MY.UAНовини
Хронологія окупації Криму 2014 року та як РФ анексувала Кримське ханство
Хронологія окупації Криму 2014 року та як РФ анексувала Кримське ханство

Хронологія окупації Криму 2014 року та як РФ анексувала Кримське ханство

У лютому 2014 року у Криму з’явилися озброєні особи без розпізнавальних знаків і захопили будівлю Верховної Ради Криму, аеропорт у Сімферополі та інші стратегічні об’єкти. Було заблоковано діяльність українських військ на півострові.

Спершу російська влада відмовлялася визнавати, що “зелені чоловічки” – це військовослужбовці ЗС РФ. Лише у квітні того ж року диктатор Володимир Путін заявив, що це були російські військові.

16 березня 2014 року окупанти провели “референдум” на території Криму із сумнівною явкою у 89,5%. За інформацією лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва, реальна явка виборців тоді не перевищувала 30%.

Зараз дивляться

Про “приєднання” Криму до Росії за результатами “референдуму” диктатор Путін оголосив 18 березня.

Цивілізований світ не визнав це кремлівське шоу, за винятком самопроголошених утворень, як-от Абхазія та Південна Осетія, та пізніше кількох друзів росіян, зокрема Сирії і КНДР. Ані Україна, ані Європейський Союз, ані США не визнали результати голосування на “референдумі”, як і міжнародні організації. У відповідь на окупацію Криму країни Заходу запровадили проти Москви економічні санкції.

Росіяни заперечують окупацію півострова, називаючи це “відновленням історичної справедливості”.

Факти ICTV розповідають про хронологію анексії Криму, передумови до російської окупації півострова та згадують першу спробу анексії Криму Російською імперією.

Перша анексія Криму у 1783 році

Упродовж російсько-турецької війни Російська імперія у 1771 році вторглася до Кримського ханства. В результаті довелося укласти Кючук-Кайнарджійський мирний договір, вигідний для російських інтересів. Він проголошував Кримське ханство незалежним від Османської та Російської імперій. Водночас фортеці Керч, Кінбурн і Єні-Кале були анексовані росіянами вже тоді.

Це дозволило їм отримати прямий вихід до Чорного моря. До того ж Росія отримала такий собі статус “захисниці” православних, які проживали в Османській імперії, що через 70 років було використано як привід для розширення своєї території на південь і схід та спровокувало Кримську війну 1853 року.

Крим для Російської імперії був важливим виключно зі стратегічного погляду, адже більшість її портів тоді “замерзали” взимку, а для торгівлі та підтримки сильного флоту необхідним було створення порту на Чорному морі.

Російська пропагандистська марка 2023 року “Прийняття Криму, Тамані та Кубані до складу Російської імперії. 1783 рік”

Отже за правління цариці Катерини II у 1783 році росіяни вперше анексували Кримський півострів. Це було насильницьке включення територій Кримського ханства до складу Російської імперії в односторонньому порядку. Як і в 2014 році, у XVIII столітті окупацію росіяни називали “приєднанням”.

Після анексії Кримського ханства у 1783 році більшість кримських татар (близько 300 тис. осіб) залишили свою батьківщину і оселилися в межах Османської імперії. З метою колонізувати та русифікувати півострів уряд Росії запровадив пільги для переселенців із півночі. Проте у 1897 році кримські татари все ще становили більшість місцевого населення (36%), а росіян було 33%.

У 2015 році Всесвітній конгрес кримських татар закликав світову спільноту та ООН визнати геноцидом дії Росії щодо знищення кримськотатарського народу з 1783 року. Зазначалося, що після окупації Кримського ханства Росія чинила систематичний тиск, щоби змусити кримських татар покинути півострів, замінивши їх етнічними росіянами. Тому протягом XIX-XX століть понад 1,5 млн кримських татар були змушені покинути свою батьківщину.

Передумови до окупації Росією Криму у 2014 році

У 2020 році слідчі ДБР озвучили п’ять причин, які сприяли окупації Криму росіянами. Зазначалося, що злочинні дії із підриву боєздатності української армії розпочалися у 2012-му й тривали до вторгнення підрозділів РФ на територію півострова у лютому 2014 року.

Серед причин виокремили п’ять основних, зокрема: злочинне скорочення ЗСУ; підрив стану мобілізаційної готовності; знищення систем протиповітряної оборони Криму; незаконні організаційні зміни та нівелювання стратегічних оборонних документів; невжиття заходів щодо реагування на зовнішні загрози.

Також варто зауважити, що Росія систематично маніпулювала приналежністю території, називаючи півострів “історичною російською” територією. Насправді Крим – це, передусім, земля кримських татар, яка з росіянами пов’язана лише загарбаннями, війнами, депортаціями корінного населення й економічним занепадом.

Російська пропаганда маніпулювала тим, як Крим увійшов до складу УРСР у 1954 році за часів СРСР. Москва називала це “подарунком”. Насправді ж Крим був дотаційним регіоном, що потребував вирішення інфраструктурних проблем. Після відкриття Північнокримського каналу у 1960-х він забезпечував понад 80% півострова прісною водою з материкової України.

Указ Президії Верховної Ради СРСР Про передання Кримської області зі складу РРФСР до складу УРСР

Після відновлення незалежності Україна почала створювати умови для нормального життя на півострові для кримських татар на їхній історичній землі. Але зазіхати на цю частину території України Москва продовжила майже відразу після розвалу тюрми народів.

Верховна Рада Росії у 1992 році визнала постанову президії Верховної Ради РРФСР Про передання Кримської області зі складу радянської Росії до складу радянської України такою, що нібито не відповідала конституції РРФСР і не могла мати юридичної сили.

Варто згадати й про Кримську кризу або Холодну війну за Крим, як її ще називають. Цей процес розгортався у 1992-1994 роках довкола розподілу Чорноморського флоту ВМФ СРСР між Україною та Росією. Де-факто він закінчився не на користь України, адже Москва забрала близько 80% флоту собі. А у 1997 році було укладено угоду про перебування Чорноморського флоту РФ у Криму до 2017 року.

Після приходу проросійського Віктора Януковича до влади між ним та тодішнім де-факто президентом Росії Дмитром Медведєвим було підписано зрадницьку угоду про продовження перебування ЧФ РФ у Севастополі аж до 2042 року.

А репетицією до окупації Криму у 2014 році називають конфлікт щодо українського острова Тузла у 2003 році. Він розташований у Кримській протоці між Кримом і Таманським півостровом РФ. Тоді росіяни вирішили з’єднати острів із російським берегом та почали насипати дамбу до Тузли.

На прикладі конфлікту довкола Тузли РФ промацувала реакцію України та світу, а також відпрацьовувала механізми інформаційного супроводу. Тоді ж пропаганда Кремля намагалася зняти з себе відповідальність.

Зокрема у пропагандистській Комсомольській правді вийшов матеріал під назвою – Украина грозит России войной. Тобто, не РФ провокувала конфлікт, порушуючи територіальну цілісність України, а називала Київ “агресором” щодо РФ. Зрештою будівельні роботи припинили і конфлікт не переріс у воєнне протистояння.

Окупація Криму 2014 року

20 лютого 2014 року у Криму з’явилися російськомовні військові без розпізнавальних знаків на формі. Українці називали їх “зеленими чоловічками. Ще до “референдуму” зберігалася надія, що ці окупанти підуть із Криму та все налагодиться.

На початку березня диктатор Володимир Путін назвав озброєних осіб без розпізнавальних знаків у зеленій уніформі “місцевими силами самооборони”, до яких РФ нібито не має стосунку.

Російські військовослужбовці зі зброєю блокують військову частину (А 2320) 36 окремої бригади берегової оборони ВМС України в селищі Перевальне (Крим), у п’ятницю, 21 березня 2014 року. Фото: УНІАН

У цей же час у Києві відбувалося жорстоке придушення протесту. Події Революції гідності у четвер, 20 лютого, увійшли в історію як Кривавий четвер, адже тоді силовики вбили найбільше українців (47 осіб). У наступні дні Україна прощалася із загиблими, а в Києві формувався новий уряд після втечі Януковича та його посіпак. Фактично Росія скористалася цим, щоби загарбати Крим.

Хронологія окупації Криму РФ

Основна хронологія подій, що призвела до анексії Криму та тимчасової окупації півострова за лютий-березень 2014 року.

  • 20 лютого 2014 року – дата початку збройної агресії.
  • 24 лютого 2014 року – кораблі ВМФ РФ прийняли на борт у Новоросійську “зелених чоловічків”, бойову техніку та взяли курс на Севастополь.
  • 26 лютого 2014 року – відбувається проукраїнський мітинг під Верховною Радою АРК.
  • 27 лютого 2014 року – російські військові без розпізнавальних знаків блокують будинки парламенту та уряду АРК у Сімферополі, встановлюють триколор.
  • 28 лютого 2014 року – Верховна Рада АРК проголосувала за проведення “референдуму про статус Криму”. “Головою” уряду Криму призначили представника партії Русское единство Сергія Аксьонова.
  • 1 березня 2014 року – Путін скерував до Ради Федерації РФ пропозицію про введення в Україну російських військ.
  • Початок березня 2014 року – окупанти вимикають трансляцію українського телебачення, телеефір Криму заповнюється федеральними телеканалами Росії.
  • 11 березня 2014 року – парламент АР Крим ухвалює незаконну постанову “Про Декларацію про незалежність АР Крим і міста Севастополя”.
  • 14 березня 2014 року – Конституційний суд України визнає неконституційною постанову Верховної Ради АРК щодо проведення “референдуму”.
  • 16 березня 2014 року – відбувся “референдум” про статус Криму, який суперечив Конституції України.
  • 17 березня 2014 року – вже нелегітимний кримський парламент ухвалив постанову “Про незалежність Криму”, згідно з якою створено “державне утворення Республіка Крим”.
  • 18 березня 2014 року – Путін та його посіпаки підписали “Договір про прийняття Республіки Крим до складу Росії”.
  • 21 березня 2014 року – Путін підписав указ про ратифікацію цього “договору”.
  • 25 березня 2014 року – захоплено останній військовий корабель під прапором України – тральщик ВМС Черкаси. АР Крим і Севастополь повністю окуповані ЗС РФ.

Графіка: Факти ICTV

Скільки часу Крим був “російським”

І наостанок – трішки цифр. Російська імперія анексувала Кримський півострів у 1783 році й він залишався у її складі де-факто до 1917 році – до утворення Кримської Народної Республіки. Сумарно це 134 роки.

У січні 1918 року Крим окупували більшовики. Під контролем радянців (Москви) він перебував із перервою на 1941-1944 рр. – 32 роки. Йдеться про етап 1920-1954 років.

Навіть якщо додати період перебування у складі УРСР (1954-1991 роки), то сумарно вийде 204 роки. Причому, без цього “українського” періоду за часів існування СРСР Крим під контролем Москви був лише 167 років. Це просто сміховинно на тлі кремлівського наративу про “Крим завжди був російським”.

Монголи управляли Кримом 202 роки (1239-1441), Кримське ханство існувало на півострові 342 роки (1441-1783), а Візантія контролювала Крим найбільше у період нашої ери – 650 років (із 530-х рр. до 1204 року).

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
72 часа до вероятной опасности: эксперты предсказывают атаки 8–9 мая
Новости Украины
2025-05-05T19:21:39Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
"Перемирие" Путина на 9 мая в силе? В Кремле снова угрожают Украине
Telegraf
2025-05-06T11:22:17Z
Чмут: Украина должна воевать не за территории – это шанс пойти в большое наступление
Comments UA
2025-05-06T11:21:19Z
Путин впервые публично заговорил о своем преемнике
Comments UA
2025-05-04T12:00:03Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
Готовит ли Россия наступление на Сумы: что известно
Comments UA
2025-05-05T19:15:55Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
Дженнифер Лопес похвасталась прессом в коротком топе и лосинах
Gazeta UA
2025-05-06T11:03:40Z
Бывшая жена POSITIFF показала, как звонила певцу и раскрыла, поддерживают ли они связь после развода
Комсомольская правда
2025-05-06T10:43:11Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
2025-05-04T04:51:29Z
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
Военный учет 17-летних: с чем у юношей могут возникнуть проблемы
TSN
2025-05-04T10:48:54Z
"Самая волосатая девушка в мире" кардинально сменила образ: теперь ее не узнать
Фокус
2025-05-06T10:57:44Z
Ламинировать или нет: Минюст наконец развеял мифы о документах
Знай
2025-05-06T10:52:50Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Дроны прошли российскую ПВО: попадание в завод по производству "Шахедов"
Новости Украины
2025-04-24T07:45:11Z
Почему нельзя сплетничать 5 мая и что нужно высадить в огороде сгеодня: приметы и запреты на Ирины
Знай
2025-05-05T05:46:16Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
"Добрый вечер, мы из ПриватБанка": украинцев заставляют добровольно перечислять деньги в россию - новая мошенническая схема
Знай
2025-04-27T12:12:52Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
ФАО запускает двухлетний план поддержки фермеров Украины на $150 млн
Корреспондент
2025-05-06T11:21:20Z
Канада начала процедуру конфискации российского Ан-124
Корреспондент
2025-05-06T11:18:11Z
Денежная помощь мобилизованным в Харькове: названы суммы и кому принадлежат
Политека
2025-04-22T20:00:28Z
МАГАТЭ бьет тревогу: украинские АЭС работают в условиях постоянной опасности
Gazeta UA
2025-04-25T13:27:20Z
В 2025 году не будут повышать цены на газ
Gazeta UA
2025-04-23T11:21:19Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Из-за глобального потепления Европе угрожает смертоносный грибок — исследование
Факти ICTV
2025-05-06T11:04:36Z
Почему возникает боль в шее и как ее облегчить
Знай
2025-05-06T09:51:07Z
Даже кусочек может навредить: кому мясо категорически противопоказано
Gazeta UA
2025-05-06T09:27:03Z
Почему подушка мокрая после сна: что это значит и нужно ли беспокоиться
Comments UA
2025-05-06T08:39:26Z
Смертельный грибок в воздухе: Европе угрожает невидимый враг
Новости Украины
2025-05-06T08:24:09Z
Не только мясо: простые способы увеличить белок в ежедневном рационе
Gazeta UA
2025-05-06T07:52:27Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
В Индии боевики убили около двадцати человек
Корреспондент
2025-04-23T08:13:28Z
У ФАО прогнозують рекордне скорочення обсягів світової торгівлі зерном
AgroNews
2025-05-06T11:16:11Z
Россияне уничтожили самый большой рынок Харькова: что сейчас на «Барабашово»
Comments UA
2025-05-06T10:57:30Z
Россияне атаковали Черкассы дронами: ранен мужчина
Лига
2025-05-06T10:18:41Z
На Киевщине мужчина изнасиловал 13-летнюю дочь своей сожительнице
Telegraf
2025-05-06T09:57:47Z
Врачи ВВК "продавали" статус ВИЧ-позитивных уклонистам
Корреспондент
2025-05-06T09:51:52Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
Россияне уничтожили украинский "Хаймарс": в ВСУ рассказали, как это произошло
Comments UA
2025-05-06T11:15:10Z
БФ молодежной инициативы «Надежда» передал 270 систем РЭБ для защитников Донбасса
Знай
2025-05-06T11:07:03Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
В ВСУ опровергли продвижение россиян к Днепропетровщине
Апостроф
2025-05-06T11:00:23Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
У вас будет всего десять дней, а потом - штраф. Кому нужно обновить данные
Telegraf
2025-05-06T10:57:48Z
Гибриды принесли Lamborghini почти 900 миллионов евро за квартал
Корреспондент
2025-05-06T10:06:18Z
Одна подпись может оставить без автомобиля: какая ошибка грозит украинцам при продаже авто
Знай
2025-05-06T08:52:40Z
Спрос на новые грузовики в апреле снизился
Gazeta UA
2025-05-06T07:16:32Z
Xiaomi отменила ограничение мощности SU7 Ultra после возмущения владельцев
Корреспондент
2025-05-05T18:22:41Z
Привыкли, все по-домашнему: водителям напомнили, чем грозит зарядка авто из окна квартиры
Знай
2025-05-05T16:52:14Z
Volkswagen отзывает почти 6 тысяч авто из-за слишком просторных сидений
Корреспондент
2025-05-05T14:33:57Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Идеальная и быстрая закуска к шашлыку: как приготовить вкуснейшие маринованные огурцы
Фокус
2025-05-06T10:27:09Z
Что мешает абрикосу зацвести и плодоносить: главные причины и типичные ошибки садоводов
Gazeta UA
2025-05-06T10:15:46Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
Уникальное чудо с целебной водой. Пора посетить один из лучших оздоровительных курортов Украины
Telegraf
2025-05-06T09:39:24Z
Как искусственный интеллект меняет воспитание детей: 7 способов, о которых должны знать все родители
Comments UA
2025-05-06T09:03:31Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
Тюрама ждет суд за принудительный сексуальный акт с порноактрисой
Корреспондент
2025-05-06T11:06:45Z
В украинской гимнастике прогремел новый скандал: сборная пригрозила бойкотом
Telegraf
2025-05-06T10:49:32Z
"Интер" - "Барселона": онлайн-трансляция полуфинала Лиги чемпионов
Telegraf
2025-05-06T10:34:24Z
Паркер поделился своим мнением о реванше Усик - Дюбуа
Корреспондент
2025-05-06T09:21:30Z
При подборе игроков на матч с Барселоной Индзаги рассмотрит их кондиции
Корреспондент
2025-05-06T09:06:15Z
Уайлдер подтвердил слухи о переговорах по поводу боя с Нганну
Корреспондент
2025-05-06T08:51:17Z
Тренер Интера назвал главную угрозу со стороны Барселоны
Корреспондент
2025-05-06T08:27:05Z
Торонто открыл счет в серии плей-офф НХЛ против Флориды
Корреспондент
2025-05-06T04:57:02Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
Переноска для собаки: що врахувати при покупці
AgroNews
2025-05-06T11:04:20Z
Особливості використання квадратних алюмінієвих труб у будівництві та дизайні інтер’єрів
AgroNews
2025-05-06T10:58:44Z
Россияне атакуют новыми дронами из ИИ - в чем главная опасность
Gazeta UA
2025-05-06T10:54:30Z
Тайна затонувших возле побережья Коста-Рики кораблей раскрыта – это мрачная страница истории
Апостроф
2025-05-06T10:51:25Z
Созвездие спутников. Сможет ли Украина развивать военный космос – почти с нуля
Лига
2025-05-06T10:45:38Z
В США и Европе допускают начало Третьей мировой войны через 5-10 лет – The Guardian
Лига
2025-05-06T10:31:36Z
Теория всего стала ближе: физики нашли способ объединить квантовой мир с законами Эйнштейна
Фокус
2025-05-06T10:00:44Z
Как очистить кэш телевизора и почему это так важно: эксперты раскрыли детали
Фокус
2025-05-06T09:42:38Z