MY.UAНовини
У війні Росії переможе Китай. Чим може закінчитися створення нового світового порядку
У війні Росії переможе Китай. Чим може закінчитися створення нового світового порядку

У війні Росії переможе Китай. Чим може закінчитися створення нового світового порядку

Росія відчайдушно намагається створити альтернативну Заходу групу держав. Аналізуючи цей процес, політолог Марк Галеотті в колонці для The Times вбачає головним його бенефіціаром Китай і згадує про проблеми для України.

Чи настала весна для авторитарних режимів?

У четвер виконувач обов’язків міністра закордонних справ Китаю Ван Ї звинуватив Сполучені Штати в “одержимості” стримуванням його країни і дав зрозуміти про готовність налагодити тісніші зв’язки з Москвою.

Раніше цього тижня міністр оборони Великої Британії Грант Шаппс звинуватив Іран у тому, що він “підбурював” Росію до її агресії проти України, одночасно продавши їй близько 400 балістичних ракет малої дальності.

Білоруський диктатор Олександр Лукашенко, який потрапив під санкції, оголосив про плани встановити стратегічне партнерство з Іраном, щоб використовувати його багатий досвід обходу західних ембарго. Після п’ятирічної перерви Росія знову постачає сиру нафту до Венесуели, а президенту Путіну залишилося кілька днів до перших президентських виборів за більш ніж десятиліття, і йому не доведеться боротися з подразником у вигляді лідера опозиції Олексія Навального.

Від Пекіна до Москви і від Пхеньяна до Тегерана серед авторитарних режимів відчувається безпомилкове відчуття зростаючої впевненості в собі. Почасти це зумовлено взаємним обміном військовою технікою, політичною підтримкою і багатьом іншим.

Однак це також відображає появу ширшої політичної коаліції, яка прагне підірвати або замінити глобальний порядок, в якому домінує Захід. Хоча наразі більша частина зусиль належить Росії, кінцевим бенефіціаром може стати Китай.

Клуб аутсайдерів

У минулому на Заході було багато насмішок з приводу співпраці Росії, Ірану та Північної Кореї як відчайдушної купки ізгоїв. Один європейський дипломат назвав це “клубом країн, у яких немає друзів і немає перспектив”. Проте, враховуючи, що за цими та іншими державами-вигнанцями стоїть Китай, виникає відчуття затьмарення “монопольного” світового порядку, в якому домінують США і Європа.

Цьому сприяло використання санкцій як важеля Заходу. Вони можуть бути ефективними, але вони також заохочують їхніх жертв до співпраці і дають їм відчуття, що їм нема чого втрачати. Наприклад, один російський парламентарій 2022 року попередив Захід: “Якщо ви ставитеся до нас як до ворогів і аутсайдерів, не дивуйтеся, якщо ми поводитимемося як вороги й аутсайдери”. Взаємна допомога в обхід санкцій є одним із чинників, що лежать в основі цієї нової осі.

Це сформульовано мовою глобальної рівності та деколонізації. Ван заявив, що “глобальний Південь більше не є мовчазною більшістю, а є силою реформування міжнародного порядку”, а Путін з радістю заявляє, що Росія тепер приєдналася до “глобальної більшості”.

Український вплив

У найближчій перспективі це безпосередньо вплине на війну в Україні. Тоді як Європа надала Україні лише 30 відсотків обіцяного нею до березня мільйона артилерійських снарядів, Північна Корея вже продала Росії щонайменше мільйон, чого достатньо для місяця інтенсивних операцій.

Велика частина північнокорейських боєприпасів низької якості: один російський воєнний кореспондент назвав їх “інженерією XIX століття в снарядах XX століття”. Проте це допомагає Москві підтримувати тиск на Україну, яка відчуває нестачу боєприпасів. Снаряди зіграли вирішальну роль у завоюванні перемоги в стратегічному місті Авдіївці минулого місяця, і хоча цьогоріч, можливо, не буде ніяких великомасштабних наступів, особливо якщо Путін вирішить не оголошувати ще одну політично ризиковану мобілізацію, це справді означає, що у росіян буде більше можливостей для таких локальних наступів.

Агресивні часи

Така співпраця також має довгострокові наслідки для безпеки. Пранай Вадді, старший директор Білого дому з контролю над озброєннями, попередив, що Північна Корея, яка здатна озброїтися на основі того, що він назвав “безпрецедентним рівнем співробітництва у військовій сфері” з Росією, являє собою набагато більшу потенційну загрозу.

Аналогічним чином, нові важелі впливу Ірану на Росію, яка купувала його безпілотники і ракети, схоже, сприяли його нещодавній упевненості та агресії. Хоча Москва спочатку намагалася виглядати неупередженою, наприклад, після жовтневого нападу ХАМАС на Ізраїль, їй доводилося постійно схилятися на користь іранських маріонеток. Вона також підписала угоду, згідно з якою, попри свої давні побоювання, вона продає Ірану сучасні винищувачі Су-35 і ударні вертольоти Мі-28.

Ніякої халяви

Існують чіткі межі цієї співпраці та області серйозної напруженості. Москва не хоче ані дестабілізувати Корейський півострів, ані підтримувати програми Пхеньяну зі створення ядерної або біологічної зброї. Так само Тегеран обурений підтримкою Росією претензій Об’єднаних Арабських Еміратів на три острови, які Іран захопив 1971 року. Остання офіційна національна карта Китаю, опублікована торік, включає до своїх кордонів весь острів Великий Уссурійський, яким він погодився 2004 року поділитися з Росією.

Отже, співпраця є транзакційною. Тоді як Захід озброює Україну безплатно, Росії довелося платити за артилерійські снаряди, отримані нею з Пхеньяну, та за тегеранські безпілотники “Шахед” грошима, технологіями та, у випадку голодної Північної Кореї — пшеницею.

Проте, економічне і політичне співробітництво переплітаються. Особлива економічна зона Расон, де зустрічаються кордони Північної Кореї, Росії та Китаю, відроджується як центр взаємної торгівлі. Сумнозвісні ізоляціоністи Північної Кореї навіть сподіваються відкритися для російського туризму. Минулого місяця група росіян стала першими туристами, яким дозволили в’їхати в країну відтоді, як на початку 2020 року вона ввела масштабні обмеження на кордоні через Covid. Їхня чотириденна поїздка пройшла в Пхеньяні та на гірськолижному курорті Масікрен, і хоча вона, можливо, не була вдалою для туристів (“все розвалюється”, — нарікає один із них) — це символ надій Північної Кореї отримати вигоду з ізоляції Росії.

Нові світові мережі

Довгострокове значення цих прагматичних угод полягає в тому, що вони є частиною систематичних зусиль зі створення мережі інституціоналізованих зв’язків, що оминають наявні структури світового порядку та йдуть паралельно до них. Часто вони все ще чітко обмежені. Наприклад, з 2014 року, коли США пригрозили відключити Росію від глобальної системи міжбанківських комунікацій Swift, Москва розробляє власну версію SPFS. Перший заступник голови Центрального банку Росії нещодавно з гордістю оголосив, що до SPFS під’єднано 20 країн і 557 банків, проте Swift охоплює майже всі країни світу і понад 11 000 фінансових установ. Навіть CIPS, китайська система переказів у юанях, об’єднує майже 1500 установ у більш ніж 100 країнах.

Однак скидати з рахунків такі ініціативи небезпечно. Офіцер Казначейства США, який працює над санкціями, з жалем визнав, що SPFS ускладнив його роботу: “Я не кажу, що його розробили для порушення санкцій — насправді це було зроблено для того, щоб уникнути фінансової кризи, якби їх вигнали зі Swift, — але це справді означає, що після багатьох років, упродовж яких формувалася єдина глобальна система, ми знову спостерігаємо її розкол на “наших” і “чужих”.

Новий світовий порядок

Це метафора ширшого процесу, головним довгостроковим бенефіціаром якого є Китай. Мета Пекіна вже давно — обхід того, що він вважає глобальним порядком, встановленим для підтримки західного домінування. Грандіозна ініціатива Пекіна “Один пояс, один шлях” виявилася свого роду дорогим розчаруванням, і її масштаби були скорочені. Проте це створило основу для ширшої кампанії, заснованої не на одному підприємстві, а на створенні безлічі конкуруючих груп, інститутів та ініціатив, які починають виглядати як щось більше, ніж просто сума його частин.

Економічний блок БРІКС відображає загальний інтерес до пошуку альтернативних структур. До початкових засновників на початку цього року приєдналися Ефіопія, Іран і ОАЕ. Ще п’ятнадцять країн, від Алжиру до В’єтнаму, перебувають у процесі прийому в члени.

Блок, можливо, не є цілісним геополітичним утворенням (не в останню чергу з огляду на напруженість між Індією та Китаєм), але він часто відкрито заявляє про своє бажання звільнитися від залежності від західних інститутів. Цього року Москва планує відродити проєкт “Кабель БРІКС” — створення альтернативної волоконно-оптичної підводної кабельної системи зв’язку, яка ускладнить Сполученим Штатам доступ до комунікацій.

Сторона, що перемогла

До початку війни Москва була щаслива нацьковувати Китай на Захід і продавати йому все, що могла, але не хотіла надто тісно пов’язуватися з державою, що зростає на своїх власних кордонах. Однак відтоді Путін, схоже, вирішив, що в нього немає альтернативи тому, щоб пов’язати свою долю з Пекіном і з подвоєним ентузіазмом “розігрівати” інші незадоволені держави.

Його звернення про стан справ у країні минулого місяця багато в чому сприяло зростанню потенційних членів БРІКС порівняно з групою західних індустріальних країн G7. До 2028 року, заявив він, на частку блоку, включно з новими членами, припадатиме 37 відсотків світового ВВП, тоді як частка G7 впаде нижче 28 відсотків. Сама Росія, можливо, не буде однією з таких зростаючих економік у довгостроковій перспективі, але Путін намагається переконати свою країну, що вона перебуває на боці переможців, “незалежно від того, що станеться далі, зокрема навіть в Україні”.

На орбіті Китаю

Путін також заявив, що “ніякий міцний міжнародний порядок неможливий без сильної і суверенної Росії”. Однак навіть багато хто в його власній еліті стурбований тим, що, за словами одного московського аналітичного центру, “ми ризикуємо пожертвувати нашим довгостроковим суверенітетом заради негайної вигоди”. Небезпека для Росії та інших ізгоїв полягає в тому, що їхнє прагнення розвивати альтернативні інституційні зв’язки створить пухкий новий порядок, у якому вони дедалі частіше обертатимуться навколо єдиної альтернативної організаційної сили: Китаю.

Однак, оскільки Європа загрузла в розбіжностях з приводу того, як найкраще реагувати на кризу в Україні, а США дедалі більше паралізовані напередодні виборів, результати яких, судячи з усього, будуть гіркими, серйозної стратегічної протидії не існує. Ба більше, навіть США обходитимуть Пекін у надії, що той зможе стримати Пхеньян, надавши йому ще більше важелів впливу.

Ця “альтернативна вісь” навряд чи в остаточному підсумку стане гідним конкурентом наявного глобального порядку, але натомість підірве його, створивши те, що один британський дипломат назвав “глобальним шведським столом — вибирайте ті правила, які вам подобаються і коли вам подобається”.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Мощность старых солнечных панелей можно восстановить на 100%: что придумали ученые
Фокус
2025-02-13T11:12:05Z
Все, как в Sims: Ubisoft показала, как строить "деревню мечты" в Assassin's Creed Shadows
Знай
2025-02-13T10:51:35Z
Зодиакальный свет: в феврале можно будет увидеть странное треугольное явление в небе
Фокус
2025-02-13T10:42:01Z
Родом из аниме. Новый вид рыб с красными полосами на лице назвали в честь "Принцессы Мононоке"
Фокус
2025-02-13T10:15:28Z
Как правильно заряжать смартфон, чтобы избежать перегрева и повреждений
TSN
2025-02-13T10:06:16Z
Новый астероид-убийца не врежется в Землю, но пострадает наш сосед: чем это грозит для нас
Фокус
2025-02-13T09:42:47Z
В NASA показали "букет" из тысячи звезд ко Дню святого Валентина
Комсомольская правда
2025-02-13T09:25:16Z
Почему у вашего любимца может начаться депрессия и как распознать симптомы
Знай
2025-02-13T08:51:14Z
Будет ли альтсезон в 2025 году? Все аргументы «за» и «против»
ITC
2025-02-13T08:07:13Z
Rory Gilmore Brunette: самое модное окрашивание на тот случай, если хотите стать брюнеткой
Marie Claire
2025-02-13T11:01:30Z
Море продолжает отступать: в Турции из воды появилась 2,4-тысячелетняя памятка
Апостроф
2025-02-13T10:33:42Z
Любовь в воздухе: какие знаки зодиака ощутят настоящее счастье в День Валентина
Gazeta UA
2025-02-13T09:54:54Z
Гороскоп для знаков зодиака на 14 февраля 2025 года
Корреспондент
2025-02-13T09:54:54Z
Что сажать в марте в открытую почву: этим культурам заморозки не страшны
TSN
2025-02-13T09:51:04Z
Проведите по ковру этим предметом – пыль и шерсть исчезнут, как и не было
TSN
2025-02-13T09:09:32Z
Предпочтения подарков по знакам зодиака: что подарить любимому человеку на 14 февраля
Comments UA
2025-02-13T08:57:18Z
Выращивание рассады: как сделать простую и бесплатную подсветку растений
TSN
2025-02-13T08:51:20Z
Выходить замуж во сне: что значит такое сновидение?
Comments UA
2025-02-13T07:09:48Z
В Мюнхене авто въехало в толпу, есть пострадавшие
Европейская правда
2025-02-13T11:40:43Z
Присвоила 2,5 миллиона гривен: в Харькове разоблачили владелицу благотворительного фонда
TSN
2025-02-13T11:36:54Z
Жестокое убийство в Одесской области: мужчина убил трехлетнего мальчика из-за плача
Comments UA
2025-02-13T11:21:10Z
Чупакабра вернулась: фермеры напуганы демоническим существом, убившим стадо животных
TSN
2025-02-13T11:03:13Z
Машина въехала в толпу на демонстрации в Мюнхене: что известно
Comments UA
2025-02-13T10:57:03Z
В Молдове сообщили о российских дронах, которые залетали из Украины: один из них взорвался
Европейская правда
2025-02-13T10:46:49Z
Писатель стал свидетелем ДТП в Киеве - он бросился на помощь
Апостроф
2025-02-13T10:24:42Z
Пьяный работник министерства потерял конфиденциальные данные 187 подозреваемых во время ночной гулянки
TSN
2025-02-13T10:21:23Z
Под Киевом раздаются взрывы: что произошло
TSN
2025-02-13T10:06:06Z
Побеждавший Усика экс-чемпион мира назвал украинца одним из лучших боксеров в истории
Известия Киев
2025-02-13T11:37:38Z
Соперник Беринчика обвинил его в расизме перед титульным боем – что ответил украинец
TSN
2025-02-13T11:36:44Z
Назван самый высокооплачиваемый спортсмен мира
ZN UA
2025-02-13T11:18:20Z
Промоутер Усика высказался о его будущем
Корреспондент
2025-02-13T11:03:45Z
Беринчик оказался в эпицентре скандала перед боем
Telegraf
2025-02-13T10:45:34Z
Футболист сборной Украины вновь вызвал истерику в России
Telegraf
2025-02-13T09:36:08Z
"Бокс - это наркотик": Усик впервые прокомментировал выход Фьюри на пенсию
Корреспондент
2025-02-13T09:21:53Z
Довбик отреагировал на слухи о проблемах со здоровьем
Корреспондент
2025-02-13T09:21:52Z
Беринчик отреагировал на обвинения Дэвиса в расистском подарке
Корреспондент
2025-02-13T08:27:06Z
В Украину идет волна мощных снегопадов: когда ждать непогоды
Апостроф
2025-02-13T11:36:27Z
«ВСУ обстреляли автоколонну миссии МАГАТЭ»: что известно
Comments UA
2025-02-13T11:15:07Z
В ОСГВ "Хортица" рассказали, контролируют ли войска РФ трассу Покровск-Константиновка
ZN UA
2025-02-13T10:46:49Z
Враг продвинулся на Харьковщине и Донбассе: обновлена карта DeepState
TSN
2025-02-13T10:12:03Z
Украинские военные имеют успехи на двух участках фронта: детали от ВСУ
TSN
2025-02-13T09:51:08Z
Оккупационные власти Крыма решили национализировать собственность украинцев
Апостроф
2025-02-13T09:27:07Z
С оккупированной Херсонщины вернули 14-летнюю сироту
Комсомольская правда
2025-02-13T09:19:33Z
В Киеве резко ухудшилось состояние воздуха, людей просят закрыть окна и не выходить на улицы
Комсомольская правда
2025-02-13T09:03:18Z
Генштаб: по состоянию на 13 февраля общие потери вражеской армии в личном составе составили 854 280 солдат
UAToday
2025-02-13T09:00:56Z
Сэм Асгари рассказал о жизни с Бритни Спирс
Корреспондент
2025-02-13T11:39:11Z
Ольга Сумская показала ранее невиданные фото с сестрой и рассекретила будущий семейный проект
TSN
2025-02-13T11:36:24Z
Будет ли продолжение сериала "Школа": актриса Ирина Кудашова порадовала поклонников/Девушка ответила на интересующий фанатов сериала вопрос
Апостроф
2025-02-13T11:09:48Z
Культ личности: звезда "Сумерек" снимется в сериале о самом себе
Фокус
2025-02-13T10:51:31Z
Невозможно оторваться: топ-6 психологических триллеров Netflix, которые не отпустят до конца
Фокус
2025-02-13T10:21:30Z
Миллиарды не помогли: Опра Уинфри со слезами на глазах поделилась давней болью
Фокус
2025-02-13T10:12:07Z
"Самая ленивая певица": Мэрайя Кэрри озадачила своим поведением на концерте
GlavRed
2025-02-13T10:09:58Z
Неузнаваемая Klavdia Petrivna представила новый клип
Фокус
2025-02-13T09:51:22Z
"Грехов много": Павлик рассказал, испытывал ли чувство вины, что его ребенок "не такой как все"
Апостроф
2025-02-13T09:15:29Z
На вооружение ВСУ будут поставляться роботизированные комплексы Spextr
Корреспондент
2025-02-13T11:36:10Z
Бойцы ВСУ уничтожили неизвестное ранее орудие на шасси времен Второй мировой
Фокус
2025-02-13T11:00:44Z
Мужчина получил в магазине сдачу и обеспечил себе сытую жизнь на 20 лет
Фокус
2025-02-13T10:51:22Z
Как Mercedes: в Украине продают букет цветов по космической цене
Telegraf
2025-02-13T10:27:30Z
Сбежавший в Швейцарию блогер Станислав Домбровский просит прощения у украинского народа
BigMir
2025-02-13T10:21:38Z
Военное положение: могут мобилизовать с близорукостью и астигматизмом
ZN UA
2025-02-13T10:04:58Z
Мужчина "оккупировал" дом, унаследованный от родителей: его брат требует справедливости
Фокус
2025-02-13T10:00:37Z
Военные расходы России превысили совокупные траты Европы: данные аналитиков IISS
Фокус
2025-02-13T09:57:44Z
Может начаться раскол в ВСУ: эксперт озвучил последствия контрактов для 18-летних
Знай
2025-02-13T09:30:20Z
Заставил 40% людей завязать с алкоголем: ученые открыли неожиданный эффект оземпика
Фокус
2025-02-13T11:36:21Z
Киноа: в чем настоящая польза крупы
TSN
2025-02-13T10:33:25Z
Цены на лекарства с марта изменятся на 30%
Comments UA
2025-02-13T10:27:11Z
Когда нужно ужинать, чтобы долго жить — названо точное время
TSN
2025-02-13T10:21:43Z
Рак поджелудочной железы: симптомы и первые признаки
Comments UA
2025-02-13T10:21:27Z
Сколько нужно ходить в день, чтобы избавиться от живота: названо время
UAToday
2025-02-13T10:00:34Z
Почему беременных тошнит и как остановить токсикоз
Знай
2025-02-13T09:51:23Z
Ежедневное употребление этого чая будет способствовать долголетию и улучшит здоровье
Comments UA
2025-02-13T09:21:12Z
Поможет сохранить хорошую память: какой завтрак нужен для работы мозга
Gazeta UA
2025-02-13T07:39:25Z
Достройка ХАЭС будет намного быстрее и дешевле строительства АЭС с нуля, – Лямец
Telegraf
2025-02-13T11:36:33Z
Украинцам урежут пенсии в 2025 году: в чем дело
Фокус
2025-02-13T11:36:01Z
На одной каше уже не сэкономишь: на какие крупы взлетят цены в ближайшие месяцы
Знай
2025-02-13T11:12:44Z
Они пожирают электроэнергию: узнайте, какие приборы увеличивают ваши счета за коммуналку
Telegraf
2025-02-13T11:06:57Z
Два дополнительных блока ХАЭС призваны устранить дефицит электроэнергии в Украине, но оппозиция критикует проект, – NYT
TSN
2025-02-13T11:03:42Z
Повышение грузового тарифа Укрзализныци – это удар по нашей обороне – эксперт
Апостроф
2025-02-13T10:45:04Z
Собственная квартира во время войны: какое жилье по программе "еОселя" предлагает лидер-застройщик "Интергал-Буд"
Фокус
2025-02-13T10:36:47Z
Третья платежка за газ: кому из украинцев придется заплатить больше
Фокус
2025-02-13T10:30:22Z
Для украинцев вводят новые способы оплаты счетов за газ: в "Нафтогазе" озвучили важное заявление
Знай
2025-02-13T10:12:37Z
Новый 900-сильный суперкар от Toyota рассекретили на первых изображениях
Фокус
2025-02-13T10:42:29Z
Слияние отменяется: Honda и Nissan прекратили переговоры об объединении
Фокус
2025-02-13T09:42:08Z
Дешевле Duster: самый доступный электрокроссовер Chevrolet показали до премьеры
Фокус
2025-02-13T07:42:19Z
Tesla теряет позиции: назвали популярнейшие электромобили месяца
Gazeta UA
2025-02-13T06:54:38Z
Знаменитый итальянский спорткар 90-х вернули на рынок
Фокус
2025-02-12T19:12:30Z
Полицейские провокации на дорогах: 4 вопроса, на которые не стоит отвечать водителям
Знай
2025-02-12T17:21:53Z
Создан генератор, который превращает выхлопные газы в электричество: как работает
Фокус
2025-02-12T17:00:43Z
Брутальный и недорогой: первый пикап Kia поступил в продажу
Фокус
2025-02-12T14:51:35Z
В Украине упал спрос на автомобили из Китая
Gazeta UA
2025-02-12T10:48:36Z
Массированная атака по РФ, где пропал свет: "Жители слышат много ударов"
Политека
2025-02-13T11:40:09Z
В России очередной "герой войны" против Украины совершил убийство
Апостроф
2025-02-13T11:39:32Z
Вы бы никогда его не узнали: как выглядел в юности скандальный бизнесмен Коломойский
Telegraf
2025-02-13T11:39:00Z
"Должны готовиться к затяжной войне": командир 3-й ОШБ об угрозах для Украины
TSN
2025-02-13T11:36:39Z
Трамп заявил, что будет продолжать поддерживать Украину
Comments UA
2025-02-13T11:30:49Z
Задержания, обыски и контроль на дорогах: парламент готовит закон о Военной полиции
Знай
2025-02-13T11:30:49Z
Вслед за Порошенко: СНБО ввел санкции против Медведчука, Коломойского и не только, - СМИ
Telegraf
2025-02-13T11:27:48Z
Украина и Европа должны немедленно готовиться к новой войне с РФ: что нужно сделать прямо сейчас
Comments UA
2025-02-13T11:24:17Z
Три сценария окончания войны в Украине появились после разговора Трампа и Путина
Comments UA
2025-02-13T11:18:44Z