MY.UAНовини
Річниця Куренівської катастрофи у Києві: чому в СРСР ігнорували можливу небезпеку
Річниця Куренівської катастрофи у Києві: чому в СРСР ігнорували можливу небезпеку

Річниця Куренівської катастрофи у Києві: чому в СРСР ігнорували можливу небезпеку

До останнього моменту радянська влада не сприймала загрозу катастрофи всерйоз

Сьогодні, 13 березня, у Києві вшановують пам’ять загиблих під час Куренівської трагедії — техногенної катастрофи, яка рівно 63 роки тому забрала життя понад 150 людей і ще тисячі мешканців столиці залишила без даху над головою. Того страшного дня внаслідок розмиву дамби тонни пульпи з Бабиного Яру затопили район Куренівку і призвели до жахливих наслідків.

Радянська влада тоді навмисно проігнорувала загрозу руйнування, хоча про такий ризик було відомо принаймні за кілька місяців. Наслідки ж трагедії намагалися применшити та ретельно "коригували" всі документи.

Редакція "Телеграфа" вирішила згадати, що ж насправді сталося 13 березня 1961 року у Києві та відновити перебіг подій.

Що передувало Куренівській катастрофі

В 1950 виникла необхідність очищення кар’єрів Петрівських цегельних заводів від невиробничих ґрунтів. У березні цього ж року керівництво Києва ухвалило транспортувати ці ґрунти гідромеханічним способом, у вигляді пульпи, та змити ними відроги Бабиного Яру.

При цьому, за офіційною версією, мали дві мети: очистити кар’єри від невиробничих ґрунтів і ліквідувати глибокий яр (довжиною 2,5 км і глибиною понад 50 м) у межах міста, яке було одним із найбільших у Києві.

Рятувальні роботи тривали цілодобово

Таким чином хотіли упорядкувати територію, прилеглу до Сирецького житлового масиву та покращити транспортне сполучення між районами Куренівка та Лук’янівка. Для створення плоского рельєфу побічний продукт роботи цегельних заводів пропонувалося вивести у відроги Бабиного Яру у вигляді пульпи – грязьової піщано-глинистої маси.

У грудні 1952 року Київський міськвиконком видав дозвіл розпочати намивання відрогу №3. Замив Бабиного Яру тривав близько 10 років і за цей час було намито понад 4 млн м ґрунту. Загальна площа намиву склала близько 1 км².

Розбір завалів

Намив виконувався на висоті від 40 до 60 м над рівнем житлового масиву Куренівка. Пласт досягав 30 м, але замість бетонної греблі будівельники звели земляну, яка не відповідала ні первісному проекту, ні нормам безпеки. Згодом було виявлено численні відхилення від проектної технології робіт, а сам проект піддався критиці.

Затоплені будинки на вулиці Фрунзе

У лютому 1957 року Спецінспекція Подільського району Києва відзначила постійний аварійний стан водовідведення з Бабиного Яру, внаслідок чого відбувалося підтоплення прилеглих територій, особливо у зимовий час.

Проте інформацію про загрозу руйнування греблі було проігноровано радянською владою, хоча про такий ризик було відомо принаймні за кілька місяців. "Панікерам", які наважувалися доповідати про можливу трагедію, загрожували арештом.

Приватний сектор був практично знищений

День Куренівської трагедії

Близько 9.20 ранку 13 березня 1961 року стався прорив дамби, яка утримувала насичений водою ґрунт у яру. Внаслідок цього близько 600 тис. м³ розрідженого ґрунту хлинуло на район Куренівки, утворивши вал заввишки в момент прориву 8—10 метрів, а на виході з яру в район житлової забудови — близько 4 метрів.

Цей вал рідкого бруду рухався зі швидкістю 3—5 м/с і накрив житлові квартали разом із транспортом та пасажирами площею близько 30 гектарів між вулицями Фрунзе (нині Кирилівська) та Новокостянтинівською.

Потік розрідженого ґрунту ринув на район Куренівки

Внаслідок трагедії було затоплено території трамвайного депо імені Красіна, експериментального заводу "Укрпромконструктор", будівельний двір управління капітальних ремонтів міськвиконкому та стадіон "Спартак". Пульпа, що розтеклася, покрила більшу частину постраждалої території шаром від 0,5 до 4 метрів.

Ситуацію посилило те, що вчасно не було передано команду відключити енергопостачання, і тому в трамвайному парку була значна кількість загиблих від ураження електричним струмом.

Наслідки катастрофи просто жахають

На газовій підстанції, що стояла над канавою з боку Кирилівської церкви, миттєво спалахнула пожежа. Увечері прошарок рідкого бруду на вулиці Фрунзе залишався на рівні 20—40 см. Солдати розгрібали завали, щоб відкопати загиблих.

Чимало городян хотіли допомогти, але їх не допускали — місце трагедії оточили щільним кільцем міліції. Щоб остаточно все розчистити, знадобилося кілька тижнів.

Техногенна катастрофа наробила бід у столиці

Влада знала про небезпеку, але нічого не зробила

Причиною трагедії стала ненадійна земляна дамба, яка перегороджувала Бабин Яр, куди 10 років зливали пульпу з цегельних Петрівських заводів. Міських чиновників не хвилювало, що вони заливають брудом місця масових поховань киян, розстріляних під час окупації – просто так було дешевше, ніж вивозити.

Як розповідали місцеві жителі, всі в окрузі знали, що дренажна система не справлялася з відведенням надлишкової рідини і через дамбу просочується вода – взимку всі прилеглі території регулярно затоплювали. Але ніхто не став загрозою всерйоз, навіть коли буквально за кілька днів до трагедії міські служби почали зміцнювати дамбу бетонними конструкціями.

Роботи з відкопування трамвая та тролейбуса

Київські газети писали на початку 90-х років, що дамба почала протікати ще на початку березня. Жителі Куренівки попереджали міську владу про її жалюгідний стан задовго до трагедії — але тодішній голова міськвиконкому Олексій Давидов розпорядився не пропускати городян, які приходили зі скаргами, мовляв, нічого серйозного немає, вистачить сіяти паніку.

Військові розчищали вулиці

За інформацією Інституту Національної пам’яті України, радянська влада проігнорувала загрозу руйнування греблі, хоча про такий ризик було відомо принаймні за кілька місяців. "Панікерам", які повідомляли про можливу трагедію, загрожували арештом. Після затоплення Куренівки пульпою у Києві на кілька днів відключили міжміський зв’язок.

Залишки приватного сектору

Вперше відкрито вшанували жертви катастрофи працівники КП "Київпастранс" у 1991 році — біля Подільського трамвайного депо. А за три роки тут відкрили пам’ятний знак, на стелі якого вигравіровано прізвища всіх загиблих.

Стела біля прохідної трамвайного депо з іменами загиблих працівників

Кількість загиблих та масштаби руйнувань

Куренівська трагедія була техногенною аварією локального характеру, яка, втім, відображала типові радянські практики: виробничі плани дорожчі за людське життя, мета виправдовує засоби, кон’юнктурна пам’ять про жертв війни і так далі.

Згідно з офіційним звітом з позначкою "для службового користування", внаслідок аварії було зруйновано 68 житлових та 13 адміністративних будівель. Непридатними для житла виявилися 298 квартир та 163 приватні будинки, в яких проживало 353 сім’ї загальною чисельністю 1228 осіб.

Згідно з доповіддю, на 25 березня загиблих налічувалося 137 осіб, включаючи трьох померлих у лікарнях, ще 8 осіб вважалося зниклими безвісти в районі катастрофи.

Зруйновані будинки та дитячий садок

Вже 31 березня в газеті "Вечірній Київ" було опубліковано звіт комісії з розслідування катастрофи, в якому наведено такі цифри:

  • 145 людей загинули;
  • 143 дістали поранення різної тяжкості;
  • 8 чоловік вважалося зниклими безвісти;
  • 68 житлових будинків та 13 адмінбудівель були зруйновані;
  • 298 квартир та 163 приватні будинки виявилися непридатними для житла;
  • 353 сім’ї залишилися без даху над головою.

Експертна комісія зробила висновок, що катастрофа сталася через помилки у проекті греблі, які не були вчасно виявлені експертизою, та порушеннями під час будівельних робіт. Внаслідок того, що відбулося значний відрізок вулиці Фрунзе, прилеглий до Куренівського парку, трамвайного депо та стадіону "Спартак", довелося відбудовувати заново.

Побудовані військовими часові дерев’яні містки

Варто зазначити, що одразу після катастрофи в Києві, а потім і за його межами почали поширюватися чутки про те, що внаслідок катастрофи загинуло до 2 тисяч осіб та більше. Розповсюджувачі чуток нерідко посилалися на повідомлення, нібито передані іноземними радіостанціями.

У рятувальних роботах брали участь військовослужбовці Київського гарнізону

Два повідомлення по радіо, зроблені 16 та 18 березня, щодо людських жертв базувалися на поточних звітах про кількість виявлених тіл і, таким чином, містили лише попередні неповні відомості про чисельність загиблих, про що у повідомленнях замовчувалося. Внаслідок цього повідомлення посилили недовіру громадськості до офіційних відомостей про кількість жертв катастрофи.

На передньому плані стадіон "Спартак"

За матеріалами "Вікіпедії".

Раніше "Телеграф" розповідав про те, що в Києві пролунала 1000-та тривога. Її тривалість — 1165 годин і 26 хвилин. Це більше 48 днів безперервних тривог або більше півтора місяця життя в укриттях.

Теги за темою
КиевЖертвы
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
В Ірані затвердили тимчасового президента, нові вибори пройдуть за 50 днів
УкраинФорм
2024-05-20T19:48:54Z
"Любов переможе": депутатка від "Слуги народу" вийшла заміж за командира підрозділу "Ахіллес"
24tv
2024-05-19T21:03:24Z
Війна в Україні закінчиться переговорами – секретар РНБО
ГЛАВКОМ NET
2024-05-20T15:27:58Z
Армія РФ просунулася в районах 10 населених пунктів - DeepState
Хвиля
2024-05-20T06:37:29Z
Росіяни знову запустили "Шахеди": де пролітають ворожі дрони
24tv
2024-05-20T21:48:50Z
Готували ракетні удари по базах Kraken: агенти ФСБ з Харкова проведуть за ґратами 15 років
УкраинФорм
2024-05-20T21:42:55Z
Макрон запросив росіян на річницю висадки в Нормандії. Реакція Білого дому
ГЛАВКОМ NET
2024-05-18T10:25:29Z
Михайло Ходорковський про можливий “програш” Заходу у війні Путіна та страшний сценарій для України”
360ua.news
2024-05-19T14:54:40Z
Джуліані під час святкування ювілею вручили обвинувачення у фальсифікації виборів у США
УкраинФорм
2024-05-19T01:03:35Z
Забудьте про цей податок: які пільги мають пенсіонери
24tv
2024-05-20T14:42:34Z
Стало відомо, чому вершкове масло у Європі можна купити вдвічі дешевше, ніж в Україні
AgroNews
2024-05-18T12:13:23Z
"ПриватБанк" дав пораду українцям: як зняти готівку та переказати гроші, якщо відключили світло
Политека
2024-05-19T15:04:55Z
Тестовий режим онлайн-кабінету перевізника: які функції доступні
InternetUA
2024-05-20T20:31:45Z
В Україні можуть оновити систему бронювання: яких змін прагне бізнес
24tv
2024-05-20T18:27:13Z
Вгамувати спрагу, чи віддати на 10 грн більше? В Україні супермаркети оновили ціни на колу, мінералку та соки
Знай
2024-05-20T20:12:41Z
Держстат: Україна втратила частину експорту
Хвиля
2024-05-20T20:03:40Z
Росія тимчасово скасувала заборону на експорт бензину
УкраинФорм
2024-05-20T19:03:30Z
Австрія надасть ще €5 мільйонів на відновлення енергетичної інфраструктури України
УкраинФорм
2024-05-20T18:48:52Z
ЗС РФ націлені на створення "сірої зони": які великі міста України під загрозою
Фокус
2024-05-19T19:57:38Z
Росіяни застосовують "кримську тактику" по Одесі: огляд фронту від Світана
24tv
2024-05-18T17:03:42Z
У Харкові пролунали потужні вибухи
TSN
2024-05-19T09:03:38Z
Подарована княгинею Ольгою та була частиною Чернігівщини: київська Дарниця на початку 1900-х. Фото
Обозреватель
2024-05-19T03:25:54Z
Україна таємно перекинула війська до кордону перед наступом РФ - ЗМІ
Хвиля
2024-05-20T21:21:59Z
Задум не спрацював: куди росіяни спробують наступати найближчим часом
24tv
2024-05-20T21:12:57Z
"Страшний сон для ворогів!" Генштаб показав, як працюють у парі танк Leopard та гармата Rheinmetall
Обозреватель
2024-05-19T12:13:43Z
В яблучко: у Виборгу та Слов'янську-на-Кубані безпілотники влучили у нафтопереробні заводи
Telegraf
2024-05-19T02:12:21Z
РФ "прозвітувала" про захоплення Білогорівки: що каже Генштаб та DeepState
TSN
2024-05-20T21:51:57Z
Коли закінчиться війна: майор ЗСУ зробив прогноз - Україна перехопить ініціативу
GlavRed
2024-05-19T03:27:27Z
Церковне свято 19 травня: що заборонено робити у другу неділю після Великодня
GlavRed
2024-05-18T08:27:00Z
Не продати, не переписати, не вивезти: у новому законі про мобілізацію запровадили жорсткі обмеження для власників авто
Telegraf
2024-05-18T11:03:19Z
Росіяни зібрали на Кольському півострові велику кількість боєздатних бомбардувальників
TSN
2024-05-19T21:18:41Z
Танки Leopard та боєприпаси: Іспанія готує новий пакет допомоги Україні
ГЛАВКОМ NET
2024-05-20T21:48:55Z
Німецький збройний концерн відкрив у Румунії завод, який допомагатиме Україні: що відомо
Обозреватель
2024-05-20T21:25:29Z
Популярна помилка: Авраменко розкрив слово, яке багато українців говорять суржиком
Telegraf
2024-05-19T13:15:19Z
Україною шириться повітряна тривога: ворог запустив "Шахеди" одночасно з двох напрямків
Обозреватель
2024-05-19T00:57:42Z
Статус розшуку в Резерв+: що робити і куди звертатися, щоб швидко виправити дані
Хвиля
2024-05-20T17:36:52Z
В Україні затримали американського добровольця, якого у США підозрюють у подвійному вбивстві
24tv
2024-05-18T06:22:07Z
Гелікоптер із президентом Ірану на борту зазнав аварії, тривають пошуки – ЗМІ
ZN UA
2024-05-19T21:33:32Z
У Росії горять нафтобази та НПЗ після атаки дронів
TSN
2024-05-19T02:33:12Z
26 тис. росіян залишилися без світла: у Новоросійську горить підстанція
ГЛАВКОМ NET
2024-05-18T11:28:30Z
Росіяни випустили по Нікопольському району 23 дрони
УкраинФорм
2024-05-20T16:22:02Z
На Рівненщині чоловік розбив склов в елітній автівці підприємця та кинув гранату
TSN
2024-05-20T16:03:22Z
22-річна поранена під час удару Росії по Черкаській Лозовій втратила коханого і вагітну подругу
24tv
2024-05-20T20:42:10Z
Україною шириться повітряна тривога – вже третя за день: що відомо
TSN
2024-05-20T18:03:38Z
Одружилися за 5 тисяч доларів: затримано жінку з інвалідністю за вивезення ухилянта до Польщі
TSN
2024-05-20T16:33:23Z
Усик потрапив у лікарню після перемоги над Ф'юрі: що сталось із абсолютним чемпіоном
24tv
2024-05-19T01:18:21Z
Катерина Усик — жінка, без якої Олександр Усик не може ні дихати, ні перемагати
Фокус
2024-05-19T06:12:30Z
Дідик: Рух має показати все, на що здатний
Football.ua
2024-05-19T05:43:41Z
Син Ф'юрі сфотографувався із Усиком перед битвою за абсолют: несподіване фото
24tv
2024-05-18T18:21:27Z
"Пристрасть ще є": титулована біатлоністка висловилась про свою кар'єру
24tv
2024-05-20T20:21:58Z
Аталанта — Баєр: прогноз букмекерів на фінал Ліги Європи
Football.ua
2024-05-20T19:39:52Z
Ювентус виграв 1 з 11 останніх матчів Серії А
Football.ua
2024-05-20T21:31:48Z
Чи бойкотуватиме Україна Олімпіаду? Оголошено офіційне рішення
ГЛАВКОМ NET
2024-05-20T21:01:06Z
Гаттузо близький до призначення в саудівський клуб
Football.ua
2024-05-20T20:40:31Z
BMW ввезла до США кілька тисяч автівок, виготовлених за допомогою примусової праці
ZN UA
2024-05-20T21:34:36Z
Ажіотажний попит на найдешевший позашляховик Toyota LC продовжується. Фото
Обозреватель
2024-05-20T18:31:05Z
VIP-швидка, Інвалідка та інше: названо 6 рідкісних універсалів часів СССР
Telegraf
2024-05-20T16:36:36Z
Навіщо на бічні дзеркала наносять вертикальну смугу: 4 неочевидні плюси
Telegraf
2024-05-20T14:48:50Z
Сімейний спорткар: у Києві помітили рідкісну заряджену Skoda
Фокус
2024-05-20T14:15:06Z
Країна контрастів: у Хмельницькому розкішний спорткар припаркували у канаві біля будинку
Telegraf
2024-05-20T13:48:12Z
Розкрито цікаві подробиці нового кросовера Mazda CX-5 2026
Фокус
2024-05-20T13:42:02Z
Чому з кондиціонера дме гаряче повітря: причини несправності і способи її виправлення
Telegraf
2024-05-20T13:18:54Z
Недорогий Opel із нульовою витратою палива з'явився на українському ринку. Фото
Обозреватель
2024-05-20T12:58:44Z
Чи зможете знайти людину на цій оптичній ілюзії
TSN
2024-05-19T12:03:46Z
Населених планет набагато більше, ніж вважалося раніше: нове дослідження вчених
TSN
2024-05-19T12:03:59Z
Ядерна зброя РФ у космосі — вчені попередили про апокаліпсис у разі вибуху
InternetUA
2024-05-18T08:28:10Z
Blackview випустила розкладачку Hero 10 — найдоступніший складний смартфон у світі
Portaltele
2024-05-20T21:25:43Z
Вчені розкривають роль розломів у катастрофічних цунамі
Portaltele
2024-05-20T19:25:30Z
Розробники зі США представили революційні розумні окуляри за $ 20, що працюють на базі штучного інтелекту
InternetUA
2024-05-20T21:04:05Z
Телескоп Webb дозволяє вперше побачити внутрішню частину екзопланети
Portaltele
2024-05-20T20:25:32Z
Як переключити телефон на іншу мобільну мережу: корисний лайфхак під час блекауту
Telegraf
2024-05-20T20:06:27Z
Чи працює застосунок Резерв+ за кордоном: відповідь Міноборони
InternetUA
2024-05-20T20:01:06Z
Як правильно – "згУщене" чи "згущЕне молоко": якої поширеної помилки треба уникати
GlavRed
2024-05-19T13:27:56Z
Без пасток та отрути: як назавжди вигнати мурах з дому - 5 найкращих методів
GlavRed
2024-05-20T15:27:54Z
За копійки і без клопоту: з якого оригінального інгредієнта можна зробити деруни
24tv
2024-05-20T20:57:03Z
Без смороду і зайвих зусиль: чим почистити чайник від вапняного нальоту
24tv
2024-05-20T20:54:23Z
Три знаки Зодіаку, які закрутять новий роман у червні
Telegraf
2024-05-20T20:09:03Z
Як приготувати хрусткі та золотисті крильця на сковорідці: ділимось найпростішою технологією
Обозреватель
2024-05-20T20:01:47Z
Для цього пирога чистити рибу не потрібно: хитрий рецепт
Telegraf
2024-05-20T20:00:51Z
В українському стилі: "Мастер Шеф" Ярославський дав рецепт соковитих чебуреків із помідорами
Политека
2024-05-20T19:34:20Z
Як підготуватися до відключень електроенергії
Знай
2024-05-20T19:30:40Z
Тікток заполонив один із наймиліших трендів під пісню "Час"
24tv
2024-05-20T20:33:50Z
Зірки покеру "роздягли" голлівудську красуню на популярному шоу
24tv
2024-05-20T20:06:43Z
Найкращий урок сексу від "Бріджертонів"
24tv
2024-05-20T20:03:28Z
У напівпрозорій сукні: Jerry Heil викликала фурор на червоній доріжці у Каннах
Telegraf
2024-05-20T19:54:59Z
Зірка "Друзів" шокувала, як покійний колега Меттью Перрі "навідує її"
TSN
2024-05-20T19:48:25Z
Уперше за довгий час: Ольга Фреймут показала свою молодшу доньку
GlavRed
2024-05-20T19:27:52Z
Тоня Матвієнко вперше розкрила, від кого народила в 17 років
GlavRed
2024-05-20T19:27:11Z
Їх часто плутають: актори, які дуже схожі між собою
24tv
2024-05-20T18:51:47Z
“Затанцюй зі мною цей повільний вальс”: 7TEEN’S присвятили новий трек українським випускникам
Storyboom
2024-05-20T18:13:50Z
Чому одні люди сексуальніші за інших: що про це кажуть науковці
24tv
2024-05-20T20:54:31Z
Знайшли мікропластик в сім'яниках чоловіків: чи впливає це на фертильність
24tv
2024-05-20T20:33:29Z
Чи може харчування впливати на потенцію чоловіків
24tv
2024-05-20T19:21:21Z
Бронювання ліків в Україні: найбільший аптечний маркетплейс бачить ризики для свого існування
24tv
2024-05-20T19:18:26Z
Схуднути і поліпшити травлення: 4 спеції, які мають бути на вашій кухні
Фокус
2024-05-20T19:06:22Z
Чому деякі люди постійно прокидаються о 3 годині ночі: дізнайтеся, що це означає
Политека
2024-05-20T19:01:15Z
Більше тисячі українців померли через ускладнення COVID – МОЗ
ZN UA
2024-05-20T19:01:11Z
Науковці кажуть, що на старіння можуть впливати випадкові зміни
Portaltele
2024-05-20T18:25:34Z
Чи можна щодня їсти рис: відповідь лікаря
Обозреватель
2024-05-20T18:07:48Z