MY.UAНовини
Варіанти порятунку Житнього ринку в Києві: від «космічної аренди» до історичної пам’ятки
Варіанти порятунку Житнього ринку в Києві: від «космічної аренди» до історичної пам’ятки

Варіанти порятунку Житнього ринку в Києві: від «космічної аренди» до історичної пам’ятки

Минулого тижня киян лихоманило через намір столичної влади передати Житній ринок приватному орендарю. Раптове оголошення аукціону з критично коротким терміном у 5 днів породило купу чуток: пам’ятку Києва хочуть знести, збудувати замість неї торговельно-розважальний центр або елітний житловий комплекс. Хвиля критики понеслася на адресу депутатів Київради: знову дозволяють паплюжити історичний Поділ. Ціна питання – майже 2,5 мільйона гривень на місяць.

Через резонанс “партію” швидко переграли. Аукціон, що мав завершитися 25 березня, скасували, натомість оголосили новий - терміном у 25 днів: до 14 квітня. Так чи інакше, доля Житнього залишається невизначеною. Своїми думками щодо цього з Коротко про поділилися експерти.

Аукціон став для всіх несподіванкою

Одним з перших забив тривогу відомий ресторатор та шеф-кухар Євген Клопотенко. На сумний стан Житнього ринку він звернув увагу в травні минулого року і затявся повернути в нього повноцінне життя. Влітку тут влаштували велику толоку з прибирання та впорядкування території, провели кілька кулінарних заходів. На кінець цієї весни Клопотенко готував презентацію проєкту відродження торгового майданчика на Верхньому Валу і активно шукав інвесторів з 2,5 млн грн.

- У Євгена дійсно були цікаві плани, оголошення аукціону стало для всіх несподіванкою, - каже експерт ресторанного бізнесу Ольга Насонова. – Я нічого не можу стверджувати, але, судячи з чуток, конкурс був задуманий під конкретний проєкт, де вже все було готово. Бо зробити весь обсяг необхідних для аукціону документів за п’ять днів просто технічно неможливо.

Кияни сполошилися, бо добре пам’ятають, як згинув Сінний ринок на Воровського (нинішня Бульварно-Кудрявська вулиця. – Ред.). Коли у 2005 році його почали огороджувати парканом, також ніби йшлося про реконструкцію. Людям обіцяли, що принаймні щось від базару залишиться, але – знесли все дочиста і збудували закритий житловий комплекс.

- Я живу в центрі Києва – на Володимирській. На Житній їжджу щосуботи, не люблю купляти м’ясо та птицю у супермаркетах, та й ціни у господарів бувають нижчими, - ділиться з нами киянка Наталя. - Спершу гуляю по Подолу, десь смакую каву, а потім іду на закупи. Звісно, ринок не той, що був років з десять тому, але тут завжди товчуться покупці, є багато кіосків, де можна купити ковбаску, сир, хліб, всілякі кулінарні дрібниці за цінами точно нижчими, ніж у ТРЦ. Буде дуже сумно, якщо замість цього корисного для простих людей простору влаштують будівництво житлового комплексу для багатіїв.

Заходи на Житньому, на думку шеф-кухаря Євгена Клопотенка, привернуть до будівлі увагу і врятують її. Фото facebook.com/yevhen.klopotenko

“Робота є неефективною та небезпечною”

Місцину, де розташований Житній ринок, у народі називають намоленою. Велике торжище по обидва береги річки Глибочиці тут сформувалося ще з часів Київської Русі. У ХІІ столітті аграрії та ремісники на зароблені продажами кошти збудували декілька храмів, зокрема Києво-Подільский Успенський собор, більш відомий як церква Богородиці Пирогощі.

- Оце своє місце на Верхньому Валу ринок зайняв після великої пожежі 1811 року, коли довелося переплановувати і відбудовувати Поділ, - каже історик, києвознавець Михайло Кальницький. – Звісно, тоді це була відкрита площа, але понад як за двісті років територіально нічого не змінювалось. Коли рили котлован під критий ринок, було багато цікавих археологічних знахідок. Місто мусить мати і зберігати свої традиції торгу.

В такому вигляді, як знаємо зараз, ринок відкрився у 1980 році. Коли в 70-х розроблявся проєкт, почалася мода на неомодерністські конструкції з ввігнутим дахом, який тримається на вантових системах. Тоді конструкція вважалася унікальною, а сам ринок, розрахований на 1350 торгових місць, був оголошений найбільшим у Європі. У підвальному приміщенні розташовувалися склади та великі холодильні камери, для зелені та городини працювали спеціальні зрошувальні установки, до кожного торгового місця була підведена гаряча та холодна вода.

Однак... час бере своє. З дня відкриття ринок жодного разу не знав капітального ремонту. Згідно з повідомленням Департаменту промисловості та розвитку підприємництва КМДА, “на сьогодні робота ринку є неефективною та небезпечною для учасників торговельного процесу через неналежний технічний стан будівлі”.

Ринок знаходиться у комунальній власності, однак грошей, щоб на нього витрачатися, у міста немає, тому вирішили шукати інвестора, щоб самим заробляти.

Будівля ринку давно стала родзинкою туристичного Подолу. Фото: facebook.com/kiev.klab

Відштовхує недобрих до нього людей

Цікаво, що історію Житнього ринку хотіли перервати ще за комуністів. На початку 70-х тут планували збудувати восьмиповерховий готель, але – пронесло. Стару забудову Подолу оголосили заповідною зоною, тому й ринок залишили ринком.

Про капремонт чи реконструкцію Житнього почали говорити років з десять тому. У 2017-му з’явилися перші проєкти і навіть розгорівся скандал: в мережі поширилася інформація, що знамените панно “Із варяг у греки” українського монументаліста Анатолія Домнича, яке прикрашає фасад Житнього, замінять рослинним орнаментом, бо серед міст на чеканці є російсько-радянський Леніград.

- Немає там нічого радянського, це суто візантійський стиль, - розповідав тоді в інтерв’ю Коротко про архітектор Житнього ринку Валентин Штолько. - Зараз багато роздмухують навколо радянського... До речі, у 80-ті роки все було навпаки: при відкритті ринку влада заборонила скульптуру української жінки, що стояла біля центрального входу.

Питання з квітами замість “варяг” закрили швидко – міська влада присяглася, що нічого такого не планувала і не плануватиме. Про капремонт, який обіцяли коштом міського бюджету, преса трохи поговорила-пописала, і на тому все затихло.

Натомість пішли чутки, що на місці ринку хочуть зробити супермаркет і паркінг або збудувати стилізований під старовину готель.

У квітні 2022 року КМДА знайшла на ринок орендаря - компанію «Танджерін», яка пов’язана з Tarantino Family. Власник останньої – німець Флоріан Болен в інтерв’ю “The Village Україна” обіцяв зробити ринок “раєм на цілий день”, але нічого не зробив і гроші не платив.

В січні цього року договір оренди розірвали через суд.

- Мені здається, що тут є трохи містики – місце ніби відштовхує недобрих до нього людей, - каже Ольга Насонова.

Ресторанний експерт сподівається, що команді Євгена Клопотенка все-таки вдасться здійснити свої плани – створити на Житньому сучасний фудхол.

- Таке є у багатьох містах Європи. На першому поверсі продається фермерська продукція, на верхніх - розташовуються кафе, ресторани, крамнички. Старий Поділ традиційно є місцем, куди люди приходять відпочивати. Особливо під час війни, коли Хрещатик та урядовий квартал стали сприйматися як центри прийняття рішень. Поділ має свою архітектуру і традиції, їх не можна руйнувати.

Так Житній виглядає зсередини. Фото: facebook.com/yevhen.klopotenko

Занадто жорсткі вимоги

"Руки геть від Житнього!" Під таким гаслом соцмережами ширяться дописи та коментарі. Якщо вірити столичній владі, то і вона від ринку не хоче відмовлятися. На сесії Київради 21 березня Віталій Кличко пообіцяв, що Житній ринок безперечно залишається у комунальній власності, цільове призначення не зазнає змін.

Добре бути оптимістом, але доводиться ставати реалістом. Вимоги до майбутнього орендаря вельми жорсткі: провести власним коштом капітальний ремонт або реконструкцію всього критого ринку, включаючи модернізацію електро- та водомереж, при цьому сплачувати всі комунальні платежі та належні податки. Депутатка Київради Євгенія Кулеба назвала такі вимоги “космічними”.

- Пакет умов такий масштабний, що врятувати ринок зможе лише людина, для якої прибуток не буде головним показником. Або його можуть врятувати кияни, які будуть перші роки допомагати орендарю не збанкрутіти - купувати усе на Житньому, - написала вона у фейсбуці.

Отже... знову про долю Сінного? Активісти готують запобіжні заходи.

Наприкінці минулого року Київський міський центр Українського товариства охорони пам'яток історії та культури склав перелік будівель радянської доби, яким хоче надати охоронний статус. Є в ньому і Житній ринок.

- Ми визначили його як пам’ятку історії і наукової думки, - каже голова центру архітектор Анатолій Фролов. – Коли список затвердять, про реконструкцію не може бути мови, тільки про ремонт чи реставрацію. Для цього належить використовувати автентичні матеріали, а технології, які були у 70-х роках минулого століття, зараз не використовуються. Для орендаря роботи будуть дуже дорогі, а тому невигідні. Для порівняння візьмемо сучасний “Мерседес” і випущений у 1911 році. Ретроавтомобіль можна відреставрувати, він буде їздити, але це для колекції. Експлуатувати його з робочою метою в сучасних умовах нереально.

Елемент панно на фасаді ринку: там не тільки Ленінград, а й Новгород є. Фото: facebook.com/kiev.klab

Повинні вирішувати кияни

Втім, і без охоронного статусу, коли йтиметься про реконструкцію, роботи, на переконання архітектора, будуть дорогими. Будівля, ніде правди діти, застаріла. Вантові системи добре забезпечують потрапляння зовнішнього світла, але погано тримають тепло. Пройтися ринком не проблема, а от посидіти в холодному кафе чи ресторані навряд чи захочеться. Доведеться вкладатися або в утеплення будівлі спеціальною плівкою, або витрачати великі кошти на опалення. Не кажучи вже про те, що перед ремонтом потрібна експертиза вантового перекриття, стан якого може бути аварійним.

- У будь-якому разі після ремонту людина, яка вкладатиме в це гроші, муситиме підвищувати вартість оренди місць для продавців, а отже, помітно зростуть ціни на продукцію, - констатує Анатолій Фролов.

Архітектор навіть припускає зміну цільового призначення будівлі на Верхньому Валу, але переконаний:

- Це повинні вирішувати не депутати Київради за зачиненими дверима, а самі кияни. Депутати можуть запропонувати варіанти. Наприклад, зробити басейн, збудувати будинки або залишити ринок. Якщо люди проголосують за ринок, то треба думати, як його зберегти, а не намагатися перекласти всі проблеми на приватну особу.

До речі, за умовами аукціону, капремонт чи реконструкцію ринку орендатор має провести максимально швидко - за пів року. У 2018-му, коли початок робіт планували на 2020-й, на це відводили два роки.

Теги за темою
КиївІсторія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Украину сотрясли акции протеста
Корреспондент
2025-07-22T20:15:02Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Когда встретятся Путин и Зеленский: в Кремле сделали новое заявление
Comments UA
2025-07-23T12:39:17Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Россия хочет использовать ситуацию с НАБУ и САП для подрыва способности Украины обороняться — ГУР
ZN UA
2025-07-23T14:48:48Z
Переговоры с Россией: победительница "Битвы экстрасенсов" удивила предсказанием
TSN
2025-07-23T14:48:41Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
Зеленский утвердил закон против независимости НАБУ и САП, несмотря на предупреждения ЕС
Европейская правда
2025-07-22T23:09:08Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
«Ситуация может ухудшаться»: эксперт заявил об активизации российских ДРГ
Знай
2025-07-23T14:48:18Z
Генштаб: РФ сосредоточилась на двух направлениях
Корреспондент
2025-07-23T14:45:54Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Прорыв кишечника и кома: девочка борется за жизнь после того, как проглотила этот предмет
TSN
2025-07-23T13:36:58Z
Популярная утренняя привычка повышает давление: кардиолог раскрыла, кто в группе риска
UAToday
2025-07-23T13:36:41Z
Как правильно просыпаться, чтобы не терять возможностей в жизни: секреты богачей
UAToday
2025-07-23T13:36:11Z
Популярную зубную пасту запретили продавать в четырех странах: что с ней не так
Comments UA
2025-07-23T13:24:08Z
Ваш организм кардинально изменится после замены кофе на зеленый чай: сенсационное открытие
Comments UA
2025-07-23T12:48:41Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Чем подкормить гладиолусы летом для пышного цветения
TSN
2025-07-23T14:06:09Z
От звезд до монархов: как выглядит крошечная деревня, где живет мировая элита
Фокус
2025-07-23T14:00:00Z
Что делать, если на огурцах много пустоцвета: совет от селекционера
Gazeta UA
2025-07-23T13:57:29Z
Рейтинг стран по силе паспорта: какое место у Украины в 2025 году
Comments UA
2025-07-23T12:54:30Z
Пикантный салат из кабачков: хорошее дополнение к шашлыкам и не только
Знай
2025-07-23T12:51:31Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Антонина Хижняк намекнула на новый роман
Корреспондент
2025-07-23T14:36:08Z
Тарас Цымбалюк раскрыл подробности своего критического состояния и назвал диагноз: "Дважды вызывал врачей"
TSN
2025-07-23T14:33:43Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
Кошка-героиня из Одессы ведет семью в укрытие во время тревог: история, покорившая Сеть
TSN
2025-07-23T14:48:25Z
Заработала новейшая система подготовки гранатометчиков: что известно
Апостроф
2025-07-23T14:39:00Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
В Черкассах тренер проиграла в казино 1,35 млн грн, собранных на поездку детей в Грузию
Фокус
2025-07-17T20:57:44Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
В Киеве задержали наркоторговца
Корреспондент
2025-07-23T14:45:18Z
Полиция эвакуировала пятерых жителей Константиновки под обстрелами и атаками дронов. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-23T14:33:59Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Сметанина назначена и.о. генерального директора Укроборонпрома
Корреспондент
2025-07-22T19:18:36Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
К субсидии прибавят 700 гривен: кто сможет получить больше денег
Знай
2025-07-23T14:36:31Z
Bloomberg: ЕС готовит план пошлин в размере 30% в случае провала переговоров с США
Лига
2025-07-23T14:21:27Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Стать на одно колено перед матчем: эта традиция в АПЛ теряет смысл
Корреспондент
2025-07-23T14:45:59Z
Челси ставит достижимые цели подписания: 19-летний защитник Аякса
Корреспондент
2025-07-23T14:15:08Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Гендиректор Шахтера оценил Бешикташ перед матчем в Лиге Европы
Корреспондент
2025-07-23T14:03:45Z
Юниоры БК «Харьковские Соколы», поддерживаемый фармкомпанией «Здоровье», в составе нашей сборной отправляются на Евробаскет
Comments UA
2025-07-23T14:03:26Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
"Это не нормально": разработчики Elder Scrolls Online высказались о внезапных сокращениях
Фокус
2025-07-23T14:42:50Z
Календарь огородника по Луне на август 2025: что посадить и чем заняться на участке
UAToday
2025-07-23T13:36:22Z
Компания Meta внедрила новые функции безопасности для подростков и профилей с детьми
Лига
2025-07-23T13:18:52Z
Подтверждает теорию Большого взрыва: астрономы обнаружили уникальную галактику
Фокус
2025-07-23T13:00:58Z
Российская ракета-носитель выведет на орбиту иранский спутник 25 июля — Роскосмос
Апостроф
2025-07-23T12:57:35Z
Уникальный королевский гепард: ученые раскрыли тайну редких пятен животного
TSN
2025-07-23T12:51:30Z
ChatGPT и психоз: как искусственный интеллект довел мужчину до больницы
TSN
2025-07-23T12:48:59Z
С навигацией и запасом хода 70 км: в продажу поступает лучший электроскутер Honda
Фокус
2025-07-23T13:30:49Z
Маленький Ferrari: на аукцион выставили раритетный FIAT за $300 000
Фокус
2025-07-23T11:00:37Z
Маленькая 280-сильная ракета: презентован самый быстрый Opel
Фокус
2025-07-23T09:21:54Z
Экипаж не нужен: в Китае показали роботизированный танк, способный сбивать БПЛА
Фокус
2025-07-23T09:21:52Z
Полный привод в Škoda Kodiaq: ключевые преимущества и технические характеристики
Gazeta UA
2025-07-23T09:09:50Z
Трещина на лобовом стекле автомобиля: штраф или лишение водительских прав
Знай
2025-07-22T23:30:00Z
В Китае подержанные Xiaomi YU7 перепродают дороже официальной цены
Корреспондент
2025-07-22T20:33:49Z
Ошибка, которая сжигает автомобильную электронику: как не уничтожить авто во время зарядки АКБ
UAToday
2025-07-22T16:06:16Z
Китайская BYD подтвердила запуск конкурента Bentley и Ferrari в Европе
Корреспондент
2025-07-21T18:30:40Z