MY.UAНовини
Це важливо знати. Які документи, видані в окупації, визнає Україна?
Це важливо знати. Які документи, видані в окупації, визнає Україна?

Це важливо знати. Які документи, видані в окупації, визнає Україна?

Це важливо знати. Які документи, видані в окупації, визнає Україна?

Визнання документів, виданих на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) Російською Федерацією або її проксі-формуваннями, означало б легітимацію влади Росії на цих територіях. Така втрата суверенітету не лише була б антиконституційною з погляду українського законодавства, а й продемонструвала б загарбникам в усьому світі поблажливість європейської країни до ворога.

Водночас у статті 3 Конституції України зазначено, що життя людини, її честь та гідність є найвищою соціальною цінністю нашої держави. Ця гуманістична норма в перекладі з «юридичної» означає, що держава та її органи у своїй діяльності зобов’язані насамперед орієнтуватися на збереження людського життя та гідності. А тому Україна як держава не ігнорує потреб своїх громадян, які перебувають на окупованих територіях або повернулися з них, беручи до уваги певні документи, отримання яких було екзистенційним питанням виживання.

Тож які документи, видані на тимчасово окупованих територіях, і за яких обставин визнає Україна та що мають робити громадяни для їх ратифікації органами державної влади?

Насамперед варто визначити, які території є окупованими. Відповідно до чинного законодавства, перелік окупованих територій затверджує Мінреінтеграції за погодженням із Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних і Київської міської військових адміністрацій. Цей перелік є у відкритому доступі та періодично оновлюється.

Отже, окуповані території — це ті, де тривають активні бойові дії або ті, що частково або повністю не перебувають під контролем України.

Варто зазначити, що 27 березня 2014 року ООН не визнав проведення референдуму в Криму, засудивши окупацію території суверенної держави Україна, а на підставі резолюції Генеральної асамблеї ООН від 19 грудня 2016 року Російську Федерацію визнано державою-окупантом та на неї покладено обов’язки щодо забезпечення гуманітарних потреб населення на окупованих територіях.

Особливості правового статусу громадян на цих територіях встановлено законодавством України. Передбачено зміни територіальної підсудності справ судів, розташованих у районі проведення антитерористичної операції, а також визначено гарантії дотримання прав, свобод і законних інтересів населення на ТОТ як основу гуманітарної, соціальної та економічної політики. Також ідеться про права та свободи внутрішньо переміщених осіб.

Постає питання: як можуть бути дотримані права та інтереси громадян, якщо після виїзду з окупованих територій останні не зможуть довести навіть факт народження дитини, оскільки Україна не мала б визнавати видане на ТОТ свідоцтво про народження?

За загальним правилом, згідно із Законом України від 18 січня 2018 року, діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації РФ у Донецькій та Луганській областях суперечить нормам міжнародного права, є незаконною. Тому будь-який виданий у зв’язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків.

Та очевидно, що такі питання балансу між національними інтересами держави та індивідуальними правами її громадян в умовах збройного конфлікту досліджувались і до війни в Україні. 1971 року Міжнародний суд ООН сформував так звані намібійські винятки. Це принцип міжнародного права, згідно з яким суди мають брати до уваги документи, видані окупаційною владою, якщо нехтування ними спричинить серйозні порушення або обмеження прав громадян.

Європейський суд з прав людини розвиває цей принцип у своїй практиці. Наприклад, у справах «Лоізіду проти Туреччини», «Кіпр проти Туреччини» та «Мозер проти Республіки Молдова та Росії» ЄСПЛ зазначає, що «зобов’язання ігнорувати, не брати до уваги дії наявних de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеке від абсолютного. Для людей, які проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити стерпнішим і захищенішим фактичною владою, включно з судами; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають стосунок до зазначеного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, зокрема й цим (ЄСПЛ). Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, які проживають на цій території, всіх прав щоразу, коли їх обговорюють у міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать».

Отже, за загальним правилом, влада не визнає документів, виданих окупаційними органами, крім тих, невизнання яких призводить до серйозних порушень або обмежень прав громадян (якщо таке визнання істотно не порушує національних інтересів держави). Тобто, наприклад, документи, що підтверджують реєстрації народжень, смертей і шлюбів на окупованих територіях, Україна визнаватиме.

Ці принципи не залишилися виключно в книжках і деклараціях європейських органів. Перше судове рішення в Україні, в якому було використано «намібійські винятки» для державної реєстрації актів цивільного стану на тимчасово окупованих територіях України, було ухвалено 20 серпня 2015 року Попаснянським районним судом Луганської області у справі про визнання свідоцтва про смерть.

Міністр юстиції України Денис Малюська також зазначив, що для розвитку «намібійських винятків», сформульованих Міжнародним судом ООН і розвинутих у практиці ЄСПЛ, уряд запровадив механізм підтвердження автентичності медичних довідок, виданих на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей відповідними закладами охорони здоров’я та судово-медичними установами. Ключовий принцип «намібійських винятків» полягає в тому, що для захисту невід’ємних прав людини врахування окремих документів, виданих окупаційною владою, є допустимим.

Далеко не так лояльно українська Феміда та державні органи ставляться до операцій із нерухомістю на тимчасово окупованих територіях.

У питаннях визнання права власності українських громадян на нерухоме майно, придбане чи отримане до окупації, проблем не виникає. Держава визнає, що через окупацію фактично втрачено можливість розпоряджатися цим майном, проте не заперечує права власності.

Водночас якщо громадянин продає своє майно на окупованих територіях і має єдине бажання — отримати за нього хоч якісь гроші, то і продавець, і покупець у такому разі мають розуміти: будь-яка угода, укладена на окупованій території та посвідчена окупаційними органами нотаріату, є нікчемною.

Отже, держава визнає права на нерухомість і операції з нерухомістю, здійснені до окупації території з дотриманням чинного законодавства. Водночас будь-які договори, що їх, наприклад, могли б надати окупанти на підтвердження купівлі/продажу майна, що перебуває у власності внутрішньо переміщених осіб, будуть лише папірцями.

Така позиція держави цілком раціонально балансує між збереженням індивідуального права на власність та національними інтересами щодо нелегітимації окупаційної влади.

Набагато менш однозначною й навіть контроверсійною є позиція держави щодо визнання освітніх документів на окупованих територіях. Очевидно, що сучасна освіта складається не лише з умовно «аполітичних» точних наук, а й із правознавства, захисту України (або іноземних аналогів цього предмету), літератури, державної мови, позанавчальних активностей, а головне — з національної та світової історії. Не потребує пояснення скепсис щодо вмісту шкільних або інших освітніх програм на ТОТ, а тому очевидно, що Україна не мала б визнавати документи квазіформувань «ЛНР/ДНР» про здобуття освіти.

Водночас в Україні наразі чинним є Закон «Про визнання результатів навчання осіб, які проживали на тимчасово окупованій території України», згідно з яким документи таки визнаються! Проте, зауважимо, лише частково. Так, діти, які отримали свідоцтво про базову загальну освіту на ТОТ і хочуть продовжувати навчання вже в українській школі, мають, попередньо звернувшись до контактних центрів, скласти два іспити і пройти процедуру визнання результатів навчання.

Ба більше, Закон визнає результати вищої освіти (в обсязі не більш як 75%). Тобто з дипломом, виданим у Донецьку після 2014 року, працевлаштуватись одразу не вийде, доведеться щонайменше рік навчатися в іншому виші. На другому (магістерському) рівні документи про здобуття освіти не визнаються взагалі, крім освітніх програм підготовки магістрів медичного, фармацевтичного та ветеринарного спрямування. Тобто гіпотетично десь в Україні може працювати лікар, який навчався в школі на окупованих територіях, а також здобув там ступінь спеціаліста у вищому навчальному закладі.

Автор цього закону — народний депутат України, член комітету Верховної Ради з питань освіти Роман Грищук — зазначив, що норми дозволяють визнати знання, які люди здобули, а не документи. Така заява є щонайменше контроверсійною, оскільки de facto дає змогу визнати такими, що відповідають вимогам до освіти в Україні, знання, здобуті під час навчального процесу, повністю контрольованого державою-окупантом.

Очевидно, що стимулювання молоді з окупованих територій до навчання є важливим, проте цей процес не має ставити під удар ні загальну політику держави щодо невизнання порушення свого суверенітету, ні якість спеціалістів, які після завершення навчання потрапляють в українське суспільство з правом провадити ту чи ту діяльність. Інакше ми ризикуємо побачити на посаді викладача історії особу, котра десять років навчалась у школі й університеті окупованого Донецька, а потім протягом року склала академічну різницю.

Україна є єдиною європейською державою, яка в ХХІ столітті стикнулася з проблемою підтримки сотень тисяч своїх громадян на окупованих територіях. Загалом державна політика є цілком послідовною, узгодженою зі світовою позицією щодо невизнання легітимності окупації, виданих в окупації документів або реалізованих правовідносин.

Водночас Україна докладає зусиль для збереження прав та інтересів своїх громадян без шкоди для свого суверенітету. Проте є недопрацьовані нормативно-правові акти, деякі — видані навіть після повномасштабного вторгнення, що все ж таки цієї шкоди завдають.

У таких умовах, беручи до уваги правовідносини, що зберігаються або можуть з’явитися в майбутньому між Україною та РФ, як-от обмін військовополоненими, пораненими, ексгумаційні заходи щодо повернення тіл, санкційні та репараційні обтяження тощо, подальший розвиток національної правової системи в контексті комунікації з державою-агресором та її органами на окупованих територіях має бути послідовнішим і досконалішим з погляду невизнання влади агресора.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Критик Путина прогнозирует мрачное окончание войны: какие города потеряет Украина
Comments UA
2024-05-19T10:06:21Z
Конец "партнерства без ограничений": шокирующие итоги визита Путина в Си
TSN
2024-05-17T21:06:28Z
Путин прокомментировал идею Макрона с установлением «олимпийского перемирия»
Comments UA
2024-05-17T11:42:41Z
Владимир Зеленский назвал главное условие для завершения войны – почему прекращение огня не поможет
Известия Киев
2024-05-17T19:13:27Z
Массовые казни политзаключенных, дружба с Россией и подавление протестов: что известно о погибшем президенте Ирана
Апостроф
2024-05-20T05:03:21Z
Медведев набросился с угрозами на Яндекс: стало известно, кто врет о войне в Украине
Comments UA
2024-05-20T04:39:09Z
Команда Порошенко и "консервы" Медведчука распространяли российское ИПСО о наступлении на Волчанск - эксперт
Знай
2024-05-17T17:22:02Z
Китайцы выставили за дверь Шойгу: что не так пошло на переговорах Си Цзиньпина и Путина
Новости Украины
2024-05-17T18:30:27Z
Олесь Доний объяснил, почему путин назначил белоусова вместо шойгу
Знай
2024-05-17T08:21:58Z
"Аграрный социализм": почему сливочное масло в Европе можно купить вдвое дешевле, чем в Украине
Фокус
2024-05-17T10:36:56Z
Будет время до конца года: кому нужно менять договор с ПФУ
Знай
2024-05-19T18:12:04Z
Карту перевыпустили, деньги исчезли: ПриватБанк поставил клиентов перед фактом
Знай
2024-05-19T13:12:09Z
ПФУ назвал 5 причин, по которым могут остановить начисление пенсии: как не остаться без денег
Знай
2024-05-19T12:30:48Z
Выключение света сегодня будет во всех регионах Украины
TSN
2024-05-20T05:03:14Z
Увеличение пенсии: как докупить страховой стаж
ZN UA
2024-05-20T05:01:19Z
Времени будет не так и много: "Нафтогаз" предупредил о важной процедуре для всех потребителей
Знай
2024-05-19T15:36:45Z
Карта "Ощадбанка" в плену и под арестом: когда его снимут
Знай
2024-05-17T10:12:44Z
Сверхстаж у пенсионеров: сколько доплачивают к пенсии и можно ли его продать
Фокус
2024-05-17T15:27:08Z
В Крыму после удара ВСУ исчез носитель "Калибров"
Комсомольская правда
2024-05-20T04:46:44Z
Украинский военный рассказал, как началось наступление РФ на Харьковщине: "Это было где-то в 4 часа"
TSN
2024-05-18T18:18:35Z
Град из трех тысяч гранат ATACMS уничтожил самые опасные самолеты РФ в Крыму, — Forbes
Фокус
2024-05-17T13:00:06Z
Под Волчанском ликвидирован авангард противника: в ВСУ рассказали об обстановке на фронте
Новости Украины
2024-05-19T13:15:06Z
Наступление на Харьков: в ISW рассказали, есть ли у ВС РФ успехи возле Волчанска
Фокус
2024-05-20T04:36:38Z
Уничтожив корабль РФ в Крыму, Украина раскрыла секрет ракет ATACMS, — Forbes
Фокус
2024-05-20T04:27:16Z
В Харькове прогремел взрыв
Корреспондент
2024-05-19T22:36:53Z
Не только электроэнергия ударит по кошельку: какая коммунальная услуга подорожает с 1 июня
Знай
2024-05-17T18:30:17Z
Наступление России на Харьковщину 2024: ТСН побывала в Волчанске и узнала, что там происходит
TSN
2024-05-17T18:21:50Z
Народные приметы и народный праздник 20 мая 2024 года
UAToday
2024-05-20T04:00:59Z
ВСУ уничтожили место накопления штурмовых подразделений армии РФ в Волчанске: ликвидированы десятки оккупантов. Видео
Обозреватель
2024-05-18T17:01:03Z
Погиб при выполнении боевого задания: Украина оплакивает известного летчика
Новости Украины
2024-05-19T10:22:12Z
"Любовь победит": депутат Мария Мезенцева вышла замуж
Фокус
2024-05-19T17:57:59Z
21 мая — какой церковный праздник, что нельзя делать, чтобы в жизнь не пришла "черная полоса"
TSN
2024-05-20T05:03:54Z
Король Саудовской Аравии заболел воспалением легких
UAToday
2024-05-20T05:03:51Z
Должно быть публичное наказание. В ВСУ жестко раскритиковали противников мобилизации
Comments UA
2024-05-18T19:51:20Z
Мобилизация с 18 мая: что такое VIN-код и зачем он каждому военнообязанному
Фокус
2024-05-19T18:00:45Z
В Минобороны рассказали, что ждет военнообязанного, если не обновить данные до 16 июля
Telegraf
2024-05-18T20:45:44Z
Найдено место крушения вертолета президента Ирана: что известно на сейчас
Политека
2024-05-20T04:45:16Z
Удар по Харьковщине: пять жертв и 15 раненых
Корреспондент
2024-05-19T10:42:04Z
В результате обстрела Купянского района погибли пять человек
Комсомольская правда
2024-05-19T18:40:52Z
В трех областях Украины раздались взрывы
Корреспондент
2024-05-18T23:39:41Z
Найден вертолет президента Ирана: все пассажиры, вероятнее всего, погибли — СМИ
TSN
2024-05-20T03:51:19Z
В Иране продолжаются поиски президента Раиси, Турция отправила на помощь Bayraktar
Комсомольская правда
2024-05-20T03:34:40Z
Бомбовый удар по Харькову: погибли два человека, много пострадавших
TSN
2024-05-17T19:12:43Z
Знал, что произойдет беда: мужчина рассказал, как он выжил после масштабной авиакатастрофы
Фокус
2024-05-18T14:15:10Z
В Киеве на Троещине вспыхнул пожар, столб дыма виден из разных районов: фото и видео
Обозреватель
2024-05-19T07:28:11Z
В каком состоянии Александр Усик после победы и когда запланирован бой-реванш с Фьюри
VGorode
2024-05-19T07:12:05Z
Александр Усик потеряет титул чемпиона мира: в чем причина
Фокус
2024-05-19T19:03:40Z
Вместе — мы сила: жена Усика красивым постом отреагировала на его победу над Фьюри
Telegraf
2024-05-19T08:18:05Z
Усик - Фьюри: на шоу избили легенду российского бокса
Telegraf
2024-05-18T18:30:19Z
Рекордное чемпионство "Сити", прогресс украинцев, качели грандов. Каким мы запомним этот сезон АПЛ?
Обозреватель
2024-05-20T04:31:42Z
Итоги 19.05: Победа Усика и уничтожение Ковровца
Корреспондент
2024-05-20T03:57:34Z
Усик победил Фьюри: стал абсолютным чемпионом и повторил достижение 25-летней давности
Фокус
2024-05-18T23:42:45Z
Усик показал лицо после 111 пропущенных ударов от Фьюри. ФОТО, ВИДЕО
Новости Украины
2024-05-19T05:54:50Z
Усик – Фьюри: онлайн-трансляция боя за звание абсолютного чемпиона мира
TSN
2024-05-17T09:21:50Z
Вишневые, желтые и даже розовые: почему в СССР черные автомобили были большой редкостью
Обозреватель
2024-05-18T06:07:47Z
Новый кроссовер Renault дешевле конкурентов рассекретили в деталях
Обозреватель
2024-05-17T15:34:49Z
Как проверять качество бензина: водители могут сделать это дома
Апостроф
2024-05-17T14:57:36Z
Летняя жара: почему нельзя заправлять полный бак летом
ZN UA
2024-05-20T01:04:46Z
Audi A7 Avant сохранит бензиновый мотор
AutoCentre
2024-05-19T08:07:00Z
Обращаете внимание полиции: на что смотрят патрульные, останавливая авто
Апостроф
2024-05-19T23:15:54Z
Топ-10 подарков для настоящего автомобилиста: понравится каждому
Telegraf
2024-05-19T16:00:56Z
На дорогу вернули 101-летний Ford Model T
AutoCentre
2024-05-19T09:10:29Z
В Украине появился новейший элегантный спорткар Mercedes-Benz
Фокус
2024-05-19T08:12:13Z
Что будет, если зарядить телефон "чужим" зарядным устройством
Telegraf
2024-05-19T17:24:45Z
Ученые увидели в черной дыре то, что предсказывал Эйнштейн
ZN UA
2024-05-18T14:32:22Z
Как древним египтянам удалось построить огромные пирамиды: найдена подсказка
ZN UA
2024-05-17T12:22:50Z
Эйнштейн был прав: ученые нашли доказательства его теории внутри черной дыры
TSN
2024-05-18T19:07:59Z
Телефон очень тупит: восемь уловок ускорят работу вашего гаджета
Telegraf
2024-05-20T02:03:29Z
Как зарядить телефон, если выключили свет: полезные лайфхаки
Политека
2024-05-19T20:01:53Z
Ученые нашли уникальную планету: она похожа на сахарную вату
Comments UA
2024-05-19T12:45:26Z
Россия осталась за бортом: Китай сам спешит внедрить квантовый интернет назло США
Фокус
2024-05-17T09:57:43Z
Самое большое "зеркало" на Земле видно даже из космоса: из чего оно сделано
Фокус
2024-05-19T11:42:14Z
Главные везунчик мая: каких знаков Зодиака ждут приятные перемены
Telegraf
2024-05-17T08:12:23Z
Четыре знака Зодиака ждет большая удача до конца мая
Telegraf
2024-05-18T10:27:23Z
Следует быть очень осторожным: 8 фраз, используемых манипуляторами
Апостроф
2024-05-17T15:54:04Z
Будете довольны урожаем: лучшие даты мая, чтобы высадить помидоры
Апостроф
2024-05-18T17:42:45Z
«Почему я не могу смотреть людям в глаза?»
Marie Claire
2024-05-20T04:16:45Z
Конспект от руки помогает школьникам лучше учиться и запоминать материал: результаты исследования
Обозреватель
2024-05-20T04:10:17Z
Закуска из лаваша: как удивить родных необычным видом и вкусом
Обозреватель
2024-05-19T05:13:08Z
Как отчистить раковину из нержавейки без химии: лучшие способы
Обозреватель
2024-05-19T10:07:31Z
Зачем в малосольные огурцы добавлять черный хлеб: делимся советами и рецептом
Обозреватель
2024-05-17T15:04:34Z
"Рано или поздно...": лидер "Друга Ріка" Харчишин признался, что думает о мобилизации звезд
Знай
2024-05-20T04:51:36Z
5 вещей, которые никогда не наденет богатая женщина: они выдают безвкусицу и имеют дешевый вид
Обозреватель
2024-05-19T14:28:05Z
Киркоров следит даже в Бельгии: Максим Галкин показал доказательсто
Знай
2024-05-19T15:51:34Z
Известная украинская певица на фоне алкогольной зависимости неожиданно заговорила об измене: "Пропасть"
TSN
2024-05-17T11:21:18Z
Ольга Сумская сообщила о новой трагедии: "Светлая память…"
Политека
2024-05-20T04:51:41Z
Павел Зибров вместо усов вывалил свой инструмент: "В перерыве немного медитирую"
Знай
2024-05-20T02:51:49Z
Победительница "Евровидения" Руслана Лыжичко похвасталась шикарным домом для отключений света
Знай
2024-05-19T05:51:53Z
Брэд Питт победил Анджелину Джоли: подробности
Новости Украины
2024-05-17T15:54:03Z
Модель, которая сделала 19 пластик, шокирована тем, что рентген в аэропорту обнаружил у нее в голове
TSN
2024-05-17T09:15:46Z
Чеснок желтеет весной: что делать, чтобы спасти урожай
Апостроф
2024-05-18T18:24:20Z
Признают непригодным и исключат из учета: с какими болезнями глаз не мобилизуют
Апостроф
2024-05-17T06:15:29Z
Чем поливать морковь: рецепт натурального удобрения
Политека
2024-05-17T14:40:27Z
Можно ли снизить давление, если парить ноги: правда и мифы о распространенном методе
Апостроф
2024-05-17T12:06:44Z
Устали от ночной вечеринки? Попробуйте эти продукты для быстрого заряда энергии
Обозреватель
2024-05-20T04:40:46Z
Как правильно высаживать рассаду огурцов: основные правила шикарного урожая
Политека
2024-05-20T03:22:15Z
Ученые перевернули мир с ног на голову - для чего людям нужен сон и точно ли он "лечит"
Знай
2024-05-18T16:51:46Z
Диетически и очень вкусно: рецепт кус-куса с овощами
Telegraf
2024-05-17T13:33:26Z
Уход за волосами: как сделать ваши локоны блестящими и шелковистыми
Обозреватель
2024-05-17T09:19:20Z