Рада директорів МВФ схвалила виплату $880 млн кредиту для України
Виконавча рада Міжнародного валютного фонду в четвер схвалила третій перегляд кредитної програми України на суму $15,6 млрд, дозволивши виділити $880 млн на бюджетну підтримку і довівши загальний обсяг виплат до $5,4 млрд, пише Reuters.
У МВФ наголосили, що ризики, з якими стикається Україна, залишаються надзвичайно високими, зокрема, через невизначеність навколо війни з Росією та перспективи зовнішнього фінансування, хоча голова місії в Україні Гевін Грей заявив, що Фонд все ще очікує, що війна в Україні завершиться до кінця 2024 року.
Грей повідомив журналістам, що загальні показники України за програмою розширеного фінансування з МВФ залишалися високими протягом першого року її дії, і Київ виконав усі кількісні критерії ефективності, окрім одного. Невиконання стосувалося податкових надходжень, але на дуже незначну суму.
За словами голови місії, Україна має отримати кошти найближчими днями. Це позитивна новина на тлі гальмування виділення додаткового пакету допомоги Україні на суму 61 мільярд доларів з боку Конгресу США.
Грей додав, шо МВФ повинен буде вивчити вплив на рівень боргу України, якщо американські законодавці вирішать перетворити частину цього фінансування на кредит, а не грант.
Сана Надім, заступниця голови місії МВФ в Україні, заявила, що МВФ схвалив новий аналіз боргової стійкості України, який суттєво не змінив макроекономічний аналіз, але виключив близько 3 мільярдів доларів боргу за російськими єврооблігаціями, які були оскаржені українською владою.
Вона повідомила журналістам, що в питанні реструктуризації комерційного боргу України досягається значний прогрес, і МВФ очікує, що технічні дискусії з цього питання активізуються найближчими тижнями.
МВФ заявив, щойого кредитна програма продовжує забезпечувати міцний якір для економічної програми України, яка залишається на правильному шляху, незважаючи на надзвичайно складні обставини через російську війну, що триває вже третій рік.
Хоча економіка України у 2023 році була більш стійкою, ніж очікувалося, у 2024 році знову з'являться перешкоди, і очікується, що зростання сповільниться до 3-4% через невизначеність щодо війни.
«У перспективі очікується, що відновлення дещо сповільниться, зважаючи на надзвичайно високі ризики, пов'язані, головним чином, з надзвичайно високою невизначеністю, пов'язаною з війною, а також потенційними затримками у зовнішньому фінансуванні», — зазначила глава МВФ Крісталіна Георгієва у своїй заяві.
Вона наголосила, що важливим є вчасне виділення обіцяного Україні донорами фінансування, оскільки це захистить макроекономічну стабільність України, яка дається важкими зусиллями.
Одним з вирішальних факторів для майбутнього України у МВФ називають повернення приблизно 6,5 мільйонів людей — переважно жінок і дітей — які залишили країну і залишаються за її межами через війну.
«Це справді дуже складна ситуація, і вона створює перешкоди для суспільства», — вважає Сана Надім, додаючи, що Україна мала проблему старіючого суспільства ще до війни.
Українська економіка показала певну здатність до відновлення і на другий рік війни навіть зросла. Але рівень мобілізації фінансових, трудових і виробничих ресурсів України залишається низьким, що суттєво обтяжує наші подальші перспективи. Не бути надміру оптимістичними закликає нас Іван Богдан у статті «Економічне падіння та відновлення України».