MY.UAНовини
Як фонд «Старенькі» допомагає літнім людям переживати наслідки війни
Як фонд «Старенькі» допомагає літнім людям переживати наслідки війни

Як фонд «Старенькі» допомагає літнім людям переживати наслідки війни

Благодійний фонд «Старенькі» опікується літніми людьми й тими, хто потребує уваги й підтримки. Як волонтери допомагають літнім людям пережити наслідки війни — «Детектору медіа» розповідає керівниця адвокаційного напрямку фонду «Старенькі» Аліна Д’яченко.

Третина людей у нашій країні — літні. Під час повномасштабної війни вони опинились у скрутних умовах. У когось уже немає дому, хтось не знає, як вижити на свою пенсію, в інших — немає рідних, які могли б потурбуватися про них. Таких історій багато. Проте всі літні люди заслуговують на гідну старість, попри війну і попри будь-які життєві обставини. Волонтери фонду «Старенькі» забезпечують пенсіонерів продуктовими наборами, допомагають із ліками.

— Аліно, ваш фонд до війни працював з темою гідної старості. Як сьогодні в умовах повномасштабної війни змінився фокус вашої роботи?

— Тема гідної старості в нас все ще залишається у фокусі, і я думаю, що ще може на десятки років залишатися, тому що це було справді актуальне питання й до початку повномасштабного вторгнення — а зараз, можливо, навіть ще більш важливе, адже якраз літні люди є однією з найвразливіших категорій, на яку найбільше вплинула війна, вони найбільше від неї потерпають.

— З чим стикаються літні люди під час війни?

— Ми маємо актуальні дослідження на цю тему, саме щодо становища літніх людей в Україні та впливу на них війни. Ситуація дуже ускладнилася, тому що великий відсоток літніх людей повідомляє, що їм не вистачає грошей на життя і навіть на забезпечення базових потреб. І це вже не кажучи про медицину, охорону здоров’я та інші виклики. Звісно, багато з них нарікають на психічні потрясіння, погане самопочуття. І це ми ще не кажемо про тих літніх людей, які втратили домівки, можливість залишатися у своєму звичному побуті, звичному просторі. Це теж надзвичайно великий виклик, бо далеко не кожна людина в літньому віці адаптивна, готова переїжджати в нове місце і починати життя з нуля.

Якщо подивитися на статистику, в Україні до повномасштабного вторгнення людей. старших за 60 років, було 24%. Зараз, через війну, ми можемо припускати, що третина населення України — це люди поважного віку. І це безпрецедентна історія, коли так різко змінилася демографія країни. Ми будемо стикатися з дуже великими викликами.

Тому що попри те, що серед літніх людей є цілком спроможні, активні, чимало людей потребуватиме і догляду, і підтримки, і фінансової допомоги. І, власне, з оцими найбільш вразливими групами людей наш фонд безпосередньо працює.

— Якщо говорити детальніше, то хто ваші підопічні?

— Це самотні люди, які живуть самі, в яких немає рідних, які мають дуже низький дохід. Цим людям зараз справді найважче, незалежно від того, чи це внутрішнє переселення, чи це ті, хто живе у своїх домівках. Вони теж потребують допомоги й підтримки, спілкування, залученості, взаємодії.

У нас є такий формат — «чаювання». Це коли ми їх збираємо, запрошуємо до наших партнерів — чи це територіальні центри в Києві, Дніпрі, чи заклади в інших регіонах — і люди мають можливість вийти, одягнутися, причепуритися та поласувати чимось смачненьким, поспілкуватися між собою. Також часто ми готуємо розважальну програму для них, яка допомагає всім соціалізуватися.

— Як багато літніх людей приходять до вас на такі соціалізаційні заходи?

— У нас завжди аншлаг. Територіальні центри, де ми проводимо зустрічі, йдуть на зустріч. Такі чаювання роблять літніх людей щасливими. Це видно і по фотографіях, і по атмосфері. Нас надихає, коли ці люди дві-три годинки відчувають себе потрібними, спілкуються між собою, знаходять сенс і радість у житті. І ця потреба дуже велика, бо самотність — один із викликів війни, і це проблема як для психічного здоров’я, так і для фізичного.

— Ви сказали, що зараз у вас працюють центри в Києві та Дніпрі — а в інших областях?

— Ми працюємо в різний спосіб. Основна наша суперсила — це довіра людей, які з року в рік підтримують наш фонд, нашу роботу, які перераховують свої благодійні внески, які йдуть на продуктові набори, засоби гігієни, теплові набори, на персональні потреби літніх людей, які до нас звертаються. Ми співпрацюємо з фондами, які теж допомагають літнім людям. Працюємо в прифронтових містах. Для нас дуже приємно, що є люди, які вибирають для підтримки літніх людей. Це багато що означає з урахуванням того, що військові збори й донати на армію потрібні щоденно. У нас також є багато волонтерів, які залучені на різних напрямках — хтось закуповує товари, хтось фасує, інші розвозять.

— Скільки у вас волонтерів і як ви їх залучаєте до співпраці?

— Це сотні людей, які приєднуються до допомоги іншим. Вони нас знаходять — і відбувається якась магія. До нас приходять небайдужі люди. Вони знаходять нас через соціальні мережі, через різні мобільні додатки. «Старенькі», наприклад, представлені в додатку «Київ цифровий» як один із благодійних фондів, де можна «задонатити» свій час для допомоги літнім людям. Також можна долучитися до нас, у кого є можливість протягом робочого дня долучитися на 2-3 години для розвезення продуктових наборів і засобів гігієни 10-15 бабусям чи дідусям, а також провести час з ними, поспілкуватися. Це теж дуже важлива частина нашої справи. Не лише доставити фізично якісь важливі продукти, товари, які бабусям і дідусям вивільнять якісь кошти, але й поговорити з ними. В анкеті в додатку будь-хто може вказати своє ім’я, номер телефону, обрати берег Києва і стати волонтером, який може пішки віднести пакет із продуктами або розвезти декільком стареньким.

— Які історії допомоги вам найбільше запам’яталися?

— З кожного такого розвезення продуктів можна знайти як веселі, так і сумні історії. Наші волонтери відмічають, що у стареньких часто є домашні улюбленці: чи то коти, чи собаки. Відтак було б добре не лише турбуватися про них, але й везти щось смачненьке їхнім тваринам. Багато людей запрошують волонтерів почаювати разом, пригощають. Це завжди дуже багато позитивних емоцій. Це люди, які своїм особистим прикладом дають відчуття, що бути літніми — це не страшно, головне — твоя душа, твоє ставлення до життя.

— Скільки у вас літніх людей під опікою?

— Дуже важко зараз сказати. Ми співпрацюємо з територіальними центрами та локальними партнерами й вони формують цю потребу — кому з літніх людей саме зараз потрібна допомога. Ми орієнтуємося на запити й потреби, актуальні безпосередньо на цей момент. І також скажу, що відповідно до наших правил співпраці, ми не збираємо персональних даних цих людей, не акумулюємо якусь базу, бо не хочемо, щоб створювалися якісь ризики й виклики.

— Зараз під час війни значно більше людей виїхало з прифронтових територій, хтось виїхав з окупації. Ці люди часто поважного віку, вони потребують і фінансової допомоги, і психологічної, і з пошуком житла. Чи допомагаєте ви таким людям?

— Це сумна реальність. Варто сказати, що в перший рік, коли почалося широкомасштабне вторгнення, наш фонд оперативно зорієнтувався й ми трохи розширили наші критерії допомоги. Ми вже не докопувалися, чи там справді люди самотні, чи в них є якісь родичі, — ми все одно допомагали. Переселенців ми спрямували до місцевих партнерів, які допомагали тим людям, хто до нас звертався.

Проте варто сказати, що не лише переселенці потребували допомоги, але й просто люди, які живуть навіть у своїх квартирах, але потерпають від бідності, самотності. В Україні зараз допомогою внутрішньо переселеним особам, зокрема поважного віку, займається міжнародна організація Help Age International. Це наші партнери. Світова організація, яка спеціалізується саме на допомозі літнім людям, зокрема на створенні умов гідного життя для людей старшого віку. І в Україні вони теж працюють. Наприклад, вони створили центри активного дозвілля для літніх людей у західних областях і в прифронтових регіонах. В Україні вони з 2014 року підтримують саме літніх людей, які постраждали від війни. У цьому вони мають дуже великий досвід. А також велику мережу волонтерів.

— Над чим зараз працює ваш фонд «Старенькі»? Які пріоритети ви собі ставите?

— З минулого року до нашої роботи додався напрямок адвокації, тобто відстоювання прав та інтересів літніх людей на державному рівні, в громадському секторі. Ми намагаємося привертати увагу до цієї теми всіх стейкхолдерів, бо вона, як ми бачимо з досвіду, дедалі більше стає актуальною та гострою. І в нас один із важливих напрямків на цей рік — це якраз активувати громадянське суспільство, привертати увагу саме громадських організацій, благодійних фондів, волонтерських спільнот, ну і держави безумовно, до цієї проблематики, щоб ми всі разом вивчали міжнародний досвід і найкраще втілювали в Україні. Насправді в Україні не так багато організацій, які спеціалізуються саме на допомозі та захисті прав літніх людей. Ми б хотіли розширювати це коло.

Також важливо говорити й про можливість підробітку або, взагалі, продовжувати роботу літнім людям. Для частини людей це ще й можливість просто виходити з дому, мати мету, рухатися кудись, спілкуватися з однолітками або молодшими людьми, знаходити однодумців, бути активними та продуктивними. Важливо працювати з ейджистськими установками, з дискримінаційними упередженнями, які існують в нашому суспільстві. Ми також у цьому напрямку плануємо діяти, бо адвокація — це широке поняття.

— Як ви думаєте, чи можемо ми зараз сказати, що наші пенсіонери мають гідну старість?

— На жаль, я думаю, що дуже невелика частина людей справді має гідну старість. Нам би дуже цього хотілося, але є дуже багато викликів і перепон на цьому шляху. Ми маємо ще один напрямок роботи — це дослідження закладів для літніх людей: як державної форми власності, так і приватної. На жаль, такі заклади здебільшого далекі від поняття гідна старість, повага до людини, дотримання прав людини. І це треба змінювати. І ми маємо велике поле для роботи в цьому напрямку.

— Куди можуть звертатися літні люди за допомогою?

— Найперше — це територіальні центри соціального обслуговування, які мають опікуватися літними людьми та можуть знати, які є благодійні чи гуманітарні організації в місцевості, в громаді, які можуть порадити й підтримувати літніх людей. Бо, звичайно, літній людині самій шукати допомогу значно складніше. А от піти до соціального співробітника, який може знати, який може порадити, — це найкращий спосіб. Окрім нашого фонду, літнім людям допомагає ще й БФ Let's Help. Він також є в «Києві цифровому». Крім того, можна звертатися й до HelpAge International.

— Яке завдання ти особисто і фонд загалом ставите перед собою на найближчий час?

— Наша велика мета і місія — це, власне, змінювати сприйняття та ставлення до людей старшого віку в нашому суспільстві, щоб було розуміння, що якась частина потребує підтримки й ось як ми можемо її надати. Варто розуміти, що всі ми будемо літніми людьми й захочемо, аби хтось і про нас турбувався. Зараз час нам допомогти людям віком за 70 років. Вони не перестають бути людьми, мати свої бажання, спроможності. Також ми хочемо працювати з громадським сектором, з громадянським суспільством, підсилювати цю тему в них. Крім того, зараз має розроблятися державна стратегія роботи з літніми людьми. Вона називається «Стратегія державної політики з питань активного і здорового довголіття» до 2030 року. Ми подали наші пропозиції робочій групі й вважаємо, що треба мати в цій темі комплексний підхід, який підтримується на державному рівні.

Фото: «Фонд "Старенькі"» роздає продуктові набори літнім людям, які їх потребують. Джерело: Фейсбук-сторінка фонду

Читайте також
Дослідження Publicis Groupe: Понад 80% опитаних українців продовжують стабільно донатити або волонтерити
Як допомогти, щоб не образити: БФ «Старенькі» пропонує делікатні способи допомоги літнім людям
Як фонд «Старенькі» допомагає самотнім бабусям і дідусям
Не шукати винних, а намагатися допомогти. Як працюють «Старенькі»
Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
Денежная помощь для пенсионеров в Днепре: что будет с выплатами от ООН с 1 мая
Политека
2025-04-28T19:51:38Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Опрос показал, сколько поляков готовы пойти добровольцами на фронт
Хвиля
2025-04-28T23:06:21Z
Армия РФ получила приказ до 9 мая войти на Днепропетровщину
Comments UA
2025-04-28T21:42:11Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Путин ответил на предложение Зеленского не бить по гражданским объектам и вспомнил удар по Сумам
Comments UA
2025-04-21T17:31:01Z
В Кремле заявили, при каких условиях могут прекратить огонь в Украине
Comments UA
2025-04-27T18:27:28Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
Трамп снова предупреждает о Третьей мировой войне
ZN UA
2025-04-28T23:18:07Z
Президент оценил экономическое соглашение с США
Корреспондент
2025-04-28T22:42:08Z
Трамп обратился к Путину после удара по Киеву: Стоп
Comments UA
2025-04-24T19:51:18Z
Глава правительства Канады назвал главную угрозу миру
Корреспондент
2025-04-19T10:09:43Z
Шойгу заявил о готовности России применить ядерное оружие
ZN UA
2025-04-24T10:12:30Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
За старые гривневые купюры можно получить немалые деньги: какие можно дорого продать
Знай
2025-04-28T20:51:58Z
Уже 82 гривны: в Украине подскочили цены на подсолнечное масло, хлеб и гречку
Хвиля
2025-04-28T19:09:43Z
Звонок "из банка" обернется потерей 34 600 гривен: клиентов Приватбанка предупредили
Знай
2025-04-21T20:10:23Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Внешняя разведка назвала "маловероятным" укрепление рубля
Корреспондент
2025-04-27T16:01:15Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
«Я не твоя мама»: Тизер сказки «Горыныч» с Александром Петровым
GameMag
2025-04-28T22:55:32Z
Российский певец, у которого проблемы с алкоголем, пришел на концерт с 15-летней девушкой
Comments UA
2025-04-28T20:51:36Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
"Просто не верю! Вы сдурели?": жена "Холостяка" Черкасова похвасталась концертом Меладзе и нарвалась на хейт/Блогерша попыталась оправдаться, но стало еще хуже
Апостроф
2025-04-28T08:39:20Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
В Киеве раздались взрывы
Корреспондент
2025-04-28T22:54:43Z
В одном из районов Киева упали обломки дрона - КГВА
ZN UA
2025-04-28T22:48:04Z
Полиция задержала экс-главу Броварской РГА, который устроил пьяное ДТП с погибшими: в чем еще его подозревают
Telegraf
2025-04-17T16:57:23Z
В Киеве обнаружили крупный схрон с оружием
Корреспондент
2025-04-16T13:03:02Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Вирус папилломы человека: как уберечься
ZN UA
2025-04-28T22:24:12Z
При какой позе сна кожа стареет быстрее
Gazeta UA
2025-04-28T21:39:55Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
В Украине зафиксирован случай ботулизма после инъекции красоты
Корреспондент
2025-04-28T17:54:07Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
Россияне атаковали жилую застройку в густозаселенном районе Одессы, детали
Фокус
2025-04-21T23:27:56Z
Много цветов и игрушек: в Киеве появился мемориал жертвам обстрела 24 апреля
Telegraf
2025-04-28T20:33:22Z
До июня на станции метро «Хрещатик» продлится ремонт эскалатора №1
VGorode
2025-04-28T19:33:59Z
Россияне атаковали поселок под Купянском, загорелся дом
Корреспондент
2025-04-21T07:06:54Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
2025-04-20T13:18:19Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
Радоница: запреты дня
ZN UA
2025-04-28T21:34:58Z
Никотиновый спрут меняет обложки: как детей заманивают яркими вейпами
Знай
2025-04-28T18:51:42Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Почему коты спят в разных частях дома: пять неожиданных причин
Gazeta UA
2025-04-28T16:57:33Z
Как навести порядок перед сном: четыре простые вечерние привычки, которые создают уют
Gazeta UA
2025-04-28T16:42:05Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
Франсис Нганну на мотоцикле наехал на подростка, ребенок не выжил
Корреспондент
2025-04-28T21:45:34Z
Дюбуа намерен реваншем положить конец карьере Усика
Корреспондент
2025-04-28T20:48:31Z
Усик показывает, как в первом бою Дюбуа прошелся по нему ударом
Корреспондент
2025-04-28T19:54:58Z
Потеря защитника, возвращение нападающего: Интер готовится к полуфиналу ЛЧ
Корреспондент
2025-04-28T19:12:19Z
Стоит верить: Дончич желает победы Лейкерс в НБА вопреки проигрышам в серии
Корреспондент
2025-04-28T17:48:02Z
"Нельзя нарушать правила":Усик высказался о возможном отказе Украины от территорий
Gazeta UA
2025-04-28T17:42:15Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
Новые детали Grand Theft Auto VI будут раскрыты уже совсем скоро
GameMag
2025-04-28T22:43:47Z
Как часто нужно перезагружать смартфон и на что это влияет
Gazeta UA
2025-04-28T19:12:34Z
Энергетики раскрыли секрет экономии на счетах за свет: простой и эффективный "лайфхак"
Знай
2025-04-28T18:12:02Z
КНР запустила в космос новый спутник-ретранслятор
Корреспондент
2025-04-28T17:57:21Z
GigaIO выпустила первый в мире ИИ-суперкомпьютер "в чемодане"
Корреспондент
2025-04-28T17:27:50Z
В Україні впадуть ціни на брухт після обвалу на світових ринках
AgroNews
2025-04-28T17:16:13Z
Ученые нашли жидкость на крупнейшем спутнике Сатурна Титане, но кое-что их смущает
TSN
2025-04-28T14:51:31Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Владелец брошенного BMW, для которого в Польше оставили "островок" на стройке, нашёлся
Европейская правда
2025-04-28T17:18:10Z
Назвали самые надежные китайские автомобили
Gazeta UA
2025-04-28T13:16:28Z
Настоящие комментаторы Формулы-1 примут участие в фильме Хэмилтона
Корреспондент
2025-04-28T10:48:58Z
Мощность — 1000 сил: конкурента Porsche Taycan от Mercedes показали до премьеры
Фокус
2025-04-28T07:45:03Z
Почему в жару не стоит заправлять полный бак: основные причины
Gazeta UA
2025-04-28T00:33:45Z
Специалисты объяснили, почему опасно ездить с пустым баком
Gazeta UA
2025-04-27T19:09:03Z
Забудьте про C9: концепт Chevrolet Corvette повертає ретро славу
Топ Жир
2025-04-27T17:45:29Z
В Киеве заметили очень редкий спорткар BMW 2000-х с интересным тюнингом
Фокус
2025-04-27T08:27:18Z