MY.UAНовини
Кількість пацієнтів із ПТСР в Україні зросла майже учетверо: причини та симптоми
Кількість пацієнтів із ПТСР в Україні зросла майже учетверо: причини та симптоми

Кількість пацієнтів із ПТСР в Україні зросла майже учетверо: причини та симптоми

У 2023 році кількість пацієнтів з посттравматичним стресовим розладом (ПТСР) зросла майже в чотири рази в порівнянні з 2021 роком, а за перші два місяці 2024 року діагноз встановлено фактично такій же кількості пацієнтів, як за весь 2021 рік.
Про це повідомляє Міністерство охорони здоровʼя.

Зазначається, що за різними оцінками, ПТСР може розвиватися у 12-20% людей, які пережили травматичну подію або були свідками такої. Протягом останніх двох років в електронній системі охорони здоров’я  фіксується значне збільшення пацієнтів зі встановленим діагнозом посттравматичний стресовий розлад (ПТСР). Показники у  розрізі цифр за роками виглядають так:

  • 2021 рік – 3 167 пацієнтів,
  • 2022 рік – 7 051 пацієнт,
  • 2023 рік – 12 494 пацієнти,
  • 2024 рік – 3 292 пацієнти (станом на 06.03.2024).

«На ПТСР страждають незалежно від статі і віку. Симптоми розладу можуть виникати в короткий або тривалий період після травматичної події – як правило, протягом перших трьох місяців. Вони можуть проявлятися через гіперзбудженість, перепроживання травматичних подій, проблеми із памʼяттю та емоційною сферою, порушення сну, надмірну втому, дратівливість, головні болі, намагання уникнути всього, що нагадує про травмуючу подію тощо», – йдеться у повідомленні МОЗ.

З початком повномасштабної війни в Україні почали все більше говорити про ПТСР. Стосується це як військових, які постійно ризикують життям, так і цивільних, які пережили й переживають окупацію, обстріли та інші складові війни.

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) – це психічне порушення, яке може виникнути у будь-кого після тривожних, страшних або жахливих подій, таких як війна, бойові дії, терористичні акти, насильство або тяжкі аварії. 

Посттравматичний стресовий розлад може виникнути у людей, які: 

  • безпосередньо пережили травматичну подію;
  • стали свідками травматичної події, що сталася з іншими людьми;
  • отримали новину про те, що подія сталася з близькою людиною;
  • повторно контактували з жахливими подробицями травми.

Якщо після травми не дати собі прожити переживання та зрозуміти відчуття – розвиватиметься ПТСР.

Зауважимо, ПТСР – це не лише психічне захворювання. Дисбаланс гормонів стресу (адреналіну та кортизолу) спричинює порушення роботи усіх систем органів – серцево-судинної, ендокринної, імунної тощо. 

Симптоми ПТСР

Симптоми можуть проявлятися через гіперзбудженість, перепроживання травматичних подій, проблеми з памʼяттю та емоційною сферою, порушення сну, надмірну втому, дратівливість, головні болі, намагання уникнути всього, що нагадує про травматичну подію тощо. Для сформованого ПТСР характерне постійне переживання травми, тригери-нагадування, флешбеки, інтрузії – спогади з минулого, які втручаються в теперішнє і заважають жити. 

Уникнення згадувань про подію, яка травмувала, – найбільш характерний і небезпечний симптом.

ПТСР може супроводжуватись такими симптомами:

  • постійні думки про травматичні події, які виникають мимоволі, сняться або виникають, як флешбеки;
  • відчуття постійної небезпеки;
  • гіперзбудженість;
  • уникнення згадок про травму;
  • панічні атаки: відчуття страху, поверхневе дихання, нудота, прискорене серцебиття, біль у грудях;
  • зловживання алкоголем, сигаретами чи наркотиками;
  • негаразди у буденному житті;
  • проблеми в стосунках, віддалення від партнера;
  • суїцидальні думки.

Варто зазначити, що ПТСР може призвести до тяжких наслідків, зокрема алкогольної або наркотичної залежності, деменції, серцевого нападу, інфаркту, суїциду.

ПТСР здебільшого виліковний та успішно минає у більшості пацієнтів. У разі появи перших симптомів МОЗ закликає якомога швидше звернутися по допомогу. 

Як полегшити симптоми ПТСР без лікаря?

  • Підтримка: важливо мати підтримку від родини, друзів або товаришів по збройних силах. Обговорення власних почуттів і досвіду з кимось, хто розуміє вас, може допомогти вам впоратися з емоційними навантаженнями.
  • Відпочинок та релаксація: медитація, глибоке дихання, йога або просто прогулянки на свіжому повітрі.
  • Фізична активність: регулярна фізична активність може допомогти зменшити стрес і покращити настрій. Спробуйте включити у свій розпорядок дня фізичні вправи, такі як прогулянки, біг, плавання або йога.
  • Самостійні техніки доведення: ведення щоденника або відстежування ваших думок і почуттів, можуть допомогти вам зрозуміти свої емоції та відчути більший контроль над ними.
  • Обмеження стресових ситуацій: спробуйте уникати ситуацій або подразників, які можуть викликати або поглибити ваші симптоми ПТСР, де це можливо.
  • Використання допоміжних засобів: деякі люди знаходять полегшення в використанні технік заспокоєння, таких як музика, природні звуки або ароматерапія.

Важливо пам'ятати, що ці методи можуть бути корисними для керування симптомами ПТСР, але вони не заміняють професійну медичну допомогу. Якщо симптоми ПТСР продовжуються або погіршуються, важливо звернутися до лікаря або психотерапевта для отримання професійної допомоги.

Ознаки ПТСР у близької людини, на які варто звернути увагу:

  • Різка зміна поведінки: якщо життєрадісна говірлива людина почала мовчати, уникати контактів, або навпаки – тиха та спокійна почала іти на контакт в надмірній кількості. Це можна прослідкувати як у дітей, так і в дорослих.
  • Зловживання алкоголем.
  • Відсутність сил пригнічений стан.
  • Порушення сну.
  • Порушення апетиту.
  • Гнівні емоції внаслідок маленьких незначних причин.

ПТСР може суттєво впливати на якість життя та здоров'я, тому важливо надати рідним підтримку, допомогу та доступ до професійної психологічної допомоги.

Як отримати допомогу?

У МОЗ радять звернутися до свого сімейного лікаря або до сімейного лікаря в тому медичному закладі, який має договір з НСЗУ за пакетом «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги». У разі потреби відбувається перенаправлення до вузького спеціаліста ― психолога, психотерапевта або психіатра. 

Поширені міфи про ПТСР

Міф: усі, хто переживає війну та горе, матимуть ПТСР.
Правда: психіка більшості людей справляється з наслідками травматичних подій. За різними даними, лише в 10-30% людей розвивається ПТСР. Крім того, існують спеціальні техніки, які доказово зменшують ймовірність розвитку ПТСР.

Міф: якщо одразу після психологічної травми в людини з’являється безсоння, депресивні думки, тривожність – це ПТСР.
Правда: ПТСР найчастіше розвивається протягом трьох місяців після травматичної події, та з часом симптоми можуть посилюватись. Одразу після події може бути гострий стрес і відповідні симптоми, які зменшуються з часом.

Міф: коли людина потрапляє в безпечні умови, ПТСР не проявляється.
Правда: іноді симптоми все ж проявляються, навіть у безпечних для людини умовах. Психіка ніби розслабляється і починає продукувати негативні переживання, тривогу, флешбеки.

Міф: ПТСР розвивається лише у «слабаків».
Правда: розвиток ПТСР залежить від багатьох чинників, серед яких особливості самої травми, її тривалість, особиста значущість травматичної події для людини. Пошук допомоги при ПТСР навпаки означає силу і бажання людини жити повноцінним життям.

Міф: ПТСР не лікується, людина божеволіє і вже ніколи не зможе нормально жити.
Правда: у психотерапії та психіатрії є чимало доказових і ефективних підходів до лікування ПТСР. Звернутися до спеціаліста при ПТСР – це необхідність, яка дає можливість одужати.

Як лікувати ПТСР?

Лікування посттравматичного стресового розладу може включати комбінацію психотерапії, ліків і самозахисних стратегій. Ось деякі з них:

  • Психотерапія: однією з найефективніших методів є когнітивно-поведінкова терапія (КПТ), яка допомагає особі розібратися зі своїми думками та емоціями щодо травматичних подій і розвивати стратегії копінгу.
  • ЕМДР-терапія: використання рухів очей або інших видів більш бічного стимулювання для обробки травматичних спогадів і зменшення стресу.
  • Ліки: антидепресанти або анксіолітики можуть бути призначені для лікування симптомів ПТСР, зокрема депресії, тривожності та проблем зі сном.
  • Групова терапія: надає можливість спілкуватися з іншими, які пережили подібні травматичні досвіди, і знаходити підтримку.
  • Самозахисні стратегії: релаксаційні вправи, медитацію, фізичну активність та стратегії дихання.
  • Інші терапевтичні методи: деякі люди також знаходять користь в інших формах терапії, таких як мистецтвотерапія, музикотерапія або зоотерапія.

Лікування ПТСР може бути індивідуалізованим, і кожна людина може вимагати різних комбінацій терапевтичних підходів. Важливо звернутися до кваліфікованого фахівця з психічного здоров'я, який може допомогти вам розробити план лікування, який відповідає вашим потребам і симптомам.

Зараз в Україні працюють безоплатні сервіси психологічної допомоги та гарячі лінії – за цим посиланням ви знайдете потрібні контакти.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
В США объяснили, почему Китай боится поражения Путина
Хвиля
2024-09-22T00:00:17Z
Таких санкций ждали давно: ЕС определил новый приоритет для удара по РФ
Comments UA
2024-09-18T14:19:47Z
Маразм зашкаливает. РФ определилась со странами ЕС, не угрожающими ее "традиционным ценностям"
Comments UA
2024-09-21T21:27:19Z
В нескольких пунктах пересечения границы с Польшей, Румынией и Венгрией могут образоваться очереди: в чем причина
Апостроф
2024-09-22T21:24:40Z
Это решение давно обсуждали: изменил ли Лондон свою позицию по ударах ВСУ вглубь РФ
Comments UA
2024-09-23T13:24:17Z
В Кремле отреагировали на план победы Зеленского, который он повез в Штаты
Comments UA
2024-09-23T13:21:31Z
Отказ от НАТО и без возврата территорий: соратник Трампа озвучил его “мирный план“
UAToday
2024-09-13T18:03:49Z
Запад изменил позицию по ударам вглубь РФ. The Times назвал причину
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T17:27:19Z
The Times узнал новые детали плана победы Зеленского: что хочет Украина взамен вступления в НАТО
Comments UA
2024-09-23T11:01:06Z
Чемпионка России разбила цветочный горошок об голову победительницы Кубка Европы. Фотофакт
Обозреватель
2024-09-11T17:04:24Z
В Польше объяснили, почему задержали Усика и надели наручники
Известия Киев
2024-09-18T18:15:47Z
Усик прокомментировал свое задержание в Польше
Comments UA
2024-09-18T04:12:16Z
Александра Усика арестовали в аэропорту Кракова
UAToday
2024-09-18T03:24:18Z
УЕФА признал судейскую ошибку, которая повлияла на определение победителя Евро-2024
ZN UA
2024-09-23T13:27:14Z
Кроуфорд объяснил, из-за чего Джошуа без шансов проиграл Дюбуа
Корреспондент
2024-09-23T12:54:49Z
Жена голкипера сборной Украины показал себя в откровенном бикини и "разорвала" Instagram. Фото
Обозреватель
2024-09-15T14:01:03Z
Российские дроны "взорвали" дачу Ломаченко под Одессой. Фото
Обозреватель
2024-09-14T16:19:39Z
Усик - об ударе от Фьюри: Возле меня летали какие-то аисты
Корреспондент
2024-09-16T09:30:33Z
Пожиратели энергии: 4 популярных продукта, которые отнимают у организма много сил
Фокус
2024-09-18T16:15:38Z
Мифы и правда о правильном питании: полезны ли детокс-диеты и натуральный сахар
Comments UA
2024-09-23T13:27:35Z
5 признаков, что у вас хронический стресс
Marie Claire
2024-09-23T13:22:13Z
Слышна «икота» плода во время беременности: что делать
Comments UA
2024-09-23T12:27:05Z
Пить и дольше не пьянеть: что нужно сделать перед вечеринкой или застольем
Comments UA
2024-09-23T11:57:34Z
Названы органы, которые начинают стареть в молодом возрасте
Comments UA
2024-09-23T10:06:04Z
В каком возрасте на теле увеличивается количество родинок
Comments UA
2024-09-23T08:51:01Z
Когда нужно обращаться к психотерапевту – специалист назвал основной фактор кризиса
Апостроф
2024-09-23T08:18:12Z
«Говорящая» кожа и зеркала с ИИ: как мы будем ухаживать за собой в 2030 году
Marie Claire
2024-09-23T07:33:56Z
Деруны по-новому для сытного и бюджетного ужина: самый простой рецепт
Обозреватель
2024-09-11T18:11:56Z
Сел на шею: 5 признаков, что вы избаловали своего мужчину
Marie Claire
2024-09-12T12:37:09Z
Вкусное, мягкое и нежное: рецепт идеального теста для пельменей
Политека
2024-09-20T15:33:42Z
Секреты приготовления классической солянки: подробная инструкция
Comments UA
2024-09-13T08:18:52Z
Как приготовить настоящую грузинскую аджику – лучший рецепт/Небольшой баночки вам хватит надолго!
Апостроф
2024-09-23T13:03:07Z
Правописание: как правильно пожелать хорошего сна: "добраніч" чи "надобраніч"
Comments UA
2024-09-23T13:00:41Z
Лунный гороскоп на 22 сентября, воскресенье
Marie Claire
2024-09-21T22:46:59Z
Гуляш, которые тает во рту: рецепт сытного блюда
Фокус
2024-09-19T17:21:37Z
Котик забатонился: что значит, если пушистик лежит в позе буханочки и стоит ли нервничать из-за этого
Знай
2024-09-20T04:51:57Z
У известной русской певицы внезапно скончался молодой сын
Comments UA
2024-09-20T20:57:31Z
Народная артистка Украины спела в церкви в российской Судже
Апостроф
2024-09-20T15:30:58Z
В сети показали последнее фото умершего от рака комика Маслякова
Comments UA
2024-09-11T20:45:45Z
Соня Евдокименко поддержала сбежавшего из Украины внука Софии Ротару: "Воскресенье с..."
Знай
2024-09-09T17:51:56Z
Белла Хадид продемонстрировала стильный тренч на осень 2024
Фокус
2024-09-23T12:21:50Z
Эгоистическая самозащита: 50-летняя любимая Фагота объяснила, почему не решилась родить ребенка/Дизайнер не видит себя роли матери
Апостроф
2024-09-23T11:42:42Z
Кендалл Дженнер вернула в моду легендарную стрижку пикси-шегги: кому подойдет
Обозреватель
2024-09-11T05:10:28Z
Звезда "Лиги смеха" Розовый высмеял окупантов, которые внесли его в российский аналог "Миротворца"
TSN
2024-09-13T09:39:17Z
Новое непо-поколение: 5 звездных детей, которых мы теперь будем видеть везде
Marie Claire
2024-09-18T13:31:39Z
В Южно-Африканской республике выпало рекордное количество снега - на дорогах коллапс
ZN UA
2024-09-21T23:07:15Z
На территории Сербии и Венгрии из дунайских вод показались обломки нацистских кораблей времен Второй мировой
ZN UA
2024-09-11T15:38:58Z
Новый подозреваемый в деле об избиении ветерана в Смеле: подробности
Comments UA
2024-09-11T17:30:35Z
Выполнил пуск ракет по Одесщине и пропал с радаров: в сети сообщают об "аварии" российского Су-30СМ над Черным морем
Обозреватель
2024-09-11T15:08:56Z
Зарабатывали на иностранцах: в Одесской области будут судить чиновников миграционной службы
Корреспондент
2024-09-23T13:18:07Z
Завершено расследование в отношении присвоившего миллионы прокурора
Корреспондент
2024-09-23T11:54:51Z
В Одессе задержан мужчина, убегавший от представителей ТЦК
Корреспондент
2024-09-11T14:55:29Z
Полиция нашла "шутника", взорвавшего страйкбольную гранату в Киеве
Корреспондент
2024-09-11T18:24:39Z
Пытался убить владельца овощной базы: в Киеве суд вынес приговор фигуранту резонансного дела. Фото
Обозреватель
2024-09-18T17:30:46Z
Не дадим России нас обойти: Умеров рассказал о производстве дронов в 2025 году
ZN UA
2024-09-22T00:36:02Z
Прогноз ужасает: в ООН рассказали, сколько лет может уйти на полное разминирование Украины
Comments UA
2024-09-21T12:21:23Z
Россия сняла моряков с авианосца "Адмирал Кузнецов" и отправила их на фронт, — Forbes
Фокус
2024-09-23T11:01:50Z
Народные приметы и народный праздник 21 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-21T06:54:14Z
"Друг на время": мужчина зарабатывает сотни долларов в день ничего не делая
Фокус
2024-09-23T13:15:35Z
В Умани ввели особый режим на въезд
Корреспондент
2024-09-23T13:14:03Z
Новые правила проверки документов и выдачи повесток: какие изменения готовят украинцам
Апостроф
2024-09-21T11:00:22Z
В Украине изменится процесс вручения повесток: что известно
Comments UA
2024-09-16T14:06:51Z
Принц Джордж совершил свой первый полет
Корреспондент
2024-09-13T12:24:46Z
Появились фото с места попадания в Харькове
Корреспондент
2024-09-21T23:18:54Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 21 сентября в Украине
UAToday
2024-09-21T06:54:10Z
Стерненко показал документы относительно российского гражданства Труханова
Апостроф
2024-09-17T17:03:42Z
Лунный гороскоп на 20 сентября, пятница
Marie Claire
2024-09-19T21:09:36Z
Были просчеты в обороне: какой город может спасти от оккупации только чудо
Comments UA
2024-09-23T13:24:57Z
"Бусификация" в Украине: начальник Одесского ТЦК выступил с заявлением
Comments UA
2024-09-23T13:21:46Z
Гороскоп на субботу 14 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-13T18:03:26Z
Украина привела доказательства причастности России к удару по миссии Красного Креста
Апостроф
2024-09-21T12:09:31Z
Россияне ударили УАБами по Харькову
Корреспондент
2024-09-15T16:13:46Z
Украинским водителям придется заплатить более 50 тысяч гривен: за какое нарушение грозит жесткое наказание
Обозреватель
2024-09-15T16:21:46Z
Ford снова будет производить авомобили в Индии
Корреспондент
2024-09-14T03:36:24Z
На аукцион выставили заброшенную коллекцию культовых американских спорткаров
Фокус
2024-09-17T16:42:11Z
Идеальный "Крузак": в Украине обнаружили 17-летний внедорожник Lexus в новом состоянии
Фокус
2024-09-23T12:15:39Z
Кроссовер Nissan Leaf и дешевый Land Cruiser: какие внедорожники покажут в 2025 году
Фокус
2024-09-23T10:00:02Z
Вокруг покупки Управлением госохраны элитных авто произошел скандал
Апостроф
2024-09-23T09:15:55Z
ТОП 5 передовых технологий в электрическом Porsche Macan
ITC
2024-09-23T08:07:39Z
На ЗАЗе собрали кабриолет "Таврия": багажник только для плавок и полотенец
Знай
2024-09-23T06:51:51Z
Гость из 90-х: в Киеве засветился раритетный спорткар Porsche
Фокус
2024-09-23T06:42:00Z
Цена выросла: сколько стоит лук в Украине
ZN UA
2024-09-21T06:03:53Z
Литва демонтирует целую ТЭЦ, чтобы передать ее Украине – фон дер Ляен
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T06:06:14Z
Одна из стран ЕС легализовала производство самогона, есть интересный нюанс
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T18:30:54Z
Во вторник отключать свет по графикам не будут, но электричество нужно экономить, - ДТЭК
Комсомольская правда
2024-09-16T15:16:51Z
Сыр – 500 грн, сметана – почти 50 грн: молочка превращается в дорогущий деликатес
Знай
2024-09-23T13:12:01Z
Волна подорожания зацепила продукты первой необходимости: сколько сейчас стоят популярные крупы и макароны
Знай
2024-09-23T12:30:16Z
Украина не обращает внимания на Россию и кормит страны по всему миру: Зеленский рассказал, как работает морской зерновой коридор
Обозреватель
2024-09-18T17:41:10Z
Аграрии сообщили о темпах сбора урожая
Корреспондент
2024-09-14T03:03:16Z
Война россиянам обходится все дороже - The Moscow Times
Корреспондент
2024-09-14T02:09:35Z
Умные часы Apple: инновации на вашем запястье
Espreso
2024-09-20T14:17:54Z
Хоррор Retrieval получит поддержку PlayStation 5 Pro — первый взгляд на версию игры для мощной консоли
GameMag
2024-09-19T03:02:11Z
Появилось изображение коробки PlayStation 5 Pro — без упоминания поддержки 8K
GameMag
2024-09-19T01:32:18Z
Слух: Амбициозная Resident Evil 9 выйдет во втором квартале 2025 года — анонс скоро
GameMag
2024-09-23T13:14:43Z
«Властелин колец»: игра The Lord of the Rings Return to Moria выйдет на Steam и Xbox со скидкой и обновлением
ITC
2024-09-23T13:08:03Z
Кратер 62 метра в ширину: аналитик показал снимки после неудачного запуска ракеты "Сармат"
Фокус
2024-09-23T13:03:39Z
Обзор и тестирование системы жидкостного охлаждения ASUS ProArt LC 360
Overclockers
2024-09-23T13:00:54Z
Совсем не романтично. Ухаживания акул впервые засняли на видео: вместо букета откушенные жабры
Фокус
2024-09-23T12:57:50Z
СМИ: Sony хорошо подготовилась к запуску PlayStation 5 Pro — большого дефицита не ожидается
GameMag
2024-09-23T12:52:59Z