Прощена неділя: традиції свята
17 березня християни східного обряду відзначають Прощену неділю. Її святкують в останній день Масничного тижня. Наступного дня починається Великий піст.
Що прийнято робити у свято
У цей день потрібно звільнитися від образ, пробачити всіх кривдників і самому вибачитися. Це дозволить увійти у Великий піст з легким серцем.
Якщо людина не може пробачити, їй треба сходити до храму на сповідь. Слід також помолитися за кривдника та поставити свічку за здоров'я.
В останній день Масляної традиційно влаштовували гуляння, ходили в гості та спалювали опудало зими. Прощена неділя – це останній день, коли можна їсти яйця та молочні продукти.
У свято також прийнято відвідувати церкву, де відбувається богослужіння. Під час служби читають частину Нагірної проповіді, де йдеться про прощення ближніх.
Як просити пробачення у Прощену неділю
Це свято передує Великому посту – часу підготовки до Великодня. Його сенс полягає не так у відмові від їжі, як у духовній підготовці. Тому в цей день необхідно щиро попросити пробачення та пробачити. Це допоможе увійти у піст з легким серцем.
Важливо не лише вибачитися, а й пробачити. Бо прихована образа не дозволить повністю очиститися під час посту.
За традицією, необхідно сказати «Пробач мені, якщо можеш!». У відповідь слід вимовити «Бог простить і я прощаю».
Сенс її полягає у тому, що Бог має пробачити, оскільки люди грішні і не можуть повною мірою усвідомити, кого прощати, а кого – ні.
Молитва у Прощену неділю
Спаситель, навчи мене пробачити від щирого серця всіх, хто чимось мене образив. Я знаю, що не маю права на помилування, що не можу постати перед тобою з почуттями ворожнечі, які таяться в моїй душі. Зачерствіло моє серце! Немає в мені любові! Допоможи мені, Господи! Молю Тебе, навчи мене пробачити тих, хто образив мене, як сам Ти Бог мій, на хресті пробачив ворогів твоїх! Амінь.