MY.UAНовини
Віктор Поліщук: зв’язки з РФ, вигадана «гуманітарка» та мільярдні борги перед Україною
Віктор Поліщук: зв’язки з РФ, вигадана «гуманітарка» та мільярдні борги перед Україною

Віктор Поліщук: зв’язки з РФ, вигадана «гуманітарка» та мільярдні борги перед Україною

Україна гостро потребує фінансової допомоги своїх західних партнерів для продовження протидії збройній агресії РФ та підтримки економіки країни в часи війни. Для покриття дефіциту бюджету влада також роздумує про підвищення податків для мільйонів українців. Водночас існують лояльні умови для тих, хто отримав мільярди гривень від держави і не платить за борговими зобов'язаннями.

Яскравий приклад – Віктор Поліщук, бізнесмен зі зв’язками у РФ, який збагатився в часи Януковича і продовжує свою діяльність в Україні. Дружина Поліщука є родичкою Дмитра Медведєва – експрезидента РФ, куди бізнесмен неодноразово літав після 2014 року, тобто після російської анексії Криму та розв’язання війни на Донбасі.

Станом на 2024 рік він заборгував перед Україною близько 14 мільярдів гривень – і це лише по одному зі своїх бізнесів – столичному торговельно-офісному центру «Гулівер», зведення якого у попередні роки щедро профінансували державні «Ощадбанк» та «Укрексімбанк».

Попри аномально низьку відсоткову ставку та тривалий термін погашення – на чверть століття, структури Поліщука під час великої війни на цілий рік зупинили повернення цього боргу.

При цьому, як з’ясували «Схеми» (проєкт Радіо Свобода), менеджмент державних банків не застосував до нього жодних штрафних санкцій та досі не розпочав примусове стягнення боргів або застави по кредиту (самого «Гуліверу»), вкотре пішовши назустріч бізнесмену із російським «шлейфом».

Під час журналістського розслідування «Схеми» встановили – прострочена заборгованість перед держбанками не завадила купівлі у 2022 році численних люксових авто на десятки мільйонів гривень, на яких пересувається і сам бізнесмен.

Так само як воєнний стан та призовний вік – не завадили вільному виїзду Поліщука за кордон на підставі документів із ознаками підробки.

Так, бізнесмена вносили у «Шлях» і як водія-волонтера, і як водія компанії з вантажних перевезень – але він не привозив ані заявлену гуманітарну допомогу, ані комерційні вантажі.

Невиконання публічно взятих зобов’язань щодо підтримки ЗСУ мало місце і в іншому випадку, по суті із введенням в оману численних клієнтів мережі «Ельдорадо», що також входить в бізнес-імперію Поліщука.

«Схеми» виявили, що після широко розрекламованої акції «Техніка, що рятує життя військовим», за якою «Ельдорадо» зобов’язалась спрямувати 0,5 відсотка з продажів на потреби армії, мережа не виконала заявленої обіцянки та не передала жодних коштів.

Зв'язок з Януковичем та Медведєвим

Бізнесмен часів Януковича, родич Медведєва по лінії дружини, власник «Гуліверу», «Ельдорадо» та збанкрутілого банку «Михайлівський» – це стисла характеристика Віктора Поліщука, непублічного бізнесмена, який напередодні повномасштабного вторгнення РФ посідав 36 місце у списку найзаможніших українців у рейтингу Forbes.

Пік розвитку його бізнесу припав на часи президентства Віктора Януковича. А самого Поліщука називали одним із «гаманців» так званої «Сім'ї» – олігархічно-політичного клану колишнього президента-втікача. Саме тоді він виник буквально нізвідки як власник великих активів у сфері фінансів, роздрібної торгівлі та нерухомості. Згодом з'явилася інформація про родинні зв'язки його дружини – Лілії Різвої із Кремлем. Виявилося, що вона є племінницею дружини Дмитра Медведєва – експрем'єра РФ, а нині – заступника голови Ради безпеки Росії, який постійно лякає світ застосуванням ядерної зброї.

Широкій громадськості Віктор Поліщук став відомий вже після втечі Януковича до Росії. У 2016 році Нацбанк визнав неплатоспроможним банк бізнесмена «Михайлівський», та звинуватив його у виведенні активів на пов’язані структури. Тоді банкрутство «Михайлівського» супроводжувалося масовими акціями вкладників банку з перекриттям головної вулиці столиці – Хрещатика. Судовий розгляд щодо обвинувачених топменеджерів банку досі триває. Але самому Поліщуку вдалось уникнути статусу фігуранта кримінальної справи про розкрадання коштів «Михайлівського».

Російська анексія Криму та розв’язання війни на Донбасі у 2014 році не стали для нього причиною для розірвання зв'язків із РФ. Згідно з інформацією з російських баз даних авіаперельотів, яку вдалось отримати «Схемам», Віктор Поліщук неодноразово літав до Москви щонайменше шість разів протягом 2016-2018 років.

За цими ж даними, його дружина (племінниця дружини експрем’єра РФ Світлана Різва) після 2014 року літала в Росію щонайменше двічі – у лютому 2018-го та у червні 2019 року.

Бізнес за рахунок держави

Перлиною бізнесу Віктора Поліщука є один з найвищих хмарочосів України – київський торгівельно-розважальний та офісний центр «Гулівер». Його зведення почалося у 2001 році, а сам центр відкрили у 2013-му. Спочатку інвесторами будівництва виступали київський забудовник Вагіф Алієв разом з політиками Сергієм Веселовим та Олексієм Кучеренком. Але напередодні відкриття комплексу виявилось, що новим власником «Гуліверу» став Поліщук – на той час він зблизився із «Сім’єю» Януковича, а частину поверхів у новому бізнес-центрі зайняли структури тогочасного міністра доходів та зборів Олександра Клименка.

По суті, це крупний прибутковий бізнес в центрі столиці збудований за рахунок держави. Адже будувався «Гулівер» саме за гроші державних банків – «Ощадбанку» та «Укрексімбанку». Владні покровителі Поліщука втекли до Москви, а він залишився і продовжив цей бізнес.

І станом на зараз, структури Поліщука заборгували перед держбанками близько 14 мільярдів гривень.

Привертає увагу те, як за кожної наступної влади, держава охоче йшла назустріч інтересам цього бізнесмена. За десять років декілька разів переглянувши умови кредитування, щоразу на все вигідніші – ні, не для держави, а для приватного позичальника.

Остання реструктуризація з суттєвими поступками перед структурами Поліщука щодо умов кредиту відбулась вже за часів Зеленського – у 2020 році.

Редакція «Схем» має ексклюзивні документи – копії детального плану цієї реструктуризації. Вона передбачає відтермінування погашення боргів ще на чверть століття – аж до 2044 року. При цьому процентну ставку по кредиту знизили майже втричі – вона тепер складає лише 3,65% річних.

По суті, держава в особі «Ощадбанку» та «Укрексімбанку» у черговий раз підіграла власнику «Гуліверу», вважає фінансовий аналітик Іван Угляниця.

«Я би загалом не називав цю історію реструктуризацією. Фактично це просто перенесення строків погашення на 20+ років в майбутнє і зменшення ставки на рівні, які набагато нижчі за ринкові», – каже Угляниця. І додає, що для порівняння, згідно з даними НБУ, в період проведення цієї реструктуризації середні ставки по кредитах комерційним великим підприємствам складали 9,1%, а по діючих кредитах 10,9%. При тому для гривневих кредитів ставка була 15,2%, а для валютних – 5,7%. «В цьому ж випадку встановлена єдина ставка і для валютної і для гривневої частини заборгованості в розмірі 3,65%», – зазначає аналітик.

Втім, попри такі пільгові умови для власника «Гуліверу», з початку 2022-го він взагалі припинив повертати гроші державі. Кредит не виплачувався протягом року, це «Схемам» підтвердили одразу декілька джерел в держбанках, про це також писав Forbes.

Щомісячні виплати поновилися лише у 2023 році, і те не в повному обсязі. На початок 2024 року власник «Гуліверу» протермінував план погашення боргу на близько 500 мільйонів гривень, із загальних 14 млрд грн, які він ще має повернути «Ощадбанку» та «Укрексімбанку», каже джерело «Схем» в одному з цих держбанків.

Про причини тривалої зупинки виплат «Схеми» запитали у менеджменту «Гуліверу», там отримали запит, але за тиждень не відповіли на ці та інші запитання редакції.

Та «Схеми» зацікавились – які ж штрафні санкції були накладені на структури бізнесмена зі зв’язками у РФ? Виявилось, що менеджмент державних банків просто закрив очі на майже річну зупинку виконання фінансових зобов’язань позичальником та не скористався жодним з механізмів примусового стягнення, хоча мав такі в арсеналі.

Особиста порука

Загалом, як це часто буває зі скандальними активами, Поліщук публічно відхрещувався від того, що є власником «Гуліверу». Торгівельно-розважальним та бізнес-центром керує його дружина Лілія Різва, а формальним власником компанії «Три О» (юридична назва комплексу) – в реєстрі зазначений її двоюрідний брат. Утім, про те, що саме Поліщук є власником комплексу, неодноразово повідомляли ЗМІ із посиланням на численні джерела на ринку, які також посилались на договір поруки по кредиту за «Гулівер», особисто підписаний Віктором Поліщуком.

Щоб самостійно переконатися у цьому, «Схеми» отримали у своє розпорядження згаданий договір поруки. Згідно з документом, Віктор Поліщук справді особисто поручився повернути держбанкам щонайменше 207 мільйонів доларів у разі, якщо компанія «Три О» порушить свої зобов'язання перед «Ощадбанком» та «Укрексімбанком».

Тобто претензійна робота по стягненню боргів могла початися після вже першого протермінування щомісячного платежу.

Чому ж держбанки за цілий рік не скористалися своїм законним правом та не розпочали ані стягнення з Віктора Поліщука грошей за порукою, ані конфіскацію застави – комплекс «Гулівер»?

Ці запитання «Схеми» адресували безпосередньо «Ощадбанку» та «Укрексімбанку», які надавали гроші власнику «Гуліверу».

В «Ощадбанку» пояснили свою неготовність наразі займатися примусовим стягненням застави або грошей із Віктора Поліщука тим, що застосування цих варіантів врегулювання «означатиме фактичне припинення відносин із боржником у ситуації, коли він згоден та готовий співпрацювати з АТ «Ощадбанк» щодо погашення заборгованості».

У фінустанові окремо наголошують, що при роботі з проблемними кредитами не можуть ігнорувати такі фактори як широкомасштабна військова агресія Росії та пандемія COVID-19, які негативно вплинули на український бізнес. Що ж до пільгових для позичальника умов реструктуризації боргу, які були затверджені у 2020 році на наступні чверть століття під значно нижчу за ринкову процентну ставку, у банку пояснили, що ухвалили це рішення зважаючи, серед іншого, на «перебування боржника у критичному фінансовому стані».

В «Укрексімбанку» на запитання Радіо Свобода про пільгові умови для Поліщука також зауважили, що умови реструктуризації залежать від виду діяльності, поточного фінансового стану боржника, перспектив відновлення бізнесу та фінансового навантаження.

«Визначені банком заходи з управління проблемними активами є економічно та, якщо можливо, статистично обґрунтованими, а розрахунки банку з урахуванням власного досвіду свідчать, що їх реалізація забезпечуватиме отримання банком економічної вигоди, вищої, ніж витрати, що можуть бути понесені під час управління проблемними активами», – йдеться у відповіді «Укрексімбанку».

На іншу частину запитань журналістів про невиконання зобов’язань фірмою «Три О» в «Ощадбанку» та «Укрексімбанку» не відповіли, посилаючись на банківську таємницю.

Очевидно, що останні два роки були складними для торговельної та офісної нерухомості Києва. Але для «Гулівера», який розташований прямо в центрі столиці, ситуація краща, ніж в середньому на ринку, каже керуючий директор компанії Colliers в Україні Олександр Носаченко: «Такі об'єкти як «Гулівер», як правило, мають вакантність близько 10-15%. Тобто вона не критична».

Разом з фахівцями у сфері ринку нерухомості із міжнародної компанії Colliers, «Схеми» підрахували, що такий торговельно-офісний комплекс як «Гулівер» у сьогоднішніх умовах може заробляти понад 22 млн доларів на рік.

Купівля елітних авто замість повернення боргів

Чи справді Поліщук та його структури переживають критичні фінансові труднощі, які нібито ускладнюють його розрахунок з державою? У травні 2023 року детективи Бюро економічної безпеки виявили масштабну схему приховування прибутків від діяльності «Гуліверу».

В свою чергу, під час цього журналістського розслідування, «Схеми» встановили, що поки одні структури Поліщука не повертали борги державі, інші – витрачали десятки мільйонів гривень на купівлю елітних автомобілів, на яких пересувається сам бізнесмен та його охорона.

Як вдалося це виявити?

У березні 2022 року, на другий місяць повномасштабної війни, Державне бюро розслідувань повідомило, що запобігло спробі незаконного вивезення із країни трьох елітних авто Rolls-Royce на підставі, ймовірно, підроблених документів, сумарною вартістю 50 мільйонів гривень. Правоохоронці заявили, що два з них оформлені на фірму «людини, пов'язаної з одним із високопосадовців РФ».

Мова йшла про Віктора Поліщука – його дружина Лілія Різва є племінницею Світлани Медведєвої – дружини заступника Радбезу РФ.

Так, два з трьох Rolls-Royce, яким не дали виїхати працівники ДБР, записані на фірму «Карпе ренталс».

Фірма має прописку у «Гулівері». А її формальною власницею в реєстрі вказана 59-річна Катерина Кузьменко із села Перегонівка Кіровоградської області. «Схеми» встановили, що це двоюрідна сестра бізнесмена. Саме в цьому селі народився Віктор Поліщук. Він, власне, і пересувається на автомобілях, записаних на «Карпе ренталс». До вторгнення журналісти фіксували його на одному з вищезгаданих Rolls-Royce.

Станом на час виходу цього матеріалу, «Карпе ренталс» є власником 36 автомобілів, більшість із яких відносяться до «преміум» та «бізнес» класу. Частина з них – новенькі машини з салону, придбані вже у 2022 році. Так, фірма витрачала десятки мільйонів гривень на купівлю елітних авто, в той же період, коли власник «Гуліверу» не платив за боргами перед державними банками.

Від джерел у податковій «Схеми» отримали фінансово-господарську звітність «Карпе ренталс».

У 2022 році вона придбала цілих три новеньких Mercedes-AMG G 63 – за сім мільйонів гривень кожен (це найновіша модель «геліків», як їх називають в народі), а ще – бус Volkswagen Multivan за 2 мільйони гривень, Skoda Kodiaq за майже півтора мільйона. Ще три десятки авто компанія скуповувала приблизно в той період, коли правоохоронці запідозрили «Гулівер» у виведенні грошей із фірми за фіктивними договорами, задля приховування своїх прибутків від держави.

Нині вартість усього автопарку «Карпе ренталс» можна оцінити приблизно в три мільйони доларів. Це більше ста мільйонів гривень.

Віктор Поліщук залишив без відповіді прохання прокоментувати, чи не є купівля елітних авто на фірму, записану на його 59-річну сестру, способом приховування реальних прибутків в умовах великої заборгованості перед державою.

Волонтер на «геліку»

Дослідження цього таємного елітного автопарку вивело «Схеми» на ще один цікавий аспект діяльності мільярдера-боржника, а саме – його безперешкодні поїздки за кордон в умовах воєнного стану.

Віктор Поліщук – чоловік призовного віку, йому 47 років. Але за два роки повномасштабної війни вони з дружиною регулярно подорожували за кордон, на одному з новесеньких «геліків» з автопарку «Карпе ренталс». Як з’ясували «Схеми» у пошуку причин на виїзд, Поліщук подавався в «Шлях» на підставі документів з ознаками підробки про гуманітарну допомогу – і не привозив її. Та навіть влаштовувався водієм вантажного транспорту у компанію-перевізника, але ніяких вантажів також не доставляв.

За інформацією, отриманою журналістами «Схем» від джерел з доступом до даних перетину кордону, він виїжджав за кордон щонайменше п'ять разів: двічі – у 2022-му та 2023-му роках, а також у 2024-му.

Рідко натрапиш на використання одразу декількох «схем» для виїзду на прикладі однієї людини, тож розкажемо про кожну окремо.

10 серпня 2022 року Віктор Поліщук виїхав в Польщу за кермом Mercedes-Benz AMG G 63, разом із ним кордон перетнула дружина Лілія Різва. Прикордонники випустили чоловіка призовного віку, бо він був внесений у систему «Шлях» як водій-волонтер, який мав привезти з Румунії 700 аптечок, а також ліки, засоби гігієни, одяг, спальні мішки та продукти загальним обсягом на 12 тонн.

У «Шлях» Поліщука внесла Дніпропетровська ОВА, за зверненням місцевої ГО «Обʼєднання захисту прав підприємців», яка клопотала про «надання дозволу на виїзд за межі України до Румунії волонтеру-водію Поліщуку В.С. для отримання гуманітарної допомоги від румунської компанії OSF Global Services». Про це «Схемам» повідомила сама Дніпропетровська ОВА, у відповідь на запит, надавши копії усіх документів, на підставі яких і був дозволений виїзд.

Повертався Поліщук за 16 днів також на пасажирському Mercedes. Вантажопідйомності якого не вистачило б і на десяту частину заявленої гумдопомоги. Заїжджав теж із Польщі, а не з Румунії.

Радіо Свобода звернулося до керівництва румунської фірми, лист від якої став підставою для дозволу Поліщуку на виїзд. Цей лист за підписом Аліна Доробанту – директора румунського офісу великої міжнародної ІТ-компанії OSF Global Services був наданий Дніпропетровській ОВА двома мовами – англійською та українською. Ось він:

На запит редакції відповів сам Доробанту. Він повідомив, що їхня міжнародна компанія в інші періоди відправляла гуманітарні вантажі в Україну. Але ніколи не співпрацювала ані з дніпровською ГО, ані з Віктором Поліщуком, та не відправляла через них заявлений в листі вантаж. А сам лист – очевидна підробка.

«OSF Digital не зверталася до ГО «Обʼєднання захисту прав підприємців» з приводу передачі гуманітарної допомоги чи прохання про допомогу щодо виїзду водіїв-волонтерів для доставки будь-якого вантажу. Ми не маємо жодного відношення до зазначеної організації чи фізичної особи Поліщука Віктора Степановича (чи його компаній)», – заявив головний операційний директор Алін Доробанту.

«На підставі наданої інформації ми виявили певні деталі, які вказують на те, що «лист», яким OSF Global Services запитувала дозвіл на перетин кордону волонтерами ГО «Обʼєднання захисту прав підприємців», є підробкою. Серед цих деталей – застарілий бланк, відсутність реєстраційного номера та нерозбірливий підпис», – відповів Радіо Свобода Алін Доробанту.

Отримати коментар ГО «Обʼєднання захисту прав підприємців» не вдалося – керівник організації Сергій Селін не відповів на телефонні дзвінки та запит від редакції. А один зі співзасновників цієї громадської організації Олег Зорін повідомив, що вона вже два роки як неактивна.

Зрештою, документи з ознаками підробки про вигадану гуманітарку з Румунії на цілих пів року відкрили «шлях» Поліщуку для виїзду за кордон. Повернувшись з Польщі у серпні 2022 року, він скористався цим же дозволом тогоріч іще раз – виїхавши з дружиною через польський кордон 24 вересня та повернувшись 5 жовтня.

Яка відповідальність за виїзд в якості волонтера на підставі підроблених документів? Адвокат ГО «Платформи прав людини» Євген Воробйов каже: якщо виявиться, що документи, подані на отримання дозволу на виїзд за кордон, містять ознаки підроблення, то правоохоронці можуть розпочати досудове розслідування за статтею 358 Кримінального кодексу України, щонайменше за використання завідомо підробленого документа.

«В цьому випадку слід перевірити весь ланцюг - звідки взявся цей документ з ознаками підробки, тощо. Якщо водій усвідомлював фейковість цілей та підстав виїзду за кордон, він може бути співучасником з організацією, яка подавала завідомо підроблений документ до офіційних органів, які надавали дозвіл на виїзд за кордон. А саму організацію також можуть перевірити на предмет наявності ознак 332 статті – незаконне переправлення осіб через кордон», – каже юрист.

Мільярдер – водій вантажівки

У серпні 2023 року бізнесмен із дружиною знову зібрались за кордон, але термін дії «волонтерського» дозволу вже сплинув. Тому учасник рейтингу Forbes влаштувався на роботу… водієм вантажівки. Це випливає із відповіді Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпеки) на запит Радіо Свобода.

Так, у 2023 році Поліщук був внесений в систему «Шлях» за поданням ТОВ «Транс-Союс» – це буковинська фірма, яка спеціалізується на вантажних перевезеннях і має відповідну ліцензію. Вносити подання на виїзд вона має право лише щодо працевлаштованих у штат компанії водіїв. А вони в свою чергу, зобов'язані перетинати кордон винятково на вантажному транспорті компанії, внесеному в заявку.

І справді, 17 серпня 2023 року Віктор Поліщук перетнув кордон у напрямку Польщі за кермом вантажного буса Mercedes Sprinter. Разом з ним була і його дружина. Про це свідчать дані про перетин кордону із прикордонної служби, які є в розпорядженні «Схем».

Утім, попри чіткі правила, визначені постановою Кабміну про правила отримання дозволу на виїзд для водіїв вантажних перевезень, 29 серпня 2023 року Віктор Поліщук повертався в Україну не за кермом вантажівки. А на люксовому «геліку» 2021 року випуску вартістю 200 тисяч доларів (оформленому на фірму двоюрідної сестри).

Йому вдалось повторити цю схему у штаті цієї ж компанії-перевізника ще раз – 15 жовтня 2023 року він із дружиною знов виїхав за кермом вантажного буса буковинської фірми «Транс-Cоюс», а через три тижні повертався із нею ж вже на Mercedes-AMG G 63.

Журналісти «Схем» звернулися до компанії «Транс-Союс», яка забезпечила Поліщуку виїзд за межі країни.

Керівник фірми Юрій Іфтимійчук підтвердив, що Віктор Поліщук був влаштований в його фірмі як водій вантажівки, але каже, що не пригадує, за яких обставин вони про це домовились.

«Був влаштований. Був випробувальний строк. Тепер тяжко знайти нормального водія. В мене було два водії, які виїхали і не хотіли повертатися, кинули машину», – каже Іфтимійчук.

За його словами, Поліщук повинен був перевозити посилки, але «не впорався» з роботою, тому разом з іншими водіями був звільнений.

«Я звільнив їх всіх, тому що вони не робили роботу як має бути. Я памʼятаю, що вони не позабирали всі посилки, всі передачі», – сказав Юрій Іфтимійчук. Від подальшого спілкування він відмовився.

«Техніка, що рятує життя військовим»

Одна з найбільших мереж супермаркетів електроніки та побутової техніки – «Ельдорадо» – ще один з активів бізнес-імперії Поліщука. У 2023 році OSINT-спільнота Molfar оприлюднила розслідування діяльності «Ельдорадо» в Україні та довела факти її тривалої співпраці з Росією.

Тому досліджуючи волонтерські зусилля Віктора Поліщука – доларового мультимільйонера із родинними зв’язками у верхівці влади РФ, «Схеми» звернули увагу на широко розрекламовану в українському інформаційному просторі благодійну акцію магазинів «Ельдорадо» під назвою «Техніка, що рятує життя військовим», оголошену на початку літа 2023 року. Виявилось, що відтоді «Ельдорадо» не виконало своїх зобов’язань та не перерахувало коштів зі своїх продажів на армію.

Так, торік «Ельдорадо» закликало покупців купувати товари в їхній мережі, пообіцявши, що 0,5% із продажів в магазинах та онлайн буде відраховано на виготовлення броньованих багі (невеликий автомобіль для їзди по бездоріжжю – ред.) для медичної служби 1-го Інтернаціонального легіону оборони України. Гроші мали передати через відомий столичний благодійний фонд «Солом’янські котики», про що була укладена угода.

«Допомога Силам оборони – те найменше, що ми маємо робити для наближення перемоги. Долучитися до важливого можна і у такій звичній справі, як купівля смартфона чи побутової техніки: частину коштів за покупку ми направимо на спеціально виготовлені броньовані багі», – заявляла тоді виконавча директорка мережі «Ельдорадо» Віра Вітинська.

Тільки на YouTube реклама цієї акції набрала майже два мільйони переглядів. Про неї написала низка медіа. Скільки ж грошей мережа «Ельдорадо» в результаті перерахувала зі своїх продажів на потреби армії?

У благодійному фонді «Солом’янські котики», який виступав партнером цього проєкту, повідомили Радіо Свобода, що «Ельдорадо» не виконала заявленої обіцянки та не передала жодних коштів.

«Ми тоді від «Ельдорадо» коштів ніяких не отримали. Ми навіть не знаємо, чи вони щось зібрали, оскільки на нас ніякі кошти не зайшли. Вони лише сказали, що банкроти, грошей немає і нічого нам не передали. Загалом ми відкриті працювати з бізнесом. Є багато відповідальних бізнесів, а така історія в нас вперше», – розповів «Схемам» виконавчий директор благодійного фонду «Солом’янські котики» Андрій Єрофєєв.

Мережа «Ельдорадо» справді переживає фінансові труднощі – ще з 2022 року заборгувала своїм партнерам-постачальникам два з половиною мільярди гривень. Але процедура банкрутства не була оголошена, бізнес намагається втриматись на плаву. Досі працює близько 60 торгових точок по всій країні, торгівля продовжується і через онлайн-магазин.

Редакція звернулась до «Ельдорадо» з проханням прокоментувати, чи не вважають в компанії, що ввели в оману людей, які зреагували на широко розрекламовану благодійну акцію, та купляли товари в мережі із розрахунку, що частина коштів піде на потреби медичної служби 1 Інтернаціонального легіону оборони України.

«Ельдорадо» залишила запит Радіо Свобода без відповіді, але наступного ж дня після його отримання, компанія після майже піврічної паузи вийшла на зв’язок із благодійним фондом «Солом’янські котики» та повідомила, що готова терміново закрити збір на будь-які потреби армії на суму близько 800 тисяч гривень. Про це Радіо Свобода повідомили у Благодійному фонді.

«До цього вони фактично пів року не виходили на зв’язок. Ми просили зустріч з керівником, але нам казали, що це неможливо. А от зараз вийшли на зв’язок. Очевидно, ваші журналістські запити допомогли», – розповів Радіо Свобода виконавчий директор БФ «Солом’янські котики» Андрій Єрофєєв.

Цю ж хронологію подій у коментарі Радіо Свобода підтвердив і начальник медичної служби Інтернаціонального легіону Асан Чарухов, який у 2023 році так і не дочекався від «Ельдорадо» обіцяних броньованих багі для медичної евакуації.

«По договору було, що вони повинні до Нового року його виконати. «Солом’янські котики» періодично з ними комунікували, але «Ельдорадо» їм відповідало, що вони на стадії банкрутства, і вони не можуть виконати умови договору. Тому цього всього не сталося, і у січні Фонд нам повідомив, що не буде багі. Ми зрештою знайшли інші варіанти, щоб його придбати», – розповів Чарухов.

«Ми на війні, у нас не було часу розбиратись і щось доводити. Але зараз нам «Солом’янські котики» повідомили, що після того, як ви з ними зв’язались, наступного дня «Ельдорадо» заявило, що готові виконати умови договору. Багі нам зараз неактуальний, тому ми сказали, що нам потрібні РЕБ від FPV-дронів і ми будемо вдячні. Проплати від них ще не було, пообіцяли на наступному тижні. Подивимось, чи зроблять», – розповів Радіо Свобода начальник медичної служби Інтернаціонального легіону.

Усі викладені у цьому матеріалі факти «Схеми» відправили Віктору Поліщуку, з проханням їх прокоментувати. Станом на момент виходу матеріалу він залишив без відповіді надісланий редакцією детальний перелік запитань.

Олександр Чорновалов, Радіо Свобода

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Оновити дані або здати паспорт України: навіщо Безугла пропонує позбавляти громадянства чоловіків
Фокус
2024-06-03T16:31:36Z
Україна готується до мирних переговорів із РФ: майор ЗСУ розкрив деталі
GlavRed
2024-05-21T00:27:17Z
Україна отримала поворотний момент у війні
GlavRed
2024-06-03T04:25:11Z
Стало відомо, хто представить США на Глобальному саміті миру
Хвиля
2024-06-03T21:03:40Z
Білий дім прокоментував можливість розширення дозволу на удари по Росії зброєю США
УкраинФорм
2024-06-03T23:31:44Z
Радники президентів США та країн Балтії обговорили підтримку України на шляху до НАТО
УкраинФорм
2024-06-03T23:28:46Z
Росія завдає масованого удару по Україні: у багатьох областях - вибухи
GlavRed
2024-05-30T00:25:50Z
У Бєлгородській області вражений російський комплекс С-400 - ЗМІ
InternetUA
2024-06-03T16:33:37Z
Зеленський про спробу РФ зірвати Глобальний саміт миру: Є не дуже гарна інформація
ГЛАВКОМ NET
2024-06-02T15:21:42Z
"Остаточне рішення": з'явилася брудна правда про Ані Лорак
GlavRed
2024-05-27T19:27:39Z
Який вигляд мала Заворотнюк перед смертю - останнє фото актриси
GlavRed
2024-05-30T09:28:25Z
61-річна Демі Мур вразила розкішним образом
Фокус
2024-06-03T15:22:03Z
«Хтось має вмерти». Відомий український шоумен показав сина, який підтримує Путіна
ГЛАВКОМ NET
2024-05-25T04:48:09Z
Вік ні до чого: молодий бойфренд Шер розкрив правду про їхній роман
GlavRed
2024-06-03T23:27:45Z
"Невротичні відносини, переживання": Власова розкрила секрет особистого життя
GlavRed
2024-06-03T20:25:41Z
Дмитро Коляденко зізнався, чому припинив спілкування з Іриною Білик: "Досить"
TSN
2024-05-27T15:09:46Z
Померла Анастасія Заворотнюк: головні ролі актриси
GlavRed
2024-05-30T08:28:16Z
Відома українська супермодель вийшла заміж і вперше показала коханого
24tv
2024-05-22T17:36:04Z
Українці "захлинуться" у боргах за комуналку: експерт поділився похмурим прогнозом
Знай
2024-06-03T11:42:25Z
Стало відомо, звідки везуть полуницю до України
AgroNews
2024-05-27T10:16:25Z
В Україні зросте плата за світло: 4,80 грн для користувачів, які споживають більше 100 кВт на місяць
Варта1
2024-05-28T20:28:13Z
Банки та обмінники за вихідні переписали курс долара: які тепер ціни на валюту
Обозреватель
2024-05-27T07:49:50Z
Сума здивує: яку пенсію можна отримати із зарплатою 15 тисяч
Обозреватель
2024-06-03T22:13:35Z
Як не втратити останні заощадження через інфляцію: поради експерта
Знай
2024-06-03T20:51:20Z
В Україні посилили графіки відключень світла: розклад на 23 травня
Обозреватель
2024-05-23T10:37:41Z
Озвучено результати роботи авто та залізничної логістики «Агропросперіс» за 2023-2024 МР
AgroNews
2024-05-29T07:40:24Z
Державний борг України перевищив 6 трильйонів гривень
ZN UA
2024-05-27T15:40:23Z
У Харкові пролунали вибухи
ГЛАВКОМ NET
2024-06-02T22:09:41Z
На Хрещатику сталася масова бійка: що відомо про інцидент у Києві
24tv
2024-05-26T20:03:44Z
Три сценарії наступу Росії в Харківській та Сумській областях
GlavRed
2024-06-03T17:26:15Z
На Кіровоградщині чоловік написав заяву про те, що не буде воювати: яке рішення суду
Политека
2024-05-28T19:01:51Z
Бійці ССО «вполювали» потужну російську РЛС «Каста-2Е2»
УкраинФорм
2024-06-03T23:10:54Z
Знущання над українськими військовополоненими: як проходить розслідування
24tv
2024-06-03T22:37:35Z
"Там просто лежать трупи цивільних": волонтер про ситуацію у Вовчанську
TSN
2024-06-01T11:03:33Z
Чоловіка з роботи завезли до ТЦК і дали повістку, але він різко відмовився від мобілізації: як це закінчилось
TSN
2024-05-28T09:33:17Z
У КМДА заявляють, що не погоджували проведення Маршу Рівності у метро
УкраинФорм
2024-06-03T18:25:35Z
Українцям можуть припинити нараховувати соцвиплати: кого це торкнеться
Политека
2024-05-27T19:01:49Z
Чому пенсіонери з великим стажем мають зменшені пенсії
24tv
2024-05-30T05:15:59Z
На фронті вперше зафіксували новітню російську САУ 2С43 "Мальва"
24tv
2024-06-03T15:31:29Z
"Життя закінчилось, я померла": брат "Чеки" опублікував передсмертного листа Ірини Цибух
GlavRed
2024-05-30T21:27:01Z
Коли будуть складнощі та втрати - фінансовий гороскоп на червень 2024 року
GlavRed
2024-06-03T23:27:35Z
Україну атакують дрони "невстановленого типу": у низці областей оголошено тривогу
GlavRed
2024-06-03T23:27:11Z
"Вірила, що ти вдома": Мар'яна Чечелюк розповіла про коханого, якого "засудили" в РФ
GlavRed
2024-06-03T17:15:10Z
Яке свято у середу, 29 травня: що не можна робити у цей день
24tv
2024-05-29T04:03:04Z
ТЦК змінюють методи пошуку: що треба знати
Знай
2024-05-29T06:36:46Z
Кількість загиблих внаслідок удару по "Епіцентру" зрізко росла: останні дані
TSN
2024-05-26T08:36:38Z
У Харкові ракета РФ влучила у житлову п'ятиповерхівку: постраждали 23 людини, троє - загинули
GlavRed
2024-05-31T04:27:34Z
У Ростові-на-Дону суховантаж врізався у проліт залізничного мосту: видовищні фото річкової ДТП
24tv
2024-05-26T11:09:11Z
«Чутно вибухи»: у Москві масштабна пожежа на промисловій територій
ГЛАВКОМ NET
2024-05-30T04:32:39Z
Співробітнику УДО, підозрюваному в умисному вбивстві підлтітка, продовжили арешт
Khreschatyk
2024-06-03T22:27:38Z
У ТЦК Києва заявили, що військовий "не зміг втримати емоції", коли намагався вдарити цивільну, що провокувала конфлікт
Khreschatyk
2024-06-03T22:04:54Z
У Харкові завершили пошукові роботи на місці удару по гіпермаркету - ідентифіковано 19 тіл
Комсомольская правда
2024-05-29T19:30:15Z
Окупант повернуся в Росію і порізав ножем екс-дружину
1News
2024-05-29T08:03:32Z
Синєгубов розповів про ситуацію на Харківщині станом на 29 травня
Мій Харків
2024-05-29T06:52:21Z
"Ніхто не думав". Дочка відомих українських акторів виявилася чемпіонкою з боксу
Обозреватель
2024-05-21T13:28:50Z
Португалія оголосила свою заявку на Євро-2024
Football.ua
2024-05-21T15:51:58Z
Френкі де Йонг: Залишитися в Барсі? Так, я дуже щасливий тут зі своєю сім’єю, звичайно
Football.ua
2024-06-02T17:40:49Z
"Почував себе зле": Маркевичу стало погано після болючої поразки Карпат
24tv
2024-05-29T10:00:16Z
Кімміх: Не думаю, що українці скаржилися б, якби ми виграли
Football.ua
2024-06-03T22:55:31Z
Нагельсманн: В офіційних матчах я очікую більшого від команди
Football.ua
2024-06-03T22:07:57Z
Дерев’янченко дізнався ім’я наступного суперника
УкраинФорм
2024-05-28T20:21:05Z
Зубков і Ванат — найкращі асистенти УПЛ в сезоні-2023/24
Football.ua
2024-05-25T17:55:10Z
Барселона та Кімміх не зійшлись у питанні фінансових вимог гравця
Football.ua
2024-05-27T11:37:31Z
Що б не сталося: яку фразу нізащо не можна говорити дітям
24tv
2024-05-29T08:51:11Z
Довше їсти, аніж готувати: рецепт лінивих хачапурі на кілька хвилин
24tv
2024-05-29T21:30:32Z
Чайний гриб з нуля: як його виростити зі звичайної заварки
24tv
2024-06-03T15:42:08Z
Ребус для тих, у кого зір орла: треба за 11 секунд знайти пружину
GlavRed
2024-05-30T03:27:21Z
Як випрати шкіряну куртку: основні рекомендації, які треба запам'ятати
24tv
2024-06-03T22:33:22Z
Часу на приготування обмаль: рецепт наливки "100 листів"
24tv
2024-06-03T22:24:40Z
Ніхто не встоїть: готуємо апетитний салат з молодих кабачків
24tv
2024-05-23T03:12:21Z
Гороскоп Таро на 27 травня для всіх знаків Зодіаку: кому доведеться почати все з чистого листа
Политека
2024-05-27T02:06:36Z
Замість дерунів: "Мастер Шеф" Ярославський дав оригінальний рецепт смаженої картоплі
Политека
2024-05-29T09:01:27Z
Допоможе заснути за 3 хвилини: експерт показала хитрий трюк
GlavRed
2024-05-28T09:27:08Z
Ви будете в шоці: як прибрати черв'яків із черешні - швидкий та дієвий метод
GlavRed
2024-05-30T12:25:05Z
Популярний напій: розвінчуємо п'ять міфів про чай
Обозреватель
2024-05-28T04:13:29Z
Як позбутися від мошок: ці домашні продукти мають допомогти
Политека
2024-05-23T00:03:32Z
Як позбутися здуття живота за 24 години: 10 ефективних способів
Обозреватель
2024-06-03T20:49:10Z
Коли цвіте акація в Україні: який період є небезпечним для алергіків
24tv
2024-06-03T19:09:41Z
Заморожені продукти, які зменшують запалення: що радять дієтологи
Обозреватель
2024-05-30T03:31:10Z
Ефективне управління стресом і тривогою: 5 корисних порад
Обозреватель
2024-05-21T14:04:35Z
Гороскоп на завтра 30 травня: Близнюкам - неочікувана подія, Леви - балуйте себе
GlavRed
2024-05-29T06:27:25Z
Припиняють дію: "Київстар" попередив про послуги, які не працюватимуть
Политека
2024-05-27T04:31:34Z
Чи може щось виштовхнути Місяць з орбіти
24tv
2024-05-29T03:21:53Z
Роботизований російський корабель покинув МКС і згорів в атмосфері Землі
Portaltele
2024-05-29T07:01:50Z
Як перевірити, хто переглядає ваш профіль у Instagram: є кілька способів
Политека
2024-05-27T11:31:05Z
Охолодить навіть у "пекельну" спеку: який вибрати вентилятор для дому
GlavRed
2024-06-03T23:35:22Z
Соцмережі з полуничкою: у Х дозволили публікувати порно
Фокус
2024-06-03T23:27:29Z
4 знаки зодіаку, які залежні від соцмереж
24tv
2024-05-21T14:03:55Z
На платформі X офіційно дозволили постити порнографію: що відбувається
Обозреватель
2024-06-03T23:09:10Z
Нова техніка «рентгенівського бачення» дозволяє бачити всередині кристалів
Portaltele
2024-06-03T23:08:53Z
Названо найпопулярніші марки і моделі автомобілів в Україні
Фокус
2024-06-02T07:42:54Z
BYD продала вже майже 1,3 мільйона машин у 2024 році
Portaltele
2024-06-02T11:51:34Z
Кросовери і не тільки: названо найпопулярніші дизельні авто в Україні
Фокус
2024-05-21T11:16:31Z
Китай у лідерах: стало відомо, з яких країн в Україну найбільше завезли автомобілів
AutoGeek
2024-05-27T10:40:22Z
Автомобілі колишнього українського бізнесмена відкликають через серйозний ризик
Обозреватель
2024-06-03T20:34:07Z
Mazda зупинила продаж своєї знаменитої недорогої моделі. Фото
Обозреватель
2024-06-03T18:31:45Z
Любителів гучних авто почнуть жорстко карати: нарешті припиниться знущання над вухами людей
Знай
2024-06-03T18:23:16Z
Найкрутішу версію недорогого бестселера Volkswagen показали в деталях
Обозреватель
2024-06-03T17:57:40Z
Курс на електрифікацію: Nissan припинив розробку двигунів внутрішнього згоряння
Фокус
2024-06-03T15:58:18Z