MY.UAНовини
Сценарист фільму Буча Олександр Щур: Деякі сцени переписував десять разів – і щоразу плакав
Сценарист фільму Буча Олександр Щур: Деякі сцени переписував десять разів – і щоразу плакав

Сценарист фільму Буча Олександр Щур: Деякі сцени переписував десять разів – і щоразу плакав

В Україні та США вже пройшли закриті покази робочої версії фільму «Буча». Прем'єру заплановано на осінь 2024 року. Сценарист Олександр Щур розповів Коротко про, як проходив процес роботи над фільмом, підбір акторів та ставлення до критики.

«Це культурна зброя, яка розверне світ до України»

– Фільм «Буча» ще до виходу в прокат викликав хвилю критики в інтернеті. Говорять, після негативних відгуків його навіть довелося перезнімати.

– Це абсолютна неправда – такого ми ніколи не робили. Але так, комусь не подобається фільм. Реалізовано той сценарій та монтаж, які ми написали на самому початку, і єдине, що ми доробляли – це музика та звук.
Хоча перемонтувати та перезнімати фільм – це стандартна голлівудська практика. Вони мають на це гроші. Від 10 до 50% фільму можуть перезняти.
- А як взагалі ставитеся до критики вашої роботи? 
- Ми живемо у вільній країні, і кожен може висловлювати свою думку. Якщо комусь не подобається, з цим не можна посперечатися, бо немає жодного фільму у світі, який би сподобався всім. Але відгуки від глядачів у залі, які дивилися робочі матеріали фільму – це не прем'єра, вона буде на одному з кінофестивалів, - ми маємо гарні. Ось зараз «Оппенгеймер» зібрав сім "Оскарів" та мільярд доларів, але я знаю десятки людей, яким він не сподобався настільки, що вони пішли із сеансу. Взагалі ніхто не очікував, що тригодинний фільм, де вся стрічка – суцільні діалоги на складні теми, зробить такий фурор.

Фільм « Буча » дивилися безпосередні очевидці тих жахів – в Україні на закриті покази ми запрошували тих, хто став прототипами героїв фільму, аби почути їхню думку. Мене дуже надихнула подяка жінки з Бучі. Достатньо подяки однієї такої людини, щоб було зрозуміло, для чого ми цей фільм робили. Вона виїхала до США з двома дітьми та була на перегляді там, а її чоловік-парамедик загинув в Україні.

Також фільм бачили відомі волонтери та фотографи, які працювали в Маріуполі в окупації. Ми запросили їх, щоб виключити помилки у фільмі – щоб не повторилася та сама ситуація, як із фільмом « Юрик », який обурив маріупольців. Крім того, нас консультувало ГУР, оскільки у фільмі йдеться і про роботу розвідки. Наш фільм дивилося багато офіцерів, у тому числі й особисто Буданов. Ми отримали підтримку МЗС, міністра культури із заступниками, Генштаба, Міноборони.

Фільм «Буча» – це культурна зброя. Він коштує - як 1/10 частина танка, але може допомогти набагато більше, якщо завдяки йому виділять гроші. Ми поїхали до США саме з тією місією.

«Росіяни, як хворі садисти, добре відчувають страх»

– Фільм порівнюють із документалкою Мстислава Чернова « 20 днів у Маріуполі », яка отримала «Оскар» – не на користь «Бучі». Не заздрите успіху «20 днів…»?

- Їх порівнювати можуть лише ті, хто подивився обидва фільми, а таких одиниці. Як я можу заздрити, я дуже радий – це чудова перемога української команди, і це також зверне увагу на Україну. І це героїчний вчинок, що вони взагалі змогли це зняти та вивезти ці матеріали. Режисер на церемонії вручення "Оскара" висловив мою думку – що краще б цього фільму не було. Краще було б знімати комедії, а не Бучу, але, на жаль, це довелося зробити. Фільм "20 днів у Маріуполі" приверне увагу і до нашого.

- Здебільшого ви працюєте з комедіями. Чому вирішили взятися за таку важку тему?

- Сценарист та продюсер Крейг Мейзін зняв правдиву драму про Чорнобиль, яка голосно пройшла у всьому світі, хоча до цього писав сценарії для брутальних комедій, наприклад «Дуже страшне кіно». Комедійний автор може писати драми. Як українець я хотів зробити для своєї країни те, що я вмію робити найкраще – написати сценарій. І ще мене зачепила історія волонтера Костянтина Гудаускаса, литовського єврея, громадянина Казахстану. Він міг виїхати, але лишився і вивозив людей. Ця історія буде цікавою не лише в Україні, вона стане потужним меседжем для тих країн на Заході, які все ще сумніваються, чи треба допомагати. Не можна залишатися осторонь.

- А сам Костянтин дивився?

- Звичайно, він був і на зйомках та показував локації, де що відбувалося і як саме. Ще на етапі написання я зустрічався не лише з ним, а й з усіма тими, кого він рятував, серед них – композитором Ігорем Дмитровичем Покладом та його дружиною Світланою та з багатьма жителями Бучі. Ігор Дмитрович похвалив музику - від композитора-легенди, який написав понад сотню опер та композицій, почути це особливо приємно.

- Чим вас вразила особистість Костянтина Гудаускаса?

- Це дуже м'яка людина, причому дуже хоробрий. Думаю, я б побоявся проїжджати стільки разів блокпости росіян. Я б так зробив лише зі своєю родиною, мабуть. Ризик бути вбитим був дуже великий... І ось ця його сміливість і рятувала. І я знаю це не тільки від нього – росіяни дуже добре відчувають страх. Хворі садисти таке дуже люблять. А коли людина не боїться, вони цього не розуміють і починають відступати. Це ми також показали у фільмі. Ця хоробрість надавала впевненості і Костянтину на блокпостах, і тим, кого він вивозив.

Польський актор Цезарій Лукашевич (у центрі) зіграв роль Костянтина Гудаускаса

Актори відмовляються грати росіян

- Серед акторів ніхто не відмовлявся грати, щоби не пропускати через себе ще раз цю трагедію?

- Таке було, але це стосувалося не теми, а ролі – багато хто не хоче грати росіян. Росіян у нас зіграли круті актори В'ячеслав Довженко, Анатолій Сміян – їм удалося зробити потужні образи та зобразити їх не карикатурно, а правдиво. Головну роль відіграв поляк Цезар Лукашевич. Загалом у нас знялося 120 акторів плюс 800 акторів масових сцен.

- Чи доводилося відмовлятися від якихось сцен через надмірну жорстокість чи згладжувати їх?

- Це те, чому багато хто боїться дивитися «Бучу», як і «20 днів у Маріуполі». Ми показуємо трагедію через людську драму – у кадрі немає агресивної жорстокості, річок крові чи зґвалтувань. Крім того, чим кривавіше кіно, тим сильніші вікові обмеження, відповідно, у фільму менше шансів потрапити на телебачення, дистрибуцію чи стрімінг. А ми хочемо показати цей фільм широкій аудиторії.

- А де ви самі були під час подій у Бучі?

- Я живу трохи на схід від Бучі, у Вишгороді. Вранці 24 лютого бачив вертольоти, які штурмували Гостомель, – вони пролітали над нами. Початок війни бачив на власні очі. Вишгороду пощастило, що він відокремлений рікою, і росіянам не вдалося зайти.

- Якби на той момент ви були в Бучі, це допомогло б у написанні сценарію чи, навпаки, завадило?

- Це такий жах, що складно вгадати, як би це на мене вплинуло. На мою думку, не обов'язково був свідком. Стівен Спілберг не був у концтаборі, а Джеймс Камерон не плив на "Титаніку", але це не завадило їм зняти чудові фільми про це. Якщо вивчається матеріал, для творчої людини цього достатньо.

«Це важкий досвід – працювати з Бучею після комедій»

- Наскільки вам психологічно важко працювати з такими темами, як Буча ?

- Це досить важко – сценарист має все пропустити через себе. Коли виписуєш діалоги та розумієш, що ці люди – справжні і вони загинули, це дуже боляче. Були деякі сцени, які я по шість-десять разів переписував – і щоразу плакав. Це людська трагедія. Для мене це тяжкий досвід. Але в житті треба робити і такі речі, не можна постійно перебувати лише в позитивній тематиці. Емоції мають бути різними. Головне, що всі ці мої моральні страждання – це ніщо, порівняно з тим, що пережили ці люд, або що переживають фізично та морально наші хлопці на фронті. У такі моменти розумієш, що твої моральні страждання чи недосип - це все нісенітниця, і треба збиратися і йти далі.

– Скільки версій сценарію довелося написати?

- Перший драфт (версія. – Авт.) писався пів року, ще три-чотири місяці покращувався. Сценаристи мають такий вислів: «Сценарій не можна перестати писати, його можна кинути». Можна нескінченно щось покращувати, і ви не закінчите його ніколи. Це стосується будь-якого сценарію до будь-якого фільму.

- Чи існують якісь правила, що гарантують створення якісного сценарію?

– Я люблю, коли є історія зміни людини – так звана «арка персонажа». На початку це одна людина, а наприкінці – зовсім інша. Це цікаво спостерігати. І дуже цікаво, якщо у фільмі закладено другий шар - коли глядач бачить не тільки те, що лежить зовні, а й є ще якийсь метафоричний зміст.

- Кого ви самі вважаєте найкращим сценаристом? Хто на вас мав найбільший вплив?

– Важко сказати… У нас зазвичай знаменитими стають режисери чи продюсери, а сценаристів мало хто знає. Хіба що таких, як Вуді Аллен, який сам пише сценарії до своїх фільмів. Напевно, краще сказати про кіно – це американський фільм «Касабланка» 1942 року про окуповану нацистами Францію. Це художній фільм, знятий під час війни, що ще раз підтверджує правильність того, що під час війни треба знімати про війну. "Список Шиндлера" - і книга, і фільм дуже потужно зроблені. Той самий Вуді Аллен.

Знімають удесятеро менше, ніж до війни

- Який жанр кіно зараз найбільш затребуваний?

- В Україні завжди заходять або комедії, або пригодницькі та сімейні. Це можна бачити за популярністю мультфільму «Мавка», фільмів «Я, ти, він, вона», «Скажене весілля», «Довбуш»… А у світі – блокбастери та комедії. Ось на американському ринку вийшла "Дюна-2" - і на неї неможливо було купити квитки. Вона зібрала більше 200 мільйонів доларів на перший вікенд прокату. Це є вічні теми. Але хороші фільми завжди знайдуть свого глядача.

- Скільки коштував фільм і де брали гроші?

– Це приватні інвестиції з України, Польщі, Канади, США. Багато що для зйомок нам надали безкоштовно. Бюджет фільму – близько мільйона доларів, але чистих грошей там близько 600 тисяч.

- Наскільки ситуація з кіно в Україні погіршилася після початку повномасштабної війни?

– Якщо до війни все йшло вгору – знаходили гроші, знімали кіно, наші фільми постійно щось вигравали, то з 2022 року утворилася прірва. Знайти великі гроші та зняти повнометражний фільм майже неможливо. Багато хто виїхав, багато хто пішов захищати країну. Кіно часто знімають з допомогою дронів – кіношники стали операторами дронів. Піротехніки та каскадери теж пішли до армії. Це обов'язково вплине на якість фільмів. На серіали були невеликі суми, на художні поки що нічого. Подивимося. За час повномасштабної війни, якщо не помиляюся, зняли лише три фільми – торік, які планують випускати у прокаті. Це удесятеро менше, ніж знімали до цього.

Досьє "Коротко про

Про що фільм?

Художня драма «Буча» заснована на реальних подіях, що відбувалися у передмісті Києва на початку повномасштабної війни. Головний герой – волонтер-іноземець, який вирішив залишитися в Україні та допомагати мешканцям, незважаючи на можливість виїхати з країни та не ризикувати життям. Його прототипом став волонтер Костянтин Гудаускас – громадянин Казахстану литовського походження, мешканець Бучі. Прототипом ще одного героя фільму став український композитор, лауреат Шевченківської премії Ігор Поклад, котрий зустрів війну у своєму будинку у Ворзелі. Зйомки фільму проходили на Київщині через рік після тих подій.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
СМИ узнали об изменениях в поставках Patriot Киеву
Корреспондент
2025-07-19T02:24:58Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
ЕС опубликовал санкционный список из 18 пакета
Корреспондент
2025-07-19T09:27:00Z
В Кремле ответили, планирует ли Путин встречу с Трампом и Си
Корреспондент
2025-07-19T09:06:58Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Украина заполнила газовые хранилища почти на 30%
Корреспондент
2025-07-18T20:00:43Z
Великобритания и ЕС снизят предельную цену на российскую нефть
Апостроф
2025-07-18T19:24:49Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
РФ усилила атаки на четырех направлениях - Генштаб
Корреспондент
2025-07-19T05:48:08Z
Россияне нанесли более 500 ударов по Запорожской области за сутки
Корреспондент
2025-07-19T05:09:27Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Опровергли фейк РФ об "оккупации": где морпехи подняли флаг
Comments UA
2025-07-07T13:15:30Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
В Чехии легализировали каннабис: сколько марихуаны разрешено иметь
Фокус
2025-07-18T19:06:28Z
Экспертша предупредила, от чего можно отравиться в жару
TSN
2025-07-18T18:21:07Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Даже Меган Маркл его употребляет: назван травяной чай, который поможет успокоить нервы
Знай
2025-07-07T02:51:26Z
Чтобы огурцы росли как на дрожжах: эффективное и дешевое средство, которое есть у каждого дома
TSN
2025-07-06T18:06:48Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Половина населения Тувалу решила мигрировать в Австралию
Корреспондент
2025-07-19T07:42:23Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
ПВО перехватила более 20 ракет и сотни дронов
Корреспондент
2025-07-19T08:15:19Z
Австралия передала Украине танки Abrams
Корреспондент
2025-07-19T05:00:27Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
В Украине есть самый "библейский" мост: где он находится и чем интересен
Telegraf
2025-07-18T19:39:13Z
Из долгов потом не выберетесь: 5 вещей, которые притягивают в дом нищету
Знай
2025-07-18T18:51:19Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
В Лондонском Тауэре выставили саблю гетмана Мазепы. Экспозицию открыл Стивен Фрай
Gazeta UA
2025-07-18T18:21:52Z
Десять вещей, которые должны у каждого: как комбинировать образы и выглядеть стильно
Знай
2025-07-18T16:51:03Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
"Вагнеровцы" расстреляли 11 человек на шахте в Африке - СМИ
Корреспондент
2025-07-19T07:54:50Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
На побережье Одесчины уничтожили морскую мину
Корреспондент
2025-07-19T06:45:58Z
В Херсонской области трое волонтеров подорвались на российской мине
Корреспондент
2025-07-19T06:27:40Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Удар по Одессе: спасатели показали последствия
Корреспондент
2025-07-19T03:27:55Z
В Подмосковье прогремели взрывы
Корреспондент
2025-07-18T20:51:13Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Леннокс Льюис дал рекомендации британцу перед реваншем с Усиком
Корреспондент
2025-07-19T09:30:48Z
Леннокс Льюис нашел сходство между Усиком и Мухаммедом Али
Корреспондент
2025-07-19T08:12:05Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Льюис поделился своим мнением о сроках завершения карьеры Усика
Корреспондент
2025-07-19T07:18:51Z
Хижняк дал свой прогноз на результат второго боя Усик - Дюбуа
Корреспондент
2025-07-19T06:27:32Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Фанаты Frostpunk 2 могут выиграть 10 тысяч долларов и мощные видеокарты: разработчики объявили конкурс
Знай
2025-07-18T19:51:27Z
Meta отказалась подписывать кодекс практики ЕС по искусственному интеллекту
Корреспондент
2025-07-18T19:45:11Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Электрокары стали самыми популярными подержанными импортными авто в Украине
Корреспондент
2025-07-18T19:15:44Z
525-сильный зверь: в Украине заметили лимитированный заряженный пикап Ford за $120 000
Фокус
2025-07-18T12:00:27Z
Малахитовая ракета: старый 34-летний Mercedes W126 продают за $850 000
Фокус
2025-07-18T11:21:51Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z