Росія - це світовий кіберпрецендент злочинності: вона вже запустила у себе державну кібернаступальну програму й фактично виховує хакерів, щоб нищити важливі українські об'єкти. Але Україна теж реалізує свій кібернаступ.
Працює як сама, так і разом з партнерами. Серед наймасштабнішого останнього досягнення - блокування поставки комплектуючих для партії російських "Шахедів" і крилатих ракет. Деталі розкрив начальник управління Департаменту кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк в ефірі телемарафону. Він нагадав, що у переліку українських спецоперацій, найцінніше - це розвідувальні речі.
"Така інформація, яка дає перевагу саме твоїм силам. Ті речі, якими ми найбільше пишаємося, але не можемо сказати... По "Шахедам" - це один із прикладів. Ми дуже серйозно працюємо над припиненням ланцюжків поставки частин озброєння до РФ. Минулого року ми припинили постачання "свердломоторів" на 1600 "Шахедів", а також 4 тисяч мікросхем для російських крилатих ракет. Це лише один з прикладів", - заявив Вітюк.
Водночас він пригадав ще один епізод російського сорому: виявляється, в рамках деяких кібератак, українцям дистанційно вдавалося зламати нафтові насоси на свердловинах. Тобто перекрити "грошовий потік" Путіна. "Встановлювали певну кількість обертів, це призводило до аварій", - пояснив держслужбовець.
Він акцентував, що зараз у багатьох філігранних операціях Збройних силах України є кіберкомпонент, важливість якого важко переоцінити. Ця війна розпочалася ще десять років назад, але саме зараз вона набула безпрецедентних обсягів. "Це дійсно перша у світі кібервійна", - підкреслив Вітюк.
Водночас він пояснив, якої еволюції досягли українські спеціалісти за цей важкий час. "Я так скажу, нас атакують щодня. В минулому 2023 році СБУ опрацювала 4500 тисячі кібератак - це в середньому 10-15 кіберінцидентів на день. Аналогічна цифра приблизно була у 2022 році, а у 2021, до початку повномасштабного вторгнення, було (кібератак - УНІАН) 1400. Тобто в три рази у нас відбулося зростання", - сказав Вітюк.
Водночас Україна навчилася нейтралізувати відповідні загрози ще на початкових етапах, хоча слід розуміти, що захистити абсолютно все так званим "кіберпарканом" - нереальна задача, акцентував він.
Вітюк нагадав, що за кожною відбитою кібератакою стоїть попередження реальної шкоди нашій державі та людям. "Я наведу приклад: зламали комп'ютер і месенджери одного військового, дізналися точний час та місце збору - далі приліт, десятки жертв, "двохсотих", - заявив начальник управління Департаменту кібербезпеки СБУ.
Також Вітюк прокоментував масштабний збій у роботі оператора "Київстар", коли без зв'язки залишилося близько 20 млн абонентів. Головна небезпека інциденту полягала у тому, що українці у деяких регіонах не могли почути, коли є тривога. "Я хочу сказати, що якби не було зв'язку у Київстарі ще десь приблизно тиждень, був дуже великий ризик того, що впадуть й інші оператори. Тому що вони були не готові до такого навантаження", - пояснив він.
Водночас в СБУ знають, що Росія запустила у себе державну кібернаступальну програму, що вона готується атакувати весь світ.
"Що це значить? Вони навчають студентів вищих навчальних закладів кібернаступальним дисциплінам, по суті навчають хакерів... Вивчають, як саме нищити об'єкти енергетики, об'єкти логістики, об'єкти життєвого забезпечення. Такого ніде у світі немає... Фактично сьогодні Росія готує злочинців... Росія повним ходом готується до світової кібервійни... Готується атакувати весь світ", - попередив Вітюк.
У Росії ліг сервер спецзв’язку Міноборони
Згадуючи про успіх українських кіберпрофесіоналів, варто пригадати про ще один красномовний епізод: коли в Росії ліг сервер спецзв’язку Міноборони. Це сталося 30 січня 2024 року.
І йшлося не просто про кібератаку, а про обман російської спецслужби ФСБ - повну нейтралізацію програмного забезпечення, яке вона ж і ухвалила. Цей випадок коментувало Головне управління розвідки України.