Разом з Україною та Молдовою переговори про вступ у ЄС має розпочати ще одна європейська країна – ЗМІ
Боснія і Герцеговина має розпочати переговори про вступ до ЄС паралельно з Україною та Молдовою, про що Європейська комісія має оголосити 11 березня, повідомляє видання POLITICO із посиланням на свої джерела.
Європейський Союз надав Боснії і Герцеговині статус кандидата на вступ у грудні 2022 року. Тепер Єврокомісія дасть позитивну рекомендацію щодо початку офіційних переговорів про вступ, повідомили два чиновники ЄС і один дипломат ЄС, зазначивши, що «Україна та Молдова також мають зробити ще один крок у процесі розширення».
11 березня Європейська комісія запропонує так звані рамки переговорів, які встановлюють керівні принципи та основні засади їхніх переговорів про вступ. Після цього країни ЄС мають обговорити ці тексти. Дипломати і чиновники ЄС попереджають, що угода між 27 європейськими столицями, необхідна для формального початку переговорів, навряд чи відбудеться до червневих виборів до Європарламенту
Для деяких країн ЄС, включаючи Австрію, було життєво важливо, щоб прогрес щодо України та Молдови йшов пліч-о-пліч з прогресом щодо майбутнього вступу Боснії. Наступним кроком для лідерів ЄС має стати обговорення рекомендації щодо Боснії на зустрічі в Брюсселі наступного тижня.
Напередодні цього оголошення міністри закордонних справ Австрії, Італії та Німеччини відвідали Сараєво минулого тижня, щоб підтримати початок переговорів про вступ.
На спільній пресконференції з міністром закордонних справ Німеччини Анналеною Бербок минулого тижня її боснійський колега Ельмедін Конакович висловив сподівання, що не буде «подальших розчарувань», додавши, що «дуже важливо» пам'ятати, «що станеться, якщо Боснія і Герцеговина не продовжить свій європейський шлях».
Нагадаємо, у грудні 2023 року лідер боснійських сербів-сепаратистів Мілорад Додік пообіцяв продовжувати послаблювати постраждалу від війни Боснію та Герцеговину «до стану роз’єднаності та дисфункції».
Раніше Австрія чинила спротив початку переговорів з Україною про вступ саме з тієї причини, що Відень намагається провести до ЄС через «чорний хід» Боснію і Герцеговину, з якою він має давні економічні та політичні зв'язки.