MY.UAНовини
Що заважає заробляти на фрілансі? Головні помилки позаштатних співробітників
Що заважає заробляти на фрілансі? Головні помилки позаштатних співробітників

Що заважає заробляти на фрілансі? Головні помилки позаштатних співробітників

Число фрілансерів та людей на віддаленій роботі стрімко зросло в період пандемії та продовжує зростати. Але в той час, як одні вважають фріланс чудовою альтернативою звичній роботі в штаті, інші впевнені, що така робота не може приносити постійного доходу і тому може підійти хіба що як тимчасова.

Чому в одних чудово виходить працювати на фрілансі, а в інших – ні? Розібратися в цьому питанні Коротко про допомогли експерти.

Що менше стабільності, то більше фрілансу

Фріланс продовжує крокувати Україною широким кроком. За різними даними, сьогодні в нашій країні у «вільному плаванні» працюють понад мільйон людей, хоча експерти і не виключають, що цифри можуть бути набагато вищими. Рекрутери відзначають пряму залежність: що менше стабільності у всіх сферах економіки та бізнесу, то сильніше зростає попит на фріланс. Не дивно, що кількість фрілансерів і людей на дистанційці стрімко зросла під час пандемії і продовжує зростати.

– Коли люди відчули «свободу», отримали можливість працювати на кількох роботодавців, повернути їх назад у «рамки» буде складно, – вважає директор консалтингової компанії «Михайлов та партнери» Віталій Михайлов. - Насамперед фріланс процвітає в IT-сфері. Також на фрілансі часто працюють журналісти, рекрутери, дизайнери, бізнес-тренери, репетитори.

За даними біржі фрілансу Freelancehunt, до топ категорій, у яких найчастіше працюють українські фрілансери, увійшли:

  • дизайн - 32,5%;
  • програмування - 19,99%;
  • робота із текстами - 19,38%;
  • аудіо та відео - 5,85%;
  • перекази - 5,38%.

Експерти зазначають, що фріланс вигідний не лише працівникам, а й роботодавцям. Брати до штату співробітника для компанії виходить дорожче: потрібно його оформити на роботу або через ФОП, або платити податки, сплачувати лікарняні та відпустки. Фріланс, із цього погляду, виглядає набагато простіше: замовив роботу, отримав, заплатив - і можна прощатися хоч до наступного разу, хоч назавжди.

Втім, каже Михайлов, ці безумовні плюси мають і зворотний бік. Справа в тому, що фактично фрілансер є зовнішнім підрядником, а це завжди ризик залишитись без товару чи послуги, адже сьогодні позаштатний працівник є, а завтра – немає.

Робота на знос та демпінг: основні помилки фрілансерів

Бути успішним фрілансером виходить далеко не у всіх. Велике значення мають особисті риси людини – її вміння організувати роботу, навички тайм-менеджменту, мотивація. Хтось може самоорганізуватися і вкладатися в дедлайн без постійної присутності начальника «над душею», а комусь потрібен постійний облік і контроль. Також велике значення має здатність людини аналізувати помилки. Хтось легко навчається на чужих, а когось і свої промахи нічого не вчать.

Початківці та фрілансери з досвідом охоче діляться своїми помилками в Мережі. Це і страх відгукнутися на вакансію, і порівняння себе з іншими не на свою користь, і робота ночами та вихідними, і демпінг (цим часто грішать новачки, щоб роботодавець вибрав саме їх), і прагнення працювати на одного роботодавця. Останнє виглядає особливо дивно, враховуючи, що можливість працювати на кількох роботодавців одночасно і є однією із основних переваг фрілансу.

– Коли я лише розпочинала свою кар'єру «вільного копірайтера», у мене був замовник, який давав мені 90, а то й 100% роботи, – розповідає фрілансерка Світлана, яка зараз живе у Польщі, але продовжує працювати на українських роботодавців. – Для мене це було зручно: можна було працювати постійно в одному стилі, писати на більш-менш схожі теми та бути впевненою, що мене не «кинуть». Але потім проект закрився, і раптом я залишилася без роботи і без грошей. Найцікавіше, що і цей сумний досвід мене нічому не навчив. Я знову почала шукати одного великого замовника, щоб він був тим, хто дасть мені роботу та стабільність. Тільки через кілька років прийшло розуміння того, що правило диверсифікувати ризики, тобто, кажучи простою мовою, розкласти яйця по різних кошиках, працює не лише для інвесторів, а й для фрілансерів. Спочатку було важко, але після 24.02.2022, коли все пішло прахом - проєкти закривалися, компанії скорочували бюджети та економили на всьому, я зрозуміла, що зрештою все зробила правильно.

Самоорганізація і не лише

На думку директора консалтингової компанії TalentMatch, HR-експерта Наталії Слинько, фрілансери найчастіше припускаються двох протилежних помилок.

Перша – працювати менше, ніж працював в офісі, та відтягувати виконання замовлення на останній момент. Коли перебуваєш удома і навколо все «дуже неробоче», для ефективної роботи потрібно мати неабиякі навички самоорганізації, зазначає експерт.

Друга помилка – перепрацьовувати. Багато хто хапається за все, до чого дотягуються руки, набирають надмірну кількість клієнтів, працюють по 12-16 годин на добу і при цьому нічого не встигають.

Щоб бути успішним фрілансером, насамперед потрібно самоорганізуватись. Наталія Слинько радить уявити себе підприємцем, який відповідає перед клієнтами за результати своєї роботи, завжди перебуває на зв'язку, тримає на контролі усі проєкти та усі процеси. За її словами, два основні фактори, які допоможуть досягти успіху на фрілансі, - це високий рівень відповідальності та дисципліна.

Рекрутер міжнародного порталу Jooble Вікторія Потапенко також проводить аналогію між фрілансом і бізнесом, але в дещо іншому ключі: у фрілансі, як і в бізнесі, далеко не всі можуть досягти успіху.

– Навички самоорганізації та відповідальності є базовими, але цього недостатньо, – зазначила Потапенко у коментарі Коротко про. - Фрілансер має бути проактивним: шукати клієнтів, прокачувати свою експертність та розвивати особистий бренд. Рекомендую проявляти активність у різних тематичних онлайн-групах та біржах фрілансу, бути універсальним гравцем і поєднувати ролі маркетолога, продавця, адміністратора та менеджера по роботі з клієнтами.

Високий рівень орієнтації на результат є ключовим у досягненні успіху, продовжує експерт, адже більшість фрілансерів отримують оплату за виконану роботу, а не за кількість витраченого часу.

– Фріланс має свої переваги, такі як свобода у прийнятті рішень, віддалена робота, можливість самостійно вибирати робоче навантаження, але водночас вимагає високого рівня самостійності та багатозадачності, – підсумувала рекрутер.

Теги за темою
Інтернет
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Зеленский: Гарантии безопасности будут. Уже работаем
Комсомольская правда
2025-08-19T10:04:01Z
Трамп анонсировал новый обмен пленными
Корреспондент
2025-08-18T20:21:27Z
В документах Кремля прописана дата окончания войны: ГУР рассказали, когда россия отступит
Знай
2025-08-18T20:30:13Z
Итоги 18.08: Встреча с Трампом и конец Дружбы
Корреспондент
2025-08-19T04:21:37Z
Зеленский еще не встретился с Трампом, а уже встал вопрос его костюма
Comments UA
2025-08-19T10:10:35Z
Согласится ли Путин встретиться с Зеленским: как Киев решил сыграть на опережение
Comments UA
2025-08-19T09:57:30Z
В Раде не скрывают гнева: "это ручное гестапо Зеленского"
Comments UA
2025-08-08T17:24:03Z
Мелания Трамп передала Путину тайное письмо
TSN
2025-08-16T04:31:36Z
РФ пошла на циничный шаг в отношении женщин в Покровске: что известно о преступлении
Comments UA
2025-08-05T12:24:07Z
Выстрелил молодой маме в голову. В Каменском произошло ужасное убийство
Telegraf
2025-08-09T11:09:46Z
В Запорожье в результате атаки РФ погибли три человека, много раненых. ФОТО
Новости Украины
2025-08-18T10:33:02Z
Взрыв завода в РФ: резко увеличилось число пострадавших
Корреспондент
2025-08-15T14:06:46Z
Ракетная атака на Днепр: что известно о последствиях
TSN
2025-08-15T14:21:54Z
Россияне убили дроном мирного жителя на Черниговщине
Корреспондент
2025-08-19T10:06:55Z
На Львовщине в гостинично-ресторанном комплексе "Карпатский уют" отравились 12 детей
TSN
2025-08-19T10:03:31Z
В Москве масштабный пожар: горят склады и кафе
Корреспондент
2025-08-17T00:03:36Z
В Днепре работники ТЦК избили ветерана: начато расследование
TSN
2025-08-09T10:09:28Z
Огромное озеро таинственно исчезло за ночь: NASA показали фото
Comments UA
2025-08-07T09:30:12Z
Алла Пугачева решилась на резкий и неприятный шаг
Comments UA
2025-08-14T20:42:08Z
Леся Никитюк ошеломила эффектным видом фигуры в купальнике спустя два месяца после родов
TSN
2025-08-16T14:57:48Z
"Боли страшные": популярный певец в 90-х, поддержавший войну Путина, едва передвигается
Comments UA
2025-08-05T20:15:30Z
Анна Кошмал после рождения второго ребенка не может похудеть и объяснила почему: "Все безрезультатно"
TSN
2025-08-16T16:06:52Z
Наталка Денисенко умилила редким фото с отцом и нежно поздравила его с важным праздником
TSN
2025-08-19T09:36:35Z
Кароль встала на защиту Drevo, песню которого раскритиковал Галич: Кринжатина, когда артисты "гонят" на других
Комсомольская правда
2025-08-19T09:19:57Z
Обручальное кольцо Елены Зеленской. Как выглядит главное украшение первой леди Украины и сколько стоит
Telegraf
2025-08-13T18:09:43Z
Умер популярный российский актер Иван Краско
GlavRed
2025-08-09T10:54:57Z
"Ты должна жить своей жизнью": дочь Халка Хогана раскрыла его последние слова
Фокус
2025-08-09T10:15:20Z
17 августа: церковный праздник сегодня, что выбросить из дома, чтобы ушли болезни и печали
UAToday
2025-08-17T04:00:46Z
Забудьте слово "капюшон": как можно назвать его на украинском
Telegraf
2025-08-05T10:51:59Z
Вдова Поклада после его смерти поскандалила с бывшей Джигарханяна, которая позвонила из Москвы
TSN
2025-08-09T11:03:40Z
Украинские беженцы в Германии: сколько работают, сколько остаются безработными
TSN
2025-08-05T14:27:58Z
Дроны ВСУ летали под Евпаторией: ВС РФ потеряли ценную РЛС Каста-2Е2"
Фокус
2025-08-19T10:00:38Z
ВСУ уничтожили российский грузовой поезд с топливом – Андрющенко
Апостроф
2025-08-19T09:57:43Z
Украинка купила в АТБ пельмени с отвратительным "сюрпризом". Что там было
Telegraf
2025-08-09T11:06:47Z
7 августа - приняли "Закон о пяти колосьях", какой сегодня церковный праздник, что нельзя делать
Комсомольская правда
2025-08-07T02:34:56Z
Литва формирует трехуровневую линию обороны на границе
Корреспондент
2025-08-14T18:27:05Z
Выгодно ли работать на пенсии: сколько прибавят за каждый месяц
Знай
2025-08-14T05:06:09Z
Банкротство Аэросвита: арбитраж закрыл $700 млн иск компании Коломойского к Украине
Лига
2025-08-08T13:39:26Z
Саратовский НПЗ в России остановил прием нефти после атаки беспилотников
Новости Украины
2025-08-11T19:30:20Z
Азербайджан может снять эмбарго на поставку оружия Украине
TSN
2025-08-11T01:21:49Z
Ситуация с газом сложная: на что надеются в Раде
Comments UA
2025-08-19T10:06:40Z
Революция в интеллектуальной собственности. Что ожидает владельцев брендов в Украине
ZN UA
2025-08-19T10:04:28Z
Добавят меньше, чем стоит буханка хлеба: на сколько повысят пенсии
Знай
2025-08-08T17:36:28Z
"Некуда бежать": херсонские фермеры используют РЭБы и ружья, защищая урожай
Фокус
2025-08-19T09:51:31Z
Европа снова превзошла себя: стало известно о шокирующем поступке партнеров Украины
Comments UA
2025-08-19T09:51:17Z
Три вечерних привычки, которые помогут быстро заснуть
Gazeta UA
2025-08-09T21:42:39Z
Новый штам коронавируса: области распространения, симптомы
Корреспондент
2025-08-09T02:57:25Z
Микробиолог рассказала о новых технологиях борьбы с раком
ZN UA
2025-08-09T10:51:17Z
Отпуск не роскошь, а рекомендация врачей: почему мозгу нужна "перезагрузка" и как это сделать
Знай
2025-08-19T09:51:56Z
Что общего между баклажанами, сливами и ежевикой: ответ диетолога вас удивит
Gazeta UA
2025-08-19T09:12:17Z
Как красиво нарезать арбуз, чтобы удобно есть сочную ягоду лета
Gazeta UA
2025-08-19T08:03:51Z
Минус морщины и давление: назван уникальный чай, замедляющий старение организма
Comments UA
2025-08-19T07:57:29Z
Никогда не давайте домашним питомцам. Самые опасные продукты для собак и кошек
Telegraf
2025-08-19T07:42:47Z
Когда и как вы умрете — может подсказать размер неожиданной части тела
TSN
2025-08-19T07:21:23Z
Кабмин упростил продажу подержанных авто: от чего избавили украинцев
Знай
2025-08-16T15:51:16Z
Вводят новый синий сигнал светофора: водители в шоке, штрафов станет больше
Знай
2025-08-16T12:30:45Z
В Киеве заметили новейший спортивный электрокроссовер Smart
Фокус
2025-08-09T09:42:13Z
Количество электрокаров и гибридов в государственном реестре растет
Gazeta UA
2025-08-19T04:15:16Z
Как защитить новый автомобиль от ржавчины: действенные советы экспертов
Gazeta UA
2025-08-19T02:21:08Z
Владелец нового Volvo EX90 едва не погиб на шоссе: мужчина создал сайт жалоб на все проблемы с авто
Знай
2025-08-18T19:51:03Z
Volkswagen продал полтора миллиона электромобилей ID
Корреспондент
2025-08-18T19:39:52Z
Lamborghini представила свой новый самый быстрый гиперкар
Корреспондент
2025-08-18T17:48:58Z
Какие ежедневные привычки разряжают батарею электромобиля: объяснение экспертов
Фокус
2025-08-18T10:45:37Z
Этот лайфхак спасет вас от адской жары: как охладить дом за 15 минут
Знай
2025-08-09T10:51:17Z
"Перемоги не буде", - Стрєлков із в'язниці побачив провал наступу РФ
Новости Украины
2025-08-08T19:33:44Z
Россияне продвинулись в трех областях - DeepState
Корреспондент
2025-08-14T08:36:30Z
Разведка поразила системы ПВО россиян, в том числе на горе Ай-Петри в Крыму – видео
Лига
2025-08-07T14:25:08Z
Миллионные растраты на киевской воде: под подозрением руководитель КП КГГА
TSN
2025-08-19T10:03:16Z
Загадочный мир одесского подземелья: в мистических катакомбах исчезают люди
Telegraf
2025-08-19T09:42:30Z
РФ хочет атаковать "шахедами" из Донецкого аэропорта: назван серьезный вызов для ВСУ
Comments UA
2025-08-05T13:21:13Z
В Одессе сотрудник ТЦК "торговал" отсрочкой от мобилизации
Корреспондент
2025-08-05T12:03:49Z
Участвовал в АТО и был народным депутатом: где сейчас основатель "Азова" Андрей Белецкий
Telegraf
2025-08-05T11:09:32Z
Гороскоп на сегодня 16 августа: финансы овнов, обман близнецов и разочарование рыб
Знай
2025-08-16T02:06:53Z
Что будет, если хранить лимоны в морозилке: вам точно это понравится
TSN
2025-08-10T12:48:31Z
В Египте нашли затерянный город времен раннего христианства
Корреспондент
2025-08-13T17:21:02Z
Пикантная аджика на зиму: простой рецепт вкусной закуски
Comments UA
2025-08-19T10:03:58Z
Главное блюдо лета: соте из кабачков, перца и томатов – вкусно, как у бабушки
Telegraf
2025-08-19T09:15:51Z
Украинский Хогвартс на берегах Десны. На Черниговщине есть завораживающий дворец
Telegraf
2025-08-19T09:12:40Z
Насыпьте немного соли у порога и живите спокойно: вот почему это нужно обязательно сделать
TSN
2025-08-19T08:18:45Z
Время для ежевики: польза ягоды, кому нужно быть осторожным
TSN
2025-08-19T08:06:14Z
Позднее лето – не конец сезона: что посадить в августе, чтобы осенью уже иметь урожай
Знай
2025-08-19T07:51:15Z
Больше всего "мотают" электроэнергии: эксперты назвали разоряющие вас приборы
Знай
2025-08-16T20:12:38Z
Полнолуние и новолуние в августе 2025: лунный календарь
VGorode
2025-08-09T11:33:37Z
Цифровая головоломка, которая захватила сеть: найдите число 16 за 7 секунд
Gazeta UA
2025-08-15T14:15:23Z
Ограничения в мессенджерах: Россия усиливает цифровой контроль
Хвиля
2025-08-14T00:15:39Z
Вампирша против демонического козла: Valve выпустила большое обновление для Deadlock
GameMag
2025-08-19T10:07:35Z
Ниндзя против Дракона: Представлен сюжетный трейлер Ninja Gaiden 4
GameMag
2025-08-19T09:30:58Z
OpenAI представила ChatGPT Go – бюджетный план за $4,59 в месяц
Лига
2025-08-19T09:21:34Z
Месяц без розетки — реальность: какие смартфоны могут похвастаться сверхмощной батареей
Фокус
2025-08-19T09:12:01Z
Джетпаки возвращаются? В Сеть утек геймплей Call of Duty: Black Ops 7
GameMag
2025-08-19T08:54:34Z
Украинцы завоевали первую золотую медаль на Всемирных играх-2025
ZN UA
2025-08-08T15:21:25Z
"Шахтер" вылетает из Лиги Европы: дальше борьба за Лигу конференций
Gazeta UA
2025-08-15T11:09:51Z
Вербич озвучил, при каких условиях готов вернуться в Динамо
Корреспондент
2025-08-09T10:00:26Z
Обидчик Пола считает, что у блогера нет шансов против Джошуа
Корреспондент
2025-08-19T10:06:57Z
Энди Руис назвал сроки своего возвращения на ринг
Корреспондент
2025-08-19T09:57:07Z
Звезда "Шахтера" нарушил дисциплину ради трансфера в другую команду
Telegraf
2025-08-19T09:21:13Z
Неожиданное решение: вингер Ливерпуля останется в клубе
Корреспондент
2025-08-19T09:15:53Z
Украинского новичка ПСЖ Забарного предупреждали, что россиянин останется в команде – СМИ
ZN UA
2025-08-19T08:19:13Z
"Тварь поганая": в России тренер дал пенделя судье
Telegraf
2025-08-19T08:18:55Z