MY.UAНовини
Історики переконують у перемозі самі себе
Історики переконують у перемозі самі себе

Історики переконують у перемозі самі себе

Всебічна популяризація українських героїв та історій про перемоги має стати частиною державної політики. Навіть наша перемога не має цьому завадити.

Вісім років тому журналіст Олег Криштопа отримав відзнаку за протидію російській пропаганді. Його ютуб-канал «Історія для дорослих» уже не перший рік є одним із лідерів у історичному сегменті. Частина випусків минулого року побачила світ у вигляді однойменної книжки. Тобто, у проєкті «Спротив та єдність», створеному Управлінням стратегічних комунікацій Генерального штабу Збройних Сил України та Медіацентром, він не випадково. Власне, серед запрошених учасників нема випадкових людей. Всі вони так чи так досліджували й досліджують, як Росія століттями намагалася перешкодити розвитку української державності.

Але саме коментар пана Криштопи вирізняю найперше, бо він уже звучав — у різних формах, у різних випусках «Історії для дорослих». Суть одна — наголосити, що Росія програвала війни всупереч твердженню про наявність у неї однієї з найпотужніших армій світу. Звідки воно взялося, як і чому Росії вдалося переконати в цьому цивілізований світ і чи це справді так, на початку фільму розповідає історик, журналіст, нині — військовослужбовець ЗСУ Вахтанг Кіпіані, автор і ведучий каналу «Історична правда». До речі, на обох каналах використовують лише верифіковану, ретельно перевірену інформацію, що й спричинило стабільну довіру цільової аудиторії.

На перший погляд, причинно-наслідковий зв’язок між двома коментарями очевидний і зчитується. Спершу пан Кіпіані пояснює, чому Росії століттями вдається переконувати  поважних та авторитетних західних військових і політичних аналітиків у власній непереможності. Якщо коротко: Захід не був налаштований проросійськи, але бачив формальні показники військової потуги величезної країни. Потім пан Криштопа з притаманною йому іронічною посмішкою перераховує всі поразки непереможної армії: Кримська кампанія XIX століття, війни проти Японії та, як він особливо підкреслює, маленької Естонії на початку ХХ століття, та й українська армія в той самий час мала не лише поразки, а й суттєві перемоги над обома тогочасними російськими арміями, «червоною» та «білою». Не згадані принагідно радянсько-фінська й радянсько-афганська, проте вони теж були не надто успішними для радянської Росії. Отже, є міф — і є спростування міфу.

Проте ця та подібні розмови повертають мене в середину 2000-х. Коли небайдужі українці щиро захоплювалися позитивними для Грузії наслідками «революції троянд», унаслідок якої злиденну країну очолив Міхеїл Саакашвілі. Тоді багато й на різних майданчиках обговорювали, чому Грузії вдалося, й навіть переклали українською та видали однойменну книгу співробітниці московського Інституту економічного аналізу Лариси Буракової. Але переважна більшість розмов про тогочасні успіхи Грузії та про неможливість подібного прориву в Україні зводилися до висновку: Грузія маленька, там простіше, а Україна натомість велика й неоднорідна.

Згадані й незгадані військові поразки Росії — це про більш-менш однорідний склад суспільств, які чинили агресору опір і досягали в тому успіхів. Ті ж таки балтійські країни відбилися в 1918–1919 роках, здобули державність, та все одно у 1940-му впали спершу під радянською, потім — під німецькою, й потому — знову під радянською військовою міццю. Та не могли позбутися російської окупації сорок наступних років. Діставши по зубах у кримську кампанію, Росія вже двадцять років потому повернула Крим під свій протекторат, позбавивши державності. А ще трохи більше, ніж за пів століття, вже не царська, а радянська влада, керована з Кремля, зачистила Крим від корінного населення. Нарешті, півострів уже десять років під черговою російською окупацією. Тож військові поразки Росії далеко не остаточні.

Повертаючись до української суспільної неоднорідності — саме вона є причиною поразок, яких у нашій історії все ж, на жаль, більше, ніж перемог. Україна, на відміну від інших згаданих держав-переможниць, справді велика. Для порівняння: консолідувати задля якоїсь спільної справи мешканців одного будинку, однієї вулиці чи одного мікрорайону зазвичай простіше, ніж жителів міста-мільйонника. Не кажучи вже про представників різних регіонів, різницю між якими дотепер не остаточно стерла повномасштабна війна. У Фінляндії, Естонії, Латвії та Литві історично було значно менше можливостей розчинитися в «русском мире» та всьому похідному від нього. Натомість український схід так само історично обзиває український Захід «бандерівцями» та навіть «поляками», а у відповідь отримує «ви там усі кляті москалі».

Звісно, нині пліч-о-пліч в окопах — уродженці всіх регіонів. Але ж хіба не звучать у бік фронту закиди на кшталт: «Військові всі мають перейти на українську!» — а навзаєм летить: «Ми тут усі за вас воюємо!» Владлен Мараєв, співавтор і ведучий ютуб-каналу «Історія без міфів», прямим текстом каже: «На жаль, значна частина українського суспільства перебувала в ілюзіях щодо Росії». Тут варто додати — не лише українського суспільства. Та наголосити: оптимізм пана Мараєва дещо передчасний. Коли він каже, що Росія після масштабного вторгнення відрізала від себе велику частину навіть тих українців, котрі в неї вірили, він та його колеги-однодумці швидше переконують себе в цьому, аніж говорять про реальний стан справ.

Непрямо це підтверджує історик, кандидат історичних наук, головний редактор ютуб-каналу WAS Едуард Андрющенко. Він укотре наголошує: Україна як молода демократія має чимало внутрішніх проблем. Проте озвучення й висвітлення їх, та ще й з указанням на реальних винуватців, наприклад, корупціонерів чи так званих «перевзутих», відразу офіційно проголошується російським ІПСО. Мовляв, не вірте, що хтось десь заробляє на непрозорих тендерах — це все російська дезінформація, аби пересварити українців. Таким чином, усередині країни чимало політичних і медійних ресурсів використовують питомо радянські, читай — російські практики. Коли будь-яка інформація про суспільні негаразди — прояви брехливих західних радіоголосів і пропаганда клятого Заходу. Просто роль, яку в СРСР відводили Заходу, в Україні віднедавна почали відводити Росії. Причому найактивніше шукають російську пропаганду ті, хто ще 23 лютого 2022 року її активно поширював. Та загалом займав позицію «какая разница».

Отже, щоб висновки фахових істориків і журналістів не виглядали спробою переконати самих себе у тому, що українці остаточно порвали з Росією та російським, потрібні не гасла. У третій частині «Спротиву та єдності» всі, навряд змовляючись, указують єдино правильний напрям — говорити й показувати не про Росію, а про Україну й українських героїв. Звісно, це вже конфліктує з прогнозом артоглядачки Лєни Чиченіної у нещодавній розмові з Тетяною Трощинською. Вона прогнозує спад інтересу до воєнної тематики в документальному та художньому кіно десь так за два роки. А отже, всі розробки, які нині є в портфелях продакшн-студій для різних телеканалів і великих екранів, ризикують накритися, як то кажуть, мідним тазом. Але тільки за однієї умови: якщо замовники такого потрібного контенту захворіють на рейтингозалежність і, відповідно, на залежність від ще не отриманих бокс-офісів.

Всебічна, найширша популяризація українських героїв та історій про перемоги, нехай навіть велика частина контенту грішитиме поверховістю, а часом — відвертим несмаком, має стати частиною державної політики. Навіть наша перемога, в яку вірять усі учасники згаданого фільму, не має зупинити цей процес. Від війни ніхто не має права втомлюватися. І ця війна буде з нами надовго навіть після перемоги. Так, як надовго Перша й Друга світові. Адже навіть серед нинішніх лауреатів «Оскара» є стрічка про війну в Україні («20 днів у Маріуполі»), фільм про наслідки Другої світової («Оппенгеймер») і розповідь про буденність нацистського, читай — рашистського зла («Зона інтересу»). А отже, лише невтомна популяризація українських перемог, причому — дуже бажано перемагати сильного й розумного ворога, — дозволить не переконувати в здобутках самих себе та найближчих однодумців.

Колаж: СтратКом ЗСУ/ютуб

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
У Павлограді стався курйоз з погруддям Леніна. Як його "модернізували"
Telegraf
2025-04-29T01:30:01Z
США гальмують передачу Україні австралійських танків, обіцяних півроку тому, — ЗМІ
Фокус
2025-04-29T01:15:37Z
Українець досяг пенсійного віку та має норму стажу, але зарплати замало. Якою буде пенсія
Telegraf
2025-04-29T00:24:00Z
Церковний календар на травень: які свята відзначатимуть віряни
ZN UA
2025-04-29T00:13:10Z
Норвегія суттєво посилює свої військові можливості: F-35 та ракети JSM
Хвиля
2025-04-28T22:36:26Z
Кого з чоловіків після 50 призвуть на службу. Адвокат дав відповідь
Telegraf
2025-04-28T22:27:04Z
Обіцяні Україні Австралією танки Abrams досі не виїхали: причини
ZN UA
2025-04-28T21:49:39Z
Міноборони допустило до експлуатації понад 330 зразків безпілотників українського виробництва
iPress
2025-04-28T21:27:22Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Чи близько перемир'я: Кремль на тлі зустрічі Трампа та Зеленського надіслав чіткий сигнал США
24tv
2025-04-29T01:39:22Z
ГУР назвав окуповану територію, яку Росія найбільше боїться втратити
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T01:30:17Z
Підприємці США кидають виклик тарифам Трампа у судах - NYT
Хвиля
2025-04-29T01:24:04Z
Макрон обіцяє посилення тиску на Росію з боку Європи та США
Лига
2025-04-29T00:57:22Z
Путін уже нікому не довіряє: які дії свідчать про це
24tv
2025-04-29T00:33:25Z
Служба зовнішньої розвідки Росії робить Європу ворогом номер один - Le Monde
Хвиля
2025-04-29T00:15:10Z
"Кеш" не влазить у банк та бронь у "розстрочку": що ще розкрили плівки НАБУ у справі Комарницького ‒ розслідування
ZN UA
2025-04-28T23:58:51Z
"Помруть мільйони": Венс знову дав прогноз на війну Росії проти України
Telegraf
2025-04-28T23:30:47Z
IBM інвестує $150 мільярдів у США для розвитку квантових технологій та виробництва
InternetUA
2025-04-28T22:02:21Z
Ексочільник компанії «Оператор ГТС України» підтримав призначення Корецького
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T21:33:56Z
Porsche продовжує поставки в США попри повідомлення дилерів про припинення поставок
Топ Жир
2025-04-28T21:30:22Z
Temu підвищує ціни для американців через мита США для Китаю
InternetUA
2025-04-28T20:49:26Z
Напругу в розетках підвищать до 230 В: чи є небезпека і що зміниться для українців
GlavRed
2025-04-28T20:27:15Z
Українцям платитимуть подвійні лікарняні: кому нові правила від ПФУ додадуть грошей
Знай
2025-04-28T20:12:46Z
Беззаперечний лідер: в якому регіоні зосереджені найбільші запаси нафти у світі
24tv
2025-04-28T20:03:50Z
Польща оновила угоду про будівництво першої АЕС
iPress
2025-04-28T20:03:08Z
Новий законопроєкт про криптовалюти в Україні: заборонять деякі види реклами та захистять споживачів
ITC
2025-04-28T19:43:11Z
Меган Маркл уперше прокоментувала розлучення з принцом Гаррі
GlavRed
2025-04-28T23:25:49Z
"Зазнала невдачі": як складається особисте життя Дженніфер Еністон зараз
GlavRed
2025-04-28T23:25:32Z
Татусеві дітки: Меган Маркл показала дітей від принца Гаррі
GlavRed
2025-04-28T23:15:12Z
Ще один Візлі: зірка "Гаррі Поттера" вдруге став батьком
GlavRed
2025-04-28T21:27:09Z
Де зараз оперна діва Валентина Степова і чим вона займається після смерті чоловіка
24tv
2025-04-28T20:33:10Z
Вдова Віталія Білоножка зворушливо вшанувала пам'ять покійного співака
GlavRed
2025-04-28T20:27:51Z
"Дякую Богу за це щастя": Могилевська вперше показала свого чоловіка
GlavRed
2025-04-28T20:27:36Z
7 захопливих українських серіалів, які можна подивитися на YouTube
24tv
2025-04-28T19:57:00Z
Великі справи у Малому театрі. Як оживають скарби Розстріляного відродження
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T19:36:27Z
Поліцейські розслідують смертельну ДТП за участі чотирьох авто в Одеському районі
Украина Криминальная
2025-04-29T00:18:02Z
Вибухи на Запоріжжі: Росія продовжує бити "Шахедами"
24tv
2025-04-28T23:42:14Z
У Житомирі поліція розшукує безвісно зниклу 33-річну містянку
Украина Криминальная
2025-04-28T23:33:51Z
У Рязанській області прогриміли вибухи: під атакою нафтозавод
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T22:33:54Z
У деяких районах Іспанії та Португалії поступово відновлюється електропостачання
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T22:18:42Z
На Чернігівщині через атаку дронів загинув пенсіонер
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T21:51:21Z
Кошта про масштабні відключення електроенергії в Європі: Наразі ознак кібератаки немає
InternetUA
2025-04-28T21:49:27Z
Прем'єр Іспанії заявив, що електропостачання відновлено на половині території країни
24tv
2025-04-28T21:39:55Z
У Новоросійську пролунали гучні вибухи: є загоряння
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T21:09:26Z
Урожай картоплі буде рекордним: вам потрібен лише один аптечний засіб
24tv
2025-04-28T18:36:03Z
Роботи Neuralink уже імплантують чипи в мозок, хірурги скоро будуть не потрібні, - Маск
InternetUA
2025-04-28T18:16:02Z
Алергія чи застуда: як відрізнити ці захворювання весною
24tv
2025-04-28T17:54:26Z
Як самостійно видалити кліща: епідеміологиня поділилася важливими нюансами
Знай
2025-04-28T17:51:38Z
Вірус папіломи людини: близько 29% молодих українців не знаю, що це
ZN UA
2025-04-28T16:34:53Z
Персик мрії — це реально: ключові поради від садівника
GlavRed
2025-04-28T16:27:26Z
Їжа без пестицидів — мозок без туману
360ua.news
2025-04-28T15:03:44Z
Виявили "перемикач" хвороби Паркінсона: це може стати революцією в лікуванні захворювання
24tv
2025-04-28T14:24:57Z
Кульбаби на ділянці: як впоратися з жовтим загарбником швидко і надовго
Знай
2025-04-28T13:51:55Z
Горять автівки та приватний будинок: Київ атакували ударні дрони
GlavRed
2025-04-29T00:39:33Z
Гороскоп на травень 2025 для Дів: зміни, кар'єрне зростання, фінансові зобов'язання
GlavRed
2025-04-29T00:33:04Z
В Росії – неспокійна ніч: окупанти скаржаться на гучні вибухи та БпЛА відразу в кількох областях
24tv
2025-04-29T00:06:01Z
З'їжджаються бригади з усієї України: нові подробиці атаки газовий об'єкт у Черкасах
GlavRed
2025-04-28T23:42:53Z
"Планують вивезти понад 3 тисячі": окупанти викрадають українських дітей під новим приводом
Фокус
2025-04-28T23:30:33Z
Сили оборони знищили переправу росіян, яку ті звели під час «великоднього перемир’я»
Украина Криминальная
2025-04-28T22:45:22Z
Росіяни знову запустили "Шахеди": в яких регіонах України загроза ворожого удару
24tv
2025-04-28T20:21:27Z
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на 22:00 28.04.2025
Украина Криминальная
2025-04-28T20:15:24Z
Росіяни дуже бояться втратити Крим, – у ГУР пояснили основну ціль окупантів
24tv
2025-04-28T20:03:13Z
Який соус корисніший - кетчуп чи гірчиця: фахівці поставили крапку в суперечці
GlavRed
2025-04-29T01:06:40Z
Чому підлога постійно липка після миття: список помилок, які роблять всі
24tv
2025-04-28T22:00:16Z
Навіть не треба мʼяса: нереально смачна запіканка на вечерю – її з'їдають в одну мить
24tv
2025-04-28T20:57:07Z
Пліснява з вікон зникне раз і назавжди: елементарний спосіб
24tv
2025-04-28T20:03:38Z
Насолода, перед якою не встоїть ніхто: рецепт знаменитого "Битого скла" з крекерами
24tv
2025-04-28T19:36:36Z
Ось 3 головні причини постійних сварок у парах
24tv
2025-04-28T19:36:07Z
Що потрібно для потужного росту перцю: експерт радить особливе підживлення
GlavRed
2025-04-28T19:25:29Z
Непал посилить умови для альпіністів - сходження на Еверест дозволять не всім
Комсомольская правда
2025-04-28T18:40:14Z
Як Альпи, але дешевше: куди поїхати за кордоном, щоб закохатися в гори
24tv
2025-04-28T18:21:04Z
Ексчемпіон UFC, який боксував із Ф'юрі та Джошуа, на смерть збив дівчину
ZN UA
2025-04-28T21:58:47Z
Онлайн-трансляція матчу Арсенал – ПСЖ у півфіналі Ліги чемпіонів
24tv
2025-04-28T21:24:26Z
29 квітня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T21:09:25Z
Серія А: Педро і Ондрейка обмінялися дублями, перемога Кальярі
Football.ua
2025-04-28T20:49:27Z
Стало відомо, коли відбудеться переможний парад Ліверпуля
Football.ua
2025-04-28T20:19:36Z
Анчелотті погодився очолити збірну Бразилії на ЧС-2026 — Романо
Football.ua
2025-04-28T19:52:45Z
Барселона розгромила Трабзонспор та виграла Юнацьку лігу УЄФА
Football.ua
2025-04-28T19:01:22Z
Суд обрав запобіжний захід колишньому українському боксеру: що відомо
24tv
2025-04-28T18:45:32Z
Удінезе та Болонья сильнішого не визначили
Football.ua
2025-04-28T18:34:14Z
Китайський чат-бот DeepSeek знову запрацював у Південній Кореї
InternetUA
2025-04-29T01:01:53Z
Сайт Elections Canada «ліг» під час підрахунку голосів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T00:33:50Z
За завітами Сунь-цзи: бактерії застосовують підступну тактику проти вірусів-мисливців
Telegraf
2025-04-29T00:12:02Z
Apple зайняла провідну роль у розвитку упаковки SoIC від TSMC
InternetUA
2025-04-29T00:01:35Z
88 днів на рік у телефонах: як смартфони “крадуть” наше життя
InternetUA
2025-04-28T23:01:43Z
Археологи знайшли язичницьку каблучку
Gazeta UA
2025-04-28T22:39:50Z
Штучний інтелект Цукерберга викрили в «розбещенні» підлітків
InternetUA
2025-04-28T20:37:51Z
Яєшня над розплавленим металом: як Дмитро Комаров працював горновим на "Запоріжсталі"
24tv
2025-04-28T20:18:07Z
Невідомі вкрали біткоїнів на $333 млн. — токени Monero подорожчали на 50%. Але чому?
ITC
2025-04-28T19:43:33Z
Продаж Pontiac GTO Judge на 656 миль може дорожче вашого будинку
Топ Жир
2025-04-29T01:30:42Z
Audi RS5 демонструє величезні вихлопні системи та зарядження від мережі
Топ Жир
2025-04-29T00:45:21Z
Як правильно обкатати новий автомобіль: основні речі, яких варто уникати
Gazeta UA
2025-04-29T00:33:27Z
Каліфорнія вважає, що водійські великі вантажівки без водія це чудова ідея. Що може піти не так?
Топ Жир
2025-04-29T00:00:50Z
Автомобіль з Китаю: схожість на Cybertruck та Hummer після однієї ночі
Топ Жир
2025-04-28T23:15:39Z
Водій Porsche 911 GT3 RS дізнається, що дерева міцніші за червоні колеса
Топ Жир
2025-04-28T22:45:22Z
Понад половина власників автомобілів Tesla повідомляють про акти вандалізму зі сторони невідомих осіб
Топ Жир
2025-04-28T22:00:05Z
Секретний зміст нового назв Renault Boreal SUV
Топ Жир
2025-04-28T21:00:24Z
“Subaru переносить виробництво до Канади через вплив тарифів Трампа”
Топ Жир
2025-04-28T20:00:33Z