MY.UAНовини
Подаруй дитині родину: як відбувається всиновлення в Україні під час війни
Подаруй дитині родину: як відбувається всиновлення в Україні під час війни

Подаруй дитині родину: як відбувається всиновлення в Україні під час війни

Згідно з даними голови Національної соціальної сервісної служби Василя Луцика, внаслідок воєнних дій майже 1 800 дітей стали сиротами. Така кількість вказана станом на лютий 2024 року. Крім того, 685 дітей отримали статус "позбавлені батьківського піклування" через те, що їхні батьки залишилися в окупації. Ще 12 дітей тимчасово позбавлені батьківської опіки, оскільки батьки перебувають у полоні. Найкращою формою влаштування дитини є усиновлення, оскільки так вона відчуватиме себе потрібною та захищеною.

Цифровізація процесів усиновлення

Ще на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну процедура усиновлення була тимчасово призупинена, адже соціальні та державні служби не працювали. Наразі цю процедуру знову відновили, проте не у всіх регіонах.

Процедура усиновлення неможлива на окупованих територіях і там, де ведуться бойові дії. Адже в тих регіонах не працюють відповідні органи, де можна отримати потрібні документи для усиновлення дитини,
– розповідають юристи благодійного фонду "Рідні".

Аби полегшити процес усиновлення під час війни в Україні запровадили кілька нововведень. Зокрема, йдеться про цифровізацію. Тепер подати документи на статус кандидата в усиновлювачі можна через Дію. Також там з’явилась можливість онлайн та офлайн консультацій для охочих стати усиновлювачами.

Окрім того, під час війни в Україні модернізували та запустили вебверсію єдиної інформаційно-аналітичної системи "Діти". На платформі зібрана вся інформація про дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування, а також про потенційних усиновлювачів.

Загалом в Україні усиновити дитину може як подружжя, так і особи, які не перебувають у шлюбі, але за умови, що вони є громадянами України. На період дії воєнного стану усиновлення українських дітей іноземцями не здійснюється. Однак є певні винятки.

Якщо кандидат в усиновлювачі є родичем дитини чи дитина є рідним братом/сестрою раніше усиновленої дитини такою сім’єю, або коли один із подружжя виявив бажання усиновити дитину другого з подружжя. Також усиновити дитину не можуть українці, які проживають у зонах бойових дій або за кордоном.

Як усе відбувається

Все розпочинається з отримання статусу кандидата в усиновлювачі. Для цього треба звернутися з письмовою заявою до служби у справах дітей за місцем свого проживання.

До заяви додається також пакет документів, серед яких і довідка про закінчення відповідних навчань. Детальніший перелік документів можна знайти за посиланням. Також подати документи, як вже зазначалось, можна на порталі Дія.

"Служба у справах дітей протягом 10 робочих днів після отримання заяви перевіряє документи, обстежує житлово-побутові умови, розглядає можливість заявників бути усиновлювачами й готує відповідний висновок. У разі прийняття позитивного рішення, заявника ставлять на облік як кандидата в усиновлювачі", – пояснюють юристи.

Зокрема, під час дії воєнного часу також продовжився строк дії документів кандидатів в усиновлювачі та висновку про можливість бути усиновлювачами. Тепер він дійсний не 12, а 18 місяців.

Пізніше кандидатам надають інформацію про дітей, які можуть бути усиновлені. Після того, як усиновлювач обирає дитину, відбувається знайомство.

Якщо усиновлювач вирішив забрати дитину, служба у справах дітей готує висновок про доцільність усиновлення. Цей висновок разом з доданими до нього документами усиновлювач подає до суду. Після схвального рішення суду дитину передають батькам.

Варто зазначити, що в Україні існують й інші форми сімейного виховання дітей-сиріт чи позбавлених батьківського піклування, окрім усиновлення. Це дитячий будинок сімейного типу, опіка/піклування, патронатна і прийомна сім'ї.

"Це рішення було усвідомленим"

Місяць тому прийомними батьками стали Анастасія (ім'я змінено на прохання героїні) та її чоловік Віктор (ім'я змінено). Подружжя проживає на Львівщині й має 19-річного біологічного сина Андрія (ім’я змінено). Однак пара вирішила подарувати свою батьківську любов ще одній дитині.

Так, у лютому у сім'ю прийняли 13-річного Мирослава (ім'я змінено). Прийняти дитину у родину подружжя хотіло вже кілька років, вирішальну роль зіграла війна.

"Фінальною історією, яка сприяла ухваленню рішення, стала історія про дівчинку, яка перебувала в центрі "Незламні". Вона була єдиною, яка вижила з сім'ї. У неї всі загинули під Бахмутом. Та дитинка була з важкими фізичними травмами, ну і зрозуміло, що з психологічними. Її сім'я зі Львова взяла під опіку, відкрили їй серце, душу, взяли до себе в сім'ю. Ми також вирішили зробити добру справу в цей непростий час", – згадує жінка.

Анастасія зазначає, що рішення прийняти дитину у сім'ю було усвідомленим. Пара спілкувалася щодо цього з різними фахівцями, зокрема, зі священником і юристом. Далі подружжя звернулося в міську раду, у відділ у справах дітей.

Жінка розповідає, що труднощів через війну з оформленням документів не було. Все, навпаки, відбувалося швидко й організовано.

Можна було подати заявку через “Дію”. Однак ми звернулися в міську раду. На той момент ми мали зібраний практично весь пакет документів Треба було ще отримати висновок про стан здоров'я. Крім того, потрібні були довідки про заробітну плату. Також до нас приходили з відділу у справах дітей, обстежували житлові умови,
– розповідає Анастасія.

Після цього пару скерували на навчання, жінка зазначає, що попри чималий досвід батьківства, курси були корисними. Адже діти-сироти чи позбавлені батьківського піклування мають різноманітні травми, потрібно розуміти як з ними спілкуватися.

"Ми з чоловіком розуміли, що дитина буде травмована, зокрема, психологічно. Нас вчили певних методик, у формі гри. Зокрема, як розмовляти з такими дітьми, як знайти до них ключ, як встановити перший контакт. Також розповідали про наші права, юридичні обов'язки, зобов'язання. Це були такі різносторонні курси", – зазначає жінка.

Лише після цього відбувається ознайомлення з анкетами дітей, які потребують сім’ї. Важливо зазначити, що у прийомну сім'ю батьки можуть взяти дитину лише зі свого регіону.

Ми познайомилися з Мирославом на початку січня. Йому зараз 13 років. Дітей такого віку приймають у сім’ю неохоче. Він проживав у центрі БФ "Рідні". Коли ми зустрілися вдруге, у нього був день народження. Ми запросили його у кафе, Коли ми сиділи, він до нас сказав:"ну коли ви мене вже візьмете у свою сім'ю?". Якось так, знаєте, воно дивно було, тому що два рази бачилися, а він прийняв нас і вже готовий був йти до нас в сім'ю,
– пригадує Анастасія.

Мирослав має рідних, однак ніхто не захотів опікуватися ним. Деякий період ним все ж опікувався дідусь, однак життя з ним було не найкращим.

"Зважаючи на його історію – це дитина із важкими психологічними травмами. У нього помер тато, коли йому було три роки. Коли Мирослав вже був в нашій сім'ї, ми дізналися, що в нього померла і мама. Тепер він круглий сирота. Мама була через алкозалежність позбавлена батьківських прав. Деякий час ним опікувався дідусь по татовій лінії. Але ми бачимо з чоловіком, що в нього така важка психологічна травма після проживання з ним. До нього дуже погано ставилися, ми так розуміємо і бачимо, що його залучали до важкої роботи. Дитина дуже низеньким ростом, видно, що погано харчувався", – говорить жінка.

Жінка каже, хлопчик почав називати нових батьків мамою і татом вже за кілька днів, також він називає братом і біологічного сина Анастасії та Віталія. У них гарні стосунки. Андрій допомагає Мирославу у навчанні. Зараз, каже Анастасія, перед нею з чоловіком стоїть завдання – дати цій дитині все.

У нас таке бачення з чоловіком, що ми повинні його навчити норм поведінки, взаємодії з людьми, з його однолітками, щоб він знайшов в собі друзів, бо він насправді дуже замкнутий. Двоє діток з його класу проживають дуже близько біля нас, він з ними подружився і додатково після школи з нами бачиться, гуляє. Вже бачимо такі прояви соціалізації,
– говорить жінка.

Жінка зазначає, що одним з аргументів прийняти дитину у сім'ю було те, що вдалося гарно виховати й закласти правильні цінності своєму біологічному сину.

"Ми розуміємо, що як батьки реалізувалися в ньому, і хотіли б ще це передати й Мирославу. Ми розуміємо, що в нас не вийде так само. Навіть Мирослав мені каже, що він зі мною не все життя. Я це розумію, тому кажу йому, що нам треба по прискореній програмі працювати, щоб я передала йому своє бачення світу, щоб навчила його. Насправді я дуже багато з ним говорю, по декілька годин на день. В нього є агресія, недовіра до людей і несприйняття критики. Він неохоче згадує минуле, каже, що хоче забути те життя. Ми з ним це проговорюємо, я йому пояснюю, що це частина його життя і вона завжди буде з ним", – розповідає Анастасія.

Жінка закликає людей не боятися ділитися своєю любов'ю, адже в час війни вона особливо потрібна, тим паче дітям.

"Якщо ви маєте велике серце, якщо ви відчуваєте і тілом, і душею, що маєте ресурс, що готові поділитися своєю любов'ю ще з кимось, то наважуйтеся. Сумніватися – це нормально, але треба вірити в себе, і тоді все вдасться. Наше сімейне кредо – любов згладжує все. Пам'ятайте, ви можете змінити життя дитини на 180 градусів у кращу сторону",
– наголошує жінка.

У фонді "Рідні" зазначають, яким гарним би не був інституційний заклад, саме виховання в люблячій родині максимально якісно сприяє формуванню особистості та повноцінному розвитку дитини.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Дроны прошли российскую ПВО: попадание в завод по производству "Шахедов"
Новости Украины
2025-04-24T07:45:11Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Помощь на коммунальные услуги в Днепре: как оформить выплату
Политека
2025-04-24T16:01:33Z
Врач Папы Франциска рассказал, как умер понтифик
ZN UA
2025-04-24T15:48:43Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Трамп обратился к Путину после удара по Киеву: Стоп
Comments UA
2025-04-24T16:03:48Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
В ООН отреагировали на российский обстрел Киева
Корреспондент
2025-04-24T16:07:55Z
В ГУР озвучили три главных страха Путина
Корреспондент
2025-04-24T16:06:11Z
Крым никто не отдаст, а членство в НАТО можно заменить. Официальная позиция Украины на переговорах по войне
Telegraf
2025-04-23T13:16:18Z
Шойгу заявил о готовности России применить ядерное оружие
ZN UA
2025-04-24T10:12:30Z
Глава правительства Канады назвал главную угрозу миру
Корреспондент
2025-04-19T10:09:43Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Крис Мартин из Coldplay попытался "реабилитироваться" перед украинцами после инцидента с россиянином
Gazeta UA
2025-04-24T14:42:26Z
75-летний Ричард Гир вышел на публику с 42-летней женой
Фокус
2025-04-24T14:30:21Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Идеальное время для занятий спортом: когда тренировки будут максимально эффективны
Comments UA
2025-04-24T16:06:38Z
Оральный секс может вызвать рак: в чем угроза
Comments UA
2025-04-24T15:48:08Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Число жертв удара РФ по Киеву возросло: спасатели достали из-под завалов еще одного погибшего
Апостроф
2025-04-24T15:03:20Z
Ветеран ВСУ пожаловался в полицию на мэра Косова, а тот назвал военного неадекватным
Комсомольская правда
2025-04-24T14:37:25Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
"Крым - это Украина!": Меджлис заявил о недопустимости признания полуострова территорией РФ
Апостроф
2025-04-24T16:06:56Z
Гороскоп на 25 апреля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиак
UAToday
2025-04-24T15:33:20Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Россияне атаковали жилую застройку в густозаселенном районе Одессы, детали
Фокус
2025-04-21T23:27:56Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Звонок "из банка" обернется потерей 34 600 гривен: клиентов Приватбанка предупредили
Знай
2025-04-21T20:10:23Z
Тарифы на коммунальные услуги: какие платежки могут увеличиться уже летом
Знай
2025-04-24T15:34:29Z
Доходные и можно смело покупать, но есть нюанс. Что не так с украинскими ОВГЗ
Telegraf
2025-04-24T15:15:47Z
В 2025 году не будут повышать цены на газ
Gazeta UA
2025-04-23T11:21:19Z
Денежная помощь мобилизованным в Харькове: названы суммы и кому принадлежат
Политека
2025-04-22T20:00:28Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Как выбрать компанию для переезда в большой офис?
Gazeta UA
2025-04-24T15:48:00Z
Эта группа влюбленных занимается сексом 10 раз в неделю и имеет самое высокое качество жизни
Comments UA
2025-04-24T15:42:15Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Чтобы не испортился и не появился налет: как правильно хранить разные виды шоколада
Знай
2025-04-24T14:51:37Z
Астон Вилла объявила о реконструкции стадиона
Корреспондент
2025-04-24T14:36:47Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
В центральном матче Серии А Довбику могут дать место в старте
Корреспондент
2025-04-24T16:03:06Z
Мадридский клуб намерен найти звездную замену своей главной звезде
Корреспондент
2025-04-24T15:54:06Z
В этом году Юрген Клопп не будет тренировать ни одну команду
Корреспондент
2025-04-24T15:18:57Z
Эдди Хау снова возглавил клуб после госпитализации
Корреспондент
2025-04-24T15:09:09Z
В России прогремел новый скандал в фигурном катании
Telegraf
2025-04-24T14:57:06Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
"Это ад": Сайты американских магазинов рухнули от наплыва желающих предзаказать Nintendo Switch 2, игроки собираются в очереди
GameMag
2025-04-24T16:01:53Z
Водород из света и отходов: что придумали ученые, чтобы получить в 4 раза больше топлива
Фокус
2025-04-24T15:58:08Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
Есть ли штраф за отсутствие огнетушителя и какой размер в 2025 году
Факти ICTV
2025-04-24T16:04:45Z
Угон авто, новая покупка и шок: мужчина случайно выкупил собственную машину
TSN
2025-04-24T12:34:32Z
"Как там могло оказаться авто?": на затонувшем авианосце времен Второй мировой войны нашли "сюрприз"
Апостроф
2025-04-24T12:21:10Z
Японец купил Ferrari, на которую собирал деньги 10 лет, а тачка сгорела до тла через час
Знай
2025-04-24T08:51:47Z
В Украине водители из-за колес на автомобилях могут «влететь» на кругленькую сумму: о чем речь
Comments UA
2025-04-24T08:12:04Z
ДТП в Европе: что делать украинскому водителю - пошаговая инструкция
Gazeta UA
2025-04-24T00:33:35Z
Формула-1: 18-летний новичок Мерседес впечатляет команду
Корреспондент
2025-04-23T21:03:27Z