MY.UAНовини
Не заборонена тема, а воєнний злочин: чому медіа мають більше говорити про сексуальне насильство
Не заборонена тема, а воєнний злочин: чому медіа мають більше говорити про сексуальне насильство

Не заборонена тема, а воєнний злочин: чому медіа мають більше говорити про сексуальне насильство

У Lviv Media Hub розповіли про роль медійників у підтримці постраждалих від сексуальних злочинів.

Станом на початок березня 2024 року Офіс генерального прокурора розслідує 274 кримінальні провадження за фактами сексуального насильства під час війни. Найбільше випадків було виявлено в Херсонській, Київській і Донецькій областях, але справжня кількість таких злочинів невідома не всі постраждалі готові розказати про це, на деокупованих територіях зокрема.

Мережа DOCU/CLUB спільно з командою Львівського медіафоруму та Асоціацією жінок-юристок України «ЮрФем» ініціювала дискусію «Сексуальне насильство, пов’язане з війною: документування та розслідування», аби не лише обговорити проблему насильства як воєнного злочину, а й окреслити правильні шляхи висвітлення цієї чутливої теми в медіа.

До дискусії долучилися голова правління «ЮрФем» Христина Кіт і координаторка Центру допомоги врятованим Мирослава Квасниця. Модерувала захід аналітикиня Львівського медіафоруму та ГО «Жінки в медіа» Зоя Красовська.

Чому сексуальне насильство теж воєнний злочин і як допомогти постраждалим

Тема сексуального насильства і в мирний час є доволі стигматизованою. За словами Мирослави Квасниці, самé суспільство часто осуджує тих жінок, які постраждали від таких злочинів. «Жодним чином ми не можемо схилятися до того, що постраждалій особі варто було вчинити якось по-іншому. Жінки, які зазнали сексуального насильства, нерідко самі себе звинувачують, що нібито невчасно вийшли з підвалу або не так себе повели. Але під час війни або будь-якого іншого конфлікту, варто акцентувати на тому, що у потерпілих немає вибору. Все, що відбувається, коли у нападника є зброя це завжди примус», — каже Мирослава.

Мирослава Квасниця

Христина Кіт додала, що крім стигматизації та звинувачення постраждалих, існує проблема страху звернутися за допомогою. Ця проблема поширена в багатьох країнах, де відбуваються внутрішні або зовнішні збройні конфлікти, проте війна в Україні має свої особливості. «Ми маємо говорити про виклики та потреби постраждалих у контексті репарації та відновлення, зокрема на міжнародну спільноту, бо інколи, коли спілкуєшся з міжнародними експертами, вони уявляють збройний конфлікт в Україні як, наприклад, у Ліберії чи Колумбії, які були внутрішніми конфліктами. У них вимальовується відповідний портрет потерпілих. Тому, щоб адвокатувати інтереси України й інтереси постраждалих, нам потрібно знати особливості збройних конфліктів інших держав і вміти говорити про свої особливості, потреби та виклики», — каже юристка.

За її словами, обізнаність у світі щодо війни в Україні дуже низька, тому варто спілкуватися з постраждалими від схожих злочинів з інших держав. Їхні представники також мають голос в ООН та інших організаціях, тож мають вплив на прийняття рішень на міжнародному рівні.

Христина Кіт

Різниця між ординарним злочином і воєнним злочином сексуального насильства полягає в тому, що людина, яка його вчиняє, усвідомлює наявність збройного конфлікту та використовує його на посилення цього збройного конфлікту або як його інструмент. Обставини, в яких цей злочин вчиняється, є обставинами примусу, до яких належать окупація, наявність зброї, військової техніки та військових чужої країни. Вибір людини може полягати між життям або рятуванням близьких і згодою на статевий акт. Навіть коли людина погодилася, то обставини, в яких вона сказала «так», є примусовими та не можуть свідчити про жодну добровільну згоду, на відміну від ординарного сексуального насильства.

Згідно зі статистикою Офісу Генерального прокурора, станом на початок березня постраждалими від сексуального насильства під час повномасштабної війни зафіксували 177 жінок, 97 чоловіків, 13 неповнолітніх, серед яких 12 дівчат та один хлопець. За даними прокуратури, сексуальне насильство може набувати дуже різних форм, зокрема зґвалтування, каліцтво або насильство над статевими органами, примусове оголення, погрози, примус дивитися на сексуальну наругу над близькими особами, що особливо часто фіксувалося щодо рідних військових Збройних Сил України на окупованих територіях. Найбільша кількість таких злочинів зафіксована в Херсонській області — 80, у Київській — 53, Донецькій — 73 Харківський — 28. Очевидно, що найбільше випадків у тих регіонах, де активніше розгорталися бойові дії.

Постраждалі від сексуального насильства можуть звернутися за допомогою не лише до правоохоронців, а й до Центру допомоги врятованим, який діє в 11 містах України. Мирослава Квасниця розповіла, що Центр був створений для того, аби допомагати всім людям, хто постраждав від війни, зокрема й від сексуального насильства. За її словами, дуже багато людей не можуть себе ідентифікувати як постраждалих, адже вони не розуміють, що примус роздягатися на блокпостах на очах у дітей — це теж сексуальне насильство, а саме — привселюдне оголення. За статистикою, про насильство повідомляють жінки 18–59 років, але є і старші жінки. Дуже мало про сексуальні злочини говорять чоловіки й діти. Є випадки, коли у дитини з’являються проблеми з концентрацією чи харчові розлади, і лише на сесії з психологом виявляється, що вона стала свідком сексуального насильства. Багато людей вважають, що головне, що вони вижили, і не звертаються за допомогою, тому кількість, названа Офісом Генерального прокурора — значно менша, ніж є насправді.

За словами Христини Кіт, найближчим часом на повну потужність має запрацюватиКоординаційний центр підтримки потерпілих і свідків при Офісі Генерального прокурора, який буде володіти ширшою інформацією в контексті потреб потерпілих і сервісів, куди також можна звертатися. Проте наразі держава не має жодних спеціалізованих послуг для постраждалих від сексуального насильства як воєнного злочину. Навіть Центр допомоги врятованим на сьогодні не фінансується державою і підтримується міжнародними організаціями.

«80% допомоги, яка надається постраждалим, надається громадськими організаціями. Це було допустимо у 2022-му році, але у 2024 це неприйнятно, каже Кіт. — Маючи велику систему соціальних і медичних послуг, у нас не можуть організувати системну й комплексну допомогу для постраждалих від катування і сексуального насильства. Для цього не потрібно окремих грошей, для цього потрібні навчені фахівці та системний підхід до роботи. Держава має сформувати довіру в постраждалих, тому що вони не підуть за допомогою до державних чи комунальних установ, якщо їм не буде забезпечено конфіденційності. А конфіденційність, особливо в малесеньких містечках це наріжний камінь всього».

Юристка каже, що постраждалі ставлять питання: для чого розповідати про те, що сталося? Бо навіть якщо зловмиснику винесуть заочний вирок, гарантії того, що людина отримає від держави медичну або психологічну реабілітацію — немає.

«Якщо правоохоронна система змінила підхід, методику і стратегію своєї роботи, то соціальна сфера цього не зробила. Окрема увага має звертатися на гендерну специфіку. Ми не маємо достатньо послуг для чоловіків, які пережили катування та каліцтво статевих органів. Ми навіть не маємо психотерапевтів, які готові з ними працювати. Якщо ми не придумаємо цю систему якісних послуг, то ми й надалі будемо мати таку маленьку статистику», — повідомила Христина Кіт.

Як тему сексуального насильства висвітлювати в медіа

Медіа мають чимало варіантів задля поширення інформації щодо сексуального насильства — це офіційна інформація та статистика, на кшталт Офісу генпрокурора, залучення експертів, пов’язаних із цією темою, і звісно, особисті історії постраждалих. Те, що робить цю тему особливою, — неусвідомлені ризики нашкодити як головному герою матеріалу, так і його родичам. Мирослава Квасниця радить журналістам перед початком роботи з постраждалими завжди проконсультуватися з психологом. «Аби постраждалі почали про це говорити, їх потрібно підготувати до цього, надати людині психологічну та соціальну підтримку, скерувати до медичної допомоги, якщо вона потрібна», — розповіла Мирослава. За її спостереженнями, журналісти частіше звертаються за статистикою постраждалих, а хотілося, щоб медіа приділяли більше уваги тому, що власне є насильством, як його ідентифікувати, щоб потерпілі розрізняли види й форми насильства та могли звернутися за допомогою.

Психолог має бути поруч і під час інтерв’ю. В процесі спілкування людина не повинна сидіти за столом, як на допиті — краще заздалегідь потурбуватися про комфортну атмосферу, зручні диванчики, запропонувати чай або каву. Людина має почувати себе в безпеці. Мирослава Квасниця радить журналістам завжди анонімізувати героя свого матеріалу, навіть якщо сама людина не проти говорити про сексуальне насильство відкрито. Річ у тім, що не завжди постраждалі усвідомлюють ризики та наслідки, адже у когось можуть бути родичі в окупації, і, окрім цього, тема насильства в Україні досі є табуйованою і реакція інших людей може бути непередбачуваною. Тому ще одне завдання, яке можуть виконувати медіа, — це поширення емпатії до постраждалих від насильства. Людина має отримати не лише психологічну та медичну допомогу — щоб уникнути венеричних хвороб чи небажаних вагітностей — а й підтримку суспільства.

Христина Кіт радить медіа підтримувати інформаційно законопроєкт про статус осіб, постраждалих від сексуального насильства під час війни, що передбачає систему невідкладних проміжних репарацій. Згідно з законом, постраждала особа зможе звернутися до уповноваженої установи чи людини, які проведуть оцінку потреб, а держава, своєю чергу, застосує комплекс допомоги для відновлення цієї людини. Але поки що це лише законопроєкт, і на думку Кіт, завдання медіа, правозахисників і громадських організацій — просувати його, щоб система таких послуг запрацювала.

Крім того, журналістам та правозахисникам варто комунікувати з міжнародними організаціями, які приїжджають до України, проводять моніторинги та займаються документуванням на деокупованих територіях. «Нам важливо поширювати інформацію двома мовами, щоб міжнародна спільнота англійською мовою читала все, що в нас відбувається. Тому це теж виклик і для правозахисних організацій, адже треба правильно формувати повідомлення та подавати інформацію», — каже юристка.

На її думку, якщо медіа почнуть більше повідомляти про цю проблему, то в Україні, можливо, нарешті з’являться державні програми для постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом.

Фото надані організаторами

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Теги за темою
російська агресія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Готуйте гаманці: тарифи на водопостачання та водовідведення зростуть
Знай
2024-12-03T10:12:20Z
В Одесі монтують новорічну ялинку з українськими орнаментами
УкраинФорм
2024-12-03T09:57:58Z
ЗСУ звільнили Новомлинськ – Deep State
TSN
2024-12-03T09:51:45Z
Під посиленою охороною: партизани показали, де росіяни ховають ракетоносій «Адмірал Макаров»
УкраинФорм
2024-12-03T09:42:31Z
Після атаки дронів на Тернопільщині відновили електропостачання
1News
2024-12-03T09:39:55Z
Росіяни проводять штурми на вовчанському напрямку без техніки — військовий
ZN UA
2024-12-03T09:39:14Z
«Росія не хоче евакуювувати цих людей, вони – живі свідки». Як живе Курщина, підконтрольна ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2024-12-03T09:30:50Z
На Донеччині затримали пенсіонерку, яка передавала ворогу дані про ЗСУ
InternetUA
2024-12-03T09:27:18Z
З грошима, на роботі та в особистому житті: 4 знакам зодіаку щастить у житті
GlavRed
2024-12-03T09:27:04Z
Необхідно підготувати законодавчу базу під післявоєнні вибори - Шуляк
УкраинФорм
2024-12-03T10:15:26Z
Економіка, культура та відбудова: мери Києва і Вільнюса обговорили подальшу співпрацю
УкраинФорм
2024-12-03T10:13:37Z
Облік населення і «ухилянтів»: нардепка озвучила свою версію роздачі 1000 гривень
Комсомольская правда
2024-12-03T10:13:17Z
Причиною пандемії COVID-19 став лабораторний витік вірусу - комітет Конгресу США
УкраинФорм
2024-12-03T10:09:35Z
У Польщі затримали російського опозиціонера та його дружину через "пакунок від українських волонтерів"
TSN
2024-12-03T10:09:33Z
Хаос, відступ, пригнічені росіяни – нові деталі щодо ситуації в Сирії
Украина Криминальная
2024-12-03T10:09:07Z
Україна зробила жорстку заяву про "гарантії безпеки" та НАТО
Хвиля
2024-12-03T09:57:36Z
"Домовлятимуться" про мир в Україні: Сіярто приїхав у Москву до Лаврова
24tv
2024-12-03T09:54:26Z
Зеленський сигналізує, що готовий до мирних переговорів із РФ, але є нюанс - WSJ
GlavRed
2024-12-03T09:51:24Z
Як часто потрібно прати рушники з ванної: відповідь неабияк здивує
24tv
2024-12-03T10:15:46Z
Коронавірус, ймовірно, виник в Ухані за фінансової підтримки американської компанії — звіт Конгресу США
Комсомольская правда
2024-12-03T10:03:17Z
Столичний лікар-гінеколог вносив у систему «Helsi» інформацію про прийоми пацієнтів, які не проводив
Украина Криминальная
2024-12-03T09:51:48Z
Хірурги Вінниці прооперували пацієнтку з рідкісною пухлиною правого наднирника
ГЛАВКОМ NET
2024-12-03T09:48:07Z
У ЗСУ зробили перший крок у цифровізації медичної документації
УкраинФорм
2024-12-03T09:22:12Z
Японія створювала найстрашнішу біологічну зброю під час Другої світової: знайдено докази
Фокус
2024-12-03T09:00:22Z
Дієтологи назвали чаї, які регулюють цукор у крові
24tv
2024-12-03T07:12:31Z
Як зрозуміти, що біль в грудях небезпечний
24tv
2024-12-03T06:06:01Z
FDA заборонила у всьому світі інгредієнт газованої води
Portaltele
2024-12-03T05:36:16Z
Критики у захваті: перший серіал Всесвіту DC Джеймса Ганна дебютував з ідеальними 100% на Rotten Tomatoes
ITC
2024-12-03T10:16:38Z
Дружина Остапчука заговорила про майбутнє весілля і вперше розкрила, як він їй освідчився
TSN
2024-12-03T10:03:15Z
Відома українська співачка шокувала, як через шахраїв залишилася без будинку та грошей
TSN
2024-12-03T09:51:00Z
Кіно у грудні: подорож у часі від Земекіса, збори ОСББ від «Мамахихотала» та «Їжак Сонік 3»
Комсомольская правда
2024-12-03T09:27:05Z
MELOVIN на музичній премії неочікувано злився у поцілунку з відомою співачкою
TSN
2024-12-03T09:21:50Z
Klavdia Petrivna, Монатік і Сердючка: названо переможців премії MUZVAR AWARDS 2024
24tv
2024-12-03T09:21:17Z
"Майже гола" ялинка: тренд, який набирає популярності серед знаменитостей
24tv
2024-12-03T09:15:29Z
Меган Фокс зізналася, як троє дітей відреагували на її вагітність
Фокус
2024-12-03T09:06:49Z
Мадонна поділилася рідкісними сімейними знімками з батьком і дітьми
Фокус
2024-12-03T09:00:59Z
Озвучено особливості переважного права на купівлю земельної ділянки
AgroNews
2024-12-03T10:15:55Z
Укрпошта з 4 грудня починає виплати за програмою «Зимова єПідтримка»
УкраинФорм
2024-12-03T10:04:19Z
В Україні дорожчають крупи: які ціни на гречку та рис
24tv
2024-12-03T10:03:35Z
Коли в Україні проведуть індексацію пенсій
24tv
2024-12-03T10:03:27Z
НІБУЛОН зекономив на паливі $500 тис
AgroPortal
2024-12-03T10:00:21Z
В Україні дорожчають молокопродукти - виробники назвали причину
УкраинФорм
2024-12-03T09:52:03Z
Незвична динаміка долара: що відбувається на валютному ринку сьогодні
24tv
2024-12-03T09:48:13Z
Залізниця РФ опинилась в "найглибшому провалі" - ЗМІ
Корреспондент
2024-12-03T09:36:49Z
Українцям перерахують плату за доставку газу: до чого готуватися споживачам
24tv
2024-12-03T09:33:14Z
Ще один журналіст-розслідувач переховується від армії – ЗМІ
Знай
2024-12-03T10:15:03Z
Працюють більше, ніж поляки: які зарплати українців в Польщі і де найбільше платять
Фокус
2024-12-03T10:12:45Z
США передадуть Україні новий пакет військової допомоги на $725 мільйонів
360ua.news
2024-12-03T10:12:34Z
Платять не усі: хто не віддає 5% військового збору при продажу авто з 1 грудня
Фокус
2024-12-03T10:06:24Z
Дві українки потрапили до списку «100 жінок року» за версією BBC
Детектор М
2024-12-03T10:04:29Z
У Німеччині представили ударний дрон HX-2: його отримають ЗСУ
24tv
2024-12-03T10:04:18Z
Генерал Кривонос пояснив, чому військові самовільно залишають свої частини
ГЛАВКОМ NET
2024-12-03T09:57:45Z
"Пенсією можна підтертися": скільки молодий ветеран отримує від держави після поранення
TSN
2024-12-03T09:51:39Z
Дитина дізналася правду про Санта Клауса: як зберегти чари Нового року в серці малюка і не брехати
Знай
2024-12-03T09:51:15Z
Тернопільщина та Рівненщина знову під ударом: головне про нічну атаку 3 грудня
24tv
2024-12-03T10:09:27Z
На Одещині ВАЗ збив двох прикордонників на блокпосту, один з них загинув
Комсомольская правда
2024-12-03T10:07:43Z
Атака на інфраструктурний об'єкт Рівненщини: ДСНС показали фото наслідків
TSN
2024-12-03T10:03:44Z
Росіяни атакували енергетичні об'єкти на Рівненщині та Тернопільщині: частково немає світла та води
Комсомольская правда
2024-12-03T10:01:58Z
Чоловік ігнорував повістки через страх: у суді вирішили його долю
Политека
2024-12-03T10:00:26Z
Поліцейські викрили 48-річного жителя Ізмаїльського району у вбивстві
Украина Криминальная
2024-12-03T09:54:05Z
Із прифронтової громади Запорізької області евакуювали ще трьох дорослих та дитину
УкраинФорм
2024-12-03T09:39:10Z
ДТП у Дніпрі: у поліції заперечили, що слідчий відмовився спілкуватися з батьками загиблої дитини
Фокус
2024-12-03T09:36:55Z
Обстріл Рівненщини: ліквідували пожежу на енергетичному об’єкті
УкраинФорм
2024-12-03T09:33:07Z
Україна опустилася на одну сходинку в рейтингу націй Кубка Біллі Джин Кінг
УкраинФорм
2024-12-03T10:15:55Z
В Німеччині відправили до в'язниці чотирьох вбивць неповнолітніх баскетболістів з України
24tv
2024-12-03T10:03:00Z
Сьогодні футболістки збірної України зіграють матч-відповідь проти Бельгії
УкраинФорм
2024-12-03T10:00:03Z
Не Кличко: названо наступного суперника Дюбуа в титульному бою
24tv
2024-12-03T09:48:15Z
Зінченко, Жезус та Ківьор можуть покинути Арсенал у 2025 році
Football.ua
2024-12-03T09:46:59Z
Майстри українського таеквон-до виграла 20 медалей Кубка Європи у Софії
УкраинФорм
2024-12-03T09:46:00Z
Українські танцювальні дуети здобули медалі на турнірах у Європі
УкраинФорм
2024-12-03T09:24:18Z
Вест Гем спробує підписати Шеркі
Football.ua
2024-12-03T09:22:47Z
Жеребкування Євро-2025: з ким може зіграти збірна Україна U-21, коли і де дивитися жеребкування
24tv
2024-12-03T09:15:35Z
Яка червона риба найкраща для домашнього засолювання: поради професійних кухарів
TSN
2024-12-03T09:51:13Z
Як Львів готується до свят: Святий Миколай у кросівках і збанкрутілі ресторани
Комсомольская правда
2024-12-03T09:34:38Z
Вони підкорюють серця: 5 жіночих імен, які найбільше притягують чоловіків
24tv
2024-12-03T09:33:49Z
Навіщо француженки ставлять миску з оцтом у духовку
GlavRed
2024-12-03T09:27:10Z
Ніколи не фотографуйте ці 5 речей: накличете лихо на себе і дім
24tv
2024-12-03T09:00:43Z
Коли котлети та курочка вже не так смакують: як приготувати хека на сковороді
24tv
2024-12-03T08:54:47Z
Які продукти можуть зберігатися без холодильника роками: поради при блекауті
Политека
2024-12-03T08:40:47Z
Гороскоп на завтра 4 грудня: Водоліям - хвиля успіху, Козерогам - невдача
GlavRed
2024-12-03T08:27:54Z
Можете впізнати себе: які знаки зодіаку найчастіше сваряться з партнером
24tv
2024-12-03T07:09:16Z
Xiaomi 15 Ultra: новий флагман отримає гігантську камеру, але батарею меншу, ніж у конкурентів
ITC
2024-12-03T10:16:53Z
Українцям пояснили, як працює сучасний Wi-Fi роутер
InternetUA
2024-12-03T10:16:43Z
OPPO Enco Air4 в Україні: ANC до 32 дБ, до 43 годин автономної роботи, та ціна 3499 грн
ITC
2024-12-03T10:16:35Z
Огляд навушників Beyerdynamic DT 1770 PRO MK II та DT 1990 PRO MK II: гідне оновлення професійних флагманів
ITC
2024-12-03T10:16:30Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 увійшла до четвірки найпопулярніших ігор на ПК і Xbox у США
ITC
2024-12-03T10:16:19Z
The Browser Company розробляє браузер з ШІ-функціями Dia
Детектор М
2024-12-03T10:15:24Z
Відбувался галузева нарада з обговорення питань бронювання персоналу інтернет-провайдерів
InternetUA
2024-12-03T10:13:59Z
Поблизу Землі пролетять два велетенські астероїди
1News
2024-12-03T10:06:18Z
Вчені створили нешкідливий порошок, що поглинає парниковий газ із повітря
ГЛАВКОМ NET
2024-12-03T09:45:56Z
Відео дня: у Mercedes-Benz вперше розповіли, як працює гібридна система болідів “Формули-1”
AutoGeek
2024-12-03T09:54:42Z
Новий електричний кросовер DS отримав офіційне ім’я та розкрив інтер’єр
AutoGeek
2024-12-03T09:22:34Z
Toyota освіжила зовнішність високопродуктивного хетчбека Yaris
AutoCentre
2024-12-03T09:13:10Z
З запасом ходу понад 1000 км: кросовер Avatr 11 отримав гібридну версію
AutoGeek
2024-12-03T08:54:52Z
Кросовери і новинки ринку: названо найпопулярніші авто в Україні
Фокус
2024-12-03T08:36:27Z
Власник Cybertruck знайшов величезний недолік, який робить цей пікап найгіршим рішенням для зими
24tv
2024-12-03T08:33:46Z
Електричне купе Maserati GranTurismo отримало ювілейну спецсерію
AutoGeek
2024-12-03T08:24:37Z
Більшість – гібриди: у Китаї назвали десять найкращих двигунів 2024 року
AutoGeek
2024-12-03T08:12:41Z
Названі бестселери українського ринку нових авто: Renault Duster у лідерах
AutoCentre
2024-12-03T08:12:12Z