MY.UAНовини
Влада втретє взялася за законопроєкт №4298. Як збираються наглядати за органами місцевого самоврядування
Влада втретє взялася за законопроєкт №4298. Як збираються наглядати за органами місцевого самоврядування

Влада втретє взялася за законопроєкт №4298. Як збираються наглядати за органами місцевого самоврядування

Влада втретє взялася за законопроєкт №4298. Як збираються наглядати за органами місцевого самоврядування

Реформа місцевих державних адміністрацій (МДА) є однією з ключових не тільки в плані децентралізації, а й євроінтеграції України. Попри важливість і реальну необхідність упровадження державного нагляду за місцевим самоврядуванням, законопроєкт №4298, який має стати першим кроком на шляху збалансування системи, застряг у стінах парламенту між першим і другим читанням.

У лютому 2024 року комітет з питань організації державної влади повернувся до розгляду законопроєкту після тривалої паузи та навіть рекомендував його до другого читання.

Однак, попри це, наразі невідомі ні точна дата розгляду, ні те, як остаточно виглядатиме законопроєкт у сесійній залі, адже попри комітетське схвалення його досі не опубліковано на сайті Верховної Ради, а профільні організації місцевого самоврядування та Рада Європи дали змішані оцінки новій версії документа.

У цьому тексті спробуємо розібратись у причинах буксування євроінтеграційної реформи й у тому, чому законопроєкт №4298 уже третій рік поспіль не може потрапити до другого читання.

 

Третя версія законопроєкту

Питання реформування та переосмислення державних адміністрацій фактично залишається невирішеним із 2016 року, коли офіційно було скасовано державний нагляд із боку прокуратури. За логікою децентралізації замінити державні адміністрації мали б органи префектурного типу, на які покладалися б насамперед наглядові та координаційні функції.

Однак на практиці здійснити реформу адміністрацій виявилося складніше, ніж у теорії. Адже для цього потрібні зміни до Конституції, що навіть за відсутності політичних маніпуляцій довкола статусу голів адміністрацій є непростим завданням. Саме тому для початку законотворці вирішили розбити реформу на етапи, де першим кроком мало бути ухвалення законопроєкту №4298, який закладав необхідне підґрунтя для повноцінного реформування державних адміністрацій.

Однак законопроєкт, а з ним і реформа так і «зависли» в межах комітету, де розглядають уже третю версію документа, водночас намагаючись знайти консенсус між урядом, експертами, профільними асоціаціями та європейськими партнерами.

У такому форматі законопроєкт перебуває з 2021 року, коли після голосування й ухвалення в першому читанні розгляд реформи МДА затягнувся спочатку через пандемію ковіду, а згодом і через суперечливі норми другої версії законопроєкту, яку підготували до другого читання у вересні того ж року. Нагадаємо, тоді несподівано змінили норму про те, що МДА мають очолювати професійні державні службовці з кадрового реєстру, натомість у проєкті пропонували ставити на посади голів держадміністрацій політичних призначенців із Банкової.

Після справедливої критики законопроєкт відправили на доопрацювання й до реального розгляду повернулися лише в лютому 2024 року, вже в умовах повномасштабної війни й активного утворення військових адміністрацій. Доти суперечливі моменти законопроєкту активно пропрацьовували на зустрічах у страсбурзькому форматі з експертами.

Хоча проєкт досі не було опубліковано, за даними профільного комітету та одного з авторів законопроєкту Віталія Безгіна, особливу увагу в ньому приділено саме призначенню голів державних адміністрацій, які зрештою будуть саме державними службовцями. Окремо в новому проєкті прописано й створення кадрового резерву держслужбовців, яких спеціально готуватимуть для обіймання посад голів МДА.

Крім того, буде оновлено й порядок призначення голів МДА:

  • кандидати проходять конкурс, який проводить єдина комісія (для голів ОДА, в комісії присутні представники асоціацій ОМС);
  • переможців комісія направляє до прем’єр-міністра;
  • прем’єр-міністр формує список кандидатів і виносить його на Кабмін;
  • уряд передає список президенту (за нормою законопроєкту — не менш як три особи). До цього списку мають увійти переможці конкурсу та кандидати з кадрового резерву;
  • президент призначає голову МДА або запускає нову процедуру;
  • граничний строк перебування голови МДА в одній адміністративно-територіальній одиниці — три роки (впроваджується ротація).

Також у документі прописано алгоритм дій державного нагляду з боку голів МДА, який виглядає так: МДА ідентифікує порушення норм законодавства, після чого органам місцевого самоврядування висувається вимога усунути його в 30-денний термін, якщо ж вимоги не виконано, то МДА звертається до суду.

Тут слід зазначити, що наглядові повноваження голів МДА обіцяють не вводити до закінчення воєнного стану, коли військові адміністрації мають повернутися до цивільного формату роботи.

«Усі наглядові повноваження буде активовано тільки після завершення воєнного стану, коли ми повернемося до цивільних адміністрацій! Завдяки цьому ми також маємо додатковий час, щоб розмежувати повноваження між місцевою й державною владою та їх рівнями», — зазначав Безгін після ухвалення комітетом законопроєкту до другого читання.

Лише після воєнного стану почне працювати і Єдина комісія з відбору голів МДА, як і формуватися кадровий резерв держслужбовців.

Загалом більшість експертів зійшлася на думці, що ця версія є кращою за той документ, який було представлено у вересні 2021 року. Однак попри покращення не обійшлось і без критики, через яку розгляд законопроєкту №4298 у залі може істотно відтермінуватися.

 

Критика Асоціації міст та позиція Ради Європи

Чи не найбільшим опонентом до нової редакції законопроєкту №4298 виявилась Асоціація міст України (АМУ), досить жорстка позиція якої спричинила напругу під час засідання комітету та взаємні звинувачення в політичних іграх. Водночас варто зазначити, що три інші асоціації підтримали законопроєкт, хоча й зазначали необхідність доопрацювати його до другого читання.

АМУ ж критикує законопроєкт із процедурного та змістовного поглядів. Зокрема в коментарі Руху ЧЕСНО виконавчий директор Асоціації Олександр Слобожан зазначив, що законопроєкт має пройти повне коло починаючи з першого читання через порушення розгляду, адже, на його думку, асоціації отримали для ознайомлення повністю оновлений текст, а термін внесення поправок до другого читання вже давно збіг.

«Щодо 4298 відбулася низка зустрічей у страсбурзькому форматі, де представники фракцій у ВР та експертне середовище за посередництва Ради Європи, а також усі асоціації брали участь в обговоренні тексту. Останнє відбулось у жовтні 2023 року у Львові, де було надано рекомендації. 28 січня ми отримали текст, який є абсолютно оновленою версією порівняно зі схваленим до другого читання. Тобто де-факто отримали новий текст законопроєкту. З огляду на це я не бачу, як за регламентом у цій конфігурації комітет може працювати з цим текстом, і станом на сьогодні цей текст досі не було опубліковано на сайті Верховної Ради», — каже Слобожан.

Окрім процедурної частини, в офіційній позиції АМУ викладено й перелік змістовних претензій до оновленої версії, зокрема відсутність вичерпного переліку повноважень адміністрацій, що дає змогу потенційно збільшити їх повноваження через інші закони чи підзаконні акти.

В АМУ критикують і відновлення галузевої компетенції МДА, що може свідчити про відмову від розмежування компетенцій місцевих органів самоврядування, через що може відбуватися дублювання повноважень органів самоврядування й держадміністрацій.

Зокрема в АМУ зазначають, що в новій версії законопроєкту №4298 з’явилися 13 галузевих напрямів здійснення державного контролю місцевими державними адміністраціями й закріплено право МДА проводити перевірки за цими напрямами, що може призвести як до дублювання повноважень, так і до неприродного збільшення повноважень нових адміністрацій.

Не надто втішний висновок було отримано й від Ради Європи, де попри констатацію певного прогресу наголошують на необхідності нової редакції законопроєкту, яка краще відповідатиме Європейській хартії місцевого самоврядування та євроінтеграції. Зокрема рекомендують утриматися від надання повноважень нагляду держадміністраціям до змін до Конституції (тобто другого етапу реформи МДА). У такому разі є ризик отримати дисбаланс влади, коли повноваження адміністрацій будуть непропорційно широкими й роздуті МДА можуть стати основою для використання адмінресурсу, особливо в повоєнний виборчий період.

Окрім цього, слід звернути увагу й на кількість перевірок, яка з ухваленням нового закону має зменшуватися, та аж ніяк не множитися. Крім того, в Раді Європи ставлять під питання й надання районним МДА наглядових повноважень на рівні з обласними, що може потенційно створити надмірний нагляд без додаткових переваг.

Також важливо максимально чітко прописати процедуру нагляду за законністю в самому законопроєкті, що відповідає положенням хартії. Ця вимога є вкрай критичною, оскільки нечіткі умови перевірки або їх відсутність дають змогу встановлювати їх у підзаконних актах, за якими реальні повноваження МДА можуть бути значно ширшими, ніж закладено в логіці децентралізації.

Як Рада Європи, так і декілька профільних асоціацій вимагали також зробити гнучкішим термін примусової ротації голів адміністрацій, зокрема жорстку норму в три роки пропонують змінити на п’ять років.

Попри найконструктивнішу критику нардеп Віталій Безгін запевняє, що висновки Ради Європи стосувалися насамперед попередньої версії законопроєкту від вересня 2021 року, тому більшість зауважень має бути вже враховано.

«Висновок Ради Європи стосується не редакції, яку комітет випустив до зали, а попередньої. Висновок було отримано до засідання комітету, відповідно, деякі норми, на яких обґрунтовано наголосили партнери, було прибрано з проєкту за моєї ініціативи. Про галузеві повноваження дискутуватимемо окремо, якщо є консенсус ОМС і МДА стосовно того, що це зайве, то не бачу, чому ми не маємо підтримати їх. Може бути переглянуто», — зазначив він.

 

Що далі?

Наразі законопроєкт №4298 готується до довгоочікуваного другого читання, однак точну дату розгляду назвати неможливо, не в останню чергу через парламентську кризу, коли Верховна Рада має проблеми з тим, аби просто зібратися на пленарне засідання, не кажучи вже про розгляд пріоритетніших ініціатив, таких як закон про мобілізацію.

Водночас експертне середовище сприйняло нову редакцію законопроєкту №4298 зі стриманим оптимізмом, не в останню чергу через урахування недоліків попередньої версії. Навіть попри критику законопроєкт уперше за довгий термін має перспективу бути ухваленим, але лише за умови його подальшого покращення, усунення ризиків.

Як зазначає профільний експерт, директор Інституту розвитку територій Юрій Ганущак, нова версія закону є кроком уперед, однак потребує доопрацювання.

«Він набагато кращий за версію вересня 2021 року, там дійсно запроваджується система роботи органу загальної компетенції, який у системі державної влади є зворотним зв’язком, і це дуже серйозний антикорупційний момент, як і ротація голів. Але тут є й поправка, несумісна з цим підходом, — це коли призначення керівників територіальних органів погоджуються з головою МДА. Це суперечить закону «Про державну службу» й ламає систему, адже не можна координувати роботу людини, у призначенні якої ти береш участь», — зазначив Ганущак.

На користь нової версії — й підтримка з боку Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури. Слід нагадати, що під час розгляду попередньої редакції законопроєкту №4298 між законотворцями та міністерством були суттєві розбіжності, особливо щодо статусу голів МДА як політичних призначенців.

«Ухвалення законопроєкту №4298 має вирішальне значення для закріплення результатів децентралізації, законопроєкт пропонує новий механізм відбору та призначення на посади керівництва місцевих державних адміністрацій. Це системні зміни для формування демократичнішого та прозорішого інституту представництва держави на місцях», — каже очільник міністерства Олександр Кубраков.

Попри позитив і прогрес, у наступні тижні законотворцям, асоціаціям і експертам слід випрацювати збалансований законопроєкт до другого читання, адже реформа державних адміністрацій важлива не лише для європейського майбутнього, а й для ефективного функціонування України, бо наша держава досі залишається єдиною країною на європейському контенті, де немає державного нагляду за місцевим самоврядуванням.

Водночас варто пам’ятати, що повноцінно завершити реформу державних адміністрацій і перетворити їх на органи префектурного типу буде можливо лише після закінчення воєнного стану, адже для цього знадобляться зміни до Конституції України.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T14:54:54Z
Работающим пенсионерам разъяснили важное правило: что запрещено законом
Знай
2025-04-03T04:06:57Z
3 апреля: церковный праздник сегодня, о чем просить у чудотворной иконы "Неувядаемый Цвет"
UAToday
2025-04-03T04:00:16Z
Церковный праздник 1 апреля: что нельзя делать, чтобы не получить проблемы
Telegraf
2025-03-31T21:21:45Z
Курская операция: полковник подвел промежуточные итоги
TSN
2025-04-01T14:13:37Z
В Литве нашли тело еще одного американского военного
Comments UA
2025-04-02T05:54:26Z
Трамп связал свою каденцию не с Израилем или Китаем, а именно с Украиной: мнение эксперта
Политека
2025-04-02T20:19:19Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-02T06:06:13Z
Команда Уолтца регулярно обсуждала секретную информацию в Signal. Речь шла и об Украине, — Рolitico
Telegraf
2025-04-03T04:00:46Z
Итоги 02.04: Пошлины для всех, РФ - санкции
Корреспондент
2025-04-03T04:00:12Z
Раскрылись детали нового соглашения Украины и США о полезных ископаемых
Известия Киев
2025-04-02T06:36:11Z
Трамп: США вводят 25% тариф на все иностранные автомобили
ZN UA
2025-04-02T20:33:20Z
Почему время в войне сейчас работает против Украины: какой важный рычаг потеряли ВСУ
Comments UA
2025-04-02T06:36:35Z
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
Украинские военные уничтожают элитные подразделения рф в Часовом Яру. ВИДЕО
Новости Украины
2025-04-02T06:39:47Z
В Чернобыльском заповеднике появился «незваный гость», вытесняющий местные виды
Комсомольская правда
2025-04-02T05:01:30Z
Россияне более 120 раз ударили по Сумщине: есть раненые
Gazeta UA
2025-04-03T04:06:48Z
Враг массированно атаковал Харьков ударными дронами: возникли пожары
Хвиля
2025-04-03T03:54:45Z
ВС РФ расширяют плацдарм в Лимане: в ISW выяснили, что задумали россияне
Фокус
2025-04-02T07:36:58Z
Россия обвиняет Украину в новых обстрелах: что известно
Comments UA
2025-04-01T10:00:36Z
У США обвалилися ціни на яйця
AgroNews
2025-04-01T15:18:20Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
Дважды победил в "Голосі", женился на старшей девушке из соседнего села: интересные факты из жизни Романа Сасанчина/После участия в шоу парень стал народным любимцем
Апостроф
2025-04-01T14:39:18Z
Популярный американский актер потерял штаны во время шоу
GlavRed
2025-04-01T20:30:58Z
В Швеции российские танцоры выступали под названием "Балет Украины" - СМИ
Корреспондент
2025-04-03T03:12:20Z
Открытый купальник, пицца и солнце: загорелая Ана Чери показала, как отдыхает у виллы
Gazeta UA
2025-04-03T01:15:29Z
Процедура под наркозом: Гвоздева объяснила, что делала в больнице
Факти ICTV
2025-04-01T10:13:15Z
В театре Франко презентовали новый спектакль по произведению Валерьяна Пидмогильного
ZN UA
2025-04-02T21:34:36Z
Боялся мобилизации: известный украинский актер сбежал за границу
Comments UA
2025-04-02T21:06:05Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T10:27:20Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
В Россию ввезли $12 млрд налички перед вторжением в Украину. Детали расследования OCCRP
Лига
2025-04-03T04:00:55Z
В Украине выросли цены на бананы и мандарины: апельсины подешевели
Хвиля
2025-04-03T04:00:43Z
«Лекарства подешевеют на 5-52%»: журналистка рассказала, что еще изменится в апреле
Знай
2025-04-02T06:21:36Z
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
2025-04-02T00:18:10Z
Американская пошлина на импорт в США: из Украины 10%, а РФ в списке нет
TSN
2025-04-03T00:18:18Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
Борнмут сенсационно уступил Ипсвичу, Брентфорд проиграл Ньюкаслу
Корреспондент
2025-04-03T03:39:19Z
Братья Кличко официально появились в боксерской игре Undisputed
Комсомольская правда
2025-04-02T18:45:53Z
"Динамо" обыграло "Рух" в Кубке Украины благодаря соло голу Пихаленка
Telegraf
2025-04-02T16:57:27Z
"Отбили каменную башку": Валуев опозорился в прямом эфире
Telegraf
2025-04-02T16:27:54Z
Итальянский топ-клуб определился с новым спортивным директором
Корреспондент
2025-04-02T14:54:07Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Еще один вариант глазури для паски: приготовите за три минуты
Telegraf
2025-04-03T03:15:26Z
Гороскоп на сегодня 3 апреля: почему четверг станет настоящим испытанием
Знай
2025-04-03T01:33:01Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Всего один ингредиент и молоко останется свежим на 10 дней
Знай
2025-04-02T18:51:08Z
Девять вещей в доме, которые нужно убирать каждый день
Знай
2025-04-02T16:51:17Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T06:42:03Z
Авиаудар по общине в Запорожье: количество пострадавших возросло. ФОТО
Новости Украины
2025-04-01T02:45:10Z
3 квітня погода в Україні почне поліпшуватися
AgroNews
2025-04-03T04:01:37Z
В Харькове прогремел взрыв, город снова под атакой "Шахедов"
UAToday
2025-04-02T23:27:54Z
РФ ударила баллистикой по Кривому Рогу, есть погибшие
UAToday
2025-04-02T23:27:42Z
В РФ разбился очередной Ту-22М3: что известно
UAToday
2025-04-02T23:27:12Z
В Мьянме из-за землетрясения объявлено временное перемирие в гражданской войне
ZN UA
2025-04-02T23:00:32Z
Россия ударила по предприятию в Кривом Роге: погибли три человека, есть раненые
Лига
2025-04-02T21:42:53Z
Острая реакция на стресс: пострадавшего просим выдохнуть и не даем пить
Комсомольская правда
2025-04-03T04:01:53Z
Может привести к отравлению: почему нельзя есть вчерашний рис
Знай
2025-04-03T03:51:54Z
Почему вредно отсыпаться в выходные. Две причины
Gazeta UA
2025-04-03T03:45:30Z
Женщины или мужчины: ученые выяснили, у кого чаще всего возникают сердечно-сосудистые болезни
Comments UA
2025-04-03T03:36:15Z
Могут ли мобилизовать мужчину с лишним весом
Telegraf
2025-04-02T23:42:30Z
Реформа ВВК : второй этап продлится до осени
UAToday
2025-04-02T23:27:05Z
Приступ эпилепсии: как оказать первую помощь
ZN UA
2025-04-02T22:24:17Z
Сколько должны спать мужчины и женщины
Gazeta UA
2025-04-02T21:39:27Z
Тренировки на выходных так же полезны, как и регулярные – исследование
Корреспондент
2025-04-02T19:24:21Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
Интернет-провайдеры снова поднимают тарифы: кто заплатит более 1300 гривен
Знай
2025-04-03T02:12:22Z
Нашли поселения коренных американцев, которые старше египетских пирамид
Gazeta UA
2025-04-02T22:39:47Z
Кто проживает на дне океана: Tony Hawk's Pro Skater 3 + 4 анонсирована для Nintendo Switch 2
GameMag
2025-04-02T21:51:21Z
Игра про Джеймса Бонда Project 007 от создателей HITMAN подтверждена для Nintendo Switch 2
GameMag
2025-04-02T21:37:15Z
4K, 120 FPS, VRR, HDR, голосовой чат, объемный звук: Nintendo раскрыла технические особенности Switch 2
GameMag
2025-04-02T21:16:54Z
Клоунада подошла к концу: Hollow Knight: Silksong выходит в 2025 году на Nintendo Switch 2
GameMag
2025-04-02T19:10:10Z
Всего одно действие может стоить водителям почти 4 тысячи гривен: о чем следует знать
Знай
2025-04-03T02:51:43Z
Японские автопроизводители начали производство биоэтанолового топлива
Корреспондент
2025-04-02T16:39:46Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
Названы самые ликвидные и наименее ликвидные кроссоверы современности
Фокус
2025-04-02T07:30:15Z
Европейская комиссия оштрафовала 15 автопроизводителей на €458 млн
Корреспондент
2025-04-01T18:36:24Z
Маск в шоке: в Европе катастрофически упали продажи Tesla
Comments UA
2025-04-01T18:21:44Z
Как простое чихание может стоить водителю 54 тысяч гривен
Знай
2025-04-01T15:51:37Z
Акции Xiaomi упали после ДТП с ее электромобилем
Корреспондент
2025-04-01T14:39:59Z
Штраф за красные указатели поворота 2025: размер и когда накладывается
Факти ICTV
2025-04-01T11:33:42Z