MY.UAНовини
Розпад монобільшості, парламентська криза чи шанс для опозиції: чому лихоманить Раду
Розпад монобільшості, парламентська криза чи шанс для опозиції: чому лихоманить Раду

Розпад монобільшості, парламентська криза чи шанс для опозиції: чому лихоманить Раду

Верховна Рада зайшла у зону турбулентності та невизначеності: депутати складають мандати, голосування відбуваються у закритому режимі, а Офіс президента вирішує пріоритетність розгляду законопроєктів. Як результат — явна відсутність узгоджених кроків та затримка з ухваленням пріоритетних ініціатив, таких, наприклад, як закон про мобілізацію.

Рада за зачиненими дверима

У той час як Європейський союз та Сполучені Штати Америки готуються до зміни влади, Україна усвідомлює, що проведення будь-яких виборів тут і зараз неможливе — під час війни існує чітка заборона навіть якщо терміни повноважень спливають. Чинне скликання парламенту має бути повноважним стільки, скільки необхідно для перемоги. Попри кризи та втому.

А вони останнім часом даються в знаки. Все частіше експерти та й нардепи говорять про те, що Верховна Рада втрачає сили для роботи. І можна говорити не стільки про легітимність влади, скільки про її здатність взагалі працювати в таких умовах.

Від початку повномасштабного вторгнення парламент функціонує в закритому режимі — не тільки без доступу преси, а й онлайн-трансляцій. Він припинив оприлюднювати порядки денні, стенограми засідань, дані про реєстрації парламентарів. Народним обранцям заборонили напередодні розповсюджувати будь-яку інформацію про засідання. Інформація про ухвалені рішення повідомляється постфактум.

З одного боку, такі безпекові заходи логічні — ворогу краще не знати про час та місце скупчення народних депутатів.

З іншого — така закритість парламенту була виправдана тоді, коли російська армія намагалась захопити Київ, і був встановлений найвищий рівень небезпеки. Але за два роки після початку широкомасштабного наступу, очевидно, так бути не може. Але всі вже звикли до максимальної непублічності процесів, які майже неможливо контролювати.

Тож за зачиненими дверима відбуваються не тільки обговорення важливих для країни рішень, зокрема, ініціатив президента, за ними заховані наміри та настрої.

І головна проблема у тому, що після початку повномасштабного вторгнення суб'єктність парламенту знизилась. Президент не спілкується з депутатами, а уряд жодного разу не звітував.

У найближчий час доведеться формувати нову модель взаємовідносин між парламентом і Офісом президента
Фото: Getty Images

За інформацією джерел УП, одразу кілька десятків народних депутатів зі "Слуги народу" висловлювали керівництву фракції бажання скласти мандати. Основна причина усе та ж — відсутність мотивації. Як наслідок — парламент не здатен ухвалювати такі важливі законодавчі ініціативи як законопроєкт про мобілізацію.

Президент вирішує все

"Відносини між Банковою та монобільшістю тепер можна охарактеризувати так: цивільний шлюб на межі розлучення, — говорить Фокусу політолог Олег Пастернак. — Наразі йдеться про те, що більшість депутатів не відповідає запитам президента, і вони навряд знайдуть собі місце у майбутніх списках. Це було помітно й до війни. Президент був розчарований поведінкою і діяльністю якоїсь частини депутатського корпусу від монобільшості. Особливо тих, хто орієнтувався на міжкорпоративні групи, які існували задовго до створення коаліції. Хтось з них поглядає на олігарха Ігоря Коломойського, хтось на Ріната Ахметова, хтось — пішов до Дмитра Разумкова. Є й ті, хто взагалі не комунікує між собою всередині монобільшості. Ситуація хаотично кризова. І на Банковій це розуміють, тому великого бажання в майбутньому працювати з цим контингентом немає. Зараз головне, продовжувати формальне існування "монобільшість" та ухвалювати необхідні рішення".

Саме на це була спрямована перша та єдина з дня початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну зустріч президента Володимира Зеленського з фракцією "Слуга народу". Вона відбулась наприкінці лютого 2024 року. Як пояснив голова фракції Давид Арахамія, зустріч була запланована давно, але графік президента дозволив провести її тільки зараз. З його слів, головна мета — синхронізація зусиль і посилення окремих напрямків роботи. За інформацією джерел, йшлося про стан речей на фронті, ситуацію з допомогою міжнародних партнерів, посилення парламентської дипломатії, євроінтеграції. Тобто загальні речі.

Важливо Третій рік вторгнення: які політичні ризики чекають Україну та чи буде легітимною влада

"Єдина зустріч з депутатами показала суттєву зміну Банкової до монобільшості, фракції. Особливо, на думку журналістів УП тригернуло питання, щодо "моя команда" офіс президента і "ваша команда" — команда Давида Арахамії, тобто депутатів монобільшості. Це багатьом не сподобалось чи стало певним дзвоником. Взагалі ця зустріч на багатьох депутатів справила негативне враження. Вона дала зрозуміти, що дуже багато депутатів "Слуги народу" після війни залишаться за бортом", — продовжує Пастернак.

Можна стверджувати, що політична і парламентська криза пов'язана з тим, що Офіс президента сприймає парламент як безправний, несуб’єктний додаток до машини ухвалення рішень. Напевно іншої реальності в умовах воєнного стану важко уявити. Нині не йдеться про те, що парламент — це дискусійний майданчик для складних політичних інтересів.

Тож у парламентській кризі є, як об'єктивна сторона та причини, так і суб'єктивні. Об'єктивна — війна. Суб'єктивна — укріплення особистої влади Зеленського, як президента, перетворення депутатського корпусу на формальний контингент осіб, які голосують.

Те, що відносини президента з парламентом перетворилися в односторонній процес, експерти говорять давно. Офіс президента звик спускати в Раду ініціативи, очікуючи на їх схвалення. Але нині така практика ускладнюється — для деяких рішень все складніше знайти підтримку.

По-перше, монобільшості у парламенті давно не існує. Якщо на початку роботи парламенту дев'ятого скликання у фракції "Слуга народу" було 254 народні депутати, то нині де-юре 235, а до голосувань долучається не більше 175-180. Решта, або залишили депутатство, здавши мандат, або відійшли. Тож голосування відбуваються часто ситуативно.

"Формально і юридично монобільшість є — це 235 депутатів. Фактично її немає. Постійно потрібно колектувати голоси у чотирьох груп — "Довіра", "За майбутнє", "Платформа за життя і мир" та "Відновлення України". Є ще "Голос", який іноді голосує в унісон з владою. Деякі рішення влади підтримують з боку "Європейської Солідарності" та "Батьківщини", — додає експерт.

По-друге, треба окремо домовлятися з представниками інших фракцій та груп, аби вони давали голоси.

Згадані групи контролюють бізнесмени і політики, які не дуже публічні, але вони в принципі розуміють, що краще підтримувати владу через ймовірну загрозу переслідування з боку правоохоронних органів.

"Лояльність колишніх регіоналів — це запорука того, що проти них не будуть застосовувати репресії, — говорить Фокусу політолог, керівник експертної групи Бюро аналізу політики Віктор Бобиренко. — У цьому випадку працює не пряник, а батіг. Всі ж знають, що Нестор Шуфрич сидить, йому висувають нові підозри. — Тож кому захочеться також потрапити під переслідування, краще вже домовлятися".

Можливо, на Банковій розглядали варіант утворити нову більшість та підписати нову коаліційну угоду. Але складно уявити, що підпис поставлять разом Петро Порошенко, Юрій Бойко, Юлія Тимошенко, Кіра Рудик.

"Опозиція конструктивна у деяких моментах, в деяких — абсолютно нікчемна, — продовжує Пастернак. — Наприклад, у своїх спробах попіаритись. Навіть зараз кожна політична сила думає про свої політичні інтереси і погляди. Наприклад, фракція "Батьківщина" на законі про мобілізації — не досить коректна в умовах воєнного стану. "Європейська солідарність" намагається підсвітити кожен провал влади до грандіозного скандалу".

Нова модель взаємовідносин з ВР

Проте попри всі ці та інші особливості, експерти говорять, що дуже складно уявити обставини, за яких президент не зможе назбирати голосів за підтримку необхідних рішень.

"Таких умов не існує. Поки є міць Служби безпеки, Державного бюро розслідувань, Бюро економічної безпеки — голоси в парламенті будуть. Це зараз дуже крутий та ефективний інструмент впливу на свідомість багатьох народних депутатів, за якими великий шлейф гріхів. При чому йдеться не тільки про монобільшість, а й про інші депутатські групи та фракції, — уточнює Пастернак.

І скільки б депутати не скаржилися, що з ними рішення не обговорюються, а їх самих тотально контролюють, ці скарги все одно залишаються на рівні скарг.

Перший заступник Голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко, Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук та заступник Голови Верховної Ради України Олена Кондратюк під час виконання державного гімну на пленарному засіданні 14 березня 2024 року
Фото: Getty Images

"Той факт, що багато депутатів хочуть вийти зі складу парламенту, пов'язаний насамперед з тим, що вони хочуть реалізації в інших сферах, не хочуть бути об'єктом прискіпливого контролю медіа через механізм електронного декларування. Крім того, багато хто з депутатів відчуває зведення ролі парламенту до мінімуму, де немає можливості ні для власного публічного піару, ні для депутатських відряджень за кордон. Для них депутатська робота не представляє жодної цінності тепер", — говорить Пастернак.

Він припускає, що багато хто з депутатів хотів би вийти, але навряд чи Банкова дозволить.

"Хіба крім тих, хто обирався за партійними списками, де можна буде швидко замінити депутата на більш відданого. Але тут є також проблема, ширяться чутки, що тих депутатів, які б мали бути замінені, їх давно вже скупили українські фінансово-промислові кола. Ймовірність того, що міць монобільшості після ротації і зміни депутатів не стане сильнішою — висока. І Банкова та Офіс президента це розуміють, тому й гальмують ці прояви бажань деяких депутатів відійти від парламентської роботи", — додає він.

Водночас варто сказати, що лише механізм стримування у Раді у складний час не може бути дієвим. Очевидно, Офісу президента у найближчим часом доведеться формувати нову модель взаємовідносин між парламентом і Офісом президента. Інакше до розмов про легітимність української влади, якою спекулюватиме РФ, додасться ще проблема неспроможності бути ефективними.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Війна, день 1166. Трамп — про переговори з рф і Україною: Ми ближчі з однією зі сторін
Football.ua
2025-05-04T22:01:02Z
Поняття не маю: Трамп досі не вирішив, чи водить його за ніс Путін
Факти ICTV
2025-05-04T22:00:02Z
Трамп повідомив, за яких умов готовий застосувати санкції проти Росії
ТСН
2025-05-04T21:51:46Z
Від мемів до оборони: як в Естонії змінюється ставлення до медіаграмотності
Детектор М
2025-05-04T21:51:09Z
Чернишов анонсував, коли в Україні підготують закон про множинне громадянство
24tv
2025-05-04T21:39:31Z
"Росія хоче всю Україну": Трамп зробив нову заяву щодо поступок у переговорах
TSN
2025-05-04T21:18:00Z
Європа планує зменшити військову залежність від США та розробити заміну F-35, – ЗМІ
24tv
2025-05-04T21:13:59Z
NYT: Політика Трампа сприяла зростанню жертв серед цивільних в Україні
24tv
2025-05-04T20:51:48Z
"Побєдобєсію" немає меж: у Москві збудували копію Рейхстагу, щоб взяти його штурмом у виставі
24tv
2025-05-04T20:51:12Z
Юрій Ткач на рідкісному фото показав батьків і кокетку-доньку
GlavRed
2025-05-04T21:27:48Z
"Била мене мати": українська народна пісня підкорила TikTok, зібравши мільйони переглядів
24tv
2025-05-04T21:03:23Z
"Можемо спати з іншими": Ганін розповів про особливості своїх стосунків з коханою
Фокус
2025-05-04T20:51:13Z
3 найкращі медичні серіали-комедії, які розсмішать кожного
24tv
2025-05-04T20:39:43Z
Джамала вперше розповіла про хворобу мами та що на неї вплинуло: "Хочеться перепросити у батьків"
ТСН
2025-05-04T20:21:58Z
Віталіна Біблів розкрила, як змінилися гонорари акторів під час війни: "Важкувато"
ТСН
2025-05-04T19:36:19Z
Постапокаліпсис, сніг та інопланетяни: серіал "Етернавт" став новим хітом Netflix
Фокус
2025-05-04T19:15:53Z
Блогерка Алхім обурила тим, що закотила очі після прохання заспівати українською
Комсомольская правда
2025-05-04T18:40:58Z
Ziferblat поїхали на Євробачення, скандал навколо Білоуса триває: головні події тижня в шоубізі
24tv
2025-05-04T18:30:10Z
У РНБО розкрили наслідки удару по заводу "Стрєла" у Росії
Хвиля
2025-05-04T22:06:54Z
РФ має успіхи на межі торецького та покровського напрямків — військовий оглядач
ТСН
2025-05-04T21:51:02Z
День ангела 5 травня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-05-04T21:18:04Z
Рівно два роки тому Україна вперше збила "незбивну" російську ракету "Кинджал": деталі операції
Фокус
2025-05-04T21:15:50Z
З’явилось перше фото українського морського безпілотника, який збив російський винищувач Су-30
Украина Криминальная
2025-05-04T21:09:59Z
Уроки мови: як українською сказати «бабочка»
ZN UA
2025-05-04T21:04:15Z
Жорін: Держава не готова до кількості ветеранів, яка з’являється
ТСН
2025-05-04T20:45:47Z
Допомога пенсіонерам у Дніпрі: хто отримає до 3250 гривень у 2025 році
Политека
2025-05-04T20:01:24Z
Їх не мобілізують: хто точно не підлягатиме призову в Україні в травні
Фокус
2025-05-04T19:57:57Z
FTC і влада Невади подали позов проти криптоакадемії IML
InternetUA
2025-05-04T20:52:11Z
Українців попередили про дефіцит електроенергії: чи загрожують відключення світла влітку
Хвиля
2025-05-04T19:45:29Z
Які суми можна переказувати за кордон у 2025 році
24tv
2025-05-04T19:21:44Z
Надходження від реструктуризованих кредитів зросли у 2,5 раза з 2022 року - Фонд гарантування
УкраинФорм
2025-05-04T18:51:14Z
Після індексації пенсій частина жителів Запоріжжя втратить субсидію на оплату комуналки: хто залишиться без виплат
Политека
2025-05-04T18:31:23Z
Шахраї від імені Ощадбанку попереджають про "борги" — деталі
InternetUA
2025-05-04T18:28:19Z
В уряді розповіли, чи можливо зараз підвищити зарплату учителям
24tv
2025-05-04T18:24:36Z
Українці отримують повідомлення про борги в одному банку: яка причина
GlavRed
2025-05-04T17:27:20Z
Гендиректору NVIDIA підвищили зарплату вперше за 10 років
24tv
2025-05-04T17:24:01Z
Лісова пожежа поблизу Ізюма охопила майже 80 гектарів - ДСНС
УкраинФорм
2025-05-04T20:45:19Z
У Києві п'яний водій протаранив припарковані автівки
ГЛАВКОМ NET
2025-05-04T20:39:52Z
Згорілі люди висять з вікон: у Москві вибухнула багатоповерхівка, є жертви і поранені
24tv
2025-05-04T20:18:25Z
У Москві вибухнула квартира: багато постраждалих і є загиблі
Telegraf
2025-05-04T20:06:32Z
У столиці РФ горить житловий будинок після вибуху, повідомляють про загиблих
Фокус
2025-05-04T19:57:35Z
У Херсоні внаслідок атаки російського дрона поранена жінка
УкраинФорм
2025-05-04T19:12:00Z
Поліція Франції врятувала батька криптовалютного мільйонера, викраденого заради викупу
Европейская правда
2025-05-04T16:55:27Z
Жінка втратила 38 тисяч гривень, повідомивши дані банківської картки псевдобанкіру
InternetUA
2025-05-04T16:28:09Z
На Закарпатті прикордонники натрапили на моторошну знахідку
24tv
2025-05-04T16:03:46Z
Сметана чи підробка: перевіряємо за секунду – фальсифікатори бояться цього методу
24tv
2025-05-04T20:51:09Z
Як використовувати зубну пасту в побуті: 5 цікавих способів, які здивують
24tv
2025-05-04T20:39:59Z
Як досягти щастя у повсякденному житті: у Гарварді кажуть, що ці 3 звички змінюють все
24tv
2025-05-04T19:27:00Z
Що їсти для емоційної рівноваги
360ua.news
2025-05-04T19:15:06Z
Не просто бабусин напій: навіщо пити компот щодня
Знай
2025-05-04T18:51:13Z
Три дії, які треба робити у ліжку для кращого сну: поради психіатра
Gazeta UA
2025-05-04T18:36:45Z
Як зміцнити імунітет і рідше хворіти
360ua.news
2025-05-04T18:03:09Z
Чому не можна сміятися перед сном: запам'ятайте це
24tv
2025-05-04T16:12:03Z
Два овочі для контролю цукру – як їх правильно додавати в раціон
24tv
2025-05-04T16:03:43Z
Справжнє випробування для чоловіків: жінок яких знаків зодіаку бояться найбільше
Gazeta UA
2025-05-04T21:39:15Z
Припиніть робити ці 5 речей ввечері: сон одразу покращиться
24tv
2025-05-04T20:03:02Z
Головна помилка при посадці картоплі: що потрібно зробити з ґрунтом заздалегідь
Telegraf
2025-05-04T18:30:34Z
Чим відмити сильну іржу у ванній: давно забутий, але дуже хороший спосіб
GlavRed
2025-05-04T18:27:57Z
Перекус на сходах, перевезення сиру і не лише: 10 дивних заборон Франції, за які можуть покарати
24tv
2025-05-04T18:24:44Z
Уже скоро травень принесе приємні несподіванки на роботі 3 знакам зодіаку
24tv
2025-05-04T18:18:58Z
Так не в кожному ресторані приготують: оригінальна спаржа з Дор блю – рецепт Ярославського
24tv
2025-05-04T18:12:50Z
Зірвуть справжній джекпот: чотирьом знакам усміхнеться фортуна
Gazeta UA
2025-05-04T17:09:00Z
Підошва праски знову стане як новенька: найпростіший спосіб її почистити
24tv
2025-05-04T16:45:36Z
Фінансовий гороскоп для всіх знаків Зодіаку на тиждень з 5 по 11 травня 2025 року
Фокус
2025-05-04T22:15:27Z
Конотоп атакують дрони: лунають вибухи, працює ППО
ГЛАВКОМ NET
2025-05-04T21:57:34Z
Окупанти закрили міст до Ластівчиного гнізда у Ялті - Центр нацспротиву
УкраинФорм
2025-05-04T21:40:53Z
Детонують боєприпаси, вогонь перекинувся на будинки: на Харківщині палає 85 гектарів
GlavRed
2025-05-04T21:27:51Z
Хронологія війни – день 1167: на фронті відбулося нове загострення, а обміни ударами продовжуються
Telegraf
2025-05-04T21:00:58Z
Лінія фронту станом на 4 травня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-04T20:39:41Z
В Одесі стареньку завалило сміттям у її квартирі: рятувати довелося місцевим мешканцям
Telegraf
2025-05-04T20:30:03Z
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на 22:00 04.05.2025
Украина Криминальная
2025-05-04T19:42:08Z
Травень буде неспокійним: РФ готує "великий наступ" на одному напрямку
GlavRed
2025-05-04T19:27:47Z
Ротань: Почали перемовини з Олександрією, інших новин немає
Football.ua
2025-05-04T21:40:25Z
Іспанська Пальма втретє поспіль виграла Лігу чемпіонів із футзалу
Football.ua
2025-05-04T21:13:22Z
Яремчук оформив результативну дію у матчі Олімпіакоса: ефектне відео
24tv
2025-05-04T21:00:54Z
Баскське дербі завершилося внічию
Football.ua
2025-05-04T20:58:18Z
Легендарний партнер Шевченка по Мілану вивів Пізу в Серію А вперше за 34 роки
24tv
2025-05-04T20:45:19Z
"Доведеться пережити шторм": ексчемпіон світу назвав переможця мегафайту року
24tv
2025-05-04T20:03:16Z
Палмер назвав найкращого гравця Челсі в поточному сезоні
Football.ua
2025-05-04T19:55:08Z
IVAN NAVI – "Гріхи" - НОВИНКА чарту FM-TV цього тижня.
FM-TV
2025-05-04T19:43:20Z
Два англійські клуби поклали око на Таловєрова: куди може перейти захисник збірної України
24tv
2025-05-04T19:42:46Z
Яка модель Subaru вважається найнепривабливішою за всю історію?
Топ Жир
2025-05-04T21:15:59Z
Невелика подряпина призвела до серйозних витрат для власника Porsche 911
Топ Жир
2025-05-04T20:00:04Z
Що таке знецінення? Porsche продали з прибутком у $63 тисяч після всього 2 тисяч миль
Топ Жир
2025-05-04T17:45:38Z
Які цікаві Volkswagen LT можна було побачити на дорогах України
AutoCentre
2025-05-04T17:34:19Z
Чи придбали б ви автомобіль у робота-продавця?
Топ Жир
2025-05-04T16:15:46Z
"Вершина ненадійності": автоблогерка назвала три авто, які варто оминати десятою дорогою
24tv
2025-05-04T14:48:44Z
Land Cruiser 1998 року отримує оновлення через чверть століття
Топ Жир
2025-05-04T13:45:29Z
У Києві помітили потужний спорткар Porsche із рідкісним тюнінгом
Фокус
2025-05-04T12:51:03Z
У США зібрали мотоцикл з колесами від трактора
360ua.news
2025-05-04T12:40:12Z
iPhone 17 Air отримає чохол-акумулятор через слабку автономність
InternetUA
2025-05-04T22:01:05Z
Легендарна платформа відеозв'язку та комунікацій припинила своє існування
ГЛАВКОМ NET
2025-05-04T21:33:42Z
У Китаї представили колісного робота, якому не страшні бруд і завали
InternetUA
2025-05-04T19:58:43Z
"Богу пора до окуліста": Арестович розповів, як у нього потрапила блискавка, і насмішив мережу
Telegraf
2025-05-04T19:42:59Z
Ілон Маск створює місто навколо космодрому SpaceX
360ua.news
2025-05-04T18:34:40Z
Telegram отримає нову функцію
InternetUA
2025-05-04T18:07:36Z
6 речей, які краще не робити після придбання iPhone
InternetUA
2025-05-04T17:16:59Z
Як правильно користуватися телефоном на бойовому завданні: поради для військових
InternetUA
2025-05-04T16:31:47Z
May The 4th be with you: найпопулярніші ігри франшизи Star Wars, які варто зіграти фанатам
24tv
2025-05-04T16:27:31Z