MY.UAНовини
«Мій фільм — це попередження». Інтерв’ю з режисером блокбастера «Дюна. Частина друга» Дені Вільневим
«Мій фільм — це попередження». Інтерв’ю з режисером блокбастера «Дюна. Частина друга» Дені Вільневим

«Мій фільм — це попередження». Інтерв’ю з режисером блокбастера «Дюна. Частина друга» Дені Вільневим

Вихід другої «Дюни» у прокат є однією з центральних подій кіносезону. Культовий роман Френка Герберта, якому так довго не щастило з екранізаціями, нарешті набув життя на екрані завдяки канадському режисеру Дені Вільневу.

Вільнев, визнаний як майстер фантастичного кіно, виправдав очікування продюсерів компанії Legendary Pictures: перша «Дюна» (2021) зібрала 400 мільйонів доларів у прокаті й отримала шість «Оскарів».

Варто нагадати, що цей сюжет розгортається в майбутньому світі міжзоряної імперії, переважно на пустельній планеті Арракіс (вона ж Дюна). Планета є джерелом спайсу, або прянощів — речовини, яка за певних умов викликає просвітлення, а ще допомагає спеціально навченим істотам-навігаторам згортати простір і миттєво перекидати кораблі в будь-яку точку Всесвіту. На Арракісі живе войовничий народ фременів, які навчилися пересуватися верхи на велетенських хробаках, що зазвичай рухаються під піском, можуть випірнути в найнесподіваніший момент і проковтнути все що завгодно, від людини до найбільшого механізму.

Планетою керує клан Харконненів, яким протистоїть шляхетний рід герцога Лето Атріда. Перші керували Арракісом 80 років, але тепер мають за наказом імператора віддати планету Атрідам. Для останніх це насправді пастка. Після різанини, влаштованої за допомогою елітних військ імператора, в живих лишаються 15-річний спадкоємець Пол і його мати Джессіка. І, власне, для Пола з цього моменту починається шлях дорослішання й ініціації в культурі фременів, частина яких бачить у хлопцеві справжнього месію.

Найсильніші сторони фільму — його зірковий кастинг і, без перебільшень, приголомшлива видовищність. Пола грає Тімоті Шаламе, котрий спростовує в цій ролі амплуа гламурного красунчика, Джессіку — доречно сувора Ребека Фергюсон.

Ребека Фергюсон

Стеллан Скашгорд постає як еталонний лиходій в образі барона Владіміра Харконнена, а Хав’єр Бардем — як правдивий пустельний вояка, вождь фременів Стілгар, маскулінний і дещо кумедний водночас.

Тімоті Шаламе 

Що ж до постановчої складової, то друга «Дюна» — це справжній аудіовізуальний бенкет, де кожна сутичка, кожна битва розгортається згідно з власною партитурою кольору і звуку (оператор — Ґреґ Фрейзер, художник-постановник — Патріс Верметт); роботу цеху спецефектів і звукорежисерів інакше ніж революційною не назвеш.

Але «Частина друга» не є лише атракціоном: насправді це стара, як уся наша цивілізація, і близька українцям історія про боротьбу за свободу й гідність, а також про небезпечність месіанства, якими б красивими словами та шляхетними намірами воно не прикривалося.

Напередодні виходу картини у світовий прокат відбулася онлайн-пресконференція Дені Вільнева. Пропонуємо вам найцікавіші фрагменти цієї розмови.

— «Дюна: Частина друга» є надзвичайно видовищною. Ви весь час тримали в голові формат широкого екрана?

— Я закоханий у кінотеатральний досвід і намагаюся робити все можливе, щоби знімати фільми, які набувають повну силу саме в театрі. Можливо, в майбутньому телебачення стане кращим завдяки VR-технологіям, можливо, буде екран, який заповнить ваше поле зору. Але звук ніколи не буде таким, як у театрі, де потрібен простір, кисень навколо вас, щоби створити такий вплив.

Кадр фільму «Дюна. Частина друга»

— Яким чином можна дотримати баланс між видовищем та емоціями героїв?

— Епічні зйомки, екшен-сцени зробити доволі просто. Складніше не втратити фокус на інтимних стосунках, зокрема на історії між Полом і Чані. Адже саме їхній зв’язок розгортає драматургію фільму. Через них ми відчуваємо політичний і культурний тиск, пригнічення. Я будував фільм, зосередившись на напрузі між ними, постійно повторював команді: «Якщо ми не віримо в їхні стосунки, у нас нічого не вийде».

— Розкажіть, як ви працювали з акторами, щоби передати динаміку стосунків їхніх персонажів.

— Не знаю, як саме відповісти... Я створюю навколо камери середовище, яке найкращим чином сприятиме концентрації та зосередженості, щоб актор почувався захищеним, убезпеченим. І актори говорили мені багато разів, що вони почуваються так, ніби ми знімаємо інді-фільм, тобто навколо камери панує атмосфера сімейності, інтимності, зосередженості. Жодного тиску великої машини. Треба забезпечити необхідний простір, щоб вони могли проявити емоції, які потрібно зафіксувати на камеру. Це одна з причин, чому ми будували детальні декорації та проводили в них певний час. Актори сприймають усе, що їх оточує, як належне, й можуть зосередитися на внутрішньому русі характерів.

— Що ж, світ «Дюни» справді реальний, навіть такі неймовірні сцени, як Пол верхи на піщаному хробаку.

— Ця сцена — моя глибока, чиста радість. Здається, це найскладніша річ, яку я коли-небудь намагався зробити. Я хотів, щоб моя мама повірила, що можна їздити верхи на велетенському піщаному черв’яку. Я хотів, щоб це було гостро, елегантно, небезпечно, захопливо. І це вимагало від знімальної групи величезної роботи. Але, на щастя, студія дала мені засоби й інструменти, щоби зробити все правильно.

— Один із викликів, з якими ви зіткнулися, — це мова фременів. Наскільки складно було її створити, як ви це робили?

— Ми найняли фахівця з мови, лінгвіста. Його звуть Девід Петерсон. Він раніше працював над «Грою престолів». Девід розробив мову, надихнувшись тими фразами, що Френк Герберт використав у книжці. Мене вразило, що він справді створив повноцінну мову з повним словниковим запасом, із синтаксисом, граматичними структурами. І він навчав акторів за допомогою відео, як вимовляти кожне слово, пояснював логіку й значення, щоб актори справді розуміли, що вони говорять. А на майданчику був тренер із діалекту, щоб переконатися, що всі говоритимуть з однаковим акцентом, з однаковою музикою. Було дуже зворушливо бачити, наскільки серйозно люди сприймають це. Коли я слухаю їх, то відчуваю, що це звучить як справжня мова.

— Ми вже торкалися видовищної сторони, але чи можете розказати детальніше про ваші робочі стосунки з оператором Грегом Фрейзером? Як ви розвивали візуальний стиль, закладений у першій частині?

— Ми обидва знали, що фільм буде набагато амбітнішим. Перша частина була більш споглядальною. Цього разу маємо фільм про війну, там більше енергії та сильніший темп. Я обожнюю Грега за те, що він, як і я, не хотів іти на компроміс. Зокрема, ми використовували винятково природне світло. А це створило справжню головоломку в розкладі. Більшість сцен у пустелі знімали в різних місцях, залежно від сонця й конкретної драматичної якості ландшафту. Одну й ту саму сцену могли робити в 12 або 14 різних локаціях. Але я люблю так шахраювати з реальністю. Грег навіть використовував програмне забезпечення, щоб передбачити напрямок руху сонця.

Кадр фільму «Дюна. Частина друга»

— Так науково. Мабуть, саме тому Грег — один із найкращих.

— Грег — чудовий художник, але також і науковець. Він любить використовувати нові інструменти. Він дуже винахідливий.

— Ви згадували про декорації. Це ще одна грандіозна складова фільму. Яка з них ваша улюблена?

— Печера птахів. Вона схожа на природну структуру, яку художник фільму Патріс Верметт відтворив на вулиці в Будапешті, і це дуже поетично. Ви наче перебуваєте всередині скелета якоїсь величезної тварини. Безумовно, це найпоетичніше місце, в якому я побував як режисер.

— Одна з класичних тем кіно — боротьба добра зі злом і неправдою. Як «Дюна: Частина друга» досліджує це питання й наскільки легко ми можемо побачити наш власний світ у пошуках, крізь які проходять герої?

— Ніщо не є чорно-білим. Чисте зло існує, але воно рідкісне. Маю на увазі, що здебільшого це питання перспективи. Звісно, ніхто не ставитиме під сумнів, що барон Харконнен — зло. Але якщо взяти такого персонажа як імператор? Це людина, яка веде політичну гру і приймає дуже погані рішення. Але чи є він чистим злом? У ньому є щось від технократа, боягуза, але все ж таки... Я люблю вносити трохи нюансів. Коли Френк Герберт писав першу книжку, то мав дуже чіткі наміри. Він хотів, щоби книжка звучала як застереження щодо месіанських постатей. І він був розчарований тим, як зрештою сприйняли книжку. Герберт хотів, щоби Пол був антигероєм. Тож аби виправити хибне сприйняття, він написав «Месію Дюни», крихітну книжечку, яка є своєрідним епілогом, що виправляє сприйняття першої книжки. І я намагаюся зробити свою адаптацію ближчою до початкових намірів автора. Мій фільм є попередженням. Пол стає чимось, що Герберт засудив. Він зрадив народ.

— Як ви гадаєте, що саме в «Дюні» зробило її такою популярною протягом усіх цих десятиліть?

— Хлопчик нарешті знаходить дім і зміцнює свою ідентичність в іншій культурі. Це дуже красиво і зворушливо. Це також книжка, що приносить багато надії через ідею людського духу. Там штучний інтелект заборонений, а людський дух перемагає. Ідея полягає в тому, щоби покращити людство, а не вдосконалювати машини, — це є посланням надії. А також дослідження впливу екосистеми на людину й того, як ми повинні відновити священну якість наших стосунків із природою. Замість намагатися домінувати над природою, маємо бути в гармонії з нею, як фремени. Я думаю, що це багато про що говорить сьогоднішній молоді.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
Кіно
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Дивний космічний вибух змінює те, що ми знаємо про космос
Portaltele
2025-01-27T05:04:31Z
WhatsApp на iPhone дозволить створювати та використовувати кілька профілів
InternetUA
2025-01-27T05:01:47Z
Як одягнути ковдру за 1 хвилину: лайфхак покоївок з найкращих готелів
GlavRed
2025-01-27T04:27:13Z
Bloodborne на ПК зараз працює краще, ніж на Playstation 5
InternetUA
2025-01-27T04:01:45Z
Що робити, якщо телефон швидко розряджається: поради від програмістів
Политека
2025-01-27T04:00:21Z
Apple зробила ставку на економію: iPad 11 не потягне функції Apple Intelligence
InternetUA
2025-01-27T03:01:54Z
Apple готує дві потужні AI-зміни у 2025 році
InternetUA
2025-01-27T01:01:55Z
Ілон Маск хоче використати блокчейн для підвищення ефективності уряду США
InternetUA
2025-01-27T00:01:15Z
Археологи знайшли загадковий скарб
Gazeta UA
2025-01-26T23:36:44Z
Раки – шукайте допомоги друга, Діви – час вдатися до змін: гороскоп на тиждень для чоловіків
24tv
2025-01-27T04:33:19Z
Готується елементарно, а виходить дуже смачним: приготуйте цей рибний пиріг
Telegraf
2025-01-27T04:15:55Z
Все улюблене в одній тарілці: яєчня Фламенко – рецепт вдалого початку тижня
24tv
2025-01-27T04:06:07Z
Що станеться, якщо кішка довгий час їстиме собачий корм
Gazeta UA
2025-01-27T03:21:58Z
З появою вашого янголятка! Найкращі привітання з народженням донечки
Telegraf
2025-01-27T03:03:32Z
Неймовірна намазка на хліб із вершкового масла: готується за 5 хвилин - рецепт
GlavRed
2025-01-27T00:36:52Z
Часник буде свіжим пів року: хитрий трюк від шеф-кухаря, який знають одиниці
24tv
2025-01-26T22:45:29Z
Ця паста врятує завжди: легка закуска з буряка, яка потішить італійськими нотками
24tv
2025-01-26T22:00:55Z
Як вивести плями з весільної сукні: народні засоби, які справді допомагають
24tv
2025-01-26T21:15:47Z
Атака дронів: на Дніпропетровщині пошкоджена інфраструктура, приватні будинки та багатоповерхівки
УкраинФорм
2025-01-27T05:42:38Z
Вибухи в Івано-Франківську: що відомо про нічну атаку 27 січня
TSN
2025-01-27T05:36:20Z
Три доби блукали у Карпатах: поблизу кордону з Румунією врятували ухилянтів
УкраинФорм
2025-01-27T05:30:23Z
У Дніпрі та на Івано-Франківщині прогриміли вибухи: що відомо про нічну атаку РФ
GlavRed
2025-01-27T05:27:33Z
Соцмережі повідомили про атаку БпЛА на НПЗ у російській Тверській області
24tv
2025-01-27T04:48:35Z
У Дніпрі дрон пошкодив багатоповерхівку
ГЛАВКОМ NET
2025-01-27T02:51:43Z
У Хмельницькій області пролунали вибухи, на Івано-Франківщині знову оголосили повітряну тривогу - триває атака "шахедів" на захід України
ZN UA
2025-01-27T02:28:02Z
У Василькові посадовець СБУ збив підлітка на переході: хлопець в реанімації
ГЛАВКОМ NET
2025-01-27T01:54:14Z
Побиття підлітка в підвалі: розпочато кримінальне провадження
ГЛАВКОМ NET
2025-01-27T01:24:55Z
Барселона – Валенсія 7:1 Відео голів та огляд матчу Ла Ліги
Football.ua
2025-01-26T22:43:22Z
Фулгем – Манчестер Юнайтед 0:1 Відео голу та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2025-01-26T22:34:34Z
"Найголовніше – це перемога та команда": Довбик зізнався, скільки планує забити голів у Ромі
24tv
2025-01-26T22:27:52Z
Аморім – про роботу в Манчестер Юнайтед: Мені вже не 40 років, а 50
Football.ua
2025-01-26T22:25:19Z
Барселона перервала серію без перемог: каталонці познущались над кризовою Валенсією, забивши сім
24tv
2025-01-26T22:00:00Z
Фіорентина в напруженому матчі здолала Лаціо
Football.ua
2025-01-26T21:55:39Z
Має контракт до 2027 року: нігерійський форвард УПЛ відмовився повертатися в Україну через війну
24tv
2025-01-26T21:21:58Z
"Готовий відправити на пенсію": російський боксер погрожує побити Усика
24tv
2025-01-26T21:15:36Z
Фермін Лопес уперше забив і асистував за Барселону в одному матчі
Football.ua
2025-01-26T21:07:37Z
Російська армія втратила за добу в Україні ще 1430 загарбників
УкраинФорм
2025-01-27T05:45:29Z
Втрати ворога станом на 27 січня 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-01-27T05:39:42Z
Експерти ISW проаналізували дії росіян навколо Великої Новосілки
Gazeta UA
2025-01-27T05:37:18Z
Вода набула яскраво-рожевого кольору: під Києвом зафіксовано серйозне забруднення водойми
ГЛАВКОМ NET
2025-01-27T05:24:41Z
Ворог за добу атакував 263 рази Запорізьку область
УкраинФорм
2025-01-27T05:18:48Z
В ISW проаналізували наступ ворога на Торецькому напрямку
Gazeta UA
2025-01-27T05:15:44Z
Місячний посівний календар на лютий 2025 року: названо сприятливі дні
Политека
2025-01-27T05:03:56Z
Росіяни могли захопити нові території Донеччини. Що зараз відбувається на фронті
Telegraf
2025-01-27T04:57:38Z
РФ, ймовірно, змінює свої пріоритети на Донеччині
ГЛАВКОМ NET
2025-01-27T04:51:36Z
Третя аварія за рік: син-бунтар Джолі та Пітта влаштував ДТП
GlavRed
2025-01-27T00:27:42Z
Олег Винник засвітився перед концертами - показав смішний танець через Таюне
GlavRed
2025-01-26T23:27:53Z
"Почав до мене торкатися": Єфросиніна вперше розповіла про пережите насильство
GlavRed
2025-01-26T23:27:45Z
KRIVETS презентує нову пісню про безумовне кохання
Storyboom
2025-01-26T21:25:04Z
Підкорив серця глядачів: гостросюжетний український серіал, який можна подивитися за день
24tv
2025-01-26T21:03:10Z
"Я закрила ці двері": колишня дружина Ступки вперше назвала причину розлучення
GlavRed
2025-01-26T20:27:44Z
Українську документалку номінували на Оскар, пісні фіналістів Нацвідбору: головні події шоубізу
24tv
2025-01-26T18:06:00Z
Потап у новому амплуа влаштував "дегустацію" в Іспанії
Фокус
2025-01-26T18:03:32Z
Оскар-2025. Усі номінанти та фаворити букмекерів
ГЛАВКОМ NET
2025-01-26T18:03:04Z
Назавжди 32: на війні загинув криворіжець Володимир Шевчук
24tv
2025-01-27T05:24:36Z
У китайського коргі-поліцейського забрали премію, за те, що він спав на роботі
Комсомольская правда
2025-01-27T05:10:14Z
Єврокомісія виділить мільйони євро на українських школярів у Польщі: на що підуть гроші
Хвиля
2025-01-27T05:03:39Z
Яке церковне свято у понеділок, 27 січня: чому сьогодні не можна мити голову
24tv
2025-01-27T05:03:12Z
Іменини Сави у 2025 році: всі дні, коли Савчик святкує День ангела
Telegraf
2025-01-27T04:48:01Z
27 січня – День вшанування пам'яті жертв Голокосту
ГЛАВКОМ NET
2025-01-27T04:42:18Z
Пенсія для військових: українцям розповіли, хто і в яких випадках може отримати виплату
Политека
2025-01-27T04:30:08Z
У життя прийдуть важкі випробування: що не можна робити 27 січня - прикмети
GlavRed
2025-01-27T04:27:05Z
Латвія повідомила про пошкодження підводного оптоволоконного кабелю в Балтійському морі
Детектор М
2025-01-27T03:57:27Z
МОЗ пояснило, як безплатно отримати психологічну підтримку у межах медгарантій
УкраинФорм
2025-01-27T04:57:37Z
Про які хвороби сигналізують жахливі сни: згадайте свої видіння
Gazeta UA
2025-01-26T22:36:56Z
Яким чином ракові клітини "маніпулюють" імунною системою
24tv
2025-01-26T18:21:49Z
Замініть масло на ці продукти: найкорисніші для здоров'я альтернативи
24tv
2025-01-26T16:39:46Z
Як позбутися болю в суглобах: народний рецепт, який завжди допомагає
Знай
2025-01-26T15:51:47Z
Миттєво зіпсуєте смак: що не варто робити з пакетиками чаю
Gazeta UA
2025-01-26T15:09:19Z
Чи можна їсти сало без шкоди для печінки?
360ua.news
2025-01-26T15:03:50Z
Можна сміливо їсти: як швидко позбутися запаху цибулі
Gazeta UA
2025-01-26T14:00:31Z
У Китаї заявили про зниження захворюваності на мікоплазмову пневмонію в країні
УкраинФорм
2025-01-26T13:21:44Z
Субсидія на газ: клієнти "Нафтогазу" отримали важливе попередження
Знай
2025-01-27T05:36:13Z
Курс євро рвонув угору після вихідних, що з доларом
Gazeta UA
2025-01-27T05:18:18Z
Як зупинка транзиту газу через Україну бʼє по Росії і що далі: інтервʼю з ексголовою ГТС України
24tv
2025-01-27T05:03:03Z
ПФУ виділить додаткові гроші: кому пощастить отримати надбавку до пенсії у 2025 році
Хвиля
2025-01-27T04:45:50Z
Курс валют в Україні: куди валиться долар і чому експерти радять його продавати
TSN
2025-01-27T04:06:13Z
В Україні змінили ціни на ковбасу та сир після свят: названо нову вартість
Хвиля
2025-01-27T04:03:25Z
В Україні дорожчає соняшник: як зміняться ціни у 2025 році
Политека
2025-01-27T03:00:06Z
Туреччина хоче замінити транзит газу через Україну ‒ Politico
ZN UA
2025-01-27T00:52:35Z
На Закарпатті підприємство залучає на роботу працівників із Бангладеш
ZN UA
2025-01-26T23:58:17Z
Тарифні війни: BMW приєднався до позову китайських автовиробників проти Євросоюзу
ЗаРулем
2025-01-27T05:42:21Z
Сюрприз для водіїв: чому китайські авто можуть стати проблемою через 5 років
Хвиля
2025-01-27T05:24:25Z
KIA відкликає понад 80 тисяч автомобілів у США
Корреспондент
2025-01-26T17:27:28Z
Нова Toyota Crown: позашляховий седан нового покоління
360ua.news
2025-01-26T17:06:37Z
"Лада" стає розкішшю для росіян: порівняння цін у 2021 та 2025 роках
Telegraf
2025-01-26T16:54:06Z
Вартість та догляд за шкіряним салоном
360ua.news
2025-01-26T16:00:15Z
У Британії знайшли альтернативу електромобілям: нове паливо продовжить життя автівкам
24tv
2025-01-26T13:36:36Z
Як навчитися водити автомобіль з механічною коробкою передач
360ua.news
2025-01-26T13:06:02Z
Як європейський автомобіль став найпопулярнішим предметом у США
AutoCentre
2025-01-26T11:49:08Z
ЦВК Білорусі оголосила попередні результати «виборів»: за Лукашенка - майже 87%
УкраинФорм
2025-01-27T05:46:18Z
Сигнал для Трампа? У Європі заговорили про розміщення військ у Гренландії
Telegraf
2025-01-27T05:45:41Z
Рейтинг Макрона впав до найнижчої позначки за час президентства
УкраинФорм
2025-01-27T05:31:15Z
Заплатить економіка? Масові депортації нелегальних мігрантів можуть завдати шкоди США
Telegraf
2025-01-27T05:30:13Z
Колумбія відмовилася приймати депортаційні рейси з США - Трамп відповів запровадженням суворих заходів
Gazeta UA
2025-01-27T05:27:56Z
Колумбія вводить проти США дзеркальні мита: Вашингтон у програші
1News
2025-01-27T05:25:48Z
США і Європа «злили» Грузію Росії. Уроки для України
ГЛАВКОМ NET
2025-01-27T05:06:17Z
Політтехнолог Тарас Загородній: Трамп показуватиме світові,що він у ньому «головний ковбой»
Комсомольская правда
2025-01-27T05:04:55Z
Зустріч з Путіним та переговори: названо дві дати закінчення війни в 2025 році
GlavRed
2025-01-27T04:27:34Z