Найбільша бізнес-асоціація Європи закликала продовжити безмитну торгівлю з Україною
Найбільша бізнес-асоціація Європи BusinessEurope закликала Євросоюз продовжити безмитну торгівлю з Україною, проти чого зараз виступають деякі країни ЄС (зокрема Польща й Франція), вимагаючи зменшити вплив української агропродукції на стан їхніх фермерів.
«Більш ніж через два роки після вторгнення Росії в Україну, BusinessEurope, до складу якої входять два члени-спостерігачі від України*, підтверджує свою рішучу підтримку України та її народу. Як ніколи раніше, ЄС повинен забезпечити продовження надання надзвичайної допомоги країні, а також підтримання функціонування інфраструктури та бізнесу. У зв'язку з цим ми підтримуємо продовження дії автономних торговельних заходів ЄС (ATM) для посилення двосторонньої торгівлі з Україною. У поєднанні із запровадженням «ліній солідарності» ці заходи лібералізації мають вирішальне значення для полегшення руху товарів, у тому числі сировинних, в країну та з неї. Це має ключове значення для виживання бізнесу на місцях, забезпечення його інтеграції в існуючі ланцюги доданої вартості та підтримки економіки України», – йдеться у заяві BusinessEurope від 21 березня.
* Федерація роботодавців України та Спілка українських підприємців.
У заяві BusinessEurope визнається, що мають враховуватися «чутливі питання та загальні інтереси ЄС», а тому організація сподівається, що «ухвалення та імплементація цих заходів» допоможе вирішити будь-які проблеми, що залишилися, які призвели до ситуації на кордонах та перешкоджали руху товарів між Україною та ЄС.
«Транспортні шляхи повинні залишатися відкритими. Це вигідно як для України, так і для ЄС. Збереження верховенства права та дотримання міжнародних зобов'язань ЄС має важливе значення для європейської бізнес-спільноти», – йдеться у заяві BusinessEurope.
Нагадаємо остаточне рішення щодо продовження безмитної торгівлі з Україною (або змін у правилах) Європарламент та Рада ЄС досі не ухвалили. Чинна угода про безмитну торгівлю закінчується 5 червня 2024 року. За словами заступника голови Комітету з питань економічного розвитку Верховної Ради Дмитра Кисилевського, останній погоджений варіант компромісної угода призведе до втрати Україною близько 1 мільярда доларів.
Але й ця угода була зірвана Францією, яка приєдналася до Польщі у заклику до подальших обмежень на імпорт української сільськогосподарської продукції, погрожуючи зірвати переговори про продовження доступу Києва до зони вільної торгівлі з ЄС ще на один рік.