MY.UAНовини
Хронологія окупації Криму 2014 року та як РФ анексувала Кримське ханство
Хронологія окупації Криму 2014 року та як РФ анексувала Кримське ханство

Хронологія окупації Криму 2014 року та як РФ анексувала Кримське ханство

У лютому 2014 року у Криму з’явилися озброєні особи без розпізнавальних знаків і захопили будівлю Верховної Ради Криму, аеропорт у Сімферополі та інші стратегічні об’єкти. Було заблоковано діяльність українських військ на півострові.

Спершу російська влада відмовлялася визнавати, що “зелені чоловічки” – це військовослужбовці ЗС РФ. Лише у квітні того ж року диктатор Володимир Путін заявив, що це були російські військові.

16 березня 2014 року окупанти провели “референдум” на території Криму із сумнівною явкою у 89,5%. За інформацією лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва, реальна явка виборців тоді не перевищувала 30%.

Зараз дивляться

Про “приєднання” Криму до Росії за результатами “референдуму” диктатор Путін оголосив 18 березня.

Цивілізований світ не визнав це кремлівське шоу, за винятком самопроголошених утворень, як-от Абхазія та Південна Осетія, та пізніше кількох друзів росіян, зокрема Сирії і КНДР. Ані Україна, ані Європейський Союз, ані США не визнали результати голосування на “референдумі”, як і міжнародні організації. У відповідь на окупацію Криму країни Заходу запровадили проти Москви економічні санкції.

Росіяни заперечують окупацію півострова, називаючи це “відновленням історичної справедливості”.

Факти ICTV розповідають про хронологію анексії Криму, передумови до російської окупації півострова та згадують першу спробу анексії Криму Російською імперією.

Перша анексія Криму у 1783 році

Упродовж російсько-турецької війни Російська імперія у 1771 році вторглася до Кримського ханства. В результаті довелося укласти Кючук-Кайнарджійський мирний договір, вигідний для російських інтересів. Він проголошував Кримське ханство незалежним від Османської та Російської імперій. Водночас фортеці Керч, Кінбурн і Єні-Кале були анексовані росіянами вже тоді.

Це дозволило їм отримати прямий вихід до Чорного моря. До того ж Росія отримала такий собі статус “захисниці” православних, які проживали в Османській імперії, що через 70 років було використано як привід для розширення своєї території на південь і схід та спровокувало Кримську війну 1853 року.

Крим для Російської імперії був важливим виключно зі стратегічного погляду, адже більшість її портів тоді “замерзали” взимку, а для торгівлі та підтримки сильного флоту необхідним було створення порту на Чорному морі.

Російська пропагандистська марка 2023 року “Прийняття Криму, Тамані та Кубані до складу Російської імперії. 1783 рік”

Отже за правління цариці Катерини II у 1783 році росіяни вперше анексували Кримський півострів. Це було насильницьке включення територій Кримського ханства до складу Російської імперії в односторонньому порядку. Як і в 2014 році, у XVIII столітті окупацію росіяни називали “приєднанням”.

Після анексії Кримського ханства у 1783 році більшість кримських татар (близько 300 тис. осіб) залишили свою батьківщину і оселилися в межах Османської імперії. З метою колонізувати та русифікувати півострів уряд Росії запровадив пільги для переселенців із півночі. Проте у 1897 році кримські татари все ще становили більшість місцевого населення (36%), а росіян було 33%.

У 2015 році Всесвітній конгрес кримських татар закликав світову спільноту та ООН визнати геноцидом дії Росії щодо знищення кримськотатарського народу з 1783 року. Зазначалося, що після окупації Кримського ханства Росія чинила систематичний тиск, щоби змусити кримських татар покинути півострів, замінивши їх етнічними росіянами. Тому протягом XIX-XX століть понад 1,5 млн кримських татар були змушені покинути свою батьківщину.

Передумови до окупації Росією Криму у 2014 році

У 2020 році слідчі ДБР озвучили п’ять причин, які сприяли окупації Криму росіянами. Зазначалося, що злочинні дії із підриву боєздатності української армії розпочалися у 2012-му й тривали до вторгнення підрозділів РФ на територію півострова у лютому 2014 року.

Серед причин виокремили п’ять основних, зокрема: злочинне скорочення ЗСУ; підрив стану мобілізаційної готовності; знищення систем протиповітряної оборони Криму; незаконні організаційні зміни та нівелювання стратегічних оборонних документів; невжиття заходів щодо реагування на зовнішні загрози.

Також варто зауважити, що Росія систематично маніпулювала приналежністю території, називаючи півострів “історичною російською” територією. Насправді Крим – це, передусім, земля кримських татар, яка з росіянами пов’язана лише загарбаннями, війнами, депортаціями корінного населення й економічним занепадом.

Російська пропаганда маніпулювала тим, як Крим увійшов до складу УРСР у 1954 році за часів СРСР. Москва називала це “подарунком”. Насправді ж Крим був дотаційним регіоном, що потребував вирішення інфраструктурних проблем. Після відкриття Північнокримського каналу у 1960-х він забезпечував понад 80% півострова прісною водою з материкової України.

Указ Президії Верховної Ради СРСР Про передання Кримської області зі складу РРФСР до складу УРСР

Після відновлення незалежності Україна почала створювати умови для нормального життя на півострові для кримських татар на їхній історичній землі. Але зазіхати на цю частину території України Москва продовжила майже відразу після розвалу тюрми народів.

Верховна Рада Росії у 1992 році визнала постанову президії Верховної Ради РРФСР Про передання Кримської області зі складу радянської Росії до складу радянської України такою, що нібито не відповідала конституції РРФСР і не могла мати юридичної сили.

Варто згадати й про Кримську кризу або Холодну війну за Крим, як її ще називають. Цей процес розгортався у 1992-1994 роках довкола розподілу Чорноморського флоту ВМФ СРСР між Україною та Росією. Де-факто він закінчився не на користь України, адже Москва забрала близько 80% флоту собі. А у 1997 році було укладено угоду про перебування Чорноморського флоту РФ у Криму до 2017 року.

Після приходу проросійського Віктора Януковича до влади між ним та тодішнім де-факто президентом Росії Дмитром Медведєвим було підписано зрадницьку угоду про продовження перебування ЧФ РФ у Севастополі аж до 2042 року.

А репетицією до окупації Криму у 2014 році називають конфлікт щодо українського острова Тузла у 2003 році. Він розташований у Кримській протоці між Кримом і Таманським півостровом РФ. Тоді росіяни вирішили з’єднати острів із російським берегом та почали насипати дамбу до Тузли.

На прикладі конфлікту довкола Тузли РФ промацувала реакцію України та світу, а також відпрацьовувала механізми інформаційного супроводу. Тоді ж пропаганда Кремля намагалася зняти з себе відповідальність.

Зокрема у пропагандистській Комсомольській правді вийшов матеріал під назвою – Украина грозит России войной. Тобто, не РФ провокувала конфлікт, порушуючи територіальну цілісність України, а називала Київ “агресором” щодо РФ. Зрештою будівельні роботи припинили і конфлікт не переріс у воєнне протистояння.

Окупація Криму 2014 року

20 лютого 2014 року у Криму з’явилися російськомовні військові без розпізнавальних знаків на формі. Українці називали їх “зеленими чоловічками. Ще до “референдуму” зберігалася надія, що ці окупанти підуть із Криму та все налагодиться.

На початку березня диктатор Володимир Путін назвав озброєних осіб без розпізнавальних знаків у зеленій уніформі “місцевими силами самооборони”, до яких РФ нібито не має стосунку.

Російські військовослужбовці зі зброєю блокують військову частину (А 2320) 36 окремої бригади берегової оборони ВМС України в селищі Перевальне (Крим), у п’ятницю, 21 березня 2014 року. Фото: УНІАН

У цей же час у Києві відбувалося жорстоке придушення протесту. Події Революції гідності у четвер, 20 лютого, увійшли в історію як Кривавий четвер, адже тоді силовики вбили найбільше українців (47 осіб). У наступні дні Україна прощалася із загиблими, а в Києві формувався новий уряд після втечі Януковича та його посіпак. Фактично Росія скористалася цим, щоби загарбати Крим.

Хронологія окупації Криму РФ

Основна хронологія подій, що призвела до анексії Криму та тимчасової окупації півострова за лютий-березень 2014 року.

  • 20 лютого 2014 року – дата початку збройної агресії.
  • 24 лютого 2014 року – кораблі ВМФ РФ прийняли на борт у Новоросійську “зелених чоловічків”, бойову техніку та взяли курс на Севастополь.
  • 26 лютого 2014 року – відбувається проукраїнський мітинг під Верховною Радою АРК.
  • 27 лютого 2014 року – російські військові без розпізнавальних знаків блокують будинки парламенту та уряду АРК у Сімферополі, встановлюють триколор.
  • 28 лютого 2014 року – Верховна Рада АРК проголосувала за проведення “референдуму про статус Криму”. “Головою” уряду Криму призначили представника партії Русское единство Сергія Аксьонова.
  • 1 березня 2014 року – Путін скерував до Ради Федерації РФ пропозицію про введення в Україну російських військ.
  • Початок березня 2014 року – окупанти вимикають трансляцію українського телебачення, телеефір Криму заповнюється федеральними телеканалами Росії.
  • 11 березня 2014 року – парламент АР Крим ухвалює незаконну постанову “Про Декларацію про незалежність АР Крим і міста Севастополя”.
  • 14 березня 2014 року – Конституційний суд України визнає неконституційною постанову Верховної Ради АРК щодо проведення “референдуму”.
  • 16 березня 2014 року – відбувся “референдум” про статус Криму, який суперечив Конституції України.
  • 17 березня 2014 року – вже нелегітимний кримський парламент ухвалив постанову “Про незалежність Криму”, згідно з якою створено “державне утворення Республіка Крим”.
  • 18 березня 2014 року – Путін та його посіпаки підписали “Договір про прийняття Республіки Крим до складу Росії”.
  • 21 березня 2014 року – Путін підписав указ про ратифікацію цього “договору”.
  • 25 березня 2014 року – захоплено останній військовий корабель під прапором України – тральщик ВМС Черкаси. АР Крим і Севастополь повністю окуповані ЗС РФ.

Графіка: Факти ICTV

Скільки часу Крим був “російським”

І наостанок – трішки цифр. Російська імперія анексувала Кримський півострів у 1783 році й він залишався у її складі де-факто до 1917 році – до утворення Кримської Народної Республіки. Сумарно це 134 роки.

У січні 1918 року Крим окупували більшовики. Під контролем радянців (Москви) він перебував із перервою на 1941-1944 рр. – 32 роки. Йдеться про етап 1920-1954 років.

Навіть якщо додати період перебування у складі УРСР (1954-1991 роки), то сумарно вийде 204 роки. Причому, без цього “українського” періоду за часів існування СРСР Крим під контролем Москви був лише 167 років. Це просто сміховинно на тлі кремлівського наративу про “Крим завжди був російським”.

Монголи управляли Кримом 202 роки (1239-1441), Кримське ханство існувало на півострові 342 роки (1441-1783), а Візантія контролювала Крим найбільше у період нашої ери – 650 років (із 530-х рр. до 1204 року).

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
ЗМІ: США пом’якшили позицію щодо компенсації допомоги Україні в угоді про надра
Европейская правда
2025-04-16T07:06:03Z
Трамп анонсував програму "самодепортації": іммігрантам дадуть квиток на літак
Antikor
2025-04-16T07:06:03Z
Білий дім: Трамп вважає, що у питанні тарифів м'яч на боці Китаю
Европейская правда
2025-04-16T07:04:01Z
Китай звинувачує США у «передових» кібератаках
InternetUA
2025-04-16T07:01:57Z
Трамп планує скоротити витрати на Суспільне мовлення, Національне громадське радіо на 9 мільярдів доларів, — Bloomberg
Детектор М
2025-04-16T07:01:35Z
Скільки снарядів КНДР поставила Росії: шокуючі цифри
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T07:00:34Z
США знизили вимоги до України щодо повернення допомоги: скільки днів до укладання угоди
Фокус
2025-04-16T06:57:27Z
Речниця Держдепу заявила, що після удару по Сумах США засумнівались, хто "насправді прагне миру"
Комсомольская правда
2025-04-16T06:52:38Z
Китайські «іхтамнєти»: що стоїть за полоном громадян КНР на Донбасі та чому це козир України у великій грі
Antikor
2025-04-16T06:49:16Z
Росіяни вранці атакували Центральний район Херсона - є загиблий та травмовані
Комсомольская правда
2025-04-16T07:07:59Z
Гороскоп на завтра 17 квітня: Тельцям - прибуток, Близнюкам - багато радості
GlavRed
2025-04-16T07:00:30Z
До +24 градусів, але дощі та вітри. Коли негода у Києві може зіпсувати настрій
Telegraf
2025-04-16T07:00:11Z
Великдень 2025: в Укргідрометцентрі розповіли, якою буде погода і де задощить
Фокус
2025-04-16T06:57:59Z
Жителька Тернопільщини втратила понад ₴70 тисяч через фальшиву пропозицію «єДопомоги»
Украина Криминальная
2025-04-16T06:57:58Z
Росіяни готуються до штурмових дій
Gazeta UA
2025-04-16T06:57:46Z
На Харківському напрямку минулої доби росіяни атакували один раз, на Куп’янському відбулося три атаки окупантів — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-04-16T06:55:11Z
Рашисти вдарили авіацією та артилерією по житловому масиву в Херсоні, є жертви
Подробности
2025-04-16T06:51:04Z
Синєгубов розповів про оперативну ситуацію на Харківщині станом на 16 квітня
Мій Харків
2025-04-16T06:43:46Z
Актор-путініст "Сватів" перетворився на старого діда
GlavRed
2025-04-16T07:00:28Z
Кейт Бланшетт заговорила про завершення акторської кар’єри
Факти ICTV
2025-04-16T06:49:55Z
Андрій Хливнюк розлучився з дружиною після 11 років шлюбу
Gazeta UA
2025-04-16T06:48:12Z
Ленні Кравіц показав свій розкішний будинок у Парижі
Фокус
2025-04-16T06:27:22Z
"Каже, що я аутист": Віктор Павлік розповів про сварки з дружиною
GlavRed
2025-04-16T05:27:37Z
Найцікавіші павільйони на EXPO-2025: Італія привезла до Японії унікальну статую, а Монако - вина
Комсомольская правда
2025-04-16T04:49:10Z
Де зараз екссолістка ансамблю "Гроно" Тетяна Горобець і чим вона займається
24tv
2025-04-16T04:00:53Z
"Я маю твердий намір": Кейт Бланшетт розповіла про бажання піти з акторства
GlavRed
2025-04-15T23:28:17Z
Після пропозиції руки і серця: Білик зробила заяву про особисте життя
GlavRed
2025-04-15T22:27:19Z
Індонезія не прийме військові літаки РФ на своїй території – Міноборони Австралії
Факти ICTV
2025-04-16T07:03:40Z
Пенсія в Одесі: ПФУ захотів забрати гроші у пенсіонерки через помилку у прізвищі, суд ухвалив рішення
Политека
2025-04-16T07:01:43Z
Великодні традиції зірок: Матвієнко вперше дотримується посту, а Зорій вмивається любистком
Комсомольская правда
2025-04-16T07:01:31Z
"Ти взагалі знаєш, хто я": відео з директоркою притулку вже другий тиждень розриває інтернет
Фокус
2025-04-16T06:57:32Z
Скільки можна заробити прогулюючись містом з фотоапаратом: пенсіонерам пропонують цікаву роботу
Telegraf
2025-04-16T06:48:46Z
"Про хімію чи фарбу тут не йдеться": в Україні з'явились кури, які несуть кольорові яйця
Фокус
2025-04-16T06:45:18Z
"Найкраща відповідь за Кривий Ріг і Суми": в України є потенціал для знищення балістики
24tv
2025-04-16T06:45:02Z
Мобілізація жінок: чи готова Україна до ізраїльської моделі армії
Фокус
2025-04-16T06:42:53Z
Як боротися з дронами на оптоволокні? Відомий військовий пропонує влаштувати тест для Академії наук
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T06:42:42Z
10 тисяч – це міф? Вчені пояснили, скільки кроків потрібно робити щодня
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T06:48:20Z
Прорив у стоматології: людство зможе скоро забути про пломби та імпланти
24tv
2025-04-16T05:21:46Z
Як виспатися, коли партнер має інші звички сну: три способи
Gazeta UA
2025-04-15T21:39:38Z
Їжте це перед сном, щоб швидше заснути: потрібно кілька продуктів
24tv
2025-04-15T21:06:11Z
Краща за всі десерти: рецепт ароматної паски з цукатами
24tv
2025-04-15T20:54:32Z
Робіть щодня ці 5 справ, щоб підвищити гормони щастя
24tv
2025-04-15T15:39:42Z
Новий рецепт весняного салату, який затьмарить будь-яку страву: візьміть лише 4 інгредієнти
GlavRed
2025-04-15T14:27:17Z
Медична катастрофа в Нідерландах: в країні понад 3000 дітей мають понад 25 братів і сестер
24tv
2025-04-15T14:12:28Z
Чотири найкорисніші види сиру, які можуть швидко знизити тиск
Gazeta UA
2025-04-15T13:57:46Z
У Львові викрили військового, який перетворював ухилянтів у водіїв
Antikor
2025-04-16T07:09:47Z
У Франції повідомляють про новий напад на в’язницю: спалили кілька авто
Европейская правда
2025-04-16T06:58:55Z
В Україні викрили групу, що розплачувалась фальшивими доларами за техніку
InternetUA
2025-04-16T06:28:04Z
Чоловіка на смерть привалило цегляною стіною в Кременчуцькому районі
Украина Криминальная
2025-04-16T06:27:02Z
У Львові затримали зловмисника, який ударив ножем незнайомця
Украина Криминальная
2025-04-16T06:12:25Z
Ворог тероризував дронами Дніпропетровщину: є руйнування в Нікополі та Кам'янському
24tv
2025-04-16T06:09:20Z
Росія вже декілька годин атакує Херсон: є поранені та загиблі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T06:06:11Z
Росіяни обстріляли ліцей у Кам'янському: показали наслідки
Gazeta UA
2025-04-16T06:00:16Z
У столичному ТРЦ скло з вітрини впало на дітей, 12-річна дівчинка з травмами у лікарні
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T05:54:33Z
Прикрасить будь-який кошик: як зробити великодній декор із масла
Telegraf
2025-04-16T07:09:23Z
Колишня дружина Білла Гейтса вперше назвала причину розпаду 27-річних стосунків
Gazeta UA
2025-04-16T07:06:09Z
Жінки шаленіють від цих парфумів: аромати, що подобаються всім
24tv
2025-04-16T07:00:18Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 16 квітня 2025 року
Фокус
2025-04-16T06:42:27Z
Шосте чуття: 4 знаки зодіаку, які мають блискучу інтуїцію
GlavRed
2025-04-16T06:27:32Z
Хто зі знаків зодіаку після розставання вміє залишатися друзями
24tv
2025-04-16T06:09:23Z
Вона завжди неперевершена: домашня паска, яку готують поколіннями
24tv
2025-04-16T05:36:35Z
7 країн, у які можна летіти на море вже у травні
24tv
2025-04-16T05:21:14Z
Де молоток: лише люди з "орлиним зором" зможуть вгадати за 5 секунд
GlavRed
2025-04-16T04:27:31Z
Довоєнних умов торгівлі з ЄС вже не буде: в Мінагрополітики розповіли про перспективи
24tv
2025-04-16T07:06:52Z
ЄС відмовиться від купюр номіналом 50 євро? В Іспанії та Італії виникла паніка
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T07:03:27Z
Ціна на долар та євро падає: який курс в банках та обмінниках
24tv
2025-04-16T07:00:37Z
МХП уперше сіятиме коноплі
AgroPortal
2025-04-16T07:00:10Z
Через тарифи Трампа світ став відмовлятися від вина
Фокус
2025-04-16T07:00:02Z
Ціни пішли вгору перед Великоднем: в Україні дорожчає популярний продукт
GlavRed
2025-04-16T06:54:26Z
"Ми повинні закрити крани": у Бельгії жорстко розкритикували ідею повернення співпраці з РФ
ZN UA
2025-04-16T06:49:43Z
Торговельна війна Трампа сприяє китайському автогіганту у боротьбі з Tesla ‒ FT
InternetUA
2025-04-16T06:49:40Z
США погрожують Китаю 245% митом на імпорт: торговельна війна загострюється
Antikor
2025-04-16T06:48:46Z
"Є ж ще Паркер": промоутер Усика відреагував на інсайд про дату реваншу проти Дюбуа
24tv
2025-04-16T06:45:17Z
Вважався безвісти зниклим понад вісім місяців. Згадаймо Андрія Червука
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T06:00:28Z
Українка Адріана Пущак здобула титул «Міс США – 2025»
Antikor
2025-04-16T05:00:26Z
Поки не думає про завершення кар’єри: Ярмоленко визначився із майбутнім у "Динамо"
Antikor
2025-04-16T04:36:45Z
"Барселона" програла "Боруссії" Д, але вийшла до півфіналу Ліги чемпіонів
Telegraf
2025-04-15T22:15:16Z
Онлайн-трансляція матчу Реал – Арсенал в 1/4 фіналу Ліги чемпіонів
24tv
2025-04-15T22:06:10Z
Гра Україна – Румунія розпочалася хвилиною мовчання попри заборону УЄФА
ГЛАВКОМ NET
2025-04-15T21:54:13Z
Колега Зінченка з Арсенала захотів створити свою кіберкоманду
Корреспондент
2025-04-15T21:33:26Z
Фарт на боці ПСЖ: Астон Вілла здійснила камбек проти французів, проте вилетіла з Ліги чемпіонів
24tv
2025-04-15T21:21:29Z
Штучний інтелект витіснить людей з двох професій у найближчому майбутньому
InternetUA
2025-04-16T07:10:22Z
Nokia підготувала нові кнопочники перед фінальним виходом з ринку
InternetUA
2025-04-16T06:55:03Z
У стартапів з термоядерної енергії бракує палива для запуску реакції
InternetUA
2025-04-16T06:46:39Z
Найбільший супутник Сатурна може бути населеним, але є одна велика проблема
Фокус
2025-04-16T06:45:47Z
Стартап Redwood Materials добуватиме кольорові метали та мінерали з уживаних акумуляторів
InternetUA
2025-04-16T06:31:03Z
Android-смартфони почнуть автоматично перезавантажуватимуться, але так має бути
24tv
2025-04-16T06:30:37Z
Штучний газон – тренд сезону: чому його обирають все частіше
24tv
2025-04-16T06:27:43Z
ШІ став грати в Pokémon
InternetUA
2025-04-16T06:16:59Z
Названо 5 функцій Android, що збирають дані без відома власника
InternetUA
2025-04-16T06:09:37Z
Lexus готує новий 7-місний позашляховик, щоб конкурувати з Kia та Hyundai
ЗаРулем
2025-04-16T07:00:53Z
Китай вводить більш жорсткі регламентні норми для електромобілів та гібридів: основні зміни
AutoGeek
2025-04-16T06:45:01Z
Зник на 15 років: виявлено знаменитий суперкар Ferrari Майкла Джордана
Фокус
2025-04-16T06:42:16Z
Дебютував преміальний седан Audi A6 нового покоління
AutoCentre
2025-04-16T06:13:46Z
Jeep підсилює Wagoneer спеціальною версією для позашляховиків “Overland”
Топ Жир
2025-04-16T04:30:59Z
Проїдуть сотні тисяч кілометрів: механік назвав 3 найкращі вживані автомобілі
GlavRed
2025-04-16T03:27:34Z
Що робить Tesla з усіма тими непроданими кібервантажівками
Топ Жир
2025-04-16T01:15:15Z
Kіа дозволяє сліпим пасажирам почути те, що інші бачать
Топ Жир
2025-04-16T00:45:18Z
Ціни на вживані автомобілі зростають, а покупці все ще стоять у черзі за ними
Топ Жир
2025-04-16T00:00:32Z