MY.UAНовини
Співзасновник школи аеророзвідки «Довжик»: «У нас завдання — якнайшвидше підготувати пілотів БПЛА, і ми його розв’язуємо за три тижні»
Співзасновник школи аеророзвідки «Довжик»: «У нас завдання — якнайшвидше підготувати пілотів БПЛА, і ми його розв’язуємо за три тижні»

Співзасновник школи аеророзвідки «Довжик»: «У нас завдання — якнайшвидше підготувати пілотів БПЛА, і ми його розв’язуємо за три тижні»

Школа аеророзвідки «Довжик» із Дніпра — це волонтерський навчальний проєкт, який займається підготовкою пілотів БПЛА для ЗСУ, НГУ та підрозділів СБУ і ДСНС. Навчання в рамках проєкту пройшли понад 5500 курсантів із більш ніж 100 підрозділів. Про особливість роботи школи розповів один із її засновників Дмитро Жмакін.

— Дмитре, як з’явилася ідея створити подібну школу та з чого почалася її робота? Як ви підбирали інструкторів для школи, складали навчальні програми тощо?

— Розпочали ми свою роботу вже в перші дні повномасштабного вторгнення. Для того щоб хоч якось допомогти поліції та силам оборони міста, зібралася ініціативна група людей із Дніпра, які у вигляді хобі могли керувати дронами. Ця група робила аерозйомку важливих об’єктів, шляхів підходів до міста, можливих рубежів оборони. Були налагоджені контакти з воєнізованими й офіційними структурами та на їхній запит хлопці виконували такі роботи. Досить швидко подібні завдання вони виконали й фактично вже не були потрібні. І тоді з’явилася ідея, що подібним чином і надалі можна спробувати допомагати ЗСУ. Познайомилися з військовим, який був учасником АТО і ще з 2014–2015 років займався дронами, і з ним почали про це говорити. Він, власне, і дав першу інформацію, як і де це можна застосовувати, що для цього потрібно і чи потрібно це взагалі.

Як з’ясувалося, це справді дуже потрібна тема, бо при наявності дронів, наприклад, немає потреби відправляти людей у пішу розвідку, наражаючи їх на ризик. Можна просто підняти дрон у повітря та згори побачити все, що потрібно. На той час сформувався певний кістяк групи, людей 15–20 — і ми почали тренуватися. Я теж якраз на цьому етапі «підтягнувся» до хлопців. Ми нікого не набирали за оголошеннями — все було на особистих контактах і знайомствах. Це був березень–квітень 2022 року. Приблизно протягом півтора місяця ми відточували навички й тактику управління дронами під керівництвом цього військового. Паралельно ми почали розуміти, що нам все одно не вистачає певної інформації, наприклад, з аналізу метеоумов, і самостійно почали вивчати ці аспекти, розширюючи межі своїх знань.

Таким чином, до кінця квітня у нас уже сформувалися знання й уміння, які можна було починати передавати військовим. І саме наприкінці квітня був наш перший виїзд на лінію фронту, де ми зустрілися з першою групою пілотів, навчанням яких зайнялися. За перші три місяці, з квітня по червень, ми побували в багатьох підрозділах із матеріалами, які були на той момент у нас. «Сарафанне радіо» поступово почало розносити інформацію про те, що є така група волонтерів, які займаються навчанням пілотів дронів — можуть приїхати на 2–3 дні в частину та дати певну базу знань: як це застосовується, що потрібно робити, на що звернути увагу, яку техніку використовувати, які додатково потрібні складники й технічні засоби.

До середини літа було набрано першу групу інструкторів, навчанням яких я зайнявся. А до кінця літа ми офіційно зареєстрували громадську організацію та створили школу аеророзвідки «Довжик».

— А що означає ця назва?

— Довжик — це термін із соколиного полювання. Мисливський сокіл на лапках має невеликі браслети з кільцями. У це кільце протягується спеціальний шкіряний шнурок, за який соколяр тримає свого сокола. Цей шнурок якраз і називається довжик. Через цей шнурок підтримується зв’язок між соколяром і його птахом — і так само в нас пілот підтримує зв’язок із дроном через пульт управління. А ще це автентичне українське слово, яке чудово звучить.

— Ваша школа — це цивільний волонтерський проєкт. Звідки отримуєте фінансування на його підтримку та на купівлю необхідного обладнання?

— Усе навчання ми проводимо винятково безплатно. Жодної копійки за весь час ми з військових не взяли. Щодо фінансування — це для нас наразі одне з ключових питань, тому що операційних витрат справді дуже багато. Потрібно розуміти, що все, що пов’язане з аеророзвідкою — це дуже дорого. Тільки набір техніки для одного виїзного навчання коштує близько мільйона гривень. Основні джерела фінансування — це великі благодійні фонди, приватний бізнес, який час від часу може давати якісь гроші, та приватні донори, які ніяк цю діяльність не афішують, а просто нам допомагають. А також цільові збори — наприклад, якщо нам терміново потрібні гроші на ремонт авто після чергового виїзду на фронт.

— Чи отримують ваші інструктори зарплату, чи працюють винятково як волонтери?

— Інструктори в нас зарплату не одержують у загальноприйнятому розумінні цього слова. Але певну матеріальну компенсацію деяким із них ми намагаємося давати. Тому що в нас є інструктори, які весь свій час віддають школі, а людям теж на щось треба жити.

— Як вибудувана взаємодія школи із ЗСУ? Як, наприклад, до неї можуть потрапити курсанти від конкретної частини?

— Ми працюємо з військовими, МНС і правоохоронними структурами за кількома напрямками навчання. Учні з двох напрямків приїжджають до нас у Дніпро та проходять навчання тут. Решту навчання ми проводимо на виїзді. Про нас дізнаються переважно через «сарафанне радіо». Іноді знаходять нас через соцмережі. Самі військові виходять на контакт і просять навчити їхніх спеціалістів. Ми працюємо з усіма підрозділами, які стоять довкола Дніпра. Ми пишаємося тим, що дуже тісно працюємо з легендарною 3-ю штурмовою бригадою. У нас із цієї бригади пройшло навчання дуже багато пілотів, і вони регулярно відряджають новачків до нас.

Черга до вас стоїть?

— За деякими напрямками, так, є черга. Наприклад, на напрям «Управління fpv-дронами» у нас черга на місяць уперед.

А як в Україні взагалі відбувається навчання операторів БПЛА? Чи є якісь офіційні навчальні центри, наприклад, у структурі ЗСУ?

— В основному, це такі самі цивільні школи, як і наша. Деякі з них також навчають військових на волонтерських засадах. Проте наша школа одна з найбільших. Є кілька структурних підрозділів у Збройних силах України, які займаються схожим навчанням, але роблять це стаціонарно, не виїжджаючи на фронт. Їхня проблема в тому, що вони навчають пілотів лише на тих типах БПЛА, які офіційно схвалені до використання в ЗСУ. А сьогодні у ЗСУ таких БПЛА використовується приблизно 10–15% від загальної маси. Все інше — це неофіційна техніка, яка потрапляє до військових різними шляхами.

Чи має значення вік людини та її схильність, наприклад, до комп’ютерних ігор для того, щоби стати ефективним оператором дронів-розвідників або дронів-камікадзе?

— На напрямку «Управління fpv-дронами» ми намагаємося дотримуватись вікового обмеження до 40 років. Наймолодші наші курсанти мають вік близько 20 років, а найстарші — понад 50 років. Але це зазвичай виняток. У мене зараз був на навчанні чоловік, якому, напевно, вже є п’ятдесят років — і при цьому він дуже гарний пілот, який може керувати кількома видами безпілотників. Але старших людей навчати складніше. Навчити можна будь-кого, але знадобиться більше часу. А в нас стоїть завдання якнайшвидше підготувати пілотів — і ми його розв’язуємо за три тижні. Коли приходять молоді пацани, то в них із цим немає проблем, зокрема і з дрібною моторикою. Добре розвинена дрібна моторика дуже важлива для пілота, оскільки дрони без стабілізації літають лише на ручному управлінні. Тому керування ними не можна відпустити ні на секунду, інакше дрон впаде. Дуже добре виходить освоїти управління дронами в музикантів, у яких через специфіку їхньої професії дуже добре розвинена дрібна моторика, і геймери, які вже грали в комп’ютерні ігри на джойстиках. А ще трапляються просто природні таланти. Але загалом навчити можна будь-кого.

Тобто за три тижні можна підготувати ефективного пілота дронів?

— Це стосується курсу навчання на певних видах дронів. Якщо говорити про курс аеророзвідки, де ми використовуємо комерційні дрони, які можна піти й купити в магазині, то я тут будь-кого навчу літати за пару годин. Але є техніка, яка вимагає більш досконалої підготовки, це, наприклад, управління дронами літакового типу. Там потрібне знання аеродинаміки, потрібно враховувати потоки повітря, метеоумови й таке інше. Тому навчання на цих БПЛА триває два тижні. Навчання керуванням великими дронами-бомберами теж потребує чимало часу. Це важкі інерційні дрони, й тому вони літають зовсім по-іншому, там зовсім інша фізика польоту. А ще вони досить дорогі. Їх не можна просто піти й купити в магазині або зібрати самостійно. Це дрони, які збирають на спеціальному виробництві, облітають, тестують для того, щоб вони були результативними бойовими одиницями. Це високоточна зброя і тому втрата такого дрона через помилку в пілотуванні дуже відчутна для підрозділу.

— Чи використовуєте польовий досвід фронтових пілотів для корегування навчальних програм?

— Процес навчання завжди передбачає двосторонній обмін інформацією. Коли ми запустили першу хвилю навчання, то у військах досить швидко почали дізнаватися про це. Звісно, ми не могли «закрити» всі потреби ЗСУ в підготовці пілотів дронів. І поки ми в одному місці навчали людей, хтось в іншому намагався самотужки освоювати пілотування дронами. Коли закінчилося умовне перше коло і ми пішли на друге, то почали працювати з військовими, які вже літають, виконують певні завдання. І в цьому випадку нам не потрібно було навчати їх із «нуля», а лише «доточити» та відшліфувати їхні знання, підвищити їхню ефективність, закрити їхні прогалини, які вони як самоучки не змогли освоїти. Ми до них приїжджали й давали свій блок інформації, а вони ділилися з нами своїм досвідом: із чим вони зіткнулися, які у них є проблеми і як вони їх розв’язують.

За перші пів року я встиг проїхати практично всю лінію фронту. Тому в мене була інформація про застосування дронів у військах практично з будь-якої точки фронту: про те, як працює система радіоелектронної розвідки та боротьби з боку противника, як рельєф місцевості відбивається на радіосигналі, як впливають погодні умови на політ дрона. Таким чином у нас був постійний двосторонній обмін інформацією: ми їм — свої знання, а вони нам — свої. Завдяки цьому в нас сьогодні є досить велика спільнота в рамках безпілотної авіації. Також є проєкт, що об’єднує всі подібні школи. Ми постійно обмінюємось інформацією. Вже є достатня кількість дуже досвідчених пілотів, які час від часу видають важливу інформацію. У результаті ми маємо зараз велику програму навчання, яка охоплює багато найрізноманітніших тем.

Я так розумію, що одна з основних переваг вашої школи порівняно з офіційними навчальними центрами у структурі ЗСУ в тому, що ви постійно оновлюєте та вдосконалюєте програму навчання. Тобто працюєте не за затвердженою Міністерством оборони методичкою, яка не змінюється, а даєте найактуальніші знання з урахуванням свіжого досвіду застосування БПЛА у фронтових умовах.

— Так, я можу буквально на ходу змінити курс навчання. Я приїжджаю в підрозділ і змінюю програму безпосередньо під них, під їхні завдання та специфіку їхньої ділянки фронту. У нас паралельно виїжджає на фронт чотири групи інструкторів, і кожна ця група отримує якийсь свій фідбек від військових. Кожен цей відгук обробляється та додається до програми навчання, до скарбнички знань інструктора. Серед нас є бойові пілоти, які виїжджали в найгарячіші точки. Іноді ми виїжджали на фронт, щоби зрозуміти, як це все працює там. Бо коли ти сидиш тут у тилу, у тебе все добре і спокійно, то ти відірваний від фронтової реальності. Ти приїжджаєш туди та розумієш, що там зовсім інші умови. Тому ти в таких виїздах тренуєшся сам і завдяки цьому потім можеш дати людям саме ту інформацію, яка їм справді знадобиться у роботі.

А ще ми намагаємось оперативно реагувати на запити військових. Наприклад, нещодавно у війська почали поставляти новий тип дрона від компанії Autel — Autel Evo Max 4T. Це дуже великий і дорогий квадрокоптер, який має потужну камеру з великим зумом. Як із ним працювати, ще ніхто не знав. Їх просто десь закупили та почали масово завозити до війська. Військові, звісно, відразу почали звертатися до тих, хто займається дронами, з запитанням: «А що це таке і як із ним працювати?» Ми швидко розібралися з цим "аутелом", протестували його в різних умовах, подивилися, що він може, і склали для нього посібник із льотної експлуатації. Тепер, коли нас запитують: «А ви можете розповісти про "аутел"?», ми відповідаємо: «Так, можемо». І даємо по ньому всю інформацію: що це за дрон, як він літає, в чому він гарний, у чому він — не дуже хороший і у яких випадках його краще замінити на аналог.

— Нам західні партнери пообіцяли поставити цього року мільйон дронів. Відповідно, напевно, знадобиться більше операторів, щоб ними керувати?

— Насправді ця кількість більше має якесь популістсько-маркетингове значення, тому що не було зазначено, яких саме дронів. Якщо йдеться про fpv-дрони, а не про розвідувальні або ударні дрони, то насправді мільйона таких дронів нам вистачить на пару місяців роботи. Один пілот FPV-дрона може за зміну зробити 10 вильотів. А є пілоти, які й 20 вильотів роблять. Беремо середню цифру у 15 вильотів. Якщо порахувати, що в пілота на місяць 20 змін, то в нього за цей період «вистрілить» 300 дронів. До цієї кількості йому потрібно мати певний запас на всякі непередбачені випадки — це ще 200–300 штук. Тобто 500–600 fpv-дронів на місяць «іде у діло» тільки в одного пілота. При цьому ми розуміємо, що 100% ефективності від використання цих дронів досягти неможливо. Якщо оператор має якусь ціль, то він зазвичай для її ураження використовує кілька дронів. Не завжди вдається з першого разу вразити ціль або в разі влучання досягти повного знищення. Зазвичай БТР, БМП або танк спочатку підбивається першим влучанням, а потім уже добивається остаточно. Тому 50% ефективність — це дуже хороший результат для fpv-дронів. І таким чином виходить, що мільйон — це не так уже й багато.

Якими ви бачите перспективи розвитку вашої школи? Чи могли би створити, наприклад, мережу її філій по регіонах?

— Кілька разів це питання у нас порушувалося. Але ми розуміємо, що буде складно керувати й контролювати таку структуру. Адже ми працюємо не так, як у звичному бізнесі чи комерційних структурах, коли наймані співробітники приходять на роботу і виконують поставлені їм завдання в рамках своїх функціональних обов’язків. Відповідно до них можна вимагати виконання цих самих обов’язків. А в нас працюють волонтери. Вони працюють на власному ентузіазмі, витрачають свої ресурси та час. Це зовсім інша форма взаємин. У мене велика команда, тож на її менеджмент іде купа часу та зусиль. Але при цьому ми все одно всі разом, ми поруч. Щоби створювати умовну філію на відстані, треба мати вдвічі більше часу в добі. Але ми готові ділитися з усіма своїми напрацюваннями. Ми не робимо з цього секрету. Ми готові віддати свої програми іншим аналогічним школам. Ми готові віддати всі ці знання, щоб вони транслювалися на максимальну аудиторію. А поділитися нам точно є чим.

Фото надані школою аеророзвідки «Довжик»

Читайте також
5 волонтерських ініціатив стали героями відеопроєкту Представництва ЄС в Україні (ВІДЕО)
Активісти, які стали на захист країни
«Не самі»: як волонтери допомагають переселенцям виїхати й почати нове життя
Іван Ніколенко, «Солом’янські котики»: «Треба відійти від радянщини “сам погибай — товарища выручай”»
Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Sony не дала Insomniac Games сделать Resistance 4
GameMag
2025-02-08T21:12:52Z
Развод в несколько кликов — "Дия" готовит новую функцию
Telegraf
2025-02-08T20:06:46Z
Дія перестала работать: почему произошел масштабный сбой
Comments UA
2025-02-08T19:51:49Z
"Боты вовсю трудятся": Даниэль Вавра призвал фанатов поддержать Kingdom Come: Deliverance II на Metacritic
GameMag
2025-02-08T19:04:27Z
Глобальный сбой PlayStation: игры не запускаются почти 20 часов
Фокус
2025-02-08T18:57:24Z
В работе PlayStation Network возникли проблемы
Апостроф
2025-02-08T17:57:42Z
«Обесчещенный»: Энтузиаст перевел на русский язык плакаты и текстуры в Dishonored
GameMag
2025-02-08T17:13:48Z
iPad Air і MacBook Air стануть потужнішими від багатьох ПК
Portaltele
2025-02-08T16:52:58Z
Сервисы PlayStation рухнули и до сих пор не восстановились
GameMag
2025-02-08T16:19:20Z
Как правильно манифестировать желания в 2025 году — 3 техники, которые точно сработают
Marie Claire
2025-02-08T23:00:06Z
Такая баночка должна быть в каждом холодильнике: пикантная закуска за копейки
Telegraf
2025-02-08T20:30:40Z
Нужно ли выкидывать кошачьи усы: как "презент" от пушистика может изменить вашу жизнь
Знай
2025-02-08T19:51:58Z
Гороскоп на 9 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-08T18:45:31Z
Изысканный десерт, а не просто завтрак: рецепт творожной запеканки с тыквой
Фокус
2025-02-08T18:42:13Z
Финансовый гороскоп на неделю: кого из знаков Зодиака ждет прибыль 10-16 февраля
UAToday
2025-02-08T17:06:15Z
В каком возрасте наступает пик счастья? Ответ психологов удивит всех
Знай
2025-02-08T16:51:32Z
Секрет удачного кадра: 8 лайфхаков от профессионального фотографа
Marie Claire
2025-02-08T16:00:53Z
Сварили идеальное яйцо: ученые раскрыли необычный секрет их приготовления
Фокус
2025-02-08T15:51:10Z
В Китае оползень накрыл деревню: сколько пропавших без вести
Comments UA
2025-02-08T21:42:26Z
На Киевщине и в ряде областей раздается тревога: в чем причина
TSN
2025-02-08T19:36:42Z
В РФ умер капитан, причастный к убийству 59 гражданских в Грозе на Харьковщине
Gazeta UA
2025-02-08T19:16:52Z
Натариус присвоила принадлежавшие клиентке 850 тысяч гривен наследства: ей грозит 12 лет тюрьмы
Политека
2025-02-08T19:00:45Z
На Аляске упал самолет Cessna Caravan с 10 пассажирами: обломки нашли в морских льдах
Фокус
2025-02-08T18:54:34Z
В Киеве загорелся мужской монастырь: что известно
Telegraf
2025-02-08T18:36:40Z
Полиция повторно спасла семью, которая вернулась в Гуляйполе с эвакуации и получила ранения при обстрелах РФ
Комсомольская правда
2025-02-08T18:33:59Z
В церкви Выдубицкого монастыря в Киеве произошло задымление
Комсомольская правда
2025-02-08T16:58:13Z
В Москве сильно горит - что известно
Апостроф
2025-02-08T16:54:08Z
"Реал" без Лунина сыграл вничью против "Атлетико" в матче лидеров чемпионата Испании
TSN
2025-02-08T23:18:54Z
Брайтон несподівано вибив Челсі з Кубка Англії
Football.ua
2025-02-08T22:01:50Z
Фьюри впервые засветился на публике после поражения от Усика
Telegraf
2025-02-08T21:30:17Z
Еще один новичок: "Шахтер" объявил о трансфере бразильского форварда
TSN
2025-02-08T21:10:17Z
Украинский прыгун в высоту завоевал вторую подряд медаль на этапе Континентального тура
TSN
2025-02-08T21:09:59Z
"Цыганский король" в Манчестере: Фьюри избил британца с 28 поражениями
Telegraf
2025-02-08T20:48:51Z
"Жирона" с Цыганковым разгромно проиграла "Атлетику" в матче Ла Лиги
TSN
2025-02-08T17:36:41Z
Баба Ванга против Нострадамуса: ИИ предположил, кто из них победит в боксерском поединке
Фокус
2025-02-08T16:00:45Z
Беринчик - Дэвис: букмекеры не верят в украинского чемпиона
Telegraf
2025-02-08T15:30:30Z
В Киевской области работала ПВО: разлетались вражеские дроны
TSN
2025-02-08T23:36:19Z
Пока фронт приближается, власти Покровска закупают цветы почти на 100 тысяч гривен
Фокус
2025-02-08T21:51:19Z
Российский Су-25 нал Торецком сбил молодой солдат из Дубенщины выстрелом из "Иглы"
Комсомольская правда
2025-02-08T21:00:51Z
В Одессе запустили фейерверки, полиция ищет причастных – видео
Лига
2025-02-08T20:42:56Z
Платежки за централизованное отопление пересчитают: кому придется платить больше
Знай
2025-02-08T20:12:13Z
Кому повезет, а кому стоит быть осторожнее: Таро-гороскоп на 9 февраля
Comments UA
2025-02-08T19:18:05Z
Проезд в Киеве можно сделать бесплатным: депутат заявил, что деньги на это есть
Знай
2025-02-08T19:06:07Z
Серые руины и сожженные многоэтажки: в сети появились новые фото Торецка после семи месяцев боев
Telegraf
2025-02-08T18:57:22Z
Освободившийся из плена боец впервые увидит свою дочь
TSN
2025-02-08T17:06:58Z
Байдак "как на выпускном", ведущие — котята из "Шрека": мемы о Нацотборе-2025
Фокус
2025-02-08T23:36:08Z
Украина выбирает представителя на Евровидение 2025: главные события Нацотбора
Telegraf
2025-02-08T22:27:29Z
"Евровидение-2025": кто победил в нацотборе
TSN
2025-02-08T21:24:46Z
"Евровидение-2025": Танчинец раскритиковал финалистов нацотбора и заявил, что они не победят
TSN
2025-02-08T20:45:19Z
На Jerry Heil прямо во время выступления на сцене упали декорации
TSN
2025-02-08T20:21:52Z
Абіє довела до мурашек выступлением на нацотборе и просто со сцены заявила о домагательствах
TSN
2025-02-08T19:21:15Z
"Евровидение-2025": KHAYAT в финале нацотбора неожиданно подвела техника
TSN
2025-02-08T19:18:49Z
«Это лучшие мозги украинской сцены»: журналистку поразила одна из украинских певиц
Апостроф
2025-02-08T18:54:32Z
"Евровидение-2025": фаворитка Маша Кондратенко покорила эмоциональным выступлением на нацотборе
TSN
2025-02-08T18:51:32Z
Аналитики рассказали о будущем армии РФ после войны
Корреспондент
2025-02-08T23:30:04Z
Обугленное железо: военные показали остатки сбитого Су-25
Корреспондент
2025-02-08T23:06:13Z
Великобритания разрабатывает беспилотные морские катера для Украины: что изменят новые системы
Comments UA
2025-02-08T22:39:46Z
День ангела 9 февраля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-02-08T22:21:23Z
Церковный праздник 9 февраля: что нельзя делать сегодня, чтобы не привлечь несчастье в свою жизнь
Telegraf
2025-02-08T22:21:16Z
Более полусотни "Шахедов" атакуют Украину: какой курс БпЛА
Comments UA
2025-02-08T22:09:51Z
9 февраля 2025 года: мученика Никифора Антиохийского - что сегодня нельзя делать
Фокус
2025-02-08T22:00:01Z
Как Mirage 2000 изменят ход воздушных боев в Украине: эксперт ответил
TSN
2025-02-08T21:24:22Z
В ТЦК можно не ходить: военнообязанным сделали важное объявление по ВЛК
Знай
2025-02-08T21:12:03Z
Определяет риск преждевременных родов: ученые назвали важнейший витамин для беременных
Фокус
2025-02-08T13:57:58Z
Как снова не набрать вес после похудения
TSN
2025-02-08T12:54:29Z
Витамин D и мозг: ученые нашли связь с памятью и старением, вы будете впечатлены
Знай
2025-02-08T11:51:05Z
Пять народных средств для крепкой рассады, которые знали наши бабушки: урожай будет большим на 100%
TSN
2025-02-08T10:36:30Z
Близнецы следовали двум разным диетам 12 недель: их результаты удивили ученых
Фокус
2025-02-08T10:21:26Z
100% успеха в лечении рака почек: ученые из США сделали прорыв
Знай
2025-02-08T09:51:39Z
Украинцы могут получить денежную помощь на лечение: какую сумму обещают
Знай
2025-02-08T09:21:23Z
С Днем стоматолога: короткие и красивые поздравления коллегам и родным
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:05Z
Этот тест обнаруживает сердечные заболевания на ранней стадии
Comments UA
2025-02-08T07:48:33Z
Деньги посыпятся с неба: финансовый таро-гороскоп на неделю
Comments UA
2025-02-08T23:06:37Z
Великобритания предоставит 25 миллионов фунтов на социальные программы в Украине
ZN UA
2025-02-08T22:27:51Z
Главное за 8 февраля: лимиты от "Ощадбанка", облавы от ТЦК, отмена субсидий и проблемы с долларами
Знай
2025-02-08T21:06:46Z
"Ощадбанк" установил лимиты на бесплатное снятие наличных: клиенты жалуются на солидную комиссию
Знай
2025-02-08T20:30:10Z
Продукты для детсадов Черкасс закупили по завышенным ценам: на переплату можно купить 17 дронов
Знай
2025-02-08T19:21:21Z
Тарифные нововведения: украинцам дали шанс меньше платить за свет, но не без нюансов
Знай
2025-02-08T18:36:30Z
Богатые платят меньше бедных: украинцам показали дикую несправедливость налоговой системы
Хвиля
2025-02-08T18:15:48Z
Некоторые украинцы могут получить две субсидии в одни руки: кому это доступно
Фокус
2025-02-08T17:00:55Z
Проблемы с долларами: в НБУ предупредили банки и украинцев, будьте внимательны при обмене валют
Знай
2025-02-08T16:36:29Z
Остановились по требованию полиции - получили штраф: как избежать ловушки от правоохранителей
Знай
2025-02-08T18:21:15Z
Их выпустили всего 1500: в Киеве засветился заряженный 700-сильный пикап за $100 000
Фокус
2025-02-08T09:36:12Z
Аренда авто в Киеве: практический гид по выбору транспорта
AutoCentre
2025-02-08T07:41:00Z
Почему в Германии нельзя ездить на авто с полупустым баком: ответ удивит
GlavRed
2025-02-08T04:27:20Z
Зимой электромобили теряют до 37% заряда – но не все: какие кары не боятся холода
Знай
2025-02-07T20:51:16Z
Эксперты объяснили, что произойдет, если заправить машину бензином с высоким октановым числом
UAToday
2025-02-07T20:48:24Z
От создателя "Мивины": представлен дешевый электрокар с запасом хода 180 км
Фокус
2025-02-07T16:36:44Z
Необычный мотоцикл Honda в заводской коробке продали за $200 000
Фокус
2025-02-07T14:42:55Z
Культовая капсула времени: найден редкий 23-летний Nissan с пробегом 360 км
Фокус
2025-02-07T11:36:22Z
ЕС наложит санкции на 25 китайских компаний
Хвиля
2025-02-08T23:00:12Z
Трамп уже сделал Путину "три больших подарка" - Newsweek
Gazeta UA
2025-02-08T22:54:16Z
Прекращение огня может произойти уже скоро: Украина предложила Трампу "соглашение века"
Знай
2025-02-08T21:30:23Z
Дмитрий Лубинец показал разговор с российскими военнопленными перед недавним обменом
ZN UA
2025-02-08T20:58:27Z
"Взаимодействие это не переговоры": чего ждать от встречи Трампа с Путиным
TSN
2025-02-08T20:54:31Z
Зеленский и НАТО обсудили новые дальнобойные возможности Украины
Comments UA
2025-02-08T20:27:55Z
Может ли РФ скрыть запуск "Орешника": эксперт по ракетно-ядерному вооружению объяснил
TSN
2025-02-08T20:06:04Z
Израильские военные заявили об ударе по складу оружия ХАМАС на юге Сирии
Апостроф
2025-02-08T19:24:34Z
Глава Военного комитета НАТО приехал в Киев и провел встречи с Зеленским и Сырским
Комсомольская правда
2025-02-08T19:19:03Z