MY.UAНовини
Крах Української Центральної Ради: коли лідери катастрофічно не відповідали викликам часу
Крах Української Центральної Ради: коли лідери катастрофічно не відповідали викликам часу

Крах Української Центральної Ради: коли лідери катастрофічно не відповідали викликам часу

Початок руху до незалежності України був багатонадійним

Звістка про початок так званої Лютневої революції у столиці Російської імперії — Петрограді — надійшла в Україну вже наступного дня, 24 лютого (9 березня — за новим стилем) 1917 року. Місцева преса через цензуру в умовах Першої світової війни кілька днів мовчала, доки командувач Південно-Західним фронтом генерал Олексій Брусилов вичікував і не дозволяв публікувати інформацію про повалення царського режиму.

12 березня (всі дати подаємо за новим стилем) почалося збройне повстання в Петрограді, а 15 березня відбулося зречення імператора Миколи II від престолу. До влади прийшов Тимчасовий уряд, який намагався втримати єдність земель колишньої імперії та виступив за продовження війни з Центральними державами.

У Києві в середовищі національної інтелігенції майже одразу виникає ідея створення керівного центру, який би захищав інтереси українського населення. Завдання виявилося дуже складним. Чиновникам колишньої царської адміністрації, взагалі більшості жителів міст ідеї національно-визвольної боротьби українців були абсолютно чужі.

Відомий історик в діаспорі, о. Ісидор Нагаєвський писав: "…революція 1917 року застала Придніпрянську Україну скаліченою духовно, культурно і національно… Тільки селянська маса залишалася українською, а всі інші прошарки були зденаціоналізовані… більшість населення українських міст — це був зайшлий, неприхильний нам елемент". Але з історії відомо, що революції та перевороти перемагають у столицях…

Фатальна нерішучість керівників УЦР

Проте початок руху до незалежності України був багатонадійний. П’ять днів, з 16 до 20 березня 1917 року, в Києві в багатогодинних дебатах і консультаціях народжується представницький орган — Українська Центральна Рада (УЦР). Вона об’єднувала "українські організації на спільних домаганнях: територіальної автономії України з державною українською мовою". 20 березня офіційно було обрано президію, головою якої став відомий історик і громадський діяч Михайло Грушевський, який повернувся із заслання лише за тиждень.

Народне віче на Софійській площі в Києві 17 березня 1917 року. Присутні вимагали від Тимчасового уряду Росії широкої автономії для України

Головним завданням УЦР її очільник вважав досягнення національно-територіальної автономії у складі реформованої демократичної Росії. Це питання щоразу ставало дискусійним під час суперечок між представниками соціалістичних партій (соціал-демократами, соціал-революціонерами, соціал-федералістами…) та націонал-демократами, які постійно були в меншості.

Звісно, провідниками українського руху ставали саме соціалісти — Михайло Грушевський, Сергій Єфремов, Дмитро Дорошенко, Володимир Винниченко, які продовжували вірити у непорушність федеративних зв’язків із центральною владою у Петрограді.

19 квітня на Всеукраїнському національному конгресі до нового складу УЦР було обрано 118 осіб. І знову соціалістична більшість не пішла у своїх домаганнях далі, аніж отримання національно-культурної автономії. Цікаво, що представники військових, з уже українізованих частин на фронтах Першої світової війни, були більш радикальними у своїх вимогах, аж до завоювання державної незалежності.

Педагогічний музей імені цісаревича Олексія 1909-1911 років, де проводила свої засідання Українська Центральна Рада (сьогодні – київський Будинок вчителя)

Фатальну нерішучість керівників УЦР було підтверджено під час прийняття 23 червня Першого Універсалу цього органу: "Хай Україна буде вільною. Не отділяючись від усієї Росії, не розриваючи з державою Російською, хай народ українській на своїй землі має право сам порядкувати своїм життям…"

Керманичі УЦР в ситуації початку розвалу російської державності та поразок військ на фронтах Першої світової війни продовжували займати угодівську позицію в переговорах із Тимчасовим урядом. При виголошенні Другого Універсалу (16 липня) також було підтверджено нерозривний зв’язок з Росією. Тим часом військові частини на фронті нестримно українізувалися.

Тільки на Південно-Західному фронті українці становили до 60% особового складу. Ісидор Нагаєвський писав: "…Люди з усіх сторін натискали на Генеральний секретаріат своїми закликами: "Беріть владу в свої руки! Будьте сильні, тверді, будьте справжнім урядом!" А в цей самий час в столиці краю, як продовжував історик, "проти цієї "куцої" автономії протестували московські професори в Київському університеті, Духовній семінарії, Політехніці, а в Київській Міській Раді велася завзята боротьба проти українізації українських шкіл".

Влітку 1917 року склад УЦР постійно збільшувався. На її шостій загальній сесії було обрано вже 643 особи. 75% мандатів належало українцям, решта — національним меншинам: росіянам, євреям, полякам, молдаванам, німцям, білорусам, татарам, чехам і грекам. Проте гра в парламентаризм, нескінченні засідання і дебати, постійне нагадування про принципи демократії в політичній боротьбі виявилися для опонентів в Петрограді — спочатку з Тимчасового уряду, а потім і більшовицького після жовтневого перевороту — лише лакмусовим папірцем слабкості лідерів національно-визвольного руху.

Віра в "братерство народів"

Третій Універсал УЦР (20 листопада 1917 року) проголосив Українську Народну Республіку, проте так і не відокремив її від Росії, в якій вже майже два тижні панували більшовики.

У київській газеті "Нова Рада" (яка виходила українською та російською мовами) на дев’ятий день після більшовицького перевороту в Петрограді, читаємо:

"Виступ продовжив М. Ковалевський із закликом про те, що "прийшов час творити Українську Демократичну республіку та скликати суверенну Українську Установчу Раду, бо безлад в централістичній Росії привів уже народи на саме дно провали". Тут звучало слово В. Винниченка, який стверджував необхідність існування "дужої влади", здійснення "форм федеративної республіки, котрі, певне, місяців через два затверджено буде в Росії законним шляхом".

Це що: наївність, короткозорість чи прояв звичайної малоросійщини з вуст відомого українського письменника? Саме таким був рівень більшої частини демагогів від політики, які опанували владу в Києві. І вона так і не стала "дужою" через лівацтво більшості лідерів УЦР. Саме віра одного з лідерів майбутньої УНР і Директорії Володимира Винниченка в міфічну російську "федеративну республіку" згодом привела його до співпраці з більшовиками.

Майбутній молох терору Володимира Винниченка оминув, бо він вчасно виїхав з Москви 1920 року, коли відмовився від високих посад в радянському уряді України. Проте через кілька років писав наркому освіти УСРР Миколі Скрипнику: "Чого я зрештою хочу? Тільки одного: змоги бути корисним у міру сил моїх справі будування соціалізму".

Але наприкінці 1918 року, майже одразу після повалення гетьманату Павла Скоропадського він просто банально дезертував з України у тяжкі часи протистояння з більшовиками, виїхавши за кордон "як письменник, а як політик я всією душею хочу померти".

"Перше, що впадає в очі під час аналізу подій 1917—1921 рр., — це хронічна неспроможність української національної еліти (з колишньої підросійської України) брати на себе ініціативу і робити попереджувальні кроки зі зміни військово-політичної ситуації, адекватно реагувати на ініціативи супротивників. За межею дуже вузького внутрішньоукраїнського політичного простору вона виступала виключно як сила пасивна, яка реагує, а не змушує реагувати…

За національними прапорами ховався несформований етносоціальний організм: носіями національної української ідентичності були лише окремі прошарки суспільства, які не могли самостійно і повноцінно сформувати інститути національної державності (адміністрація в центрі й на місцях, силові структури)", — зазначає український історик Кирило Галушко в книзі "Украинский национализм: ликбез для русских".

У державному будівництві в Україні і за часів першої УНР, і за часів Директорії, яка повалила гетьманський режим, брали участь майже виключно представники соціалістичних партій. І вони, навіть після того, як російський більшовизм показав свою великодержавну сутність, що практично не відрізнялася від білих-"єдінонєдєлімцев", продовжували вірити в "братерство народів".

Втім, і зараз чимало українських лібералів свято вірять у "прекрасну Росію майбутнього" з розвиненими інститутами демократії. Вся історія Російської держави, де поняття демократії та свободи особистості взагалі були і є відсутніми, заперечує цю тезу…

Основоположник українського інтегрального націоналізму Дмитро Донцов не добирав слів, коли оцінював перше пришестя української влади в 1917 році та на початку 1918-го, в даному разі соціалістичної УЦР: "Перший Універсал видано під натиском мас, Третій внаслідок упадку уряду Керенського, Четвертий — знову проти волі Ради. Мир у Бересті Литовському і закликання німців так само були вимушені. У зовнішню політику не внесла Рада ніякої організуючої, ясної для маси ідеї. У політиці внутрішній вона обмежила своє завдання до гальмування революційної енергії пробудженого націоналізму. Безперестанно оглядаючись на Петроград, вона відучувала маси дивитися на Київ як на осібний центр політичної волі".

Михайло Грушевський на військовому параді в Києві, грудень 1917 року

Такий рівень урядування не міг не призвести до колапсу влади УНР. Бо коли її лідери гралися в демагогічну соціальну демократію, то більшовики дуже уміло навертали на свій бік широкі маси українських селян. Далі був героїчний бій під Крутами, захоплення 4 лютого Києва більшовицькими військами Муравйова і шалена, кривава вакханалія переможців, в якій загинули тисячі людей.

Втрачений шанс

Прихід в Україну після підписання Берестейського миру німців і австріяків трохи подовжив агонію маріонеткового уряду УНР. Проте навіть в окупантів увірвався терпець: до зали засідань Педагогічного клубу на Володимирській вулиці зайшли кайзерівські вояки на чолі з генералом Ватцдорфом. І просто розігнали "високопосадовців", частину з яких арештували. 29 квітня 1918 року відбувся переворот, підтриманий окупантами, і до влади прийшов консерватор, колишній царський генерал Павло Скоропадський, проголошений гетьманом України. Проте це вже інша історія, варта окремої статті.

І в цей самий час, у 1918—1920 роках, у новостворених країнах Балтії, у Фінляндії, в Польщі і Чехословаччині відбувалися державотворчі процеси, які супроводжувалися громадянськими конфліктами і війнами з сусідніми державами (як у Другій Речі Посполитій) або сепаратистськими рухами (як у Чехословаччині при замиренні повсталих німців на прикордонні). Цими процесами керували національні лідери в унісон з широкими масами. І не можна сказати, що стартові можливості там були набагато кращими. Просто спрацювала широка національна солідарність…

Практично всі лідери Української революції на її початковому етапі (за винятком деяких військовиків і Симона Петлюри, який пройшов шлях від соціаліста до державника і націонал-демократа й був убитий 25 травня 1926 року в Парижі агентом ГПУ Самуїлом Шварцбардом) й подумки не ставили завдання розбудовувати незалежну Україну. Їм було важко навіть збагнути просту думку: російський імперіалізм усіх відтінків — і білих-"єдінонєдєлімцев" Денікіна, і "республіканців" Керенського, і ленінців-більшовиків — мав одну й ту саму ціль. А саме — знову відродити велику імперію.

Діяч Французької революції Луї Антуан Сен-Жюст був абсолютно правий: "Ті, хто роблять революцію наполовину, копають собі могилу". Такі лідери національно-визвольних рухів, як Томаш-Гарріг Масарик у Чехословаччині, Карл-Густав Маннергейм у Фінляндії та Юзеф Пілсудський у Другій Речі Посполитій практично з чистого листа збудували незалежні держави.

А от керманичі Української революції 1917—1921 років, попри героїзм мільйонів пересічних українців, опинилися в ролі жертв своєї патологічної недалекоглядності — і в прямому, і в переносному сенсі. Треба тільки простежити їхні подальші долі. Наслідки для України були жахливими: на нашу країну чекав довгий і кровожерливий комуністичний експеримент.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
30 квітня - яке сьогодні свято, традиції та звичаї, все про цей день
Комсомольская правда
2025-04-30T02:31:34Z
Допомога на поховання пенсіонера: як отримати виплату
ZN UA
2025-04-30T02:21:23Z
Чи можна на цвинтарі садити квіти з домашнього квітника: священник пояснив
GlavRed
2025-04-30T02:09:35Z
У цьому столітті таких ще не було, – полковник запасу про рекордні втрати військ КНДР на Курщині
24tv
2025-04-30T01:45:35Z
Розкрито секрет радянських телевізорів: чому було 12 каналів, а працювали лише 2
GlavRed
2025-04-30T01:36:40Z
Миколаївщина отримала від Нижньої Саксонії десять автомобілів для поліцейських офіцерів громад
УкраинФорм
2025-04-30T01:13:28Z
Поставили на фронт понад 120 тис. непридатних мінометних пострілів – викрито двох посадовців оборонного заводу та їх спільників
Украина Криминальная
2025-04-30T01:13:04Z
На Житомирщині вибухотехніки знищили бойові частини російських крилатих ракет
УкраинФорм
2025-04-30T01:09:56Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Трамп пояснив, чому Путін не наважиться на повну окупацію України
Gazeta UA
2025-04-30T02:42:25Z
Обстріл Харкова та Дніпра: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T02:42:14Z
Фальшиве затишшя Путіна: що приховує нова ініціатива Кремля про "перемир'я"
24tv
2025-04-30T02:30:05Z
Росія збільшила обстріли України на тлі "мирних переговорів": в ООН вказали на тривожну тенденцію
Telegraf
2025-04-30T02:27:24Z
Україна в ООН: Мир можливий лише на справедливих умовах, а не заради параду
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T02:24:13Z
Посол Росії в ООН Небензя заговорив про прямі перемовини з Києвом
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T01:36:54Z
Заступниця Сибіги - в Радбезі ООН: Україна хоче миру як ніхто інший, але не за будь-яку ціну
УкраинФорм
2025-04-30T01:31:17Z
Американський кінорежисер, який підтримує війну в Україні, завітав до Москви
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T01:30:55Z
"Баффі" Сара Мішель Геллар розкрила секрет 25-річних стосунків із чоловіком-актором
GlavRed
2025-04-29T23:27:41Z
"Передумала": Євген Кошовий розповів про складне рішення 17-річної Варвари
GlavRed
2025-04-29T23:27:39Z
У музеї Нідерландів дитина пошкодила картину вартістю €50 млн
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T23:00:19Z
У Києві відбудеться національний форум-діалог «Українська музична індустрія: слухай, захищай своє»
УкраинФорм
2025-04-29T22:33:58Z
Марічка Падалко показала, який зараз вигляд мають її батьки
GlavRed
2025-04-29T21:27:48Z
Разом на сцені та поза камерами: які українські актори є парами в реальному житті
24tv
2025-04-29T20:42:21Z
Українські хіти 60-х створювали в умовах жорсткої цензури: якими були залаштунки хрущовської "відлиги"
Telegraf
2025-04-29T20:39:33Z
"Боляче": дружина Віктора Павліка крізь сльози розповіла про серйозний діагноз сина
GlavRed
2025-04-29T20:27:24Z
Що набивають шанувальники тату у 2025 році: 5 трендів, актуальних просто зараз
24tv
2025-04-29T19:45:04Z
Уряд схвалив законопроєкт щодо міжнародного обміну інформацією про доходи з цифрових платформ
InternetUA
2025-04-29T23:01:26Z
Volvo призупинила прогнози через вплив мит та проблем з електромобілями у першому кварталі
Топ Жир
2025-04-29T22:01:34Z
Китай посилює позиції на світовому ринку рідкісноземельних металів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T20:30:37Z
Після індексації пенсій частина одеситів втратить субсидію на оплату комуналки: хто в зоні ризику
Политека
2025-04-29T20:01:07Z
Податкова отримає дані про рахунки і сейфи українців: кому ще нададуть доступ
Хвиля
2025-04-29T19:45:05Z
Мільярдер Рей Даліо спрогнозував крах світового грошового порядку
InternetUA
2025-04-29T19:34:50Z
Підсанкційні російські танкери відновили постачання нафти – Bloomberg
iPress
2025-04-29T19:25:52Z
Білий дім анонсував зменшення мит на іноземні деталі, необхідні для виробництва автомобілів у США
iPress
2025-04-29T19:25:36Z
Родовища залізної руди в Україні: де найбільші запаси копалин, які оцінюють в трильйони доларів
24tv
2025-04-29T19:15:07Z
Найближчими днями країну атакує нова буря: коли її потужність досягне піку
GlavRed
2025-04-30T02:24:57Z
Будинки у вогні, є загиблий: як виглядає Дніпро після атаки Шахедів
GlavRed
2025-04-30T01:06:42Z
На Миколаївщині викрили злочинну групу, яка налагодила наркобізнес по всій країні
УкраинФорм
2025-04-30T01:01:11Z
У Києві затримали чоловіка, який за $5 тисяч обіцяв військовозобов’язаному посвідчення ГУР
УкраинФорм
2025-04-30T00:48:47Z
У Швеції сталася стрілянина у перукарні - троє загиблих
УкраинФорм
2025-04-30T00:48:03Z
За 30 хвилин 16 "прильотів" і майже 40 постраждалих: моторошні кадри з Харкова
GlavRed
2025-04-30T00:27:26Z
Суд у Миколаєві відправив під арешт співробітницю музичної школи, яку підозрюють у держзраді
УкраинФорм
2025-04-29T23:57:46Z
У Курській області потужний вибух: росіяни бідкаються на атаку безпілотників
24tv
2025-04-29T22:39:42Z
У Швеції сталася стрілянина: загинули щонайменше троє людей
ZN UA
2025-04-29T22:25:29Z
Знижує холестерин і покращить роботу серця: який горіх ефективний
Gazeta UA
2025-04-30T02:18:36Z
Німецькі вчені вказали на шість головних ознак раку
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T00:00:21Z
Мухи миттєво зникнуть: найкращі натуральні засоби проти комах
GlavRed
2025-04-29T19:27:58Z
Як сходити на пікнік і не отримати харчове отруєння
24tv
2025-04-29T17:22:16Z
Їсти чи боятися: що насправді робить соя з організмом жінки
24tv
2025-04-29T16:36:25Z
Зелена терапія: як висаджування дерев у лікарнях змінює обличчя української медицини
TSN
2025-04-29T14:51:59Z
Надлишок жиру може викликати ще одне небезпечне захворювання
24tv
2025-04-29T14:30:15Z
Пришвидшити ріст помідорів можна звичайною шпилькою – це найкращий спосіб
24tv
2025-04-29T14:18:04Z
Уколи ботоксу: кому допоможуть розгладити зморшки, а кому зашкодять
Комсомольская правда
2025-04-29T13:52:01Z
Терезам прогнозують погані наслідки: гороскоп на 30 квітня
24tv
2025-04-30T02:00:50Z
Сили оборони: Окупанти рвуться на кордон трьох областей
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T01:57:58Z
ЗС РФ окупували Суху Балку на Донеччині, — DeepState
Фокус
2025-04-30T01:33:41Z
Несподіваний попутник: під авто в Одесі помітили повзучого "шпигуна"
Telegraf
2025-04-30T01:31:36Z
Заморозки "втечуть": Діденко попередила про різку зміну погоди в Україні
Хвиля
2025-04-30T01:31:07Z
На Донеччині викрили жінку, яка множила фейки РФ про «брудну бомбу» і «біолабораторії»
УкраинФорм
2025-04-30T01:28:03Z
Окупаційну чиновницю із Криму заочно засудили до семи років тюрми за колабораціонізм
УкраинФорм
2025-04-30T01:18:56Z
Аеророзвідники FPV-дроном знищили російський «Град» на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-04-30T01:01:01Z
Жителів «ЛНР» для посилення тиску вибірково позбавляють російського громадянства
УкраинФорм
2025-04-30T00:48:37Z
Кава насправді не боби і не горіх: неочікувана правда про походження напою
GlavRed
2025-04-30T02:30:35Z
Більше, ніж просто готель: історія будівлі, яка вважається одним із символів Дніпра
Telegraf
2025-04-30T02:06:20Z
Залишатиметься свіжим до двох років: який інгредієнт потрібно покласти до рису
GlavRed
2025-04-30T00:33:37Z
Насолоджуємося, поки є нагода: простий рецепт смачнющої спаржі – не треба її варити
24tv
2025-04-29T20:57:42Z
Парфуми з ароматом ладану: вони зачаровують з перших секунд
24tv
2025-04-29T20:27:26Z
Менше черг і яскраві кадри: у Хорватії зачаїлась гідна альтернатива Колізею
24tv
2025-04-29T20:06:06Z
Ви полюбите її більше за суші: готуємо собу – японську локшину, яку ви полюбите назавжди
24tv
2025-04-29T19:57:19Z
Перець припинив рости після висадки в ґрунт: ось що робити
24tv
2025-04-29T19:21:09Z
Еверест не для всіх: Непал встановив суворі обмеження на підкорення найвищої гори у світі
24tv
2025-04-29T18:24:49Z
Усик і Дюбуа провели нову дуель поглядів у Лондоні після провокації британця на "Вемблі"
ZN UA
2025-04-29T22:51:27Z
Битва за фінал Ліги чемпіонів: онлайн-трансляція матчу Барселона – Інтер
24tv
2025-04-29T22:45:28Z
Українська тенісистка Костюк вибила другу поспіль росіянку на турнірі у Мадриді
ZN UA
2025-04-29T22:09:14Z
Прибила фанатку Спартака: українка Костюк здолала росіянку та вийшла у чвертьфінал в Мадриді
24tv
2025-04-29T21:57:20Z
ПСЖ на виїзді здобув важку перемогу над Арсеналом у півфіналі Ліги чемпіонів
24tv
2025-04-29T21:45:44Z
Соларі буде тимчасовим тренером Реалу на КЧС
Football.ua
2025-04-29T20:49:12Z
Реал Мадрид оголосив про чергову травму Алаби
Football.ua
2025-04-29T20:40:11Z
Даєр стане гравцем Монако — Романо
Football.ua
2025-04-29T20:25:58Z
«Динамо» – «Шахтар». Визначився час початку фіналу Кубка України з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T20:13:56Z
Автовиробники вмовили Трампа пом'якшити вплив мит
ZN UA
2025-04-30T00:18:28Z
Таємничий електричний пікап від Ram зник без шуму, але постачальники вимагають компенсацію
Топ Жир
2025-04-30T00:15:33Z
Вони відмовилися від 103 тисяч доларів за цей 25-річний Acura Integra Type R
Топ Жир
2025-04-29T22:30:53Z
Цей занижений Roush F-150 не боїться різких поворотів та ризиків
Топ Жир
2025-04-29T20:00:14Z
Гендиректор Slate заявляє: час відмовитися від величезних екранів і повернути радість до водіння
Топ Жир
2025-04-29T18:45:22Z
На виставці в Бірмінгемі дебютували три cенсаційні електромобілі Renault
AutoCentre
2025-04-29T18:01:53Z
Можна "влетіти" на гроші: які штрафи за перевищення швидкості у Польщі
24tv
2025-04-29T17:06:05Z
Моторні оливи для дизелів з DPF-фільтром
AutoCentre
2025-04-29T16:40:39Z
Погані новини для водіїв та "перекупів": уживані авто різко подорожчають через нові податки
Хвиля
2025-04-29T16:00:56Z
Samsung розпочне виробництво чіпів Snapdragon 8 Elite Gen 2 для своїх смартфонів
InternetUA
2025-04-30T02:01:27Z
Підступний візуальний тест: потрібно знайти кішку за 5 секунд в автомайстерні
GlavRed
2025-04-30T01:54:36Z
Користувачі зможуть купувати товари через ChatGPT
InternetUA
2025-04-30T01:01:20Z
Шахраї пропонують фейкову роботу, маскуючись під відділ кадрів TikTok - ЦПД
УкраинФорм
2025-04-30T00:48:10Z
"Гість із космосу" міг виштовхнути життя з морів на сушу: вчені знайшли несподіваний збіг
Telegraf
2025-04-30T00:12:11Z
Google вперше проведе презентацію з Android перед I/O 2025
InternetUA
2025-04-30T00:04:40Z
Європол створює спецпідрозділ для боротьби з онлайн-вербуванням молоді злочинцями
УкраинФорм
2025-04-29T23:49:39Z
Власник Cybertruck втратив бізнес за ніч через хвилю обурення через його нацистські вітання
Топ Жир
2025-04-29T23:30:07Z
Учені навчили штучний інтелект зашифровувати секретні повідомлення
InternetUA
2025-04-29T21:43:30Z