MY.UAНовини
Як змалечку привчати дитину до другої мови
Як змалечку привчати дитину до другої мови

Як змалечку привчати дитину до другої мови

Коли мені було сім років, я вперше поїхала у шкільний табір. Поки ми там були, нас заохочували писати листи додому. Я написала докладного листа англійською мамі, в якому розповіла їй про все, що ми робили. Потім я дослівно переклала листа нідерландською мовою для свого тата, для якого ця мова є рідною. Ця історія досі викликає сміх у мого тата, який вільно володіє англійською також.

Мої батьки виховували нас із сестрами білінгвами від народження – тоді їм порадили розмовляти з нами лише їхніми мовами. Вони так суворо дотримувалися цього правила, що ми дуже довго не помічали, що вони обидвоє вільно розмовляли нідерландською та англійською мовами.

Зараз ми розмовляємо вдома сумішшю нідерландської та англійської, часто перемикаючись між мовами на півслові.

Проте досі існує поширена думка, що модель, якої дотримувалися мої батьки, є найкращою гарантією виховання справді двомовних дітей: починати з народження, коли кожен з батьків суворо дотримується своєї рідної мови.

Мовознавці називають це стратегією OPOL, скорочення від англійської фрази “один з батьків – одна мова”. Але чи справді це єдиний спосіб досягнення двомовності? І чи потрібно вам знати дві мови, коли ви починаєте процес, чи двомовну дитину можна виховати, навіть якщо ви та ваше оточення розмовляєте лише однією мовою?

АВТОР ФОТО,BBC/GETTY IMAGES

Насправді існує багато різних способів познайомити дитину з двома мовами, і жоден з цих підходів не є найкращим, каже Віоріка Маріан, авторка книги “Сила мови” та професорка комунікаційних наук і розладів Північно-Західного університету в Іллінойсі, США.

Підхід моїх батьків – розмовляти з нами лише їхніми мовами – може добре пасувати батькам, які розмовляють різними мовами, каже Маріан.

Інші батьки можуть обрати вдома розмовляти лише однією мовою, часто мовою меншини, оскільки вони знають, що їхня дитина буде знайомитися з іншою мовою в школі.

“Мова меншини” в цьому контексті означає, що вона менш поширена або офіційно закріплена, ніж інша мова, у конкретному суспільстві чи системі освіти: у США та Британії, наприклад, іспанська буде мовою меншини, а англійська – мовою більшості.

З часом таким родинам, можливо, доведеться докласти додаткових зусиль, щоб зберегти мову меншин у вжитку: загалом вона більше ризикує зникнути з життя дітей, оскільки вони дедалі більше спілкуються поза домом, тож мова більшості стає домінантною.

“Інша стратегія – розмовляти з дитиною різними мовами у різні дні тижня”, – каже Маріан.

Це іноді називають стратегією “часу і місця”, коли кожна мова пов’язана з певним часом або місцем – уся сім’я може розмовляти однією мовою на вихідних або під час спільного обіду, наприклад, а іншою мовою – протягом тижня або під час прогулянок.

Найефективніші стратегії – ті, які можна застосовувати послідовно та довгостроково.

“Зрештою, успішною буде та стратегія, яка спрацює для вашої конкретної сім’ї та зробить досвід приємним, а не обтяжливим”, – каже експертка.

Крупа Падгі, радіоведуча Всесвітньої служби BBC, виховує двох своїх дітей, семи та дев’яти років, двомовними. Падгі виросла у Британії в родині, яка розмовляє гуджараті, а її чоловік розмовляє гінді. Вони вирішили розмовляти вдома англійською та гінді.

“Гінді для них корисніша, оскільки її розуміють на всьому азіатському субконтиненті”, – каже вона.

“У нас немає чіткої стратегії”, – каже Падгі. Її головна мета – навчити своїх дітей розмовної гінді, щоб вони могли представитися, сказати людям, скільки їм років і скільки у них братів і сестер. Їм допомогло вивчення структур речень напам’ять і повторення, каже Падгі.

Сім’я їздить до Індії кожні півтора року, і Падгі каже, що це дуже допомагає її дітям мати реальний доступ до цієї культури.

“Дуже приємно, що вони можуть бути залученими і розуміти, що відбувається навколо них”, – додає вона.

Вивчення гінді також дозволяє родині долучатися до індійської культури вдома.

“Кожної суботи в нас вечір кіно на гінді, – каже Падгі. – Діти люблять дивитися фільми на гінді. Це справді допомагає”.

Ідеальне вікно?

Дослідження свідчать, що найкраще знайомити дитину з другою мовою якомога раніше, оскільки діти вивчають звук і ритм рідної мови, відомий як її фонологія, у дуже ранньому віці.

Згідно з дослідженням 2013 року, діти починають вивчати мову ще до народження. Дослідження показало, що на останніх 10 тижнях вагітності зародки слухають розмову своїх матерів і можуть продемонструвати, що вони чули, коли народяться.

Сорок американських і шведських немовлят віком близько 30 годин слухали голосні звуки рідної та іноземної мови. Їхню реакцію вимірювали тим, як довго вони смоктали пустушку, підключену до комп’ютера.

І американські, і шведські діти довше смоктали, коли чули іноземну мову, ніж рідну. За словами дослідників, більш тривале смоктання під час незнайомих звуків є доказом навчання та показує, що діти здатні розрізняти мови при народженні.

Це не означає, що знайомити дитину з другою мовою може бути запізно: старші діти та навіть дорослі також можуть вивчити інші мови, і навіть можуть мати певні переваги, як-от задоволення від можливості долучитися до своєї спадщини. Але молодшим дітям легше наслідувати акцент носія мови, кажуть експерти.

“Чим раніше почати, тим краще, – каже Сірада Рочанавібхата, доцентка кафедри розвитку дітей і підлітків Університету штату Сан-Франциско, Каліфорнія. – Перевага раннього вивчення мови полягає в тому, що так легше досягти рівня володіння мовою як рідною”.

“Протягом перших шести місяців немовлята можуть розрізняти звуки вимови всіх мов”, – каже Рочанавібхата. Після цього діти втрачають здатність розрізняти звуки, які не використовуються в їхній рідній мові або мовах, з якими вони стикаються.

АВТОР ФОТО,BBC/GETTY IMAGES

“В англійській мові звуки “r” і “l” відрізняються і можуть змінити значення слова (наприклад, ‘read’ and ‘lead’), тоді як в японській мові звуки “r” і “l” об’єднані в одну категорію (японське “r”). Людям, які розмовляють японською мовою, вивчаючи англійську, може бути важко розрізнити англійське r–l”, – пояснює Рочанавібхата. Цей процес відомий як звуження сприйняття.

Тому вік, у якому дитина вивчає другу мову, може вплинути на її здатність чути та вимовляти звуки цієї мови, каже вона.

Проте, якщо ви або ваша родина пропустили це вікно, є інші можливості, підкреслюють Рочанавібхата та інші дослідники.

“Дорослі можуть вільно володіти іншими мовами, але цей процес може вимагати більше зусиль і інших підходів”, – додає Рочанавібхата.

Мотивація дітей старшого віку

За словами дослідників, створення міцної двомовної основи в перші роки життя також може мати практичні переваги. Це дозволяє дітям “повністю зануритися” в обидві мови, каже Антонелла Сорас.

Вона професорка лінгвістики розвитку та засновниця програми Bilingualism Matters, дослідницького та інформаційного центру Единбурзького університету у Великій Британії, яка просуває білінгвізм і вивчення мов.

Маленькі діти не мають інших занять, таких як школа та самостійне соціальне життя, каже вона.

Однак саме лише раннє знайомство з мовою – не запорука успіху. Інша проблема полягає в тому, щоб зберегти другу мову, особливо коли діти стають більш незалежними.

Щоб досягти цього, важливо, щоб діти були мотивовані та заохочені розмовляти кількома мовами, каже Сорас.

“Це не завжди легко, тому що дітям не подобається відчувати себе інакшими. Ми чуємо від багатьох дітей-мігрантів, що вони більше не хочуть говорити рідною мовою, тому що це відрізняє їх від інших”.

Одним із способів заохотити дітей є створення “міні-спільноти”, де вони можуть регулярно спілкуватися з однолітками, які розмовляють їхньою мовою, каже вона. “Це може неймовірно мотивувати”.

Важливо, щоб діти часто чули, як їхньою мовою розмовляють різні носії, каже Маріан.

“Регулярне спілкування з багатьма різними носіями двох мов може допомогти підвищити рівень двомовного володіння, оскільки діти стикаються з більшою різноманітністю”, – каже вона.

Середовище відіграє важливу роль, і постійне спілкування з обома мовами є ключовим, погоджується Елізабет Гарсія Гонсалес, наукова співробітниця Центру багатомовності в суспільстві Університету Осло в Норвегії. Якщо дитина, народжена в двомовній сім’ї, перестане говорити однією з мов у вісім років, це матиме значний вплив на її двомовність, вважає вона.

“Мова – це те, що змінюється протягом життя”, – каже науковиця.

Одномовні батьки, двомовні діти?

Навіть якщо самі батьки не зовсім багатомовні, вони все одно можуть створити багатомовне середовище у своєму домі, каже Сорас.

Наприклад, батьки можуть почати вивчати другу мову, а потім час від часу використовувати цю мову зі своєю дитиною, каже вона. Завдяки цьому дитина знайомиться зі словами чи фразами іншою мовою, і це має переваги, навіть якщо той, хто говорить, не знає мову на рівні носія.

“У мовах не існує досконалості”, – каже Сорас.

На її думку, впевненість батьків у бажанні розмовляти вдома різними мовами, важливіша, ніж їхні мовні здібності.

“Якщо вони впевнені, дитина почує достатньо цієї мови та вивчить її”, – каже науковиця.

Відкриття та використання нових мов таким чином стає сімейним проєктом, і переваги від цього отримують усі.

“Ми радимо батькам скористатися цією чудовою можливістю – насолоджуватися іншою мовою разом зі своєю дитиною, – каже вона. – Мета полягає не в тому, щоб ви досконало володіли мовою, а в тому, щоб чогось навчитися і мати можливість спілкуватися зі своєю дитиною”.

Падгі каже, що відколи вона почала розмовляти гінді зі своїми дітьми, її володіння цією мовою покращилося.

“Я багато вчуся, – каже Падгі. – Я розмовляю гінді краще, ніж будь-коли раніше, бо я навчаю їх”.

Дослідники кажуть, що є й інші можливості для одномовних батьків заохочувати двомовність у сім’ї. Маріан пропонує низку варіантів, наприклад, вибрати двомовну няню чи ясла або записати дітей на уроки мови в громадському центрі чи позашкільному клубі, де вони чутимуть кілька мов.

“Для дитини з часом сприяти вивченню мови буде участь у програмах обміну та навчання за кордоном, курси іноземних мов і подорожі до країн, де розмовляють іншою мовою”, – каже вона.

Чи відрізняється двомовний мозок?

Процес вивчення другої мови – чи то в дитинстві, чи пізніше – може принести користь для розвитку мозку, незалежно від досягнутого рівня володіння.

Вивчення кількох мов призводить до збільшення об’єму сірої речовини в префронтальній корі – передній частині мозку, яка важлива для мислення високого рівня, наприклад прийняття рішень і вирішення проблем, каже Ешлі Чунг-Фат-Їм, доцентка з двомовності та психолінгвістики в Північно-Західному університеті Іллінойсу.

“Ми також бачимо покращення у білій речовині в тих самих областях мозку”, – додає вона.

Тоді як сіра речовина відповідає за важливу обробку інформації, біла речовина забезпечує зв’язок між областями мозку, пояснює Чунг-Фат-Їм.

“Уявіть, що сіра речовина – це станції метро, а біла – тунелі метро, що з’єднують різні станції одна з одною. Багатомовність допомагає зберегти структуру “тунелів метро” для швидшої та ефективнішої передачі сигналу. Іншими словами, спілкування між різними ділянками мозку може відбуватися більш оптимально”, – говорить Чунг-Фат-Їм.

Дослідження показують, що володіння кількома мовами також може підвищити стійкість мозку та допомогти відтермінувати появу симптомів хвороби Альцгеймера. Згідно з оглядом понад 20 досліджень у 2020 році, двомовність може віддалити симптоми хвороби на цілих п’ять років.

Дослідники дійшли висновку, що двомовність не запобігає виникненню хвороби Альцгеймера, а натомість допомагає довше уникати симптомів. Вони описали білінгвізм як форму когнітивного резерву, який зміцнює та реорганізує мозок.

“Подібно до того, як фізичні вправи зміцнюють м’язи, багатомовність зміцнює мозок, щоб підтримувати когнітивні функції”, – каже Чунг-Фат-Їм.

Дослідження показують, що білінгвізм також має когнітивні переваги, які можуть проявитися раніше. Згідно з одним дослідженням, двомовні діти можуть, наприклад, краще переключатися між завданнями, ніж одномовні.

Понад 100 дітей попросили відсортувати зображення кольорів або тварин на комп’ютері. Діти, які розмовляли другою мовою (французькою, іспанською або китайською), краще перемикалися між двома категоріями, що вказує на їхню здатність виконувати багато завдань одночасно, дійшли висновку дослідники.

“Вивчення іншої мови – це завжди добре, – каже Сорас. – Це культурно збагачує ваш світ та приносить користь мозку”.

Теги за темою
Дітидослідження
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Безліч вітряних турбін буде знесено: у Китаї знайшли їм несподіване застосування
InternetUA
2025-02-13T06:43:30Z
Elden Ring Nightreign — новий трейлер і дата релізу
ITC
2025-02-13T06:28:24Z
50 найпопулярніших чотиризначних PIN-кодів: їх легко можуть зламати
InternetUA
2025-02-13T06:21:24Z
Популярні помилки, яких варто уникати при заряджанні смартфона
InternetUA
2025-02-13T06:04:06Z
Прогноз магнітних бур на 13-15 лютого: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T05:57:14Z
Чим відрізняються 2 королі: треба знайти 3 відмінні деталі за 12 секунд
GlavRed
2025-02-13T05:27:07Z
Земля входить у нову кліматичну еру: висновки науковців
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T05:03:56Z
Штучний інтелект до 2027 року стане рівним потенціалу країни геніїв
InternetUA
2025-02-13T05:01:56Z
Внутрішнє ядро ​​Землі не є твердим, воно «змінює форму»
Portaltele
2025-02-13T05:00:27Z
Давній і надійний секрет: навіщо додавати в тісто оцет і яких пропорцій дотримуватися
24tv
2025-02-13T06:33:26Z
Готуватися до боротьби з колорадськими жуками потрібно заздалегідь - ефективний спосіб
Gazeta UA
2025-02-13T06:03:18Z
Це непросто прийняти, але будильник – погана ідея: ось як він впливає на ваш сон
24tv
2025-02-13T04:24:23Z
Туристи відмовляються від Туреччини: які напрямки обирають натомість
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T04:12:14Z
Мова кохання: меню для романтичної вечері на День святого Валентина
24tv
2025-02-13T04:09:22Z
Скорпіони розкриють давні таємниці: гороскоп на 13 лютого
24tv
2025-02-13T03:03:07Z
Тест на IQ: знайдіть заховані у ванній кімнаті навушники за 5 секунд
GlavRed
2025-02-13T01:27:18Z
Гороскоп на завтра 14 лютого: Тельцям - великий успіх, Водоліям - сюрприз
GlavRed
2025-02-13T00:27:20Z
Без борошна та манки: рецепт ніжної сирної запіканки від фіналістки "Мастер Шеф"
Политека
2025-02-12T23:42:50Z
Війська РФ за добу обстріляли 37 населених пунктів Херсонщини, є загиблий і восьмеро поранених
УкраинФорм
2025-02-13T06:18:26Z
Невідомі дрони атакували білоруський Гомель
ZN UA
2025-02-13T05:34:57Z
Студент на замовлення інтернет-кураторів з рф підпалив авто військовослужбовця
InternetUA
2025-02-13T05:19:05Z
У США розбився військовий літак
Gazeta UA
2025-02-13T04:54:22Z
На Львівщині 50-річна жінка до смерті забила іноземця
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T04:09:33Z
Експрокурора, який відмовився надавати покази у справі про заволодіння 8 кг золота, чекатимуть у суді
УкраинФорм
2025-02-13T03:06:38Z
Мешканці російського Липецька заявили про атаку безпілотників: подекуди зникло світло
TSN
2025-02-13T02:21:58Z
На Одещині викрили працівника ТЦК, який за гроші перевозив чоловіків до Придністров'я
УкраинФорм
2025-02-13T02:06:08Z
У Каліфорнії розбився військовий літак
УкраинФорм
2025-02-13T01:48:33Z
Порту — Рома. Напередодні
Football.ua
2025-02-13T05:46:43Z
Українська збірна завершила участь у зимовій програмі Ігор Нескорених
УкраинФорм
2025-02-13T05:30:02Z
Олександр Усик готується завершити кар'єру: боксер назвав строки
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T04:42:15Z
Лідер АПЛ оступився: Миколенко допоміг Евертону вирвати нічию проти Ліверпуля
24tv
2025-02-12T23:12:53Z
Раньєрі: Ми очікуємо від Порту дуже агресивної гри
Football.ua
2025-02-12T22:45:43Z
Евертон — Ліверпуль 2:2 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2025-02-12T22:37:31Z
Черговий "сухар" для Трубіна: Бенфіка мінімально обіграла Монако у Лізі чемпіонів
24tv
2025-02-12T22:18:55Z
Провал Аталанти та Мілана, Трубін переміг росіянина: всі результати Ліги чемпіонів за 12 лютого
24tv
2025-02-12T22:12:23Z
Ліга чемпіонів УЄФА. «Бенфіка» з Трубіним виграла в Монако,«Баварія» - в Шотландії
УкраинФорм
2025-02-12T22:03:56Z
На фронті за добу - 116 зіткнень, найбільше ворог атакував Покровський напрямок
УкраинФорм
2025-02-13T06:42:59Z
Росіяни за добу поранили чотирьох цивільних на Донеччині
УкраинФорм
2025-02-13T06:42:31Z
Росія вдарила по приватному житловому сектору у Сумах
Комсомольская правда
2025-02-13T06:37:00Z
Високопоставлені аферисти старого Львова
Украина Криминальная
2025-02-13T06:36:39Z
У Києві зафіксували сильне забруднення повітря: деталі
TSN
2025-02-13T06:33:14Z
Чоловік писав вірші на підтримку окупантів — тепер йому загрожує суд
InternetUA
2025-02-13T06:28:20Z
Марганець росіяни обстріляли з артилерії та "Граду", а на Херсонщині ворог бив по соцструктурі
Комсомольская правда
2025-02-13T06:16:02Z
Генштаб повідомив останні новини з передової - свіже зведення
Gazeta UA
2025-02-13T06:12:37Z
У Києві відповіли, чи планується зупинка транспорту під час хвилини мовчання
Хвиля
2025-02-13T06:06:15Z
"Сильно вибиває": Матвієнко розповіла, що з нею відбувається після смерті мами
GlavRed
2025-02-13T06:27:15Z
Слуги режиму, мовчуни та зрадники: коли російські актори нарешті зникнуть з українських екранів
24tv
2025-02-13T05:00:59Z
58-річна Сінді Кроуфорд повторила свій культовий образ із 90-их
GlavRed
2025-02-13T00:27:21Z
Найкращі виступи України на Євробаченні: топ-5 шоу
CutInsight
2025-02-12T23:39:05Z
Як одягалися українські жінки наприкінці XIX століття: порівняння міської та сільської моди
Telegraf
2025-02-12T22:30:17Z
Євробачення: Найяскравіші виступи в історії конкурсу
CutInsight
2025-02-12T22:21:45Z
Лякає до мурах: чому горор "Чорний телефон" підкорив глядачів та коли вийде друга частина
24tv
2025-02-12T21:39:14Z
"Я стала бабусею": Сєдокова приголомшила черговою новиною
GlavRed
2025-02-12T21:27:55Z
Молода дружина 75-річного Річарда Гіра показала смішне селфі з актором
GlavRed
2025-02-12T21:27:23Z
Загарбники атакували дронами Суми
УкраинФорм
2025-02-13T06:39:17Z
Норвегія надасть Україні додаткові засоби ППО на майже $107 мільйонів
Европейская правда
2025-02-13T06:28:14Z
На Миколаївщині ППО знищила вісім російських «Шахедів»
УкраинФорм
2025-02-13T06:24:49Z
План залучення молодих у військо. Що з цим не так?
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T06:18:34Z
У Канаді створили електронний портал канадсько-українських бізнесів
УкраинФорм
2025-02-13T06:09:01Z
Які пенсії отримують особи з інвалідністю III групи у 2025 році
24tv
2025-02-13T06:03:35Z
В Україні з'явиться база даних "Мисливець": яке її призначення
24tv
2025-02-13T06:03:09Z
На "Рамштайні" щонайменше три країни оголосили про нові постачання зброї і техніки Україні
Лига
2025-02-13T06:00:01Z
Втрати росіян в Україні перетнули нову психологічну позначку
TSN
2025-02-13T05:51:35Z
Лікарі не вручатимуть рецепти в руки: що варто знати пацієнтам
Знай
2025-02-13T06:36:34Z
Ціни на найпопулярніші ліки знизять на 30%, – Зеленський
24tv
2025-02-13T06:33:47Z
Що буде, якщо не лікувати перелом кістки
24tv
2025-02-13T06:03:45Z
Оригінальні препарати чи генерики? Амістар®-технологія на зернових культурах проти генериків
AgroPortal
2025-02-13T05:30:15Z
Міжнародний Червоний Хрест долучиться до створення безпекових умов в обласному медзакладі Херсонщини
УкраинФорм
2025-02-13T03:34:48Z
Зеленський заявив, що з 1 березня 100 найважливіших ліків подешевшають на 30%
Украина Криминальная
2025-02-13T02:09:39Z
Фітнес-блогер з'їв 1000 курячих яєць за місяць: чим закінчився експеримент
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T00:15:53Z
Експерти назвали продукти, які допоможуть подолати безсоння
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T23:00:56Z
Який шоколад може допомогти "спалити" зайвий жир жінкам 45+
Gazeta UA
2025-02-12T22:39:31Z
Кабмін оновив правила торгівлі: що зміниться після війни
Хвиля
2025-02-13T06:36:04Z
В Україні суттєво змінили тарифи на комунальні послуги: що найбільше подорожчало та вдарило по доходам
Политека
2025-02-13T06:27:33Z
Озвучено оновлені ціни на пшеницю
AgroNews
2025-02-13T06:04:20Z
Право експорту тваринницької продукції до ЄС отримали 22 українські компанії
AgroPortal
2025-02-13T06:00:29Z
Відеоспостереження та сигналізація на вхід до купе: «Укрзалізниця» показала нові пасажирські вагони
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T05:57:13Z
Як зекономити на борщі: порівняння цін на ринку та в супермаркеті
Политека
2025-02-13T05:30:14Z
Росія хоче зменшити обсяги виробництва шахедів – ISW
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T05:24:15Z
У 2023 році трохи пожвавився ринок комерційної нерухомості, - експерт про будівництво під час війни
Политека
2025-02-13T05:18:42Z
В Україні зросли ціни на яблука та банани
AgroNews
2025-02-13T05:06:42Z
Як правильно очищати автомобіль від криги: поради експертів
ТСН
2025-02-13T05:18:54Z
Краще, ніж раніше: стартували продажі нового Mitsubishi Outlander
ЗаРулем
2025-02-13T05:09:00Z
Техогляд: які авто мають проходити
ZN UA
2025-02-13T03:34:34Z
Створено генератор, який перетворює вихлопні гази на електрику: як працює
InternetUA
2025-02-12T21:33:00Z
Журналісти випробували економічність Volvo FH Aero 500 I-Save
AutoCentre
2025-02-12T18:13:57Z
За ціною смартфона: презентовано найдешевший електричний Suzuki
Фокус
2025-02-12T18:00:12Z
Range Rover Velar EV готується до бою з Porsche Macan Electric
AutoCentre
2025-02-12T17:09:06Z
Німецькі вчені представили інноваційну ШІ-розробку для моделювання поведінки акумуляторів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T17:06:15Z
Легенда повертається: Toyota відродить знаменитий спорткар
Фокус
2025-02-12T17:06:06Z
Маск заперечив "вороже захоплення" уряду під час несподіваної появи у Білому домі
InternetUA
2025-02-13T06:43:25Z
Трамп шокував Європу «мирним» планом для України
Украина Криминальная
2025-02-13T06:42:38Z
Трюдо зустрівся із Рютте - говорили про роль НАТО у підтримці оборони України
УкраинФорм
2025-02-13T06:40:42Z
Дипломати НАТО "неприємно здивовані" заявами міністра оборони США Гегсета про Україну, – ЗМІ
24tv
2025-02-13T06:39:47Z
Росіяни здійснили авіаудар по Сумах: що відомо
TSN
2025-02-13T06:33:11Z
Трамп відмовився називати Україну рівноправним учасником переговорів про мир
Европейская правда
2025-02-13T06:28:52Z
"Мир" с Украиной без Украины: о чем договорились Трамп и Путин и что это меняет на практике
Европейская правда
2025-02-13T06:28:36Z
В США анонсували візити Келлога до Європи: коли спецпредставник Трампа приїде в Україну
Telegraf
2025-02-13T06:27:48Z
Переговори Трампа і Путіна: чому сподівання на припинення війни марні
GlavRed
2025-02-13T06:27:37Z