MY.UAНовини
За крок до заборони діяльності Московської церкви
За крок до заборони діяльності Московської церкви

За крок до заборони діяльності Московської церкви

Це великий, але дуже важливий текст, який пояснює усі норми проєкту закону, який наш Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики пропонує прийняти Верховній Раді.

Знову обшуки та арешти з розкриттям чергової мережі агентів російських спецслужб в середовищі Української православної церкви Московського патріархату. Упродовж 2022-24 років подібних силових акцій Служба безпеки України провела уже десятки.

Днями СБУ викрила злочинне угруповання, яке діяло у кількох містах. Затримано 4 осіб, загалом по справі проходить 15 фігурантів. За повідомленнями медіа, вони діяли під прикриттям «Союзу православних журналістів», відомого своєї жорсткою критикою Європи, Православної церкви України та заходів щодо заборони діяльності РПЦ у нашій державі.

Серед зловмисників були керівники громадських організацій та працівники медійного блоку УПЦ МП. Підготовлений контент розповсюджували через десятки підконтрольних каналів у Telegram та YouTube, на сторінках у Facebook та офіційних сайтах різних єпархій УПЦ МП.

Фігурантам повідомлено про підозру за п’ятьма статтями Кримінального кодексу. Звинувачення серйозні:

  • державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану;
  • колаборація з ворогом;
  • створення та участь у злочинній організації;
  • розпалювання релігійної ворожнечі та ненависті у складі організованої групи;
  • виправдовування і визнання правомірною збройної агресії рф проти України.

Усі статті передбачають покарання довічним ув’язненням.

«Жарти» від «Союзу православних журналістів»

Минулого тижня гуманітарний комітет Ради нарешті закінчив працювати з текстом законопроєкту № 8371. У ЗМІ його називають «про заборону РПЦ», хоч насправді йдеться про заборону діяльності РПЦ та афілійованих з нею структур в Україні. Різниця здається незначною, хоч стосується якраз суті законодавчої пропозиції: в Україні пропонується заборонити діяльність московської церкви як організації, що втратила характер релігійного об’єднання, повністю підтримавши геноцидну війну Росії проти України.

На таку постановку питання відреагував СПЖ (Спілка православних журналістів – ред.) статтею «Звичайне вбивство: аналізуємо новий текст законопроєкту про заборону УПЦ». Її завершення показове: «На нас чекає надпотужний розкол українського суспільства. Конфлікти як на рівні держави, так і окремих територіальних громад. Навіщо це потрібно владі, яка з кожної «праски» пафосно твердить про консолідацію і необхідність об’єднання українців в умовах жорстокої війни, зрозуміти неможливо. Є тільки одне пояснення – виконання чужої злої волі. Путін, що ти робиш? Припини!»

СБУ, напевно, відреагувала також на пропагування розколу у суспільстві, нагнітання атмосфери внутрішніх конфліктів, виконання «чужої злої волі» та жарт про Путіна. З огляду на це важливо знову і знову пояснювати зміст положень законопроєкту, який за основу підтримали всі члени профільного комітету ВР, незалежно від політичної приналежності. Необхідно відзначити, що для заборони державою діяльності РПЦ в Україні залишилося не так багато: пройти друге читання законопроєкту №8371 у ВРУ, ухвалити його у цілому та підписати Президенту.

Чи дійсно законопроєкт забороняє діяльність РПЦ в Україні?

Так, законопроєкт містить пряму заборону діяльності РПЦ в Україні як іноземної релігійної організації, зареєстрованої у Росії. Це законодавче рішення, юридичною основою якого є стаття 11 Європейської конвенції з прав людини у контексті статті 9 Конвенції. Пояснюючи простою мовою: найближчим прикладом подібної практики є застосування санкцій ЄС, США або РНБО України.

Запроваджена заборона диктується захистом національної безпеки. Якщо релігійна організація підтримує війну проти України – благословляє вбивства українців, знищення наших міст і селищ, викрадення дітей тощо – така організація, згідно зі статтею 3 законопроєкту, забороняється.

Чи відповідає заборона діяльності РПЦ конституційним гарантіям свободи сповідувати будь-яку релігію?

У багатьох публікаціях у ЗМІ і соцмережах свідомо змішують свободу сповідувати будь-яку релігію, і діяльність організацій релігійного спрямування. Але насправді це різні речі.

Очевидно, що законопроєкт не забороняє православ’я – це дійсно маячня. Законопроєкт забороняє діяльність конкретної релігійної організації – Російської православної церкви. І забороняє діяльність з конкретної причини – прямої і безпосередньої публічної підтримки війни проти України та залученість цієї релігійної організації до державної інфраструктури країни-агресора з метою знищення Української держави та української нації. Тобто про обмеження свободи совісті тут не йдеться, мова лише про обмеження діяльності конкретної організації.

Чи пропонує законопроєкт заборонити українські релігійні організації, типу УПЦ МП?

Ні, законопроєкт забороняє лише діяльність РПЦ, зареєстровану у РФ. Що стосується УПЦ МП та інших українських релігійних організацій, то на них поширюється заборона бути афілійованою з РПЦ. Тобто українська релігійна організація не може входити до структури РПЦ, її діяльність не може управлятись РПЦ тощо (ознаки афілійованості детально перераховані у новій статті 51 Закону про свободу совісті).

Іншими словами, якщо РПЦ, будучи організацією явно антиукраїнського спрямування, має розгалужену структуру в Україні, то всі афілійовані з нею українські організації мають або вийти з цієї структури, або припинити діяльність. Це логічна вимога.

Чи можемо ми уявити ситуацію, коли Україна, наприклад, забороняє ФСБ, але при цьому не має претензій до мережі підпорядкованих або ж пов’язаних із ФСБ українських компаній по всій країні? Висновки очевидні, і саме тому законопроєкт не обмежується забороною безпосередньо РПЦ. Законопроєкт спонукає всі українські релігійні організації, пов’язані з РПЦ, ці зв’язки припинити.

Чи можуть релігійні організації припинятись з міркувань національної безпеки?

Так, можуть, і є відповідна практика Європейського суду з прав людини.

Нагадаю, що Європейський суд розділяє релігійні права та права релігійних об’єднань. Якщо релігійні права (право на свободу совісті) регулюються статтею 9 Конвенції про захист прав людини, то релігійні об’єднання – статтею 11 Конвенції. І у випадках, коли мова йде про релігійні організації, «стаття 9 має тлумачитися у світлі статті 11 Конвенції» (справа «Свято-Михайлівська Парафія проти України», §112). Тобто діяльність релігійної організації може обмежуватись на підставах, встановлених статтею 11, і захист національної безпеки є першою з таких підстав.

У багатьох рішеннях Європейський суд зазначав, що «держави мають повноваження контролю за тим, чи рух або громадська організація нібито з релігійних мотивів провадять діяльність, яка є шкідливою для населення або громадського порядку» («Manoussakis і інші проти Греції», §40; «Église métropolitaine de Bessarabie і інші проти Молдови», §105). Тому законопроєкт у запропонованій редакції повністю відповідає Конвенції про захист прав людини і практиці Європейського суду з прав людини.

Як законопроєкт спонукатиме українські релігійні організації розірвати зв’язки з РПЦ?

Законопроєкт запроваджує спеціальну юридичну процедуру дослідження наявності ознак афілійованості з РПЦ.

Детально процедура прописується у зміненій статті 16 Закону про свободу совісті та релігійні організації. Основну роль у тому відведено Державній службі з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС) – державному органу, який займається питаннями релігійних організацій.

Коротко про основні кроки:

  1. дослідження афілійованості певної української релігійної організації з РПЦ починається з оприлюднення оголошення, яке робить ДЕСС на своєму сайті. Це робить процедуру публічною і виключає можливість звинувачення держави в якихось тіньових, корупційних домовленостях;
  2. після початку дослідження ДЕСС починає збирати докази, на підставі яких можна довести або спростувати афілійованість. Надавати такі докази може будь-хто, включаючи саму українську релігійну організацію. Також ДЕСС може призначити релігієзнавчу експертизу, якщо вважатиме, що така буде доречною;
  3. якщо у результаті дослідження встановлюються ознаки афілійованості (вони всі перераховані у законі), ДЕСС на їх основі виносить припис про усунення цих ознак;
  4. релігійна організація, отримавши припис, або виконує його, або надсилає свої заперечення, якими обґрунтовує помилковість висновків ДЕСС;
  5. якщо ДЕСС визнає доводи релігійної організації переконливими, припис може бути відкликаний. Якщо ні, то організація, яка впродовж 30 днів не виконала припис і не усунула виявлені ДЕСС ознаки, визнається афілійованою з РПЦ.

Які наслідки визнання української релігійної організації афілійованою з РПЦ?

Передусім, українська релігійна організація навіть після визнання її афілійованою може виконати припис і усунути свою залежність від РПЦ.

Але якщо припис не виконано, то ДЕСС може ініціювати судовий позов про припинення релігійної організації, афілійованої з РПЦ.

Додатково ДЕСС вживає інші заходи щодо такої організації. Наприклад, може ініціювати розірвання договорів із користування державним і комунальним майном релігійною організацією, афілійованою з РПЦ. Законопроєкт передбачає відповідну процедуру.

Також ДЕСС повідомляє про прийняте рішення інші релігійні організації, які, за даними ДЕСС, входять до структури української релігійної організації, визнаної афілійованою з РПЦ. Ці релігійні організації матимуть можливість вийти зі структури РПЦ на своєму рівні, розірвавши зв’язки з організацією, яка визнана афілійованою з РПЦ.

Чому ДЕСС проти цього законопроєкту?

Насправді, Державна служба з етнополітики та свободи совісті не виступає проти самого законопроєкту. Весь час роботи парламентського комітету над текстом документа до другого читання зберігалась конструктивна співпраця між депутатами та ДЕСС. Наприклад, ознаки афілійованості української релігійної організації з РПЦ написані спеціалістами ДЕСС, і вони повністю увійшли до останньої версії проєкту.

Але на фінальному етапі розгляду законопроєкту виникли непорозуміння між ДЕСС та депутатами. Суперечки виникали, здебільшого, щодо конкретних формулювань, ніж щодо сутнісних речей.

Змістовних моментів було кілька, і вони мали принципове значення. Руйнували всю конструкцію законопроєкту та саму можливість заборони діяльності РПЦ в Україні. ДЕСС взагалі запропонувала вписати основні положення Статуту РПЦ до українського законодавства, пропонуючи легалізувати церкву патріарха Кіріла законом Української держави.

Крім цього, пропозиції ДЕСС були надані за кілька годин до комітетського засідання. Ніхто з членів Комітету не готовий був відкладати розгляд законопроєкту, ці пропозиції переважно враховані не були. Тобто питання ще й у тому, що у ДЕСС було кілька тижнів, щоб надати свої дивовижні пропозиції до тексту, але надані вони були лише за пару годин, коли основна робота над текстом проєкту вже закінчилась.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
На Донеччині у чотирьох селах Святогірської громади росіяни пошкодили 100% будинків
УкраинФорм
2024-11-19T12:27:57Z
Литимуть дощі, потепліє до +15: де в Україні будуть сильні опади
GlavRed
2024-11-19T12:27:03Z
Маєток Терещенків на Житомирщині передали у власність держави
УкраинФорм
2024-11-19T12:24:41Z
Україна вперше вдарила ATACMS по росії та планує знищити кримський міст, — ЗМІ
ITC
2024-11-19T12:22:44Z
Росія атакувала Харків: є поранені
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T12:18:01Z
На Київщині відбудували міст через річку Здвіж, зруйнований окупантами
AutoCentre
2024-11-19T12:01:16Z
ЗСУ завдають ударів по ворогу та стримують російську агресію
360ua.news
2024-11-19T12:01:08Z
Київ виплачує захисникам компенсації за ліки: як їх отримати
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T11:42:31Z
На Харківщині вшанували пам’ять загиблих за 1000 днів повномасштабного вторгнення
Мій Харків
2024-11-19T11:38:35Z
Чим замінити пуховик взимку: стилістка назвала 7 альтернатив
24tv
2024-11-19T12:30:33Z
Два учасники гурту Bee Gees померли менш ніж за тиждень
Комсомольская правда
2024-11-19T12:28:20Z
"Потужний інструмент": Горова зізналася, чи потрапить Dorofeeva на Євробачення
GlavRed
2024-11-19T12:27:33Z
Диван зачекає: куди піти у Києві на цьому тижні, 19 – 22 листопада
VGorode
2024-11-19T12:09:49Z
У Росії попрощалися зі співаком Володимиром Льовкіним з гурту "На-На" - фото
Фокус
2024-11-19T11:57:47Z
Юрій Горбунов чесно зізнався, чи стикався з кризами у шлюбі з Осадчою під час війни
TSN
2024-11-19T11:51:07Z
Карина із серіалу "Реванш": де зараз Дар'я Трегубова та як виглядає у реальному житті
24tv
2024-11-19T11:48:26Z
Анджеліна Джолі вперше за довгий час вийшла у світ разом з сином Ноксом
24tv
2024-11-19T11:33:35Z
"Викрали корону": у конкурсантки "Міс Всесвіт 2024" вкрали перемогу - ЗМІ
GlavRed
2024-11-19T11:27:05Z
Зеленський заявив про створення міністерства об'єднання українців
УкраинФорм
2024-11-19T12:31:39Z
1000 днів війни: Європарламент аплодував Зеленському стоячи
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T12:30:46Z
Європа має надати Україні всі ресурси, щоб вона зустріла 2025 рік з позиції сили - МЗС Франції
УкраинФорм
2024-11-19T12:30:43Z
Росія посилює шпигунську активність у Швейцарії
InternetUA
2024-11-19T12:28:49Z
Удари по Росії. Чи вистачить ракет США для приборкання Путіна
GlavRed
2024-11-19T12:27:58Z
У посольстві України в Туреччині провели заходи до тисячного дня повномасштабної війни
УкраинФорм
2024-11-19T12:27:38Z
1000 днів війни: Верховна Рада схвалила звернення до партнерів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T12:27:09Z
Зеленський оголосив про початок роботи в Україні Технологічної ставки
УкраинФорм
2024-11-19T12:25:49Z
Можливо Україні доведеться когось пережити: Зеленський представив в Раді «План стійкості»
ZN UA
2024-11-19T12:25:33Z
Приймати чи ні: наскільки корисний контрастний душ
24tv
2024-11-19T12:03:10Z
Основні митні правила Словаччини: які речі можна перевозити через кордон, а що – в жодному разі
24tv
2024-11-19T11:42:13Z
Роботи з відновлення Охматдиту мають початися навесні - Ляшко
УкраинФорм
2024-11-19T11:33:26Z
Здешевити ліки та знищити фармацевтичну мафію посередників — Юлія Тимошенко створила відповідну ТСК
Политека
2024-11-19T11:21:17Z
Що робити, щоб буряк швидше зварився: 25 хвилин на будь-який розмір плоду — і каструля буде чистою
TSN
2024-11-19T11:04:29Z
Чому не можна віджимати пакетик у чашку після заварювання чаю
TSN
2024-11-19T11:03:18Z
Їх варто знати та вирощувати: 5 простих у догляді лікарських трав
24tv
2024-11-19T11:03:09Z
Звуковий «терор»: як мінімізувати шкоду від шуму генераторів та сирен
Комсомольская правда
2024-11-19T09:46:49Z
Президент підписав закон про вдосконалення процедур МСЕК
360ua.news
2024-11-19T09:33:12Z
НІБУЛОН запустив новий вид морських перевезень зерна до Туреччини
AgroPortal
2024-11-19T12:30:18Z
Відключення світла 19 листопада: в "Укренерго" повідомили, коли не буде електрики
TSN
2024-11-19T12:25:29Z
Чіпайте! Це до Нового року! Мережа зоомагазинів E-ZOO та Mastercard дарують додаткову знижку –10% на товари для тварин
Фокус
2024-11-19T12:21:06Z
Скільки злотих можна купити за 100 доларів
24tv
2024-11-19T12:18:35Z
Україна може отримати від МВФ ще $1,1 мільярда - Шмигаль
УкраинФорм
2024-11-19T12:16:33Z
Експерти розповіли про перспективи ринку органічної сої
AgroNews
2024-11-19T12:16:14Z
Болгарія просить ЄС обмежити імпорт українського меду
Европейская правда
2024-11-19T12:13:00Z
Ціни на зернові можуть піти донизу після кількох років здорожчання, – WSJ
24tv
2024-11-19T12:03:30Z
Укрнафта почала буріння нової розвідувальної свердловини
Хвиля
2024-11-19T12:01:53Z
"Шуба" для лінивих: рецепт смачної закуски з буряком і оселедцем за 10 хвилин
Политека
2024-11-19T12:31:34Z
Дивовижний пляцок з росою – хіт серед десертів: як приготувати "Сльози ангела"
24tv
2024-11-19T12:24:51Z
5 найздоровіших сирів, які тільки можна їсти: час додати їх на тарілку
24tv
2024-11-19T12:15:21Z
З присмаком осені: 4 вишукані парфуми для чоловіків 20+
24tv
2024-11-19T12:00:38Z
Чипси з лаваша та гуакамоле: Ектор поділився рецептом, який підкорив TikTok
24tv
2024-11-19T11:24:17Z
Як прибрати запах, що в'ївся, з килима: очистите навіть найбрудніший за один раз — спосіб клінерів
TSN
2024-11-19T11:03:41Z
Контейнери будуть, як нові: що додати у воду для миття, щоб відбілити пластик
TSN
2024-11-19T11:03:07Z
З цим маринадом навіть тверде м'ясо стане м'яким і танутиме в роті
24tv
2024-11-19T10:48:02Z
Десять речей у дизайні кухні, на які не варто шкодувати грошей
24tv
2024-11-19T10:27:26Z
В українських школах безкоштовним буде лише сніданок, а обід – готуйте гривні
Знай
2024-11-19T12:30:39Z
США направили авіаносець для постійного базування в Японії
УкраинФорм
2024-11-19T12:27:23Z
ATACMS зміцнять захист України від повітряних атак і підтримають оборону на Курщині, – Reuters
24tv
2024-11-19T12:25:14Z
Зеленський оголосив про завдання виготовити 3000 крилатих ракет і 30 тисяч дронів
TSN
2024-11-19T12:24:58Z
"Безпечна область, безпечне місто, безпечна громада": Зеленський представивив нову програму
TSN
2024-11-19T12:18:58Z
"Номенклатура КАБ розширюється": Коваленко про застосування росіянами бомби УФЗАБ-500 з УМПК
TSN
2024-11-19T12:18:56Z
Функціонал «Армія+» треба поширити на Нацгвардію - Президент
УкраинФорм
2024-11-19T12:18:52Z
Із 1 грудня забронювати працівників можливо буде лише через портал "Дія"
TSN
2024-11-19T12:16:35Z
Загарбники на ТОТ формують списки талановитих дітей, маючи на меті вивезти їх до Росії
УкраинФорм
2024-11-19T12:10:01Z
Албанія – Україна: де дивитись заключний матч команди Реброва у Лізі націй
ZN UA
2024-11-19T12:30:44Z
Астон Вілла продовжила контракт із Роджерсом
Football.ua
2024-11-19T12:30:36Z
Мілітао успішно переніс операцію після розриву "хрестів"
Football.ua
2024-11-19T12:19:51Z
Мартінес: Нічия з Хорватією – справедливий результат
Football.ua
2024-11-19T11:58:06Z
Визначився розклад Кубка України з баскетболу серед чоловіків
УкраинФорм
2024-11-19T11:55:09Z
Спаринг перед Євро: онлайн-трансляція товариського матчу Італія – Україна
24tv
2024-11-19T11:55:03Z
Зірковий футболіст щиро зізнався, що закінчив кар'єру у збірній через психічні проблеми
24tv
2024-11-19T11:39:04Z
Майк Тайсон встановив унікальний боксерський рекорд у програному бою з Джейком Полом
TSN
2024-11-19T11:36:28Z
Італія U-21 — Україна U-21: онлайн-відеотрансляція товариського матчу
Football.ua
2024-11-19T11:13:51Z
Правоохоронці викрили нові схеми для ухилянтів: затримано посадовців МСЕК
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T12:30:37Z
Внаслідок аварії на канатній дорозі у французьких Альпах травмувалися працівники
Европейская правда
2024-11-19T12:20:15Z
У Херсоні через ворожий обстріл постраждала 62-річна жінка
УкраинФорм
2024-11-19T12:19:07Z
В Одесі знешкодили агентурну групу ФСБ, що планувала серію терактів
TSN
2024-11-19T12:16:57Z
У столиці хлопець підірвав саморобний вибуховий пристрій біля держустанови
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T12:12:59Z
На Херсонщині через обстріли з дрона один чоловік загинув, ще один поранений
УкраинФорм
2024-11-19T12:01:43Z
У Запоріжжі чоловік молотком жорстоко побив приятеля
Украина Криминальная
2024-11-19T11:54:24Z
Тернополянина підозрюють в отриманні 8000 доларів за вплив на рішення МСЕК в оформленні інвалідності
Украина Криминальная
2024-11-19T11:51:40Z
У ДТП на на Івано-Франківщині травмовано шестеро людей, серед них дитина
Украина Криминальная
2024-11-19T11:45:45Z
Google назвала найкращі ігри та додатки 2024 року на Android
InternetUA
2024-11-19T12:31:18Z
Авторка шалено популярних модів для Skyrim покинула справу через невігластво фанатів гри
24tv
2024-11-19T12:30:30Z
Перші дослідження ґрунту з темного боку Місяця розкрили нові факти
TSN
2024-11-19T12:24:58Z
Найсильніший метеорний потік 2024 року: коли в Україні найкраще спостерігати Гемініди
Фокус
2024-11-19T12:12:52Z
ТОП 5 витривалих ноутбуків до 40 000 грн
ITC
2024-11-19T12:07:21Z
Наступний дурний товар Tesla – це іграшкова копія робота Optimus
24tv
2024-11-19T12:03:14Z
Секретний трюк — як приховати фактичне місцеперебування на iPhone
InternetUA
2024-11-19T12:02:54Z
Мін’юст США вимагає, щоб Google продала браузер Chrome, — Bloomberg
ITC
2024-11-19T11:58:42Z
Безплатний сир? Геймер отримав RTX 3060 від Temu задарма та чекає інші комплектуючі, щоб перевірити, чи це справжня відеокарта
ITC
2024-11-19T11:56:08Z
Електронний замок не відчинив двері: чотири пасажири Tesla згоріли в авто
AutoGeek
2024-11-19T11:51:58Z
Раритетний спорткар Ford Mustang McLaren 30 років простояв серед лісу
Фокус
2024-11-19T11:42:04Z
Які найпопулярніші бензинові авто в Україні
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T11:30:34Z
DS Automobiles відправить у серію наступника культового Citroen SM
AutoCentre
2024-11-19T11:15:49Z
Створить конкуренцію мотоциклам з ДВЗ: спортивний електробайк Damon розкрив характеристики
AutoGeek
2024-11-19T11:00:56Z
Може втратити тягу: електропікап Tesla Cybertruck знову відкликають для ремонту
AutoGeek
2024-11-19T10:30:11Z
Представлено новий седан Lexus ES: подробиці та ціни
ЗаРулем
2024-11-19T10:25:25Z
У Києві з’явився унікальний пікап Brabus
AutoCentre
2024-11-19T10:13:46Z
Закінчується епоха: Abarth повністю перейде на випуск електромобілів
AutoGeek
2024-11-19T10:01:18Z