MY.UAНовини
Хронологія окупації Криму 2014 року та як РФ анексувала Кримське ханство
Хронологія окупації Криму 2014 року та як РФ анексувала Кримське ханство

Хронологія окупації Криму 2014 року та як РФ анексувала Кримське ханство

У лютому 2014 року у Криму з’явилися озброєні особи без розпізнавальних знаків і захопили будівлю Верховної Ради Криму, аеропорт у Сімферополі та інші стратегічні об’єкти. Було заблоковано діяльність українських військ на півострові.

Спершу російська влада відмовлялася визнавати, що “зелені чоловічки” – це військовослужбовці ЗС РФ. Лише у квітні того ж року диктатор Володимир Путін заявив, що це були російські військові.

16 березня 2014 року окупанти провели “референдум” на території Криму із сумнівною явкою у 89,5%. За інформацією лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва, реальна явка виборців тоді не перевищувала 30%.

Зараз дивляться

Про “приєднання” Криму до Росії за результатами “референдуму” диктатор Путін оголосив 18 березня.

Цивілізований світ не визнав це кремлівське шоу, за винятком самопроголошених утворень, як-от Абхазія та Південна Осетія, та пізніше кількох друзів росіян, зокрема Сирії і КНДР. Ані Україна, ані Європейський Союз, ані США не визнали результати голосування на “референдумі”, як і міжнародні організації. У відповідь на окупацію Криму країни Заходу запровадили проти Москви економічні санкції.

Росіяни заперечують окупацію півострова, називаючи це “відновленням історичної справедливості”.

Факти ICTV розповідають про хронологію анексії Криму, передумови до російської окупації півострова та згадують першу спробу анексії Криму Російською імперією.

Перша анексія Криму у 1783 році

Упродовж російсько-турецької війни Російська імперія у 1771 році вторглася до Кримського ханства. В результаті довелося укласти Кючук-Кайнарджійський мирний договір, вигідний для російських інтересів. Він проголошував Кримське ханство незалежним від Османської та Російської імперій. Водночас фортеці Керч, Кінбурн і Єні-Кале були анексовані росіянами вже тоді.

Це дозволило їм отримати прямий вихід до Чорного моря. До того ж Росія отримала такий собі статус “захисниці” православних, які проживали в Османській імперії, що через 70 років було використано як привід для розширення своєї території на південь і схід та спровокувало Кримську війну 1853 року.

Крим для Російської імперії був важливим виключно зі стратегічного погляду, адже більшість її портів тоді “замерзали” взимку, а для торгівлі та підтримки сильного флоту необхідним було створення порту на Чорному морі.

Російська пропагандистська марка 2023 року “Прийняття Криму, Тамані та Кубані до складу Російської імперії. 1783 рік”

Отже за правління цариці Катерини II у 1783 році росіяни вперше анексували Кримський півострів. Це було насильницьке включення територій Кримського ханства до складу Російської імперії в односторонньому порядку. Як і в 2014 році, у XVIII столітті окупацію росіяни називали “приєднанням”.

Після анексії Кримського ханства у 1783 році більшість кримських татар (близько 300 тис. осіб) залишили свою батьківщину і оселилися в межах Османської імперії. З метою колонізувати та русифікувати півострів уряд Росії запровадив пільги для переселенців із півночі. Проте у 1897 році кримські татари все ще становили більшість місцевого населення (36%), а росіян було 33%.

У 2015 році Всесвітній конгрес кримських татар закликав світову спільноту та ООН визнати геноцидом дії Росії щодо знищення кримськотатарського народу з 1783 року. Зазначалося, що після окупації Кримського ханства Росія чинила систематичний тиск, щоби змусити кримських татар покинути півострів, замінивши їх етнічними росіянами. Тому протягом XIX-XX століть понад 1,5 млн кримських татар були змушені покинути свою батьківщину.

Передумови до окупації Росією Криму у 2014 році

У 2020 році слідчі ДБР озвучили п’ять причин, які сприяли окупації Криму росіянами. Зазначалося, що злочинні дії із підриву боєздатності української армії розпочалися у 2012-му й тривали до вторгнення підрозділів РФ на територію півострова у лютому 2014 року.

Серед причин виокремили п’ять основних, зокрема: злочинне скорочення ЗСУ; підрив стану мобілізаційної готовності; знищення систем протиповітряної оборони Криму; незаконні організаційні зміни та нівелювання стратегічних оборонних документів; невжиття заходів щодо реагування на зовнішні загрози.

Також варто зауважити, що Росія систематично маніпулювала приналежністю території, називаючи півострів “історичною російською” територією. Насправді Крим – це, передусім, земля кримських татар, яка з росіянами пов’язана лише загарбаннями, війнами, депортаціями корінного населення й економічним занепадом.

Російська пропаганда маніпулювала тим, як Крим увійшов до складу УРСР у 1954 році за часів СРСР. Москва називала це “подарунком”. Насправді ж Крим був дотаційним регіоном, що потребував вирішення інфраструктурних проблем. Після відкриття Північнокримського каналу у 1960-х він забезпечував понад 80% півострова прісною водою з материкової України.

Указ Президії Верховної Ради СРСР Про передання Кримської області зі складу РРФСР до складу УРСР

Після відновлення незалежності Україна почала створювати умови для нормального життя на півострові для кримських татар на їхній історичній землі. Але зазіхати на цю частину території України Москва продовжила майже відразу після розвалу тюрми народів.

Верховна Рада Росії у 1992 році визнала постанову президії Верховної Ради РРФСР Про передання Кримської області зі складу радянської Росії до складу радянської України такою, що нібито не відповідала конституції РРФСР і не могла мати юридичної сили.

Варто згадати й про Кримську кризу або Холодну війну за Крим, як її ще називають. Цей процес розгортався у 1992-1994 роках довкола розподілу Чорноморського флоту ВМФ СРСР між Україною та Росією. Де-факто він закінчився не на користь України, адже Москва забрала близько 80% флоту собі. А у 1997 році було укладено угоду про перебування Чорноморського флоту РФ у Криму до 2017 року.

Після приходу проросійського Віктора Януковича до влади між ним та тодішнім де-факто президентом Росії Дмитром Медведєвим було підписано зрадницьку угоду про продовження перебування ЧФ РФ у Севастополі аж до 2042 року.

А репетицією до окупації Криму у 2014 році називають конфлікт щодо українського острова Тузла у 2003 році. Він розташований у Кримській протоці між Кримом і Таманським півостровом РФ. Тоді росіяни вирішили з’єднати острів із російським берегом та почали насипати дамбу до Тузли.

На прикладі конфлікту довкола Тузли РФ промацувала реакцію України та світу, а також відпрацьовувала механізми інформаційного супроводу. Тоді ж пропаганда Кремля намагалася зняти з себе відповідальність.

Зокрема у пропагандистській Комсомольській правді вийшов матеріал під назвою – Украина грозит России войной. Тобто, не РФ провокувала конфлікт, порушуючи територіальну цілісність України, а називала Київ “агресором” щодо РФ. Зрештою будівельні роботи припинили і конфлікт не переріс у воєнне протистояння.

Окупація Криму 2014 року

20 лютого 2014 року у Криму з’явилися російськомовні військові без розпізнавальних знаків на формі. Українці називали їх “зеленими чоловічками. Ще до “референдуму” зберігалася надія, що ці окупанти підуть із Криму та все налагодиться.

На початку березня диктатор Володимир Путін назвав озброєних осіб без розпізнавальних знаків у зеленій уніформі “місцевими силами самооборони”, до яких РФ нібито не має стосунку.

Російські військовослужбовці зі зброєю блокують військову частину (А 2320) 36 окремої бригади берегової оборони ВМС України в селищі Перевальне (Крим), у п’ятницю, 21 березня 2014 року. Фото: УНІАН

У цей же час у Києві відбувалося жорстоке придушення протесту. Події Революції гідності у четвер, 20 лютого, увійшли в історію як Кривавий четвер, адже тоді силовики вбили найбільше українців (47 осіб). У наступні дні Україна прощалася із загиблими, а в Києві формувався новий уряд після втечі Януковича та його посіпак. Фактично Росія скористалася цим, щоби загарбати Крим.

Хронологія окупації Криму РФ

Основна хронологія подій, що призвела до анексії Криму та тимчасової окупації півострова за лютий-березень 2014 року.

  • 20 лютого 2014 року – дата початку збройної агресії.
  • 24 лютого 2014 року – кораблі ВМФ РФ прийняли на борт у Новоросійську “зелених чоловічків”, бойову техніку та взяли курс на Севастополь.
  • 26 лютого 2014 року – відбувається проукраїнський мітинг під Верховною Радою АРК.
  • 27 лютого 2014 року – російські військові без розпізнавальних знаків блокують будинки парламенту та уряду АРК у Сімферополі, встановлюють триколор.
  • 28 лютого 2014 року – Верховна Рада АРК проголосувала за проведення “референдуму про статус Криму”. “Головою” уряду Криму призначили представника партії Русское единство Сергія Аксьонова.
  • 1 березня 2014 року – Путін скерував до Ради Федерації РФ пропозицію про введення в Україну російських військ.
  • Початок березня 2014 року – окупанти вимикають трансляцію українського телебачення, телеефір Криму заповнюється федеральними телеканалами Росії.
  • 11 березня 2014 року – парламент АР Крим ухвалює незаконну постанову “Про Декларацію про незалежність АР Крим і міста Севастополя”.
  • 14 березня 2014 року – Конституційний суд України визнає неконституційною постанову Верховної Ради АРК щодо проведення “референдуму”.
  • 16 березня 2014 року – відбувся “референдум” про статус Криму, який суперечив Конституції України.
  • 17 березня 2014 року – вже нелегітимний кримський парламент ухвалив постанову “Про незалежність Криму”, згідно з якою створено “державне утворення Республіка Крим”.
  • 18 березня 2014 року – Путін та його посіпаки підписали “Договір про прийняття Республіки Крим до складу Росії”.
  • 21 березня 2014 року – Путін підписав указ про ратифікацію цього “договору”.
  • 25 березня 2014 року – захоплено останній військовий корабель під прапором України – тральщик ВМС Черкаси. АР Крим і Севастополь повністю окуповані ЗС РФ.

Графіка: Факти ICTV

Скільки часу Крим був “російським”

І наостанок – трішки цифр. Російська імперія анексувала Кримський півострів у 1783 році й він залишався у її складі де-факто до 1917 році – до утворення Кримської Народної Республіки. Сумарно це 134 роки.

У січні 1918 року Крим окупували більшовики. Під контролем радянців (Москви) він перебував із перервою на 1941-1944 рр. – 32 роки. Йдеться про етап 1920-1954 років.

Навіть якщо додати період перебування у складі УРСР (1954-1991 роки), то сумарно вийде 204 роки. Причому, без цього “українського” періоду за часів існування СРСР Крим під контролем Москви був лише 167 років. Це просто сміховинно на тлі кремлівського наративу про “Крим завжди був російським”.

Монголи управляли Кримом 202 роки (1239-1441), Кримське ханство існувало на півострові 342 роки (1441-1783), а Візантія контролювала Крим найбільше у період нашої ери – 650 років (із 530-х рр. до 1204 року).

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
«Схеми»: Росія використовує «Юнармію» для мілітаризації українських дітей на окупованих територіях
Детектор М
2024-11-16T16:39:09Z
Сибіга пояснив, що КНДР хоче отримати від Росії в обмін на участь у війні
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T16:36:48Z
Етнічний росіянин: у ЗМІ назвали ймовірного посланця Трампа з питань України
GlavRed
2024-11-16T16:36:43Z
Путін готується до переговорів з Трампом: що задумали в Кремлі
24tv
2024-11-16T16:36:31Z
Північна Корея постачає Росії, крім живої сили, далекобійні ракети та артилерійські системи - Financial Times
ZN UA
2024-11-16T16:36:20Z
Становище російського війська гірше, ніж здається – CNN
TSN
2024-11-16T16:33:41Z
"Приголомшливе почуття гумору": Маск іронічно відреагував на заяву Зеленського про переговори з РФ
Хвиля
2024-11-16T16:15:22Z
Російський дрон атакував автобус поблизу Херсона, двоє поранених
УкраинФорм
2024-11-16T16:15:13Z
«Антивоєнний марш» російської опозиції є боротьбою за увагу та фінансування Німеччини - посол України
УкраинФорм
2024-11-16T16:15:01Z
Команду відомої української співачки мобілізували просто перед концертом
TSN
2024-11-16T16:42:11Z
Утік і заробляє на російськомовних піснях. Музичний оглядач викрив Сергія Бабкіна
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T16:33:45Z
Як підібрати шапку за формою обличчя, як вибрати модну шапку
TSN
2024-11-16T16:33:11Z
Психологічна драма «Солдатик» здобула перемогу на фестивалі «ОКО» в Софії
Детектор М
2024-11-16T16:31:03Z
Який зараз вигляд має Ліна Костенко: Жадан показав фото 94-річної письменниці
GlavRed
2024-11-16T16:27:06Z
Названо ім'я ведучого церемонії "Оскар-2025": ним став відомий 61-річний комік
TSN
2024-11-16T16:00:18Z
Періс Гілтон з розмахом відсвяткувала перший рік життя доньки Лондон і показала, як вона підросла
TSN
2024-11-16T15:51:41Z
"Це буде страшне місце": Єва Лонгорія вирішила покинути США
GlavRed
2024-11-16T15:27:20Z
Колишня учасниця "Холостяка-13" зробила відверту заяву про виліт з шоу
24tv
2024-11-16T15:09:44Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Коли краще снідати: час прийому їжі може вплинути на здоров'я
24tv
2024-11-16T16:36:21Z
Ціни на ліки мають бути доступними для українців, – Юлія Тимошенко
TSN
2024-11-16T16:09:21Z
Одна з важливих причин, чому зимою не несуться кури: про це часто забувають
TSN
2024-11-16T15:48:32Z
Знайдено простий спосіб збільшити тривалість життя щонайменше на 5 років: що потрібно робити
Фокус
2024-11-16T14:51:53Z
Фізичні вправи сприяють зростанню нейронів завдяки м’язовим сигналам
Portaltele
2024-11-16T13:52:54Z
Сусіди підказали, як вивести гризунів з дому та погребу за допомогою домашнього засобу
TSN
2024-11-16T13:49:19Z
«Ціни вдвічі вищі, ніж у Європі». Тимошенко оголосила війну аптечній мафії
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T11:48:44Z
Корисні властивості петрушки: чому вам варто налягати на зелень, особливо чоловікам
24tv
2024-11-16T11:33:30Z
WSJ: Україна починає масове виробництво дронів, на які не можуть впливати російські РЕБи
УкраинФорм
2024-11-16T16:33:17Z
Як захистити Одесу від ворожих дронів-камікадзе: військовий аналітик дав відповідь
TSN
2024-11-16T16:27:19Z
Справжній конструктор: жінка замовила дім в інтернеті, зібрала його і перетворила на мрію
24tv
2024-11-16T16:21:49Z
"Архангел спецназу" відлетів у пекло: загинув на війні адміністратор одного з Z-каналів
24tv
2024-11-16T16:03:33Z
Чи штрафуватимуть жінок, які не оновили дані у ТЦК
24tv
2024-11-16T15:48:09Z
У Курській області російська армія під час штурму втратила на мінах 17 одиниць техніки - Павлюк
УкраинФорм
2024-11-16T15:42:52Z
На виробництво дронів у бюджеті на 2025 рік передбачено 775 мільярдів гривень, – Зеленський
24tv
2024-11-16T15:39:25Z
Місто в Британії пропонує 600 фунтів новим родинам за прихисток українських біженців
Европейская правда
2024-11-16T15:37:24Z
Чехія передасть Україні протитанкові гранатомети на 765 000 євро
iPress
2024-11-16T15:31:33Z
Штраф від ТЦК: чи можуть заблокувати банківські рахунки у випадку несплати
Фокус
2024-11-16T16:36:54Z
З поличок почне зникати популярний продукт: в Україні готуються відмовитися від імпорту харчів
Политека
2024-11-16T16:28:25Z
Чи буде світло взимку: експерт розповів на скільки будуть вимикати електроенергію українцям
TSN
2024-11-16T16:27:46Z
"В світі - дефіцит": взимку в Україні стрімко "злетять" ціни на важливі продукти
GlavRed
2024-11-16T16:27:19Z
Зустрінемо сніг із відбивними: супермаркети оновили ціни на свинину, курятину та солоне сало
Знай
2024-11-16T16:21:27Z
Ціни на кукурудзу в Україні опускаються
AgroNews
2024-11-16T16:19:09Z
Пенсії в Україні: як нараховують виплати ліквідаторам аварії на ЧАЕС
Фокус
2024-11-16T16:00:54Z
В Україні стрімко зростають ціни на яйця: банкір назвав причини
Хвиля
2024-11-16T16:00:47Z
Відкриття аеропорту в Україні та як швидко це стане реальністю
360ua.news
2024-11-16T16:00:22Z
Як приготувати класичний медовик із ніжним сметанним кремом: рецепт від зірки "Мастер Шеф"
Политека
2024-11-16T16:42:35Z
Два українських села потрапили до списку найкращих туристичних сіл 2024 року за версією ООН
360ua.news
2024-11-16T16:33:37Z
Оригінальна підставка під ялинку своїми руками: як швидко зробити елемент новорічного декору
24tv
2024-11-16T16:15:05Z
Гороскоп Таро на 17 листопада для всіх знаків Зодіаку: що приготував для вас цей день
Политека
2024-11-16T15:42:45Z
Оточення їх уникає – 3 знаки зодіаку, які постійно мають поганий настрій
24tv
2024-11-16T15:33:14Z
Більшість не помічає: для чого потрібна "прихована" кнопка на сидінні унітазу
GlavRed
2024-11-16T15:27:06Z
Жінка не полетіла у відпустку своєї мрії через "несправедливе" правило аеропорту
Фокус
2024-11-16T15:15:18Z
"Ми не Діснейленд": у Римі обурені гладіаторськими боями туристів у Колізеї
Фокус
2024-11-16T14:51:52Z
Здивуєтеся ніжності: який інгредієнт обов'язково додавати в картопляне пюре – це не про молоко
24tv
2024-11-16T14:33:50Z
Ще один поєдинок кваліфікації на Євро-2025: онлайн-трансляція матчу Україна U-19 – Словенія U-19
24tv
2024-11-16T16:30:44Z
Перша ліга: Металіст обіграв Минай, Епіцентр сильніший за Агробізнес, Поділля поступилося Ниві
Football.ua
2024-11-16T16:25:13Z
Легендарний Леннокс Льюїс відреагував на поразку Майка Тайсона від Джейка Пола
TSN
2024-11-16T16:15:36Z
«Київ-Баскет» в овертаймі переміг «Старий Луцьк», «Рівне» здолало «Говерлу»
УкраинФорм
2024-11-16T16:06:42Z
Бражко, Зубков та Миколенко гратимуть із перших хвилин проти Грузії
Football.ua
2024-11-16T16:02:49Z
Поєдинок Ліги націй Грузія – Україна під загрозою зриву
24tv
2024-11-16T15:15:34Z
Матч Грузія – Україна перебуває під загрозою перенесення через сильний дощ у Батумі - ЗМІ
ZN UA
2024-11-16T15:04:46Z
Збірна України розгромила футболісток Мальти у відборі на Євро-2025
УкраинФорм
2024-11-16T14:51:11Z
Всупереч прогнозам скептиків: бій Тайсон – Пол побив рекорд з продажу квитків
24tv
2024-11-16T14:45:11Z
ЗС РФ намагаються штурмувати Куп'янськ та просуваються по Осколу, — військкор
Фокус
2024-11-16T15:57:41Z
У Києві та низці областей оголошена повітряна тривога: що відомо
TSN
2024-11-16T15:48:09Z
Бійці Нацгвардії знищили російський ракетний комплекс БУК-М1
iPress
2024-11-16T15:31:25Z
Поля всіяні технікою: сапери ЗСУ завдали колосальних втрат РФ у штурмі на Курщині
GlavRed
2024-11-16T15:27:39Z
Вночі зимовий мороз, а вдень — комфортна осінь: прогноз погоди в Україні на неділю
Фокус
2024-11-16T15:15:51Z
Вперше за 50 років: на Закарпатті зацвіла чайна плантація
Комсомольская правда
2024-11-16T15:04:38Z
Уже вирує справжня зима: у Карпатах на кордоні з Румунією по коліна засипало снігом
24tv
2024-11-16T15:03:05Z
Мінлива хмарність та потепління: прогноз погоди в Україні на 17 листопада
24tv
2024-11-16T14:30:42Z
Хочуть встигнути до холодів, – військовий розповів, як зміняться бої взимку
24tv
2024-11-16T14:24:53Z
У Кривому Розі чоловік обікрав військового на майже пів мільйона грн: як йому це вдалося
TSN
2024-11-16T16:30:13Z
Українця судитимуть за нелегальний збут зброї та боєприпасів через спеціалізований сайт
InternetUA
2024-11-16T16:28:49Z
Група чоловіків намагалася незаконно потрапити до Молдови: одного втікача затримав пес
TSN
2024-11-16T16:09:20Z
Моторошна трагедія у Кривому Розі: горів дах, речі, у хаті були мачелі
TSN
2024-11-16T16:09:03Z
Причетні депутати, працівники ТЦК і не тільки: викрито низку корупційних схем, подробиці від СБУ
Политека
2024-11-16T16:03:18Z
У передмісті Парижа захоплено заручників: син ресторатора забарикадувався у закладі батька
TSN
2024-11-16T15:48:15Z
Лось-вандал проник в автосалон і розбив два раритетні BMW
Фокус
2024-11-16T15:42:15Z
Рятувальники евакуювали 11 людей із прифронтових населених пунктів Харківщини
УкраинФорм
2024-11-16T15:31:25Z
Робив трепанацію і діставав ліки: суд виправдав "доктора Пі" за усіма статтями
Фокус
2024-11-16T15:12:11Z
"Єдина у своєму роді": рештки маленької пташки закрили прогалину віком в 70 млн років
Фокус
2024-11-16T16:42:37Z
Є 6 причин, чому смартфон не вмикається, і деякі з них легко виправити
InternetUA
2024-11-16T16:31:09Z
Вчені знайшли доказ існування води на Марсі завдяки загубленому камінчику
TSN
2024-11-16T15:48:47Z
Пробирає до мурах: шанувальник BioShock вразив геймерів неймовірним косплеєм Big Daddy
24tv
2024-11-16T15:48:11Z
Ілон Маск спрогнозував, що станеться найближчим часом з людством
InternetUA
2024-11-16T15:42:23Z
Смартфони iPhone почали самостійно перезавантажуватись: що це означає
InternetUA
2024-11-16T15:31:19Z
Чому Плутон більше не вважають планетою?
24tv
2024-11-16T15:03:36Z
Системні вимоги S.T.A.L.K.E.R 2 виявилися не зовсім правдивими
InternetUA
2024-11-16T15:01:39Z
Вчені переосмислюють елементарний план Сонця
Portaltele
2024-11-16T14:51:35Z
В Україну привезли важливий артефакт із колиски автомобілебудування
AutoCentre
2024-11-16T14:03:49Z
Кросовери, гібриди та електрокари: названо кращі автомобілі року в Європі
Фокус
2024-11-16T12:12:36Z
Як з’явився найдорожчий автомобільний радіоприймач
AutoCentre
2024-11-16T11:48:22Z
Презентовано нового конкурента BMW X1 і Lexus NX від Honda
Фокус
2024-11-16T10:36:00Z
Трансформери йдуть у бій: британській армії запропонували нову версію легкого захищеного патрульного автомобіля
InternetUA
2024-11-16T10:33:27Z
Розкішний електричний Jaguar GT вперше показали на фото
AutoCentre
2024-11-16T09:51:03Z
Skoda Karoq: маленький кросовер для великої родини
AutoCentre
2024-11-16T07:06:21Z
Навіть у Монако такого не бачили: українець одягнув "Запорожець" у золото
Знай
2024-11-16T04:51:06Z
В Україні Renault Master оснастили «розумним» гідробортом
AutoCentre
2024-11-15T20:36:43Z