MY.UAНовини
Влада втретє взялася за законопроєкт №4298. Як збираються наглядати за органами місцевого самоврядування
Влада втретє взялася за законопроєкт №4298. Як збираються наглядати за органами місцевого самоврядування

Влада втретє взялася за законопроєкт №4298. Як збираються наглядати за органами місцевого самоврядування

Влада втретє взялася за законопроєкт №4298. Як збираються наглядати за органами місцевого самоврядування

Реформа місцевих державних адміністрацій (МДА) є однією з ключових не тільки в плані децентралізації, а й євроінтеграції України. Попри важливість і реальну необхідність упровадження державного нагляду за місцевим самоврядуванням, законопроєкт №4298, який має стати першим кроком на шляху збалансування системи, застряг у стінах парламенту між першим і другим читанням.

У лютому 2024 року комітет з питань організації державної влади повернувся до розгляду законопроєкту після тривалої паузи та навіть рекомендував його до другого читання.

Однак, попри це, наразі невідомі ні точна дата розгляду, ні те, як остаточно виглядатиме законопроєкт у сесійній залі, адже попри комітетське схвалення його досі не опубліковано на сайті Верховної Ради, а профільні організації місцевого самоврядування та Рада Європи дали змішані оцінки новій версії документа.

У цьому тексті спробуємо розібратись у причинах буксування євроінтеграційної реформи й у тому, чому законопроєкт №4298 уже третій рік поспіль не може потрапити до другого читання.

 

Третя версія законопроєкту

Питання реформування та переосмислення державних адміністрацій фактично залишається невирішеним із 2016 року, коли офіційно було скасовано державний нагляд із боку прокуратури. За логікою децентралізації замінити державні адміністрації мали б органи префектурного типу, на які покладалися б насамперед наглядові та координаційні функції.

Однак на практиці здійснити реформу адміністрацій виявилося складніше, ніж у теорії. Адже для цього потрібні зміни до Конституції, що навіть за відсутності політичних маніпуляцій довкола статусу голів адміністрацій є непростим завданням. Саме тому для початку законотворці вирішили розбити реформу на етапи, де першим кроком мало бути ухвалення законопроєкту №4298, який закладав необхідне підґрунтя для повноцінного реформування державних адміністрацій.

Однак законопроєкт, а з ним і реформа так і «зависли» в межах комітету, де розглядають уже третю версію документа, водночас намагаючись знайти консенсус між урядом, експертами, профільними асоціаціями та європейськими партнерами.

У такому форматі законопроєкт перебуває з 2021 року, коли після голосування й ухвалення в першому читанні розгляд реформи МДА затягнувся спочатку через пандемію ковіду, а згодом і через суперечливі норми другої версії законопроєкту, яку підготували до другого читання у вересні того ж року. Нагадаємо, тоді несподівано змінили норму про те, що МДА мають очолювати професійні державні службовці з кадрового реєстру, натомість у проєкті пропонували ставити на посади голів держадміністрацій політичних призначенців із Банкової.

Після справедливої критики законопроєкт відправили на доопрацювання й до реального розгляду повернулися лише в лютому 2024 року, вже в умовах повномасштабної війни й активного утворення військових адміністрацій. Доти суперечливі моменти законопроєкту активно пропрацьовували на зустрічах у страсбурзькому форматі з експертами.

Хоча проєкт досі не було опубліковано, за даними профільного комітету та одного з авторів законопроєкту Віталія Безгіна, особливу увагу в ньому приділено саме призначенню голів державних адміністрацій, які зрештою будуть саме державними службовцями. Окремо в новому проєкті прописано й створення кадрового резерву держслужбовців, яких спеціально готуватимуть для обіймання посад голів МДА.

Крім того, буде оновлено й порядок призначення голів МДА:

  • кандидати проходять конкурс, який проводить єдина комісія (для голів ОДА, в комісії присутні представники асоціацій ОМС);
  • переможців комісія направляє до прем’єр-міністра;
  • прем’єр-міністр формує список кандидатів і виносить його на Кабмін;
  • уряд передає список президенту (за нормою законопроєкту — не менш як три особи). До цього списку мають увійти переможці конкурсу та кандидати з кадрового резерву;
  • президент призначає голову МДА або запускає нову процедуру;
  • граничний строк перебування голови МДА в одній адміністративно-територіальній одиниці — три роки (впроваджується ротація).

Також у документі прописано алгоритм дій державного нагляду з боку голів МДА, який виглядає так: МДА ідентифікує порушення норм законодавства, після чого органам місцевого самоврядування висувається вимога усунути його в 30-денний термін, якщо ж вимоги не виконано, то МДА звертається до суду.

Тут слід зазначити, що наглядові повноваження голів МДА обіцяють не вводити до закінчення воєнного стану, коли військові адміністрації мають повернутися до цивільного формату роботи.

«Усі наглядові повноваження буде активовано тільки після завершення воєнного стану, коли ми повернемося до цивільних адміністрацій! Завдяки цьому ми також маємо додатковий час, щоб розмежувати повноваження між місцевою й державною владою та їх рівнями», — зазначав Безгін після ухвалення комітетом законопроєкту до другого читання.

Лише після воєнного стану почне працювати і Єдина комісія з відбору голів МДА, як і формуватися кадровий резерв держслужбовців.

Загалом більшість експертів зійшлася на думці, що ця версія є кращою за той документ, який було представлено у вересні 2021 року. Однак попри покращення не обійшлось і без критики, через яку розгляд законопроєкту №4298 у залі може істотно відтермінуватися.

 

Критика Асоціації міст та позиція Ради Європи

Чи не найбільшим опонентом до нової редакції законопроєкту №4298 виявилась Асоціація міст України (АМУ), досить жорстка позиція якої спричинила напругу під час засідання комітету та взаємні звинувачення в політичних іграх. Водночас варто зазначити, що три інші асоціації підтримали законопроєкт, хоча й зазначали необхідність доопрацювати його до другого читання.

АМУ ж критикує законопроєкт із процедурного та змістовного поглядів. Зокрема в коментарі Руху ЧЕСНО виконавчий директор Асоціації Олександр Слобожан зазначив, що законопроєкт має пройти повне коло починаючи з першого читання через порушення розгляду, адже, на його думку, асоціації отримали для ознайомлення повністю оновлений текст, а термін внесення поправок до другого читання вже давно збіг.

«Щодо 4298 відбулася низка зустрічей у страсбурзькому форматі, де представники фракцій у ВР та експертне середовище за посередництва Ради Європи, а також усі асоціації брали участь в обговоренні тексту. Останнє відбулось у жовтні 2023 року у Львові, де було надано рекомендації. 28 січня ми отримали текст, який є абсолютно оновленою версією порівняно зі схваленим до другого читання. Тобто де-факто отримали новий текст законопроєкту. З огляду на це я не бачу, як за регламентом у цій конфігурації комітет може працювати з цим текстом, і станом на сьогодні цей текст досі не було опубліковано на сайті Верховної Ради», — каже Слобожан.

Окрім процедурної частини, в офіційній позиції АМУ викладено й перелік змістовних претензій до оновленої версії, зокрема відсутність вичерпного переліку повноважень адміністрацій, що дає змогу потенційно збільшити їх повноваження через інші закони чи підзаконні акти.

В АМУ критикують і відновлення галузевої компетенції МДА, що може свідчити про відмову від розмежування компетенцій місцевих органів самоврядування, через що може відбуватися дублювання повноважень органів самоврядування й держадміністрацій.

Зокрема в АМУ зазначають, що в новій версії законопроєкту №4298 з’явилися 13 галузевих напрямів здійснення державного контролю місцевими державними адміністраціями й закріплено право МДА проводити перевірки за цими напрямами, що може призвести як до дублювання повноважень, так і до неприродного збільшення повноважень нових адміністрацій.

Не надто втішний висновок було отримано й від Ради Європи, де попри констатацію певного прогресу наголошують на необхідності нової редакції законопроєкту, яка краще відповідатиме Європейській хартії місцевого самоврядування та євроінтеграції. Зокрема рекомендують утриматися від надання повноважень нагляду держадміністраціям до змін до Конституції (тобто другого етапу реформи МДА). У такому разі є ризик отримати дисбаланс влади, коли повноваження адміністрацій будуть непропорційно широкими й роздуті МДА можуть стати основою для використання адмінресурсу, особливо в повоєнний виборчий період.

Окрім цього, слід звернути увагу й на кількість перевірок, яка з ухваленням нового закону має зменшуватися, та аж ніяк не множитися. Крім того, в Раді Європи ставлять під питання й надання районним МДА наглядових повноважень на рівні з обласними, що може потенційно створити надмірний нагляд без додаткових переваг.

Також важливо максимально чітко прописати процедуру нагляду за законністю в самому законопроєкті, що відповідає положенням хартії. Ця вимога є вкрай критичною, оскільки нечіткі умови перевірки або їх відсутність дають змогу встановлювати їх у підзаконних актах, за якими реальні повноваження МДА можуть бути значно ширшими, ніж закладено в логіці децентралізації.

Як Рада Європи, так і декілька профільних асоціацій вимагали також зробити гнучкішим термін примусової ротації голів адміністрацій, зокрема жорстку норму в три роки пропонують змінити на п’ять років.

Попри найконструктивнішу критику нардеп Віталій Безгін запевняє, що висновки Ради Європи стосувалися насамперед попередньої версії законопроєкту від вересня 2021 року, тому більшість зауважень має бути вже враховано.

«Висновок Ради Європи стосується не редакції, яку комітет випустив до зали, а попередньої. Висновок було отримано до засідання комітету, відповідно, деякі норми, на яких обґрунтовано наголосили партнери, було прибрано з проєкту за моєї ініціативи. Про галузеві повноваження дискутуватимемо окремо, якщо є консенсус ОМС і МДА стосовно того, що це зайве, то не бачу, чому ми не маємо підтримати їх. Може бути переглянуто», — зазначив він.

 

Що далі?

Наразі законопроєкт №4298 готується до довгоочікуваного другого читання, однак точну дату розгляду назвати неможливо, не в останню чергу через парламентську кризу, коли Верховна Рада має проблеми з тим, аби просто зібратися на пленарне засідання, не кажучи вже про розгляд пріоритетніших ініціатив, таких як закон про мобілізацію.

Водночас експертне середовище сприйняло нову редакцію законопроєкту №4298 зі стриманим оптимізмом, не в останню чергу через урахування недоліків попередньої версії. Навіть попри критику законопроєкт уперше за довгий термін має перспективу бути ухваленим, але лише за умови його подальшого покращення, усунення ризиків.

Як зазначає профільний експерт, директор Інституту розвитку територій Юрій Ганущак, нова версія закону є кроком уперед, однак потребує доопрацювання.

«Він набагато кращий за версію вересня 2021 року, там дійсно запроваджується система роботи органу загальної компетенції, який у системі державної влади є зворотним зв’язком, і це дуже серйозний антикорупційний момент, як і ротація голів. Але тут є й поправка, несумісна з цим підходом, — це коли призначення керівників територіальних органів погоджуються з головою МДА. Це суперечить закону «Про державну службу» й ламає систему, адже не можна координувати роботу людини, у призначенні якої ти береш участь», — зазначив Ганущак.

На користь нової версії — й підтримка з боку Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури. Слід нагадати, що під час розгляду попередньої редакції законопроєкту №4298 між законотворцями та міністерством були суттєві розбіжності, особливо щодо статусу голів МДА як політичних призначенців.

«Ухвалення законопроєкту №4298 має вирішальне значення для закріплення результатів децентралізації, законопроєкт пропонує новий механізм відбору та призначення на посади керівництва місцевих державних адміністрацій. Це системні зміни для формування демократичнішого та прозорішого інституту представництва держави на місцях», — каже очільник міністерства Олександр Кубраков.

Попри позитив і прогрес, у наступні тижні законотворцям, асоціаціям і експертам слід випрацювати збалансований законопроєкт до другого читання, адже реформа державних адміністрацій важлива не лише для європейського майбутнього, а й для ефективного функціонування України, бо наша держава досі залишається єдиною країною на європейському контенті, де немає державного нагляду за місцевим самоврядуванням.

Водночас варто пам’ятати, що повноцінно завершити реформу державних адміністрацій і перетворити їх на органи префектурного типу буде можливо лише після закінчення воєнного стану, адже для цього знадобляться зміни до Конституції України.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Мощный лазер и 24 ствола 12 калибра: россияне презентовали свою первую антидроновую систему на основе искусственного интеллекта
ZN UA
2025-02-23T02:09:25Z
Инсайдер: Ремастер первой трилогии God of War для PlayStation 5 будет анонсирован в ближайшее время
GameMag
2025-02-22T21:55:05Z
Продолжение Cyberpunk 2077? CD Projekt RED ищет старшего аниматора для создания иммерсивной игры от первого лица
GameMag
2025-02-22T21:36:33Z
Посмотрите на новую геймплейную демонстрацию ремейка "Готики" на ПК с GeForce RTX 5090 — выходит в 2025 году
GameMag
2025-02-22T20:37:43Z
Bandai Namco планирует поставить выпуск ремастеров Tales of на поток
GameMag
2025-02-22T20:31:45Z
Илон Маск обвинил агентство Reuters во лжи относительно отключения Украины от Starlink
ZN UA
2025-02-22T20:28:52Z
Microsoft предложила использовать генеративный ИИ для воскрешения игровой классики
GameMag
2025-02-22T20:12:47Z
5 лучших приложений для пар, которые укрепят отношения и здорово развлекут
Знай
2025-02-22T19:51:21Z
Создатель Xbox Симус Блэкли: "Разговоры о самой мощной консоли больше никого не удивляют, все решает контент"
GameMag
2025-02-22T19:42:30Z
День ангела 23 февраля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-02-22T22:18:24Z
Убивает не только мотивацию: ученые рассказали, как травля на работе влияет на наши семьи
Фокус
2025-02-22T19:36:06Z
Таро гороскоп на воскресенье: кому следует быть очень внимательным
Comments UA
2025-02-22T18:30:21Z
Готовим невероятно вкусный щербет: рецепт восточных сладостей
TSN
2025-02-22T17:36:55Z
Гороскоп на 23 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-22T17:03:53Z
Как сделать равенство «3+3=3−3» верным: нужно перевести только одну спичку
TSN
2025-02-22T16:54:16Z
Три знака Зодиака, которые встретят свою любовь весной 2025 года
Фокус
2025-02-22T16:45:50Z
Как определить, что перед вами свежесрезанные розы: на что обратить внимание
TSN
2025-02-22T16:39:52Z
Куда поехать в конце зимы: ТОП-9 мест для незабываемого отдыха
Comments UA
2025-02-22T13:42:21Z
В США на авиабазе произошла стрельба: есть погибший и раненый
TSN
2025-02-23T04:48:19Z
РФ обстреляла Запорожье: ранена женщина
Корреспондент
2025-02-22T23:24:57Z
Атака БПЛА: в двух районах Киева вспыхнули пожары
Корреспондент
2025-02-22T22:51:11Z
Под Одессой – прилет БПЛА, в Киеве упали обломки
Корреспондент
2025-02-22T22:09:19Z
Выписали пенсионера из больницы - и через минуту он умер на пороге: трагедия, которая шокировала всех
Знай
2025-02-22T20:51:53Z
В Калифорнии нашли «виновного» в масштабных пожарах
Comments UA
2025-02-22T19:18:56Z
В Киеве водитель элитного автомобиля устроил стрельбу на дороге
Апостроф
2025-02-22T18:27:21Z
В Житомирской области во время пожара погибли двое детей и двое взрослых
Корреспондент
2025-02-22T17:27:57Z
В ужасном ДТП погиб музыкант рок-группы KISS из-за опрометчивости 90-летней матери
TSN
2025-02-22T17:27:33Z
Усик покинул вечер бокса в Саудовской Аравии перед боем двух россиян
ZN UA
2025-02-23T00:12:43Z
Потенциальный соперник Усика нокаутировал соперника во втором раунде
ZN UA
2025-02-22T23:21:19Z
Астон Вілла – Челсі 2:1 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2025-02-22T21:16:46Z
Динамо – Карпаты: онлайн-видеотрансляция матча УПЛ
TSN
2025-02-22T18:33:20Z
В Саудовской Аравии готовы заплатить миллиард евро за звезду "Реала" – СМИ
ZN UA
2025-02-22T17:43:20Z
Забарный получил красную карточку: "Борнмут" проиграл "Вулверхэмптону" в поединке АПЛ
TSN
2025-02-22T17:33:59Z
Украинец Забарный впервые в карьере был удален в матче АПЛ
ZN UA
2025-02-22T17:12:03Z
Арсенал у меншості та із Зінченком поступився в дербі Вест Гему
Football.ua
2025-02-22T17:01:35Z
Франция выиграла женскую эстафету на чемпионате мира, Украина не вошла в топ-10
Корреспондент
2025-02-22T15:51:15Z
Россияне широким фронтом наступают в сторону Днепропетровшины
ZN UA
2025-02-23T04:07:30Z
Достаточно телефона: киевлянам представили способ разоблачения мошенников
Хвиля
2025-02-23T03:42:36Z
РФ ударила по Кривому Рогу
Корреспондент
2025-02-23T01:15:53Z
РФ ударила по Киеву и Запорожью "шахедами": что известно о вражеской атаке
Фокус
2025-02-22T23:57:19Z
В Луганской области школьные охранники обыскивают детей - партизаны
Корреспондент
2025-02-22T23:54:28Z
Ночью беспилотники атаковали Запорожье - ОВА
TSN
2025-02-22T23:36:31Z
В Запорожской области активизировались оккупанты, но силы обороны держат фронт
ZN UA
2025-02-22T22:34:15Z
Вражеские беспилотники атакуют Украину: направление движения
TSN
2025-02-22T22:33:11Z
Враг атакует Украину ударными дронами и авиацией: взрывы раздаются в нескольких областях
TSN
2025-02-22T20:06:57Z
В Киеве колористка создает вышиванки на волосах: образ занимает до 8 часов работы, но клиентки терпят
Знай
2025-02-23T03:51:46Z
За рулем была мать: в ДТП погиб участник рок-группы KISS Карл Кокран
Фокус
2025-02-22T23:15:08Z
Джордж Мартин слышал о разработке экранизации Elden Ring
GameMag
2025-02-22T21:19:55Z
Не Томом Харди единым: актеры, которым пророчат роль следующего Джеймса Бонда
Marie Claire
2025-02-22T18:00:42Z
Браслеты, ленты и бисер: Андре Тан подсказал, с какими аксессуарами нужно сиять весной 2025
Знай
2025-02-22T16:51:43Z
Вера Кобзарь рассказала, почему скрывала беременность от родных: "Родители узнали на седьмом месяце"
TSN
2025-02-22T16:21:19Z
Танго, твист и вог: лучшие танцевальные сцены из кино
Marie Claire
2025-02-22T15:00:56Z
12 недель в топе: какой фильм "не отпускает" фанатов Netflix уже 3 месяца
Фокус
2025-02-22T14:30:28Z
Весна-лето 2025: 5 новых тенденций в моде
Comments UA
2025-02-22T13:21:39Z
Гороскоп Таро на сегодня, 23 февраля, по одной карте: что ждет каждого знака Зодиака
Политека
2025-02-23T05:01:55Z
ВСУ испытали эвакуационную платформу Воля-Е
Корреспондент
2025-02-23T03:15:23Z
Что нельзя делать дома 23 февраля и зачем искать пауков: приметы и запреты на Поликарпа
Знай
2025-02-23T03:03:08Z
Выплаты для людей с инвалидностью в марте: что изменится
Политека
2025-02-23T03:00:49Z
Масленица: традиции и запреты
ZN UA
2025-02-23T02:33:59Z
"Приятный способ": пара познакомилась в похоронном бюро и хочет говорить о смерти с детьми
Фокус
2025-02-23T02:06:59Z
Важно знать: как происходит наследование квартиры после смерти одного из наследников
ZN UA
2025-02-23T02:03:07Z
Праздник приближения весны: как правильно будет по-украински «Масленица»
ZN UA
2025-02-23T01:03:09Z
Мясопустное воскресенье: запреты и традиции
ZN UA
2025-02-22T22:34:13Z
Как бананы могут помочь бросить курить
Знай
2025-02-23T04:51:34Z
Ляшко возмущен поборами за контраст и КТ в больницах: "Руки хочется отрывать"
Знай
2025-02-23T04:12:06Z
Прохождение ВВК: можно ли обжаловать решение комиссии
ZN UA
2025-02-23T04:01:15Z
Украинские мужчины живут на 13-17 лет меньше женщин: причины и факторы
Хвиля
2025-02-23T02:39:58Z
Излечили врожденную слепоту: врачи провели уникальную быструю операцию незрячим детям
Фокус
2025-02-22T20:51:04Z
Антибиотики и вирусы: почему они не работают
Comments UA
2025-02-22T20:18:13Z
Можно ли спать всего 4 часа в сутки: ученые дали неожиданный ответ
TSN
2025-02-22T19:24:00Z
Залог здорового сна: ученые заявили, что дело совсем не в его продолжительности
Фокус
2025-02-22T18:12:47Z
Заменитель сахара в напитках может провоцировать проблемы с сердцем
Знай
2025-02-22T17:51:32Z
Аренда жилья для ВПЛ: начисляют ли налоги владельцу после расторжения договора
ZN UA
2025-02-23T05:04:09Z
Минимальная зарплата в Украине может вырасти в 3 этапа в 2025 году: детали законопроекта
Хвиля
2025-02-23T04:45:39Z
Согреться будем одеялами? Хватит ли украинцам газа до конца сезона
Знай
2025-02-23T04:30:25Z
Совсем не копейки: субсидия может покрыть полную стоимость аренды жилья
Знай
2025-02-23T03:12:50Z
Индексация пенсий с 1 марта: кому ждать повышения и сколько
Comments UA
2025-02-22T23:03:32Z
Стаж 35 лет и зарплата 15 000 грн: на какую пенсию можно рассчитывать
Знай
2025-02-22T21:12:05Z
На оплату коммуналки или покупку продуктов: украинцам выплатят почти 11 000 гривен
Знай
2025-02-22T20:12:28Z
Стоит ли украинцам ждать введения графиков газоснабжения: в Раде спрогнозировали
Фокус
2025-02-22T20:12:23Z
Цены на сливочное масло бьют рекорды: известно сколько стоит
Политека
2025-02-22T19:30:43Z
Один взгляд, и это - любовь: в Киеве заметили элитный суперкар BMW, который топит 300 км/ч
Знай
2025-02-22T15:51:46Z
Пушка-ракета на 800 "лошадок": в Киеве засветился агрессивный "Гелик" за 20 млн грн
Знай
2025-02-22T11:51:10Z
Гость из 90-х: в Украине нашли редкий 33-летний мотоцикл "Днепр" без пробега
Фокус
2025-02-22T10:57:09Z
Дебютировала новая Honda Accord 2025: как изменился семейный седан
Фокус
2025-02-22T10:00:17Z
Кто кого должен пропустить: запутанный тест на правила дорожного движения с ответом
TSN
2025-02-22T08:06:07Z
Культовая капсула времени: обнаружен знаменитый BMW 2002 года в новом состоянии
Фокус
2025-02-21T14:51:32Z
Нового конкурента Tesla Model Y и Porsche Macan от Renault показали до премьеры
Фокус
2025-02-21T08:51:34Z
ЯПОНСКИЙ СТИЛЬ, БРИТАНСКИЙ ОПЫТ: ГЛАВНОЕ О NISSAN QASHQAI
Корреспондент
2025-02-21T06:03:58Z
Renault выпустит недорогой городской электромобиль за 18 000 евро
Фокус
2025-02-20T16:00:17Z
Итоги 22.02: Баталии вокруг сделки и Starlink наш
Корреспондент
2025-02-23T05:03:43Z
"Имеет четкий план": в Воздушных силах объяснили, будет ли массированная атака РФ в годовщину вторжения
Фокус
2025-02-23T04:33:56Z
Подоляк рассказал о работе над соглашением с США по ископаемым
Корреспондент
2025-02-23T04:21:06Z
СМИ: Киев передал США свой вариант селки по недрам
Корреспондент
2025-02-23T03:51:55Z
В США рассказали детали сделки по недрам Украины
Корреспондент
2025-02-23T02:21:39Z
Маск требует от госслужащих отчитываться о работе за неделю
ZN UA
2025-02-23T01:01:16Z
Трамп об Украине: я пытаюсь вернуть деньги
Корреспондент
2025-02-23T00:45:50Z
США ужесточают требования к Украине – СМИ
Корреспондент
2025-02-22T22:39:01Z
Соглашение о полезных ископаемых: Стефанчук сделал важное заявление
TSN
2025-02-22T22:16:12Z