MY.UAНовини
Кролики — це не тільки цінне хутро. Як на Полтавщині відроджують поголів’я диких тварин і птахів
Кролики — це не тільки цінне хутро. Як на Полтавщині відроджують поголів’я диких тварин і птахів

Кролики — це не тільки цінне хутро. Як на Полтавщині відроджують поголів’я диких тварин і птахів

До знищення дикої живності причетні браконьєри, палії сухої трави та меліоратори, а відновлюють — одиниці ентузіастів

Ось уже десяток років цей міжрайонний мисливствознавець з Лубен на Полтавщині розводить і випускає в дику природу зайців-русаків, диких європейських кролів, диких качок і мисливських фазанів, тим самим зберігаючи поголів’я птахів і тварин, що зникають. Про те, що найбільше впливає на їхнє зникнення, чому в області розводять диких кролів, з якими ведуть боротьбу в Австралії, завдяки чому виживають фазани у вольєрах і скільки їх щороку поповнюють мисливські угіддя, "Телеграф" розпитував у Володимира Племи.

Коли дичині спокійно?

— Років через три-чотири, якщо війна закінчиться й дозволять полювання, простим мисливцям буде радість, — сподівається пан Володимир. — Популяція оленів, ланей, косуль, диких кабанів на Полтавщині не потребує відновлення. До початку широкомасштабного вторгнення на їхній відстріл видавали ліцензії. Звісно, вони коштували великих грошей, їх могли купити тільки заможні люди. А от пересічні мисливці вдовольнялися переважно полюванням на пернату дичину та хутрового звіра, які дуже швидко зникають. Якщо порівнювати з 1970—1990-ми, то це просто катастрофічні втрати.

Раніше Володимир Плема працював в Українському товаристві мисливців і рибалок, тому добре знає ситуацію з дичиною в угіддях. Тоді й народилася в нього думка про те, щоб її штучно поповнити. У лісгоспі його ідею підтримали.

На жаль, до знищення дикої живності причетні браконьєри, любителі спалювати суху траву, меліоратори… А от відновлюють одиниці ентузіастів.

— Ніхто не хоче в лайні гребтися, — пояснює чоловік. – Робота без вихідних, свят, повноцінної відпустки. Сам кошу траву, сам годую і пою своїх підопічних, вичищаю після них… Але ж мене ніхто не змушує цим займатися. Вважаю це своєю місією в житті. Якби не любив тварин, то, певно, не брався б за справу.

Як "чорнобилець" Володимир має право на подовжену відпустку, хоча більш як 10 днів ніколи ще не відпочивав. У цей час його підміняють майстри лісового господарства. Але це, каже, неправильно, бо ніхто, окрім нього, не знає тонкощів роботи й не має належної відповідальності. Для спокою ж диких тварин і птахів, їхнього харчування та розмноження краще, коли за ними доглядає одна людина.

Працює Володимир Плема в Приміському лісництві філії "Миргородське лісове господарство" держпідприємства "Ліси України" й займається експериментальним розведенням двох видів тварин і двох видів птахів. Йому для експериментів дали близько двох гектарів землі. Тут у вольєрах з напіввільним утриманням народжуються і живуть представники дикої фауни.

Зібрати яйця до купи

Чи не повертаються вони до вас після того, як ви їх випускаєте в природу? — цікавлюсь.

— Ось наша качка, наприклад (її легко було впізнати за кільцем), повернулася із диким селезнем, якого зустріла у природному середовищі. Тепер ця пара — маточне поголів’я, — усміхається він.

Загалом у вольєрному господарстві, яким завідує Володимир Плема, п’ятдесят пар диких качок, які за рік виводять кілька сотень голів молодняку. Качки, на яких так люблять полювати мисливці, найбільше постраждали від зневоднення річок і висушених боліт. На водно-болотних угіддях вони гніздяться, бо це їхня харчова база. А нема їжі — переміщаються в інші місця.

У вольєрному господарстві 50 пар диких качок

— Хоч це й затратно, але ми не випускаємо малих пташенят у дику фауну, — розповідає Володимир Плема. — Бо вони одразу ж можуть стати здобиччю яструбів чи інших хижих птахів. Відгодовуємо до того часу, коли вже можуть паруватися. Це продуктивніше, адже в такому віці збережені птахи дадуть більше виводків. Окрім того, навесні випускаємо й маточне поголів’я, а його замінюємо молодняком.

Випуск диких качок у природне середовище
Буває, що качка повертається до вольєру разом з диким селезнем, якого зустріла у природному середовищі

Найважче, каже Володимир Плема, виростити фазана. Він найуразливіший до хвороб і вимагає до себе найбільшої уваги. У дикій фауні його практично не залишилось — до цього значною мірою доклали рук браконьєри, полюючи за цінним м’ясом. Та й виводки у природних умовах дрібні: самка висиджує навесні 7–14 яєць. У вольєрі ж яйця збирають і закладають в інкубатор, виходячи з його потужності. Щороку з Приміського лісництва в дику природу випускають по 200 цих красивих пташок. Так триває вже п’ятий рік поспіль — за розведення фазанів Плема взявся найпізніше.

— На фазана мисливського в Україні досі не існувало й не існує ліміту на відстріл, — пояснює Володимир Володимирович. — Оскільки нема необхідної щільності особин на гектар мисливських угідь (у нас вони сягають 18 тисяч гектарів). Для хорошого розселення треба голів 500 на тисячу гектарів. Але те, що фазани добре приживаються на Полтавщині, це очевидно. Живуть на узліссі, де є відкриті водойми, чагарники, висока трава, в якій ховають свої кубла. Ми чуємо їхні крики, бачимо сліди.

Фазани добре приживаються на Полтавщині

Чому зайцям краще у вольєрах

Зменшення популяції зайців сірих, або русаків, почалося після посиленого застосування гербіцидів на полях.

— Молодняк, який потрапляє в зону обробки отрутохімікатів, гине одразу, а маточне поголів’я втрачає після цього репродуктивну можливість або ж народжує кволе потомство, яке не виживає, — констатує Володимир Плема.

"Про зайченят треба дбати так, нібито це твої діти", - каже Володимир Плема

На жаль, неконтрольована кількість хижаків також негативно позначається на популяції. Окрім того, ніхто не скасував притаманні зайцям хвороби. Дощове літо — це вирок для довговухих. Вологість сприяє розвитку у них кокцидіозу, при якому гельмінти буквально роз’їдають кишки тварин.

Зайці вільно почуваються у вольєрі

Вольєрне господарство під Лубнами має півтора десятка пар маточного поголів’я зайців. Кожна така пара за рік дає три-чотири приплоди, хоча в природі — два-три.

— Вирощувати зайця набагато складніше, аніж кролика, — каже мій співрозмовник. — При вольєрному утриманні вони дуже вразливі до хвороб. Мало кому вдається створити належні умови, щоб запобігти загибелі зайченят. Запорука успіху не лише в щепленні, правильному раціоні, санітарних умовах. Про зайченят треба дбати так, нібито це твої діти. Наділяти їх постійною увагою та любов’ю. Оберігати від стресу. Миттєво реагувати, якщо виникають перші ознаки хвороби.

Протягом теплого сезону з вольєра у відтворені ділянки, де заборонене полювання, випускають близько 50 голів молодняку у віці 75—80 днів.

— Ще одна проблема, яка заважає зайцям, — жалісливі люди, — продовжує пан Володимир. — Помічаючи десь зайченя, вони думають, що воно загубилося, й намагаються його врятувати: відловлюють, несуть додому, а тоді шукають, де його прилаштувати. Ми, звісно, приймаємо тварин. І з Києва нам привозили, і з Черкас. Але зайченят краще не чіпати. Природа, а не людське помешкання — їхнє середовище.

Що для австралійців лихо для українців проблема

Та найбільше запитань до Володимира Племи у мене було з приводу розведення диких європейських кроликів. Адже в Австралії ці тварини завдають чимало шкоди сільгоспугіддям і з ними борються всіма можливими засобами. То чим же вони цінні для нас?

— Років вісім тому ми купили дві пари кролів диких на Львівщині, щоб розвести їх для полювання, — пояснює пан Володимир. — Проте в наших умовах він дуже важко приживається. З чотирьох видів дикої фауни, які є у нашому господарстві, з ним найскладніше. Річ у тім, що в Австралії різними способами намагаються регулювати кількість цих тварин. Так, 1950 року проти них застосували біологічну зброю — вірус міксоматозу. Його переносять комарі й блохи, і вражає він лише кролів. У тому числі й свійських. 1995 року в Австралії було застосовано ще одну біологічну зброю — вірус, який переноситься комахами й викликає у кролів геморагічну хворобу. За три роки після цього вірус розповсюдився по Європі і є найбільшою небезпекою кролівництва. Окрім того, кролі, як і зайці, хворіють на кокцидіоз, про що я казав раніше.

Нашестя кролів не загрожує Україні

Ще у наших широтах багато хижаків. Плюс накладається людський чинник. До того ж у наших кліматичних умовах самки кролика дають потомство три-чотири рази за сезон, а не десять разів, як в Австралії. Тобто нашестя кролів диких європейських не загрожує Україні. Навпаки, щоб збільшити їхню популяцію, нам доводиться відловлювати тих, які вижили в періоди масового мору, забирати у вольєри й в ході репродуктивних експериментів посилювати імунітет, або, як кажуть, кров, їхніх нащадків.

Отож, експерименти з поповненням дикої фауни на Полтавщині тривають. Миргородський держлісгосп став першим і донедавна був єдиним в Україні серед державних лісгоспів, де вирощують зайців сірих, або русаків. З минулого року вольєрне господарство з’явилося також на Житомирщині. Держпідприємство "Ліси України", за словами його генерального директора Юрія Болоховця, який недавно відвідав Приміське лісництво, прагне створити хоча б по одному такому експериментальному вольєру в кожній області, щоб зберегти поголів’я видів тварин і птахів, що зникають.

Фото — сайт ДП "Ліси України" та з особистого архіву Володимира Племи

Теги за темою
Тварини
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У Києві відкриють виставку до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу
УкраинФорм
2025-05-10T23:49:57Z
Теплі історії для двох: 6 фільмів та серіалів, які можна подивитися з мамою
24tv
2025-05-10T19:42:09Z
Людмила Клименко презентувала новий сингл «Нічний вогонь»
Storyboom
2025-05-10T18:28:41Z
Андре Тан назвав тренди літа 2025: зверніть на них увагу
24tv
2025-05-10T17:24:40Z
Куди сходити у Києві 12-18 травня: дайджест культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T16:03:54Z
Марія Мельниченко показала приголомшливу сукню, у якій представить Україну на «Міс Світу 2025»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T15:57:18Z
Морська війна та дрони: розвідники розкрили нові факти протистояння на Чорному морі
Детектор М
2025-05-10T15:37:05Z
29 років разом: Ольга Сумська показала архівне відео з весілля з Борисюком
24tv
2025-05-10T14:51:26Z
У Німеччині знайшли мертвим репера Xatar
Подробности
2025-05-10T14:19:11Z
Трамп заявив про «повне перезавантаження» відносин з Китаєм на тлі перемовин у Швейцарії
УкраинФорм
2025-05-11T01:06:38Z
NBC: Віткофф під час зустрічей з Путіним не мав своїх перекладачів
ZN UA
2025-05-11T01:00:47Z
Спікер польського Сейму підтримав вступ України до НАТО та Євросоюзу
УкраинФорм
2025-05-11T00:28:32Z
Росія знову запустила "Шахеди" по Україні – після промови Путіна про "бажання миру"
24tv
2025-05-11T00:27:13Z
"Король насправді голий": відомо, чому погрози Путіна "Орешніком" - пусті
GlavRed
2025-05-11T00:25:32Z
У Путіна оголосили про завершення триденного перемир'я. Ворог запустив ударні БПЛА
Gazeta UA
2025-05-10T23:58:23Z
На тлі звинувачень у порушеннях перемир'я Пакистан заявив про відданість до припинення вогню
Лига
2025-05-10T23:57:19Z
Путін заявив про готовність прямих переговорів з Україною: призначив дату та місце
Хвиля
2025-05-10T23:09:28Z
Путін виступає із цинічною заявою про війну в Україні: що він сказав про перемир'я
24tv
2025-05-10T22:57:43Z
Дев'ятірня з Малі відзначила 4-ліття: це перший випадок виживання такої кількості дітей під час пологів
Фокус
2025-05-11T00:57:28Z
З Днем матері 2025: найгарніші картинки-привітання зі святом
24tv
2025-05-11T00:36:57Z
Британія надсилає в Україну макети зброї, щоб обдурити росіян – The Times
Факти ICTV
2025-05-10T23:30:59Z
Карта повітряних тривог України онлайн: де є загроза ракетного удару
Факти ICTV
2025-05-10T23:28:24Z
Папа Лев XIV пояснив, що надихнуло його на вибір імені
УкраинФорм
2025-05-10T22:53:08Z
Роботодавцям приготуватися: Держпродспоживслужба перевірятиме вакансії
Украина Криминальная
2025-05-10T22:47:52Z
Папа Римський Лев XIV засудив "імперіалістичне" вторгнення Росії в Україну
24tv
2025-05-10T22:47:30Z
Ціна на навчання в університетах злетить до 50 тисяч: у чому причина
GlavRed
2025-05-10T21:45:24Z
День матері: історія свята, цікаві факти, коли і як відзначати
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T21:34:42Z
Як правильно очистити рану вдома і коли варто звертатися до лікаря
Украина Криминальная
2025-05-10T21:57:07Z
Дофаміновий детокс – що це таке, простими словами, і чи варто його хотіти
24tv
2025-05-10T19:21:14Z
Досвідчені дачники поливають свій сад корицею — результат здивує навіть новачків
Telegraf
2025-05-10T17:54:36Z
Сіра гниль буде не страшна: чим потрібно обприскати полуницю у травні
GlavRed
2025-05-10T15:27:45Z
Коли тренуватись краще – зранку чи ввечері: ось що кажуть експерти
24tv
2025-05-10T15:12:40Z
Проблеми з нирками і психікою: популярний напій виявився небезпечним для підлітків, заявили вчені
Фокус
2025-05-10T14:43:21Z
Американські вчені розбили сотні яєць і тепер знають, як їх краще варити
ZN UA
2025-05-10T11:52:07Z
Що їсти, щоб старіти повільніше і здоровіше – три продукти, що доступні кожному
24tv
2025-05-10T11:12:08Z
Шафран для шкіри обличчя: ефект ботоксу без уколів
ТСН
2025-05-10T09:18:48Z
Тіло ймовірного ухилянта виявили поблизу кордону з Румунією - другий випадок впродовж тижня
Gazeta UA
2025-05-11T00:39:22Z
На Харківщині розслідують побиття чоловіка військовослужбовцями ТЦК
24tv
2025-05-10T21:09:57Z
Польська поліція з’ясовує обставини загибелі українця в готелі Кракова - ЗМІ
УкраинФорм
2025-05-10T21:09:43Z
16 злочинців підуть під суд за організацію шахрайського кол-центру у виправній колонії
InternetUA
2025-05-10T20:37:53Z
У Києві п’яний ексберкутівець протаранив три автівки
Украина Криминальная
2025-05-10T20:36:36Z
Злодія у законі "Умку" затримала СБУ - ЗМІ
Подробности
2025-05-10T20:15:21Z
На Київщині знайшли уламки дрона-камікадзе "Герань-2"
Khreschatyk
2025-05-10T20:12:58Z
На Харківщині від російських ударів постраждали троє цивільних
УкраинФорм
2025-05-10T20:10:44Z
Можуть постраждати 160 тисяч осіб: токсична хмара хлору рухається до Барселони
Фокус
2025-05-10T18:42:44Z
В Україні зафіксовано потужний стрибок цін на квартири, експерти пояснили причину
Хвиля
2025-05-10T23:42:18Z
НБУ пропонує оновити правила використання QR-кодів для платежів
InternetUA
2025-05-10T22:01:01Z
Мінус 70% викидів парникових газів. Фінська компанія запропонувала революційну технологію для суден
InternetUA
2025-05-10T21:01:22Z
Платежки з підступом: Попенко пояснив, як теплокомуненерго використовують тарифи для махінацій
Хвиля
2025-05-10T20:31:43Z
Без житла й грошей: "ухилянтів", які не сплатять штрафи, чекає конфіскація майна, – Мін'юст
24tv
2025-05-10T20:15:52Z
Створюємо магніт для грошей: яку купюру ні в якому разі не можна віддавати
24tv
2025-05-10T19:24:29Z
Чи можна збудувати ангар на землі сільськогосподарського призначення
24tv
2025-05-10T19:03:16Z
Субсидії на комунальні послуги для ВПО: як отримати в Дніпропетровській області
Политека
2025-05-10T18:30:22Z
Хто не може бути ФОП: обмеження і заборони
24tv
2025-05-10T18:27:40Z
Grok з’явиться в автомобілях Tesla
InternetUA
2025-05-11T00:01:54Z
Продавець виставив новенький Mercedes SUV і миттєво втратив тисячі
Топ Жир
2025-05-10T23:45:27Z
Яка особливість автомобіля відразу видає його застарілість?
Топ Жир
2025-05-10T22:00:54Z
Цей бежевий універсал Chrysler досі їздить і вважає себе стильним
Топ Жир
2025-05-10T20:30:54Z
Він розібрав вантажівку на частини й створив те, на що Jeep не наважився
Топ Жир
2025-05-10T19:00:51Z
Витрати на працю в німецькому автопромі роблять американські заводи вигіднішими
Топ Жир
2025-05-10T17:00:42Z
Ми протестували останню Hyundai i20 N — гарячий хетчбек, який ви шкодуватимете, що не придбали
Топ Жир
2025-05-10T15:49:41Z
Mitsubishi представила концепт 7-місного кросовера DST для нових ринків
360ua.news
2025-05-10T14:31:30Z
Hyundai виправили ICCU, але злодії встигли знищити авто ще до того, як власник його побачив
Топ Жир
2025-05-10T13:45:40Z
Дуже довго старатимуться, – Світан пояснив, що приховують дії росіян на правобережжі Херсонщини
24tv
2025-05-11T00:33:30Z
Річка Кальчик в окупованому Маріуполі перетворюється на болото - міськрада
УкраинФорм
2025-05-11T00:07:43Z
ЗС РФ мали успіхи біля Костянтинівки і ще двох населених пунктів: оновлення на фронті, — DeepState
Фокус
2025-05-11T00:07:29Z
На Сумщині знешкодили нездетонований заряд російського дрона
УкраинФорм
2025-05-10T23:31:20Z
У Києві знайшли таємничі печери: що відомо
Gazeta UA
2025-05-10T22:39:20Z
Росія просунулася на трьох напрямках, а ЗСУ – на Курщині: карти ISW за 10 травня
24tv
2025-05-10T22:21:10Z
Мер Херсона, викрадений ЗС РФ, відмовився від обміну, щоб урятувати тяжкохворого полоненого
Фокус
2025-05-10T22:19:37Z
У Франківську провели благодійний велопробіг на підтримку ЗСУ
УкраинФорм
2025-05-10T22:18:33Z
«Кібер АТЕШ» зламав телефон командира ППО, який охороняє російські військові об'єкти у Криму
УкраинФорм
2025-05-10T21:55:45Z
Гороскоп для Раків 2025-2028: важливі рішення та крутий результат через три роки
GlavRed
2025-05-11T00:55:21Z
Повня у Скорпіоні зачепить 4 знака: кому доведеться попрощатися з ілюзіями
GlavRed
2025-05-10T23:28:31Z
Що по-справжньому робить людей щасливими: три поради від фінів
Gazeta UA
2025-05-10T21:39:13Z
Готуйте одразу подвійну порцію: улюблені українські палюшки – смак, що пройшов кріз історію
24tv
2025-05-10T21:00:11Z
Чим обробити виноград у травні: геніальні добрива
24tv
2025-05-10T19:30:09Z
Чим підживити цибулю навесні: що не можна і що варто використовувати
GlavRed
2025-05-10T19:27:33Z
Щоб була смачною та без нітратів: як правильно вибирати редиску
24tv
2025-05-10T18:39:37Z
Генії серед нас: астрологи назвали 3 найрозумніших знаки зодіаку
GlavRed
2025-05-10T18:27:40Z
Як прочистити каналізаційні труби: ефективні способи без виклику майстра
GlavRed
2025-05-10T18:27:30Z
CD Projekt RED збирається перевести дуже багато розробників на продовження Cyberpunk 2077
InternetUA
2025-05-11T01:01:57Z
Apple готує масштабний редизайн macOS 16
InternetUA
2025-05-10T23:01:54Z
Науковці висунули революційну гіпотезу, що змінює чинні уявлення про гравітацію та темну енергію Всесвіту
InternetUA
2025-05-10T19:58:17Z
Порочне коло, з якого нереально вибратися: вчені знайшли нову небезпеку в алкоголі
Фокус
2025-05-10T19:30:05Z
В Україні зростає схема крадіжки акаунтів у месенджерах
360ua.news
2025-05-10T19:12:10Z
Названо смартфони з найшвидшою зарядкою: iPhone і Samsung в аутсайдерах
InternetUA
2025-05-10T18:58:38Z
Учені модифікували павуків і змусили їх плести світну павутину: як їм це вдалося
Фокус
2025-05-10T18:57:59Z
В Індійський океан упав радянський зонд «Космос-482»
УкраинФорм
2025-05-10T18:43:14Z
Новий iPhone отримає унікальний дисплей Samsung
InternetUA
2025-05-10T16:31:50Z
Терористичні друзі Кремля заборонили в Афганістані… шахи
Украина Криминальная
2025-05-10T23:33:24Z
Валенсія набрала 32 очки за друге коло – більше тільки у Барселони
Football.ua
2025-05-10T21:37:46Z
Барселона – Реал: онлайн-трансляція чемпіонського матчу іспанської Ла Ліги
24tv
2025-05-10T21:36:54Z
Гамбург повернувся в Бундеслігу через сім років
Football.ua
2025-05-10T21:22:04Z
Покер Серлота допоміг Атлетіко розгромити Сосьєдад
Football.ua
2025-05-10T21:04:00Z
Емполі без Коваленка вирвав перемогу у Парми
Football.ua
2025-05-10T20:54:40Z
Ювентус хоче підписати двох гравців з АПЛ безкоштовно
Football.ua
2025-05-10T20:21:54Z
"Вся Україна за нього вболівала": Харлан висловилася про рішення гімнаста Ковтуна змінити громадянство
ZN UA
2025-05-10T20:21:45Z
Матері, які виховали чемпіонів: теплі світлини українських спортсменів із найріднішими
24tv
2025-05-10T20:18:15Z