MY.UAНовини
Подаруй дитині родину: як відбувається всиновлення в Україні під час війни
Подаруй дитині родину: як відбувається всиновлення в Україні під час війни

Подаруй дитині родину: як відбувається всиновлення в Україні під час війни

Згідно з даними голови Національної соціальної сервісної служби Василя Луцика, внаслідок воєнних дій майже 1 800 дітей стали сиротами. Така кількість вказана станом на лютий 2024 року. Крім того, 685 дітей отримали статус "позбавлені батьківського піклування" через те, що їхні батьки залишилися в окупації. Ще 12 дітей тимчасово позбавлені батьківської опіки, оскільки батьки перебувають у полоні. Найкращою формою влаштування дитини є усиновлення, оскільки так вона відчуватиме себе потрібною та захищеною.

Цифровізація процесів усиновлення

Ще на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну процедура усиновлення була тимчасово призупинена, адже соціальні та державні служби не працювали. Наразі цю процедуру знову відновили, проте не у всіх регіонах.

Процедура усиновлення неможлива на окупованих територіях і там, де ведуться бойові дії. Адже в тих регіонах не працюють відповідні органи, де можна отримати потрібні документи для усиновлення дитини,
– розповідають юристи благодійного фонду "Рідні".

Аби полегшити процес усиновлення під час війни в Україні запровадили кілька нововведень. Зокрема, йдеться про цифровізацію. Тепер подати документи на статус кандидата в усиновлювачі можна через Дію. Також там з’явилась можливість онлайн та офлайн консультацій для охочих стати усиновлювачами.

Окрім того, під час війни в Україні модернізували та запустили вебверсію єдиної інформаційно-аналітичної системи "Діти". На платформі зібрана вся інформація про дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування, а також про потенційних усиновлювачів.

Загалом в Україні усиновити дитину може як подружжя, так і особи, які не перебувають у шлюбі, але за умови, що вони є громадянами України. На період дії воєнного стану усиновлення українських дітей іноземцями не здійснюється. Однак є певні винятки.

Якщо кандидат в усиновлювачі є родичем дитини чи дитина є рідним братом/сестрою раніше усиновленої дитини такою сім’єю, або коли один із подружжя виявив бажання усиновити дитину другого з подружжя. Також усиновити дитину не можуть українці, які проживають у зонах бойових дій або за кордоном.

Як усе відбувається

Все розпочинається з отримання статусу кандидата в усиновлювачі. Для цього треба звернутися з письмовою заявою до служби у справах дітей за місцем свого проживання.

До заяви додається також пакет документів, серед яких і довідка про закінчення відповідних навчань. Детальніший перелік документів можна знайти за посиланням. Також подати документи, як вже зазначалось, можна на порталі Дія.

"Служба у справах дітей протягом 10 робочих днів після отримання заяви перевіряє документи, обстежує житлово-побутові умови, розглядає можливість заявників бути усиновлювачами й готує відповідний висновок. У разі прийняття позитивного рішення, заявника ставлять на облік як кандидата в усиновлювачі", – пояснюють юристи.

Зокрема, під час дії воєнного часу також продовжився строк дії документів кандидатів в усиновлювачі та висновку про можливість бути усиновлювачами. Тепер він дійсний не 12, а 18 місяців.

Пізніше кандидатам надають інформацію про дітей, які можуть бути усиновлені. Після того, як усиновлювач обирає дитину, відбувається знайомство.

Якщо усиновлювач вирішив забрати дитину, служба у справах дітей готує висновок про доцільність усиновлення. Цей висновок разом з доданими до нього документами усиновлювач подає до суду. Після схвального рішення суду дитину передають батькам.

Варто зазначити, що в Україні існують й інші форми сімейного виховання дітей-сиріт чи позбавлених батьківського піклування, окрім усиновлення. Це дитячий будинок сімейного типу, опіка/піклування, патронатна і прийомна сім'ї.

"Це рішення було усвідомленим"

Місяць тому прийомними батьками стали Анастасія (ім'я змінено на прохання героїні) та її чоловік Віктор (ім'я змінено). Подружжя проживає на Львівщині й має 19-річного біологічного сина Андрія (ім’я змінено). Однак пара вирішила подарувати свою батьківську любов ще одній дитині.

Так, у лютому у сім'ю прийняли 13-річного Мирослава (ім'я змінено). Прийняти дитину у родину подружжя хотіло вже кілька років, вирішальну роль зіграла війна.

"Фінальною історією, яка сприяла ухваленню рішення, стала історія про дівчинку, яка перебувала в центрі "Незламні". Вона була єдиною, яка вижила з сім'ї. У неї всі загинули під Бахмутом. Та дитинка була з важкими фізичними травмами, ну і зрозуміло, що з психологічними. Її сім'я зі Львова взяла під опіку, відкрили їй серце, душу, взяли до себе в сім'ю. Ми також вирішили зробити добру справу в цей непростий час", – згадує жінка.

Анастасія зазначає, що рішення прийняти дитину у сім'ю було усвідомленим. Пара спілкувалася щодо цього з різними фахівцями, зокрема, зі священником і юристом. Далі подружжя звернулося в міську раду, у відділ у справах дітей.

Жінка розповідає, що труднощів через війну з оформленням документів не було. Все, навпаки, відбувалося швидко й організовано.

Можна було подати заявку через “Дію”. Однак ми звернулися в міську раду. На той момент ми мали зібраний практично весь пакет документів Треба було ще отримати висновок про стан здоров'я. Крім того, потрібні були довідки про заробітну плату. Також до нас приходили з відділу у справах дітей, обстежували житлові умови,
– розповідає Анастасія.

Після цього пару скерували на навчання, жінка зазначає, що попри чималий досвід батьківства, курси були корисними. Адже діти-сироти чи позбавлені батьківського піклування мають різноманітні травми, потрібно розуміти як з ними спілкуватися.

"Ми з чоловіком розуміли, що дитина буде травмована, зокрема, психологічно. Нас вчили певних методик, у формі гри. Зокрема, як розмовляти з такими дітьми, як знайти до них ключ, як встановити перший контакт. Також розповідали про наші права, юридичні обов'язки, зобов'язання. Це були такі різносторонні курси", – зазначає жінка.

Лише після цього відбувається ознайомлення з анкетами дітей, які потребують сім’ї. Важливо зазначити, що у прийомну сім'ю батьки можуть взяти дитину лише зі свого регіону.

Ми познайомилися з Мирославом на початку січня. Йому зараз 13 років. Дітей такого віку приймають у сім’ю неохоче. Він проживав у центрі БФ "Рідні". Коли ми зустрілися вдруге, у нього був день народження. Ми запросили його у кафе, Коли ми сиділи, він до нас сказав:"ну коли ви мене вже візьмете у свою сім'ю?". Якось так, знаєте, воно дивно було, тому що два рази бачилися, а він прийняв нас і вже готовий був йти до нас в сім'ю,
– пригадує Анастасія.

Мирослав має рідних, однак ніхто не захотів опікуватися ним. Деякий період ним все ж опікувався дідусь, однак життя з ним було не найкращим.

"Зважаючи на його історію – це дитина із важкими психологічними травмами. У нього помер тато, коли йому було три роки. Коли Мирослав вже був в нашій сім'ї, ми дізналися, що в нього померла і мама. Тепер він круглий сирота. Мама була через алкозалежність позбавлена батьківських прав. Деякий час ним опікувався дідусь по татовій лінії. Але ми бачимо з чоловіком, що в нього така важка психологічна травма після проживання з ним. До нього дуже погано ставилися, ми так розуміємо і бачимо, що його залучали до важкої роботи. Дитина дуже низеньким ростом, видно, що погано харчувався", – говорить жінка.

Жінка каже, хлопчик почав називати нових батьків мамою і татом вже за кілька днів, також він називає братом і біологічного сина Анастасії та Віталія. У них гарні стосунки. Андрій допомагає Мирославу у навчанні. Зараз, каже Анастасія, перед нею з чоловіком стоїть завдання – дати цій дитині все.

У нас таке бачення з чоловіком, що ми повинні його навчити норм поведінки, взаємодії з людьми, з його однолітками, щоб він знайшов в собі друзів, бо він насправді дуже замкнутий. Двоє діток з його класу проживають дуже близько біля нас, він з ними подружився і додатково після школи з нами бачиться, гуляє. Вже бачимо такі прояви соціалізації,
– говорить жінка.

Жінка зазначає, що одним з аргументів прийняти дитину у сім'ю було те, що вдалося гарно виховати й закласти правильні цінності своєму біологічному сину.

"Ми розуміємо, що як батьки реалізувалися в ньому, і хотіли б ще це передати й Мирославу. Ми розуміємо, що в нас не вийде так само. Навіть Мирослав мені каже, що він зі мною не все життя. Я це розумію, тому кажу йому, що нам треба по прискореній програмі працювати, щоб я передала йому своє бачення світу, щоб навчила його. Насправді я дуже багато з ним говорю, по декілька годин на день. В нього є агресія, недовіра до людей і несприйняття критики. Він неохоче згадує минуле, каже, що хоче забути те життя. Ми з ним це проговорюємо, я йому пояснюю, що це частина його життя і вона завжди буде з ним", – розповідає Анастасія.

Жінка закликає людей не боятися ділитися своєю любов'ю, адже в час війни вона особливо потрібна, тим паче дітям.

"Якщо ви маєте велике серце, якщо ви відчуваєте і тілом, і душею, що маєте ресурс, що готові поділитися своєю любов'ю ще з кимось, то наважуйтеся. Сумніватися – це нормально, але треба вірити в себе, і тоді все вдасться. Наше сімейне кредо – любов згладжує все. Пам'ятайте, ви можете змінити життя дитини на 180 градусів у кращу сторону",
– наголошує жінка.

У фонді "Рідні" зазначають, яким гарним би не був інституційний заклад, саме виховання в люблячій родині максимально якісно сприяє формуванню особистості та повноцінному розвитку дитини.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Дубайская криптобиржа потеряла $1,5 млрд из-за хакеров из КНДР
Корреспондент
2025-02-24T19:48:59Z
Осторожно: В сети начали появляться спойлерные видео по Assassin's Creed Shadows — игра выйдет лишь через месяц
GameMag
2025-02-24T19:34:29Z
Магнитные бури в последние дни февраля: чего ожидать от солнечной активности
UAToday
2025-02-24T19:27:56Z
Масштабное обновление даст вторую жизнь Baldur's Gate III: 12 новых подклассов вернут фанатов в игру
Знай
2025-02-24T18:51:07Z
Автоматическое сбивание "Шахедов" FPV-дронами: Украина разрабатывает приложение
Апостроф
2025-02-24T17:42:30Z
Стало известно кому понадобился крупнейший в мире центр обработки данных мощностью 3 ГВт
Фокус
2025-02-24T17:36:28Z
Солнечные панели могут подешеветь: найден способ, как это сделать с эффективностью 99%
Фокус
2025-02-24T17:21:57Z
Немецкая MOUZ победила на турнире по Counter-Strike 2 в Румынии
Корреспондент
2025-02-24T16:39:36Z
Hasbro отменила дебютную игру от Skeleton Key, куда перешла экс-директор Dragon Age: The Veilguard
GameMag
2025-02-24T16:36:31Z
Парфюм, который сведет его с ума: какой аромат выбрать для первого свидания
TSN
2025-02-24T17:21:16Z
Сытное блюдо на ужин: рецепт блинов на кефире с луком и шкварками
Фокус
2025-02-24T16:57:52Z
Как избавиться от желтых пятен от пота под мышками: копеечные средства, которые "работают" на всех тканях
TSN
2025-02-24T16:39:31Z
Гороскоп на вторник 25 февраля 2025 года
UAToday
2025-02-24T16:21:04Z
Вареники на минеральной воде: как приготовить правильное тесто
TSN
2025-02-24T16:06:20Z
Секреты фигуры моделей: 5 упражнений для идеального силуэта
Marie Claire
2025-02-24T15:00:51Z
Масленица 2025: что запрещено делать всю неделю
Comments UA
2025-02-24T15:00:02Z
Как приготовить самый вкусный борщ: пошаговый рецепт
Фокус
2025-02-24T14:42:54Z
Сексуальные фантазии: нормально ли это и почему они появляются
Знай
2025-02-24T13:51:48Z
Видно из космоса: в РФ горят склады Брянского порохового завода
Фокус
2025-02-24T19:57:50Z
В Сумах дрон атаковал автомобиль — один погибший, двое пострадавших
Комсомольская правда
2025-02-24T19:36:33Z
Россия ударила по Славянску: погиб гражданский
Корреспондент
2025-02-24T19:36:32Z
Убегал от волков, нашел минное поле и чуть не утонул в болоте: приключения "горе-беглеца" на Ровенщине
TSN
2025-02-24T17:21:52Z
Пограничники спасли уклониста, который бродил среди минных полей и болот
Корреспондент
2025-02-24T16:54:03Z
Россияне ударили по Сумам: что известно о последствиях
TSN
2025-02-24T16:51:23Z
Россияне утопили в Черном море еще один корабль. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-24T16:33:25Z
Бездомные украли у мужчины кредитную карту, купили лотерейный билет и сорвали джекпот
TSN
2025-02-24T16:21:56Z
На Волыни извращенец получил суровое наказание за изнасилование ребенка
Comments UA
2025-02-24T15:30:33Z
"Шахтер" минимальной победой возобновил сезон в УПЛ
ZN UA
2025-02-24T18:27:52Z
"Шахтер" одолел "Левый Берег" в своем первом матче весенней части УПЛ
TSN
2025-02-24T18:03:30Z
АПЛ: расписание и результаты матчей 27-го тура чемпионата Англии по футболу, турнирная таблица
TSN
2025-02-24T17:03:45Z
Чемпион мира по биатлону поддержал Украину в третью годовщину полномасштабного российского вторжения
TSN
2025-02-24T16:18:01Z
"Сухой лист" и два ассиста: Неймар выдал яркий перфоманс в Бразилии
TSN
2025-02-24T16:06:46Z
Оксана Баюл заявила, что живет в США с недействительным украинским паспортом
Комсомольская правда
2025-02-24T14:51:52Z
Знаменитый немецкий футболист вошел в руководство партии Эрдогана в Турции
ZN UA
2025-02-24T14:49:24Z
"Мой свет": Усик с женой трогательно поздравили старшую дочь с 15-летием
Фокус
2025-02-24T14:09:01Z
Джошуа признался, верит ли он в завершение карьеры Фьюри
Корреспондент
2025-02-24T13:12:19Z
Украинской писательнице пришлось прятаться от российских обстрелов на дне бассейна
Апостроф
2025-02-24T19:36:06Z
Таро гороскоп на завтра: кому сильно повезет
Comments UA
2025-02-24T18:30:06Z
"Спасибо, что оставили живыми", - на Курщине взяты в плен 11 российских военных
Новости Украины
2025-02-24T18:21:03Z
На фронте погиб украинский актер Алексей Самойленко
Корреспондент
2025-02-24T16:51:54Z
Гороскоп на 25 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-24T16:27:53Z
Война в цифрах: ошеломляющие потери Украины с 2022 года
Comments UA
2025-02-24T16:15:50Z
Враг ударил по Славянску: погиб гражданский
Корреспондент
2025-02-24T16:07:30Z
Враг ведет штурмы на 11 направлениях - Генштаб
Корреспондент
2025-02-24T15:54:04Z
Россияне нанесли удар по Сумщине: есть жертва и потерпевшие
Корреспондент
2025-02-24T15:36:17Z
Три года, как Деми Мур отменила старение. Смотрим на самые яркие выходы звезды
Marie Claire
2025-02-24T16:30:40Z
"Мы сильные, правда за нами": Вакарчук показал пост, которому ровно 3 года/Лидер группы "Океан Эльзы" опубликовал призыв к украинцам, написанный в первый день войны
Апостроф
2025-02-24T16:18:15Z
Внезапно: Бьянка Цензори удивила новым нарядом на публике
Фокус
2025-02-24T15:57:41Z
Кожа и кости: звезды напугали фанатов своей худобой на ковровой дорожке SAG Awards
Фокус
2025-02-24T15:15:34Z
Здесь дают деньги на кино: гранты и международная поддержка украинских фильмов
TSN
2025-02-24T15:03:37Z
В киевском ночном клубе Fifty объяснили российские песни на вечеринке
Комсомольская правда
2025-02-24T15:01:38Z
Финалисты нацотбора MOLODI раскрыли имя известного певца, который покинул группу: "Было обидно"
TSN
2025-02-24T14:51:33Z
Три образа в цвете пудровой розы с SAG Awards как модное заявление: драмы больше нет
Marie Claire
2025-02-24T14:33:53Z
Российский комик Галустян попал под санкции ЕС
Корреспондент
2025-02-24T14:15:10Z
Украинским военным вернули 7 млн ​​грн прекращенных выплат
Корреспондент
2025-02-24T19:36:37Z
Адвокат заявил, что ТЦК начнут удалять уклонистов из баз розыска
Знай
2025-02-24T19:30:28Z
В Украине появилась уникальная монета к годовщине вторжения: кто там изображен
Comments UA
2025-02-24T19:03:29Z
Украина без помощи США: что изменится на фронте
Comments UA
2025-02-24T18:51:17Z
Одновременно отслеживает до 20 целей: Ирландия передаст Украине радары Giraffe Mark IV
Фокус
2025-02-24T18:27:31Z
Канадские бронемашины будут производить в Украине
Корреспондент
2025-02-24T18:00:59Z
"Может быть и 500, и тысяча": Олег Жданов назвал сценарии обстрелов на четвертом году войны
TSN
2025-02-24T17:36:09Z
Боевые должности и миллион гривен: молодежи рассказали все о контракте 18-24
Знай
2025-02-24T17:12:34Z
Через три года полномасштабной войны: чем живет Чернобыльская зона
Комсомольская правда
2025-02-24T17:04:00Z
Убивает не сразу, но точно: как алкоголь повышает риск рака
Знай
2025-02-24T19:51:54Z
Не кофе и не чай: какие три напитка помогут быстро похудеть
TSN
2025-02-24T16:06:17Z
Прыщи, синяки и лишние волосы: как ухаживать за кожей лица в период менопаузы
Знай
2025-02-24T15:51:10Z
Гималайская vs морская: какая соль самая лучшая
UAToday
2025-02-24T15:06:48Z
Ученые нашли "формулу успеха": какие качества характера помогают разбогатеть
TSN
2025-02-24T14:21:27Z
Как правильно ходить, чтобы быстрее похудеть: ученые дали неожиданный ответ
UAToday
2025-02-24T13:03:26Z
Магнитная буря 25 февраля: как украинцам сохранить здоровье, советы врачей
Политека
2025-02-24T11:34:23Z
Бросьте три кусочка в чайник – и накипь исчезнет, как будто и не было: полезные советы
TSN
2025-02-24T10:24:04Z
Можно ли спать всего 4 часа в сутки: ученые дали неожиданный ответ
UAToday
2025-02-24T10:00:54Z
Дания с партнерами инвестировала $650 млн в производство украинской артиллерии
Корреспондент
2025-02-24T19:36:54Z
Nintendo Switch 2 может выйти в июне 2025 года
GameMag
2025-02-24T19:34:47Z
"Ощадбанк" предупредил об изменении тарифов: что ждет клиентов
Знай
2025-02-24T18:30:07Z
Субсидия или льгота? Ошибка, которая может стоить вам денег
Знай
2025-02-24T18:12:51Z
Соглашение о полезных ископаемых на сотни миллиардов долларов: Axios сообщил дату возможного подписания
Апостроф
2025-02-24T17:54:44Z
Литва начала разбирать ЛЭП в Россию. Часть оборудования передадут Украине – фото
Лига
2025-02-24T17:21:59Z
Еврокомиссия поможет Украине в финансировании закупок газа
Апостроф
2025-02-24T17:21:29Z
Годовой бюджет регионов за один квадратный километр: сколько РФ тратит на оккупацию Украины
Фокус
2025-02-24T17:06:07Z
Укрэнерго введет ограничение электроэнергии 25 февраля: кому ждать отключений
Хвиля
2025-02-24T17:00:43Z
Мощный внедорожник от Great Wall станет дешевой альтернативой Mercedes-AMG G63
Фокус
2025-02-24T14:30:36Z
Кардинальные изменения: новый Citroen C5 Aircross показали до премьеры
Фокус
2025-02-24T11:06:02Z
Для серьезного бездорожья: кроссовер Lamborghini Urus получил внедорожную версию
Фокус
2025-02-24T09:21:43Z
Неожиданный лайфхак для водителей: какой овощ спасет лобовое стекло вашего авто от льда
Знай
2025-02-24T05:51:28Z
Китай подложил России неожиданную "свинью": о чем идет речь
Comments UA
2025-02-23T14:12:13Z
В интернете показали раритетные и малоизвестные прототипы "Таврии"
Фокус
2025-02-23T13:51:45Z
Летающий электромобиль уже реальность: стартап с украинскими корнями показал впечатляющее видео
Знай
2025-02-23T12:51:08Z
Без окон, без дверей: в Киеве засветился редкий трехколесный спорткар из США
Фокус
2025-02-23T12:21:18Z
Вибрация руля - тревожный сигнал, который может стоить вам целое состояние: что это значит для водителя
Знай
2025-02-23T10:51:10Z
Кадыров начал жаловаться: кого из его родных коснулись новые санкции
Comments UA
2025-02-24T19:57:51Z
США закрывают военную базу, встроенную в логистику поставок оружия в Украину, - СМИ
Новости Украины
2025-02-24T19:54:28Z
Трамп говорит, что ведет "очень хорошие" переговоры с Путиным о крупных экономических сделках
Европейская правда
2025-02-24T19:54:00Z
Путин согласится на миротворцев в Украине как часть соглашения – Трамп
TSN
2025-02-24T19:51:25Z
РФ усиливает контроль: в захваченные регионы прибыли новые кураторы из ФСБ
Comments UA
2025-02-24T19:48:48Z
Зеленский заявил, что провел "хороший" разговор с Трампом на заседании G7
Европейская правда
2025-02-24T19:36:59Z
Противоречит законам: Макрон объяснил, можно ли забрать замороженные активы РФ
Фокус
2025-02-24T19:36:44Z
Трамп говорит, что посетит Москву после урегулирования войны, но не на 9 мая
Лига
2025-02-24T19:36:43Z
Фон дер Ляен рассказала, при каких условиях могут снять санкции с России
TSN
2025-02-24T19:36:23Z