MY.UAНовини
Випускників менше, вони тривожні: як можна подолати проблеми через війну в освіті
Випускників менше, вони тривожні: як можна подолати проблеми через війну в освіті

Випускників менше, вони тривожні: як можна подолати проблеми через війну в освіті

За два роки великої війни окупанти знищили або пошкодили кожну десяту школу в Україні. За даними Міністерства освіти і науки України, станом на кінець 2023 року від бомбардувань та обстрілів пошкоджено 3798 закладів освіти, 365 із них повністю зруйновані. Навчання відбувається у кращому випадку у змішаному форматі, прифронтові школи – повністю на дистанційному навчанні. Проблему посилює дворічний ковідно-карантинний досвід ще до початку повномасштабного вторгнення. Якість знань погіршується, діти втрачають мотивацію і навики соціалізації. ZAXID.NET спробував з'ясувати, які виклики мають вчителі, учні та як освітні менеджери намагаються їх долати.

Складно, тривожно і самотньо

Благодійний фонд savED, який допомагає громадам, що постраждали від війни, відновлювати доступ до освітніх активностей, за підтримки МОН провів дослідження "Війна та освіта. Два роки повномасштабного вторгнення". У ньому опитали старшокласників, їхніх батьків, вчителів, представників адміністрацій шкіл та органів місцевого самоврядування. Дослідження провела соціологічна агенція Vox Populi у 15 громадах Дніпропетровської, Запорізької, Київської, Миколаївської, Сумської, Харківської і Чернігівської областей. Воно складається з репрезентативного загальнонаціонального опитування та вивчення практик громад щодо налагодження доступу до освіти.

Співзасновниця фонду savED, колишня міністерка освіти Анна Новосад зазначає, що вчителі (61%) акцентують увагу на браку зосередженості в учнів, постійних перериваннях занять через повітряні тривоги (60%) та нестачі якісної техніки (39%). Натомість школярі найбільше скаржаться на те, що деякі предмети даються їм важче (44%) і що навчальних дисциплін забагато (39%). На брак якісної техніки вказують лише 10% учнів.

75% опитаних школярів вважають, що мають прогалини у знаннях, чверть із них каже, що не отримували підтримки педагогів, але не звинувачують їх у своїй неуспішності. Щонайменше втричі більше дітей мають тривожний стан, ніж так вважають їхні батьки та педагоги. Чверть усіх українських підлітків має песимістичні погляди на майбутнє (24%) та хотіла б переїхати за кордон (26% загалом, з них 30% – міське населення).


Фактори, які впливають на успішність у навчанні / Опитування savED

Заступник міністра освіти і науки України Михайло Винницький повідомив, що за останні 15 років в Україні майже вдвічі зменшилась кількість випускників шкіл: у 2023 році в Україні було 360 тисяч випускників шкіл (з них 260 тисяч складали НМТ), і ця цифра знижуватиметься далі.

Водночас в умовах тривалого дистанціювання через ізольованість школярам бракує соціалізації та комунікативних навичок. Соціологиня та керівниця відділу рекрутингу абітурієнтів УКУ Анна-Юстина Турчиновська вважає, що їх доведеться здобувати вже в університеті, тому закладам вищої освіти вже зараз варто думати над впровадженням додаткових адаптаційних курсів чи програми для першокурсників, використовуючи досвід закордонних інституцій.

ДНУ "Інститут модернізації змісту освіти" розробив курс з 10 мультимедійних уроків "Перша психологічна допомога учасникам освітнього процесу під час та після завершення воєнних дій", яку схвалила Всесвітня організація охорони здоров'я.

Безпека понад усе

Безумовно, найважливішою умовою для навчання школярів є безпека. Цю складову МОН вважає пріоритетною. У школах та локаціях поблизу, де були раніше невпорядковані підвали чи укриття, їх відновлюють і пристосовують. Проте потреба в будівництві нових захисних споруд і облаштуванні наявних досі є чималою.

Різні громади мають різні можливості для організації навчального процесу. Школи облаштовують в укриттях, підвалах, переобладнаних громадських закладах, впроваджують модульні рішення.

"У Широкинській майже повністю зруйнованій громаді на Миколаївщині можна робити тимчасові школи у вцілілих приміщеннях або ж модульні конструкції. У Дергачівській громаді, яка собою зупиняла подальший наступ на Сіверщині, 16 кілометрів кордону з ворогом нікуди не подінуться. Єдина можлива безпечна перспектива там – навчання під землею. Політика держави на всіх рівнях та політика партнерів має це враховувати", – переконана співзасновниця фонду savED Анна Новосад.

Народна депутатка, секретарка комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Наталія Піпа визнає, що питання бомбосховищ складне. Побудувати нове підземне укриття коштує від 400 тисяч до 1 мільйона доларів. Тому дистанційний формат навчання – найбільш оптимальний для багатьох міст і сіл України.

За інформацією МОН, у 2022-2023 навчальному році 42% (1,6 мільйона) учнів навчались у дистанційному форматі, 30% (1,2 мільйона) учнів – у змішаному. При цьому третина дітей не мала технічного доступу до освіти (девайсів), а 74% дітей навчалися за допомогою смартфонів.

Дистанційна відсутність

У різних областях є різне співвідношення кількості навчання онлайн і офлайн. Діти, які зараз перебувають за кордоном, можуть навчатися відразу у двох школах – місцевій іноземній і своїй дистанційно чи складати звітність екстерном.

Щодо формату навчання, то депутатка Наталія Піпа погоджується, що дирекції шкіл і вчителі не зовсім справились з викликами онлайн-навчання. Вона зазначає, що методисти напрацьовують різні підходи, адже для уроку наживо і в онлайні потрібні різні методики. У школах здебільшого є комп'ютери. З технічним оснащенням допомагають іноземні партнери та благодійники. Відповідальні вчителі знаходять способи, переконана депутатка.

"Це питання відповідальності і бажання. Я розумію, що для багатьох почати використовувати гаджети онлайн – це виклик. Увагу дітей втримати складно, ми конкуруємо з багатьма іншими цифровими спокусами – соцмережами, комп'ютерними іграми. Розвиток інтернету, штучного інтелекту стрімко змінює світ, і ми не можемо спрогнозувати, яким він буде. Конкурувати з цим складно, але можливо. Методологія існує", – зазначає Наталія Піпа.

Для допомоги педагогам є центри підвищення кваліфікації вчителів, проводять онлайн-конференції, тренінги, "Всеукраїнська школа онлайн", де записані лекції з різних предметів, "Освіторія", НІТ, де є потрібне наповнення, поради, як провести урок. Конкретні рішення можна приймати на рівні окремих шкіл – коли директор разом з вчителями одного предмету вирішують певні питання. А одні школи можуть запозичувати досвід інших.

Щоб онлайн-уроки відбувалися, потрібно, щоб дирекція проконтролювала, а вчителі виконали вказівки.

Профілювання старшої школи

Торік Міністерство освіти і науки України робило аналіз освітніх втрат за час ковіду і війни, вони підтверджують, що, окрім знань, впав і рівень читацьких здібностей, і вміння аналізувати.

"Є проблеми із застосуванням знань. Наша школа зараз планує бути на це націленою. Нам треба більше ділити на певні рівні, але вже у старшій школі або гімназійних класах. Мій підхід – профілізація і поділ на рівні", – каже Наталія Піпа.

Наталія Піпа розповіла ZAXID.NET, що проблема повернення до нормального навчання і надолуження втрат через ковідний карантин є навіть у країнах Європи та США.

"У них немає війни, але вони досі оговтуються після таких умов. Наприклад, у Британії є поняття доковідних і післяковідних порядків. Велика частка дітей там не повернулися до школи після карантину, перейшли на домашнє навчання. Тобто така проблема існує в цілому світі", – каже депутатка.

Наталія Піпа вважає, що знання і вимоги нашого часу інакші, ніж кілька поколінь тому. В Україні досить високі вимоги щодо знань, сильна програма з точних наук. Міністерство роздумує, чи змінювати щось у системі освіти. І тут на допомогу би прийшла профільна школа у старших класах із складнішою програмою для тих, хто хоче бути у цій спеціальності, і простіша, хто не планує.

"Сьогоднішня програма не є складніша, ніж раніше. Загальносвітові тенденції йдуть до спрощення шкільних програм. Тобто рух у тому напрямку відбувається, перегляд програми буде. Міністерство готує свої напрацювання, зокрема керівник директорату шкільної освіти Ігор Хворостяний враховує дослідження, які допомагають думати над тим, як змінити програму. Але щоб змінити програму, треба детально вивчити плюси і мінуси кожного з випадків і змінити стандарти, які переглядають кожні 5 років", – каже представниця освітнього комітету ВРУ.

Україна адаптовує вітчизняну систему освіти і планує змінювати її за західноєвропейською моделлю. Однак на це потрібен час.

Що робити?

На теперішньому ж етапі все залежить від мотивації учнів і вчителів. Серед оптимальних шляхів надолуження освітніх втрат МОН називає:

  • програми тьюторства й додаткових компенсаційних занять;
  • перегляд і адаптація освітніх програм, розроблення експрес-курсів;
  • створення додаткового цифрового контенту та діагностичного інструментарію для виявлення прогалин з певних навчальних тем;
  • розвиток ресурсного потенціалу "Всеукраїнської школи онлайн";
  • методична підготовка вчителів до роботи з учнями, які мають значні навчальні прогалини.

Педагоги можуть заохочувати дітей візуальними презентаціями зі свого предмету. Контроль знань можна робити за допомогою тестових завдань, які передбачають інтерактив, залученість дитини, а не лише пасивну участь у лекції. Присутність учнів можна контролювати вимогою увімкненої камери і мікрофона. Практичні і лабораторні заняття можна проводити в офлайн-дні, каже Наталія Піпа. З іншого боку, потрібно мотивувати дітей самим навчанням, щоб вони вміли застосовувати на практиці свої знання, а не силовими, контролюючими методами змушувати вчитися.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Дроны прошли российскую ПВО: попадание в завод по производству "Шахедов"
Новости Украины
2025-04-24T07:45:11Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Помощь на коммунальные услуги в Днепре: как оформить выплату
Политека
2025-04-24T16:01:33Z
Врач Папы Франциска рассказал, как умер понтифик
ZN UA
2025-04-24T15:48:43Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Трамп обратился к Путину после удара по Киеву: Стоп
Comments UA
2025-04-24T16:03:48Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
В ООН отреагировали на российский обстрел Киева
Корреспондент
2025-04-24T16:07:55Z
В ГУР озвучили три главных страха Путина
Корреспондент
2025-04-24T16:06:11Z
Крым никто не отдаст, а членство в НАТО можно заменить. Официальная позиция Украины на переговорах по войне
Telegraf
2025-04-23T13:16:18Z
Шойгу заявил о готовности России применить ядерное оружие
ZN UA
2025-04-24T10:12:30Z
Глава правительства Канады назвал главную угрозу миру
Корреспондент
2025-04-19T10:09:43Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Крис Мартин из Coldplay попытался "реабилитироваться" перед украинцами после инцидента с россиянином
Gazeta UA
2025-04-24T14:42:26Z
75-летний Ричард Гир вышел на публику с 42-летней женой
Фокус
2025-04-24T14:30:21Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Идеальное время для занятий спортом: когда тренировки будут максимально эффективны
Comments UA
2025-04-24T16:06:38Z
Оральный секс может вызвать рак: в чем угроза
Comments UA
2025-04-24T15:48:08Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
В Киеве парень в Telegram издевался над котенком
Корреспондент
2025-04-24T16:12:29Z
Число жертв удара РФ по Киеву возросло: спасатели достали из-под завалов еще одного погибшего
Апостроф
2025-04-24T15:03:20Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
Украинцы смогут починить лифты: есть шанс сделать это за счёт городского бюджета
Знай
2025-04-24T16:12:34Z
"Крым - это Украина!": Меджлис заявил о недопустимости признания полуострова территорией РФ
Апостроф
2025-04-24T16:06:56Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Россияне атаковали жилую застройку в густозаселенном районе Одессы, детали
Фокус
2025-04-21T23:27:56Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Звонок "из банка" обернется потерей 34 600 гривен: клиентов Приватбанка предупредили
Знай
2025-04-21T20:10:23Z
Тарифы на коммунальные услуги: какие платежки могут увеличиться уже летом
Знай
2025-04-24T15:34:29Z
Доходные и можно смело покупать, но есть нюанс. Что не так с украинскими ОВГЗ
Telegraf
2025-04-24T15:15:47Z
В 2025 году не будут повышать цены на газ
Gazeta UA
2025-04-23T11:21:19Z
Денежная помощь мобилизованным в Харькове: названы суммы и кому принадлежат
Политека
2025-04-22T20:00:28Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Как выбрать компанию для переезда в большой офис?
Gazeta UA
2025-04-24T15:48:00Z
Эта группа влюбленных занимается сексом 10 раз в неделю и имеет самое высокое качество жизни
Comments UA
2025-04-24T15:42:15Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Чтобы не испортился и не появился налет: как правильно хранить разные виды шоколада
Знай
2025-04-24T14:51:37Z
Астон Вилла объявила о реконструкции стадиона
Корреспондент
2025-04-24T14:36:47Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
В центральном матче Серии А Довбику могут дать место в старте
Корреспондент
2025-04-24T16:03:06Z
Мадридский клуб намерен найти звездную замену своей главной звезде
Корреспондент
2025-04-24T15:54:06Z
В этом году Юрген Клопп не будет тренировать ни одну команду
Корреспондент
2025-04-24T15:18:57Z
Эдди Хау снова возглавил клуб после госпитализации
Корреспондент
2025-04-24T15:09:09Z
В России прогремел новый скандал в фигурном катании
Telegraf
2025-04-24T14:57:06Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
"Это ад": Сайты американских магазинов рухнули от наплыва желающих предзаказать Nintendo Switch 2, игроки собираются в очереди
GameMag
2025-04-24T16:01:53Z
Водород из света и отходов: что придумали ученые, чтобы получить в 4 раза больше топлива
Фокус
2025-04-24T15:58:08Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
Есть ли штраф за отсутствие огнетушителя и какой размер в 2025 году
Факти ICTV
2025-04-24T16:04:45Z
Угон авто, новая покупка и шок: мужчина случайно выкупил собственную машину
TSN
2025-04-24T12:34:32Z
"Как там могло оказаться авто?": на затонувшем авианосце времен Второй мировой войны нашли "сюрприз"
Апостроф
2025-04-24T12:21:10Z
Японец купил Ferrari, на которую собирал деньги 10 лет, а тачка сгорела до тла через час
Знай
2025-04-24T08:51:47Z
В Украине водители из-за колес на автомобилях могут «влететь» на кругленькую сумму: о чем речь
Comments UA
2025-04-24T08:12:04Z
ДТП в Европе: что делать украинскому водителю - пошаговая инструкция
Gazeta UA
2025-04-24T00:33:35Z
Формула-1: 18-летний новичок Мерседес впечатляет команду
Корреспондент
2025-04-23T21:03:27Z