MY.UAНовини
Хронологія окупації Криму 2014 року та як РФ анексувала Кримське ханство
Хронологія окупації Криму 2014 року та як РФ анексувала Кримське ханство

Хронологія окупації Криму 2014 року та як РФ анексувала Кримське ханство

У лютому 2014 року у Криму з’явилися озброєні особи без розпізнавальних знаків і захопили будівлю Верховної Ради Криму, аеропорт у Сімферополі та інші стратегічні об’єкти. Було заблоковано діяльність українських військ на півострові.

Спершу російська влада відмовлялася визнавати, що “зелені чоловічки” – це військовослужбовці ЗС РФ. Лише у квітні того ж року диктатор Володимир Путін заявив, що це були російські військові.

16 березня 2014 року окупанти провели “референдум” на території Криму із сумнівною явкою у 89,5%. За інформацією лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва, реальна явка виборців тоді не перевищувала 30%.

Зараз дивляться

Про “приєднання” Криму до Росії за результатами “референдуму” диктатор Путін оголосив 18 березня.

Цивілізований світ не визнав це кремлівське шоу, за винятком самопроголошених утворень, як-от Абхазія та Південна Осетія, та пізніше кількох друзів росіян, зокрема Сирії і КНДР. Ані Україна, ані Європейський Союз, ані США не визнали результати голосування на “референдумі”, як і міжнародні організації. У відповідь на окупацію Криму країни Заходу запровадили проти Москви економічні санкції.

Росіяни заперечують окупацію півострова, називаючи це “відновленням історичної справедливості”.

Факти ICTV розповідають про хронологію анексії Криму, передумови до російської окупації півострова та згадують першу спробу анексії Криму Російською імперією.

Перша анексія Криму у 1783 році

Упродовж російсько-турецької війни Російська імперія у 1771 році вторглася до Кримського ханства. В результаті довелося укласти Кючук-Кайнарджійський мирний договір, вигідний для російських інтересів. Він проголошував Кримське ханство незалежним від Османської та Російської імперій. Водночас фортеці Керч, Кінбурн і Єні-Кале були анексовані росіянами вже тоді.

Це дозволило їм отримати прямий вихід до Чорного моря. До того ж Росія отримала такий собі статус “захисниці” православних, які проживали в Османській імперії, що через 70 років було використано як привід для розширення своєї території на південь і схід та спровокувало Кримську війну 1853 року.

Крим для Російської імперії був важливим виключно зі стратегічного погляду, адже більшість її портів тоді “замерзали” взимку, а для торгівлі та підтримки сильного флоту необхідним було створення порту на Чорному морі.

Російська пропагандистська марка 2023 року “Прийняття Криму, Тамані та Кубані до складу Російської імперії. 1783 рік”

Отже за правління цариці Катерини II у 1783 році росіяни вперше анексували Кримський півострів. Це було насильницьке включення територій Кримського ханства до складу Російської імперії в односторонньому порядку. Як і в 2014 році, у XVIII столітті окупацію росіяни називали “приєднанням”.

Після анексії Кримського ханства у 1783 році більшість кримських татар (близько 300 тис. осіб) залишили свою батьківщину і оселилися в межах Османської імперії. З метою колонізувати та русифікувати півострів уряд Росії запровадив пільги для переселенців із півночі. Проте у 1897 році кримські татари все ще становили більшість місцевого населення (36%), а росіян було 33%.

У 2015 році Всесвітній конгрес кримських татар закликав світову спільноту та ООН визнати геноцидом дії Росії щодо знищення кримськотатарського народу з 1783 року. Зазначалося, що після окупації Кримського ханства Росія чинила систематичний тиск, щоби змусити кримських татар покинути півострів, замінивши їх етнічними росіянами. Тому протягом XIX-XX століть понад 1,5 млн кримських татар були змушені покинути свою батьківщину.

Передумови до окупації Росією Криму у 2014 році

У 2020 році слідчі ДБР озвучили п’ять причин, які сприяли окупації Криму росіянами. Зазначалося, що злочинні дії із підриву боєздатності української армії розпочалися у 2012-му й тривали до вторгнення підрозділів РФ на територію півострова у лютому 2014 року.

Серед причин виокремили п’ять основних, зокрема: злочинне скорочення ЗСУ; підрив стану мобілізаційної готовності; знищення систем протиповітряної оборони Криму; незаконні організаційні зміни та нівелювання стратегічних оборонних документів; невжиття заходів щодо реагування на зовнішні загрози.

Також варто зауважити, що Росія систематично маніпулювала приналежністю території, називаючи півострів “історичною російською” територією. Насправді Крим – це, передусім, земля кримських татар, яка з росіянами пов’язана лише загарбаннями, війнами, депортаціями корінного населення й економічним занепадом.

Російська пропаганда маніпулювала тим, як Крим увійшов до складу УРСР у 1954 році за часів СРСР. Москва називала це “подарунком”. Насправді ж Крим був дотаційним регіоном, що потребував вирішення інфраструктурних проблем. Після відкриття Північнокримського каналу у 1960-х він забезпечував понад 80% півострова прісною водою з материкової України.

Указ Президії Верховної Ради СРСР Про передання Кримської області зі складу РРФСР до складу УРСР

Після відновлення незалежності Україна почала створювати умови для нормального життя на півострові для кримських татар на їхній історичній землі. Але зазіхати на цю частину території України Москва продовжила майже відразу після розвалу тюрми народів.

Верховна Рада Росії у 1992 році визнала постанову президії Верховної Ради РРФСР Про передання Кримської області зі складу радянської Росії до складу радянської України такою, що нібито не відповідала конституції РРФСР і не могла мати юридичної сили.

Варто згадати й про Кримську кризу або Холодну війну за Крим, як її ще називають. Цей процес розгортався у 1992-1994 роках довкола розподілу Чорноморського флоту ВМФ СРСР між Україною та Росією. Де-факто він закінчився не на користь України, адже Москва забрала близько 80% флоту собі. А у 1997 році було укладено угоду про перебування Чорноморського флоту РФ у Криму до 2017 року.

Після приходу проросійського Віктора Януковича до влади між ним та тодішнім де-факто президентом Росії Дмитром Медведєвим було підписано зрадницьку угоду про продовження перебування ЧФ РФ у Севастополі аж до 2042 року.

А репетицією до окупації Криму у 2014 році називають конфлікт щодо українського острова Тузла у 2003 році. Він розташований у Кримській протоці між Кримом і Таманським півостровом РФ. Тоді росіяни вирішили з’єднати острів із російським берегом та почали насипати дамбу до Тузли.

На прикладі конфлікту довкола Тузли РФ промацувала реакцію України та світу, а також відпрацьовувала механізми інформаційного супроводу. Тоді ж пропаганда Кремля намагалася зняти з себе відповідальність.

Зокрема у пропагандистській Комсомольській правді вийшов матеріал під назвою – Украина грозит России войной. Тобто, не РФ провокувала конфлікт, порушуючи територіальну цілісність України, а називала Київ “агресором” щодо РФ. Зрештою будівельні роботи припинили і конфлікт не переріс у воєнне протистояння.

Окупація Криму 2014 року

20 лютого 2014 року у Криму з’явилися російськомовні військові без розпізнавальних знаків на формі. Українці називали їх “зеленими чоловічками. Ще до “референдуму” зберігалася надія, що ці окупанти підуть із Криму та все налагодиться.

На початку березня диктатор Володимир Путін назвав озброєних осіб без розпізнавальних знаків у зеленій уніформі “місцевими силами самооборони”, до яких РФ нібито не має стосунку.

Російські військовослужбовці зі зброєю блокують військову частину (А 2320) 36 окремої бригади берегової оборони ВМС України в селищі Перевальне (Крим), у п’ятницю, 21 березня 2014 року. Фото: УНІАН

У цей же час у Києві відбувалося жорстоке придушення протесту. Події Революції гідності у четвер, 20 лютого, увійшли в історію як Кривавий четвер, адже тоді силовики вбили найбільше українців (47 осіб). У наступні дні Україна прощалася із загиблими, а в Києві формувався новий уряд після втечі Януковича та його посіпак. Фактично Росія скористалася цим, щоби загарбати Крим.

Хронологія окупації Криму РФ

Основна хронологія подій, що призвела до анексії Криму та тимчасової окупації півострова за лютий-березень 2014 року.

  • 20 лютого 2014 року – дата початку збройної агресії.
  • 24 лютого 2014 року – кораблі ВМФ РФ прийняли на борт у Новоросійську “зелених чоловічків”, бойову техніку та взяли курс на Севастополь.
  • 26 лютого 2014 року – відбувається проукраїнський мітинг під Верховною Радою АРК.
  • 27 лютого 2014 року – російські військові без розпізнавальних знаків блокують будинки парламенту та уряду АРК у Сімферополі, встановлюють триколор.
  • 28 лютого 2014 року – Верховна Рада АРК проголосувала за проведення “референдуму про статус Криму”. “Головою” уряду Криму призначили представника партії Русское единство Сергія Аксьонова.
  • 1 березня 2014 року – Путін скерував до Ради Федерації РФ пропозицію про введення в Україну російських військ.
  • Початок березня 2014 року – окупанти вимикають трансляцію українського телебачення, телеефір Криму заповнюється федеральними телеканалами Росії.
  • 11 березня 2014 року – парламент АР Крим ухвалює незаконну постанову “Про Декларацію про незалежність АР Крим і міста Севастополя”.
  • 14 березня 2014 року – Конституційний суд України визнає неконституційною постанову Верховної Ради АРК щодо проведення “референдуму”.
  • 16 березня 2014 року – відбувся “референдум” про статус Криму, який суперечив Конституції України.
  • 17 березня 2014 року – вже нелегітимний кримський парламент ухвалив постанову “Про незалежність Криму”, згідно з якою створено “державне утворення Республіка Крим”.
  • 18 березня 2014 року – Путін та його посіпаки підписали “Договір про прийняття Республіки Крим до складу Росії”.
  • 21 березня 2014 року – Путін підписав указ про ратифікацію цього “договору”.
  • 25 березня 2014 року – захоплено останній військовий корабель під прапором України – тральщик ВМС Черкаси. АР Крим і Севастополь повністю окуповані ЗС РФ.

Графіка: Факти ICTV

Скільки часу Крим був “російським”

І наостанок – трішки цифр. Російська імперія анексувала Кримський півострів у 1783 році й він залишався у її складі де-факто до 1917 році – до утворення Кримської Народної Республіки. Сумарно це 134 роки.

У січні 1918 року Крим окупували більшовики. Під контролем радянців (Москви) він перебував із перервою на 1941-1944 рр. – 32 роки. Йдеться про етап 1920-1954 років.

Навіть якщо додати період перебування у складі УРСР (1954-1991 роки), то сумарно вийде 204 роки. Причому, без цього “українського” періоду за часів існування СРСР Крим під контролем Москви був лише 167 років. Це просто сміховинно на тлі кремлівського наративу про “Крим завжди був російським”.

Монголи управляли Кримом 202 роки (1239-1441), Кримське ханство існувало на півострові 342 роки (1441-1783), а Візантія контролювала Крим найбільше у період нашої ери – 650 років (із 530-х рр. до 1204 року).

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Є лише в однієї людини на Землі - вчені розкрили найрідкіснішу групу крові
GlavRed
2025-07-01T01:06:51Z
Норвегія прийняла на лікування 443 українських пацієнтів, постраждалих внаслідок війни - Ляшко
УкраинФорм
2025-07-01T00:22:10Z
Україна підтримала Паризьку декларацію про психічне здоровʼя у всіх сферах
УкраинФорм
2025-06-30T22:09:18Z
Через дезінформацію в TikTok у молоді хибне уявлення про РДУГ — дослідження
ZN UA
2025-06-30T21:19:26Z
У Вінниці лікарі провели унікальну операцію жінці з вадами серця та онкологією
ГЛАВКОМ NET
2025-06-30T19:15:30Z
Чому холодна вода у спеку небезпечна: названо напої, які не можна пити влітку
GlavRed
2025-06-30T18:27:08Z
Прорив в трансплантації: знайшли спосіб запобігти відторгненню органів тварин
24tv
2025-06-30T17:27:15Z
"Комплексний підхід, що змінює стоматологічну практику": інтерв"ю з дослідницею і стоматологом-гігієністом із США Тамарою Теплою
Фокус
2025-06-30T17:06:22Z
Польський генерал чесно відповів, наскільки Східна Європа готова до нападу Росії
24tv
2025-07-01T01:24:36Z
Спецпредставник Трампа відреагував на заяви Пєскова щодо переговорів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-01T00:51:06Z
Зеленський: РНБО вирішила підтримати вихід України з Конвенції про заборону застосування протипіхотних мін
Взгляд
2025-07-01T00:19:03Z
Шпигувала для ФСБ та коригувала повітряні атаки - студентку Запорізького вишу засудили до 15 років в'язниці
Gazeta UA
2025-06-30T23:30:27Z
Літній наступ РФ зайшов у глухий кут: ЗМІ розкрили головні причини провалу
GlavRed
2025-06-30T23:27:41Z
Вбивці українців – у пріоритеті: ISW розкрив "курортну" політику Кремля на окупованих землях
24tv
2025-06-30T23:21:22Z
Білий дім: Трамп у понеділок підпише указ про зняття санкцій із Сирії
Европейская правда
2025-06-30T22:27:48Z
Микола Луценко з "Миколиної погоди" вперше розповів про тюремний термін
GlavRed
2025-06-30T22:27:30Z
Росія цілеспрямовано вдарила по Оленівці – британський Центр з прав людини
Лига
2025-06-30T22:24:41Z
Замість безмитного режиму ЄС і Україна погодили нову торговельну угоду
ZN UA
2025-07-01T01:49:32Z
Росія різко збільшила продаж металів Китаю – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2025-07-01T01:48:53Z
В Україні стартували жнива: де збирають найбільше зерна
Хвиля
2025-07-01T01:12:07Z
У Кузбасі зупинилася робота однієї з найбільших шахт через невиплату зарплат
ГЛАВКОМ NET
2025-07-01T00:21:17Z
Мінімальна пенсія «зросте»: як насміхається уряд України
Украина Криминальная
2025-06-30T23:33:22Z
Мінекономіки спрогнозувало курс долара на три роки
ГЛАВКОМ NET
2025-06-30T21:30:38Z
Кабмін розкрив, коли "мінімалка" перетне позначку в 10 тисяч гривень: подробиці
GlavRed
2025-06-30T20:27:39Z
Finnair скасовує близько 100 авіарейсів через страйк
УкраинФорм
2025-06-30T19:49:40Z
Стара 5-гривнева купюра принесла 17 тисяч: за які банкноти дають шалені гроші
Хвиля
2025-06-30T19:45:52Z
Без холодильників та морозилок: як в СРСР м'ясо не псувалось тижнями
GlavRed
2025-07-01T01:33:23Z
Гороскоп на завтра 2 липня: Скорпіонам - сильна образа, Рибам - винагорода
GlavRed
2025-07-01T00:27:48Z
Головоломка, з якою впорається не кожен: як вирішити просту задачку
GlavRed
2025-07-01T00:27:48Z
Трюк з порожнім стільцем рятує сотні стосунків у кризі — про що йдеться
TSN
2025-06-30T21:18:01Z
Жменька ягід і сметана: пиріг з полуницею, який рідні благатимуть готувати кожного дня
24tv
2025-06-30T20:48:51Z
Забута перлина Кривого Рогу: як виглядав й чим дивував санаторій "Каскад", якого більше нема
Telegraf
2025-06-30T20:12:42Z
Не Україна: експерт з подорожей назвав найдружелюбнішу країну Європи
24tv
2025-06-30T20:06:39Z
Копійчана риба заграє по-новому: так хек ви ще точно не готували
Telegraf
2025-06-30T19:27:19Z
В Україні чи за кордоном: де українці планують відпустку у 2025 році
24tv
2025-06-30T19:24:04Z
Росія атакувала Запоріжжя: в одному із районів виникла пожежа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-01T01:24:51Z
Організаторці освітнього процесу за стандартами РФ у коледжі окупованого Херсона повідомили про підозру
УкраинФорм
2025-07-01T01:15:37Z
Латвія закупить ще 42 бойові машини піхоти ASCOD для армії
УкраинФорм
2025-07-01T00:42:04Z
Конвеєр цілей для F-16: спливла несподівана причина катастрофи літака ЗСУ
GlavRed
2025-07-01T00:36:45Z
Чи можна прибирати в домі 1 липня: заборони, які не можна порушувати цього дня
GlavRed
2025-07-01T00:27:42Z
"Контракт 18-24": в Україні законодавчо закріплять відстрочку для добровольців
Хвиля
2025-07-01T00:21:54Z
"Можете розслабитись": в мережі спалахнув скандал з відомим вчителем фізики, що сталось
Фокус
2025-07-01T00:15:50Z
Сонцезахисні маски з гігантського листя. Китайська молодь зчинила хайп у Інтернеті
ГЛАВКОМ NET
2025-07-01T00:00:38Z
У «Дії» з’явилася послуга заміни техпаспорта
УкраинФорм
2025-06-30T23:49:09Z
В Одесі на пляжі помітили пухнастого курортника: відео підкорило мережу
Telegraf
2025-07-01T01:27:07Z
Гороскоп за картами Таро на 1 липня 2025 року: Левам час заощаджувати, а у Раків попереду нові можливості
TSN
2025-07-01T01:21:10Z
Перекидають інженерні війська в Маріуполь: який секретний військовий об'єкт будують росіяни
24tv
2025-07-01T00:33:20Z
На Вінниччині у держвласність повернули гідротехнічні споруди вартістю ₴252 мільйони
УкраинФорм
2025-07-01T00:31:33Z
Судитимуть полоненого росіянина, який розстріляв українського військового під Вовчанськом
УкраинФорм
2025-07-01T00:06:59Z
Росіяни мають успіхи на Півдні: огляд фронту від ISW
24tv
2025-07-01T00:00:52Z
Запоріжжя атакували безпілотники: прозвучали вибухи
TSN
2025-06-30T23:36:08Z
Окупований Луганськ атаковано дронами: у місті виникли пожежі
ГЛАВКОМ NET
2025-06-30T23:00:49Z
РНБО відреагувало на "вибухові" події в окупованому Луганську
24tv
2025-06-30T22:39:15Z
На деокупованій Херсонщині сапери за тиждень виявили та знешкодили понад 600 ВНП
УкраинФорм
2025-07-01T01:48:54Z
Шахраї продавали підроблені польські посвідчення водія
УкраинФорм
2025-07-01T01:33:50Z
На Львівщині судитимуть зловмисника, обвинуваченого у вбивстві односельчанина
Украина Криминальная
2025-07-01T01:06:46Z
Поліцейські евакуювали з Костянтинівки шістьох літніх людей
УкраинФорм
2025-07-01T00:57:36Z
У лобовому зіткненні двох автобусів загинули 38 людей
Украина Криминальная
2025-07-01T00:18:57Z
Через атаку росіян сталося займання в одному з районів Запоріжжя
TSN
2025-07-01T00:06:58Z
На Дніпропетровщині викрили посадовицю, яка переплатила за трансформатори майже мільйон гривень
УкраинФорм
2025-06-30T23:33:07Z
Сапери ДСНС знищили бойову частину «Shahed», знайдену на дні Дніпра
InternetUA
2025-06-30T22:52:19Z
На Черкащині ДБР викрило інспектора колонії, який намагався пронести наркотики засудженим
УкраинФорм
2025-06-30T22:51:04Z
Пляжний люкс: Меган Маркл біля океану вигуляла лук за 270 тис. грн
GlavRed
2025-06-30T23:27:11Z
Можна подивитися за день: 3 українські серіали, що складаються з 4 епізодів
24tv
2025-06-30T21:48:42Z
Київська опера відкриватиме новий сезон виставою «Патріот»
УкраинФорм
2025-06-30T21:15:46Z
Набрав на дольче віті: Максим Галкін приголомшив своєю вагою
GlavRed
2025-06-30T20:27:39Z
Лілія Ребрик зворушила, як провела червень з чоловіком і трьома дітьми: "Воєнне літо"
TSN
2025-06-30T20:18:09Z
Створять ідеальну атмосферу: 5 цікавих фільмів для літнього вечора
24tv
2025-06-30T20:06:51Z
Замість quiet luxury: цей стиль підкорив TikTok
24tv
2025-06-30T19:27:03Z
Скандал на фестивалі: відомий британський гурт закликав до насильства просто зі сцени
24tv
2025-06-30T19:12:24Z
Найнеочікуваніша добірка: що радять прочитати оскароносні акторки Голлівуду
24tv
2025-06-30T19:12:06Z
Яскраво-помаранчевий автомобіль зробив злочинця легко впізнаваним
Топ Жир
2025-07-01T01:18:50Z
Тесла Model Y самостійно прибула до нового власника після півгодинної поїздки
Топ Жир
2025-07-01T00:48:31Z
Цей легендарний позашляховик тепер має американський двигун і став більш комфортним для доріг
Топ Жир
2025-07-01T00:03:52Z
Водій Mustang порушив швидкісний режим утричі, але це був лише початок його проблем
Топ Жир
2025-06-30T23:18:51Z
Революційний патент для акумуляторів електромобілів: швидка зарядка та далекі поїздки без зупинок
Топ Жир
2025-06-30T22:33:07Z
BMW відкликає тисячі електромобілів через ризик раптової втрати живлення під час руху
Топ Жир
2025-06-30T22:03:50Z
Xiaomi заявляє, що спалахи гальм у її новому позашляховику — це звичайне явище
Топ Жир
2025-06-30T21:33:04Z
Легкий кросовер Lamborghini стає важчим через гібридну силову установку
Топ Жир
2025-06-30T20:48:42Z
Вони створили цей вражаючий V8 купе за п’ять місяців без заводу та бюджету
Топ Жир
2025-06-30T20:03:16Z
Баварія додала Луїса Діаса до свого короткого списку потенційних підсилень
Football.ua
2025-06-30T21:46:53Z
Реал Мадрид не викуповуватиме Ніко Паса у Комо цього літа
Football.ua
2025-06-30T21:22:43Z
Флуміненсе шокував Інтер у 1/8 фіналу КЧС-2025
Football.ua
2025-06-30T21:09:13Z
Флуміненсе сенсаційно переміг Інтер та вийшов у чвертьфінал Клубного ЧС-2025
24tv
2025-06-30T21:09:08Z
Прядун продовжить кар'єру у Камбоджі
Football.ua
2025-06-30T20:55:31Z
Ліверпуль визначився з трьома головними кандидатами на позицію форварда
Football.ua
2025-06-30T20:28:40Z
Легендарний Тайсон назвав боксера з найсильнішим підборіддям: він бився з Кличком
24tv
2025-06-30T20:27:20Z
Інтер Маямі налаштований продовжити контракт із Мессі
Football.ua
2025-06-30T20:01:39Z
Мілан цікавиться Гірассі – CdS
Football.ua
2025-06-30T19:52:22Z
Playstation показала трейлер колекційного видання Ghost of Yotei
InternetUA
2025-07-01T01:37:48Z
ЗМІ: Єврокомісія відкрита до обмежень доступу дітей до соцмереж
InternetUA
2025-06-30T22:49:04Z
Стрімінг на космічному рівні: Netflix у колаборації з NASA показуватиме запуск ракет
ZN UA
2025-06-30T22:04:34Z
Витік розкриває нові подробиці про Samsung Galaxy Z Fold7
InternetUA
2025-06-30T21:07:12Z
Кінець Xbox чи переродження: схоже що Microsoft більше не бажає створювати консолі
24tv
2025-06-30T21:00:53Z
Міжнародний кримінальний суд атакували хакери
InternetUA
2025-06-30T20:46:13Z
В The Elder Scrolls IV Oblivion Remastered додали пістолет Glock
24tv
2025-06-30T20:45:29Z
PlayStation 2 перетворили на ПК із Windows 95, але запустити Doom не вдалося
24tv
2025-06-30T20:36:11Z
Анонс не за горами: Elden Ring Tarnished Edition для Nintendo Switch 2 отримала рейтинг ESRB
24tv
2025-06-30T20:15:26Z