MY.UAНовини
Війна і поховання: чи все врегулювала Верховна Рада?
Війна і поховання: чи все врегулювала Верховна Рада?

Війна і поховання: чи все врегулювала Верховна Рада?

Війна і поховання: чи все врегулювала Верховна Рада?

Рік у рік українці стикаються з «вічною» проблемою на кладовищах критично бракує місць для поховання померлих. Зокрема станом на 2022 рік (наразі це останній офіційний звіт Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури) громади додатково потребували щонайменше 389 місць для поховання (тобто кладовищ, колумбаріїв тощо).

І це — лише перший і найочевидніший виклик. Що робити, зокрема на законодавчому рівні, щоби принаймні зменшити масштаб проблеми із похованнями в Україні? Розбиралася Лабораторія законодавчих ініціатив.

 

Нерозв’язані проблеми

Попри те, що за 20-річну історію свого існування профільний Закон «Про поховання та похоронну справу» зазнав чимало змін, значна кількість його положень досі потребує доопрацювання. На цьому наголошують як представники органів влади, так і громадський сектор. Проблем у цій сфері чимало, однак найактуальнішими на сьогодні залишаються такі:

 

  • Відсутність широкого спектру альтернативних способів поховання.

 

Профільний Закон «Про поховання та похоронну справу» передбачає застосування в Україні трьох видів поховань: 1) закопування труни з тілом померлого в могилі; 2) спалювання труни з тілом померлого в крематорії з подальшим закопуванням урни з прахом у могилі чи її розміщенням у колумбарній ніші; 3) розвіювання праху померлого. Наразі перший варіант залишається найпопулярнішим способом захоронення. Однак звідси постає проблема: на кладовищах елементарно бракує місць.

Показово, що станом на 2022 рік найбільша потреба в будівництві нових кладовищ спостерігалася у Львівській (потрібно ще 45 цвинтарів), Закарпатській (41), Київській (32) та Дніпропетровській (31) областях. Найкраща ситуація з функціонуванням місць поховання у Запорізькій (не потребує жодного додаткового кладовища), Сумській (необхідно забезпечити ще два) та Волинській (чотири) областях. Проте загалом, за винятком Запорізької області, у всіх регіонах України тією чи іншою мірою є потреба в облаштуванні нових місць поховання.

Цій проблемі можна було б зарадити, якби в українському законодавстві було закріплено більше альтернативних видів поховання померлих. Однак наразі Закон «Про поховання та похоронну справу» передбачає лише один такий спосіб — кремацію. Інші альтернативні види поховання в Україні не узаконені.

  1. Норми чинного законодавства містять перепони для популяризації кремації як альтернативного способу поховання.

Ця проблема має два аспекти. По-перше, законодавство певним чином обмежує можливість реалізації права на кремацію. Це проявляється в тому, що крематорії можуть функціонувати лише у великих містах із населенням понад мільйон осіб. Тому зараз відповідні заклади діють лише в Києві, Харкові та Одесі.

По-друге, згідно з українським законодавством, крематорії можуть перебувати лише в комунальній власності. Тож навіть створений із залученням приватних коштів крематорій однаково буде у власності органів місцевого самоврядування. Відповідно, приватним інвесторам невигідно вкладати фінанси в об’єкти, які вони зрештою не зможуть експлуатувати.

  1. Корупція в процесі виділення місць для поховання на кладовищах.

Відповідно до вимог закону, місця на кладовищах мають виділяти безоплатно. Проте на практиці досить часто спостерігається кардинально протилежна ситуація. Причина — у відсутності достатньої території для розташування могил і незастосуванні альтернативних способів поховання. Тож той, хто хоче здійснити поховання «на особливих умовах», може придбати відповідне місце за певну плату. Така незаконна діяльність є типовою для багатьох регіонів України. Упродовж останніх років СБУ та органи прокуратури викривають масштабні корупційні схеми, що дають змогу посадовцям отримувати неправомірну вигоду за сприяння у виділенні місць для поховання. Нещодавно такі інциденти траплялися в Дніпрі (2022), Харкові (2023) та Києві (2023). Вартість такої «послуги» коливається від 10 тис. грн до 2 тис. дол.

 

Новий виклик: військові поховання

Від початку повномасштабного вторгнення органи влади почали приділяти особливу увагу законодавчому регулюванню поховання жертв російсько-української війни. Так, у червні 2023 року депутати Київради ухвалили рішення, яким уніфікували військові поховання на кладовищах столиці, в серпні уряд затвердив експериментальний проєкт щодо будівництва Національного військового меморіального кладовища, а у вересні до порядку денного ВРУ було включено питання про розгляд законопроєкту №7018 щодо вдосконалення сфери поховання. Однак така активність представників української влади лише почасти відповідає запитам суспільства.

Яскравий приклад цього — низка скандальних інцидентів, що супроводжують будівництво військового кладовища в Києві, ідея проєктування якого виникла ще 2011 року. Історія створення цього об’єкту має дві ключові проблеми. По-перше, за 13 (!) років Національне меморіальне кладовище так і не вдалося побудувати. Далі обговорень і хайпу ця тема не просунулася. По-друге, протягом тривалого часу влада не могла дійти згоди стосовно місця розташування військового кладовища. Як наслідок, його можлива локація змінювалася тричі.

Спочатку уряд запропонував створити його на Лисій горі, проте таке рішення не підтримали екологічні громадські організації. Потім вибір урядовців зупинився на території Биківнянського лісу. Цю ідею повністю підтримали сім’ї загиблих військових, однак під час ухвалення остаточного рішення їх позиції так і не було враховано. Тож у підсумку в серпні 2023 року адресу розташування Національного військового меморіального кладовища було змінено втретє.

Цього разу Кабмін обрав територію Гатненської сільської територіальної громади Фастівського району Київської області. Передбачається, що саме тут до липня 2025 року нарешті постане спеціальне місце для почесного поховання військових. Однак наразі багато родин загиблих в очікуванні цієї дати тримають прах воїнів вдома або ж зберігають його в крематоріях. Крім того, сім’ї полеглих воїнів, не погоджуючись із обраною урядом локацією, вважають, що військове кладовище все ж таки має розташовуватися в межах Києва.

 

Законодавчі ініціативи є, а зрушень у розв’язанні проблем немає

Очевидно, що чинна редакція Закону «Про поховання та похоронну справу» потребує суттєвого доопрацювання. З огляду на це за останні шість років українська влада зробила три спроби виправити наявні законодавчі недоліки та вдосконалити правове регулювання цієї сфери. Однак жодна з цих спроб не досягла мети. Зокрема урядовий законопроєкт №8248 після півторарічного розгляду в парламенті був відкликаний у серпні 2019 року. Цей акт, серед іншого, передбачав часткове вирішення проблеми з нестачею місць на кладовищах шляхом упровадження біопоховання як альтернативного способу захоронення, а також мав створити сприятливі умови для будівництва крематоріїв коштом приватних інвесторів.

Схожим за суттю був іще один урядовий законопроєкт №7034, внесений до ВРУ в лютому 2022 року. Автори законопроєкту пропонували врегулювати будівництво крематоріїв на умовах державно-приватного партнерства та сприяти розвитку такого виду поховання, як кремація. Проте й цього разу після чотирьох місяців розгляду відповідний законопроєкт було відкликано.

Також у лютому 2022 року народні депутати зареєстрували законопроєкт №7018. Він передбачає застосування, крім кремації, й інших альтернативних видів поховання, а також має на меті впровадити приватну форму власності на земельні ділянки, відведені під кладовища, та об’єкти, розташовані на них. Наразі це єдиний законопроєкт щодо вдосконалення похоронної сфери, який перебуває на розгляді Верховної Ради. Проте з його ухваленням народні депутати не поспішають протягом уже двох років його розгляд поставлено на паузу.

У підсумку маємо ситуацію, коли ключові аспекти правового регулювання сфери поховання не зазнають суттєвих змін упродовж останніх 20 років. Це свідчить про те, що потреба активізувати розв’язання проблем у сфері поховання давно на часі. І війна додаткова причина розпочати цей процес уже зараз. Тож перше, що потрібно зробити представникам влади, — прискорити процес розгляду законодавчих ініціатив у цій галузі.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Глава МЗС Чехії не думає, що Трамп може раптово припинити допомогу Україні
Европейская правда
2024-11-15T10:24:12Z
Росія погрожує зупинити роботу фахівців МАГАТЕ на Запорізькій АЕС
Хвиля
2024-11-15T10:21:23Z
"Блювотний рефлекс": маму путіністки Наташі Корольової зацькували в РФ
GlavRed
2024-11-15T10:15:50Z
СБУ затримала «крота» російського ГРУ, який передавав рашистам плани спецоперацій Сил оборони в тилу ворога
Украина Криминальная
2024-11-15T10:15:34Z
Велике поповнення авіації: Україна посилила позиції в небі - Романенко
GlavRed
2024-11-15T10:15:07Z
27 організацій закликали Робочу групу ООН із свавільних затримань висловитися з приводу справи ув’язненого блогера Алаа Абдель Фаттаха
Детектор М
2024-11-15T10:10:59Z
Умєров обговорив із прем'єром Норвегії ситуацію на фронті та допомогу Україні
УкраинФорм
2024-11-15T10:10:51Z
Політв'язня Сервера Мустафаєва утримують у складних умовах у російській колонії
УкраинФорм
2024-11-15T10:10:06Z
Не скажу, що усі чоловіки мають бути на фронті, – доброволець ЗСУ з Мінцифри Мстислав Банік
24tv
2024-11-15T10:09:08Z
Анна Саліванчук розповіла про втрату дитини
Фокус
2024-11-15T10:21:31Z
Бенюк здивував зустріччю на фронті з відомим режисером російських фільмів, який воює на боці України
TSN
2024-11-15T10:18:37Z
Українка Аліна Пономаренко презентувала національний костюм на сцені "Міс Всесвіт"
Комсомольская правда
2024-11-15T10:07:28Z
Згадав Midi, Maxi & Efti та серіал "КітПес": Фагот з ТНМК розсмішив новим відео у тіктоці
24tv
2024-11-15T10:06:16Z
Роль усього життя: вийшов трейлер фільму "Остання танцівниця" з Памелою Андерсон
Фокус
2024-11-15T10:06:06Z
У Києві з’явиться Музей авангарду
УкраинФорм
2024-11-15T09:58:38Z
Перші поцілунки та побачення. Організатори «Холостяка» заінтригували новим випуском
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T09:57:14Z
Цим користується навіть Дженніфер Еністон: деталь, яка надасть ліжку дорогого вигляду
24tv
2024-11-15T09:54:22Z
Єфросиніна розчулила, як 10-річний син реагує на службу тата в ЗСУ: "Ці розмови викликають сльози"
TSN
2024-11-15T09:51:45Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Держава з початку року профінансувала послуг з реабілітації на понад ₴3 мільярди - МОЗ
УкраинФорм
2024-11-15T10:19:21Z
6 питань про збільшення грудей, які ви соромились поставити: відповідає пластичний хірург
24tv
2024-11-15T10:06:41Z
Лікарні Харківщини отримали 23 системи збереження енергії Tesla Powerwall
УкраинФорм
2024-11-15T10:01:13Z
Сон при ввімкненому телевізорі підвищує ризики ожиріння, гіпертонії і діабету
24tv
2024-11-15T09:51:31Z
Спалах кишкової інфекції в McDonald's: відома причина смерті та хвороби понад сотні людей
TSN
2024-11-15T09:18:56Z
36,6 – уже не норма: ось яка температура тіла вважається нормальною
TSN
2024-11-15T09:12:56Z
В Україні змінять підхід до підтримки осіб з обмеженою працездатністю. Кабмін вже вніс законопроєкти в Раду
ZN UA
2024-11-15T08:58:41Z
Новий тренд захоплює молодь: весело, але ніякого алкоголю
Знай
2024-11-15T08:51:22Z
Дитина-алергик залишалась голодною: омбудсмен розповів про порушення у скандальній спецшколі
Фокус
2024-11-15T10:21:53Z
Міноборони допустило для використання у ЗСУ бронеавтомобіль підвищеної прохідності «Зубр»
УкраинФорм
2024-11-15T10:21:17Z
Військовослужбовці зможуть змінювати місце служби онлайн: у Міноборони зробили важливу заяву
24tv
2024-11-15T10:16:05Z
Туреччина через непорозуміння розгорнула в Егейському морі чотири військові кораблі
Европейская правда
2024-11-15T10:12:53Z
Франція завершує підготовку бригади для ЗСУ
1News
2024-11-15T10:09:31Z
Армія Литовської Республіки перейматиме військовий досвід Харківщини
Мій Харків
2024-11-15T10:01:53Z
Американські розробники представили інноваційну систему ППО, що збиває гіперзвукові ракети
InternetUA
2024-11-15T10:01:03Z
"Це перший випадок": у ЄС профінансують спільні закупівлі озброєнь
ZN UA
2024-11-15T10:01:02Z
Олександру Злотнику – 76. Біографія видатного українського композитора
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T09:58:56Z
Голова Агенства з відновлення розповів про залучення бізнесу до відбудови країни
УкраинФорм
2024-11-15T10:22:43Z
На Херсонщині окупанти відбиратимуть овочі у фермерів
AgroNews
2024-11-15T10:13:50Z
Сонячні панелі стали максимально дешевими у Європі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T10:09:10Z
Забудьте про небезпеки Temu: Amazon анонсував магазин дешевих товарів Haul
24tv
2024-11-15T10:06:39Z
Пенсіонери-чорнобильці отримають доплату до пенсії: про яку суму йдеться
24tv
2024-11-15T10:06:15Z
Сі Цзіньпін відкрив великий порт у Перу, розширюючи вплив Китаю в Латинській Америці
ZN UA
2024-11-15T10:01:36Z
У пріоритеті державних банків — підтримка регіонів з підвищеними воєнними ризиками
AgroPortal
2024-11-15T10:00:43Z
«Укренерго» пояснило, як бізнесу уникнути відключень світла
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T09:57:54Z
Долар зростає та падає в ціні водночас: що відбувається на ринку валют
24tv
2024-11-15T09:54:20Z
У це складно повірити: який пункт у меню раніше існував у McDonald's
24tv
2024-11-15T10:06:38Z
Як сподобатися іншим людям: дієві методи, про які мало хто знає
TSN
2024-11-15T09:51:51Z
Всі будуть думати, що ви миєте щодня, а насправді — раз на місяць: розчин для очищення дзеркал
TSN
2024-11-15T09:36:50Z
Яким людям пасує чорний колір: стиліст дала неочікувану відповідь
GlavRed
2024-11-15T09:27:16Z
Як почистити комп’ютер від пилу вдома: інструкція для початківців
InternetUA
2024-11-15T09:01:38Z
Завжди періть ці 5 речей навиворіт: ви й не знали про цей секрет
24tv
2024-11-15T09:00:08Z
Навіщо замовляти в ресторані: приготуйте хрусткі нагетси зі скоринкою вдома
24tv
2024-11-15T08:39:11Z
Чотири поради від фахівців, з чого варто починати ремонт
24tv
2024-11-15T07:30:54Z
Зірки обрали знаки зодіаку, у яких у 2025 році буде поповнення в сім'ї
24tv
2024-11-15T07:03:31Z
Реал готовий пожертвувати Анчелотті заради тренера-відкриття
24tv
2024-11-15T10:24:35Z
Ювентус взимку може позбутися відразу трьох гравців
Football.ua
2024-11-15T10:19:21Z
Онлайн-трансляція пресконференції Реброва перед матчем Грузія – Україна
24tv
2024-11-15T10:18:21Z
Майк Тайсон вдарив суперника на церемонії зважування перед першим за 19 років поєдинком
Комсомольская правда
2024-11-15T10:07:06Z
Матір покійного Узелкова розповіла про останню розмову з сином і розкрила причину смерті
24tv
2024-11-15T10:00:45Z
«Ось такий шедевр»: Шевченко пригадав легендарний гол у ворота Росії
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T09:57:27Z
Кітеїшвілі: Україна буде боротися за перемогу
Football.ua
2024-11-15T09:53:47Z
Діа захворів на малярію у розташуванні збірної Сенегалу
Football.ua
2024-11-15T09:48:33Z
Він б'є як с**ка, – Пол побажав смерті Тайсону після міцного ляпаса на дуелі поглядів
24tv
2024-11-15T09:45:53Z
Армія РФ прорвалася до Куп'янська: у ЗСУ розповіли неочікувані подробиці
TSN
2024-11-15T10:20:51Z
На Чернігівщині виявили триколор на мосту через річку Судість, його залишила російська ДРГ - Демченко
УкраинФорм
2024-11-15T10:19:09Z
Капремонт укриття у столиці зі збитками у ₴230 тис. – повідомлено про підозру начальнику управління ЖКГ Подільської РДА
Украина Криминальная
2024-11-15T10:18:31Z
Працював в окупаційній адміністрації: викрито чергового колаборанта з Куп’янщини
Мій Харків
2024-11-15T10:07:54Z
Бійця обміняли, а його батько того ж дня зник безвісти: військовий, який провів 830 днів у полоні, поділився важкою історією
Политека
2024-11-15T10:03:59Z
Потепління накриє Україну: у яких областях буде +11 градусів
GlavRed
2024-11-15T10:00:47Z
Прикордонники знищили російську вантажівку з боєприпасами
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T09:57:58Z
ЗС РФ зайшли на територію Чернігівської області та встановили прапори, — росЗМІ
Фокус
2024-11-15T09:57:56Z
Чи ставитимуть новорічну ялинку у Вінниці цього року
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T09:57:09Z
На Прикарпатті правоохоронці організували схему збуту наркотиків
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T10:24:15Z
Туристку вбила блискавка на очах у чоловіка під час відпустки
TSN
2024-11-15T10:06:39Z
Прикордонники виявили понад 9 кг наркотиків у зварювальних апаратах та мінімийках
TSN
2024-11-15T10:06:33Z
Через нічний обстріл постраждала одна із сімейних амбулаторій у центрі Одеси
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T10:06:06Z
Працівники дніпровської кримінальної поліції затримали 19-річного підозрюваного у пограбуванні жінки
Украина Криминальная
2024-11-15T10:00:03Z
На Закарпатті ексвійськовий влаштував стрілянину біля будівлі ТЦК: що відомо
TSN
2024-11-15T09:57:00Z
Поліція Дніпра розшукує зниклу 13-річну дівчинку
Украина Криминальная
2024-11-15T09:55:17Z
На Закарпатті затримали підпалювачів поліцейського авто
1News
2024-11-15T09:54:58Z
5 років за ґратами за одержання хабаря засуджено експосадовця одного з райвідділів ГУ ДСНС Львівської області
Украина Криминальная
2024-11-15T09:51:54Z
Що таке дипфейки та як уберегтись від цього виду шахрайства: прості поради
InternetUA
2024-11-15T10:16:56Z
Величезні сонячні панелі з ефективністю 20,6% встановили світовий рекорд: що відомо
Фокус
2024-11-15T10:15:34Z
Epic Games зробила класичні шутери Unreal та Unreal Tournament безкоштовними
24tv
2024-11-15T10:06:11Z
Amazon звільнить водіїв від GPS та телефонів, випустивши свої розумні окуляри
Знай
2024-11-15T09:51:25Z
Налаштування Wi-Fi-роутера: прості способи покращити сигнал вдома
InternetUA
2024-11-15T09:46:14Z
Фокус від природи. Названо людей, у яких найбільше шансів побачити сніг цієї зими: хто вони
Фокус
2024-11-15T09:45:13Z
Нові відкриття кидають виклик теорії відносності Ейнштейна
Portaltele
2024-11-15T09:43:34Z
Motorola підтверджує вихід Android 15 для більшої кількості пристроїв
Portaltele
2024-11-15T09:43:33Z
Huawei підтверджує дату запуску смартфонів серії Mate 70
Portaltele
2024-11-15T09:42:18Z
В Україні стартують продажі нової версії Nissan X-Trail: оголошено ціни
ЗаРулем
2024-11-15T10:15:06Z
Bugatti W16 Mistral розігнали до рекордних 454 км/год
AutoCentre
2024-11-15T10:10:43Z
З запасом ходу до 700 км: новий електромобіль Jaguar вперше показали на офіційних фото
AutoGeek
2024-11-15T09:55:05Z
Кабіна злітає окремо від шасі: GAC показав у дії свій літаючий електромобіль
AutoGeek
2024-11-15T09:24:06Z
Acura представила новий кросовер за $30 000
AutoCentre
2024-11-15T09:22:36Z
Xiaomi створила нове шасі для електромобілів: 4 мотори, понад 2000 к.с. потужності та підвищений комфорт
ITC
2024-11-15T09:19:43Z
З запасом ходу 2500 км і прозорими дверима: Chery представила ефектний мінівен
AutoGeek
2024-11-15T08:48:48Z
Honda пред’явила новий Passport: подробиці та ціна
ЗаРулем
2024-11-15T08:28:06Z
Підозр більше немає? Митника Михайла Бурдейного, у якого в авто знайшли $700 тисяч, повернули на роботу
Знай
2024-11-15T08:21:34Z