MY.UAНовини
Крах Української Центральної Ради: коли лідери катастрофічно не відповідали викликам часу
Крах Української Центральної Ради: коли лідери катастрофічно не відповідали викликам часу

Крах Української Центральної Ради: коли лідери катастрофічно не відповідали викликам часу

Початок руху до незалежності України був багатонадійним

Звістка про початок так званої Лютневої революції у столиці Російської імперії — Петрограді — надійшла в Україну вже наступного дня, 24 лютого (9 березня — за новим стилем) 1917 року. Місцева преса через цензуру в умовах Першої світової війни кілька днів мовчала, доки командувач Південно-Західним фронтом генерал Олексій Брусилов вичікував і не дозволяв публікувати інформацію про повалення царського режиму.

12 березня (всі дати подаємо за новим стилем) почалося збройне повстання в Петрограді, а 15 березня відбулося зречення імператора Миколи II від престолу. До влади прийшов Тимчасовий уряд, який намагався втримати єдність земель колишньої імперії та виступив за продовження війни з Центральними державами.

У Києві в середовищі національної інтелігенції майже одразу виникає ідея створення керівного центру, який би захищав інтереси українського населення. Завдання виявилося дуже складним. Чиновникам колишньої царської адміністрації, взагалі більшості жителів міст ідеї національно-визвольної боротьби українців були абсолютно чужі.

Відомий історик в діаспорі, о. Ісидор Нагаєвський писав: "…революція 1917 року застала Придніпрянську Україну скаліченою духовно, культурно і національно… Тільки селянська маса залишалася українською, а всі інші прошарки були зденаціоналізовані… більшість населення українських міст — це був зайшлий, неприхильний нам елемент". Але з історії відомо, що революції та перевороти перемагають у столицях…

Фатальна нерішучість керівників УЦР

Проте початок руху до незалежності України був багатонадійний. П’ять днів, з 16 до 20 березня 1917 року, в Києві в багатогодинних дебатах і консультаціях народжується представницький орган — Українська Центральна Рада (УЦР). Вона об’єднувала "українські організації на спільних домаганнях: територіальної автономії України з державною українською мовою". 20 березня офіційно було обрано президію, головою якої став відомий історик і громадський діяч Михайло Грушевський, який повернувся із заслання лише за тиждень.

Народне віче на Софійській площі в Києві 17 березня 1917 року. Присутні вимагали від Тимчасового уряду Росії широкої автономії для України

Головним завданням УЦР її очільник вважав досягнення національно-територіальної автономії у складі реформованої демократичної Росії. Це питання щоразу ставало дискусійним під час суперечок між представниками соціалістичних партій (соціал-демократами, соціал-революціонерами, соціал-федералістами…) та націонал-демократами, які постійно були в меншості.

Звісно, провідниками українського руху ставали саме соціалісти — Михайло Грушевський, Сергій Єфремов, Дмитро Дорошенко, Володимир Винниченко, які продовжували вірити у непорушність федеративних зв’язків із центральною владою у Петрограді.

19 квітня на Всеукраїнському національному конгресі до нового складу УЦР було обрано 118 осіб. І знову соціалістична більшість не пішла у своїх домаганнях далі, аніж отримання національно-культурної автономії. Цікаво, що представники військових, з уже українізованих частин на фронтах Першої світової війни, були більш радикальними у своїх вимогах, аж до завоювання державної незалежності.

Педагогічний музей імені цісаревича Олексія 1909-1911 років, де проводила свої засідання Українська Центральна Рада (сьогодні – київський Будинок вчителя)

Фатальну нерішучість керівників УЦР було підтверджено під час прийняття 23 червня Першого Універсалу цього органу: "Хай Україна буде вільною. Не отділяючись від усієї Росії, не розриваючи з державою Російською, хай народ українській на своїй землі має право сам порядкувати своїм життям…"

Керманичі УЦР в ситуації початку розвалу російської державності та поразок військ на фронтах Першої світової війни продовжували займати угодівську позицію в переговорах із Тимчасовим урядом. При виголошенні Другого Універсалу (16 липня) також було підтверджено нерозривний зв’язок з Росією. Тим часом військові частини на фронті нестримно українізувалися.

Тільки на Південно-Західному фронті українці становили до 60% особового складу. Ісидор Нагаєвський писав: "…Люди з усіх сторін натискали на Генеральний секретаріат своїми закликами: "Беріть владу в свої руки! Будьте сильні, тверді, будьте справжнім урядом!" А в цей самий час в столиці краю, як продовжував історик, "проти цієї "куцої" автономії протестували московські професори в Київському університеті, Духовній семінарії, Політехніці, а в Київській Міській Раді велася завзята боротьба проти українізації українських шкіл".

Влітку 1917 року склад УЦР постійно збільшувався. На її шостій загальній сесії було обрано вже 643 особи. 75% мандатів належало українцям, решта — національним меншинам: росіянам, євреям, полякам, молдаванам, німцям, білорусам, татарам, чехам і грекам. Проте гра в парламентаризм, нескінченні засідання і дебати, постійне нагадування про принципи демократії в політичній боротьбі виявилися для опонентів в Петрограді — спочатку з Тимчасового уряду, а потім і більшовицького після жовтневого перевороту — лише лакмусовим папірцем слабкості лідерів національно-визвольного руху.

Віра в "братерство народів"

Третій Універсал УЦР (20 листопада 1917 року) проголосив Українську Народну Республіку, проте так і не відокремив її від Росії, в якій вже майже два тижні панували більшовики.

У київській газеті "Нова Рада" (яка виходила українською та російською мовами) на дев’ятий день після більшовицького перевороту в Петрограді, читаємо:

"Виступ продовжив М. Ковалевський із закликом про те, що "прийшов час творити Українську Демократичну республіку та скликати суверенну Українську Установчу Раду, бо безлад в централістичній Росії привів уже народи на саме дно провали". Тут звучало слово В. Винниченка, який стверджував необхідність існування "дужої влади", здійснення "форм федеративної республіки, котрі, певне, місяців через два затверджено буде в Росії законним шляхом".

Це що: наївність, короткозорість чи прояв звичайної малоросійщини з вуст відомого українського письменника? Саме таким був рівень більшої частини демагогів від політики, які опанували владу в Києві. І вона так і не стала "дужою" через лівацтво більшості лідерів УЦР. Саме віра одного з лідерів майбутньої УНР і Директорії Володимира Винниченка в міфічну російську "федеративну республіку" згодом привела його до співпраці з більшовиками.

Майбутній молох терору Володимира Винниченка оминув, бо він вчасно виїхав з Москви 1920 року, коли відмовився від високих посад в радянському уряді України. Проте через кілька років писав наркому освіти УСРР Миколі Скрипнику: "Чого я зрештою хочу? Тільки одного: змоги бути корисним у міру сил моїх справі будування соціалізму".

Але наприкінці 1918 року, майже одразу після повалення гетьманату Павла Скоропадського він просто банально дезертував з України у тяжкі часи протистояння з більшовиками, виїхавши за кордон "як письменник, а як політик я всією душею хочу померти".

"Перше, що впадає в очі під час аналізу подій 1917—1921 рр., — це хронічна неспроможність української національної еліти (з колишньої підросійської України) брати на себе ініціативу і робити попереджувальні кроки зі зміни військово-політичної ситуації, адекватно реагувати на ініціативи супротивників. За межею дуже вузького внутрішньоукраїнського політичного простору вона виступала виключно як сила пасивна, яка реагує, а не змушує реагувати…

За національними прапорами ховався несформований етносоціальний організм: носіями національної української ідентичності були лише окремі прошарки суспільства, які не могли самостійно і повноцінно сформувати інститути національної державності (адміністрація в центрі й на місцях, силові структури)", — зазначає український історик Кирило Галушко в книзі "Украинский национализм: ликбез для русских".

У державному будівництві в Україні і за часів першої УНР, і за часів Директорії, яка повалила гетьманський режим, брали участь майже виключно представники соціалістичних партій. І вони, навіть після того, як російський більшовизм показав свою великодержавну сутність, що практично не відрізнялася від білих-"єдінонєдєлімцев", продовжували вірити в "братерство народів".

Втім, і зараз чимало українських лібералів свято вірять у "прекрасну Росію майбутнього" з розвиненими інститутами демократії. Вся історія Російської держави, де поняття демократії та свободи особистості взагалі були і є відсутніми, заперечує цю тезу…

Основоположник українського інтегрального націоналізму Дмитро Донцов не добирав слів, коли оцінював перше пришестя української влади в 1917 році та на початку 1918-го, в даному разі соціалістичної УЦР: "Перший Універсал видано під натиском мас, Третій внаслідок упадку уряду Керенського, Четвертий — знову проти волі Ради. Мир у Бересті Литовському і закликання німців так само були вимушені. У зовнішню політику не внесла Рада ніякої організуючої, ясної для маси ідеї. У політиці внутрішній вона обмежила своє завдання до гальмування революційної енергії пробудженого націоналізму. Безперестанно оглядаючись на Петроград, вона відучувала маси дивитися на Київ як на осібний центр політичної волі".

Михайло Грушевський на військовому параді в Києві, грудень 1917 року

Такий рівень урядування не міг не призвести до колапсу влади УНР. Бо коли її лідери гралися в демагогічну соціальну демократію, то більшовики дуже уміло навертали на свій бік широкі маси українських селян. Далі був героїчний бій під Крутами, захоплення 4 лютого Києва більшовицькими військами Муравйова і шалена, кривава вакханалія переможців, в якій загинули тисячі людей.

Втрачений шанс

Прихід в Україну після підписання Берестейського миру німців і австріяків трохи подовжив агонію маріонеткового уряду УНР. Проте навіть в окупантів увірвався терпець: до зали засідань Педагогічного клубу на Володимирській вулиці зайшли кайзерівські вояки на чолі з генералом Ватцдорфом. І просто розігнали "високопосадовців", частину з яких арештували. 29 квітня 1918 року відбувся переворот, підтриманий окупантами, і до влади прийшов консерватор, колишній царський генерал Павло Скоропадський, проголошений гетьманом України. Проте це вже інша історія, варта окремої статті.

І в цей самий час, у 1918—1920 роках, у новостворених країнах Балтії, у Фінляндії, в Польщі і Чехословаччині відбувалися державотворчі процеси, які супроводжувалися громадянськими конфліктами і війнами з сусідніми державами (як у Другій Речі Посполитій) або сепаратистськими рухами (як у Чехословаччині при замиренні повсталих німців на прикордонні). Цими процесами керували національні лідери в унісон з широкими масами. І не можна сказати, що стартові можливості там були набагато кращими. Просто спрацювала широка національна солідарність…

Практично всі лідери Української революції на її початковому етапі (за винятком деяких військовиків і Симона Петлюри, який пройшов шлях від соціаліста до державника і націонал-демократа й був убитий 25 травня 1926 року в Парижі агентом ГПУ Самуїлом Шварцбардом) й подумки не ставили завдання розбудовувати незалежну Україну. Їм було важко навіть збагнути просту думку: російський імперіалізм усіх відтінків — і білих-"єдінонєдєлімцев" Денікіна, і "республіканців" Керенського, і ленінців-більшовиків — мав одну й ту саму ціль. А саме — знову відродити велику імперію.

Діяч Французької революції Луї Антуан Сен-Жюст був абсолютно правий: "Ті, хто роблять революцію наполовину, копають собі могилу". Такі лідери національно-визвольних рухів, як Томаш-Гарріг Масарик у Чехословаччині, Карл-Густав Маннергейм у Фінляндії та Юзеф Пілсудський у Другій Речі Посполитій практично з чистого листа збудували незалежні держави.

А от керманичі Української революції 1917—1921 років, попри героїзм мільйонів пересічних українців, опинилися в ролі жертв своєї патологічної недалекоглядності — і в прямому, і в переносному сенсі. Треба тільки простежити їхні подальші долі. Наслідки для України були жахливими: на нашу країну чекав довгий і кровожерливий комуністичний експеримент.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У Кривому Розі у лікарнях залишається 33 поранених, 18 з них у важкому стані
Комсомольская правда
2025-04-07T08:42:18Z
"Гинуть сотні": Вигівський розповів про кількість поліцейських на фронті і про втрати
Telegraf
2025-04-07T08:39:04Z
Втрати ворога на 7 квітня перевищили 925 тисяч: знищено ще 1350 окупантів
Факти ICTV
2025-04-07T08:37:22Z
У Києві та низці областей оголошено повітряну тривогу через загрозу балістики
Antikor
2025-04-07T08:37:07Z
Менше двох місяців між атаками: росіяни вдарили ракетою по офісу каналів іномовлення у Києві
ГЛАВКОМ NET
2025-04-07T08:36:51Z
Безкоштовне житло для переселенців в Харкові: де шукати допомогу
Политека
2025-04-07T08:31:22Z
Гороскоп на завтра 8 квітня: Терезам - велика сума грошей, Рибам - удача
GlavRed
2025-04-07T08:27:42Z
3 знаки зодіаку, на яких чекають доленосні зміни до 10 квітня
GlavRed
2025-04-07T08:27:37Z
Журналіст розповів, як британці ставляться до скандалу навколо Комарницького та київської мерії
Khreschatyk
2025-04-07T08:12:36Z
Федоров анонсував запуск освітньої платформи Мрія для кожної школи
1News
2025-04-07T08:48:45Z
У німецькому Дуйсбурзі через листи з погрозами закрили 17 шкіл
Европейская правда
2025-04-07T08:43:09Z
Чи підлягають мобілізації люди з інвалідністю 3 групи
24tv
2025-04-07T08:39:56Z
Ці 8 українських прізвищ отримували лише курці: перевірте своє у переліку
24tv
2025-04-07T08:39:46Z
УЦОЯО звернувся із важливим нагадуванням до потенційних учасників НМТ-2025
24tv
2025-04-07T08:39:44Z
Сирський вручив нагороду головкома французькому журналісту Бернару-Анрі Леві
Лига
2025-04-07T08:39:32Z
Чому Patriot не може захистити великі території від балістики: пояснення Ігната
Факти ICTV
2025-04-07T08:38:01Z
Ви у розшуку ТЦК? Як це виправити
Telegraf
2025-04-07T08:36:57Z
ЗСУ просунулися в Бєлгородській області: подробиці від аналітиків ISW
TSN
2025-04-07T08:36:16Z
Трамп оголосив торговельну війну всім: аналітик назвав головну мету президента США
GlavRed
2025-04-07T08:48:53Z
Стали відомі можливі учасники ОЗУ «смотрящого» Комарницького з депутатів Київради
Antikor
2025-04-07T08:45:16Z
Президент підписав скандальний закон, петиція проти якого зібрала потрібні 25 тис. голосів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-07T08:42:40Z
Відносини РФ та США: у агресора зробили заяву щодо нових контактів
TSN
2025-04-07T08:41:53Z
Франція переорієнтовує свої стратегічні зусилля на допомогу Україні
УкраинФорм
2025-04-07T08:38:44Z
Україна відправити до Вашингтона команду переговорників щодо угоди про корисні копалини
Комсомольская правда
2025-04-07T08:38:12Z
Посольство США в Україні приспустило прапор для вшанування жертв російської атаки на Кривий Ріг
24tv
2025-04-07T08:38:01Z
Трамп зробив заяву щодо російських обстрілів України
24tv
2025-04-07T08:37:56Z
Або масштабна підтримка, або нічого: якими мають бути "сили заспокоєння" в Україні
TSN
2025-04-07T08:36:51Z
Загадкові смерті, духи минулого і містичні ритуали: художниця Олеся Бондар розповіла, як створювали серіал «Злі духи» для телеканалу 2+2
GlavRed
2025-04-07T08:43:03Z
"Можуть вправити мозок": українська співачка розповіла, що відбувається з Потапом
GlavRed
2025-04-07T08:40:09Z
"Мамина копія": Андрій Данилко показався на рідкісному кадрі зі своєю мамою
GlavRed
2025-04-07T08:39:29Z
38-річна ексAlyosha зізналась, що більше не зможе народити дітей: "Мусила робити операцію"
TSN
2025-04-07T08:36:53Z
Ірина Білик, Надя Дорофєєва та інші переносять концерти в Україні: відома причина
TSN
2025-04-07T08:36:35Z
Актора серіалу «Гра в кальмара» засудили до одного року ув'язнення за сексуальні домагання
Детектор М
2025-04-07T08:27:40Z
5 кольорів для спальні, які вийшли з моди у 2025 році
24tv
2025-04-07T08:15:16Z
Серіальна Олімпіада: які країни хочуть потрапити в 4 сезон "Білого лотоса"
Фокус
2025-04-07T08:12:46Z
Вам сподобається, – Ziferblat заінтригував деталями про номер та образи для Євробачення-2025
24tv
2025-04-07T08:09:11Z
Вибух в центрі Києва: в ДСНС повідомляють про коротке замикання електричних батарей автомобіля, затримали чоловіка на місті пожежі
Antikor
2025-04-07T08:45:58Z
Біля метро "Олімпійська" у Києві пролунав вибух: що відомо
TSN
2025-04-07T08:36:45Z
У Києві стався вибух і здійнявся дим біля метро "Олімпійська"
24tv
2025-04-07T08:09:59Z
СБУ затримала тестя «короля контрабанди» Рівного Басараба за переправлення ухилянтів через кордон
Antikor
2025-04-07T08:06:28Z
Поліцейські Волині встановлюють місцезнаходження безвісти зниклої жінки та її неповнолітньої доньки
Украина Криминальная
2025-04-07T07:59:50Z
В Одесі судитимуть учасників злочинного угруповання, які вимагали гроші в утриманців СІЗО
Украина Криминальная
2025-04-07T07:49:51Z
У Тернополі оперативники поліції встановили зловмисника, який викрав з чужої картки понад 20 000 гривень
Украина Криминальная
2025-04-07T07:46:02Z
26-річний екс-лікаря судитимуть за збут кокаїну
Украина Криминальная
2025-04-07T07:15:41Z
У Львові чоловік збив 14-річну дівчину, вона у реанімації
Комсомольская правда
2025-04-07T07:13:39Z
Найбільший обвал з 2008 року: як Трамп спровокував масштабний розпродаж на ринках Азії
24tv
2025-04-07T08:39:18Z
Ринок валют "потрусило": експерти сказали, чи купувати долар і євро цього тижня
GlavRed
2025-04-07T08:38:52Z
Українцям доведеться затягнути паски: скільки коштуватиме Великодній кошик 2025
GlavRed
2025-04-07T08:37:40Z
У 2024 році реальний ВВП України зростав повільніше, ніж у 2023 році — на 2,9%
AIN
2025-04-07T08:37:08Z
Українцям можуть нарахувати додаткові 4 000 гривень за світло: яка причина
GlavRed
2025-04-07T08:37:02Z
На тлі нових мит Трампа: криптовалюта суттєво втратила свої позиції
24tv
2025-04-07T08:36:27Z
Пошкоджений "шахедом" будинок у Луцьку ремонтуватиме фірма з "російським слідом"
Telegraf
2025-04-07T08:33:39Z
КРОЗ планує заходити у глибоку переробку соняшнику
AgroPortal
2025-04-07T08:30:49Z
В Україні знову зріс рівень нелегальної торгівлі тютюновими виробами: дослідження
ГЛАВКОМ NET
2025-04-07T08:30:43Z
Порту — Бенфіка 1:4 Відео голів та огляд матчу Прімейри
Football.ua
2025-04-07T08:40:40Z
Пушич: Не можу пригадати свої слова, що боротьба за чемпіонство завершена
Football.ua
2025-04-07T08:37:04Z
Буффон: У Ювентуса тепер є єдність, але я вірю в майбутнє Мотти
Football.ua
2025-04-07T08:31:25Z
Мессі встановив абсолютний клубний рекорд у США: відео історичного гола
24tv
2025-04-07T08:19:10Z
МЗС України назвало кількість загиблих спортсменів на війні проти Росії
24tv
2025-04-07T08:01:27Z
Українського боксера відсторонили після кривавого бою: що сталось
24tv
2025-04-07T08:00:26Z
Раньєрі: Довбик повинен знати, як боротися
Football.ua
2025-04-07T07:55:49Z
Шаманська звернулася до Бібера, який висловив захоплення хокеїстом Овечкіним з РФ: Не ставайте на бік убивць
Комсомольская правда
2025-04-07T07:55:44Z
Кабаєв: Для Динамо дуже важливо, що виграємо та не пропускаємо
Football.ua
2025-04-07T07:37:40Z
Дієвий лайфхак: як можна протестувати 10 парфумів одночасно
24tv
2025-04-07T08:45:21Z
Що посіяти у квітні на розсаду: список овочів і квітів
GlavRed
2025-04-07T08:43:15Z
Як красиво пофарбувати яйця на Великдень: залийте гарячою водою один продукт для ефектного результату
TSN
2025-04-07T08:36:50Z
Помийте підлогу цією ганчіркою — і вона сяятиме чистотою 10 днів: не залишає розводів, пилу й ворсу
TSN
2025-04-07T08:36:12Z
Китайський гороскоп на завтра 8 квітня: Зміям - лінь, Собакам - злість
GlavRed
2025-04-07T08:27:37Z
Той самий смак дитинства: пісочний пиріг з варенням на раз-два
24tv
2025-04-07T07:48:55Z
Небезпечний тиждень для Тельця, Рака і Скорпіона
360ua.news
2025-04-07T07:42:04Z
Яблука буде нікуди дівати: що налити під дерево навесні
GlavRed
2025-04-07T07:27:46Z
Що в інтер'єрі видає несмак: речі, яких варто позбутися
Gazeta UA
2025-04-07T07:12:53Z
У Японії представлять інвалідний візок, який може пересуватися сходами
InternetUA
2025-04-07T08:31:11Z
Ось скільки може коштувати ваш наступний iPhone завдяки тарифам Трампа
24tv
2025-04-07T08:15:26Z
Цей тиждень також принесе затяжні магнітні бурі. Чи будуть вони сильними
Telegraf
2025-04-07T08:00:31Z
Чорний екран зібрав 3,6 мільярда переглядів і став найпопулярнішим відео у TikTok
InternetUA
2025-04-07T07:46:28Z
XCOM у всесвіті Rainbow Six? Інсайдер каже, що Ubisoft розробляє нову покрокову гру
ITC
2025-04-07T07:25:13Z
Власник забрав наймиліше цуценя з виводка: тепер інтернет сміється з того, що виросло
Фокус
2025-04-07T07:21:11Z
Більший за Всесвіт: інженер створив PDF-файл розміром у 37 трлн світлових років
ITC
2025-04-07T07:16:20Z
Чому телефон нагрівається і що з цим робити: п'ять простих, але ефективних порад
InternetUA
2025-04-07T07:10:46Z
Конкуренція Starlink з іншим оператором в Україні - зростає
InternetUA
2025-04-07T07:01:37Z
Жінки справляються з болем краще за чоловіків завдяки гормонам - Science
Подробности
2025-04-07T08:43:23Z
Природний еліксир молодості – який чай допоможе запобігти старінню
24tv
2025-04-07T08:15:05Z
Як часто насправді потрібно прати подушку: майже всі роблять це неправильно
24tv
2025-04-07T07:48:11Z
Як ефективно боротися з бактеріальними інфекціями?
Portaltele
2025-04-07T07:43:07Z
Як прибрати запах часнику на руках: експерти порадили ефективний засіб
GlavRed
2025-04-07T07:27:47Z
Імунолог про сезонну алергію: Стрес може спровокувати хворобу у дорослому віці
Комсомольская правда
2025-04-07T07:04:57Z
Вчені відкривають новий спосіб лікування раку
Portaltele
2025-04-07T06:43:03Z
Зловживання сіллю підвищує ризик депресії - Journal of Immunology
Подробности
2025-04-07T06:12:50Z
Тейпи та тейпування: що це таке та наскільки ефективне
24tv
2025-04-07T05:06:09Z
Вчені Мічиганського університету розробили батареї для електромобілів, які не бояться морозу
AutoGeek
2025-04-07T08:27:57Z
BMW вивела на тести оновленого суперника Mercedes-Benz GLE
AutoCentre
2025-04-07T08:13:31Z
Чи потрібно чистити форсунки і як це зробити безпечно?
AutoCentre
2025-04-07T07:43:38Z
Skoda показала нове покоління Kodiaq
Portaltele
2025-04-07T07:43:31Z
Перше знайомство з Cupra Terramar: емоція в деталях
ITC
2025-04-07T07:07:28Z
Cybertruck тріщить по швах: зазори в кузові після офіційного ремонту й обіцянки, які зникають
ITC
2025-04-07T07:07:27Z
Натхненний самураями: представлено новий Subaru Forester
ЗаРулем
2025-04-07T07:04:11Z
Маленька ракета: у Києві засвітився рідкісний заряджений кросовер Nissan
Фокус
2025-04-07T06:42:01Z
Гібридний спорткар Mercedes-Benz CLE отримав лімітовану версію
AutoGeek
2025-04-07T06:36:11Z