MY.UAНовини
Європа та Україна: що показують опитування
Європа та Україна: що показують опитування

Європа та Україна: що показують опитування

До уваги читачів пропонуються результати та аналіз опитування ECFR (European Council on Foreign Relations), проведеного у січні цього року у 12 європейських країнах: Австрія, Франція, Німеччина, Греція, Угорщина, Італія, Нідерланди, Польща, Португалія, Румунія, Іспанія та Швеція.

Чому так важливо відслідковувати такі опитування? Війни розгортаються на полі бою, але часто закінчуються у кабінці для голосування. Історія знає безліч випадків, коли саме падіння громадської підтримки та військові невдачі підштовхнули учасників до врегулювання ситуації, н-р, французька кампанія в Алжирі чи війна США у В'єтнамі.

Як я вже писав раніше у своєму новорічному прогнозі, 2024 р. є рекордним за кількістю виборів, і результати деяких з них можуть безпосереднім чином позначитися на стані справ і на фронті, і в нашому тилу. Європейці візьмуть участь у виборах до Європейського парламенту у червні, у деяких країнах ЄС пройдуть президентські та парламентські вибори, всі ми з тривогою стежимо за перипетіями президентських перегонів у США.

Прогнози того, що відбудеться на цих виборах можуть вплинути на військові стратегії як Росії, так і України, а динаміка на полі бою, ймовірно, вплине на голоси виборців.

Російсько-українська війна триває вже третій рік, Путін робить ставку на втому Заходу від війни, щоб здобути перемогу Росії.

Ідеальним сценарієм для нього є згасання інтересу до цієї жахливої ​​війни як з боку європейців, так і американців, і на цьому тлі припинення чи значне скорочення підтримки Києва та Штатами та Європою. Наскільки такі очікування виправдані? Признаємося чесно, для цього є підстави, оскільки аналіз результатів опитування дає неоднозначну картину.

Європейське сприйняття російсько-української війни

Європейці песимістично оцінюють результати російсько-української війни. З її початком вони відреагували на неї з великою тривогою та незвичайною солідарністю щодо України.

Успіхи української армії на початку війни, стрімке звільнення значних територій Харківської та Херсонської областей внаслідок блискучих військових операцій, змінили європейське громадське сприйняття, коли більшість європейців хотіли підтримати Україну доти, доки Україна не відвоює всю свою територію.

Тепер, після провалу контрнаступу України минулого року та відносних успіхів Росії на фронті, а також після ослаблення підтримки України з боку США, частина цього оптимізму зникла.

Ця слабка впевненість у шансах України на перемогу помітна по всій Європі, середні 10% — дуже невеликий показник, у перемогу Росії вірять у 2 рази більше за європейців.

Але як бачимо, переважна відповідь скрізь у тому, що війна закінчиться врегулюванням. Тому не варто дивуватися, що найрізноманітніші західні політики періодично розпочинають розмови про переговори України та Росії, над ними тяжіє громадська думка.

У зв'язку з першим питанням дуже цікаві відповіді на питання, які саме дії необхідно вжити стосовно російсько-української війни.

Як видно з відповідей, очікування та вподобання багатьох європейців щодо війни в Україні значно різняться країнами. Загалом, серед тих, хто очікує, що Україна і Росія досягнуть мирного врегулювання, половина (52%) воліли б «підштовхнути» Україну до ухвалення такого рішення, і третина (32%) воліли б підтримати Україну у звільненні своєї території.

Подивіться уважно на результати і потім співвіднесіть це з висловлюваннями та діями європейських політиків, того ж Шольца та Макрона, аби розуміти, що за цим стоїть.

Європейське сприйняття українських біженців

Відбувається значна зміна географії підтримки нашої країни. Раніше найближчі сусіди України були серед її найбільших прихильників. Так було з погляду державної підтримки та відкритості для прийому українських біженців.

Але нині Україна має найсильнішу громадську підтримку в далеких від неї географічно Португалії та Франції, тоді як солідарність найближчих сусідів коливається.

Як бачимо «бунти» польських фермерів мають під собою потужну громадську підтримку. Небезпека цих результатів полягає в тому, що коли справа дійде до інтеграції України до Європейського Союзу, наші безпосередні сусіди можуть стати одними з найзапекліших критиків, а не нашими найзапеклішими захисниками.

Європейське сприйняття подій у Газі

Хоча значна частина європейців, близько третини, усвідомлює, що війна в Україні є ключовою подією, що вплинула на їхню країну та Європу в цілому, дедалі більше опитаних вважають, що події в Газі можуть мати такі ж серйозні наслідки.

Привид Трампа блукає Європою

Трамп, ще навіть не ставши наступним президентом США, вже дуже впливає на європейську громадську думку стосовно російсько-української війни.

Як ми бачимо порівняно з найпершою картинкою, у разі повернення Трампа у владу кількість «песимістів», які не вірять у перемогу України, в середньому по Європі подвоюється. Цікаво, що значної частини опитаних, майже половина, важко дати однозначну оцінку. Це пов'язано з тим, що найгірші побоювання європейців від першого терміну Трампа не справдилися.

Тоді йому не вдалося, незважаючи на всі свої войовничі заяви, ні зруйнувати НАТО, ні розпочати великі торгові війни з Європою. Схоже, більшість чекає чогось аналогічного: багато шуму, піару, але нічого катастрофічного для трансатлантичного єдності. Мушу сказати, що вони глибоко помиляються у своїх надіях.

Аналіз передвиборної програми Трампа «Agenda 47», який я публікував раніше, де головним кроком у її здійсненні слід вважати його намір провести «чистку» державного апарату, показує, що цього разу ні самі Штати, ні Європа, ні Україна, ні світ загалом, так легко не відбудуться.

І в світлі ймовірного «відходу» США з Європи в цілому і з України зокрема, стає дуже важливою реакція європейського суспільства на такі зміни.

Впевнено можна сказати, що особливим героїзмом європейці в середньому по лікарні не відрізняються. У разі значного скорочення американської допомоги нашій країні лише 20% хотіли б, щоб Європа збільшила свою підтримку України.

Висновки: «голуби» vs «яструби»

Коли почалася російсько-українська війна, основне зіткнення в Європі розгорнулося між тими, хто вважав, що Україна має перемогти («партія справедливості»), і тими, хто вважав за краще, щоб війна закінчилася якнайшвидше, незалежно від ціни для України («партія миру»). Але тепер, схоже, виник інший поділ навколо ідеї закінчення війни. Головним стає питання, що саме можна вважати успіхом чи поразкою.

Тепер багато європейців розглядають ту чи іншу форму врегулювання як мир; інші гадають, що єдиний мир — це Україна з відновленими кордонами. Війна в Україні перетворюється на частину європейської «культурної війни», коли стикаються ідеї про- та антиєвропейців.

Така зміна парадигми дуже небезпечна: якщо Путіну і Трампу вдасться вирядитися в мантію «голубів миру», виступити в ролі таких собі «умиротворців», зобразити Україну та її прихильників як «яструбів», які виступають за «вічну війну», то вони можуть претендувати на значну частку громадської підтримки у Європі.

Вкрай важливо, щоб наша країна зробила все можливе, щоб запобігти спотворенню істини. Завдання полягає в тому, щоб роз'яснити європейській громадській думці, що означає на практиці виступати за «мир».

Оглушливий провал нашої інформаційної політики на Заході минулого року, спричинений насамперед маніакальним прагненням Зеленського перетягнути «піар-ковдру» виключно на себе, не повинен повторитися у поточному році.

Нашим різноманітним політичним та громадським лідерам, артистам та військовим, тимчасовим біженцям та діаспорі, які проживають у країнах Європи десятиліттями, необхідно дати розуміння простим мешканцям ЄС відмінності між «українським миром» та «миром на російських умовах».

Якщо прості обивателі побачать, що перемога Росії завадить Україні реалізувати свої європейські устремління, що такий «російський мир» стане поразкою не лише для нас, а й для всієї Європи, то вони можуть змінити свою думку, зрозуміти, що перемога Росії – це не мир, а відкладена війна. А зміна громадської думки на нашу користь вплине на західних політиків у їхній рішучості та діях щодо підтримки нашої країни.

Телеграм-канал автора

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Головна помилка під час поливу огірків: що насправді вбиває урожай і як це виправити
TSN
2026-07-25T15:51:38Z
Як італійки миють волосся, щоб воно було гарним: секрет розкрито
24tv
2026-07-23T07:30:07Z
Коли кава стає гормональною проблемою: як кофеїн впливає на кортизол і сон
TSN
2026-07-25T03:54:09Z
Коли краще повністю відмовитися від алкоголю: невролог назвав конкретний вік
TSN
2026-07-23T08:51:53Z
Швеція надає Україні понад 629 тисяч євро на медицину: куди спрямують кошти
ZN UA
2026-08-03T19:39:01Z
Сюжет бойовика в лікарні: медик з навичками джиу-джитсу самотужки затримав нападника
Фокус
2026-08-03T15:06:32Z
Не лише до чарки: чому свербіж у носі може попереджати про небезпеку
GlavRed
2026-07-23T18:57:21Z
Науковці назвали продукт, який прискорює старіння: як знизити свій біологічний вік
Gazeta UA
2026-07-21T15:36:26Z
Через небезпечну інфекцію люди масово відмовляються від салату: який можна їсти без страху
TSN
2026-07-25T13:51:22Z
Гороскоп на 26 липня для всіх знаків зодіаку
Вива
2026-07-26T04:00:02Z
Картопля звариться удвічі швидше: секрет криється в одному інгредієнті
GlavRed
2026-07-29T01:57:09Z
Доставка суші в Дніпрі від «Roll Club»: смачно, швидко і сучасно
VGorode
2026-08-03T21:49:45Z
Нумерологи назвали день народження, який приносить найбільше випробувань
GlavRed
2026-08-03T20:27:05Z
Овочі завалять урожаєм: проста медова приманка, яка приваблює бджіл за хвилини
GlavRed
2026-08-03T19:27:27Z
Овен, Діва, Скорпіон та Водолій: для 4 знаків Зодіаку починається складний період
Знай
2026-08-03T19:18:36Z
Не мийте підберезники годинами: через це на сковорідці буде грибна каша
24tv
2026-08-03T19:06:27Z
Тепер тут пасуться корови: куди зникла вода із "Закарпатського моря"
24tv
2026-08-03T18:15:51Z
Кукурудзяний крем-суп із вершковим сиром: ніжний, густий і з копченим смаком
24tv
2026-08-03T17:48:45Z
Майже 4 мільйони "бойових" за роботу в тилу: слідчі викрили схему незаконного нарахування виплат
24tv
2026-08-03T22:27:45Z
Річ в одному, – Гудименко відверто сказав, як можна розв'язати проблему з мобілізацією
24tv
2026-08-03T21:36:12Z
Опитування: понад 28% американців мали романтичні стосунки з ШІ
ZN UA
2026-08-03T21:30:51Z
Fire Point готує «Фламінго» до нового турбореактивного двигуна
GlavRed
2026-08-03T21:18:31Z
Польща підняла винищувачі через російський Іл-20 над Балтійським морем
ZN UA
2026-08-03T21:03:53Z
5000 гривень для першокласників: в Україні повернули "Пакунок школяра"
24tv
2026-08-03T20:15:03Z
Безкоштовні продукти для ВПО та пенсіонерів у Полтавській області: як отримати бажану допомогу
Политека
2026-08-03T20:00:24Z
Податкова та прикордонники автоматизували обмін інформацією
5 UA
2026-08-03T20:00:20Z
Доплати для пенсіонерів у Запоріжжі: кому неодмінно допоможуть із грошима
Политека
2026-08-03T19:30:26Z
"На тлі нескінченних спекуляцій": Аріана Гранде візьме паузу у кар'єрі
GlavRed
2026-08-03T19:27:07Z
Найдорожча фотографія у світі: за що заплатили мільйони доларів
24tv
2026-08-03T19:24:41Z
5 культових психоделічних фільмів, фінал яких досі викликає суперечки
24tv
2026-08-03T19:15:44Z
Наталка Денисенко після крапельниць вдалася до нетрадиційного лікування: "24-й день побочки"
TSN
2026-08-03T18:06:01Z
"Знайшла свою нішу": Вакарчук розповів про вплив доньки на його музичні уподобання
GlavRed
2026-08-03T17:12:57Z
Представники Литви на Євробаченні-2025 уперше виступили у Львові й заговорили українською
24tv
2026-08-03T16:51:35Z
Класичні костюми для школи та комфортний домашній одяг: як зібрати дитячий гардероб на осінь
24tv
2026-08-03T16:51:30Z
Музично-спортивний фестиваль BOH SUP FEST на Вінничині зібрав 439 тис грн для ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2026-08-03T16:48:02Z
Що подивитися після "Одіссеї": 5 епічних фільмів про давніх богів і воїнів для ідеального вечора
24tv
2026-08-03T16:33:26Z
Українські дрони обвалили імпорт товарів з Китаю до Росії
ГЛАВКОМ NET
2026-08-03T22:15:34Z
Уряд ухвалив пакет підтримки аграріїв через російські атаки у Чорному морі
ГЛАВКОМ NET
2026-08-03T21:03:27Z
Податок залежить від площі: за яке житло доведеться платити у 2026 році
24tv
2026-08-03T20:57:50Z
Відповідь на російський терор у Чорному морі: Кабмін пом'якшив умови для агроекспорту
ZN UA
2026-08-03T20:27:44Z
"Ця зима об'єктивно буде складною": Україні бракує ще 650 млн євро на енергетику, — Корецький
Фокус
2026-08-03T20:06:16Z
Продаж квартири заблокують через борги: автоматична перевірка реєстру боржників з жовтня
Знай
2026-08-03T19:57:25Z
Податкова може виявити неофіційну оренду: які наслідки чекають на власника
24tv
2026-08-03T19:36:16Z
Дефіцит продуктів в Запоріжжі: про яку проблему стало відомо
Политека
2026-08-03T19:00:37Z
Оборонним підприємствам залишився тиждень, щоб підтвердити критично важливий статус
ГЛАВКОМ NET
2026-08-03T18:45:38Z
Інтернет-шахраї ошукали чоловіка під час пошуку квартири
InternetUA
2026-08-03T21:09:55Z
Палають склади з їжею: росіяни атакували "Шахедами" передмістя Дніпра
ZN UA
2026-08-03T19:54:51Z
Продавала товар за 165 гривень, а втратила 98 тисяч: у Нетішині ошукали жінку
InternetUA
2026-08-03T19:36:39Z
У Польщі 18-річний українець може отримати довічне: що він накоїв
TSN
2026-08-03T19:36:21Z
"Літаюча тарілка" ледь не зіткнулася з літаком: неопізнані об'єкти атакують великі аеропорти ЄС
InternetUA
2026-08-03T19:15:31Z
У Луцьку чоловіка затримали в під'їзді ЖК: у ТЦК пояснили інцидент
ZN UA
2026-08-03T18:51:22Z
Російський обстріл Одещини: кількість постраждалих зросла до 13
5 UA
2026-08-03T18:45:47Z
Дунай катастрофічно міліє: рівень води впав до історичного мінімуму
TSN
2026-08-03T18:06:39Z
Ворожий «Шахед» атакував цивільне судно: прикордонники ліквідували пожежу та врятували екіпаж
ГЛАВКОМ NET
2026-08-03T17:45:59Z
Полякова звернулася до "Суспільного" з новим закликом щодо Нацвідбору: "Час повернутися до цього питання"
Фокус
2026-08-03T22:36:04Z
"Єдине, що нас врятуває": Буданов зробив обнадійливу заяву про наступну зиму
GlavRed
2026-08-03T21:21:53Z
У Міноборони призначили нового заступника: чим він займатиметься
24tv
2026-08-03T20:57:46Z
Іран заявив про вибачення України за атаку на судно - ЗМІ
ZN UA
2026-08-03T20:39:58Z
Росія будує в Туреччині порт для АЕС "Аккую" з потенціалом для військової логістики – експерт НАТО
Лига
2026-08-03T20:36:08Z
Павла Палісу розглядають кандидатом на посаду посла України у США
ZN UA
2026-08-03T20:18:18Z
У Польщі пояснили, чому не скрізь спрацювала тривога під час загрози від ракет РФ
InternetUA
2026-08-03T20:15:59Z
Ми повинні мислити найгіршим з усіх сценаріїв, – Корецький про майбутню зиму
24tv
2026-08-03T19:45:21Z
Німецький аналітик підрахував, скільки насправді росіян воює проти України
ГЛАВКОМ NET
2026-08-03T19:42:17Z
Google готує новий спосіб обміну файлами між Android-смартфонами
InternetUA
2026-08-03T22:30:36Z
Злам криптогаманців Coldcard: хакери за допомогою ШІ викрали 86 мільйонів доларів
InternetUA
2026-08-03T21:12:24Z
Apple зіткнулася з дефіцитом MacBook Air: компанія готує нове подорожчання
InternetUA
2026-08-03T20:21:58Z
«Кінець світу» 12 серпня: у мережі обговорюють рідкісне поєднання трьох космічних явищ
TSN
2026-08-03T19:06:58Z
Оновлення до 2032 року: ці Android-планшети переживуть конкурентів
InternetUA
2026-08-03T19:03:19Z
Під "Кривавим водоспадом" Антарктиди знайшли несподіване життя – воно пов'язане з давнім океаном
24tv
2026-08-03T18:03:58Z
Вивчив за годину: найбагатший блогер світу записав танець під російський трек
Фокус
2026-08-03T18:00:17Z
Як прискорити домашній Wi-Fi: способи, що справді працюють
InternetUA
2026-08-03T17:51:13Z
Старий iPhone працює швидше за новий Android: у чому головний секрет Apple
InternetUA
2026-08-03T17:18:54Z
Росіяни масово виїжджають з окупованого Криму до РФ – ГУР
ГЛАВКОМ NET
2026-08-03T21:51:38Z
Попри заяви окупантів про "стабілізацію" ситуації: на Херсонщині тривають проблеми зі світлом
24tv
2026-08-03T21:45:06Z
"Атеш" виявив схованку з бензовозами біля Сімферополя
24tv
2026-08-03T21:24:23Z
Глава Держагентства відновлення повідомив, скільки електропідстанцій та інших енергооб’єктів вже захищені
ГЛАВКОМ NET
2026-08-03T20:27:44Z
До 40 000 грн компенсації за навчання: дітям військових у Києві відшкодують контракт
Знай
2026-08-03T19:45:10Z
Гроші тектимуть рікою: які чотири знаки зодіаку розбагатіють після 4 серпня
GlavRed
2026-08-03T19:27:44Z
Огненный удар по оккупантам в Запорожье: СБС поразили топливную колонну вблизи Приморска
Gazeta UA
2026-08-03T19:27:15Z
Росія атакує Україну БпЛА: де зараз летять ворожі цілі
24tv
2026-08-03T19:24:58Z
182 бої за добу: лінія фронту станом на 3 серпня 2026
ГЛАВКОМ NET
2026-08-03T19:21:51Z
Toyota Venza насправді не зникла з ринку — вона перебралася до Японії, де й досі отримує оновлення
Топ Жир
2026-08-03T22:27:00Z
Електромотоцикл-невидимка виник із дідової Honda CB500 1974 року, чий мотор згорів
Топ Жир
2026-08-03T21:42:48Z
Компанія Toyota відкликає понад 4000 подушок безпеки, які з самого початку не встановлювалися в її пікапи
Топ Жир
2026-08-03T20:57:05Z
Оновлений кросовер Volvo EX50, ймовірно, виграє у свого попередника і за ціною, і за якістю
Топ Жир
2026-08-03T20:27:51Z
Ferrari 12Cilindri Spider від Novitec — ліки від вашої туги за механікою
Топ Жир
2026-08-03T19:42:19Z
Ford пожертвував бюджетними моделями заради преміального статусу «Porsche позашляховиків»
Топ Жир
2026-08-03T18:57:01Z
Як повідомляють інсайдери, Jeep хоче представити ще один Compass, що покладатиметься на Китай у питаннях електротехнологій
Топ Жир
2026-08-03T18:27:37Z
Бензиновий Elantra від Hyundai користується шаленим попитом, тоді як електрокари здають позиції
Топ Жир
2026-08-03T17:42:01Z
Найдоступніший Porsche 911 в Україні: скільки він коштує та де продають
Топ Жир
2026-08-03T17:39:12Z
Мадридський "Реал" продав нападника в АПЛ за велику суму
ZN UA
2026-08-03T21:30:22Z
Боруссія Дортмунд підписала грецького таланта Карецаса за рекордну суму для Генка
Football.ua
2026-08-03T21:21:05Z
Фулгем відхилив пропозицію Роми у 50 мільйонів євро за Кевіна
Football.ua
2026-08-03T20:57:13Z
"Потрібно було залишити Україну": гімнаст Ковтун зізнався, чому зрікся рідного прапора
24tv
2026-08-03T20:54:27Z
Усику обрали сенсаційного суперника на наступний бій
24tv
2026-08-03T20:54:19Z
Шахтар без кваліфікації потрапив до Ліги чемпіонів: кому доведеться грати плейоф
Знай
2026-08-03T20:51:28Z
Трамп готовий допомогти Інфантіно втриматися на посаді президента ФІФА
Football.ua
2026-08-03T20:24:45Z
Відомий іспанський клуб поставив ультиматум Циганкову
24tv
2026-08-03T20:03:59Z
Бернабеу залишається головним кандидатом на проведення фіналу ЧС-2030
Football.ua
2026-08-03T19:57:47Z