
Опитування FT-Michigan Ross показало, що інфляція залишається найбільшим джерелом стресу для 80% виборців — це лише трохи менше, ніж 82% у листопаді.
Можливим позитивним моментом для Байдена стало те, що респонденти, швидше за все, звинувачують "великі корпорації, які користуються перевагами інфляції" у зростанні цін за останні шість місяців, а також тривалий вплив пандемії коронавірусу.
Байден все частіше намагається звинуватити корпорації у високих цінах. Його адміністрація також звинуватила компанії в тому, що вони експлуатують споживачів за допомогою "шрінкфляції" - зниження виробником кількості, об'єму або ваги товару в упаковці при збереженні або непропорційно малому зменшенні відпускної ціни.
Опитування FT-Michigan Ross проведене незадовго до того, як Трамп фактично закріпив за собою номінацію як кандидата у президенти від Республіканської партії.
Згідно з результатами, Трамп зберіг значну перевагу серед виборців у питанні економіки: 40% заявили, що довіряють його управлінню, порівняно з 34% для Байдена. Кожен п'ятий респондент сказав, що не довіряє ні Трампу, ні Байдену. Серед опитаних виборців, хто називає себе незалежними, лише 16% сказали, що довіряють Байдену більше, ніж Трампу в питаннях економіки, тоді як 29% віддали перевагу Трампу.
Погляди незалежних виборців створюють виклик для Байдена, адже він повинен переконати жителів “хитких штатів”, які будуть критично важливою ареною битви, проголосувати за нього знову, щоб отримати переобрання. У п'ятницю, 8 березня, штаб Байдена оголосив про запуск великої рекламної кампанії в штатах, що вагаються.
Опитування FT-Michigan Ross було проведене в режимі онлайн компаніями Global Strategy Group і North Star Opinion Research в період з 29 лютого по 4 березня. Воно відображає думки 1010 зареєстрованих виборців по всій країні і має похибку плюс-мінус 3,1 відсоткових пункти.
За даними опитування Bloomberg News/Morning Consult, Байден відстає від Трампа в усіх семи ключових штатах, де, найімовірніше, вирішуватиметься загальний результат виборів. Водночас, сприйняття покращення національної економіки серед виборців штатів, що вагаються, не призвело до значного зростання підтримки чинного президента.
Як зазначив у коментарі для ZN.UA експосол України в США Олег Шамшур, праймеріз засвідчили, наскільки міцним є контроль Трампа над сучасною Республіканською партією і наскільки високою є його підтримка з боку партійної бази. Основний етап президентських перегонів у США може стартувати передчасно. Передвиборчу ситуацію в Сполучених Штатах Олег Шамшур аналізував у статті “Дочасний кінець сезону праймеріз? Трамп залишається чемпіоном”.