MY.UAНовини
Історики переконують у перемозі самі себе
Історики переконують у перемозі самі себе

Історики переконують у перемозі самі себе

Всебічна популяризація українських героїв та історій про перемоги має стати частиною державної політики. Навіть наша перемога не має цьому завадити.

Вісім років тому журналіст Олег Криштопа отримав відзнаку за протидію російській пропаганді. Його ютуб-канал «Історія для дорослих» уже не перший рік є одним із лідерів у історичному сегменті. Частина випусків минулого року побачила світ у вигляді однойменної книжки. Тобто, у проєкті «Спротив та єдність», створеному Управлінням стратегічних комунікацій Генерального штабу Збройних Сил України та Медіацентром, він не випадково. Власне, серед запрошених учасників нема випадкових людей. Всі вони так чи так досліджували й досліджують, як Росія століттями намагалася перешкодити розвитку української державності.

Але саме коментар пана Криштопи вирізняю найперше, бо він уже звучав — у різних формах, у різних випусках «Історії для дорослих». Суть одна — наголосити, що Росія програвала війни всупереч твердженню про наявність у неї однієї з найпотужніших армій світу. Звідки воно взялося, як і чому Росії вдалося переконати в цьому цивілізований світ і чи це справді так, на початку фільму розповідає історик, журналіст, нині — військовослужбовець ЗСУ Вахтанг Кіпіані, автор і ведучий каналу «Історична правда». До речі, на обох каналах використовують лише верифіковану, ретельно перевірену інформацію, що й спричинило стабільну довіру цільової аудиторії.

На перший погляд, причинно-наслідковий зв’язок між двома коментарями очевидний і зчитується. Спершу пан Кіпіані пояснює, чому Росії століттями вдається переконувати  поважних та авторитетних західних військових і політичних аналітиків у власній непереможності. Якщо коротко: Захід не був налаштований проросійськи, але бачив формальні показники військової потуги величезної країни. Потім пан Криштопа з притаманною йому іронічною посмішкою перераховує всі поразки непереможної армії: Кримська кампанія XIX століття, війни проти Японії та, як він особливо підкреслює, маленької Естонії на початку ХХ століття, та й українська армія в той самий час мала не лише поразки, а й суттєві перемоги над обома тогочасними російськими арміями, «червоною» та «білою». Не згадані принагідно радянсько-фінська й радянсько-афганська, проте вони теж були не надто успішними для радянської Росії. Отже, є міф — і є спростування міфу.

Проте ця та подібні розмови повертають мене в середину 2000-х. Коли небайдужі українці щиро захоплювалися позитивними для Грузії наслідками «революції троянд», унаслідок якої злиденну країну очолив Міхеїл Саакашвілі. Тоді багато й на різних майданчиках обговорювали, чому Грузії вдалося, й навіть переклали українською та видали однойменну книгу співробітниці московського Інституту економічного аналізу Лариси Буракової. Але переважна більшість розмов про тогочасні успіхи Грузії та про неможливість подібного прориву в Україні зводилися до висновку: Грузія маленька, там простіше, а Україна натомість велика й неоднорідна.

Згадані й незгадані військові поразки Росії — це про більш-менш однорідний склад суспільств, які чинили агресору опір і досягали в тому успіхів. Ті ж таки балтійські країни відбилися в 1918–1919 роках, здобули державність, та все одно у 1940-му впали спершу під радянською, потім — під німецькою, й потому — знову під радянською військовою міццю. Та не могли позбутися російської окупації сорок наступних років. Діставши по зубах у кримську кампанію, Росія вже двадцять років потому повернула Крим під свій протекторат, позбавивши державності. А ще трохи більше, ніж за пів століття, вже не царська, а радянська влада, керована з Кремля, зачистила Крим від корінного населення. Нарешті, півострів уже десять років під черговою російською окупацією. Тож військові поразки Росії далеко не остаточні.

Повертаючись до української суспільної неоднорідності — саме вона є причиною поразок, яких у нашій історії все ж, на жаль, більше, ніж перемог. Україна, на відміну від інших згаданих держав-переможниць, справді велика. Для порівняння: консолідувати задля якоїсь спільної справи мешканців одного будинку, однієї вулиці чи одного мікрорайону зазвичай простіше, ніж жителів міста-мільйонника. Не кажучи вже про представників різних регіонів, різницю між якими дотепер не остаточно стерла повномасштабна війна. У Фінляндії, Естонії, Латвії та Литві історично було значно менше можливостей розчинитися в «русском мире» та всьому похідному від нього. Натомість український схід так само історично обзиває український Захід «бандерівцями» та навіть «поляками», а у відповідь отримує «ви там усі кляті москалі».

Звісно, нині пліч-о-пліч в окопах — уродженці всіх регіонів. Але ж хіба не звучать у бік фронту закиди на кшталт: «Військові всі мають перейти на українську!» — а навзаєм летить: «Ми тут усі за вас воюємо!» Владлен Мараєв, співавтор і ведучий ютуб-каналу «Історія без міфів», прямим текстом каже: «На жаль, значна частина українського суспільства перебувала в ілюзіях щодо Росії». Тут варто додати — не лише українського суспільства. Та наголосити: оптимізм пана Мараєва дещо передчасний. Коли він каже, що Росія після масштабного вторгнення відрізала від себе велику частину навіть тих українців, котрі в неї вірили, він та його колеги-однодумці швидше переконують себе в цьому, аніж говорять про реальний стан справ.

Непрямо це підтверджує історик, кандидат історичних наук, головний редактор ютуб-каналу WAS Едуард Андрющенко. Він укотре наголошує: Україна як молода демократія має чимало внутрішніх проблем. Проте озвучення й висвітлення їх, та ще й з указанням на реальних винуватців, наприклад, корупціонерів чи так званих «перевзутих», відразу офіційно проголошується російським ІПСО. Мовляв, не вірте, що хтось десь заробляє на непрозорих тендерах — це все російська дезінформація, аби пересварити українців. Таким чином, усередині країни чимало політичних і медійних ресурсів використовують питомо радянські, читай — російські практики. Коли будь-яка інформація про суспільні негаразди — прояви брехливих західних радіоголосів і пропаганда клятого Заходу. Просто роль, яку в СРСР відводили Заходу, в Україні віднедавна почали відводити Росії. Причому найактивніше шукають російську пропаганду ті, хто ще 23 лютого 2022 року її активно поширював. Та загалом займав позицію «какая разница».

Отже, щоб висновки фахових істориків і журналістів не виглядали спробою переконати самих себе у тому, що українці остаточно порвали з Росією та російським, потрібні не гасла. У третій частині «Спротиву та єдності» всі, навряд змовляючись, указують єдино правильний напрям — говорити й показувати не про Росію, а про Україну й українських героїв. Звісно, це вже конфліктує з прогнозом артоглядачки Лєни Чиченіної у нещодавній розмові з Тетяною Трощинською. Вона прогнозує спад інтересу до воєнної тематики в документальному та художньому кіно десь так за два роки. А отже, всі розробки, які нині є в портфелях продакшн-студій для різних телеканалів і великих екранів, ризикують накритися, як то кажуть, мідним тазом. Але тільки за однієї умови: якщо замовники такого потрібного контенту захворіють на рейтингозалежність і, відповідно, на залежність від ще не отриманих бокс-офісів.

Всебічна, найширша популяризація українських героїв та історій про перемоги, нехай навіть велика частина контенту грішитиме поверховістю, а часом — відвертим несмаком, має стати частиною державної політики. Навіть наша перемога, в яку вірять усі учасники згаданого фільму, не має зупинити цей процес. Від війни ніхто не має права втомлюватися. І ця війна буде з нами надовго навіть після перемоги. Так, як надовго Перша й Друга світові. Адже навіть серед нинішніх лауреатів «Оскара» є стрічка про війну в Україні («20 днів у Маріуполі»), фільм про наслідки Другої світової («Оппенгеймер») і розповідь про буденність нацистського, читай — рашистського зла («Зона інтересу»). А отже, лише невтомна популяризація українських перемог, причому — дуже бажано перемагати сильного й розумного ворога, — дозволить не переконувати в здобутках самих себе та найближчих однодумців.

Колаж: СтратКом ЗСУ/ютуб

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Розрахунок збитків та захист довкілля за кілька кілометрів до самого пекла: як Держекоінспекція виконує свої функції на Луганщині
Знай
2024-12-03T11:27:35Z
"Укрзалізниця" на місяць скасовує деякі поїзди з Одеси
ZN UA
2024-12-03T11:22:06Z
Удар "Шахедами" по Тернополю: скільки людей у місті залишилися без світла
24tv
2024-12-03T11:15:39Z
У Тернополі без світла 5 тисяч споживачів: в ОВА розповіли, коли повернуть електроенергію
Фокус
2024-12-03T11:12:22Z
Масова мобілізація у селах: медіа викрили на брехні
Знай
2024-12-03T11:12:02Z
ЗСУ показали відбиття FPV-дронами штурмів росіян
1News
2024-12-03T11:06:39Z
Київщина відправила до Кривого Рогу фахівців для відновлення теплопостачання
УкраинФорм
2024-12-03T11:06:25Z
Після атаки дронів на Тернопільщині відновили електропостачання
1News
2024-12-03T10:57:06Z
Центр нацспротиву: Російські окупанти на ТОТ Донеччини проводять лекції про шкоду західного кіно
Детектор М
2024-12-03T10:48:29Z
Голосование вокруг объединения острова: чем завершились парламентские выборы в Ирландии
Европейская правда
2024-12-03T11:28:14Z
Шольц звернувся до Путіна із заявою щодо України
GlavRed
2024-12-03T11:27:53Z
У Польщі фермери вийшли на протест: кажуть, поки попереджувальний
Европейская правда
2024-12-03T11:27:49Z
Так, як хоче Путін, не буде: Кремль уже отримав чіткий меседж від Трампа - Клочок
GlavRed
2024-12-03T11:27:29Z
Облік населення і «ухилянтів»: нардепка озвучила свою версію роздачі 1000 гривень
Комсомольская правда
2024-12-03T11:27:22Z
Рютте сказав, чи отримає Україна запрошення до НАТО під час зустрічі міністрів у Брюсселі
TSN
2024-12-03T11:21:25Z
У МЗС назвали три пріоритети Сибіги на зустрічі НАТО у Брюсселі
УкраинФорм
2024-12-03T11:19:06Z
Глава МЗС Португалії: Генсек НАТО – правильна людина, щоб мати справу з Трампом
Европейская правда
2024-12-03T11:16:44Z
Путін хоче зламати рішучість України і НАТО, але він помиляється - Рютте
УкраинФорм
2024-12-03T11:15:52Z
У якій воді варити картоплю – холодній чи киплячій
24tv
2024-12-03T10:45:44Z
Столичний лікар-гінеколог вносив у систему «Helsi» інформацію про прийоми пацієнтів, які не проводив
Украина Криминальная
2024-12-03T10:37:11Z
Як часто потрібно прати рушники з ванної: відповідь неабияк здивує
24tv
2024-12-03T10:15:46Z
Коронавірус, ймовірно, виник в Ухані за фінансової підтримки американської компанії — звіт Конгресу США
Комсомольская правда
2024-12-03T10:03:17Z
Хірурги Вінниці прооперували пацієнтку з рідкісною пухлиною правого наднирника
ГЛАВКОМ NET
2024-12-03T09:48:07Z
У ЗСУ зробили перший крок у цифровізації медичної документації
УкраинФорм
2024-12-03T09:22:12Z
Японія створювала найстрашнішу біологічну зброю під час Другої світової: знайдено докази
Фокус
2024-12-03T09:00:22Z
Дієтологи назвали чаї, які регулюють цукор у крові
24tv
2024-12-03T07:12:31Z
Як зрозуміти, що біль в грудях небезпечний
24tv
2024-12-03T06:06:01Z
Новорічна ялинка акторки Сальми Гаєк – провісник нового тренду у 2025 році
24tv
2024-12-03T11:30:54Z
Ніколь Кідман і Памела Андерсон у шикарних сукнях відвідали Gotham Awards 2024
Фокус
2024-12-03T11:27:58Z
Сергій Жадан різко відреагував на запитання про Христину Соловій і поставив крапку в їхньому романі
TSN
2024-12-03T11:18:36Z
Lida Lee разом із командою стала жертвою шахраїв-ріелторів
Комсомольская правда
2024-12-03T11:13:44Z
Кров, любов і шансон. Що подивитись у кінотеатрах у грудні
Детектор М
2024-12-03T11:01:14Z
5 грудня — поетичний вечір «Поезія, що документує війну» у просторі PEN Ukraine
Детектор М
2024-12-03T10:57:22Z
Собаки з притулку в центрі уваги: актори фільму "Песики" на червоній доріжці MUZVAR AWARDS 2024
VGorode
2024-12-03T10:57:20Z
Стрижки, які пасують жінкам будь-якого віку: варіанти на довге та коротке волосся
24tv
2024-12-03T10:54:22Z
MELOVIN на музичній премії неочікувано злився у поцілунку з відомою співачкою
TSN
2024-12-03T10:51:59Z
Польщі вдалось значно збільшити агропереробку завдяки співпраці з Україною
AgroPortal
2024-12-03T11:30:31Z
Укрпошта з 4 грудня починає виплати за програмою «Зимова єПідтримка»
УкраинФорм
2024-12-03T11:27:32Z
Відомі мережі АЗС сплатили до бюджету 2,6 млрд грн за 3 квартал 2024
TSN
2024-12-03T11:21:21Z
Підвищення податків: українські продукти стануть дорожчими за імпортні
Хвиля
2024-12-03T11:12:26Z
Стало відомо, чому Україна дала добро на продаж найбільшого контейнерного термінала
AgroNews
2024-12-03T11:10:47Z
Яким буде курс долара до кінця року: прогноз аналітиків
TSN
2024-12-03T11:07:20Z
За це вас можуть оштрафувати: що не можна робити з лічильниками
24tv
2024-12-03T11:06:54Z
Українці все більше надають перевагу безготівковим розрахункам - НБУ
УкраинФорм
2024-12-03T11:06:29Z
Китайський юань обвалився до мінімуму за рік
24tv
2024-12-03T11:06:05Z
Коли українці будуть відзначати Святвечір у 2024 році за новим календарем
24tv
2024-12-03T11:24:13Z
У Фінляндії за 2024 рік оформили тимчасовий захист близько 12 тисяч українців
Европейская правда
2024-12-03T11:19:45Z
У Міноборони можуть створити функцію трекінгу повісток у «Резерв+»
УкраинФорм
2024-12-03T11:15:15Z
Благодійну поштову марку «Країна волонтерів» погасили на Донеччині
Детектор М
2024-12-03T11:13:32Z
Дві українки потрапили до списку «100 жінок року» за версією BBC
Детектор М
2024-12-03T11:01:35Z
Сили спецоперацій здійснили наліт на позиції РФ у Курській області
УкраинФорм
2024-12-03T10:57:15Z
Україна часом запускає більше дронів за ніч, ніж Росія – Федоров розповів про розробки
24tv
2024-12-03T10:46:46Z
Як записати дитину з особливими освітніми потребами у садок: покрокова інструкція для батьків
24tv
2024-12-03T10:45:48Z
У Сербії презентували марку, присвячену 210-й річниці від дня народження Шевченка
УкраинФорм
2024-12-03T10:45:45Z
Жінка втратила 175 тисяч гривень замість допомоги
InternetUA
2024-12-03T11:27:48Z
На Львівщині чоловік 20 хвилин показував людям свій статевий орган: все закінчилось несподівано
TSN
2024-12-03T11:21:43Z
У Харкові затримали молодика, який вчинив серію підпалів
Украина Криминальная
2024-12-03T11:15:10Z
Росіяни скинули вибухівку з дрона у передмісті Херсона, є поранений
УкраинФорм
2024-12-03T11:12:52Z
ДТП в Дніпрі: в поліції прокоментували інформацію про відмову слідчого взяти заяву потерпілого
TSN
2024-12-03T11:09:30Z
На 14 років за ґрати відправиться чоловік, який ґвалтував 13-річну падчерку
Украина Криминальная
2024-12-03T11:03:04Z
Ексзавідувачу кладовища в Запоріжжі після звинувачень у хабарництві присудили 2 мільйони компенсації
Украина Криминальная
2024-12-03T10:57:26Z
Росіяни атакували енергетичні об'єкти на Рівненщині та Тернопільщині: частково немає світла та води
Комсомольская правда
2024-12-03T10:43:12Z
Житомирянин називав себе капітаном корабля та брав гроші за фейкове працевлаштування
InternetUA
2024-12-03T10:28:54Z
У Франції клуб за хуліганську поведінку заборонив відвідувати стадіон 6-річній дитині
24tv
2024-12-03T11:30:56Z
Лідер Динамо може пропустити важливий матч для команди: що сталося
24tv
2024-12-03T11:06:35Z
Сьогодні футболістки збірної України зіграють матч-відповідь проти Бельгії
УкраинФорм
2024-12-03T10:48:45Z
Єрмак закликав спортсменів долучатися до ініціативи з повернення дітей
УкраинФорм
2024-12-03T10:48:05Z
Раньєрі: Поки в нас були сили, ми відбивалися та відповідали
Football.ua
2024-12-03T10:21:31Z
"Рома" з Довбиком зазнала четвертої поразки поспіль у чемпіонаті Італії
TSN
2024-12-03T10:21:20Z
Хокей: захисник Ігор Мережко закинув свою другу шайбу в чеській Екстралізі
УкраинФорм
2024-12-03T10:18:33Z
Україна опустилася на одну сходинку в рейтингу націй Кубка Біллі Джин Кінг
УкраинФорм
2024-12-03T10:15:55Z
В Німеччині відправили до в'язниці чотирьох вбивць неповнолітніх баскетболістів з України
24tv
2024-12-03T10:03:00Z
Ніколи не фотографуйте ці 5 речей: накличете лихо на себе і дім
24tv
2024-12-03T11:09:28Z
Забудьте слово "капюшон": як можна назвати його українською мовою
TSN
2024-12-03T11:09:10Z
Любителям пухнастиків на замітку: як очистити будинок від шерсті домашніх тварин
24tv
2024-12-03T10:39:55Z
На які курорти не варто їхати на Новий Рік 2025
24tv
2024-12-03T10:21:31Z
Яка червона риба найкраща для домашнього засолювання: поради професійних кухарів
TSN
2024-12-03T09:51:13Z
Як Львів готується до свят: Святий Миколай у кросівках і збанкрутілі ресторани
Комсомольская правда
2024-12-03T09:34:38Z
Вони підкорюють серця: 5 жіночих імен, які найбільше притягують чоловіків
24tv
2024-12-03T09:33:49Z
Навіщо француженки ставлять миску з оцтом у духовку
GlavRed
2024-12-03T09:27:10Z
Коли котлети та курочка вже не так смакують: як приготувати хека на сковороді
24tv
2024-12-03T08:54:47Z
Поблизу Землі пролетять два велетенські астероїди
1News
2024-12-03T11:27:00Z
У STALKER 2: Серце Чорнобиля помітили відоме авто з Гаррі Поттера – цікаве фото
24tv
2024-12-03T11:24:30Z
Китайські інженери створили інноваційний радар, що виявляє субмарини зі швидкістю світла
InternetUA
2024-12-03T11:16:51Z
Кліматологи такого не очікували: чому Атлантичний океан охолоджується попри глобальне потепління
24tv
2024-12-03T11:15:54Z
Між Швецією та Фінляндією стався розрив інтернет-кабелю
Европейская правда
2024-12-03T11:07:56Z
Що породило життя на Землі: вчені вважають, що знайшли той самий процес, прихований у надрах
Фокус
2024-12-03T11:06:50Z
Першу у світі складну батарею для смартфона-гармошки може презентувати Samsung
InternetUA
2024-12-03T11:01:45Z
Представлені Honor 300, 300 Pro та 300 Ultra — селфі-камера 50 МП f/2.1 за ціною від $320
ITC
2024-12-03T10:52:31Z
Кіберполіція інформує про відповідальність за вчинення різних видів булінгу
Украина Криминальная
2024-12-03T10:51:51Z
Колекцію гоночних болідів Берні Екклстоуна оцінили у $100 млн
AutoCentre
2024-12-03T11:16:58Z
Зимова шина Michelin Alpin 7: ключовий фактор чіпкості
AutoCentre
2024-12-03T10:46:14Z
Huawei представили стильний електрифікований кросовер із запасом ходу понад 1000 км
Фокус
2024-12-03T10:30:46Z
Від $41 000: у США показали стильний електричний фургон TELO з потужністю суперкара
AutoGeek
2024-12-03T10:27:30Z
Відео дня: у Mercedes-Benz вперше розповіли, як працює гібридна система болідів “Формули-1”
AutoGeek
2024-12-03T09:54:42Z
Новий електричний кросовер DS отримав офіційне ім’я та розкрив інтер’єр
AutoGeek
2024-12-03T09:22:34Z
Toyota освіжила зовнішність високопродуктивного хетчбека Yaris
AutoCentre
2024-12-03T09:13:10Z
З запасом ходу понад 1000 км: кросовер Avatr 11 отримав гібридну версію
AutoGeek
2024-12-03T08:54:52Z
Кросовери і новинки ринку: названо найпопулярніші авто в Україні
Фокус
2024-12-03T08:36:27Z