MY.UAНовини
Варіанти порятунку Житнього ринку в Києві: від «космічної аренди» до історичної пам’ятки
Варіанти порятунку Житнього ринку в Києві: від «космічної аренди» до історичної пам’ятки

Варіанти порятунку Житнього ринку в Києві: від «космічної аренди» до історичної пам’ятки

Минулого тижня киян лихоманило через намір столичної влади передати Житній ринок приватному орендарю. Раптове оголошення аукціону з критично коротким терміном у 5 днів породило купу чуток: пам’ятку Києва хочуть знести, збудувати замість неї торговельно-розважальний центр або елітний житловий комплекс. Хвиля критики понеслася на адресу депутатів Київради: знову дозволяють паплюжити історичний Поділ. Ціна питання – майже 2,5 мільйона гривень на місяць.

Через резонанс “партію” швидко переграли. Аукціон, що мав завершитися 25 березня, скасували, натомість оголосили новий - терміном у 25 днів: до 14 квітня. Так чи інакше, доля Житнього залишається невизначеною. Своїми думками щодо цього з Коротко про поділилися експерти.

Аукціон став для всіх несподіванкою

Одним з перших забив тривогу відомий ресторатор та шеф-кухар Євген Клопотенко. На сумний стан Житнього ринку він звернув увагу в травні минулого року і затявся повернути в нього повноцінне життя. Влітку тут влаштували велику толоку з прибирання та впорядкування території, провели кілька кулінарних заходів. На кінець цієї весни Клопотенко готував презентацію проєкту відродження торгового майданчика на Верхньому Валу і активно шукав інвесторів з 2,5 млн грн.

- У Євгена дійсно були цікаві плани, оголошення аукціону стало для всіх несподіванкою, - каже експерт ресторанного бізнесу Ольга Насонова. – Я нічого не можу стверджувати, але, судячи з чуток, конкурс був задуманий під конкретний проєкт, де вже все було готово. Бо зробити весь обсяг необхідних для аукціону документів за п’ять днів просто технічно неможливо.

Кияни сполошилися, бо добре пам’ятають, як згинув Сінний ринок на Воровського (нинішня Бульварно-Кудрявська вулиця. – Ред.). Коли у 2005 році його почали огороджувати парканом, також ніби йшлося про реконструкцію. Людям обіцяли, що принаймні щось від базару залишиться, але – знесли все дочиста і збудували закритий житловий комплекс.

- Я живу в центрі Києва – на Володимирській. На Житній їжджу щосуботи, не люблю купляти м’ясо та птицю у супермаркетах, та й ціни у господарів бувають нижчими, - ділиться з нами киянка Наталя. - Спершу гуляю по Подолу, десь смакую каву, а потім іду на закупи. Звісно, ринок не той, що був років з десять тому, але тут завжди товчуться покупці, є багато кіосків, де можна купити ковбаску, сир, хліб, всілякі кулінарні дрібниці за цінами точно нижчими, ніж у ТРЦ. Буде дуже сумно, якщо замість цього корисного для простих людей простору влаштують будівництво житлового комплексу для багатіїв.

Заходи на Житньому, на думку шеф-кухаря Євгена Клопотенка, привернуть до будівлі увагу і врятують її. Фото facebook.com/yevhen.klopotenko

“Робота є неефективною та небезпечною”

Місцину, де розташований Житній ринок, у народі називають намоленою. Велике торжище по обидва береги річки Глибочиці тут сформувалося ще з часів Київської Русі. У ХІІ столітті аграрії та ремісники на зароблені продажами кошти збудували декілька храмів, зокрема Києво-Подільский Успенський собор, більш відомий як церква Богородиці Пирогощі.

- Оце своє місце на Верхньому Валу ринок зайняв після великої пожежі 1811 року, коли довелося переплановувати і відбудовувати Поділ, - каже історик, києвознавець Михайло Кальницький. – Звісно, тоді це була відкрита площа, але понад як за двісті років територіально нічого не змінювалось. Коли рили котлован під критий ринок, було багато цікавих археологічних знахідок. Місто мусить мати і зберігати свої традиції торгу.

В такому вигляді, як знаємо зараз, ринок відкрився у 1980 році. Коли в 70-х розроблявся проєкт, почалася мода на неомодерністські конструкції з ввігнутим дахом, який тримається на вантових системах. Тоді конструкція вважалася унікальною, а сам ринок, розрахований на 1350 торгових місць, був оголошений найбільшим у Європі. У підвальному приміщенні розташовувалися склади та великі холодильні камери, для зелені та городини працювали спеціальні зрошувальні установки, до кожного торгового місця була підведена гаряча та холодна вода.

Однак... час бере своє. З дня відкриття ринок жодного разу не знав капітального ремонту. Згідно з повідомленням Департаменту промисловості та розвитку підприємництва КМДА, “на сьогодні робота ринку є неефективною та небезпечною для учасників торговельного процесу через неналежний технічний стан будівлі”.

Ринок знаходиться у комунальній власності, однак грошей, щоб на нього витрачатися, у міста немає, тому вирішили шукати інвестора, щоб самим заробляти.

Будівля ринку давно стала родзинкою туристичного Подолу. Фото: facebook.com/kiev.klab

Відштовхує недобрих до нього людей

Цікаво, що історію Житнього ринку хотіли перервати ще за комуністів. На початку 70-х тут планували збудувати восьмиповерховий готель, але – пронесло. Стару забудову Подолу оголосили заповідною зоною, тому й ринок залишили ринком.

Про капремонт чи реконструкцію Житнього почали говорити років з десять тому. У 2017-му з’явилися перші проєкти і навіть розгорівся скандал: в мережі поширилася інформація, що знамените панно “Із варяг у греки” українського монументаліста Анатолія Домнича, яке прикрашає фасад Житнього, замінять рослинним орнаментом, бо серед міст на чеканці є російсько-радянський Леніград.

- Немає там нічого радянського, це суто візантійський стиль, - розповідав тоді в інтерв’ю Коротко про архітектор Житнього ринку Валентин Штолько. - Зараз багато роздмухують навколо радянського... До речі, у 80-ті роки все було навпаки: при відкритті ринку влада заборонила скульптуру української жінки, що стояла біля центрального входу.

Питання з квітами замість “варяг” закрили швидко – міська влада присяглася, що нічого такого не планувала і не плануватиме. Про капремонт, який обіцяли коштом міського бюджету, преса трохи поговорила-пописала, і на тому все затихло.

Натомість пішли чутки, що на місці ринку хочуть зробити супермаркет і паркінг або збудувати стилізований під старовину готель.

У квітні 2022 року КМДА знайшла на ринок орендаря - компанію «Танджерін», яка пов’язана з Tarantino Family. Власник останньої – німець Флоріан Болен в інтерв’ю “The Village Україна” обіцяв зробити ринок “раєм на цілий день”, але нічого не зробив і гроші не платив.

В січні цього року договір оренди розірвали через суд.

- Мені здається, що тут є трохи містики – місце ніби відштовхує недобрих до нього людей, - каже Ольга Насонова.

Ресторанний експерт сподівається, що команді Євгена Клопотенка все-таки вдасться здійснити свої плани – створити на Житньому сучасний фудхол.

- Таке є у багатьох містах Європи. На першому поверсі продається фермерська продукція, на верхніх - розташовуються кафе, ресторани, крамнички. Старий Поділ традиційно є місцем, куди люди приходять відпочивати. Особливо під час війни, коли Хрещатик та урядовий квартал стали сприйматися як центри прийняття рішень. Поділ має свою архітектуру і традиції, їх не можна руйнувати.

Так Житній виглядає зсередини. Фото: facebook.com/yevhen.klopotenko

Занадто жорсткі вимоги

"Руки геть від Житнього!" Під таким гаслом соцмережами ширяться дописи та коментарі. Якщо вірити столичній владі, то і вона від ринку не хоче відмовлятися. На сесії Київради 21 березня Віталій Кличко пообіцяв, що Житній ринок безперечно залишається у комунальній власності, цільове призначення не зазнає змін.

Добре бути оптимістом, але доводиться ставати реалістом. Вимоги до майбутнього орендаря вельми жорсткі: провести власним коштом капітальний ремонт або реконструкцію всього критого ринку, включаючи модернізацію електро- та водомереж, при цьому сплачувати всі комунальні платежі та належні податки. Депутатка Київради Євгенія Кулеба назвала такі вимоги “космічними”.

- Пакет умов такий масштабний, що врятувати ринок зможе лише людина, для якої прибуток не буде головним показником. Або його можуть врятувати кияни, які будуть перші роки допомагати орендарю не збанкрутіти - купувати усе на Житньому, - написала вона у фейсбуці.

Отже... знову про долю Сінного? Активісти готують запобіжні заходи.

Наприкінці минулого року Київський міський центр Українського товариства охорони пам'яток історії та культури склав перелік будівель радянської доби, яким хоче надати охоронний статус. Є в ньому і Житній ринок.

- Ми визначили його як пам’ятку історії і наукової думки, - каже голова центру архітектор Анатолій Фролов. – Коли список затвердять, про реконструкцію не може бути мови, тільки про ремонт чи реставрацію. Для цього належить використовувати автентичні матеріали, а технології, які були у 70-х роках минулого століття, зараз не використовуються. Для орендаря роботи будуть дуже дорогі, а тому невигідні. Для порівняння візьмемо сучасний “Мерседес” і випущений у 1911 році. Ретроавтомобіль можна відреставрувати, він буде їздити, але це для колекції. Експлуатувати його з робочою метою в сучасних умовах нереально.

Елемент панно на фасаді ринку: там не тільки Ленінград, а й Новгород є. Фото: facebook.com/kiev.klab

Повинні вирішувати кияни

Втім, і без охоронного статусу, коли йтиметься про реконструкцію, роботи, на переконання архітектора, будуть дорогими. Будівля, ніде правди діти, застаріла. Вантові системи добре забезпечують потрапляння зовнішнього світла, але погано тримають тепло. Пройтися ринком не проблема, а от посидіти в холодному кафе чи ресторані навряд чи захочеться. Доведеться вкладатися або в утеплення будівлі спеціальною плівкою, або витрачати великі кошти на опалення. Не кажучи вже про те, що перед ремонтом потрібна експертиза вантового перекриття, стан якого може бути аварійним.

- У будь-якому разі після ремонту людина, яка вкладатиме в це гроші, муситиме підвищувати вартість оренди місць для продавців, а отже, помітно зростуть ціни на продукцію, - констатує Анатолій Фролов.

Архітектор навіть припускає зміну цільового призначення будівлі на Верхньому Валу, але переконаний:

- Це повинні вирішувати не депутати Київради за зачиненими дверима, а самі кияни. Депутати можуть запропонувати варіанти. Наприклад, зробити басейн, збудувати будинки або залишити ринок. Якщо люди проголосують за ринок, то треба думати, як його зберегти, а не намагатися перекласти всі проблеми на приватну особу.

До речі, за умовами аукціону, капремонт чи реконструкцію ринку орендатор має провести максимально швидко - за пів року. У 2018-му, коли початок робіт планували на 2020-й, на це відводили два роки.

Теги за темою
КиевИстория
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Критик Путина прогнозирует мрачное окончание войны: какие города потеряет Украина
Comments UA
2024-05-19T10:06:21Z
Конец "партнерства без ограничений": шокирующие итоги визита Путина в Си
TSN
2024-05-17T21:06:28Z
РФ оправилась от поражений: в WP пишут, что война в Украине стала соревнованием сообразительности и выносливости
Comments UA
2024-05-19T14:57:40Z
В тупике: Арестович рассказал, когда закончится война в Украине
TSN
2024-05-17T18:51:08Z
ATACMS уничтожили российский носитель "Калибров": что известно об успешной операции
Апостроф
2024-05-19T19:09:27Z
ВСУ могли потопить российский ракетный корабль "Циклон": известно громкие детали
Обозреватель
2024-05-19T18:48:31Z
Си Цзиньпин унизил Путина во время его пребывания в Китае
Comments UA
2024-05-17T14:30:02Z
Команда Порошенко и "консервы" Медведчука распространяли российское ИПСО о наступлении на Волчанск - эксперт
Знай
2024-05-17T17:22:02Z
Войска НАТО в Украине: все начнется с первыми полетами F-16 – экспредседатель СБУ
UAToday
2024-05-18T05:33:50Z
"Аграрный социализм": почему сливочное масло в Европе можно купить вдвое дешевле, чем в Украине
Фокус
2024-05-17T10:36:56Z
Времени будет не так и много: "Нафтогаз" предупредил о важной процедуре для всех потребителей
Знай
2024-05-19T15:36:45Z
Писториус просит у немецкого правительства дополнительные 3,8 миллиарда евро для Украины
Известия Киев
2024-05-19T07:31:32Z
Графики почасовых отключений света на вечер 17 мая
Известия Киев
2024-05-17T20:57:32Z
Отключение света продолжится: известны графики на 20 мая
Обозреватель
2024-05-19T19:30:16Z
От 10675 гривен: украинцам показали цены на аренду квартир в разных городах Европы
Хвиля
2024-05-19T18:51:08Z
Инвесторы ожидают от государства решительных действий по спасению энергетики – УВЕА
Обозреватель
2024-05-19T13:31:44Z
Как снять наличку и перевести деньги при отключениях света: в крупном банке рассказали украинцам, куда идти
Обозреватель
2024-05-17T12:40:29Z
ПриватБанк зачислит на карты украинцев от 250 до 25 000 гривен: кому повезет
Знай
2024-05-17T12:30:39Z
Украинский военный рассказал, как началось наступление РФ на Харьковщине: "Это было где-то в 4 часа"
TSN
2024-05-18T18:18:35Z
Под Волчанском ликвидирован авангард противника: в ВСУ рассказали об обстановке на фронте
Новости Украины
2024-05-19T13:15:06Z
Заплатили больше, чем намотал счетчик: почему в платежках появляются "лишние" суммы
Знай
2024-05-19T14:30:23Z
Ушел на фронт добровольцем: в боях на Харьковщине погиб член "Евросолидарности" Василий Грабовенский. Фото
Обозреватель
2024-05-17T08:50:08Z
Наступление РФ на Харьковщине: военный назвал две цели атак враг
Comments UA
2024-05-19T19:27:09Z
Зеленский: Сырский находится на передовой, мы укрепили позиции на Харьковщине
Обозреватель
2024-05-19T19:15:25Z
Штурмовать Сумы не будут: эксперт объяснил, на что способен враг на Харьковщине и Сумщине
Обозреватель
2024-05-17T01:40:14Z
Наступление России на Харьковщину 2024: ТСН побывала в Волчанске и узнала, что там происходит
TSN
2024-05-17T18:21:50Z
Не "Арсенальная": где расположена новая самая глубокая станция метро в мире
TSN
2024-05-17T12:51:34Z
Погиб при выполнении боевого задания: Украина оплакивает известного летчика
Новости Украины
2024-05-19T10:22:12Z
ВСУ уничтожили место накопления штурмовых подразделений армии РФ в Волчанске: ликвидированы десятки оккупантов. Видео
Обозреватель
2024-05-18T17:01:03Z
Российские "шахеды" начали управляться при атаке до 70 км: что изменилось в дронах врага
Фокус
2024-05-19T19:03:20Z
Мобилизация с 18 мая: что такое VIN-код и зачем он каждому военнообязанному
Фокус
2024-05-19T18:00:45Z
"Копы едва сдерживали смех": мужчина устроил реально холодную месть соседям
Новости Украины
2024-05-19T19:30:05Z
Существуют ли проблемы с пересечением границы у дальнобойщиков: ответ спикера ГПСУ
TSN
2024-05-19T18:51:48Z
"Любовь победит": депутат Мария Мезенцева вышла замуж
Фокус
2024-05-19T17:57:59Z
"В 50 раз больше, чем в ТЦК": в Минобороны рассказали, сколько человек уже ворвалось в "Резерв+"
TSN
2024-05-18T16:06:55Z
18 мая — какой церковный праздник, не делайте одну вещь этого дня, чтобы не потерять дороже всего
TSN
2024-05-17T05:06:24Z
Пассажиры начали кричать: невнимательный мужчина открыл дверь и упал с самолета
Фокус
2024-05-17T04:57:18Z
Удар по Харьковщине: пять жертв и 15 раненых
Корреспондент
2024-05-19T10:42:04Z
В трех областях Украины раздались взрывы
Корреспондент
2024-05-18T23:39:41Z
Бомбовый удар по Харькову: погибли два человека, много пострадавших
TSN
2024-05-17T19:12:43Z
В Харькове в результате обстрела повреждена детская железная дорога. Ужасные кадры
Апостроф
2024-05-19T18:48:41Z
В результате обстрела Купянского района погибли пять человек
Комсомольская правда
2024-05-19T18:40:52Z
В Киеве вспыхнул пожар: над Троещиной – черный столб дыма
TSN
2024-05-19T08:21:10Z
В Киеве на Троещине вспыхнул пожар, столб дыма виден из разных районов: фото и видео
Обозреватель
2024-05-19T07:28:11Z
Румынские пограничники обнаружили в Тисе еще одно тело мужчины
Комсомольская правда
2024-05-17T17:34:05Z
"Лучший боец ​​в современной истории", - известные мировые боксеры отреагировали на победу Усика
Комсомольская правда
2024-05-19T18:40:04Z
Усик - Фьюри: на шоу избили легенду российского бокса
Telegraf
2024-05-18T18:30:19Z
В каком состоянии Александр Усик после победы и когда запланирован бой-реванш с Фьюри
VGorode
2024-05-19T07:12:05Z
Усик победил Фьюри: стал абсолютным чемпионом и повторил достижение 25-летней давности
Фокус
2024-05-18T23:42:45Z
На камеру попал шок Туркі Аль-Шейха и промоутера Фьюри на нокдаун от Усика. Видео
Обозреватель
2024-05-19T19:13:57Z
Александр Усик потеряет титул чемпиона мира: в чем причина
Фокус
2024-05-19T19:03:40Z
Александр Усик установил уникальное достижение победив Тайсона Фьюри
Comments UA
2024-05-19T12:51:44Z
"Я тебя люблю": Александр Усик объяснил, почему вспомнил покойного отца
Фокус
2024-05-19T12:45:13Z
Чемпион мира по боксу в сверхтяжелом весе: жена Александра Усика трогательно поздравила любимого с победой/Александр Усик победил Тайсона Фьюри
Апостроф
2024-05-19T08:21:28Z
Вишневые, желтые и даже розовые: почему в СССР черные автомобили были большой редкостью
Обозреватель
2024-05-18T06:07:47Z
Как проверять качество бензина: водители могут сделать это дома
Апостроф
2024-05-17T14:57:36Z
Новый кроссовер Renault дешевле конкурентов рассекретили в деталях
Обозреватель
2024-05-17T15:34:49Z
Топ-10 подарков для настоящего автомобилиста: понравится каждому
Telegraf
2024-05-19T16:00:56Z
Как быстро отремонтировать фары и сэкономить деньги: лайфхак от механика
Апостроф
2024-05-18T23:18:02Z
Где и когда появился первый в мире автомобиль-амфибия
AutoCentre
2024-05-19T13:16:07Z
На дорогу вернули 101-летний Ford Model T
AutoCentre
2024-05-19T09:10:29Z
Audi A7 Avant сохранит бензиновый мотор
AutoCentre
2024-05-19T08:07:00Z
Какое транспортное средство неправильно было поставлено на стоянку? Хитрый тест по ПДД
Обозреватель
2024-05-19T03:07:14Z
Что будет, если зарядить телефон "чужим" зарядным устройством
Telegraf
2024-05-19T17:24:45Z
Ученые увидели в черной дыре то, что предсказывал Эйнштейн
ZN UA
2024-05-18T14:32:22Z
Ученые нашли уникальную планету: она похожа на сахарную вату
Comments UA
2024-05-19T12:45:26Z
Эйнштейн был прав: ученые нашли доказательства его теории внутри черной дыры
TSN
2024-05-18T19:07:59Z
Только сломаете технику: виды мусора, которые нельзя пылесосить
Апостроф
2024-05-19T18:12:22Z
Технологии на грани фантастики: ученые испытали новый мгновенный способ зарядки любых батарей
Telegraf
2024-05-19T17:45:20Z
Как древним египтянам удалось построить огромные пирамиды: найдена подсказка
ZN UA
2024-05-17T12:22:50Z
Самое большое "зеркало" на Земле видно даже из космоса: из чего оно сделано
Фокус
2024-05-19T11:42:14Z
Россия осталась за бортом: Китай сам спешит внедрить квантовый интернет назло США
Фокус
2024-05-17T09:57:43Z
Главные везунчик мая: каких знаков Зодиака ждут приятные перемены
Telegraf
2024-05-17T08:12:23Z
Четыре знака Зодиака ждет большая удача до конца мая
Telegraf
2024-05-18T10:27:23Z
Следует быть очень осторожным: 8 фраз, используемых манипуляторами
Апостроф
2024-05-17T15:54:04Z
Как отчистить раковину из нержавейки без химии: лучшие способы
Обозреватель
2024-05-19T10:07:31Z
Для хот-дога или бургеров: "Мастер Шеф" Ярославский дал универсальный рецепт мягких булочек
Политека
2024-05-19T19:31:09Z
Очень мягкий и вкусный: сохраняйте рецепт морковного рулета с сыром для всей семьи
Политека
2024-05-19T18:46:20Z
Закуска из лаваша: как удивить родных необычным видом и вкусом
Обозреватель
2024-05-19T05:13:08Z
Вырастет невротик: фразы родителей, которые запрещено говорить детям
Апостроф
2024-05-18T16:30:37Z
Грязная духовка - позор кухни: как быстро ее отмыть без больших затрат времени и сил
Знай
2024-05-17T11:51:45Z
5 вещей, которые никогда не наденет богатая женщина: они выдают безвкусицу и имеют дешевый вид
Обозреватель
2024-05-19T14:28:05Z
Победительница "Евровидения" Руслана Лыжичко похвасталась шикарным домом для отключений света
Знай
2024-05-19T05:51:53Z
Известная украинская певица на фоне алкогольной зависимости неожиданно заговорила об измене: "Пропасть"
TSN
2024-05-17T11:21:18Z
Украинцы довели предательницу Наташу Королеву до нервного срыва: росСМИ рассказали о состоянии певицы
Обозреватель
2024-05-17T11:13:17Z
FIЇNKA перепела хит "Гуцулянка" Ивана Поповича
Комсомольская правда
2024-05-19T18:40:47Z
Каролина Ашион рассказала о потере матери и расставании с возлюбленным после 15 лет отношений
Комсомольская правда
2024-05-19T18:40:14Z
Антин Мухарский отреагировал на заявления о своем выезде из Украины и ответил, вернется ли
Апостроф
2024-05-17T08:42:06Z
Звезда "Квартала" Ирина Гатун "отморозилась" после позорной шутки: "Адекватные люди понимают"
Знай
2024-05-17T19:30:03Z
Ирина Билык отреагировала на выступление Украины на "Евровидении-2024" и призналась, что бы она изменила
TSN
2024-05-17T13:51:46Z
Чеснок желтеет весной: что делать, чтобы спасти урожай
Апостроф
2024-05-18T18:24:20Z
Признают непригодным и исключат из учета: с какими болезнями глаз не мобилизуют
Апостроф
2024-05-17T06:15:29Z
Чем поливать морковь: рецепт натурального удобрения
Политека
2024-05-17T14:40:27Z
Можно ли снизить давление, если парить ноги: правда и мифы о распространенном методе
Апостроф
2024-05-17T12:06:44Z
Польза меда: сладкие маски «сотрут» с лица несколько лет, а чай спасет от икоты
Комсомольская правда
2024-05-19T18:40:03Z
5 косметических преимуществ алоэ вера: что нужно знать
Обозреватель
2024-05-19T18:10:26Z
Ученые перевернули мир с ног на голову - для чего людям нужен сон и точно ли он "лечит"
Знай
2024-05-18T16:51:46Z
6 популярных салатов, которые следует добавить в свое питание
Обозреватель
2024-05-19T04:17:57Z
Как злаки делают кожу здоровой: 5 домашних рецептов овсяных масок для лица и тела
Обозреватель
2024-05-17T16:07:18Z