MY.UAНовини
Не заборонена тема, а воєнний злочин: чому медіа мають більше говорити про сексуальне насильство
Не заборонена тема, а воєнний злочин: чому медіа мають більше говорити про сексуальне насильство

Не заборонена тема, а воєнний злочин: чому медіа мають більше говорити про сексуальне насильство

У Lviv Media Hub розповіли про роль медійників у підтримці постраждалих від сексуальних злочинів.

Станом на початок березня 2024 року Офіс генерального прокурора розслідує 274 кримінальні провадження за фактами сексуального насильства під час війни. Найбільше випадків було виявлено в Херсонській, Київській і Донецькій областях, але справжня кількість таких злочинів невідома не всі постраждалі готові розказати про це, на деокупованих територіях зокрема.

Мережа DOCU/CLUB спільно з командою Львівського медіафоруму та Асоціацією жінок-юристок України «ЮрФем» ініціювала дискусію «Сексуальне насильство, пов’язане з війною: документування та розслідування», аби не лише обговорити проблему насильства як воєнного злочину, а й окреслити правильні шляхи висвітлення цієї чутливої теми в медіа.

До дискусії долучилися голова правління «ЮрФем» Христина Кіт і координаторка Центру допомоги врятованим Мирослава Квасниця. Модерувала захід аналітикиня Львівського медіафоруму та ГО «Жінки в медіа» Зоя Красовська.

Чому сексуальне насильство теж воєнний злочин і як допомогти постраждалим

Тема сексуального насильства і в мирний час є доволі стигматизованою. За словами Мирослави Квасниці, самé суспільство часто осуджує тих жінок, які постраждали від таких злочинів. «Жодним чином ми не можемо схилятися до того, що постраждалій особі варто було вчинити якось по-іншому. Жінки, які зазнали сексуального насильства, нерідко самі себе звинувачують, що нібито невчасно вийшли з підвалу або не так себе повели. Але під час війни або будь-якого іншого конфлікту, варто акцентувати на тому, що у потерпілих немає вибору. Все, що відбувається, коли у нападника є зброя це завжди примус», — каже Мирослава.

Мирослава Квасниця

Христина Кіт додала, що крім стигматизації та звинувачення постраждалих, існує проблема страху звернутися за допомогою. Ця проблема поширена в багатьох країнах, де відбуваються внутрішні або зовнішні збройні конфлікти, проте війна в Україні має свої особливості. «Ми маємо говорити про виклики та потреби постраждалих у контексті репарації та відновлення, зокрема на міжнародну спільноту, бо інколи, коли спілкуєшся з міжнародними експертами, вони уявляють збройний конфлікт в Україні як, наприклад, у Ліберії чи Колумбії, які були внутрішніми конфліктами. У них вимальовується відповідний портрет потерпілих. Тому, щоб адвокатувати інтереси України й інтереси постраждалих, нам потрібно знати особливості збройних конфліктів інших держав і вміти говорити про свої особливості, потреби та виклики», — каже юристка.

За її словами, обізнаність у світі щодо війни в Україні дуже низька, тому варто спілкуватися з постраждалими від схожих злочинів з інших держав. Їхні представники також мають голос в ООН та інших організаціях, тож мають вплив на прийняття рішень на міжнародному рівні.

Христина Кіт

Різниця між ординарним злочином і воєнним злочином сексуального насильства полягає в тому, що людина, яка його вчиняє, усвідомлює наявність збройного конфлікту та використовує його на посилення цього збройного конфлікту або як його інструмент. Обставини, в яких цей злочин вчиняється, є обставинами примусу, до яких належать окупація, наявність зброї, військової техніки та військових чужої країни. Вибір людини може полягати між життям або рятуванням близьких і згодою на статевий акт. Навіть коли людина погодилася, то обставини, в яких вона сказала «так», є примусовими та не можуть свідчити про жодну добровільну згоду, на відміну від ординарного сексуального насильства.

Згідно зі статистикою Офісу Генерального прокурора, станом на початок березня постраждалими від сексуального насильства під час повномасштабної війни зафіксували 177 жінок, 97 чоловіків, 13 неповнолітніх, серед яких 12 дівчат та один хлопець. За даними прокуратури, сексуальне насильство може набувати дуже різних форм, зокрема зґвалтування, каліцтво або насильство над статевими органами, примусове оголення, погрози, примус дивитися на сексуальну наругу над близькими особами, що особливо часто фіксувалося щодо рідних військових Збройних Сил України на окупованих територіях. Найбільша кількість таких злочинів зафіксована в Херсонській області — 80, у Київській — 53, Донецькій — 73 Харківський — 28. Очевидно, що найбільше випадків у тих регіонах, де активніше розгорталися бойові дії.

Постраждалі від сексуального насильства можуть звернутися за допомогою не лише до правоохоронців, а й до Центру допомоги врятованим, який діє в 11 містах України. Мирослава Квасниця розповіла, що Центр був створений для того, аби допомагати всім людям, хто постраждав від війни, зокрема й від сексуального насильства. За її словами, дуже багато людей не можуть себе ідентифікувати як постраждалих, адже вони не розуміють, що примус роздягатися на блокпостах на очах у дітей — це теж сексуальне насильство, а саме — привселюдне оголення. За статистикою, про насильство повідомляють жінки 18–59 років, але є і старші жінки. Дуже мало про сексуальні злочини говорять чоловіки й діти. Є випадки, коли у дитини з’являються проблеми з концентрацією чи харчові розлади, і лише на сесії з психологом виявляється, що вона стала свідком сексуального насильства. Багато людей вважають, що головне, що вони вижили, і не звертаються за допомогою, тому кількість, названа Офісом Генерального прокурора — значно менша, ніж є насправді.

За словами Христини Кіт, найближчим часом на повну потужність має запрацюватиКоординаційний центр підтримки потерпілих і свідків при Офісі Генерального прокурора, який буде володіти ширшою інформацією в контексті потреб потерпілих і сервісів, куди також можна звертатися. Проте наразі держава не має жодних спеціалізованих послуг для постраждалих від сексуального насильства як воєнного злочину. Навіть Центр допомоги врятованим на сьогодні не фінансується державою і підтримується міжнародними організаціями.

«80% допомоги, яка надається постраждалим, надається громадськими організаціями. Це було допустимо у 2022-му році, але у 2024 це неприйнятно, каже Кіт. — Маючи велику систему соціальних і медичних послуг, у нас не можуть організувати системну й комплексну допомогу для постраждалих від катування і сексуального насильства. Для цього не потрібно окремих грошей, для цього потрібні навчені фахівці та системний підхід до роботи. Держава має сформувати довіру в постраждалих, тому що вони не підуть за допомогою до державних чи комунальних установ, якщо їм не буде забезпечено конфіденційності. А конфіденційність, особливо в малесеньких містечках це наріжний камінь всього».

Юристка каже, що постраждалі ставлять питання: для чого розповідати про те, що сталося? Бо навіть якщо зловмиснику винесуть заочний вирок, гарантії того, що людина отримає від держави медичну або психологічну реабілітацію — немає.

«Якщо правоохоронна система змінила підхід, методику і стратегію своєї роботи, то соціальна сфера цього не зробила. Окрема увага має звертатися на гендерну специфіку. Ми не маємо достатньо послуг для чоловіків, які пережили катування та каліцтво статевих органів. Ми навіть не маємо психотерапевтів, які готові з ними працювати. Якщо ми не придумаємо цю систему якісних послуг, то ми й надалі будемо мати таку маленьку статистику», — повідомила Христина Кіт.

Як тему сексуального насильства висвітлювати в медіа

Медіа мають чимало варіантів задля поширення інформації щодо сексуального насильства — це офіційна інформація та статистика, на кшталт Офісу генпрокурора, залучення експертів, пов’язаних із цією темою, і звісно, особисті історії постраждалих. Те, що робить цю тему особливою, — неусвідомлені ризики нашкодити як головному герою матеріалу, так і його родичам. Мирослава Квасниця радить журналістам перед початком роботи з постраждалими завжди проконсультуватися з психологом. «Аби постраждалі почали про це говорити, їх потрібно підготувати до цього, надати людині психологічну та соціальну підтримку, скерувати до медичної допомоги, якщо вона потрібна», — розповіла Мирослава. За її спостереженнями, журналісти частіше звертаються за статистикою постраждалих, а хотілося, щоб медіа приділяли більше уваги тому, що власне є насильством, як його ідентифікувати, щоб потерпілі розрізняли види й форми насильства та могли звернутися за допомогою.

Психолог має бути поруч і під час інтерв’ю. В процесі спілкування людина не повинна сидіти за столом, як на допиті — краще заздалегідь потурбуватися про комфортну атмосферу, зручні диванчики, запропонувати чай або каву. Людина має почувати себе в безпеці. Мирослава Квасниця радить журналістам завжди анонімізувати героя свого матеріалу, навіть якщо сама людина не проти говорити про сексуальне насильство відкрито. Річ у тім, що не завжди постраждалі усвідомлюють ризики та наслідки, адже у когось можуть бути родичі в окупації, і, окрім цього, тема насильства в Україні досі є табуйованою і реакція інших людей може бути непередбачуваною. Тому ще одне завдання, яке можуть виконувати медіа, — це поширення емпатії до постраждалих від насильства. Людина має отримати не лише психологічну та медичну допомогу — щоб уникнути венеричних хвороб чи небажаних вагітностей — а й підтримку суспільства.

Христина Кіт радить медіа підтримувати інформаційно законопроєкт про статус осіб, постраждалих від сексуального насильства під час війни, що передбачає систему невідкладних проміжних репарацій. Згідно з законом, постраждала особа зможе звернутися до уповноваженої установи чи людини, які проведуть оцінку потреб, а держава, своєю чергу, застосує комплекс допомоги для відновлення цієї людини. Але поки що це лише законопроєкт, і на думку Кіт, завдання медіа, правозахисників і громадських організацій — просувати його, щоб система таких послуг запрацювала.

Крім того, журналістам та правозахисникам варто комунікувати з міжнародними організаціями, які приїжджають до України, проводять моніторинги та займаються документуванням на деокупованих територіях. «Нам важливо поширювати інформацію двома мовами, щоб міжнародна спільнота англійською мовою читала все, що в нас відбувається. Тому це теж виклик і для правозахисних організацій, адже треба правильно формувати повідомлення та подавати інформацію», — каже юристка.

На її думку, якщо медіа почнуть більше повідомляти про цю проблему, то в Україні, можливо, нарешті з’являться державні програми для постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом.

Фото надані організаторами

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Sony не дала Insomniac Games сделать Resistance 4
GameMag
2025-02-08T21:12:52Z
Развод в несколько кликов — "Дия" готовит новую функцию
Telegraf
2025-02-08T20:06:46Z
Дія перестала работать: почему произошел масштабный сбой
Comments UA
2025-02-08T19:51:49Z
"Боты вовсю трудятся": Даниэль Вавра призвал фанатов поддержать Kingdom Come: Deliverance II на Metacritic
GameMag
2025-02-08T19:04:27Z
Глобальный сбой PlayStation: игры не запускаются почти 20 часов
Фокус
2025-02-08T18:57:24Z
В работе PlayStation Network возникли проблемы
Апостроф
2025-02-08T17:57:42Z
«Обесчещенный»: Энтузиаст перевел на русский язык плакаты и текстуры в Dishonored
GameMag
2025-02-08T17:13:48Z
iPad Air і MacBook Air стануть потужнішими від багатьох ПК
Portaltele
2025-02-08T16:52:58Z
Сервисы PlayStation рухнули и до сих пор не восстановились
GameMag
2025-02-08T16:19:20Z
Как правильно манифестировать желания в 2025 году — 3 техники, которые точно сработают
Marie Claire
2025-02-08T23:00:06Z
Такая баночка должна быть в каждом холодильнике: пикантная закуска за копейки
Telegraf
2025-02-08T20:30:40Z
Нужно ли выкидывать кошачьи усы: как "презент" от пушистика может изменить вашу жизнь
Знай
2025-02-08T19:51:58Z
Гороскоп на 9 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-08T18:45:31Z
Изысканный десерт, а не просто завтрак: рецепт творожной запеканки с тыквой
Фокус
2025-02-08T18:42:13Z
Финансовый гороскоп на неделю: кого из знаков Зодиака ждет прибыль 10-16 февраля
UAToday
2025-02-08T17:06:15Z
В каком возрасте наступает пик счастья? Ответ психологов удивит всех
Знай
2025-02-08T16:51:32Z
Секрет удачного кадра: 8 лайфхаков от профессионального фотографа
Marie Claire
2025-02-08T16:00:53Z
Сварили идеальное яйцо: ученые раскрыли необычный секрет их приготовления
Фокус
2025-02-08T15:51:10Z
В Китае оползень накрыл деревню: сколько пропавших без вести
Comments UA
2025-02-08T21:42:26Z
На Киевщине и в ряде областей раздается тревога: в чем причина
TSN
2025-02-08T19:36:42Z
В РФ умер капитан, причастный к убийству 59 гражданских в Грозе на Харьковщине
Gazeta UA
2025-02-08T19:16:52Z
Натариус присвоила принадлежавшие клиентке 850 тысяч гривен наследства: ей грозит 12 лет тюрьмы
Политека
2025-02-08T19:00:45Z
На Аляске упал самолет Cessna Caravan с 10 пассажирами: обломки нашли в морских льдах
Фокус
2025-02-08T18:54:34Z
В Киеве загорелся мужской монастырь: что известно
Telegraf
2025-02-08T18:36:40Z
Полиция повторно спасла семью, которая вернулась в Гуляйполе с эвакуации и получила ранения при обстрелах РФ
Комсомольская правда
2025-02-08T18:33:59Z
В церкви Выдубицкого монастыря в Киеве произошло задымление
Комсомольская правда
2025-02-08T16:58:13Z
В Москве сильно горит - что известно
Апостроф
2025-02-08T16:54:08Z
"Реал" без Лунина сыграл вничью против "Атлетико" в матче лидеров чемпионата Испании
TSN
2025-02-08T23:18:54Z
Брайтон несподівано вибив Челсі з Кубка Англії
Football.ua
2025-02-08T22:01:50Z
Фьюри впервые засветился на публике после поражения от Усика
Telegraf
2025-02-08T21:30:17Z
Еще один новичок: "Шахтер" объявил о трансфере бразильского форварда
TSN
2025-02-08T21:10:17Z
Украинский прыгун в высоту завоевал вторую подряд медаль на этапе Континентального тура
TSN
2025-02-08T21:09:59Z
"Цыганский король" в Манчестере: Фьюри избил британца с 28 поражениями
Telegraf
2025-02-08T20:48:51Z
"Жирона" с Цыганковым разгромно проиграла "Атлетику" в матче Ла Лиги
TSN
2025-02-08T17:36:41Z
Баба Ванга против Нострадамуса: ИИ предположил, кто из них победит в боксерском поединке
Фокус
2025-02-08T16:00:45Z
Беринчик - Дэвис: букмекеры не верят в украинского чемпиона
Telegraf
2025-02-08T15:30:30Z
В Киевской области работала ПВО: разлетались вражеские дроны
TSN
2025-02-08T23:36:19Z
Пока фронт приближается, власти Покровска закупают цветы почти на 100 тысяч гривен
Фокус
2025-02-08T21:51:19Z
Российский Су-25 нал Торецком сбил молодой солдат из Дубенщины выстрелом из "Иглы"
Комсомольская правда
2025-02-08T21:00:51Z
В Одессе запустили фейерверки, полиция ищет причастных – видео
Лига
2025-02-08T20:42:56Z
Платежки за централизованное отопление пересчитают: кому придется платить больше
Знай
2025-02-08T20:12:13Z
Кому повезет, а кому стоит быть осторожнее: Таро-гороскоп на 9 февраля
Comments UA
2025-02-08T19:18:05Z
Проезд в Киеве можно сделать бесплатным: депутат заявил, что деньги на это есть
Знай
2025-02-08T19:06:07Z
Серые руины и сожженные многоэтажки: в сети появились новые фото Торецка после семи месяцев боев
Telegraf
2025-02-08T18:57:22Z
Освободившийся из плена боец впервые увидит свою дочь
TSN
2025-02-08T17:06:58Z
Байдак "как на выпускном", ведущие — котята из "Шрека": мемы о Нацотборе-2025
Фокус
2025-02-08T23:36:08Z
Украина выбирает представителя на Евровидение 2025: главные события Нацотбора
Telegraf
2025-02-08T22:27:29Z
"Евровидение-2025": кто победил в нацотборе
TSN
2025-02-08T21:24:46Z
"Евровидение-2025": Танчинец раскритиковал финалистов нацотбора и заявил, что они не победят
TSN
2025-02-08T20:45:19Z
На Jerry Heil прямо во время выступления на сцене упали декорации
TSN
2025-02-08T20:21:52Z
Абіє довела до мурашек выступлением на нацотборе и просто со сцены заявила о домагательствах
TSN
2025-02-08T19:21:15Z
"Евровидение-2025": KHAYAT в финале нацотбора неожиданно подвела техника
TSN
2025-02-08T19:18:49Z
«Это лучшие мозги украинской сцены»: журналистку поразила одна из украинских певиц
Апостроф
2025-02-08T18:54:32Z
"Евровидение-2025": фаворитка Маша Кондратенко покорила эмоциональным выступлением на нацотборе
TSN
2025-02-08T18:51:32Z
Жжет металл: в ВСУ анонсируют лазерное оружие
Корреспондент
2025-02-08T23:51:28Z
Аналитики рассказали о будущем армии РФ после войны
Корреспондент
2025-02-08T23:30:04Z
Обугленное железо: военные показали остатки сбитого Су-25
Корреспондент
2025-02-08T23:06:13Z
Великобритания разрабатывает беспилотные морские катера для Украины: что изменят новые системы
Comments UA
2025-02-08T22:39:46Z
День ангела 9 февраля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-02-08T22:21:23Z
Церковный праздник 9 февраля: что нельзя делать сегодня, чтобы не привлечь несчастье в свою жизнь
Telegraf
2025-02-08T22:21:16Z
Более полусотни "Шахедов" атакуют Украину: какой курс БпЛА
Comments UA
2025-02-08T22:09:51Z
9 февраля 2025 года: мученика Никифора Антиохийского - что сегодня нельзя делать
Фокус
2025-02-08T22:00:01Z
Как Mirage 2000 изменят ход воздушных боев в Украине: эксперт ответил
TSN
2025-02-08T21:24:22Z
Определяет риск преждевременных родов: ученые назвали важнейший витамин для беременных
Фокус
2025-02-08T13:57:58Z
Как снова не набрать вес после похудения
TSN
2025-02-08T12:54:29Z
Витамин D и мозг: ученые нашли связь с памятью и старением, вы будете впечатлены
Знай
2025-02-08T11:51:05Z
Пять народных средств для крепкой рассады, которые знали наши бабушки: урожай будет большим на 100%
TSN
2025-02-08T10:36:30Z
Близнецы следовали двум разным диетам 12 недель: их результаты удивили ученых
Фокус
2025-02-08T10:21:26Z
100% успеха в лечении рака почек: ученые из США сделали прорыв
Знай
2025-02-08T09:51:39Z
Украинцы могут получить денежную помощь на лечение: какую сумму обещают
Знай
2025-02-08T09:21:23Z
С Днем стоматолога: короткие и красивые поздравления коллегам и родным
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:05Z
Этот тест обнаруживает сердечные заболевания на ранней стадии
Comments UA
2025-02-08T07:48:33Z
Деньги посыпятся с неба: финансовый таро-гороскоп на неделю
Comments UA
2025-02-08T23:06:37Z
Великобритания предоставит 25 миллионов фунтов на социальные программы в Украине
ZN UA
2025-02-08T22:27:51Z
Главное за 8 февраля: лимиты от "Ощадбанка", облавы от ТЦК, отмена субсидий и проблемы с долларами
Знай
2025-02-08T21:06:46Z
"Ощадбанк" установил лимиты на бесплатное снятие наличных: клиенты жалуются на солидную комиссию
Знай
2025-02-08T20:30:10Z
Продукты для детсадов Черкасс закупили по завышенным ценам: на переплату можно купить 17 дронов
Знай
2025-02-08T19:21:21Z
Тарифные нововведения: украинцам дали шанс меньше платить за свет, но не без нюансов
Знай
2025-02-08T18:36:30Z
Богатые платят меньше бедных: украинцам показали дикую несправедливость налоговой системы
Хвиля
2025-02-08T18:15:48Z
Некоторые украинцы могут получить две субсидии в одни руки: кому это доступно
Фокус
2025-02-08T17:00:55Z
Проблемы с долларами: в НБУ предупредили банки и украинцев, будьте внимательны при обмене валют
Знай
2025-02-08T16:36:29Z
Остановились по требованию полиции - получили штраф: как избежать ловушки от правоохранителей
Знай
2025-02-08T18:21:15Z
Их выпустили всего 1500: в Киеве засветился заряженный 700-сильный пикап за $100 000
Фокус
2025-02-08T09:36:12Z
Аренда авто в Киеве: практический гид по выбору транспорта
AutoCentre
2025-02-08T07:41:00Z
Почему в Германии нельзя ездить на авто с полупустым баком: ответ удивит
GlavRed
2025-02-08T04:27:20Z
Зимой электромобили теряют до 37% заряда – но не все: какие кары не боятся холода
Знай
2025-02-07T20:51:16Z
Эксперты объяснили, что произойдет, если заправить машину бензином с высоким октановым числом
UAToday
2025-02-07T20:48:24Z
От создателя "Мивины": представлен дешевый электрокар с запасом хода 180 км
Фокус
2025-02-07T16:36:44Z
Необычный мотоцикл Honda в заводской коробке продали за $200 000
Фокус
2025-02-07T14:42:55Z
Культовая капсула времени: найден редкий 23-летний Nissan с пробегом 360 км
Фокус
2025-02-07T11:36:22Z
ЕС наложит санкции на 25 китайских компаний
Хвиля
2025-02-08T23:00:12Z
Трамп уже сделал Путину "три больших подарка" - Newsweek
Gazeta UA
2025-02-08T22:54:16Z
Прекращение огня может произойти уже скоро: Украина предложила Трампу "соглашение века"
Знай
2025-02-08T21:30:23Z
Дмитрий Лубинец показал разговор с российскими военнопленными перед недавним обменом
ZN UA
2025-02-08T20:58:27Z
"Взаимодействие это не переговоры": чего ждать от встречи Трампа с Путиным
TSN
2025-02-08T20:54:31Z
Зеленский и НАТО обсудили новые дальнобойные возможности Украины
Comments UA
2025-02-08T20:27:55Z
Может ли РФ скрыть запуск "Орешника": эксперт по ракетно-ядерному вооружению объяснил
TSN
2025-02-08T20:06:04Z
Израильские военные заявили об ударе по складу оружия ХАМАС на юге Сирии
Апостроф
2025-02-08T19:24:34Z
Глава Военного комитета НАТО приехал в Киев и провел встречи с Зеленским и Сырским
Комсомольская правда
2025-02-08T19:19:03Z