MY.UAНовини
Мы больше не называем Путина "президентом". Объясняем, почему и какое это имеет значение
Мы больше не называем Путина "президентом". Объясняем, почему и какое это имеет значение

Мы больше не называем Путина "президентом". Объясняем, почему и какое это имеет значение

У Російській Федерації немає президента у традиційному значенні цього терміна.

Є "цар і бог", якого абсолютна більшість суспільства підтримує і молиться на нього, а решта – толерує.

Публічних опонентів режиму в Росії лишилася не просто меншість, а одиниці – кількість, що вкладається в межі статистичної похибки.

Це визнають навіть російські противники режиму.

У тому числі про те, як його називати в українських медіа.

"Аятола Владімір Путін" – влучно назвав його колишній (нині опальний) російський олігарх та член Ради федерації РФ Леонід Нєвзлін, проводячи аналогію з Іраном, де, попри формальну наявність світської влади чи проведення виборів, реальним керівником є Верховний лідер, аятола Хаменеї.

Незалежно від того, чи є головний аятола президентом у конкретний період часу, чи він дозволяє комусь іншому обійняти цю посаду – все одно керівником країни є саме він (в Ірані головний аятола незмінний вже майже 35 років, Кремль тут поки що відстає).

У повсякденному спілкуванні до Путіна застосовують іншу, дуже влучну термінологію з фанатської кричалки 2014 року.

Ця не дуже пристойна назва найкраще пасує Путіну, та в новинах її вживати все ж не годиться ;).

Поза тим, зміни назріли.

Ми у редакції переконані, що Путін вже втратив легітимність.

Він перестав бути міжнародно визнаним керівником Росії.

Відсьогодні група видань "Українська правда" не вживатиме слово "президент" щодо цієї людини.

Натомість ми публічно декларуємо, які терміни вважаємо прийнятними для опису цієї особи, пояснюємо, чому вважаємо інші неприйнятними.

А ще – анонсуємо зміни термінології, які очікуються у травні.

Ця зміна обґрунтована.

І – забігаючи наперед – вона важлива не лише з морального боку, а й для подальшого покарання російського правителя за міжнародні злочини, які він вчинив, перебуваючи на посаді, і які підтримала переважна більшість російських громадян.

Ця стаття детально пояснює наше рішення.

Досвід Лукашенка.

Українські медіа вже стикалися з подібним викликом у 2020 році, після чергових "виборів" Александра Лукашенка, що супроводжувалися небаченим навіть для Білорусі рівнем порушень під час підготовки до голосування та насильства після нього.

Тоді "Європейська правда" і "Українська правда" першими серед українських медіа задекларували спільну та детальну позицію стосовно зміни термінології щодо керівника білоруської держави.

Відразу після "виборів" та хвилі насильства з боку білоруських силовиків ми запровадили дещо громіздкий термін: до інавгурації називали Лукашенка "особою, що виконує обов'язки президента Білорусі".

А після інавгурації – тобто після того, як завершився його попередній термін, коли його легітимність визнавали і в Україні, і в інших державах світу, – Лукашенко став "самопроголошеним президентом", і досі ми називаємо його лише таким терміном.

Бо громадяни не обирали його на цю посаду.

І не тільки ми: цей підхід одразу підтримали чимало наших колег; згодом термінологію змінили багато політиків, у тому числі західних; а в Україні він став мейнстримом, і навіть МЗС вживає саме таке формулювання.

Та повернімося до виборів у Росії.

"Вибори" президента РФ мають низку подібностей до Білорусі 2020 року.

Вони також ставлять під сумнів подальшу легітимність Владіміра Путіна, і це не лише наша оцінка, подібні заяви вже звучать і на політичному рівні – від американського Сенату до урядів держав Балтії.

Чому Путін втратив легітимність.

Є низка обставин, які політично підважують легітимність Путіна.

Це, зокрема, те, що він не мав права висувати свою кандидатуру на третій поспіль президентський термін.

Ще раз він переобрався у 2018-му і відразу почав думати над своїм майбутнім у 2024 році.

Віддавати комусь посаду президента (як у 2008-му) Путін побоявся, тому провів юридично украй сумнівні поправки до конституції РФ, які встановлювали, що правило про два строки поспіль не будуть поширюватися на нього.

Тоді навіть за умов російської цензури лунали обурення юристів, які, утім, очікувано завершилися нічим.

Але зараз це дає світовій спільноті, і Україні зокрема, вагомий аргумент для рішення.

Це і шалені порушення під час виборів.

Опозицію у Росії (як і в Білорусі) "зачищали" дуже давно, не лишаючи альтернатив Путіну, окрім карикатурних та цілком підконтрольних Кремлю партій на кшталт комуністів, ЛДПР чи "Справедливої Росії".

Але зараз страх Путіна перед опонентами завів його ще далі та змусив викреслити з бюлетенів усіх непідконтрольних владі кандидатів.

Та й про вбивство Навального не варто забувати: хай яке (небезпідставно) ставлення до нього було в Україні, але його смерть стала ще одним каменем, що розбиває легітимність путінського режиму.

Правила голосування перед виборами змінили, додавши електронне та попереднє голосування, які в Росії вже вважали дискредитованими.

А журналістські розслідування за математичними моделями, які ідентифікують найбільш відверті "вкиди", свідчать, що від третини до половини голосів на "виборах Путіна", найімовірніше, були домальовані.

Це і масштабне проведення виборів на окупованих територіях.

Ця проблема не нова, Росія з 2014 року незаконно змушує голосувати на федеральних виборах мешканців окупованого Криму, та зараз додалися окуповані частини Луганської, Донецької, Запорізької, Херсонської областей, де українські громадяни живуть під постійною загрозою позасудових страт, довільних арештів, катувань тощо.

У цих регіонах окупаційна влада прозвітувала про масу бажаючих проголосувати та про близько 90% голосів за "переобрання" Путіна.

Це і втрата міжнародної легітимності Путіна, який для значної частини світу перетворився на міжнародного злочинця.

Звісно, до вироку суду немає юридичного права називати Путіна злочинцем, але політичних та суспільних підстав для такої характеристики більше ніж вдосталь.

Світ, зокрема, давно не має сумніву в тому, чи винний Путін у міжнародному злочині агресії – питання лише у тому, як його притягнути до відповідальності.

А ордер Міжнародного кримінального суду на арешт Путіна за більш ніж очевидною справою про викрадення українських дітей (що, до слова, є елементом однієї з форм геноциду!) додатково підважує володаря Кремля.

Цей список можна продовжувати.

Кожний його пункт, взятий окремо, напевно, не є достатньою причиною, щоб заявляти про втрату Путіним легітимності.

Але всі разом вони створюють достатні підстави для такого твердження.

А тим більше – для України, української влади та українських медіа.

Ба більше, для нас було б максимально дивним і неприродним продовжувати визнавати Путіна "президентом" після його "обрання" за таких умов, із голосуванням українців у окупації під дулом автоматів, та після того, як навіть низка західних партнерів заявили про втрату Путіним легітимності.

Найцікавішим прикладом тут є офіційна заява речника МЗС Німеччини, який оголосив, що Берлін вже перестав називати Путіна президентом.

А ким же тепер став Путін (крім того, що він є міжнародним злочинцем)? Це важливе запитання з неочевидною відповіддю.

Злочинний правитель злочинної держави та народу.

Утім, попри деяку подібність до 2020 року, скопіювати "білоруський" підхід на Росію та Путіна буде помилкою.

Є важлива відмінність між тодішніми "виборами Лукашенка" і цьогорічними "виборами Путіна".

"Вибори" у Білорусі та незаконне проголошення Лукашенка "президентом" супроводжувалися протестами неймовірних масштабів.

У пікові дні у мітингах одночасно брали участь понад мільйон виборців, які виходили на вулицю попри реальну небезпеку потрапляння до СІЗО (всього за час протестів було затримано 35 тисяч людей), кримінального переслідування та навіть смерті через побиття силовиками.

Суспільні настрої під час виборів та розвиток подій після них створюють значний обґрунтований сумнів у тому, що Лукашенко міг би розраховувати на переобрання у разі вільного голосування і чесного підрахунку голосів.

Те, як він зберіг владу, придушивши протести інструментами поліцейської держави, цементує за ним статус диктатора і тирана, якого можна і навіть необхідно відокремлювати від підвладного йому народу.

Це також підтверджує, що термін "самопроголошений президент" є щодо нього абсолютно виправданим.

Натомість щодо Путіна така термінологія є некоректною.

Відмінність у тому, що російський правитель, на відміну від Лукашенка, зберігає безперечний авторитет у більшості російських громадян.

Та й мільйонних протестів після виборів у Росії якось не спостерігалося – хоча РФ має удесятеро більшу кількість населення.

Навіть якщо припущення про вкинуті мільйони голосів за Путіна є коректними, все одно немає жодних сумнівів, що він би, у разі чесного підрахунку, переміг на виборах у Росії, та ще й у першому турі.

Просто не з космічними 87% підтримки, а з дещо меншим показником.

І з меншою явкою, бо нинішні 77% – це ненаукова фантастика.

Ну і кишенькові "опоненти" Путіна також отримали б менше, бо показники цих "аватарів", найімовірніше, також накачувалися за рахунок вкидів, щоби створити видимість конкуренції.

Але підтримка Путіна сама по собі не викликає заперечень ані у соціологів, ані у західних дипломатів чи тих незалежних журналістів, які досі лишаються в Росії.

Росіяни також підтримують розв’язану ним війну проти України, що має численні підтвердження.

Це – війна росіян проти нашої держави, а не "війна Путіна".

Тому будь-які терміни, що відокремлюють Путіна від його нації і покладають провину суто на нього, спотворюючи відповідальність пересічних росіян, є некоректними.

Саме тому ми навіть після нової інавгурації Путіна не будемо вживати щодо нього термін "самопроголошений президент".

Це було б некоректно.

Бо Путін втратив право бути обраним і втратив легітимність як президент РФ, але лишається лідером цієї держави.

Як ми будемо називати Путіна та російський уряд.

Щоби підкреслити, що ми відтепер не визнаємо легітимність Путіна, але не заперечуємо його лідерство у Росії, ми у "Європейській правді" та решті видань групи "Українська правда" узгодили термінологію, яку будемо вживати щодо Путіна.

Він є і лишатиметься:.

правителем РФ (або Росії, що є синонімом),.

керівником РФ або керівником Кремля,.

лідером РФ або кремлівським лідером,.

очільником РФ/Кремля,.

де-факто лідером РФ (останній варіант, можливо, заскладний, але він є найбільш відповідним західній термінології та підкреслює нелегітимність Путіна).

Це не вичерпний перелік.

Відповідно до контексту можуть вживатися й інші терміни.

Але президентом РФ Владімір Путін більше не є.

Після нової інавгурації Путіна, яка запланована на 7 травня 2024 року, термінологія щодо нього лишиться незмінною, однак певні зміни все ж відбудуться, адже цього дня подасть у відставку уряд РФ, після чого нелегітимний "президент" Путін має визначити кандидатуру нового прем’єра, віцепрем’єрів та ключових міністрів.

А це означає, що новий "уряд" Росії також втрачає легітимність, а міністри не будуть законно призначеними.

Тож у новинах їх буде доречніше називати термінами на кшталт "де-факто уряд", "нелегітимний уряд", "нелегітимний міністр" тощо, або ж описувати функції міністрів (як-от "очільник російської дипломатії").

Так, це менш зручно, але точніше відбиває реальність.

До того ж це справді має значення.

Місце Путіна – в Гаазі, а не в Кремлі.

Хай як називати керівництво держави-агресора, у нас та у багатьох західних лідерів немає сумнівів у тому, що найкращим варіантом для людства буде не інавгурація, а його арешт та міжнародний судовий процес.

І це стосується не лише особисто кремлівського лідера, а й інших ключових осіб російської держави.

"Легітимне місце Путіна – бути в Гаазі в якості воєнного злочинця.

Порушення міжнародного права із проведенням так званих "виборів" на окупованих територіях, примушування людей до участі у так званих "виборах"..

це фарс", – заявив після завершення так званих "виборів" у РФ міністр закордонних справ Естонії Маргус Тсахкна.

Однак, попри наявне розслідування Міжнародного кримінального суду, є серйозна перепона для притягнення до відповідальності низки російських посадовців.

У міжнародному праві навіть є спеціальний термін "тройка" (troika), що включає осіб, які мають імунітет від кримінального переслідування під час законного виконання ними повноважень.

До "тройки" входять президент, прем’єр та міністр закордонних справ; також іноді до її складу зараховують інших топпосадовців.

А ще існує концепція "функціонального імунітету", яка передбачає захист від переслідування посадовців, які легітимно обіймають посади і виконують вказівки керівництва.

Ці імунітети не є абсолютними, але подолати їх непросто.

Зокрема, саме у це наразі впираються переговори щодо створення спецтрибуналу щодо злочину агресії проти України (який відомий також як "трибунал проти Путіна").

Усім відомо, хто має бути на лаві підсудних, але низка держав виступає проти прецеденту притягнення представників "тройки" до відповідальності.

Тому чинний глава МЗС Росії Сергєй Лавров, який є Геббельсом рашизму, спокійно їздить світом і не стережеться арешту.

У разі, якщо вдасться переконати світ у втраті легітимності Путіним і його урядом, то й імунітети зникнуть.

Так, це непросто, але хто, як не Україна, має публічно розпочати цей процес? Тому ми розраховуємо, що визнання нелегітимності Путіна та його команди (якщо не зараз, то після 7 травня) стане позицією не лише групи "УП", а й усіх українських медіа та української держави.

Навіть в офіційних заявах президента та МЗС.

І, нарешті, ще одним, не менш важливим наслідком цього кроку стане можливість для України чітко та офіційно позначити, що будь-які переговори з Путіним – з особою, метою якої є знищення української держави та української нації, – позбавлені сенсу.

Ми не можемо домовлятися про наступні дії РФ і підписувати будь-які домовленості з людиною, легітимність якої Україна прямо заперечує.

Зважаючи на те, що у майбутньому спроби підштовхнути Україну до таких переговорів дуже і дуже не виключені, кроки для створення таких запобіжників варто зробити вже зараз.

Причин та підстав для цього більш ніж достатньо.

Автор: Сергій Сидоренко, "Євро.

Стаття відображає спільну позицію редколегії групи видань "Українська правда".

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Як озвучують поцілунки у кіно: зірка серіалу "Спіймати Кайдаша" розкрила секрет
24tv
2025-05-03T16:42:55Z
Культурні події у Києві: календар на тиждень 5-11 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T16:36:30Z
Скандальний син Ніколаса Кейджа вчетверте одружився, деталі
Фокус
2025-05-03T15:45:15Z
На одному подиху: найкращі мінісеріали Netflix до 6 серій
24tv
2025-05-03T15:30:48Z
Євробачення: коли відбувся перший пісенний конкурс в історії
24tv
2025-05-03T15:30:39Z
Зірка "Пліткарки" Блейк Лайвлі скопіювала образ Бейонсе: фотопорівняння
24tv
2025-05-03T15:21:15Z
Який вигляд має дружина і дорослі діти Меттью Макконахі
GlavRed
2025-05-03T14:28:40Z
Неочікуваний поворот: фіналістка "Холостяка-13" повернулася до колишнього і показала їхні фото
24tv
2025-05-03T14:15:17Z
Співак Melovin зізнався, що зловживав наркотиками
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T14:00:52Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
США продовжать підтримку України: у Трампа зробили важливу заяву
GlavRed
2025-05-03T17:27:36Z
Що означають кадрові перестановки у новій американській адміністрації
Gazeta UA
2025-05-03T17:21:55Z
WP повідомило, чому Трамп вирішив звільнити свого радника з нацбезпеки Волца
Европейская правда
2025-05-03T17:21:30Z
"Зеленський має змиритись": Сійярто про право Угорщини блокувати вступ України в ЄС
Европейская правда
2025-05-03T17:18:20Z
До Росії на парад не приїде високий іноземний гість: хто і чому скасував поїздку
24tv
2025-05-03T17:12:40Z
Келлог передав меседж від США не бити по Москві 9-го травня
360ua.news
2025-05-03T16:57:43Z
Кремль із люттю накинувся на Британію через запрошення ЗСУ на парад до Дня перемоги
GlavRed
2025-05-03T16:51:10Z
Адміністрація Трампа вимагає від суду дати агентству Маска доступ до бази соцзабезпечення
InternetUA
2025-05-03T16:49:51Z
Росія на порозі економічної кризи через необхідність живити машину війни - зовнішня розвідка
УкраинФорм
2025-05-03T16:49:36Z
Який ДСТУ повинно мати якісне морозиво: зберігайте цей перелік
Telegraf
2025-05-03T15:42:42Z
Як пенсіонерам не платити за доставку газу
24tv
2025-05-03T15:03:03Z
Подорожчання продуктів у Одеській області: що зросло в ціні майже на 20%
Политека
2025-05-03T15:00:37Z
Прайс-кепи знижують рентабельність генерації – експерт
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T14:21:34Z
Гендиректор «Укрпошти» розкрив свою зарплату
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T13:57:30Z
Українці в квітні істотно зменшили купівлю валюти — дані НБУ
ZN UA
2025-05-03T13:55:59Z
Показники газового лічильника можна передати онлайн: коли і як це треба зробити у травні
24tv
2025-05-03T13:33:20Z
Податок на пенсію в Україні: експерт розповів, хто повинен платити та з яких доходів
Хвиля
2025-05-03T13:30:29Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Безкоштовне житло для ВПО на Дніпропетровщині: де знайти прихисток
Политека
2025-05-03T17:01:26Z
Мережею завірусилось фото трансформації британського співака: жінкам не сподобався результат
24tv
2025-05-03T16:57:01Z
Ексофіцер Повітряних сил назвав головні труднощі України щодо виробництва балістики
24tv
2025-05-03T16:51:41Z
Польща розпочала операцію з контролю повітряного простору над Балтійським морем
iPress
2025-05-03T16:49:43Z
Парадів не було? Як в СРСР насправді святкували 9 травня
Telegraf
2025-05-03T16:45:42Z
Ювілей, що лякає багатьох: чому не святкують 40 років
24tv
2025-05-03T16:33:59Z
Пенсія у Харкові: українець вимагав 50 тисяч через бездіяльність ПФУ, суд ухвалив рішення
Политека
2025-05-03T16:31:06Z
Британія віддала ЗСУ всі артилерійські установки AS-90: чим їх замінили
InternetUA
2025-05-03T16:31:04Z
На Одещині жінка вбила 9-місячну доньку: як пояснила звірство
Telegraf
2025-05-03T17:12:32Z
Літаку рейсом до Варшави довелось екстрено сісти в Баку одразу після зльоту
Европейская правда
2025-05-03T17:07:59Z
Били і знімали відео: поліція розслідує знущання зі школярки на Черкащині
24tv
2025-05-03T17:03:28Z
На Дніпропетровщині діти принесли додому невідомий предмет - мало не загинув батько
ZN UA
2025-05-03T16:55:04Z
У Запоріжжі поліція затримала чоловіка у німецькому однострої та з гранатою у руках
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T16:51:51Z
У Харкові невідомий викликав швидку і напав на бригаду медиків: деталі
Фокус
2025-05-03T16:45:47Z
Правоохоронці викрили афериста, який ошукав покупця в інтернеті
InternetUA
2025-05-03T16:25:18Z
У Черкасах 19-річний водій на автомобілі «Ssang Yong» збив двох неповнолітніх самокатчиків
Украина Криминальная
2025-05-03T16:03:02Z
У Техасі перекинулася вантажівка, що перевозила вісім мільйонів монет
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T15:57:45Z
Учені знайшли причину ожиріння десятків мільйонів людей: нею виявилися певні препарати
Фокус
2025-05-03T16:42:45Z
Який найкращий час для народження дитини
24tv
2025-05-03T15:15:09Z
Гарні новини: вчені знайшли спосіб рятувати важкохворих немовлят завдяки свинячим серцям
Фокус
2025-05-03T15:06:08Z
Гриби проти хвороби Паркінсона: вчені заявили, що псилоцибін може боротися із захворюванням
Фокус
2025-05-03T14:36:54Z
Зниження цін на ліки: Держпродспоживслужба відзвітувала про результати перевірок аптек
ZN UA
2025-05-03T12:37:36Z
Чому смородину треба обприскувати содою: ріст ягід буде шаленим
24tv
2025-05-03T12:18:38Z
Бронювання знімуть: кого готують до мобілізації
Знай
2025-05-03T11:30:45Z
10 простих способів знизити стрес і відновити енергію
24tv
2025-05-03T11:15:48Z
Саме через це ваше волосся сухе та ламке: не припускайтесь цієї помилки
24tv
2025-05-03T10:30:18Z
Неможливо забути: 4 знаки зодіаку, які володіють магнетичною привабливістю
GlavRed
2025-05-03T17:27:50Z
Основні правила посадки редиски: виросте більшою, ніж торік
24tv
2025-05-03T16:48:05Z
5 маловідомих островів у Греції, у які ви закохаєтеся з першого погляду
24tv
2025-05-03T16:09:44Z
У жодному разі так не робіть: чому не можна ламати бузок
24tv
2025-05-03T15:30:50Z
Що у ванній кімнаті може дуже впливати на вартість будинку: експерти з нерухомості відповіли
24tv
2025-05-03T15:30:13Z
2 знаки зодіаку, які в травні відчуватимуть втому – що потрібно знати
24tv
2025-05-03T14:45:09Z
Як почистити фільтр у пральній машині: техніка одразу почне працювати краще
24tv
2025-05-03T14:21:06Z
Так, це реально: готуємо домашній майонез за 60 секунд
24tv
2025-05-03T13:42:59Z
Працює як магніт: який символ притягує гроші
24tv
2025-05-03T13:27:57Z
Дощі, грози та потужний вітер: скоро Україну накриє різке похолодання
GlavRed
2025-05-03T17:27:44Z
Літо з +27, а потім знову "дубар" із дощами: синоптик попередила, що погода ще познущається над українцями
Хвиля
2025-05-03T17:15:04Z
Жодного сонячного дня: у яких областях литиме кілька діб поспіль
24tv
2025-05-03T17:03:08Z
Київ та ще кілька регіонів України накрила пилова буря
Gazeta UA
2025-05-03T17:00:32Z
Стихія у Львові: потужна гроза накрила місто, а область засипало градом
24tv
2025-05-03T16:42:48Z
Відключення світла в Києві та області 4 травня: коли діятимуть графіки ДТЕК
Политека
2025-05-03T16:42:20Z
Штормове попередження на більшості території України
360ua.news
2025-05-03T16:30:33Z
На Київ суне пилова буря: синоптики попереджають про ускладнення
ZN UA
2025-05-03T16:16:57Z
Пилова буря охопила низку регіонів України: де наразі ускладнені погодні умови
Фокус
2025-05-03T16:15:52Z
Пушич: Певні моменти у матчі з Чорноморцем ми могли зробити краще в першому таймі
Football.ua
2025-05-03T17:28:01Z
Реал повідомив важливу новину щодо Беллінгема
Football.ua
2025-05-03T17:21:05Z
Компані дав коментар після втраченого дострокового чемпіонства
Football.ua
2025-05-03T17:16:12Z
Шахтар більше не претендує на золото
360ua.news
2025-05-03T17:12:01Z
"Динамо" розгромило "Інгулець" та позбавило "Шахтар" шансів на титул
ZN UA
2025-05-03T17:09:17Z
Верес у меншості не впорався з Оболонню
Football.ua
2025-05-03T17:04:01Z
Шовковський: В принципі, план на гру з Інгульцем спрацював
Football.ua
2025-05-03T17:01:16Z
Чемпіонство відкладається: Баварія не втримала перемогу над Лейпцигом
Football.ua
2025-05-03T16:57:11Z
Непереможений український боксер дізнався ім'я суперника: коли відбудеться бій
24tv
2025-05-03T16:45:19Z
Genesis GV90 кидає виклик BMW та Cadillac завдяки потужності електромобіля
Топ Жир
2025-05-03T16:48:26Z
Люкс від Lucid обернувся для власника лише розчаруванням та кошмарами
Топ Жир
2025-05-03T16:30:26Z
Реєстрація авто по-новому: ключові зміни для водіїв та штрафи 2025 року
Хвиля
2025-05-03T15:00:07Z
Водії "полиняють" майже на 500 гривень: штрафуватимуть за фари
Знай
2025-05-03T13:51:36Z
У Києві відкрився фестиваль старовинних і ексклюзивних автомобілів Old Car Land
Фокус
2025-05-03T13:45:52Z
ТОП-10 найдешевших нових авто до 16 тисяч доларів: що можна купити в Україні
GlavRed
2025-05-03T13:27:03Z
Іспанія опинилася у темряві, але електромобілі допомогли повернути світло
Топ Жир
2025-05-03T13:15:17Z
Продаж авто з-за кордону: юристи вказали на важливий нюанс
Хвиля
2025-05-03T12:00:10Z
Ця збірка геніальна чи просто кощунство?
Топ Жир
2025-05-03T11:45:53Z
Оновлення Windows може призвести до втрати всіх даних на диску: що потрібно зробити
InternetUA
2025-05-03T17:24:54Z
Забобони чи хитрий хід: чому Microsoft вирішила не випускати Windows 9
InternetUA
2025-05-03T16:46:50Z
Чому не варто викидати старий смартфон: 7 корисних ідей для нового життя гаджета
InternetUA
2025-05-03T15:46:21Z
Час сповільнюється на 9% для людини за певних умов: учені розповіли за яких
Фокус
2025-05-03T15:21:41Z
Що робити, якщо смартфон загубився: експерти дали слушні поради, як його знайти
Фокус
2025-05-03T15:00:59Z
Нова шахрайська схема: українцям розсилають підроблені платіжки за комуналку
24tv
2025-05-03T14:36:29Z
Число 44 знайде лише "експерт з головоломок": складна загадка на уважність
GlavRed
2025-05-03T14:28:55Z
Таємничий антикітерський механізм насправді може бути просто іграшкою, стверджує дослідження
24tv
2025-05-03T14:06:05Z
Учені створили Зевса зі світу дронів: він може керувати ударами блискавки
Фокус
2025-05-03T13:36:11Z