MY.UAНовини
знайома небезпека: ковід залишається лідером за показниками смертності
знайома небезпека: ковід залишається лідером за показниками смертності

знайома небезпека: ковід залишається лідером за показниками смертності

Олена ПАНАСЮК, доктор медичних наук, інфекціоніст, керівник Центру інфекційних уражень нервової системи

Відтоді, як Всесвітня організація охорони здоров’я скасувала статус пандемії COVID-19, минуло вже десять місяців. За цей час ми почали вважати коронавірус звичайним сезонним ГРВІ, й навіть офіційна статистика МОЗ нині розміщує його у графі "гострі респіраторні вірусні захворювання". Правда і те, що нові штами ковіду, зокрема, численні нащадки "Омікрону", є далеко не такими смертельними, як перші різновиди вірусу, які ще три роки тому щодня забирали життя тисяч людей.

Однак чи можна справді вважати, що небезпека вже минула, і коронавірус перетворився на звичайну застуду?

Спробуємо розібратися.

Смертельна статистика

Згідно з актуальними даними МОЗ, протягом нинішнього епідсезону (з 2 жовтня 2023 року до 3 березня 2024 року) на грип та ГРВІ в Україні перехворіло 3 443 811 осіб – тобто фактично кожний десятий українець. Водночас кількість випадків COVID-19 за цей період, за офіційними даними, дорівнює 145 516. Отже, у структурі всіх ГРВІ – зареєстровані випадки коронавірусу складають лише 4,2%.

Водночас COVID-19 залишається лідером за показниками смертності: якщо з початку епідсезону від ускладнень грипу помер 61 українець (у тому числі 2 дітей), то коронавірус забрав життя аж 793 людей (у тому числі 4 дітей до 17 років).

Відтак, порівняно з часами пандемії, люди справді менше хворіють на COVID-19, проте він досі викликає непропорційно більше смертей, ніж навіть його основний "конкурент" – грип. Зокрема, з 26 лютого до 3 березня в Україні було зафіксовано 30 смертей від коронавірусу, 1 смерть від грипу та 2 смерті від мікст-інфекції (у померлих одночасно виявили і вірус грипу, і SARS-CoV-2).

Вакцинація: страхи вигадані та реальні

Найкращим захистом від коронавірусу офіційно вважається вакцинація, хоча у рекомендаціях ВООЗ та виробників вакцин підкреслюється, що щеплення повністю захистить вас від захворювання. Адже зазвичай хворіють всі – і щеплені, і нещеплені, однак вакциновані люди мають значно менший ризик розвитку ускладнень та смерті. МОЗ України рекомендує курс вакцинації проти COVID-19, який складається з двох щеплень та першого бустера. Для груп ризику (вагітних, людей старше 60 років, медиків, людей з ослабленим імунітетом або супутніми захворювання) рекомендується зробити додатковий бустер через 6 місяців після першого.

Втім, статистика МОЗ показує, що наразі перший бустер зробили лише понад 3,3 млн українців, а обидві дози вакцини отримали 12,2 млн. Українці не поспішають вакцинуватися, і тому є декілька причин. З одного боку, після завершення пандемії люди легковажно ставляться до коронавірусу – хоча, як ми бачимо, він продовжує забирати людські життя. З іншого, багато хто побоюється ускладнень від самої вакцинації.

Дійсно, за майже чотири роки з моменту появи перших вакцин, дослідники назбирали чимало даних про побічні ефекти і небажані наслідки. Їхній спектр досить широкий: від алергій та анафілактичного шоку до розвитку серйозних кардіологічних та неврологічних захворювань, які здатні призвести до смерті або інвалідності.

Зокрема, нещодавнє дослідження, опубліковане в журналі Vaccine, підтвердило зв'язок між мРНК-вакцинами Pfizer і Moderna та розвитком міокардиту (запалення серцевого м'яза) і перикардиту (запалення зовнішньої оболонки серця). Крім того, дослідники виявили рідкісний побічний ефект у вакцини AstraZeneca – гострий розсіяний енцефаломієліт. Це гостре автоімунне захворювання, при якому вражається головний та спинний мозок, має летальність близько 10%, а також здатне перейти в інше серйозне захворювання – розсіяний склероз.

Під час дослідження було виявлено зв’язок між протиковідною вакцинацією та тромбозом церебральних венозних синусів (тобто виникненням згустків крові у мозку), а також синдромом Гієна-Барре – гострим автоімунним захворюванням, яке викликає парези, паралічі, порушення чутливості та вегетативні розлади.

Водночас вчені підкреслюють, що такі явища є нечастими і небезпека від ускладнень ковіду набагато перевищує ризик від вакцинації.

Якщо ви все ж таки захворіли

У будь-якому випадку, при першій підозрі на те, що ви інфікувалися коронавірусом, негайно зверніться до лікаря – незалежно від того, скільки щеплень ви зробили. Циркулюючі наразі штами COVID-19 зазвичай дають легку форму захворювання, але без своєчасного та адекватного лікування перебіг хвороби може швидко погіршитися.

Чинний протокол лікування COVID-19, затверджений МОЗ України, рекомендує при легкому та середньому перебігу хвороби, розглянути, зокрема, призначення противірусних препаратів прямої дії. Це лікарські засоби, які гальмують розмноження вірусу в організмі. Лікарі призначають такі препарати, щоб зменшити ризик розвитку ускладнень та смерті.

Дуже важливо, щоб такий противірусний засіб був безпечним – особливо коли йдеться про захворювання дітей. Дитячий організм є дуже вразливим, і препарати, створені для дорослих, можуть йому зашкодити. Наприклад, це стосується противірусних засобів, які мають імуномоделюючий ефект, адже насправді надмірне стимулювання імунітету вкрай небезпечне перспективою викликати перенавантаження або навіть тимчасовий параліч імунної системи, яка в дитячому віці тільки формується.

Тому, якщо у дитини є ознаки респіраторного захворювання, не займайтесь самолікуванням, зверніться до лікаря, адже тут потрібний противірусний засіб, створений спеціально з урахуванням особливостей дитячого організму. Виходячи із міркувань безпечності, одним із таких препаратів є вітчизняний дитячий противірусний сироп Флавовір.Він виготовлений на рослинній основі та на сьогодні, за наявною інформацією, є єдиним противірусним лікарським засобом прямої дії, перевіреним на ризик виникнення рефрактерності імунної системи. Тому він рекомендований для лікування грипу і ГРВІ, включаючи коронавірусну хворобу, у дітей від народження.

Сироп містить біологічно активні речовини – флавоноїди, які блокують реплікацію РНК- та ДНК-вірусів, знижуючи вірусне навантаження та ризик розвитку ускладнень. Ще на початку 2020 року в дослідженнях китайських, корейських і українських вчених було доведено, що кверцетін, лютеолін, апігенін та інші рослинні флавоноїди пригнічують активність 3С-L протеази і пов’язують АСЕ2, отже, здатні пригнічувати реплікацію коронавірусу.

Флавовір має в основі активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід, що продемонстрував противірусну активність не тільки щодо "звичних" вірусів, які викликають гострі респіраторні захворювання та грип, а й значно пригнічує реплікацію вірусу SARS-CoV-2. В доклінічних дослідженнях методом молекулярного докінгу було встановлено, що флавоноїди діючої речовини протефлазід добре вбудовуються в 3C-L протеазу коронавірусу, утворюючи з кількома її молекулами водневі зв’язки.

Надійно та безпечно

Діюча речовина сиропу Флавовір (протефлазід) була добре вивчена під час пандемії коронавірусу і показала ефективні результати та високий рівень безпеки для пацієнтів. Зокрема, у 2020 році Національна академія статистики, обліку та аудиту (НАСОА) проаналізувала дані про профілактичний прийом противірусного препарату з діючою речовиною протефлазід 7 444 медиками та лікування ним 433 хворих на СOVID-19 з різними ступенями тяжкості перебігу захворювання у 79 медичних установах у 21 регіоні України.

Згідно зі звітом НАСОА, прийом такого противірусного засобу знизив:

  • середній термін лікування в 1,8 раза;
  • частку тяжкого перебігу хвороби – у 3,3 раза;
  • захворюваність медперсоналу в медичних установах – у 2,2 раза.

Головне – у групі осіб, що приймали противірусний препарат з діючою речовиною протефлазід, зафіксована нульова смертність – жодна людина не померла, а в 13 регіонах з 21 не захворів жодний з медиків, які приймали його з метою профілактики, йдеться у звіті НАСОА.

Також під час пандемії дитячий сироп Флавовір почали використовувати в Інституті педіатрії, акушерства та гінекології імені академіка О. М. Лук’янової НАМНУ для профілактики COVID-19 у новонароджених.

"Так, профілактичне призначення цього препарату протягом пів року, з березня по вересень 2020 року, отримали 170 новонароджених. За вказаний період не було зареєстровано жодного випадку захворювання на COVID-19 та на гострі респіраторні вірусні інфекції серед новонароджених", – зазначає докторка медичних наук, професорка, президентка Асоціації неонатологів України, заступниця директора з перинатології ІПАГ Тетяна Костянтинівна Знаменська.

Крім того, в жодної дитини не спостерігалося будь-яких побічних ефектів препарату. За висновками Тетяни Знаменської, ці результати засвідчили ефективність та безпеку дитячого сиропу Флавовір для профілактики гострих вірусних інфекцій у новонароджених.

Отже, дія Флавовіру на специфічні ферменти вірусів дає змогу пригнічувати їх внутрішньоклітинне розмноження, тим самим зменшувати вірусне навантаження, і як наслідок полегшується перебіг захворювання та знижується ймовірність розвитку ускладнень.

Таким чином, лікування ГРВІ (у тому числі коронавірусної інфекції) у дітей вимагає зваженого підходу і оцінки як ефективності, так і безпеки призначеної терапії. За цієї умови вкрай важливо враховувати, що можливість забезпечення імунологічної безпеки у конкретної дитини є такою ж значущою, як і позбавлення її від вірусного агресора.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Счастливчики выходных: три знака Зодиака, которым повезет 30 ноября - 1 декабря 2024 года
Фокус
2024-11-29T18:36:01Z
"Договорняк" и "слив" Донбасса: кто виноват в обвале украинского фронта
Comments UA
2024-11-29T13:15:32Z
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Российские захватчики атакуют Украину ударными БпЛА: карта тревог
TSN
2024-11-29T22:36:19Z
Какая погода будет в последний день осени
Корреспондент
2024-11-30T00:57:57Z
Захватчики оккупировали несколько населенных пунктов — DeepState
TSN
2024-11-30T00:21:19Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
Огромная дыра: как выглядит Ан-2, который россияне перепутали с украинским БПЛА
Фокус
2024-11-29T14:15:56Z
Враг атаковал четыре общины Никопольщины
Корреспондент
2024-11-29T17:13:36Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
В Южной Корее уничтожают советскую технику вместо того, чтобы отправить в Украину
Фокус
2024-11-29T16:42:56Z
Ермак указал, когда закончится война в Украине
Comments UA
2024-11-27T15:00:03Z
Путин назвал цели России в Украине: чем пригрозил диктатор
Comments UA
2024-11-28T11:51:18Z
Одержимость Путина идеей уничтожения Украины напоминает Гитлера — Зеленский
TSN
2024-11-29T23:51:53Z
Публично ушедшему в СЗЧ военному Гнезделову продолжили содержание под стражей
TSN
2024-11-29T23:27:51Z
Маск цинично унизил всех украинцев: что немедленно должна сделать Банковая
Comments UA
2024-11-18T09:03:21Z
Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
Comments UA
2024-11-22T13:57:41Z
Усиление кровавого террора: сколько еще времени Путин будет устраивать украинцам ад
Comments UA
2024-11-18T12:39:58Z
Прожить на 5 лет дольше, потратив 2 часа: ученые узнали о простом способе достижения долголетия
Фокус
2024-11-27T13:42:17Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Гарвардский врач рассказала, как похудеть: пять действительно работающих советов
Comments UA
2024-11-27T15:42:22Z
«Они совсем не темнеют»: простой лайфхак, чтобы хранить авокадо неделями
Marie Claire
2024-11-21T03:04:10Z
Зубы быстро портятся из-за нехватки этих витаминов и микроэлементов
Comments UA
2024-11-29T23:39:23Z
Ходьба для похудения: 7 вариантов, которые помогут вам оставаться в форме
Фокус
2024-11-29T22:36:02Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
Ученые доказали, что одиночество приводит к деменции: как избежать опасного состояния
Знай
2024-11-18T11:51:03Z
Наперегонки со смертью: ученые представили новый метод спасения жизни при нападении акулы
Фокус
2024-11-16T19:36:35Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
Рэпер Yarmak рассказал, когда решил стать в ряды ВСУ
Корреспондент
2024-11-29T14:03:08Z
Британский рэпер отреагировал на слухи о его романе с 49-летней Анджелиной Джоли
UAToday
2024-11-29T16:12:51Z
Киновыходные: 10 фильмов, которые удивят вас своей концовкой
Comments UA
2024-11-29T21:57:59Z
"Друзья" и "Теорию Большого Взрыва" пересмотрели кучу раз: 9 сериалов, у которых такой же вайб
Знай
2024-11-29T20:51:11Z
"Такие бабки": звезда "Женского квартала" оскорбила поклонниц актера Остапа Ступки
Апостроф
2024-11-25T13:51:27Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
57-летняя Памела Андерсон в скромном платье появилась на Governors Awards 2024
Фокус
2024-11-18T08:57:50Z
"Ведет к радиационному выбросу", - The New York Times пишет, зачем Путин атакует украинские АЭС
Новости Украины
2024-11-29T21:36:48Z
Украинцы будут возвращать продукты в супермаркеты по новым правилам
TSN
2024-11-28T11:17:15Z
"Тысяча Зеленского": правительство обнародовало постановление
Корреспондент
2024-11-25T09:08:35Z
С 2025 года пачка сигарет подорожает на 40 гривен, - нардеп
Comments UA
2024-11-27T19:45:48Z
Центробанки Восточной Европы стали крупнейшими покупателями золота в мире
Хвиля
2024-11-29T22:36:40Z
Выплаты в 2025 году: какие нововведения ждут пенсионеров
Хвиля
2024-11-29T20:45:19Z
Пока вы не видите этого, счета за воду уже растут
Знай
2024-11-29T13:30:20Z
В Украине повысили налоги: что, когда и для кого изменится
TSN
2024-11-29T18:06:19Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
Григорий Решетник, Надежда Матвеева и другие рассказали, какой была их студенческая жизнь
Фокус
2024-11-17T07:12:43Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
Зеленого света теперь не будет: в Украине появятся необычные светофоры
Политека
2024-11-29T16:21:33Z
День радиотехнических войск Воздушных Сил ВСУ: история праздника
ZN UA
2024-11-30T00:31:15Z
F-16 уничтожили семь российских ракет - Зеленский
Корреспондент
2024-11-30T00:18:24Z
Украинцам могут аннулировать субсидии и льготы: специалисты разъяснили детали
Политека
2024-11-16T19:00:33Z
"Герберы" из фанеры и иностранной электроники: в ГУР рассказали детали строения очередного российского фальш-дрона
Апостроф
2024-11-18T13:56:13Z
Разведка озвучила цифры: сколько КНДР поставила России ракет, артсистем и снарядов
Comments UA
2024-11-29T19:06:57Z
Ради побега за границу женился на родственнице с инвалидностью: ГПСУ разоблачила уклониста
Апостроф
2024-11-29T16:39:06Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
В Африке из-за отравленной воды погибли сотни слонов
Корреспондент
2024-11-30T00:30:15Z
Беспилотник сбросил краску на российское посольство в Швеции
Корреспондент
2024-11-29T21:46:38Z
В Одессе спасатели сняли с 18-метрового аттракциона четырех детей
ZN UA
2024-11-24T21:31:37Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
Названы сроки реванша между Дюбуа и Джошуа
Корреспондент
2024-11-27T16:54:44Z
ПСВ – "Шахтер": где смотреть матч Лиги чемпионов
ZN UA
2024-11-27T09:37:09Z
Перес раскритиковал обновленный формат Лиги чемпионов и увеличение количест
Корреспондент
2024-11-24T17:00:03Z
Представлено первое промо реванша Усика и Фьюри
ZN UA
2024-11-29T23:18:06Z
Легендарный футболист "Манчестер Юнайтед" возглавил клуб АПЛ
ZN UA
2024-11-29T23:04:17Z
Испанский гранд нацелился на футболиста сборной Украины – СМИ
ZN UA
2024-11-29T19:43:25Z
В России "состарили" Усика на 30 лет: подробности
Новости Украины
2024-11-29T19:36:31Z
Прогноз повторного боя Тайсона Фьюри с Александром Усиком ото известного тренера
Известия Киев
2024-11-29T18:36:04Z
Лучшая уличная еда мира: попали ли украинские блюда в топ
Comments UA
2024-11-29T15:27:58Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
ТОП-5 самых удивительных рождественских традиций со всего мира
Comments UA
2024-11-30T00:12:50Z
Независимые, агрессивные и ревнивые: худшие женщины по знакам Зодиака
Comments UA
2024-11-29T23:09:55Z
Индивидуальные курсы английского: преимущества и недостатки
Новости Украины
2024-11-29T21:00:35Z
"Самый преданный клиент Британии": 92-летняя женщина еженедельно посещает один и тот же ресторан
TSN
2024-11-29T20:51:26Z
Обманчиво кажутся безопасными: какие продукты со стола запрещено давать котам
Фокус
2024-11-29T20:27:26Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
Авторы The Invincible представили антибоевую ролевую игру Dante's Ring — выходит в 2025 году
GameMag
2024-11-24T13:16:07Z
Разработчики Lies of P заняты научно-фантастическим хоррором на выживание
GameMag
2024-11-29T20:01:22Z
Очень толстая метафора: Обзор Metaphor: ReFantazio
GameMag
2024-11-29T19:54:34Z
Как изменились маркетинговые методы казино после пандемии коронавируса?
Bin UA
2024-11-29T19:36:48Z
Можно перепутать с настоящей: на что обратить внимание при выборе искусственной елки
Фокус
2024-11-29T19:21:11Z
Сезон 2025 в LoL: Riot меняет систему рангов, вводит новый режим и представляет опасного босса
Знай
2024-11-29T19:06:33Z
Лунный календарь на декабрь 2024: фазы Луны на каждый день
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T19:03:22Z
Бесплатные гигабайты и минуты связи: как сэкономить на услугах Vodafone
Знай
2024-11-29T18:21:02Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
Китай становится монополистом: какой рынок РФ переходит под контроль Пекина
Comments UA
2024-11-29T19:21:50Z
Капсула времени из 90-х: в Украине обнаружили уникальный спорткар Mercedes Brabus
Фокус
2024-11-29T16:30:37Z
В интернете показали малоизвестный спорткар Toyota с необычным итальянским дизайном
Фокус
2024-11-29T15:42:24Z
Станет электромобилем: раскрыты официальные подробности нового Volkswagen Golf 9
Фокус
2024-11-29T13:45:34Z
"Зеленая карта" для авто неожиданно и приятно упадет в цене
Знай
2024-11-29T13:12:26Z
На европейский рынок выходит 475-сильный семейный внедорожник из США
Фокус
2024-11-29T10:12:32Z
Простоял 20 лет в сарае: обнаружен роскошный Buick 70-х с малым пробегом
Фокус
2024-11-29T07:45:57Z
Як Tatra випустила розвізний фургон із кольорового ламінату
AutoCentre
2024-11-28T20:28:52Z