MY.UAНовини
“Вісь зла” – на кордоні Антарктиди. Як Китай, Іран та Росія захоплюють Південний океан
“Вісь зла” – на кордоні Антарктиди. Як Китай, Іран та Росія захоплюють Південний океан

“Вісь зла” – на кордоні Антарктиди. Як Китай, Іран та Росія захоплюють Південний океан

Хоч як це дивно, але Китай бореться вже й за Атлантику, і що ще дивніше — там уже з’явився Іран. Колишній морський офіцер Том Шарп у колонці для The Telegraph попереджає: якщо проникнення “вісі зла” в Південний океан не зупинити, наслідки для Заходу можуть бути дуже неприємними.

Фото: pexels.com | Скоро і пінгвіни познайомляться з китайцями
Договори — штука мінлива: політичні умови, які призводять до їх створення, рідко довговічні. Один із найуспішніших договорів сучасності, Договір про Антарктику, починає давати тріщину. Підписаний 1 грудня 1959 року і набувший чинності 23 червня 1961 року, він мав підписи 12 країн. Метою проєкту є забезпечення того, щоб Антарктида залишалася природним заповідником, присвяченим миру і науці. Але світ змінюється, і нині Китай, зокрема, схоже, має інший порядок денний.

Є три причини, через які цей договір так добре зберігся і розширився до 54 членів (з яких 29 мають право голосу). По-перше, тому що він написаний зрозуміло, але водночас розумно. По-друге, очевидно, що збереження цілісності та чистоти найхолоднішого, найвисокогірнішого, найпосушливішого та найменш населеного континенту у світі є бажаним. Але дипломатія та альтруїзм тут мали сильнішого партнера. Третя причина, через яку договір залишився чинним, полягає в тому, що дістатися Антарктиди і що-небудь там зробити дуже складно.

Єдиний криголам Королівського флоту Protector базується на Фолклендських островах, які самі собою навряд чи є жвавим міжнародним центром. Звідти вам треба проплисти ще 1000 миль найбурхливішими водами на землі: самими “Шаленими п’ятдесятими”. Величезні океанічні хвилі безупинно циркулюють навколо планети за годинниковою стрілкою, а потім доводять їх до божевілля через звуження й обміління протоки Дрейка — розриву між мисом Горн і Антарктичним півостровом. Коли ви відправляєте туди свій корабель, їжа, сон і пересування по кораблю стають проблематичними, часто на кілька днів.

Ви можете скоротити перехід приблизно до 600 миль від Ушуайї або Пунта-Аренас або подовжити його від Крайстчерча, Хобарта або Кейптауна, але фундаментальна проблема не зникне: ви перебуваєте в екстремальних умовах з обмеженою можливістю допомоги, якщо щось піде не так. Звичайно, кораблі всіх розмірів працювали, плавали і ловили рибу там протягом століть, тож це можливо, але це не для людей зі слабкими нервами, і мають бути вагомі економічні причини, щоб виправдати ризик. Старі кліпери, які використовували люті західні вітри крайнього півдня для швидкого перевезення вантажів, здебільшого залишалися в трохи цивілізованіших “ревучих сорокових”: вони занурювалися в п’ятдесяті роки тільки для того, щоб пройти протоку Дрейка.

Щойно ви подолаєте жахливі високі південні широти — або навіть коли ви почнете їх долати — лід почне ставати проблемою, спочатку дрейфуючий лід, а потім антарктичні шельфи. Криголами — не єдиний варіант, коли справа доходить до стійких операцій там, але вони становлять значну їхню частину. Берегова охорона США та Королівський флот мають лише три застарілі корпуси, а якщо врахувати й дослідницький корабель “Сер Девід Аттенборо”, то чотири.

Політ в Антарктиду можливий уже кілька десятиліть, але він вимагає особливих навичок, спеціального обладнання та спеціальних допоміжних послуг.

Так, Договір про Антарктику вижив і розширився почасти завдяки його мудрості, а почасти тому, що кинути йому виклик на практиці важко. Однак, працюючи там, завжди було відчуття, що щойно величезні ресурси Антарктиди стануть економічно виправданими, ситуація зміниться. Можливо, зараз ми спостерігаємо початок цього.

Призів за вгадування того, хто очолить атаку, не передбачено. Китай лише нещодавно побудував свою п’яту базу в Антарктиді “для наукових цілей”, не надавши екологічної експертизи, необхідної договором. База була побудована за три місяці. США, як і раніше, мають найбільшу присутність на континенті, але Китай зростає швидше за всіх. Американські, британські або південнокорейські бази не використовуються у військових цілях, для шпигунства або прослуховування. Я знаю це, тому що був у них.

Наразі єдиним ресурсом, який можна використовувати в Антарктиці, є морське життя. Коли-небудь на суші почнуть видобувати корисні копалини і паливо, але зараз довкілля занадто вороже, щоб іти туди за ними. Але морське життя вже давно придатне для експлуатації: більша частина великомасштабного промислового китобійного промислу 20-го століття відбувалася в Антарктиці.

Межі величезного Південного океану

Сьогодні, відповідно до своїх глобальних принципів відправлення риболовецьких флотів усюди, Китай має флот “супертраулерів” у водах Антарктики, які видобувають величезні кількості криля та іншої риби, знаючи, що регулювання практично неможливе, і заявляючи про “дослідження”. У 2019 році Китай спробував захопити контроль над Куполом Аргуса, найвищою точкою Антарктиди і, можливо, найхолоднішим місцем на Землі — між горами і льодовиковим покривом на їхній вершині поверхня розташована на висоті понад 13 000 футів. Це було заблоковано, але на який термін?

Росія також розширює свою присутність на континенті і займається рибальством, оскільки задіяні судна затемнюються або підробляють своє місцезнаходження в різних системах стеження. Люди, які ловлять рибу легально, цього не роблять.

Іран, що не входить до 54 країн, які підписали договір, і не входить до 29 країн із правом голосу, але ніколи не пасе задніх, коли з’являється можливість заподіяти шкоду, оголосив минулої осені про свій намір побудувати базу в Антарктиці — і заявляючи про “права власності”.

Перше запитання: “Чи має це значення?”

Я б сказав, що так, і не тільки через необхідність збереження довкілля, а й через те, що дозвіл цієї діяльності ще більше стимулює. Незалежно від Договору, присутність і діяльність цілком можуть одного разу перетворитися на “права власності”.

Більш відомими прикладами цього є недотримання міжнародного права та швидке нарощування цивільних/військових об’єктів подвійного призначення в Південно-Китайському морі та Арктиці. Ще одним є загальне втручання в енергетичну та комунікаційну інфраструктуру, а також активне блокування вузьких місць у Чорному та Червоному морях.

Все це відбувалося протягом багатьох років, але останнім часом темпи прискорилися, тому що ми не змогли ні стримати це, ні діяти. Інакше кажучи, це важливо, тому що є частиною загальної моделі поведінки, яка призначена для того, щоб виснажити наші ресурси в короткостроковій перспективі та забезпечити їм стратегічну економічну вигоду в довгостроковій перспективі, і тільки раннє та рішуче ухвалення рішень зупинить це.

Питання друге. Чи має все це достатнє значення для того, щоб країни інвестували в регулювання?

Це потребуватиме послідовної стратегії, підкріпленої збільшенням кількості людей, інспекторів, кораблів і механізмів для забезпечення дотримання договору. Якщо політичні та фінансові обмеження ускладнюють досягнення консенсусу в Україні, Газі, Арктиці та Китайському морі, які шанси подолати ці перешкоди у віддаленій, недоступній Антарктиці?

У нас залишилися невеликі групи рішучих політиків, дипломатів, впливових осіб, науковців і моряків, які роблять усе можливе, щоб допомогти та інформувати. Здається, що тепер більші групи людей неминуче прагнуть зруйнувати, розтягнути і використати слабкі сторони договору, і це тільки прискорюватиметься за відсутності значущих стримувальних факторів.

М’яка сила діє тільки до певного моменту: врешті-решт вам доведеться щось зробити, інакше позицію буде втрачено.

Теги за темою
РоссияКитайИран
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Ремастер Onimusha 2: Samurai's Destiny будет переведен на русский язык — Capcom подтвердила
GameMag
2025-02-08T14:39:47Z
Боевик Neon Inferno в стиле Contra и Wild Guns получит демоверсию
GameMag
2025-02-08T14:39:45Z
Что делать, если телефон начал зависать: как безопасно ускорить его работу
Политека
2025-02-08T14:33:14Z
Связь длиною в миллионы лет: ученые обнаружили в нашем мозге древнейший механизм
Фокус
2025-02-08T14:30:58Z
KRAFTON представила динамичный тактический шутер PUBG: Blindspot
GameMag
2025-02-08T13:58:12Z
Кот прославился в сети благодаря "непристойному" узору на шерсти
Фокус
2025-02-08T12:00:10Z
Дроны атаковали нефтеперекачивающую станцию ​​в РФ - соцсети
UAToday
2025-02-08T11:39:40Z
Ученые нашли необычный способ переработки электронных отходов: что вышло
Фокус
2025-02-08T11:00:34Z
Ученым удалось снять уникальное видео с морским чертом, которого мало кто видел вживую
Апостроф
2025-02-08T10:06:34Z
Сочный взрыв вкуса: горячие мясные бутерброды, от которых не оторваться, рецепт для завтрака
Знай
2025-02-08T13:51:10Z
Большинство огородников неправильно выбирают семена: запомните правило трех "П"
TSN
2025-02-08T13:36:55Z
Львам - любовь, Близнецам - веселье: Таро-прогноз на День святого Валентина 2025 для всех знаков
Фокус
2025-02-08T12:30:41Z
Серьезно подорвет здоровье: почему нельзя пить кофе с молоком
UAToday
2025-02-08T11:39:54Z
Помидоры "очухаются" за 6 дней: что делать, если рассада слишком слабая, советский рецепт
Знай
2025-02-08T10:51:58Z
Подарки судьбы: кому из знаков Зодиака повезет до конца зимы
Фокус
2025-02-08T09:57:15Z
Панацея или миф: укрепляет ли лимонная вода наше здоровье, рассказали ученые
Фокус
2025-02-08T08:21:41Z
Раки, Девы и Близнецы: знаки, которым точно повезет до конца февраля 2025
Фокус
2025-02-08T08:12:14Z
Покупка недвижимости в Таиланде: нюансы и особенности приобретения
Gazeta UA
2025-02-08T08:09:21Z
В Запорожье подростки убили собаку ради селфи, а потом сожгли ее
Комсомольская правда
2025-02-08T14:36:38Z
На юго-западе Китая произошел оползень - много пропавших без вести
Апостроф
2025-02-08T14:21:16Z
Киевлянин напал с ножом на прохожего, гулявшего с собакой: детали инцидента
TSN
2025-02-08T11:48:51Z
На Киевщине в результате ночного удара БпЛА произошло несколько пожаров, пострадавших нет
UAToday
2025-02-08T11:39:04Z
В Ростове ввели режим чрезвычайной ситуации после атаки дронов
Корреспондент
2025-02-08T11:36:21Z
Смерть 32-летнего мужчины в ТЦК в Черновцах: судмедэксперт раскрыл важные подробности
Апостроф
2025-02-08T11:12:26Z
Власти Киева рассказали о последствиях атаки дронов
Корреспондент
2025-02-08T11:12:04Z
Мошенники обманули жителей Сумщины на 140 тысяч гривен: подробности схем
TSN
2025-02-08T10:36:33Z
В России умер Константин Нагайко, причастный к убийству 59 жителей села Гроза
ZN UA
2025-02-08T10:22:07Z
Кличко рассказал, кто посоветовал ему оставить бокс после самого загадочного поражения в своей карьере
Gazeta UA
2025-02-08T14:24:55Z
Чемпионат мира по биатлону-2025: расписание всех гонок и где смотреть
TSN
2025-02-08T14:06:56Z
Промоутер Александра Усика пояснил, почему не стоит ждать боя украинского чемпиона с Мартином Баколе
Известия Киев
2025-02-08T12:37:54Z
Названа неожиданная причина срыва трансфера звезды "Динамо" в Англию
Telegraf
2025-02-08T12:33:36Z
Питер Фьюри высказался о будущем Усика
Корреспондент
2025-02-08T12:30:36Z
Кличко вспомнил спарринги с Фьюри, Джошуа, Уайлдером и Паркером
Корреспондент
2025-02-08T11:51:28Z
Чисора - Валлин: онлайн-трансляция боя
Telegraf
2025-02-08T11:30:56Z
Владимир Кличко оценил возможность боя с Усиком
Корреспондент
2025-02-08T11:30:25Z
"Манчестер Юнайтед" выиграл матч Кубка Англии благодаря голу из офсайда
ZN UA
2025-02-08T11:24:38Z
Атака БпЛА на Ростовскую область - местные власти прибегли к режиму чрезвычайной ситуации
Апостроф
2025-02-08T15:03:51Z
Гороскоп на 9 февраля: приятные перемены у Раков, решение проблем у Рыб
Telegraf
2025-02-08T15:00:00Z
Бои за Торецк: Washington Post оценил, чем опасна оккупация города
TSN
2025-02-08T14:48:34Z
ВСУ уничтожили в Донецкой области российский штурмовик Су-25
Апостроф
2025-02-08T14:43:16Z
На этом направлении идут максимально тяжелые бои, которых не было даже в Бахмуте
Comments UA
2025-02-08T14:15:56Z
Бои под Покровском: ВСУ не сдержат прорыв ВС РФ к западу от города, — военкор
Фокус
2025-02-08T13:57:00Z
Больше года жили в подвале: на Николаевщине шокировали, как спасаются от обстрелов
TSN
2025-02-08T13:51:22Z
"Новенького мошенничества подвезли": волонтер Леся Литвинова рассказала, как оккупанта выдают за украинского бойца
Апостроф
2025-02-08T13:00:46Z
Ситуация на фронте на утро 8 февраля
UAToday
2025-02-08T11:39:46Z
Девушкам среднего размера: как одеваться в стиле midsize — 12 советов
Marie Claire
2025-02-08T13:01:08Z
Канье Уэст опубликовал футболку со свастикой: считает, что придумал шедевр
Фокус
2025-02-08T12:06:36Z
Букмекеры определились с украинским фаворитом на "Евровидение-2025"/Опубликован рейтинг исполнителей
Апостроф
2025-02-08T11:39:04Z
Родилась в Чернигове, а потом признавалась Москве в любви: где сейчас экс-солистка группы "Лицей" Ишханишвили
Telegraf
2025-02-08T11:27:57Z
Победители Critics Choice Awards-2025: Деми Мур названа лучшей актрисой, а "Анора" - лучшим фильмом
Комсомольская правда
2025-02-08T11:12:13Z
Анджелина Джоли в кружевах, Николь Кидман в офискоре: лучшие образы Critics Choice Awards 2025
Marie Claire
2025-02-08T11:07:52Z
Любимый аромат Бейонсе и 5 аналогов, где корица и бобы тонка создают сексуальный дуэт
Marie Claire
2025-02-08T11:01:31Z
Остались в образе: 5 знаменитых актеров, которые стали "заложниками" одной роли
Фокус
2025-02-08T10:42:08Z
7 лучших фильмов и сериалов по романам Джейн Остин
Фокус
2025-02-08T10:15:25Z
Украина в разы сократила разрыв с РФ по артиллерийским снарядам: Сырский рассказал, как это удалось
Telegraf
2025-02-08T14:45:45Z
Бей издалека: Сырский доложил о достижениях в секторе БпЛА и артиллерии
Апостроф
2025-02-08T14:45:14Z
Была младше Гитлера на 23 года и дважды пыталась уйти из жизни: как выглядела Ева Браун и что о ней известно
Telegraf
2025-02-08T14:36:22Z
Украинцам готовят "ласковую мобилизацию": никакого принуждения и бусиков ТЦК
Знай
2025-02-08T14:30:05Z
Церковные праздники в феврале 2025 года: список праздников по новому календарю
VGorode
2025-02-08T13:48:04Z
Forbes признал: Михаил Поплавский – один из топ-инфлюэнсеров Украины
Comments UA
2025-02-08T13:45:51Z
Любовь дедушки: первое фото короля Иордании вместе с принцессой Иман
Marie Claire
2025-02-08T13:30:28Z
Уничтожение вражеских дронов: Зеленский анонсировал новые методы
TSN
2025-02-08T13:18:19Z
Осторожно, есть один день: что грозит украинцам за повреждение пломб на электросчетчиках
Знай
2025-02-08T13:12:24Z
Определяет риск преждевременных родов: ученые назвали важнейший витамин для беременных
Фокус
2025-02-08T13:57:58Z
Как снова не набрать вес после похудения
TSN
2025-02-08T12:54:29Z
Витамин D и мозг: ученые нашли связь с памятью и старением, вы будете впечатлены
Знай
2025-02-08T11:51:05Z
Пять народных средств для крепкой рассады, которые знали наши бабушки: урожай будет большим на 100%
TSN
2025-02-08T10:36:30Z
Близнецы следовали двум разным диетам 12 недель: их результаты удивили ученых
Фокус
2025-02-08T10:21:26Z
100% успеха в лечении рака почек: ученые из США сделали прорыв
Знай
2025-02-08T09:51:39Z
Украинцы могут получить денежную помощь на лечение: какую сумму обещают
Знай
2025-02-08T09:21:23Z
С Днем стоматолога: короткие и красивые поздравления коллегам и родным
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:05Z
Этот тест обнаруживает сердечные заболевания на ранней стадии
Comments UA
2025-02-08T07:48:33Z
Достройка Хмельницкой АЭС имеет решающее значение для восстановления Украины – нардеп
TSN
2025-02-08T15:03:18Z
Украинцы могут получить скидку на электроэнергию: как это сделать
Фокус
2025-02-08T14:30:01Z
АЗС ослабят давление на кошельки водителей: цены на топливо могут приятно изменится
Знай
2025-02-08T14:12:39Z
Графики отключения электроэнергии 9 февраля 2025: что нужно знать украинцам
Политека
2025-02-08T13:33:14Z
Как узнать размер будущей пенсии в Украине: инструкция
TSN
2025-02-08T13:18:49Z
Десятки тысяч гривен за сервиз из украинского фарфора: возможно в вашем шкафу скрывается клад
Telegraf
2025-02-08T12:57:43Z
"Россия стремится забрать наши одесские порты, чтобы контролировать зерновой рынок" - президент
Gazeta UA
2025-02-08T12:48:57Z
Украина может сама заработать на свою защиту, если ЕС и США усилят санкции против России – Глассман
Апостроф
2025-02-08T12:42:04Z
Зеленский предупредил, что РФ хочет захватить одесские порты
TSN
2025-02-08T12:36:59Z
Их выпустили всего 1500: в Киеве засветился заряженный 700-сильный пикап за $100 000
Фокус
2025-02-08T09:36:12Z
Почему в Германии нельзя ездить на авто с полупустым баком: ответ удивит
GlavRed
2025-02-08T04:27:20Z
Зимой электромобили теряют до 37% заряда – но не все: какие кары не боятся холода
Знай
2025-02-07T20:51:16Z
Эксперты объяснили, что произойдет, если заправить машину бензином с высоким октановым числом
UAToday
2025-02-07T20:48:24Z
От создателя "Мивины": представлен дешевый электрокар с запасом хода 180 км
Фокус
2025-02-07T16:36:44Z
Необычный мотоцикл Honda в заводской коробке продали за $200 000
Фокус
2025-02-07T14:42:55Z
Культовая капсула времени: найден редкий 23-летний Nissan с пробегом 360 км
Фокус
2025-02-07T11:36:22Z
Еще с заводскими наклейками: в Киеве заметили новейшую Skoda Superb 2025, вот он - флагман
Знай
2025-02-07T09:51:55Z
В Украине появится самый дешевый электрокроссовер Kia: подробности и цены
Фокус
2025-02-07T09:30:42Z
Зеленский: Путин увеличивает численность своей армии еще на 100 000 человек
Лига
2025-02-08T15:03:29Z
Шольц снова критикует Трампа за идею об оружии для Украины в обмен на полезные ископаемые
Европейская правда
2025-02-08T15:00:17Z
Шольц назвал "неуместными" разговоры о миротворцах в Украине
Корреспондент
2025-02-08T14:57:21Z
Зеленский: На Курщине убиты 20 офицеров РФ и КНДР
Корреспондент
2025-02-08T14:45:57Z
Глава МИД Турции заявил, что война в Украине вполне может закончится до июня 2025 года
Известия Киев
2025-02-08T14:45:57Z
ХАМАС освободил троих израильских заложников в рамках пятого раунда обмена пленными
ZN UA
2025-02-08T14:39:02Z
«Следующий год будет еще труднее»: Залужный сделал важное заявление
Comments UA
2025-02-08T14:24:21Z
В рейтинге одобрения Трамп обошел большинство мировых лидеров, — Newsweek
Фокус
2025-02-08T14:21:46Z
Time на обложке «посадил» Маска за президентский стол. Трамп отреагировал
ZN UA
2025-02-08T14:19:16Z