MY.UAНовини
"Вісь зла" – на кордоні Антарктиди. Як Китай, Іран та Росія захоплюють Південний океан
"Вісь зла" – на кордоні Антарктиди. Як Китай, Іран та Росія захоплюють Південний океан

"Вісь зла" – на кордоні Антарктиди. Як Китай, Іран та Росія захоплюють Південний океан

Хоч як це дивно, але Китай бореться вже й за Атлантику, і що ще дивніше — там уже з'явився Іран. Колишній морський офіцер Том Шарп у колонці для The Telegraph попереджає: якщо проникнення "вісі зла" в Південний океан не зупинити, наслідки для Заходу можуть бути дуже неприємними

Договори — штука мінлива: політичні умови, які призводять до їх створення, рідко довговічні. Один із найуспішніших договорів сучасності, Договір про Антарктику, починає давати тріщину. Підписаний 1 грудня 1959 року і набувший чинності 23 червня 1961 року, він мав підписи 12 країн. Метою проєкту є забезпечення того, щоб Антарктида залишалася природним заповідником, присвяченим миру і науці. Але світ змінюється, і нині Китай, зокрема, схоже, має інший порядок денний.

Є три причини, через які цей договір так добре зберігся і розширився до 54 членів (з яких 29 мають право голосу). По-перше, тому що він написаний зрозуміло, але водночас розумно. По-друге, очевидно, що збереження цілісності та чистоти найхолоднішого, найвисокогірнішого, найпосушливішого та найменш населеного континенту у світі є бажаним. Але дипломатія та альтруїзм тут мали сильнішого партнера. Третя причина, через яку договір залишився чинним, полягає в тому, що дістатися Антарктиди і що-небудь там зробити дуже складно.

Єдиний криголам Королівського флоту Protector базується на Фолклендських островах, які самі собою навряд чи є жвавим міжнародним центром. Звідти вам треба проплисти ще 1000 миль найбурхливішими водами на землі: самими "Шаленими п'ятдесятими". Величезні океанічні хвилі безупинно циркулюють навколо планети за годинниковою стрілкою, а потім доводять їх до божевілля через звуження й обміління протоки Дрейка — розриву між мисом Горн і Антарктичним півостровом. Коли ви відправляєте туди свій корабель, їжа, сон і пересування по кораблю стають проблематичними, часто на кілька днів.

Ви можете скоротити перехід приблизно до 600 миль від Ушуайї або Пунта-Аренас або подовжити його від Крайстчерча, Хобарта або Кейптауна, але фундаментальна проблема не зникне: ви перебуваєте в екстремальних умовах з обмеженою можливістю допомоги, якщо щось піде не так. Звичайно, кораблі всіх розмірів працювали, плавали і ловили рибу там протягом століть, тож це можливо, але це не для людей зі слабкими нервами, і мають бути вагомі економічні причини, щоб виправдати ризик. Старі кліпери, які використовували люті західні вітри крайнього півдня для швидкого перевезення вантажів, здебільшого залишалися в трохи цивілізованіших "ревучих сорокових": вони занурювалися в п'ятдесяті роки тільки для того, щоб пройти протоку Дрейка.

Щойно ви подолаєте жахливі високі південні широти — або навіть коли ви почнете їх долати — лід почне ставати проблемою, спочатку дрейфуючий лід, а потім антарктичні шельфи. Криголами — не єдиний варіант, коли справа доходить до стійких операцій там, але вони становлять значну їхню частину. Берегова охорона США та Королівський флот мають лише три застарілі корпуси, а якщо врахувати й дослідницький корабель "Сер Девід Аттенборо", то чотири.

Політ в Антарктиду можливий уже кілька десятиліть, але він вимагає особливих навичок, спеціального обладнання та спеціальних допоміжних послуг.

Так, Договір про Антарктику вижив і розширився почасти завдяки його мудрості, а почасти тому, що кинути йому виклик на практиці важко. Однак, працюючи там, завжди було відчуття, що щойно величезні ресурси Антарктиди стануть економічно виправданими, ситуація зміниться. Можливо, зараз ми спостерігаємо початок цього.

Призів за вгадування того, хто очолить атаку, не передбачено. Китай лише нещодавно побудував свою п'яту базу в Антарктиді "для наукових цілей", не надавши екологічної експертизи, необхідної договором. База була побудована за три місяці. США, як і раніше, мають найбільшу присутність на континенті, але Китай зростає швидше за всіх. Американські, британські або південнокорейські бази не використовуються у військових цілях, для шпигунства або прослуховування. Я знаю це, тому що був у них.

Наразі єдиним ресурсом, який можна використовувати в Антарктиці, є морське життя. Коли-небудь на суші почнуть видобувати корисні копалини і паливо, але зараз довкілля занадто вороже, щоб іти туди за ними. Але морське життя вже давно придатне для експлуатації: більша частина великомасштабного промислового китобійного промислу 20-го століття відбувалася в Антарктиці.

Межі величезного Південного океану

Сьогодні, відповідно до своїх глобальних принципів відправлення риболовецьких флотів усюди, Китай має флот "супертраулерів" у водах Антарктики, які видобувають величезні кількості криля та іншої риби, знаючи, що регулювання практично неможливе, і заявляючи про "дослідження". У 2019 році Китай спробував захопити контроль над Куполом Аргуса, найвищою точкою Антарктиди і, можливо, найхолоднішим місцем на Землі — між горами і льодовиковим покривом на їхній вершині поверхня розташована на висоті понад 13 000 футів. Це було заблоковано, але на який термін?

Росія також розширює свою присутність на континенті і займається рибальством, оскільки задіяні судна затемнюються або підробляють своє місцезнаходження в різних системах стеження. Люди, які ловлять рибу легально, цього не роблять.

Іран, що не входить до 54 країн, які підписали договір, і не входить до 29 країн із правом голосу, але ніколи не пасе задніх, коли з'являється можливість заподіяти шкоду, оголосив минулої осені про свій намір побудувати базу в Антарктиці — і заявляючи про "права власності".

Перше запитання: "Чи має це значення?"

Я б сказав, що так, і не тільки через необхідність збереження довкілля, а й через те, що дозвіл цієї діяльності ще більше стимулює. Незалежно від Договору, присутність і діяльність цілком можуть одного разу перетворитися на "права власності".

Більш відомими прикладами цього є недотримання міжнародного права та швидке нарощування цивільних/військових об'єктів подвійного призначення в Південно-Китайському морі та Арктиці. Ще одним є загальне втручання в енергетичну та комунікаційну інфраструктуру, а також активне блокування вузьких місць у Чорному та Червоному морях.

Все це відбувалося протягом багатьох років, але останнім часом темпи прискорилися, тому що ми не змогли ні стримати це, ні діяти. Інакше кажучи, це важливо, тому що є частиною загальної моделі поведінки, яка призначена для того, щоб виснажити наші ресурси в короткостроковій перспективі та забезпечити їм стратегічну економічну вигоду в довгостроковій перспективі, і тільки раннє та рішуче ухвалення рішень зупинить це.

Питання друге. Чи має все це достатнє значення для того, щоб країни інвестували в регулювання?

Це потребуватиме послідовної стратегії, підкріпленої збільшенням кількості людей, інспекторів, кораблів і механізмів для забезпечення дотримання договору. Якщо політичні та фінансові обмеження ускладнюють досягнення консенсусу в Україні, Газі, Арктиці та Китайському морі, які шанси подолати ці перешкоди у віддаленій, недоступній Антарктиці?

У нас залишилися невеликі групи рішучих політиків, дипломатів, впливових осіб, науковців і моряків, які роблять усе можливе, щоб допомогти та інформувати. Здається, що тепер більші групи людей неминуче прагнуть зруйнувати, розтягнути і використати слабкі сторони договору, і це тільки прискорюватиметься за відсутності значущих стримувальних факторів.

М'яка сила діє тільки до певного моменту: врешті-решт вам доведеться щось зробити, інакше позицію буде втрачено.

Автор висловлює особисту думку, яка може не збігатися з позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.

Джерело

Важливо Війна в Україні та Ізраїлі — не остання. Які ще конфлікти розв'яже нова "вісь зла"
Теги за темою
Росія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Зеленський відвідав Покровськ
УкраинФорм
2024-11-18T14:40:25Z
У Києві викрили п'ятьох перекупників залізничних квитків
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:08Z
До Одеси повертається світло
TSN
2024-11-18T14:39:25Z
Росіяни атакували цивільну інфраструктуру Одеси, є загиблі й поранені
УкраинФорм
2024-11-18T14:39:07Z
У Криму понад 10 000 жителів залишилися без світла через аварії - ЗМІ
УкраинФорм
2024-11-18T14:34:43Z
Зеленський побував на будівництві фортифікацій у Донецькій області
УкраинФорм
2024-11-18T14:29:06Z
В Одесі енергетики заживили критичну інфраструктуру на півдні міста
УкраинФорм
2024-11-18T14:25:39Z
Через російські обстріли без електрики залишаються ще близько 220 тисяч абонентів - Шмигаль
УкраинФорм
2024-11-18T14:19:17Z
Нові графіки відключень світла: без сірих зон, але із запізненнями
Комсомольская правда
2024-11-18T14:16:39Z
Надя Дорофєєва приголомшила сумою, яку витратить на своє шоу у Палаці Спорту
TSN
2024-11-18T14:40:42Z
Хливнюк відмовився від премії Магнітського
УкраинФорм
2024-11-18T14:40:38Z
Лідер O.Torvald Галич приголомшив річним заробіток і зізнався, що йому приносить дохід під час війни
TSN
2024-11-18T14:39:36Z
Алла Пугачова прокоментувала життя 53-річної доньки Орбакайте за кордоном
TSN
2024-11-18T14:39:03Z
Шарф – модний аксесуар на холодну пору: як його стильно носити
24tv
2024-11-18T14:24:40Z
Лідер гурту O.Torvald розповів, як пережив клінічну смерть
Фокус
2024-11-18T14:21:43Z
Ребел Вілсон вийшла на публіку у відвертій смарагдовій сукні
Фокус
2024-11-18T14:15:24Z
Все, як ти любиш, – чоловік Руслани Писанки показав, який вигляд має могила покійної акторки
24tv
2024-11-18T14:01:04Z
На Одещині та в Миколаєві провели «плейбек-вікенди»
УкраинФорм
2024-11-18T13:55:22Z
Який вплив матиме застосування далекобійних ракет по території Росії на перебіг війни – експерт відповів
TSN
2024-11-18T14:40:53Z
Дозвіл Києву бити по території Росії: штаб Трампа зробив заяву
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T14:40:38Z
Застосування далекобійних ракет по Росії може посилити переговорні позиції України – експерт
TSN
2024-11-18T14:40:25Z
Ракетна атака по Одесі: прокуратура показала наслідки обстрілу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T14:40:22Z
У Білому домі виступили з коментарем щодо дозволу Україні бити ATACMS по РФ
Европейская правда
2024-11-18T14:40:10Z
Newsweek: Трамп підтримав план використання військових у рамках надзвичайного стану для масової депортації
Хвиля
2024-11-18T14:39:41Z
ЗМІ написали про дозвіл Байдена на удари, а потім видалили: в ОПУ відповіли, що відбувається
24tv
2024-11-18T14:39:36Z
В Росії почали лякати застосуванням новітньої зброї у разі далекобійних ударів України
TSN
2024-11-18T14:39:24Z
Європейські союзники спонукають Зеленського до переговорів з Путіним – Bloomberg
TSN
2024-11-18T14:39:21Z
Як покращити родючість ґрунту: розсипте цей порошок восени та високі врожаї забезпечені
TSN
2024-11-18T14:40:03Z
"Хочу бути мамою": все що треба знати про материнство – на новому YouTube-каналі
24tv
2024-11-18T14:05:37Z
Солодка пастка: які небезпеки приховує надмірне споживання цукру
24tv
2024-11-18T13:36:40Z
6 напоїв, що допоможуть вам миттєво заснути: спробуйте їх ввечері
24tv
2024-11-18T12:45:41Z
Хірурги ампутували чоловіку не ту ногу – фото
TSN
2024-11-18T12:39:40Z
Як зберігати волоські горіхи, щоб вони залишалися смачними та свіжими до 18 місяців
TSN
2024-11-18T12:39:17Z
Яка користь дерунів для здоров'я: ви будете здивовані
TSN
2024-11-18T10:36:04Z
Короткозорість у дітей зростає — ось як захистити зір
Portaltele
2024-11-18T10:05:34Z
Чому дієти та марафони не допомагають схуднути
24tv
2024-11-18T09:39:47Z
Вперше за півтора місяця: в Україні здешевшали огірки
TSN
2024-11-18T14:40:47Z
У Литві почали розслідування щодо найбільшого маркетплейсу через товари з символікою СРСР
Европейская правда
2024-11-18T14:40:11Z
У Росії продають рекордну кількість алкоголю: найбільше купують горілку та вино
24tv
2024-11-18T14:39:45Z
Шмигаль розповів про ліквідацію наслідків атаки на українську енергетику
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T14:39:36Z
Вступаючи до ЄС, Україна має дбати передусім про свої інтереси – Метінвест
TSN
2024-11-18T14:39:09Z
Аграрії у зонах бойових дій отримають фінансову підтримку від держави
360ua.news
2024-11-18T14:33:51Z
У США закрилась компанія, яка розробляла надзвуковий пасажирський літак
InternetUA
2024-11-18T14:31:49Z
Змінено електронні процедури контролю товарів на митниці
AgroPortal
2024-11-18T14:30:35Z
В Україні "впала" ціна на популярні продукти: що подешевшало найбільше
GlavRed
2024-11-18T14:25:42Z
33-річна мама 9 дітей прагне мати по дитині кожного знаку зодіаку, щоб не "марнувати" гени чоловіка
TSN
2024-11-18T14:39:58Z
У ГУР розповіли, скільки ракет Х-101 Росія може виробляти щомісяця
24tv
2024-11-18T14:39:44Z
У Хмельницькому побудували унікальне укриття: який вигляд воно має
TSN
2024-11-18T14:39:28Z
Наповнення реєстру «Оберіг» зросло з 30% до 98% - Черногоренко
УкраинФорм
2024-11-18T14:36:24Z
Киньте собі мовний виклик: далеко на всі знають відповідники цих популярних слів
24tv
2024-11-18T14:30:17Z
Велика Британія випробувала нову крилату ракету SPEAR для винищувачів F-35: що вона може
InternetUA
2024-11-18T14:29:19Z
Трансформація "Резерв+": щоб стати на облік, не доведеться йти в ТЦК - Міноборони
GlavRed
2024-11-18T14:27:18Z
Щотижня волонтер з Харківщини возить хліб на Донеччину
AgroNews
2024-11-18T14:22:29Z
Навчання за кошт держави: що зміниться для студентів після ухвалення нового закону
Знай
2024-11-18T14:12:54Z
Шість знаків, які посилає наш ангел-охоронець, щоб захистити від лиха і попередити про небезпеку
TSN
2024-11-18T14:40:04Z
Як приготувати найніжніші та найсоковитіші відбивні: допоможе цей секретний інгредієнт
TSN
2024-11-18T14:39:51Z
Як садити виноград восени: правила та рекомендації
TSN
2024-11-18T14:39:16Z
Найстаріша сім'я в світі все життя їла одну страву: що це було
TSN
2024-11-18T14:39:00Z
Рецепт панкейків із карамеллю від Міши Кацуріна: чудова ідея для сніданку
Политека
2024-11-18T14:31:22Z
Що можна подарувати на 2025 рік: як обрати найкращий подарунок
GlavRed
2024-11-18T14:25:37Z
Неприємний запах з холодильника зникне назавжди: 4 дієві способи з миттєвим результатом
GlavRed
2024-11-18T14:25:32Z
"Олів'є" і поруч не стояло: новий рецепт шикарного салату "Віночок" на Новий рік
GlavRed
2024-11-18T13:54:05Z
Як приготувати бельгійські вафлі: зірка "Мастер Шеф" дала простий рецепт
Политека
2024-11-18T13:31:40Z
Збірна України з тенісу здобула перемогу над Австрією та повернулася до еліти Кубка Біллі Джин Кінг
TSN
2024-11-18T14:40:45Z
Гравець АПЛ отримав тривалий бан через расистський жарт про свого одноклубника: що трапилося
TSN
2024-11-18T14:39:27Z
Футболіст "Тоттенгема" отримав дискваліфікацію за расистський жарт на адресу одноклубника
ZN UA
2024-11-18T14:26:48Z
Росія знищила спортивну школу з академічного веслування у Ладижині: моторошні фото
24tv
2024-11-18T14:15:49Z
Футболіст збірної України опинився у шорт-листі іменитого клубу АПЛ: що відомо
24tv
2024-11-18T13:54:21Z
Ван Персі: Я навіть не сподіваюся працювати в Арсеналі
Football.ua
2024-11-18T13:49:37Z
"Вже немає сил": Харлан відреагувала на російський обстріл Одеси
24tv
2024-11-18T13:30:48Z
Мудрик в п'ятірці найшвидших гравців АПЛ
Football.ua
2024-11-18T13:13:50Z
Олександр Овчаренко став першою «ракеткою» України
УкраинФорм
2024-11-18T13:13:17Z
На Полтавщині вантажний поїзд розчавив чоловіка, який опинився на рейках
TSN
2024-11-18T14:40:46Z
У Києві уламки ракети "Циркон" впали на багатоповерхівку: місцеві жителі розповіли про "диво"
TSN
2024-11-18T14:39:42Z
На Київщині впав баштовий кран: що відомо про наслідки
TSN
2024-11-18T14:39:15Z
Знешкоджено діяльність міжрегіональної мережі нарколабораторій, затримано вісьмох членів озброєного злочинного угруповання
Украина Криминальная
2024-11-18T14:36:04Z
Кількість постраждалих унаслідок обстрілу Одеси зросла до 43, десятеро загиблих
УкраинФорм
2024-11-18T14:31:24Z
Біля Києва упав баштовий кран, є загиблий
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T14:24:17Z
У Чехії затримали закарпатського рекетира, який намагався втекти від українського правосуддя
Украина Криминальная
2024-11-18T14:21:51Z
У Дніпрі СБУ затримала злочинну групу, яка займалася рекетом: її очолював депутат
TSN
2024-11-18T14:13:47Z
Українець розповідав у Telegram про місця дислокації ЗСУ
InternetUA
2024-11-18T13:54:43Z
Найдавніше у світі кошеня шаблезубого тигра знайшли у вічній мерзлоті зі збереженим хутром – фото
TSN
2024-11-18T14:40:52Z
Від геніальності до провалу. 7 гаджетів Apple, які розчарували нас найбільше
InternetUA
2024-11-18T14:16:24Z
Новий старт-годинник Garmin Instinct 3 підтримуватиме сонячну зарядку
ITC
2024-11-18T14:11:50Z
Вчені вперше розкрили форму корони чорної діри
Portaltele
2024-11-18T14:11:42Z
Oppo випустила колекційний смартфон Reno 12F для фанатів Гаррі Поттера — з чарівною паличкою і сничем
ITC
2024-11-18T14:04:36Z
Названо п'ять гаджетів, які Apple покаже навесні 2025 року
InternetUA
2024-11-18T14:04:09Z
Відключення світла: як покращити мобільний зв’язок
ZN UA
2024-11-18T13:47:07Z
Секрети нічного життя: 5 тварин, які поводяться незвично при світлі Місяця
Фокус
2024-11-18T13:36:01Z
Ілон Маск змінив алгоритми X для самопіару та просування республіканців – дослідження
ITC
2024-11-18T13:19:24Z
Caterpillar представляє потужні колісні навантажувачі з напівавтономним керуванням
AutoCentre
2024-11-18T14:11:40Z
У Київ привезли найшвидший універсал у світі
Топ Жир
2024-11-18T13:57:02Z
Електробуси Mercedes-Benz отримають запас ходу до 700 км
AutoCentre
2024-11-18T13:13:58Z
У Китаї презентували преміальний електрокросовер для Європи із запасом ходу 730 км
Фокус
2024-11-18T13:12:26Z
Зимові шини Michelin: у чому перевага Alpin 7 перед Alpin 6
AutoCentre
2024-11-18T12:43:03Z
Вже зовсім скоро знадобиться: блогер розповів, як швидко очистити лід з лобового скла автомобіля
TSN
2024-11-18T12:39:14Z
Срібна куля: представлено найшвидший 1000-сильний Mercedes S-Class
Фокус
2024-11-18T12:13:29Z
Стали відомі фіналісти конкурсу “Автомобіль року” у Європі
AutoCentre
2024-11-18T12:08:01Z
Отримає технологію нового гібрида: з’явилися нові подробиці Mercedes-Benz CLA
AutoGeek
2024-11-18T12:01:13Z