MY.UAНовини
Варіанти порятунку Житнього ринку в Києві: від «космічної аренди» до історичної пам’ятки
Варіанти порятунку Житнього ринку в Києві: від «космічної аренди» до історичної пам’ятки

Варіанти порятунку Житнього ринку в Києві: від «космічної аренди» до історичної пам’ятки

Минулого тижня киян лихоманило через намір столичної влади передати Житній ринок приватному орендарю. Раптове оголошення аукціону з критично коротким терміном у 5 днів породило купу чуток: пам’ятку Києва хочуть знести, збудувати замість неї торговельно-розважальний центр або елітний житловий комплекс. Хвиля критики понеслася на адресу депутатів Київради: знову дозволяють паплюжити історичний Поділ. Ціна питання – майже 2,5 мільйона гривень на місяць.

Через резонанс “партію” швидко переграли. Аукціон, що мав завершитися 25 березня, скасували, натомість оголосили новий - терміном у 25 днів: до 14 квітня. Так чи інакше, доля Житнього залишається невизначеною. Своїми думками щодо цього з Коротко про поділилися експерти.

Аукціон став для всіх несподіванкою

Одним з перших забив тривогу відомий ресторатор та шеф-кухар Євген Клопотенко. На сумний стан Житнього ринку він звернув увагу в травні минулого року і затявся повернути в нього повноцінне життя. Влітку тут влаштували велику толоку з прибирання та впорядкування території, провели кілька кулінарних заходів. На кінець цієї весни Клопотенко готував презентацію проєкту відродження торгового майданчика на Верхньому Валу і активно шукав інвесторів з 2,5 млн грн.

- У Євгена дійсно були цікаві плани, оголошення аукціону стало для всіх несподіванкою, - каже експерт ресторанного бізнесу Ольга Насонова. – Я нічого не можу стверджувати, але, судячи з чуток, конкурс був задуманий під конкретний проєкт, де вже все було готово. Бо зробити весь обсяг необхідних для аукціону документів за п’ять днів просто технічно неможливо.

Кияни сполошилися, бо добре пам’ятають, як згинув Сінний ринок на Воровського (нинішня Бульварно-Кудрявська вулиця. – Ред.). Коли у 2005 році його почали огороджувати парканом, також ніби йшлося про реконструкцію. Людям обіцяли, що принаймні щось від базару залишиться, але – знесли все дочиста і збудували закритий житловий комплекс.

- Я живу в центрі Києва – на Володимирській. На Житній їжджу щосуботи, не люблю купляти м’ясо та птицю у супермаркетах, та й ціни у господарів бувають нижчими, - ділиться з нами киянка Наталя. - Спершу гуляю по Подолу, десь смакую каву, а потім іду на закупи. Звісно, ринок не той, що був років з десять тому, але тут завжди товчуться покупці, є багато кіосків, де можна купити ковбаску, сир, хліб, всілякі кулінарні дрібниці за цінами точно нижчими, ніж у ТРЦ. Буде дуже сумно, якщо замість цього корисного для простих людей простору влаштують будівництво житлового комплексу для багатіїв.

Заходи на Житньому, на думку шеф-кухаря Євгена Клопотенка, привернуть до будівлі увагу і врятують її. Фото facebook.com/yevhen.klopotenko

“Робота є неефективною та небезпечною”

Місцину, де розташований Житній ринок, у народі називають намоленою. Велике торжище по обидва береги річки Глибочиці тут сформувалося ще з часів Київської Русі. У ХІІ столітті аграрії та ремісники на зароблені продажами кошти збудували декілька храмів, зокрема Києво-Подільский Успенський собор, більш відомий як церква Богородиці Пирогощі.

- Оце своє місце на Верхньому Валу ринок зайняв після великої пожежі 1811 року, коли довелося переплановувати і відбудовувати Поділ, - каже історик, києвознавець Михайло Кальницький. – Звісно, тоді це була відкрита площа, але понад як за двісті років територіально нічого не змінювалось. Коли рили котлован під критий ринок, було багато цікавих археологічних знахідок. Місто мусить мати і зберігати свої традиції торгу.

В такому вигляді, як знаємо зараз, ринок відкрився у 1980 році. Коли в 70-х розроблявся проєкт, почалася мода на неомодерністські конструкції з ввігнутим дахом, який тримається на вантових системах. Тоді конструкція вважалася унікальною, а сам ринок, розрахований на 1350 торгових місць, був оголошений найбільшим у Європі. У підвальному приміщенні розташовувалися склади та великі холодильні камери, для зелені та городини працювали спеціальні зрошувальні установки, до кожного торгового місця була підведена гаряча та холодна вода.

Однак... час бере своє. З дня відкриття ринок жодного разу не знав капітального ремонту. Згідно з повідомленням Департаменту промисловості та розвитку підприємництва КМДА, “на сьогодні робота ринку є неефективною та небезпечною для учасників торговельного процесу через неналежний технічний стан будівлі”.

Ринок знаходиться у комунальній власності, однак грошей, щоб на нього витрачатися, у міста немає, тому вирішили шукати інвестора, щоб самим заробляти.

Будівля ринку давно стала родзинкою туристичного Подолу. Фото: facebook.com/kiev.klab

Відштовхує недобрих до нього людей

Цікаво, що історію Житнього ринку хотіли перервати ще за комуністів. На початку 70-х тут планували збудувати восьмиповерховий готель, але – пронесло. Стару забудову Подолу оголосили заповідною зоною, тому й ринок залишили ринком.

Про капремонт чи реконструкцію Житнього почали говорити років з десять тому. У 2017-му з’явилися перші проєкти і навіть розгорівся скандал: в мережі поширилася інформація, що знамените панно “Із варяг у греки” українського монументаліста Анатолія Домнича, яке прикрашає фасад Житнього, замінять рослинним орнаментом, бо серед міст на чеканці є російсько-радянський Леніград.

- Немає там нічого радянського, це суто візантійський стиль, - розповідав тоді в інтерв’ю Коротко про архітектор Житнього ринку Валентин Штолько. - Зараз багато роздмухують навколо радянського... До речі, у 80-ті роки все було навпаки: при відкритті ринку влада заборонила скульптуру української жінки, що стояла біля центрального входу.

Питання з квітами замість “варяг” закрили швидко – міська влада присяглася, що нічого такого не планувала і не плануватиме. Про капремонт, який обіцяли коштом міського бюджету, преса трохи поговорила-пописала, і на тому все затихло.

Натомість пішли чутки, що на місці ринку хочуть зробити супермаркет і паркінг або збудувати стилізований під старовину готель.

У квітні 2022 року КМДА знайшла на ринок орендаря - компанію «Танджерін», яка пов’язана з Tarantino Family. Власник останньої – німець Флоріан Болен в інтерв’ю “The Village Україна” обіцяв зробити ринок “раєм на цілий день”, але нічого не зробив і гроші не платив.

В січні цього року договір оренди розірвали через суд.

- Мені здається, що тут є трохи містики – місце ніби відштовхує недобрих до нього людей, - каже Ольга Насонова.

Ресторанний експерт сподівається, що команді Євгена Клопотенка все-таки вдасться здійснити свої плани – створити на Житньому сучасний фудхол.

- Таке є у багатьох містах Європи. На першому поверсі продається фермерська продукція, на верхніх - розташовуються кафе, ресторани, крамнички. Старий Поділ традиційно є місцем, куди люди приходять відпочивати. Особливо під час війни, коли Хрещатик та урядовий квартал стали сприйматися як центри прийняття рішень. Поділ має свою архітектуру і традиції, їх не можна руйнувати.

Так Житній виглядає зсередини. Фото: facebook.com/yevhen.klopotenko

Занадто жорсткі вимоги

"Руки геть від Житнього!" Під таким гаслом соцмережами ширяться дописи та коментарі. Якщо вірити столичній владі, то і вона від ринку не хоче відмовлятися. На сесії Київради 21 березня Віталій Кличко пообіцяв, що Житній ринок безперечно залишається у комунальній власності, цільове призначення не зазнає змін.

Добре бути оптимістом, але доводиться ставати реалістом. Вимоги до майбутнього орендаря вельми жорсткі: провести власним коштом капітальний ремонт або реконструкцію всього критого ринку, включаючи модернізацію електро- та водомереж, при цьому сплачувати всі комунальні платежі та належні податки. Депутатка Київради Євгенія Кулеба назвала такі вимоги “космічними”.

- Пакет умов такий масштабний, що врятувати ринок зможе лише людина, для якої прибуток не буде головним показником. Або його можуть врятувати кияни, які будуть перші роки допомагати орендарю не збанкрутіти - купувати усе на Житньому, - написала вона у фейсбуці.

Отже... знову про долю Сінного? Активісти готують запобіжні заходи.

Наприкінці минулого року Київський міський центр Українського товариства охорони пам'яток історії та культури склав перелік будівель радянської доби, яким хоче надати охоронний статус. Є в ньому і Житній ринок.

- Ми визначили його як пам’ятку історії і наукової думки, - каже голова центру архітектор Анатолій Фролов. – Коли список затвердять, про реконструкцію не може бути мови, тільки про ремонт чи реставрацію. Для цього належить використовувати автентичні матеріали, а технології, які були у 70-х роках минулого століття, зараз не використовуються. Для орендаря роботи будуть дуже дорогі, а тому невигідні. Для порівняння візьмемо сучасний “Мерседес” і випущений у 1911 році. Ретроавтомобіль можна відреставрувати, він буде їздити, але це для колекції. Експлуатувати його з робочою метою в сучасних умовах нереально.

Елемент панно на фасаді ринку: там не тільки Ленінград, а й Новгород є. Фото: facebook.com/kiev.klab

Повинні вирішувати кияни

Втім, і без охоронного статусу, коли йтиметься про реконструкцію, роботи, на переконання архітектора, будуть дорогими. Будівля, ніде правди діти, застаріла. Вантові системи добре забезпечують потрапляння зовнішнього світла, але погано тримають тепло. Пройтися ринком не проблема, а от посидіти в холодному кафе чи ресторані навряд чи захочеться. Доведеться вкладатися або в утеплення будівлі спеціальною плівкою, або витрачати великі кошти на опалення. Не кажучи вже про те, що перед ремонтом потрібна експертиза вантового перекриття, стан якого може бути аварійним.

- У будь-якому разі після ремонту людина, яка вкладатиме в це гроші, муситиме підвищувати вартість оренди місць для продавців, а отже, помітно зростуть ціни на продукцію, - констатує Анатолій Фролов.

Архітектор навіть припускає зміну цільового призначення будівлі на Верхньому Валу, але переконаний:

- Це повинні вирішувати не депутати Київради за зачиненими дверима, а самі кияни. Депутати можуть запропонувати варіанти. Наприклад, зробити басейн, збудувати будинки або залишити ринок. Якщо люди проголосують за ринок, то треба думати, як його зберегти, а не намагатися перекласти всі проблеми на приватну особу.

До речі, за умовами аукціону, капремонт чи реконструкцію ринку орендатор має провести максимально швидко - за пів року. У 2018-му, коли початок робіт планували на 2020-й, на це відводили два роки.

Теги за темою
КиївІсторія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Samsung має намір інтегрувати ШІ в мережі 6G
InternetUA
2025-02-13T02:01:35Z
Apple дозволила переносити цифрові покупки між акаунтами
InternetUA
2025-02-13T00:04:49Z
Археологи розкопали "гроші диявола"
Gazeta UA
2025-02-12T23:39:18Z
Україна збила лише половину: аналітики підрахували, скільки шахедів РФ запустила з початку року
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T21:03:49Z
Чоловік встановив на даху сонячні панелі та здивував тим, скільки економить на електриці
24tv
2025-02-12T20:33:17Z
Найкрутіша домашня шаурма швидкого приготування - пальчики оближеш
GlavRed
2025-02-12T20:27:19Z
Фейкова дистанційна робота коштувала жінці 380 тисяч гривень
InternetUA
2025-02-12T20:07:24Z
Інженери використають незвичний матеріал для захисту людей та кораблів від радіації в космосі
24tv
2025-02-12T19:36:22Z
Команда MediaMonitoringBot опублікувала рейтинги українських онлайн-медіа за 2024 рік
Детектор М
2025-02-12T19:09:35Z
Тест на IQ: знайдіть заховані у ванній кімнаті навушники за 5 секунд
GlavRed
2025-02-13T01:27:18Z
Гороскоп на завтра 14 лютого: Тельцям - великий успіх, Водоліям - сюрприз
GlavRed
2025-02-13T00:27:20Z
Без борошна та манки: рецепт ніжної сирної запіканки від фіналістки "Мастер Шеф"
Политека
2025-02-12T23:42:50Z
Як можна подрібнити цукор у пудру в домашніх умовах: результат приємно здивує
GlavRed
2025-02-12T23:27:14Z
Це не холодильник: де та як потрібно зберігати відкрите вино
24tv
2025-02-12T22:00:29Z
Що подарувати дівчині на День Валентина: ідеї, які зроблять кохану ще щасливішою
24tv
2025-02-12T21:33:15Z
У якій склянці більше води: лише одиниці здогадаються за 5 секунд
GlavRed
2025-02-12T21:27:34Z
Марний флірт, авантюри чи сексуальне побачення: гороскоп на День святого Валентина для чоловіків
24tv
2025-02-12T20:45:59Z
Коли рідні або гості вже майже прийшли: миттєві та ароматні булочки до чаю
24tv
2025-02-12T20:33:34Z
На Львівщині 50-річна жінка до смерті забила іноземця
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T02:39:27Z
Мешканці російського Липецька заявили про атаку безпілотників: подекуди зникло світло
TSN
2025-02-13T02:21:58Z
На Одещині викрили працівника ТЦК, який за гроші перевозив чоловіків до Придністров'я
УкраинФорм
2025-02-13T02:06:08Z
У Каліфорнії розбився військовий літак
УкраинФорм
2025-02-13T01:48:33Z
У Хмельницькому взяли під варту рецидивіста, підозрюваного у зґвалтуванні та вимаганні коштів
Украина Криминальная
2025-02-13T01:30:44Z
Греція готується до можливого цунамі через землетруси в регіоні
ZN UA
2025-02-13T00:07:34Z
Україну атакував затяжний шторм: влупила майже 7-бальна буря
GlavRed
2025-02-12T23:27:09Z
Росіяни атакували з дрона автомобіль у Херсоні, постраждав цивільний
УкраинФорм
2025-02-12T18:51:05Z
Взяли на гарячому: у російської ведучої Варнави горе в родині
GlavRed
2025-02-12T18:27:05Z
Лідер АПЛ оступився: Миколенко допоміг Евертону вирвати нічию проти Ліверпуля
24tv
2025-02-12T23:12:53Z
Раньєрі: Ми очікуємо від Порту дуже агресивної гри
Football.ua
2025-02-12T22:45:43Z
Евертон — Ліверпуль 2:2 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2025-02-12T22:37:31Z
Черговий "сухар" для Трубіна: Бенфіка мінімально обіграла Монако у Лізі чемпіонів
24tv
2025-02-12T22:18:55Z
Провал Аталанти та Мілана, Трубін переміг росіянина: всі результати Ліги чемпіонів за 12 лютого
24tv
2025-02-12T22:12:23Z
Ліга чемпіонів УЄФА. «Бенфіка» з Трубіним виграла в Монако,«Баварія» - в Шотландії
УкраинФорм
2025-02-12T22:03:56Z
Левандовські: Ямал – надзвичайно талановитий гравець, але велике значення має його оточення
Football.ua
2025-02-12T21:57:37Z
Евертон із Миколенком в останній атаці вкрав перемогу у Ліверпуля
Football.ua
2025-02-12T21:45:57Z
Плімут разом з Таловєровим розгромив Міллволл
Football.ua
2025-02-12T21:45:06Z
У Покровську зараз - 6 960 цивільних, евакуація триває
УкраинФорм
2025-02-13T02:18:38Z
Громада Києва передала на фронт іще 600 БпЛА
УкраинФорм
2025-02-13T01:30:50Z
Сили оборони просуваються поблизу Торецька, росіяни атакують Покровськ: огляд фронту ISW
24tv
2025-02-13T01:00:02Z
На Донеччині у містах, відрізаних від електро- та газопостачання, працюють Пункти незламності - ОВА
УкраинФорм
2025-02-13T00:45:16Z
Карта бойових дій в Україні станом на 13 лютого 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T00:39:33Z
Росія не виплачує на окупованих територіях шахтарям зарплату, примушуючи їх до служби в РОА
УкраинФорм
2025-02-13T00:18:59Z
Прикордонники бригади «Форпост» взяли у полон шістьох росіян
УкраинФорм
2025-02-12T23:45:37Z
Бійці полку «Ахіллес» уразили два танки та ББМ росіян на Харківщині
УкраинФорм
2025-02-12T22:45:23Z
На Донеччині ще понад 300 тисяч цивільних: в ОВА розповіли, як триває евакуація
УкраинФорм
2025-02-12T22:36:08Z
58-річна Сінді Кроуфорд повторила свій культовий образ із 90-их
GlavRed
2025-02-13T00:27:21Z
Найкращі виступи України на Євробаченні: топ-5 шоу
CutInsight
2025-02-12T23:39:05Z
Як одягалися українські жінки наприкінці XIX століття: порівняння міської та сільської моди
Telegraf
2025-02-12T22:30:17Z
Євробачення: Найяскравіші виступи в історії конкурсу
CutInsight
2025-02-12T22:21:45Z
Лякає до мурах: чому горор "Чорний телефон" підкорив глядачів та коли вийде друга частина
24tv
2025-02-12T21:39:14Z
"Я стала бабусею": Сєдокова приголомшила черговою новиною
GlavRed
2025-02-12T21:27:55Z
Молода дружина 75-річного Річарда Гіра показала смішне селфі з актором
GlavRed
2025-02-12T21:27:23Z
Зняла спідницю: зрадниця Лоліта закотила бунт під час концерту
GlavRed
2025-02-12T20:27:24Z
"Новий етап": співачка MamaRika повідомила про кардинальні зміни в житті
GlavRed
2025-02-12T20:27:17Z
Вінницька громада передала бійцям на фронт п'ять позашляховиків
УкраинФорм
2025-02-13T02:39:55Z
"Не чіпайте, це Семен": миша посеред супермаркету повеселила українців
Telegraf
2025-02-13T02:30:46Z
Німеччина передасть Україні близько 100 ракет для IRIS-T
УкраинФорм
2025-02-13T01:51:14Z
Коштує цілий статок: жінка знайшла цікавий антикваріат прямо у смітнику
GlavRed
2025-02-13T01:51:09Z
Робота мрії: британська компанія шукає дегустатора курки і готова платити £5,000
GlavRed
2025-02-13T01:27:40Z
На Покровському напрямку Сили оборони знищили FPV-дронами бронетехніку РФ разом із десантом
УкраинФорм
2025-02-13T00:57:42Z
Контракт з 18. Молоді буде вигідно залучитись до ЗСУ?
Telegraf
2025-02-12T23:27:11Z
Для України створили зенітно-ракетний комплекс Gravehawk
Gazeta UA
2025-02-12T23:21:24Z
В Казахстані знайшли золоті прикраси сарматів, які могли належати царям
Telegraf
2025-02-12T22:33:53Z
Зеленський заявив, що з 1 березня 100 найважливіших ліків подешевшають на 30%
Украина Криминальная
2025-02-13T02:09:39Z
Фітнес-блогер з'їв 1000 курячих яєць за місяць: чим закінчився експеримент
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T00:15:53Z
Експерти назвали продукти, які допоможуть подолати безсоння
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T23:00:56Z
Який шоколад може допомогти "спалити" зайвий жир жінкам 45+
Gazeta UA
2025-02-12T22:39:31Z
Чи може вода зволожити суху шкіру
Знай
2025-02-12T20:51:57Z
За лікування не візьмуть ані копійки: які медичні послуги українці мають отримувати безкоштовно
Знай
2025-02-12T20:33:53Z
В РНБО ухвалили рішення щодо нових санкцій та цін на 100 найважливіших ліків
Gazeta UA
2025-02-12T19:57:36Z
Багато хто ігнорує це завдання: як часто слід мити шторку з ванної
24tv
2025-02-12T19:57:05Z
Жінка спутала менопаузу з раком: які симптоми виявились тривожними
24tv
2025-02-12T18:33:31Z
Мінімальна пенсія у 2025 році: хто отримує найнижчі виплати
Политека
2025-02-13T02:03:40Z
Січень у 2025 році став рекордно безсніжним
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T01:45:34Z
Бельгія скасовує всі авіарейси на 13 лютого
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T01:12:11Z
До кінця року в Туреччину надійде 1,3 мільярда кубометрів туркменського газу - міністр
УкраинФорм
2025-02-13T00:36:29Z
Якою має бути ідеальна угода зі США про рідкісноземельні мінерали
Лига
2025-02-12T22:51:39Z
За кіло каші доведеться віддати 93 грн: супермаркети оновили ціни на рис, гречку та макарони
Знай
2025-02-12T21:12:38Z
Український зерновий сектор очікує суттєве скорочення – прогноз USDA
Хвиля
2025-02-12T21:06:40Z
Долар та євро раптово "злетіли": НБУ встановий новий курс валют
GlavRed
2025-02-12T19:27:41Z
ПФУ розкрив ситуацію з виплатою пенсій, субсидій та лікарняних: чи чекати українцям грошей
Хвиля
2025-02-12T19:27:39Z
Створено генератор, який перетворює вихлопні гази на електрику: як працює
InternetUA
2025-02-12T21:33:00Z
Журналісти випробували економічність Volvo FH Aero 500 I-Save
AutoCentre
2025-02-12T18:13:57Z
За ціною смартфона: презентовано найдешевший електричний Suzuki
Фокус
2025-02-12T18:00:12Z
Range Rover Velar EV готується до бою з Porsche Macan Electric
AutoCentre
2025-02-12T17:09:06Z
Німецькі вчені представили інноваційну ШІ-розробку для моделювання поведінки акумуляторів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T17:06:15Z
Легенда повертається: Toyota відродить знаменитий спорткар
Фокус
2025-02-12T17:06:06Z
1300 км ходу за ціною від $11 тис: Geely випустила плагін-гібрид Galaxy L6 EM-i
ITC
2025-02-12T17:01:06Z
Як перевірити двигун при купівлі авто: потрібен лише аркуш паперу
GlavRed
2025-02-12T16:27:15Z
Hyundai готує серійний N Vision 74 та нові позашляховики
AutoCentre
2025-02-12T16:13:27Z
Китай постачає західні деталі для виробництва дронів у Росії
Gazeta UA
2025-02-13T02:48:25Z
Жителю Херсонщини, який очолив окупаційну «раду депутатів», оголосили підозру
УкраинФорм
2025-02-13T02:48:10Z
У США формуються два протиборчі табори: які сценарії миру вони відстоюють
24tv
2025-02-13T02:39:39Z
Конгрес США може переглянути відмову в постачанні F-35 Туреччині
УкраинФорм
2025-02-13T02:30:23Z
Глава Міноборони Польщі про вступ України до НАТО: "Не варто створювати собі надії, що це запрошення впаде з неба"
ZN UA
2025-02-13T02:27:11Z
"15 трлн і дві лопати літію": Тука оцінив ідею обміну природних ресурсів на допомогу США
GlavRed
2025-02-13T02:24:19Z
Липецьку область Росії атакують дрони: у місті цілими районами зникає світло
24tv
2025-02-13T02:18:23Z
У розвідці Данії оцінили, коли Росія може бути готовою до великої війни з Європою
Хвиля
2025-02-13T02:12:59Z
Ізраїль планує вдарити по ядерних об'єктах Ірану, – The Wall Street Journal
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T02:12:24Z