MY.UAНовини
50 відтінків реакцій Росії на розширення НАТО: як бажання Москви приєднатися до Альянсу обернулося конфронтацією
50 відтінків реакцій Росії на розширення НАТО: як бажання Москви приєднатися до Альянсу обернулося конфронтацією

50 відтінків реакцій Росії на розширення НАТО: як бажання Москви приєднатися до Альянсу обернулося конфронтацією

Не все так однозначно: ретроспективний погляд на реакції Росії на розширення НАТО.

На 2024 рік припадає декілька ювілейних для НАТО річниць. 8 лютого — 30-та річниця приєднання України до «Партнерства заради миру», спеціальної програми співпраці з Альянсом. 12 березня — 25-та річниця приєднання Польщі, Угорщини та Чехії до Альянсу, 29 березня — 20-та річниця членства країн Балтії, Болгарії, Румунії, Словаччини та Словенії, 1 квітня — 15-та річниця приєднання Хорватії й Албанії.

9–11 липня у Вашингтоні відбудеться ювілейний саміт лідерів країн НАТО, який ознаменує 75-ту річницю створення Альянсу. Київ покладає на нього великі надії — за словами президента Зеленського, Україна як ніхто заслуговує на запрошення до членства в Організації під час Вашингтонського саміту. Окрім України, про свої прагнення про вступ до Альянсу заявила Грузія та Боснія і Герцеговина. У цьому матеріалі розглядаємо еволюцію ставлення Росії до власного членства НАТО та до питання розширення Альянсу на схід.

Як Росія хотіла в НАТО вступати, а захід противився

Під час зустрічі в Ново-Огарьово 14 січня 1994 року російський президент Борис Єльцин запропонував своєму американському колезі Біллу Клінтону домовленість щодо розширення НАТО. «Росія повинна бути першою країною, яка вступить в НАТО. Інші країни Центральної та Східної Європи можуть долучитися теж. Повинен бути своєрідний картель між США та Росією, а також із боку європейців, із метою забезпечення світової безпеки. Втім, по правді кажучи, Росія ще не готова вступити в НАТО», — йшлося в стенограмі їхньої розмови.

Через три десятиліття російська пропаганда почала поширювати витяги з цієї стенограми (ТАСС, «Известия», «РИА Новости», Regnum тощо). Мовляв, «реформатор-невдаха» Єльцин грався в західництво та лібералізм, «братався» зі США, йшов на повідці Клінтона й поступався геополітичними інтересами Росії, бо йому, за цитатою з видання Inosmi.ru, «потрібні були гроші для виплат боргів із зарплат — інакше його не переобрали б у 1996 році». Витягнені на стіл стенограми, що супроводжуються маніпулятивними коментарями, покликані підсилювати демонізацію Єльцина, антинатовські настрої, які є однією із засадничих рис нинішнього путінізму, і в такий спосіб вкотре раціоналізувати російську агресію проти України як відповідь на «безпрецедентну активність НАТО біля західних кордонів. Альянс розширює ініціативи та називає це “стримуванням російської агресії”. Москва неодноразово висловлювала стурбованість нарощуванням сил військового блоку у Європі. У Кремлі зазначали, що Росія нікому не загрожує, але не залишить поза увагою дії, потенційно небезпечні для її інтересів» (цитата з ria.ru).

  • Читайте також: «Польща змусила Гітлера на себе напасти», «Росія добровільно розвалила СРСР», «Клінтон не пустив Росію в НАТО»: Путін заговорив Карлсона своїми історіями

Сплеск новин про цю стенограму та «гріхи» Єльцина майже збіглися в часі з інтерв’ю Путіна з американським журналістом Такером Карлсоном, у якому Путін говорив, що начебто запропонував Біллу Клінтону ідею вступу Росії до НАТО, але той її відкинув. За словами Путіна, якби Клінтон тоді відповів «так», розпочався би процес зближення з Альянсом. У такий спосіб агітпроп намагається перекласти вину за ескалацію на Захід: мовляв, Москва зі «щирими намірами» прагнула покращення відносин, а войовниче НАТО обманювало її, привело до ескалації та змусило завдати «превентивного удару».

Четверте розширення НАТО (Польща, Угорщина, Чехія, 1999): «протистояти натоцентризму, але без конфронтації»

Станом на 1999 рік серед науковців, політиків і дипломатів точилися дискусії щодо розширення НАТО. Професор Школи сучасних міжнародних досліджень імені Пола Нітце при Університеті Джона Гопкінса Чарльз Гаті у своїй розвідці категоризував основні табори прихильників і противників ідеї розширення Альянсу на схід.

Противники розширення. Опоненти розширення прагнули, щоб Америка дещо притлумила свою зовнішню активність і нарешті «повернулася додому». Інші були не проти співпраці з декількома країнами Центральної Європи, але покладали більше надій на нещодавно створений (у 1993 році) Європейський Союз, аніж на НАТО. Ще інші вважали, що ціна розширення може бути непомірною, адже це загрожуватиме так званим законним інтересам Росії у Східній Європі, і взагалі ця ідея могла би внести розкол у єдність Європи.

Прихильники розширення. Так звані атлантисти вважали, що НАТО має поставити собі за мету розширення кордонів стабільної та демократичної Європи, тому вони підтримували ідею прийняття нових членів після Холодної війни з-поміж країн Центральної та Східної Європи. «Ревізіоністи» вважали, що слід поступово скасовувати повоєнний поділ Європи, встановлений Ялтинською конференцією 1949 року. Також був табір «русофобів», які виступали за розширення, щоб у такий спосіб стримати майбутні російські амбіції.

Росія виступала проти розширення НАТО: у лютому 1999 року тогочасний президент Єльцин у зверненні до парламенту закликав «твердо, не скочуючись до конфронтації», протистояти концепції «натоцентризму», оскільки розширення Альянсу «залишається для Росії неприйнятним». Глава МЗС Росії Ігор Іванов 10 березня 1999 року говорив, що європейські країни повинні «взаємодіяти на користь створення такої системи, яка б відповідала безпеці всіх держав, а не окремих груп». Москва традиційно розглядала Східну Європу як частину своєї сфери впливу, тож те, що Альянс наближався до східних регіонів Росії, непокоїло Кремль. Як бачимо, російська сторона зберігала змагальницьку риторику, втім, не прагнула конфронтації.

  • Читайте також:«Військові навчання НАТО — репетиція третьої світової»: як російська пропаганда реагує на Steadfast Defender 2024

Польща, Угорщина та Чехія стали першими серед колишніх членів Варшавського пакту, які приєдналися до НАТО. Це сталося за 12 днів до бомбардування Югославії силами НАТО. Операція НАТО в Югославії загострила напруженість між Росією та західними державами. З 24 березня по 10 червня 1999 року тривала операція «Союзна сила» в рамках війни між Федеративною Республікою Югославія (включала Сербію та Чорногорію) та Армією визволення Косова (АОК), а НАТО втрутилося, щоб зупинити етнічні чистки та масштабне насильство проти косовських албанців (офіційних даних щодо кількості жертв албанської національності немає, за неофіційними джерелами було вбито 5 чи навіть 10 тисяч цивільних).

24 березня 1999 року тодішній прем’єр-міністр Росії Євгеній Примаков прямував у Вашингтон, щоб домовитися про отримання кредиту від МВФ. І коли його літак уже летів над канадським островом Ньюфаундленд, прем’єру доповіли, що віцепрезидент США Альберт Гор сповістив про початок натовської операції, рішення про яку було прийнято генсеком альянсу Хав’єром Соланою. У відповідь на це Примаков зробив «розворот над Атлантикою» і повернувся до Москви.

Російська сторона систематично використовувала югославські події у своїй пропаганді. Мовляв, НАТО готове застосовувати невибіркову силу проти мирного населення без належного на те міжнародного дозволу. А західні держави під виглядом гуманітарної інтервенції лишень переслідують власні інтереси, що призводить до дестабілізації та жертв у постраждалих регіонах.

П’яте розширення НАТО: «зі вступом країн Балтії до Альянсу безпека не підвищується»

На Празькому саміті Альянсу у 2002 році Болгарію, Естонію, Латвію, Литву, Румунію, Словаччину та Словенію було запрошено розпочати переговори про вступ до Альянсу, і вже через два роки ці країни офіційно стали членами організації. Це був найбільший раунд розширення в історії НАТО.

«НАТО не росло, як якийсь організм. НАТО розширювалося таким чином, що країни подавали заявку на вступ. Кожна сама по собі. Колись президент Путін запитав мене, коли Росію запросять у НАТО. Але я сказав, що в НАТО не запрошують — потрібно подавати заявку, яку члени Альянсу потім оцінюють. Але він не захотів подавати заявку на вступ до НАТО», — сказав Джордж Робертсон, який обіймав посаду генсека НАТО у 1999–2004 роках.

Росія продовжувала одночасно подавати сигнали щодо бажання вступу та засуджувала розширення НАТО. Путін, виконуючи обов’язки президента, не виключав членство Росії в Альянсі. «Росія — це частина європейської культури, і я не уявляю собі своєї власної країни у відриві від Європи та від так званого, як ми часто говоримо, цивілізованого світу. Тому важко уявляю собі й НАТО як ворога», — казав він у березні 2000 року.

У квітні 2004 року російське видання «Коммерсантъ» описало, як генсек НАТО Яап де Хооп Схеффер особисто запрошував Путіна на саміт у Туреччині, тож, мовляв, «Путін не чужий на святі НАТО».

  • Читайте також: «Слабке, безумне та цинічне» НАТО: суперечливий образ головного антагоніста російської пропаганди

Путін на зустрічі з генсеком НАТО Яапом де Хоопом Схеффером у квітні 2004 року критично зреагував на прийняття нових семи членів до Альянсу. На його думку, «механічне розширення» не дозволяє «ефективно протидіяти» основним загрозам, із якими стикається світ, наприклад, тероризму. Глава МЗС Росії Сергій Лавров тоді говорив, що «Росія, як і раніше, вважає розширення НАТО помилковим кроком на шляху зміцнення європейської безпеки», а міністр оборони Сергій Іванов — що «зі вступом країн Балтії до НАТО безпека альянсу не підвищиться», оскільки це «країни-споживачі безпеки, а не “виробники” безпеки».

Шосте розширення Альянсу (Хорватія, Албанія, 2009): «НАТО пустило в передбанник, а далі не знає, що робити»

Албанія брала участь у ПДЧ з часу його створення у 1999 році, тоді як Хорватія приєдналася у 2002 році. Вони отримали запрошення до вступу на Бухарестському саміті у квітні 2008 року. Путін виступив на закритому засіданні ради Росія — НАТО та сказав, що Москва сприймає наближення НАТО до російських кордонів як реальну загрозу інтересам держави, та пообіцяв «адекватні заходи». Путін тоді пригрозив, що у випадку вступу в НАТО Україна може припинити своє існування як єдина держава. Звертаючись до свого американського колеги Джорджа Буша, він сказав: «Ти ж розумієш, Джордже, що Україна — це навіть не держава! Що таке Україна? Частина її територій — це Східна Європа, а частина, і значна, подарована нами!». Генеральний секретар НАТО Яап де Хооп Схеффер тоді сказав, що НАТО досягло «згоди, що ці країни будуть членами НАТО», але за результатами саміту Македонії, Україні та Грузії відмовили у членстві (Македонія  нині Північна Македонія долучилася до організації у 2020 році, тоді як Грузія та Україна досі не в НАТО).

У квітні 2009 року Албанія та Хорватія приєдналися до НАТО. А Україна, як і Грузія, не почула жодної обнадійливої конкретики від НАТО й не отримала очікуваного плану щодо членства (ПДЧ), обов’язкової програми дій для країн-кандидатів із 1999 року (у липні 2023 року Альянс скасував ПДЧ для України).

У червні 2009 року тогочасний постійний представник Росії при НАТО Дмитро Рогозін іронізував, що НАТО буцімто втягло Україну, як і інших учасників програми «Партнерство заради миру», в «передбанник», але не знає, які кроки робити далі. «Розширення НАТО захлинулося. Говорячи про те, що щось може статися найближчим часом, я впевнений, що це неможливо. Навіть по Грузії та Україні це неможливо, не кажучи вже про інші держави», говорив Рогозін. А вже у вересні тогочасний президент Росії Дмитро Медведєв сказав, що в Москви «рівні, нормальні відносини з Північноатлантичним альянсом», проте «НАТО — це все-таки військовий блок, і його ракети направлені в російський бік».

Дратує не НАТО, а демократизація

З 1949 року кількість членів НАТО зросла з 12 до 32 країн завдяки десятьом раундам розширення. Швеція стала останньою на сьогодні країною, яка приєдналася до Альянсу (7 березня 2024 року). Головна умова розширення НАТО — бажання всіх держав-членів прийняти кандидата до організації. Тобто десять разів Альянсу вдалося дійти згоди щодо запрошення нових учасників безпекового клубу попри критику з боку Росії. Але у випадку з Україною Кремль ніяк не хоче миритися з думкою, що та може приєднатися до НАТО, і члени Альянсу, побоюючись перетнути «червоні лінії», зволікають із прийняттям України.

На думку професора Школи міжнародних відносин Американського університету у Вашингтоні Джеймса Голдгаєра, розширення НАТО забезпечило більшу безпеку та стабільність у Центральній і Східній Європі, водночас сприяючи погіршенню відносин США та Росії. Роберт Персон (викладач Військової академії США) та Майкл Макфол (колишній посол США до Росії) пишуть, що напруга між Росією та Заходом не є лінійною і за останні 30 років то наростала, то спадала. Причина такої динаміки — не через хвилі розширення НАТО, а зростання напруженості радше корелює з хвилями демократизації в Євразії. Автори пишуть про серію демократичних проривів і народних протестів за свободу в посткомуністичних країнах протягом 2000-х років, які багато хто, включаючи Путіна, називають«кольоровими революціями». «Простежується дуже чітка закономірність: Москва починає сильно нарікати на Альянс після демократичних проривів», — ідеться у статті.

Detector Media · «Слабке, безумне та цинічне» НАТО: суперечливий образ головного антагоніста російської пропаганди

За даними Міноборони, ЗСУ та інших складових сектору безпеки й оборони, запроваджено 315 стандартів НАТО: 192 (88% від запланованого) — у рамках Цілей партнерства Україна — НАТО, які є першочерговими стандартами Альянсу; 123 — в ініціативному порядку, які Україна впроваджує поза Цілями партнерства. В Альянсі є 1135 стандартів — тобто в Силах безпеки й оборони України вже запроваджено майже 28% від загальної кількості. За цим показником Україна навіть перевищує показники деяких держав-членів. Приміром, станом на початок 2021 року в Чорногорії запровадили близько 22% угод зі стандартизації НАТО, в Албанії — 29%, а Північна Македонія тоді не вийшла на рівень 1%. Ці дані свідчать про поступ у впровадженні стандартів НАТО в Україні, яка не є членом Альянсу.

Ми знову повертаємося до тези, яку, зокрема, сформулювали колишній міністр оборони України Резніков або віцепрем’єрка Стефанішина: питання вступу України до НАТО радше політичне. Майбутнє України — в НАТО, за словами Столтенберга, сьогодні країна ближча до НАТО, ніж будь-коли, солдати з держав НАТО, за словами польського міністра закордонних справ Сікорського, вже є в Україні й допомагають стримувати російську агресію, дві третини громадян країн НАТО, за словами Столтенберга, виступають за продовження допомоги Україні. А тим часом Україна готується до квітневого засідання Ради Україна — НАТО.

Колаж: Наталія Лобач

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Идеальная игра для новичков: Критики хвалят Monster Hunter: Wilds
GameMag
2025-02-24T20:55:25Z
CD Projekt RED расширяет команду разработки Project Hadar — это совершенно новая RPG от создателей The Witcher 3 и Cyberpunk 2077
GameMag
2025-02-24T20:19:36Z
Дубайская криптобиржа потеряла $1,5 млрд из-за хакеров из КНДР
Корреспондент
2025-02-24T20:00:24Z
Осторожно: В сети начали появляться спойлерные видео по Assassin's Creed Shadows — игра выйдет лишь через месяц
GameMag
2025-02-24T19:34:29Z
Магнитные бури в последние дни февраля: чего ожидать от солнечной активности
UAToday
2025-02-24T19:27:56Z
Масштабное обновление даст вторую жизнь Baldur's Gate III: 12 новых подклассов вернут фанатов в игру
Знай
2025-02-24T18:51:07Z
Автоматическое сбивание "Шахедов" FPV-дронами: Украина разрабатывает приложение
Апостроф
2025-02-24T17:42:30Z
Стало известно кому понадобился крупнейший в мире центр обработки данных мощностью 3 ГВт
Фокус
2025-02-24T17:36:28Z
Солнечные панели могут подешеветь: найден способ, как это сделать с эффективностью 99%
Фокус
2025-02-24T17:21:57Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 24 февраля по 2 марта 2025 года
Фокус
2025-02-24T21:15:04Z
Что чувствует собака, когда вы оставляете ее дома саму
Знай
2025-02-24T20:51:32Z
Парфюм, который сведет его с ума: какой аромат выбрать для первого свидания
TSN
2025-02-24T17:21:16Z
Сытное блюдо на ужин: рецепт блинов на кефире с луком и шкварками
Фокус
2025-02-24T16:57:52Z
Как избавиться от желтых пятен от пота под мышками: копеечные средства, которые "работают" на всех тканях
TSN
2025-02-24T16:39:31Z
Гороскоп на вторник 25 февраля 2025 года
UAToday
2025-02-24T16:21:04Z
Вареники на минеральной воде: как приготовить правильное тесто
TSN
2025-02-24T16:06:20Z
Секреты фигуры моделей: 5 упражнений для идеального силуэта
Marie Claire
2025-02-24T15:00:51Z
Масленица 2025: что запрещено делать всю неделю
Comments UA
2025-02-24T15:00:02Z
Видно из космоса: в РФ горят склады Брянского порохового завода
Фокус
2025-02-24T19:57:50Z
В Сумах дрон атаковал автомобиль — один погибший, двое пострадавших
Комсомольская правда
2025-02-24T19:36:33Z
Россия ударила по Славянску: погиб гражданский
Корреспондент
2025-02-24T19:36:32Z
Убегал от волков, нашел минное поле и чуть не утонул в болоте: приключения "горе-беглеца" на Ровенщине
TSN
2025-02-24T17:21:52Z
Пограничники спасли уклониста, который бродил среди минных полей и болот
Корреспондент
2025-02-24T16:54:03Z
Россияне ударили по Сумам: что известно о последствиях
TSN
2025-02-24T16:51:23Z
Россияне утопили в Черном море еще один корабль. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-24T16:33:25Z
Бездомные украли у мужчины кредитную карту, купили лотерейный билет и сорвали джекпот
TSN
2025-02-24T16:21:56Z
На Волыни извращенец получил суровое наказание за изнасилование ребенка
Comments UA
2025-02-24T15:30:33Z
Сборная Украины с дебютом сына Виталия Кличко победой завершила отбор на Евробаскет-2025
TSN
2025-02-24T21:16:39Z
Украина в дебютном матче сына Виталия Кличко одолела Португалию
Корреспондент
2025-02-24T21:15:10Z
"Шахтер" минимальной победой возобновил сезон в УПЛ
ZN UA
2025-02-24T18:27:52Z
"Шахтер" одолел "Левый Берег" в своем первом матче весенней части УПЛ
TSN
2025-02-24T18:03:30Z
АПЛ: расписание и результаты матчей 27-го тура чемпионата Англии по футболу, турнирная таблица
TSN
2025-02-24T17:03:45Z
Чемпион мира по биатлону поддержал Украину в третью годовщину полномасштабного российского вторжения
TSN
2025-02-24T16:18:01Z
"Сухой лист" и два ассиста: Неймар выдал яркий перфоманс в Бразилии
TSN
2025-02-24T16:06:46Z
Оксана Баюл заявила, что живет в США с недействительным украинским паспортом
Комсомольская правда
2025-02-24T14:51:52Z
Знаменитый немецкий футболист вошел в руководство партии Эрдогана в Турции
ZN UA
2025-02-24T14:49:24Z
Украинской писательнице пришлось прятаться от российских обстрелов на дне бассейна
Апостроф
2025-02-24T19:36:06Z
Таро гороскоп на завтра: кому сильно повезет
Comments UA
2025-02-24T18:30:06Z
"Спасибо, что оставили живыми", - на Курщине взяты в плен 11 российских военных
Новости Украины
2025-02-24T18:21:03Z
На фронте погиб украинский актер Алексей Самойленко
Корреспондент
2025-02-24T16:51:54Z
Гороскоп на 25 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-24T16:27:53Z
Война в цифрах: ошеломляющие потери Украины с 2022 года
Comments UA
2025-02-24T16:15:50Z
Враг ударил по Славянску: погиб гражданский
Корреспондент
2025-02-24T16:07:30Z
Враг ведет штурмы на 11 направлениях - Генштаб
Корреспондент
2025-02-24T15:54:04Z
Россияне нанесли удар по Сумщине: есть жертва и потерпевшие
Корреспондент
2025-02-24T15:36:17Z
Три года, как Деми Мур отменила старение. Смотрим на самые яркие выходы звезды
Marie Claire
2025-02-24T16:30:40Z
"Мы сильные, правда за нами": Вакарчук показал пост, которому ровно 3 года/Лидер группы "Океан Эльзы" опубликовал призыв к украинцам, написанный в первый день войны
Апостроф
2025-02-24T16:18:15Z
Внезапно: Бьянка Цензори удивила новым нарядом на публике
Фокус
2025-02-24T15:57:41Z
Кожа и кости: звезды напугали фанатов своей худобой на ковровой дорожке SAG Awards
Фокус
2025-02-24T15:15:34Z
Здесь дают деньги на кино: гранты и международная поддержка украинских фильмов
TSN
2025-02-24T15:03:37Z
В киевском ночном клубе Fifty объяснили российские песни на вечеринке
Комсомольская правда
2025-02-24T15:01:38Z
Финалисты нацотбора MOLODI раскрыли имя известного певца, который покинул группу: "Было обидно"
TSN
2025-02-24T14:51:33Z
Три образа в цвете пудровой розы с SAG Awards как модное заявление: драмы больше нет
Marie Claire
2025-02-24T14:33:53Z
Российский комик Галустян попал под санкции ЕС
Корреспондент
2025-02-24T14:15:10Z
"ПВО фиксировало, уничтожить не смогло", - ВСУ на Курщине применили что-то новое
Новости Украины
2025-02-24T21:18:08Z
В Третьей штурмовой рассказали, как побороть неграмотные приказы генералов
Comments UA
2025-02-24T20:54:31Z
Екатерина Котенкова рассказала, что делать, если вам отказали в субсидии
Знай
2025-02-24T20:42:00Z
Военный рассказал правду об американской помощи: «Это были старые Bradley, из трех собирали два»
Знай
2025-02-24T20:21:36Z
Хотели лишить, но вернули: Львовская ОГА увеличит соцвыплаты семьям погибших на Майдане и войне
Знай
2025-02-24T20:12:56Z
Украинская телеведущая потеряла дом из-за попадания российской ракеты
Апостроф
2025-02-24T20:00:51Z
Украинским военным вернули 7 млн ​​грн прекращенных выплат
Корреспондент
2025-02-24T19:36:37Z
Адвокат заявил, что ТЦК начнут удалять уклонистов из баз розыска
Знай
2025-02-24T19:30:28Z
В Украине появилась уникальная монета к годовщине вторжения: кто там изображен
Comments UA
2025-02-24T19:03:29Z
Убивает не сразу, но точно: как алкоголь повышает риск рака
Знай
2025-02-24T19:51:54Z
Не кофе и не чай: какие три напитка помогут быстро похудеть
TSN
2025-02-24T16:06:17Z
Прыщи, синяки и лишние волосы: как ухаживать за кожей лица в период менопаузы
Знай
2025-02-24T15:51:10Z
Гималайская vs морская: какая соль самая лучшая
UAToday
2025-02-24T15:06:48Z
Ученые нашли "формулу успеха": какие качества характера помогают разбогатеть
TSN
2025-02-24T14:21:27Z
Как правильно ходить, чтобы быстрее похудеть: ученые дали неожиданный ответ
UAToday
2025-02-24T13:03:26Z
Магнитная буря 25 февраля: как украинцам сохранить здоровье, советы врачей
Политека
2025-02-24T11:34:23Z
Бросьте три кусочка в чайник – и накипь исчезнет, как будто и не было: полезные советы
TSN
2025-02-24T10:24:04Z
Можно ли спать всего 4 часа в сутки: ученые дали неожиданный ответ
UAToday
2025-02-24T10:00:54Z
Как не ошибиться при установке газового оборудования: важные нюансы и правила для украинцев
Знай
2025-02-24T21:15:41Z
Сколько будет стоить восстановление Украины: Шмыгаль раскрыл Еврокомиссии цифры
Новости Украины
2025-02-24T20:36:55Z
Дания с партнерами инвестировала $650 млн в производство украинской артиллерии
Корреспондент
2025-02-24T19:36:54Z
Nintendo Switch 2 может выйти в июне 2025 года
GameMag
2025-02-24T19:34:47Z
"Ощадбанк" предупредил об изменении тарифов: что ждет клиентов
Знай
2025-02-24T18:30:07Z
Субсидия или льгота? Ошибка, которая может стоить вам денег
Знай
2025-02-24T18:12:51Z
Соглашение о полезных ископаемых на сотни миллиардов долларов: Axios сообщил дату возможного подписания
Апостроф
2025-02-24T17:54:44Z
Литва начала разбирать ЛЭП в Россию. Часть оборудования передадут Украине – фото
Лига
2025-02-24T17:21:59Z
Еврокомиссия поможет Украине в финансировании закупок газа
Апостроф
2025-02-24T17:21:29Z
Мощный внедорожник от Great Wall станет дешевой альтернативой Mercedes-AMG G63
Фокус
2025-02-24T14:30:36Z
Кардинальные изменения: новый Citroen C5 Aircross показали до премьеры
Фокус
2025-02-24T11:06:02Z
Для серьезного бездорожья: кроссовер Lamborghini Urus получил внедорожную версию
Фокус
2025-02-24T09:21:43Z
Неожиданный лайфхак для водителей: какой овощ спасет лобовое стекло вашего авто от льда
Знай
2025-02-24T05:51:28Z
Китай подложил России неожиданную "свинью": о чем идет речь
Comments UA
2025-02-23T14:12:13Z
В интернете показали раритетные и малоизвестные прототипы "Таврии"
Фокус
2025-02-23T13:51:45Z
Летающий электромобиль уже реальность: стартап с украинскими корнями показал впечатляющее видео
Знай
2025-02-23T12:51:08Z
Без окон, без дверей: в Киеве засветился редкий трехколесный спорткар из США
Фокус
2025-02-23T12:21:18Z
Вибрация руля - тревожный сигнал, который может стоить вам целое состояние: что это значит для водителя
Знай
2025-02-23T10:51:10Z
Теперь что, «геть від Вашингтона»? - Олег Стариков о конфликте с США
Знай
2025-02-24T21:21:14Z
Трамп за экономическое сотрудничество с РФ после войны. Путин вышел с предложениями
Лига
2025-02-24T21:18:21Z
Путин согласится на миротворцев в Украине как часть соглашения – Трамп
TSN
2025-02-24T21:16:39Z
Путин намекнул, что может сократить расходы на армию РФ
Comments UA
2025-02-24T21:15:31Z
Си Цзиньпин подтвердил "партнерство без ограничений" с Путиным
ZN UA
2025-02-24T21:10:16Z
Соглашение с Россией: Трамп ответил, будет ли достигнута договоренность
TSN
2025-02-24T21:03:59Z
Трамп говорит, что ведет "очень хорошие" переговоры с Путиным о крупных экономических сделках
Европейская правда
2025-02-24T21:00:14Z
Трамп признался, что после избрания сразу позвонил Путину
ZN UA
2025-02-24T20:58:33Z
Зачем Трамп играет невменяемого: политолог предположил цели "абсурдных заявлений"
Новости Украины
2025-02-24T20:57:10Z