MY.UAНовини
знайома небезпека: ковід залишається лідером за показниками смертності
знайома небезпека: ковід залишається лідером за показниками смертності

знайома небезпека: ковід залишається лідером за показниками смертності

Олена ПАНАСЮК, доктор медичних наук, інфекціоніст, керівник Центру інфекційних уражень нервової системи

Відтоді, як Всесвітня організація охорони здоров’я скасувала статус пандемії COVID-19, минуло вже десять місяців. За цей час ми почали вважати коронавірус звичайним сезонним ГРВІ, й навіть офіційна статистика МОЗ нині розміщує його у графі "гострі респіраторні вірусні захворювання". Правда і те, що нові штами ковіду, зокрема, численні нащадки "Омікрону", є далеко не такими смертельними, як перші різновиди вірусу, які ще три роки тому щодня забирали життя тисяч людей.

Однак чи можна справді вважати, що небезпека вже минула, і коронавірус перетворився на звичайну застуду?

Спробуємо розібратися.

Смертельна статистика

Згідно з актуальними даними МОЗ, протягом нинішнього епідсезону (з 2 жовтня 2023 року до 3 березня 2024 року) на грип та ГРВІ в Україні перехворіло 3 443 811 осіб – тобто фактично кожний десятий українець. Водночас кількість випадків COVID-19 за цей період, за офіційними даними, дорівнює 145 516. Отже, у структурі всіх ГРВІ – зареєстровані випадки коронавірусу складають лише 4,2%.

Водночас COVID-19 залишається лідером за показниками смертності: якщо з початку епідсезону від ускладнень грипу помер 61 українець (у тому числі 2 дітей), то коронавірус забрав життя аж 793 людей (у тому числі 4 дітей до 17 років).

Відтак, порівняно з часами пандемії, люди справді менше хворіють на COVID-19, проте він досі викликає непропорційно більше смертей, ніж навіть його основний "конкурент" – грип. Зокрема, з 26 лютого до 3 березня в Україні було зафіксовано 30 смертей від коронавірусу, 1 смерть від грипу та 2 смерті від мікст-інфекції (у померлих одночасно виявили і вірус грипу, і SARS-CoV-2).

Вакцинація: страхи вигадані та реальні

Найкращим захистом від коронавірусу офіційно вважається вакцинація, хоча у рекомендаціях ВООЗ та виробників вакцин підкреслюється, що щеплення повністю захистить вас від захворювання. Адже зазвичай хворіють всі – і щеплені, і нещеплені, однак вакциновані люди мають значно менший ризик розвитку ускладнень та смерті. МОЗ України рекомендує курс вакцинації проти COVID-19, який складається з двох щеплень та першого бустера. Для груп ризику (вагітних, людей старше 60 років, медиків, людей з ослабленим імунітетом або супутніми захворювання) рекомендується зробити додатковий бустер через 6 місяців після першого.

Втім, статистика МОЗ показує, що наразі перший бустер зробили лише понад 3,3 млн українців, а обидві дози вакцини отримали 12,2 млн. Українці не поспішають вакцинуватися, і тому є декілька причин. З одного боку, після завершення пандемії люди легковажно ставляться до коронавірусу – хоча, як ми бачимо, він продовжує забирати людські життя. З іншого, багато хто побоюється ускладнень від самої вакцинації.

Дійсно, за майже чотири роки з моменту появи перших вакцин, дослідники назбирали чимало даних про побічні ефекти і небажані наслідки. Їхній спектр досить широкий: від алергій та анафілактичного шоку до розвитку серйозних кардіологічних та неврологічних захворювань, які здатні призвести до смерті або інвалідності.

Зокрема, нещодавнє дослідження, опубліковане в журналі Vaccine, підтвердило зв'язок між мРНК-вакцинами Pfizer і Moderna та розвитком міокардиту (запалення серцевого м'яза) і перикардиту (запалення зовнішньої оболонки серця). Крім того, дослідники виявили рідкісний побічний ефект у вакцини AstraZeneca – гострий розсіяний енцефаломієліт. Це гостре автоімунне захворювання, при якому вражається головний та спинний мозок, має летальність близько 10%, а також здатне перейти в інше серйозне захворювання – розсіяний склероз.

Під час дослідження було виявлено зв’язок між протиковідною вакцинацією та тромбозом церебральних венозних синусів (тобто виникненням згустків крові у мозку), а також синдромом Гієна-Барре – гострим автоімунним захворюванням, яке викликає парези, паралічі, порушення чутливості та вегетативні розлади.

Водночас вчені підкреслюють, що такі явища є нечастими і небезпека від ускладнень ковіду набагато перевищує ризик від вакцинації.

Якщо ви все ж таки захворіли

У будь-якому випадку, при першій підозрі на те, що ви інфікувалися коронавірусом, негайно зверніться до лікаря – незалежно від того, скільки щеплень ви зробили. Циркулюючі наразі штами COVID-19 зазвичай дають легку форму захворювання, але без своєчасного та адекватного лікування перебіг хвороби може швидко погіршитися.

Чинний протокол лікування COVID-19, затверджений МОЗ України, рекомендує при легкому та середньому перебігу хвороби, розглянути, зокрема, призначення противірусних препаратів прямої дії. Це лікарські засоби, які гальмують розмноження вірусу в організмі. Лікарі призначають такі препарати, щоб зменшити ризик розвитку ускладнень та смерті.

Дуже важливо, щоб такий противірусний засіб був безпечним – особливо коли йдеться про захворювання дітей. Дитячий організм є дуже вразливим, і препарати, створені для дорослих, можуть йому зашкодити. Наприклад, це стосується противірусних засобів, які мають імуномоделюючий ефект, адже насправді надмірне стимулювання імунітету вкрай небезпечне перспективою викликати перенавантаження або навіть тимчасовий параліч імунної системи, яка в дитячому віці тільки формується.

Тому, якщо у дитини є ознаки респіраторного захворювання, не займайтесь самолікуванням, зверніться до лікаря, адже тут потрібний противірусний засіб, створений спеціально з урахуванням особливостей дитячого організму. Виходячи із міркувань безпечності, одним із таких препаратів є вітчизняний дитячий противірусний сироп Флавовір.Він виготовлений на рослинній основі та на сьогодні, за наявною інформацією, є єдиним противірусним лікарським засобом прямої дії, перевіреним на ризик виникнення рефрактерності імунної системи. Тому він рекомендований для лікування грипу і ГРВІ, включаючи коронавірусну хворобу, у дітей від народження.

Сироп містить біологічно активні речовини – флавоноїди, які блокують реплікацію РНК- та ДНК-вірусів, знижуючи вірусне навантаження та ризик розвитку ускладнень. Ще на початку 2020 року в дослідженнях китайських, корейських і українських вчених було доведено, що кверцетін, лютеолін, апігенін та інші рослинні флавоноїди пригнічують активність 3С-L протеази і пов’язують АСЕ2, отже, здатні пригнічувати реплікацію коронавірусу.

Флавовір має в основі активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід, що продемонстрував противірусну активність не тільки щодо "звичних" вірусів, які викликають гострі респіраторні захворювання та грип, а й значно пригнічує реплікацію вірусу SARS-CoV-2. В доклінічних дослідженнях методом молекулярного докінгу було встановлено, що флавоноїди діючої речовини протефлазід добре вбудовуються в 3C-L протеазу коронавірусу, утворюючи з кількома її молекулами водневі зв’язки.

Надійно та безпечно

Діюча речовина сиропу Флавовір (протефлазід) була добре вивчена під час пандемії коронавірусу і показала ефективні результати та високий рівень безпеки для пацієнтів. Зокрема, у 2020 році Національна академія статистики, обліку та аудиту (НАСОА) проаналізувала дані про профілактичний прийом противірусного препарату з діючою речовиною протефлазід 7 444 медиками та лікування ним 433 хворих на СOVID-19 з різними ступенями тяжкості перебігу захворювання у 79 медичних установах у 21 регіоні України.

Згідно зі звітом НАСОА, прийом такого противірусного засобу знизив:

  • середній термін лікування в 1,8 раза;
  • частку тяжкого перебігу хвороби – у 3,3 раза;
  • захворюваність медперсоналу в медичних установах – у 2,2 раза.

Головне – у групі осіб, що приймали противірусний препарат з діючою речовиною протефлазід, зафіксована нульова смертність – жодна людина не померла, а в 13 регіонах з 21 не захворів жодний з медиків, які приймали його з метою профілактики, йдеться у звіті НАСОА.

Також під час пандемії дитячий сироп Флавовір почали використовувати в Інституті педіатрії, акушерства та гінекології імені академіка О. М. Лук’янової НАМНУ для профілактики COVID-19 у новонароджених.

"Так, профілактичне призначення цього препарату протягом пів року, з березня по вересень 2020 року, отримали 170 новонароджених. За вказаний період не було зареєстровано жодного випадку захворювання на COVID-19 та на гострі респіраторні вірусні інфекції серед новонароджених", – зазначає докторка медичних наук, професорка, президентка Асоціації неонатологів України, заступниця директора з перинатології ІПАГ Тетяна Костянтинівна Знаменська.

Крім того, в жодної дитини не спостерігалося будь-яких побічних ефектів препарату. За висновками Тетяни Знаменської, ці результати засвідчили ефективність та безпеку дитячого сиропу Флавовір для профілактики гострих вірусних інфекцій у новонароджених.

Отже, дія Флавовіру на специфічні ферменти вірусів дає змогу пригнічувати їх внутрішньоклітинне розмноження, тим самим зменшувати вірусне навантаження, і як наслідок полегшується перебіг захворювання та знижується ймовірність розвитку ускладнень.

Таким чином, лікування ГРВІ (у тому числі коронавірусної інфекції) у дітей вимагає зваженого підходу і оцінки як ефективності, так і безпеки призначеної терапії. За цієї умови вкрай важливо враховувати, що можливість забезпечення імунологічної безпеки у конкретної дитини є такою ж значущою, як і позбавлення її від вірусного агресора.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Як повертатимуть жінок з-за кордону: вигадали механізм, через який тиснутимуть
Знай
2025-04-21T10:12:53Z
Британія хоче збільшити виробництво зброї, аби не залежати в цьому від основних партнерів – The Guardian
ZN UA
2025-04-21T10:09:44Z
В Україні пришвидшилось старіння нації: як це може вплинути на державу
Gazeta UA
2025-04-21T10:09:17Z
Узбекистан запровадить «золоті візи» для іноземців
УкраинФорм
2025-04-21T10:09:14Z
Норвезькі розробники представили інноваційну акустичну протиторпедну систему Tordec
InternetUA
2025-04-21T10:01:53Z
Робота для пенсіонерів у Запоріжжі: кому заплатять від 16 тисяч гривень
Политека
2025-04-21T10:01:44Z
Керівники ЄС висловили співчуття у зв'язку зі смертю Папи Франциска: Він надихав мільйони людей
УкраинФорм
2025-04-21T10:00:49Z
Світ на порозі кінця світу: Смерть Папи Франциска відродила чутки про сумнівне 900-річне пророцтво
Vlasti
2025-04-21T10:00:45Z
Лідери держав ЄС відреагували на смерть Папи Франциска
Европейская правда
2025-04-21T09:58:40Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Реальна цифра: у Росії підрахували, за скільки років Україна зможе отримати ядерну зброю
Фокус
2025-04-21T10:12:57Z
Розвідка Британії розповіла, як РФ мілітаризує і "зомбує" молодь через систему освіти
Европейская правда
2025-04-21T10:12:37Z
Колишній речник Пентагону вважає можливою відставку Гегсета
Европейская правда
2025-04-21T10:12:24Z
Соратник Зеленського пояснив, як участь Китаю у війні може вплинути на США
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T10:06:23Z
В Італії готують скаргу через закриття Колізею заради Венса
Европейская правда
2025-04-21T09:54:50Z
"На це потрібно 2-3 роки": Гончар сказав, що може розвалити економіку РФ
GlavRed
2025-04-21T09:54:43Z
НАЗК частково обмежить доступ до Реєстру декларацій через технічні роботи
УкраинФорм
2025-04-21T09:40:46Z
В МЗС РФ відповіли Держдепу щодо "великоднього перемир'я" після свят та звинуватили Зеленського
Gazeta UA
2025-04-21T09:40:41Z
Як розрізнити укуси комах: характері ознаки, які допоможуть уникнути ускладнень
Gazeta UA
2025-04-21T08:30:04Z
Експерти назвали чотири дивні ознаки старіння
Факти ICTV
2025-04-21T07:54:05Z
Як прожити понад століття: сім порад від 101-річного дієтолога
Gazeta UA
2025-04-21T07:18:40Z
Як харчування впливає на зморшки
360ua.news
2025-04-21T07:18:00Z
Через це ваше волосся ламке і сухе: від цих звичок потрібно позбавитись
24tv
2025-04-21T07:03:37Z
Учені довели, що освоєння гаджетів знижує ризик деменції майже на 60%
Факти ICTV
2025-04-21T06:42:33Z
Україна закупить в Ізраїлі препарат на випадок ядерної загрози – Times of Israel
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T06:24:10Z
Найбільше дослідження поставило крапку в суперечках про вплив вейпу на здоровʼя
24tv
2025-04-21T06:18:41Z
Психологи пояснили, як впоратися з регулярними нічними кошмарами
Факти ICTV
2025-04-21T05:54:18Z
Фільм Параджанова «Тіні забутих предків» повертається у прокат в оновленій версії
УкраинФорм
2025-04-21T10:09:53Z
Чоловік завдяки прибиранню на горищі розбагатів на $24 тисячі: що він знайшов
Фокус
2025-04-21T10:00:05Z
Україна представила на виставці у Японії видання друкарні «Фактор-Друк», відновленої після обстрілу
УкраинФорм
2025-04-21T09:41:30Z
Другий сезон «Андору» отримав ідеальні перші відгуки: «Стандарт, на який рівнятимуться усі майбутні Зоряні війни»
ITC
2025-04-21T09:13:41Z
Японці намагаються заборонити ШІ створювати зображення у стилі анімацій Міядзакі
InternetUA
2025-04-21T09:01:53Z
Після шести років стосунків: зірка "Сутінок" Крістен Стюарт таємно одружилася
24tv
2025-04-21T08:57:42Z
Каннський кінофестиваль 2025: усе про конкурс та участь України
Факти ICTV
2025-04-21T08:51:03Z
У Ризі відкрили виставку дитячих робіт «100 картин дітей незламної України»
УкраинФорм
2025-04-21T08:39:30Z
“Сімейка Крудс” знову у центрі уваги
360ua.news
2025-04-21T08:24:15Z
На Одещині зловмисники видали себе за військовослужбовців ТЦК та незаконно позбавили волі чоловіка
Украина Криминальная
2025-04-21T10:06:23Z
У Києві чоловік погрожував 10-річному хлопчику ножем та відібрав у нього телефон: його ув'язнять
24tv
2025-04-21T10:03:33Z
У Харкові внаслідок підпалу в багатоповерхівці постраждали шестеро людей
Мій Харків
2025-04-21T09:46:57Z
На Львівщині дитина випала з третього поверху, поки її матір була п'яна
24tv
2025-04-21T09:30:28Z
На Харківщині на міні підірвався пожежний автомобіль з двома працівниками
Комсомольская правда
2025-04-21T09:16:23Z
На Дніпропетровщині чоловік влаштував стрілянину: в поліції розповіли деталі інциденту
24tv
2025-04-21T08:45:00Z
У передмісті Харкова затримано ділка, який за 11 000 доларів США організовував «повний сервіс» з ухилення від мобілізації
Мій Харків
2025-04-21T08:39:20Z
Росіяни атакували прикордонне село на Сумщині, є загиблий
УкраинФорм
2025-04-21T08:36:28Z
На Черкащині знайдено тіло молодика, якого розшукували з 14 березня
Украина Криминальная
2025-04-21T08:27:16Z
Тепло триватиме недовго: синоптик попередив, коли очікується похолодання
ZN UA
2025-04-21T10:06:06Z
В Ужгороді - пік цвітіння сакур
УкраинФорм
2025-04-21T09:48:25Z
Ворог використовував «перемир’я», щоб підтягнути свої резерви - Коваленко
УкраинФорм
2025-04-21T09:43:44Z
Столична влада анонсувала черговий етап демонтажу реклами: перелік локацій
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T09:36:34Z
Завтра в Україні буде дуже тепло: повідомили прогноз
Gazeta UA
2025-04-21T09:33:53Z
За незаконне збагачення судитимуть експрацівника Львівської митниці
1News
2025-04-21T09:33:23Z
Росіяни відступають із західних околиць Покровська - Трегубов
УкраинФорм
2025-04-21T09:33:20Z
Похолодання вдарить в Україні: стала відома дата дуже низьких температур
GlavRed
2025-04-21T09:30:02Z
Прикордонники не відчули обіцяного росіянами «припинення вогню» - Демченко
УкраинФорм
2025-04-21T09:27:48Z
Як збільшити врожай полуниці вдвічі - змініть послідовність робіт на грядці
Gazeta UA
2025-04-21T10:03:46Z
Острів Санторіні під загрозою: вчені досліджують підводний вулкан
Факти ICTV
2025-04-21T10:01:25Z
Нізащо не підживлюйте ці рослини попелом: шкоди більше, ніж користі
24tv
2025-04-21T09:51:19Z
Потрібно всього 2 порошки: як за день позбутися мурах на ділянці
GlavRed
2025-04-21T09:40:34Z
"Тепер я не зможу його їсти": люди дізналися справжній рецепт майонезу
Фокус
2025-04-21T09:36:26Z
Результат миттєвий: як позбутися молі у квартирі
24tv
2025-04-21T09:30:27Z
Що не можна робити у перший тиждень після Пасхи: точна відповідь
24tv
2025-04-21T09:00:22Z
Китайський гороскоп на завтра 22 квітня: Бикам - страждання, Тиграм - образи
GlavRed
2025-04-21T08:27:46Z
Як з паски приготувати вишуканий десерт: ця ідея врятує засохлу великодню випічку
Gazeta UA
2025-04-21T08:24:49Z
Від постачання зброї до інвестицій у виробництво: ЄС змінює стратегію підтримки України
Хвиля
2025-04-21T10:12:57Z
Коливання долара в Україні: аналітики спрогнозували, що буде з курсом
GlavRed
2025-04-21T10:06:37Z
Доведеться платити майже удвічі більше: на які овочі рекордно злетіли ціни
GlavRed
2025-04-21T10:03:27Z
Китай застеріг країни від укладення торгових угод із США
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T09:51:46Z
Українці можуть отримувати щомісяця 500 гривень на оплату комуналки
24tv
2025-04-21T09:51:19Z
Аграрії з п’яти областей безкоштовно отримають насіння кукурудзи
Agravery
2025-04-21T09:46:20Z
Фон дер Ляєн попередила Big Tech: ЄС застосує цифрові правила до всіх – без винятків
Европейская правда
2025-04-21T09:43:09Z
Настав час морозива. Де можна найдешевше купити популярні смаколики
Telegraf
2025-04-21T09:33:43Z
Біткоїн відновлюється в ціні на тлі послаблення долара
InternetUA
2025-04-21T09:31:10Z
Світоліна в Руані встановила особисте досягнення - не програла жодного сету
УкраинФорм
2025-04-21T10:03:19Z
Мак Аллістер: Гол Трента — результат його важкої праці після травми
Football.ua
2025-04-21T09:58:08Z
Український баскетболіст Герун оформив дабл-дабл у матчі чемпіонату Японії
УкраинФорм
2025-04-21T09:48:03Z
Ніжна Меркушина зачарувала публіку красою на фоні квітучих сакур: яскраві фото
24tv
2025-04-21T09:45:45Z
На фронті загинув український регбіст
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T09:43:38Z
Каррагер: Трент не повинен грати за Ліверпуль, якщо він має намір покинути клуб
Football.ua
2025-04-21T09:43:03Z
У Франції на годину зупинили футбольний матч через атаку на рефері
24tv
2025-04-21T09:24:14Z
Серія А перенесла всі матчі сьогоднішнього дня через смерть Папи Франциска
Football.ua
2025-04-21T09:22:18Z
Гвоздик зізнався, чому перестав стежити за новинами з України
24tv
2025-04-21T09:15:03Z
У вотсапі додали функцію перекладу повідомлень та оновлень каналів для користувачів Android
Детектор М
2025-04-21T10:07:14Z
Українці зможуть побачити пік метеоритного дощу Ліриди – дата
Факти ICTV
2025-04-21T09:58:39Z
ОАЕ планують довірити ШІ написання законів. Експерти попереджають про галюцинації
Лига
2025-04-21T09:58:33Z
Ремастер Oblivion важить 120 ГБ і з’явиться без анонсу 21 квітня, — датамайнер
ITC
2025-04-21T09:54:59Z
8 ГБ вже недостатньо? Молодша NVIDIA RTX 5060 Ti втрачає до 30% FPS і не тягне DLSS 4
ITC
2025-04-21T09:54:27Z
Експерт назвав ознаки електронного листа із вірусами
InternetUA
2025-04-21T09:46:55Z
Обидві нові моделі штучного інтелекту OpenAI галюцинують більше, ніж їхні попередники
24tv
2025-04-21T09:36:38Z
За винятком чотирьох днів, попереду кілька тижнів без сильних магнітних бур
ZN UA
2025-04-21T09:33:27Z
Супергерой серед металів. У Південній Кореї створили сплав, що витримує екстремальні температури
InternetUA
2025-04-21T09:16:02Z
Новий гібридний мінівен Buick розсекретили до прем’єри
AutoCentre
2025-04-21T10:07:55Z
BYD розгортає повний драконів стиль на автосалоні у Шанхаї, демонструючи концепції ЕВ
Топ Жир
2025-04-21T09:45:20Z
Marchi Mobile пропонує будинок на колесах за $3 мільйони
AutoCentre
2025-04-21T09:03:59Z
Новий трирядний електричний кросовер Nio L90
Топ Жир
2025-04-21T09:00:10Z
Турецькі розробники представили новий бойовий морський дрон LEVEND
InternetUA
2025-04-21T08:31:49Z
Mansory презентувала 1000-сильний Audi RS Q8
AutoCentre
2025-04-21T08:07:36Z
Ще один автовиробник відмовився від електрокарів: названо причину
ЗаРулем
2025-04-21T07:04:33Z
Toyota анонсувала дебют нового седана розміром з Camry
AutoCentre
2025-04-21T07:04:28Z
Чому вигідно купувати автозапчастини з Польщі?
AutoCentre
2025-04-21T06:46:58Z