MY.UAНовини
Дерадянізація календаря: як позбутися імперського спадку, або Коли треба святкувати День землевпорядника в Україні
Дерадянізація календаря: як позбутися імперського спадку, або Коли треба святкувати День землевпорядника в Україні

Дерадянізація календаря: як позбутися імперського спадку, або Коли треба святкувати День землевпорядника в Україні

Дерадянізація календаря: як позбутися імперського спадку, або Коли треба святкувати День землевпорядника в Україні

Загальнодержавний календар — це не просто перелік дат і ювілеїв. Зазвичай це система, що структурує наше життя, визначає важливі генеруючі події та задає ціннісні орієнтири. В Радянському Союзі календар, десь підмінивши церковний, використовувався як потужний інструмент репрезентації імперської політики. В тій системі свята відігравали не менш ключову роль. Радянська доба в українській історії активно використовувала їх для пропаганди комуністичної ідеології. Варто згадати свята на честь революції, «великого Жовтня», дні народження Леніна та інших апологетів радянського режиму, які були покликані утвердити першооснови так званого демократичного централізму та публічно демонструвати об’єднавчу лояльність народу до влади.

Ще одним джерелотворчим завданням комуністичної внутрішньої політики, без перебільшення, було плекання homo sovieticus — «людини радянської» як будівника комунізму, що забула про своє походження та національну ідентичність. Вона мала бути відданою праці, колективу, державі та, звісно ж, партії. Тут у хід ішли вже професійні свята, що підкреслювали важливість усуспільненої трудової діяльності на користь радянської держави та підпорядкування особистих інтересів «загальнонародним». Свята часів СРСР найчастіше пов’язувалися з радянськими чи «викристалізованими» російськими імперськими історичними подіями, включно з «ідеологічними міфами», що їх активно вигадувала та продукувала пропаганда. Крім того, радянські професійні свята фактично стали інструментом русифікації, оскільки ігнорувалися культурні особливості, традиції та власна історія розвитку інших народів СРСР.

Важливо розуміти й те, що професійні свята в Радянському Союзі не були тільки днями додаткового відпочинку. Вони виступали невід’ємною частиною тоталітарної системи, яка прагнула контролювати будь-які сфери життя людини, зокрема і її відчуття належності до професії. Тому сьогодні Україна не просто має змогу, а й зобов’язана позбутися імперського спадку в будь-яких проявах та обов’язково створити власну виважену систему професійних свят, що відповідатимуть українським цінностям та історичній пам’яті, будуть максимально адаптовані до європейських демократичних традицій.

Нині в Україні протягом календарного року офіційно визнається майже сімдесят професійних свят. Звісно, значна частина з них запроваджувалася вже за часів незалежності України й уже не має відчутного «імперського сліду». Проте залишається надзвичайно важливим детально проаналізувати підстави для встановлення чисел для кожного професійного свята й рішуче викорінити радянські та російські дати.

Як на практиці вирішувати цю проблему дерадянізації календаря? Розгляньмо на прикладі професійних свят у геодезії та землеустрої. Указом президента України №110/95 від 7 лютого 1995 року встановлено професійне свято працівників геології, геодезії та картографії — День геолога, який відзначається щорічно в першу неділю квітня. Але це свято фактично було запозичено з Дня геолога в СРСР, установленого згідно з указом президії Верховної Ради СРСР від 31 березня 1966 року на «відзначення заслуг радянських геологів у створенні мінерально-сировинної бази країни».

Указом президента України №1556/99 від 11 грудня 1999 року в нашій державі встановлено професійне свято — День землевпорядника, яке відзначається щороку в другу суботу березня. Ця дата майже збігається з Днем робітника геодезії і картографії, що відзначається в Росії в другу неділю березня (встановлений указом президента Російської Федерації №1867 від 11 листопада 2000 року) і обґрунтовується тим, що саме в березні відбулися важливі події для російської геодезії та картографії: 1720 року цар Петро I підписав указ, що започаткував картографічну зйомку в Росії, а 15 березня 1919 року Рада народних комісарів РРФСР підписала Декрет «Про заснування Вищого геодезичного управління» при Науково-технічному відділі Вищої ради народного господарства РРФСР. Очевидно й безумовно, що за таких обставин це вимагає уточнення дат святкування професійних свят землевпорядників, геодезистів і картографів в Україні.

Але як, за якими критеріями визначити нові дати професійних свят? По-перше, потрібно добре розуміти міжнародний контекст і, власне, історію розвитку професії в незалежній Україні. Так, на планетарному рівні дискусія щодо відзначення професійного дня землемірів розпочалася за ініціативи Міжнародної федерації землемірів (International Federation of Surveyors — FIG) 2008 року. Рада європейських геодезистів (Council of European Geodetic Surveyors — CLGE) вирішила відзначати перший День європейського землеміра 2012 року, приурочивши його до 500-річчя від дня народження фламандського географа та картографа Герарда Меркатора. Винайдені ним картографічні проєкції фахівці досі використовують у багатьох сферах економіки, оборони й управління. 2013 року, під час засідання Генасамблеї CLGE на Європейській космічній виставці в Будапешті (Угорщина), президент CLGE Жан-Ів Пірло, представник Національного товариства професійних землемірів США (NSPS) Джон Хохол і національний делегат Угорщини Дьйордь Домокос підписали Будапештську декларацію, що закликала Міжнародну федерацію землемірів (FIG) установити Всесвітній день землеміра (Global Surveyor's Day) 21 березня та приурочити його до астрономічної події — моменту весняного рівнодення. Вперше Всесвітній день землеміра відзначали 21 березня 2018 року в штаб-квартирі Світового банку у Вашингтоні, США. Нині це свято геодезисти на всіх континентах відзначають 21 березня.

Вочевидь, найправильніше рішення — запровадити професійне свято геодезистів і картографів (окремо від професійного свята працівників геології) відповідно до світової та європейської традиції святкування Всесвітнього дня землеміра, назвавши його Днем геодезії та картографії, що відзначатиметься щорічно 21 березня.

Щодо професійного свята землевпорядників, то тут варто спиратися на перебіг національних подій. Наприклад, однією з найважливіших історичних віх для українського землеустрою стало ухвалення 25 жовтня 2001 року Верховною Радою України чинного Земельного кодексу України, що системно визначив поняття, мету та завдання землеустрою, його зміст, передбачив необхідність регулювання окремим законом здійснення землеустрою в державі. Саме цей кодекс дав змогу істотно пришвидшити земельну реформу в Україні в грудні 1999 року та виконати широкомасштабні землевпорядні роботи для її реалізації, закріпив ключову роль землеустрою в питаннях набуття й реалізації прав на землю в Україні, встановлення та зміни меж адміністративно-територіальних одиниць, захисту довкілля та культурної спадщини, формування сталого землекористування. За таких умов цілком логічно перенести щорічне відзначання Дня землевпорядника України на 25 жовтня, приурочивши це професійне свято до дня ухвалення базового документа земельного права незалежної України.

Оскільки гарант Конституції ініціював погодження професійних свят у країні з міжнародними нормами та цінностями, а відповідну роботу, згідно з дорученням уряду від 16 вересня 2023 року №29187/0/1-23, має здійснювати Міністерство культури та інформаційної політики України, власне бачення доцільності щорічного святкування Дня землевпорядника в нашій державі саме 25 жовтня після відповідних фахових консультацій я виклав у листі на ім’я в.о. міністра Ростислава Карандєєва. Цю позицію офіційно підтримала Асоціація фахівців землеустрою України (президент Анатолій Полтавець) і визнані у світовому фаховому середовищі провідні українські вчені й освітяни галузі, зокрема декан факультету землеустрою НУБіП, професор Тарас Євсюков, академік НААН Леонід Новаківський і члени-кореспонденти НААН Андрій Мартин та Ірина Новаківська. Потреба в декомунізації та дерусифікації українського календаря є нагальною.

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У Куп’янську залишаються 3700 мешканців, усіх дітей евакуювали
УкраинФорм
2024-12-01T19:39:02Z
Окупанти штурмували важливий населений пункт біля Великої Новосілки: деталі від DeepState
TSN
2024-12-01T19:33:52Z
У центрі Києва 2 грудня обмежать рух транспорту — відома причина
TSN
2024-12-01T19:24:38Z
Київ відкрив Подільський міст для легкових авто
360ua.news
2024-12-01T19:18:40Z
Мер Харкова розповів, скільки разів роіяни обстрілювали місто протягом листопада
ZN UA
2024-12-01T19:11:38Z
Боєць «Азова» розповів про неординарні штурми противника
ГЛАВКОМ NET
2024-12-01T19:09:22Z
Юнак на Харківщині вчиняв диверсії: усе через пропозицію з росії підзаробити
Политека
2024-12-01T19:01:33Z
У 2 областях оголосили штормове попередження: синоптики попереджають про небезпеку
GlavRed
2024-12-01T18:27:45Z
Ключі до окупації Донеччини: Британія попередила про небезпеку для одного із ключових селищ
24tv
2024-12-01T18:21:57Z
Партія прем’єра Румунії перемагає на парламентських виборах - екзитпол
УкраинФорм
2024-12-01T19:54:00Z
Зеленський натякнув, що чекає від Байдена на рішучий крок щодо членства України в НАТО
24tv
2024-12-01T19:51:38Z
ГУР: армія рф в Сирії зазнає втрат і тому росіяни змінили командувача
iPress
2024-12-01T19:49:46Z
Єврокомісія дала оцінку рішенню Грузії призупинити рух до Євросоюзу
iPress
2024-12-01T19:49:31Z
Війна в Україні не закінчиться 21 січня — радник Байдена
TSN
2024-12-01T19:48:56Z
У Румунії завершилися парламентські вибори - оголошено результати екзитполів
ZN UA
2024-12-01T19:45:23Z
Трамп розглядає кілька сценаріїв завершення війни в Україні: головні ідеї та плани
Политека
2024-12-01T19:42:52Z
Поліція, штрафи та акт про відмову від повістки: юристи пояснили відповідальність при мобілізації
Знай
2024-12-01T19:36:52Z
Зеленський підтвердив японському інформагентству перші смерті військових КНДР у Росії
УкраинФорм
2024-12-01T19:36:39Z
Виявити деменцію за 6 років до появи симптомів допоможе звичайний аналіз крові
24tv
2024-12-01T19:06:19Z
Не тільки з корицею: 7 причин пити каву з куркумою для схуднення
Фокус
2024-12-01T18:00:09Z
Всесвітній день боротьби зі СНІДом - кількість випадків та фільм Річарда Гіра про захворювання в Україні
ZN UA
2024-12-01T16:46:07Z
Вибухова хвиля і слух: як навушники допомагають військовим уникнути травм
24tv
2024-12-01T16:06:57Z
У МОН зробили заяву про зменшення кількості медичних вишів
24tv
2024-12-01T16:06:53Z
Сидіти чи стояти: наскільки корисно працювати за високими столами
24tv
2024-12-01T15:09:14Z
Чому за жодних обставин не слід цілувати новонародженого: вчені пояснили
Фокус
2024-12-01T15:06:44Z
Як приготувати смажену картоплю, щоб вона не злипалася: корисний лайфхак від кулінара
24tv
2024-12-01T13:30:14Z
Дієта SIRT: що їсти та скільки кілограмів можна втратити
TSN
2024-12-01T13:06:44Z
Присвятив своє життя українській пісні: у вічність відійшов поет-пісняр Богдан Грицак
24tv
2024-12-01T19:42:47Z
Не за сценарієм, – учасниця "Холостяка" пояснила, чому цілувалась з Тереном на очах в іншої
24tv
2024-12-01T19:36:42Z
"Зааділа його его": Мішель Андраде вперше розкрила причину сварки з Потапом
GlavRed
2024-12-01T19:27:33Z
Рідкісна поява: як виглядає донька Тома Круза
Фокус
2024-12-01T18:12:12Z
Дорога в море і колишній монастир: топ унікальних локацій із фільмів про Джеймса Бонда
Фокус
2024-12-01T18:06:25Z
Чим замінити шапку взимку: топ-3 найцікавіші варіанти
24tv
2024-12-01T17:51:40Z
Український актор Олександр Рудинський зіграв в одному серіалі з Річардом Гіром
Фокус
2024-12-01T17:30:27Z
Джамала, Монатік, Тіна Кароль та інші: 13 найочікуваніших прем'єр тижня
24tv
2024-12-01T17:06:24Z
У кількох містах Польщі пройдуть покази українського фільму «Степне»
УкраинФорм
2024-12-01T16:42:27Z
Українці вже можуть подати заявку на отримання "1000 від Зеленського" в Дії: як це зробити
24tv
2024-12-01T19:42:51Z
Втратить ЄС, Придністровʼя та доходи: чим для Росії обернеться кінець контранку з "Нафтогазом"
24tv
2024-12-01T19:42:10Z
До 8 годин без світла: як діятимуть графіки відключень в Україні 2 грудня
24tv
2024-12-01T19:24:33Z
АЗС порадували водіїв: ціни на дизельне пальне поповзли вниз
Знай
2024-12-01T19:21:50Z
"Укрзалізниця" змінила графік поїздів: про які саме йдеться
TSN
2024-12-01T18:54:10Z
За вікном мінус, а в касі – "плюс": скільки в Україні з 1 грудня коштуватиме 100 доларів
Знай
2024-12-01T18:36:15Z
За програмою «Додай енергії твоєму бізнесу» підприємства отримали пільгові кредити на 300 мільйонів
УкраинФорм
2024-12-01T18:15:03Z
Британське видання BBC розповіло, як ДТЕК протистоїть атакам росії по енергосистемі
TSN
2024-12-01T17:21:29Z
Подорожчання на 35%: від нових цін на цибулю, буряк і моркву можна втратити свідомість
Знай
2024-12-01T17:21:22Z
путін затвердив рекордні військові витрати – AP
iPress
2024-12-01T19:49:11Z
В Росії зменшується якість військових: речник "Легіону Свободи" сказав, ким ворог наповнює армію
24tv
2024-12-01T19:48:46Z
У Норвегії запрацював центр десантних операцій НАТО
ГЛАВКОМ NET
2024-12-01T19:33:29Z
Переоформлювання пільг після зміни місця проживання: українцям надали покрокову інструкцію
Политека
2024-12-01T19:28:35Z
Потрібні не лише піхотинці: українців закликали долучатись до мобілізації та йти у ТЦК
Знай
2024-12-01T19:06:43Z
Допомога по безробіттю: деяким українцям підвищили виплати
Фокус
2024-12-01T19:00:24Z
Бельгійські повії отримали право на соцгарантії, вони зможуть ходити у відпустки і матимуть пенсію
ГЛАВКОМ NET
2024-12-01T18:51:10Z
Зеленський нагородив 14 працівників прокуратури
УкраинФорм
2024-12-01T18:45:10Z
Яке церковне свято 2 грудня за новим календарем: головні традиції та заборони дня
Политека
2024-12-01T18:39:55Z
Поширювала інформацію про місця видачі повісток - на Рівненщині судитимуть жінку
InternetUA
2024-12-01T19:49:56Z
Грецію накрив шторм "Бора", уже двоє загиблих
Европейская правда
2024-12-01T19:15:58Z
Була в автобусі, на який впала вибухівка: у Херсоні загинула волонтерка Римма Бараненко
24tv
2024-12-01T18:54:27Z
РФ атакувала дроном автобус у Херсоні: загинула волонтерка
TSN
2024-12-01T18:36:16Z
На Полтавщині чоловік проігнорував повістку, бо боявся стати «тягарем для ЗСУ»
ГЛАВКОМ NET
2024-12-01T18:15:00Z
Аварійні посадки літаків у РФ стали нормою: зламався черговий "Суперджет"
InternetUA
2024-12-01T17:54:49Z
На Вінниччині у ДТП загинули троє людей, серед травмованих - двоє дітей
УкраинФорм
2024-12-01T17:33:09Z
Росіяни більше 10 разів атакували Нікопольщину, є постраждалий
УкраинФорм
2024-12-01T17:27:23Z
У Херсоні під час ранкового удару по маршрутці загинула місцева волонтерка
Комсомольская правда
2024-12-01T17:19:20Z
Салат з буряка: всього один інгредієнт зробить вашу святкову закуску загадкою
24tv
2024-12-01T19:27:27Z
Що зробити, щоб взуття не ковзало на ожеледиці: практичні та дієві поради
24tv
2024-12-01T19:21:20Z
Піна Колада: класичний рецепт святкового коктейлю
TSN
2024-12-01T18:54:13Z
Що подарувати на день Святого Миколая: ідеї подарунків для дітей, друзів та колег
24tv
2024-12-01T18:33:58Z
Не лише муркотіння: як зрозуміти, що кіт вас по-справжньому любить - ознаки
GlavRed
2024-12-01T18:27:40Z
Це точно виправить ситуацію: як зробити так, щоб біла кухня не була нудною
24tv
2024-12-01T17:21:05Z
Список бажань: чому записані мрії швидше здійснюються
TSN
2024-12-01T16:24:26Z
Тримач для туалетного паперу своїми руками: оновить будь-яку ванну без зайвих витрат
24tv
2024-12-01T16:21:11Z
На яких змінах треба зосередитись 3 знакам зодіаку у грудні
24tv
2024-12-01T16:06:20Z
Футболіст знепритомнів на полі: матч чемпіонату Італії не дограли через моторошний інцидент
TSN
2024-12-01T19:54:36Z
Шахтар не скористався осічкою Динамо: "гірники" втратили перемогу у матчі з Рухом
24tv
2024-12-01T19:42:34Z
"Ліверпуль" розібрався з "Манчестер Сіті" та продовжив домінувати на вершині АПЛ
TSN
2024-12-01T18:58:53Z
Українські біатлоністки - поза топ-10 в естафеті етапу Кубка світу в Контіолахті
УкраинФорм
2024-12-01T18:48:17Z
Ліверпуль із голом + пасом Салаха розібрався з Манчестер Сіті
Football.ua
2024-12-01T18:03:28Z
Шахтар удруге за тиждень упустив переможний рахунок — Рух урятувався
Football.ua
2024-12-01T17:58:15Z
Український гімнаст Ігор Радівілов оголосив про завершення кар'єри
Комсомольская правда
2024-12-01T17:42:22Z
"Реал" без Луніна здобув впевнену перемогу та впритул наблизився до "Барселони" у Примері
TSN
2024-12-01T17:33:03Z
Реал розібрався з Хетафе
Football.ua
2024-12-01T17:28:14Z
Як записувати дзвінки на Samsung Galaxy
360ua.news
2024-12-01T19:27:03Z
"Тисячу Зеленського" можна отримати онлайн або офлайн: як це зробити
24tv
2024-12-01T19:21:57Z
Розкрито дату виходу iPhone SE 4-го покоління
InternetUA
2024-12-01T19:11:00Z
До Землі наближаються два потенційно небезпечні астероїди
УкраинФорм
2024-12-01T18:30:26Z
ШІ навчився розбиратися в нейробіології краще за досвідчених учених
InternetUA
2024-12-01T18:23:27Z
Як підвищити швидкість інтернету на смартфоні: прості і корисні поради
Политека
2024-12-01T17:43:11Z
У Перу знайшли скам’янілість довгорилого крокодила, якому 10 мільйонів років
360ua.news
2024-12-01T17:36:42Z
Коли немає електрики: як довше зберігати заряд батареї свого телефону
InternetUA
2024-12-01T17:32:52Z
Могло бути блокування: у Росії стався масштабний збій у Viber
24tv
2024-12-01T17:12:56Z
Несподівані штрафи для водіїв: чим оберенеться використання літніх шин взимку
Знай
2024-12-01T19:51:41Z
Як зрозуміти, що на СТО вас дурять: механік розповів про лайфхак з "хрестиком"
GlavRed
2024-12-01T19:27:53Z
Колишній охоронець Міхаеля Шумахера підозрюється у шантажі
360ua.news
2024-12-01T18:24:20Z
Яким був перший автомобіль марки Rover
AutoCentre
2024-12-01T17:31:17Z
До яких кнопок в авто краще не торкатися взимку: застереження для водіїв
GlavRed
2024-12-01T17:27:55Z
Porsche Taycan Turbo GT з’явився в Україні
360ua.news
2024-12-01T14:33:48Z
Пікапам Mazda Familia виповнилося 60 років
AutoCentre
2024-12-01T13:06:58Z
Підготовка автомобіля до зими без зайвих нервів
360ua.news
2024-12-01T08:42:10Z
В Україні виявили унікальний 28-річний Mercedes від Brabus майже без пробігу
AutoCentre
2024-12-01T08:15:59Z