ЄС розробив законопроект, який дозволить спрямувати Україні прибутки від російських активів вже у липні
Європейський Союз підготував законопроєкт, згідно з яким Україна почне отримувати прибутки від заморожених російських суверенних активів вже в липні 2024 року.
«Пропозиції, які потребують підтримки всіх країн-членів, передбачають застосування податку на прибуток, отриманий від заморожених резервів [центрального банку РФ], з метою використання приблизно 3 мільярдів євро на рік для фінансування поставок зброї в Україну та розвитку її оборонної промисловості», – йдеться у проектах документів, з якими ознайомилося агентство Bloomberg.
Що пропонується у законопроєкті:
- Згідно з пропозицією ЄС, ще не визначена частка доходів, отриманих з 15 лютого, буде перераховуватися ЄС два рази на рік, поки санкції з РФ не будуть зняті. Спочатку кошти будуть спрямовані до Європейського фонду миру (для відшкодування вартості зброї, поставленої Україні), а також до українського фонду бюджету ЄС.
- Частина прибутку залишатиметься в центральних депозитаріях, що зберігають резерви, для покриття витрат на управління активами і покриття будь-яких ризиків, включаючи потенційну помсту з боку Росії. Відповідні витрати та податок на прибуток також вираховуватимуться з доходів до того, як вони будуть перераховані. За деякими оцінками, це залишить близько 3 мільярдів євро чистого прибутку на рік.
- Переважна більшість коштів була заморожена через бельгійський кліринговий центр Euroclear, де минулого року вони принесли близько 4,4 млрд євро прибутку.
- Прибутки, отримані в минулому, будуть тимчасово утримуватися до їх переказу в ЄС протягом п'яти років, але не раніше, ніж через п'ять років, йдеться в проекті пропозицій.
- Якщо ризики матеріалізуються, «неочікувані та надзвичайні доходи, отримані центральним депозитарієм цінних паперів до 15 лютого 2024 року, повинні бути використані в першу чергу для покриття відповідних витрат. Необхідно встановити умови для передачі Союзу сум, які тимчасово утримуються, коли в них більше немає необхідності», – йдеться в одному з документів.
Обговорення тривають:
- Пропозиції будуть обговорені лідерами ЄС під час зустрічі в Брюсселі наприкінці цього тижня.
- Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заявив журналістам після зустрічі зі своїми колегами з ЄС у Брюсселі 18 березня, що вони ухвалили «політичне рішення, хоча і не юридичне», щоб скористатися цими прибутками.
- Жозеп Боррель, керівник зовнішньополітичного відомства ЄС, сказав журналістам: «Я не можу сказати, що була одностайність, але був сильний консенсус щодо прийняття цього рішення».
- Боррель додав, що деякі країни-члени хочуть більше деталей щодо законопроєкту.
- Однак, за словами людей, знайомих з цим питанням, деякі країни-члени неохоче підтримують використання коштів для надання Україні військової підтримки, що може призвести до затримки прогресу в цьому питанні.
Нагадаємо, Британія готова надати Україні всі заморожені активи російського Центрального банку у Великій Британії на тій підставі, що Росія все одно буде змушена виплатити репарації Україні після закінчення війни, заявив міністр закордонних справ країни Девід Кемерон.
Минулого року бельгійська фінансова компанія Euroclear, що спеціалізується на розрахунках за операціями з цінними паперами, а також на зберіганні та обслуговуванні активів цих цінних паперів, заробила 4,4 млрд євро на російських активах, які були заморожених санкціями ЄС.