В оточенні Путіна не бачать зв'язку України з московським терактом — Bloomberg
Владімір Путін продовжує стверджувати, що Україна має відношення до теракту в Москві, в результаті якого загинули 139 осіб, однак найближче оточення російського президента не погоджується з ним, пише Bloomberg із посиланням на чотирьох співрозмовників, тісно пов’язаних із Кремлем.
Джерела, які говорили на умовах анонімності, стверджують, що жодних доказів причетності до теракту України немає. Путін був присутній на обговореннях, де йшлося про відсутність зв'язку із Києвом, однак він залишається рішуче налаштованим використовувати трагедію, щоб спробувати згуртувати росіян на підтримку війни в Україні.
За словами співрозмовників, кремлівські чиновники були шоковані нездатністю служб безпеки запобігти п'ятничному збройному нападу у підмосковному «Крокус Сіті Хол». Майже ніхто зі знайомих їм представників політичної та бізнес-еліт Росії не вірить, що за цим нападом стоїть Україна.
Путін двічі намагався пов'язати Україну з найстрашнішим терактом у Москві за останні два десятиліття, навіть коли відповідальність за нього взяла на себе Ісламська держава.
«США намагаються переконати своїх сателітів та інші країни світу в тому, що, за даними їхньої розвідки, в московському теракті нібито немає ніякого київського сліду», — заявив Путін на зустрічі зі своїми керівниками служб безпеки.
Україна категорично відкидає будь-яку причетність і назвала напад операцією Кремля під чужим прапором. У свою чергу, офіційні особи США заявили, що відповідальність за нього несе виключно Ісламська держава.
Головні союзники Путіна охоче підхоплюють його тему. Це викликає припущення, що він може використати громадський гнів через трагедію для посилення війни проти України, в тому числі, можливо, віддавши наказ про чергову мобілізацію резервістів до армії.
«Звичайно, Україна», — заявив у вівторок журналістам Ніколай Патрушев, секретар Ради безпеки Росії, відповідаючи на запитання, хто несе відповідальність за трагедію — Ісламська держава чи Україна.
«Терористи і ті, хто за ними стоїть — кривавий режим України, Вашингтон, Брюссель — сподіваються, що за допомогою таких терактів їм вдасться розколоти наше суспільство. Ми повинні зробити все для того, щоб консолідація була ще сильнішою», — заявив у вівторок спікер нижньої палати російського парламенту В'ячеслав Володін.
У той час як ісламістські радикали здійснили напад, українські та американські і британські спецслужби сприяли цьому, заявив у вівторок журналістам Алєксандр Бортніков, директор Федеральної служби безпеки, не наводячи при цьому доказів.
«Служби безпеки знають, що це була Ісламська держава, але після заяв Путіна у них немає іншого вибору, окрім як виконувати накази і доводити, що до цього була причетна Україна або Захід», — вважає Андрєй Солдатов, експерт з питань ФСБ і російської розвідки.
7 березня СШАпублічно попередили Росію про ризик терористичної атаки у Москві, в тому числі на концертах, і заявили, що ділилися розвідданими з Росією. Путін на зустрічі з офіцерами ФСБ за три дні до нападу бойовиків відкинув попередження, назвавши їх спробою дестабілізувати суспільство.
За словами джерел, через те, що російські спецслужби не відреагували на попередження США, деякі чиновники можуть бути зміщені зі своїх посад. Теракт, за їх даними, може призвести до перестановок у керівництві силових відомств.
Стрілянину у торговому центрі в підмосковному ТЦ "Крокус Сіті Хол" у Кремлі цинічно використають для легітимізації посилення режиму Путіна, збільшення впливу спецслужб, боротьби з незгодними й убивств росіян, пише оглядач відділу міжнародної політики Володимир Кравченко у своєму матеріалі «Теракт у "Крокусі": як ситуація виходить з-під контролю Кремля».