MY.UAНовини
Розлади харчової поведінки у жінок: чому виникають, чим небезпечні та як лікувати
Розлади харчової поведінки у жінок: чому виникають, чим небезпечні та як лікувати

Розлади харчової поведінки у жінок: чому виникають, чим небезпечні та як лікувати

Суворі дієти та обмеження переїдання, які потім супроводжуються надмірними фізичними навантаженнями та почуттям провини, нав’язливі думки щодо ваги – за статистикою, у світі щонайменше 30 мільйонів людей мають ті чи інші розлади харчової поведінки (РХП). З проблемою можуть стикатись люди будь-якого віку та статі, проте найчастіше на РХП страждають жінки, а проблеми починаються ще у підлітковому віці.

Чому виникають розлади харчової поведінки, як це пов’язано з нашими емоціями та чим вони небезпечні, 24 каналу розповіла про це 24 Каналу розповіла Людмила Волянська, практична психологиня, психотерапевтка, психоаналітикиня МЦ "Лелека".

Якими бувають розлади харчової поведінки

Будь-яку проблему з харчуванням можна віднести до однієї з трьох абсолютно відмінних між собою категорій:

  • Обмежувальні розлади харчової поведінки: анорексія, булімія, орторексія і компульсивне переїдання.
  • Емоційне переїдання: виникає на фоні стресу, коли абсолютно психоемоційно виснажена людина для того, щоб хоч якось відновити свій енергетичний ресурс, вимушена переїдати.
  • Ожиріння: розлад харчової поведінки, пов'язаний з психологічною залежністю від їжі, ускладнений неправильними харчовими звичками.

Найбільш розповсюдженими є саме обмежувальні розлади харчової поведінки.

Для анорексії характерне прагнення до суттєвого обмеження їжі через страх набрати зайву вагу, або через негативне сприйняття власного тіла. Часто анорексія супроводжується екстремальним схудненням і серйозними проблемами зі здоров'ям.

Булімія – це розлад, при якому люди періодично переїдають, а далі, щоб звільнитися від зайвого, приймають проносне або викликають у себе блювання.

Орторексія як розлад супроводжується фіксацією на здоровому харчуванні з уникненням вживання певних груп продуктів.

Компульсивне переїдання проявляється неконтрольованим споживанням їжі у великих об'ємах за короткі проміжки часу.

Чому виникають розлади харчової поведінки

В основі всіх обмежувальних розладів харчової поведінки закладено дві важливі складові:

  • Характер харчування: що ви їсте? коли ви їсте? скільки ви їсте?

Цей елемент як раз і показує нам обмежувальну складову розладу. Але він не є найголовнішим, а лише проявляється, як симптом розладу. Тому, коли люди з РХП фокусують свою увагу тільки на харчуванні, коригуючи свій раціон, вони не досягають бажаного результату.

  • Відсутність емоційної саморегуляції.

Абсолютно всі люди, які мають обмежувальні РХП, не розуміють свої емоції, не усвідомлюють їх, не вміють їх проявляти й ними керувати.

Людмила Волянська

“Всім нам знайомі такі поняття як відчуття провини, сором, страх, агресія чи відраза, проте у конкретній ситуації іноді буває важко відповісти собі на питання "Яку емоцію я відчуваю саме зараз"? У людей з обмежувальними розладами харчової поведінки зазвичай відсутня не тільки можливість назвати свою емоцію, але й можливість прожити її в повному обсязі. Тобто при обмежувальних РХП контакт між людиною та її емоціями майже повністю відсутній.”

Якщо звернути увагу на тілесні прояви людини, яка має анорексію чи орторексію, можна помітити, що вона дуже напружена, скута, транслює розгубленість. Таку людину постійно супроводжують страх і сором, хоча вона і намагається з усіх сил від них позбавитись. Нерозуміння того, що саме викликає ці емоції, не дає можливості справитися з проблемою. Поруч з такими людьми виникає величезна емпатія, їх хочеться жаліти, огортати турботою.

При булімії та компульсивному переїданні ключовими емоціями, які приховує людина, є злість, образа і тотальне незадоволення собою. Такі люди забороняють собі відчувати великий спектр емоцій, витісняючи їх, або заміняючи нудьгою.

Набуття навичок емоційної саморегуляції веде до того, що людина просто не зможе знущатися зі свого організму, викликаючи у себе блювання. Побудова причинно-наслідкових зв'язків життя, розуміння в якому напрямку рухатися, як будувати особисті стосунки й кордони – все це вкрай необхідно для того, щоб звільнитися від обмежувальних розладів харчової поведінки.

Їжа, природно, має бути відокремлена від буденного. Ми не повинні направляти на неї свої емоції. Емоції даються нам для того, щоб вміло керувати своїм життям. Люди, які не вміють керувати своїми емоціями, і відповідно, життям, пов'язують всі свої емоції з їжею. Вони звертають на неї забагато уваги, думають про неї або про її відсутність. Виходить, єдине, чим можуть керувати люди з обмежувальними РХП – це їжа.

З погляду психічної організації, люди, які мають обмежувальні розлади харчової поведінки знаходяться на межовому рівні. Для них характерні: перфекціонізм, занижена самооцінка, болісне сприйняття критики. До того ж в культурі утвердилася думка про те, що краса – це про худорлявість.

А якщо в анамнезі доступний епізод, коли в дитинстві було трохи зайвої ваги, в дорослому віці є всі передумови, щоб людина потрапила в обмежувальний зв'язок "недоїдання-переїдання". У результаті обмежень, що накладаються, організм систематично недоотримує достатню кількість поживних речовин, і рано чи пізно виникає зрив, який супроводжується переїданням.

Людмила Волянська

“За переїданням по п'ятах ідуть паніка і страх, і єдине, що може від них врятувати – це недоїдання, голодування, блювання. Розв'язати проблему – це розірвати цей зв'язок, перестати недоїдати, і, як наслідок – перестати переїдати, прибрати емоції та контроль від їжі повністю.”

Чим небезпечні розлади харчової поведінки для жінок

Обмежувальні розлади харчової поведінки мають серйозний вплив на здоров'я жінки та на її репродуктивну функцію. Вони можуть призводити до серйозних психологічних та фізіологічних проблем, порушень роботи різних систем організму, порушення менструального циклу й аменореї, що знижує вірогідність зачаття.

Брак поживних речовин і екстремальне схуднення також впливають на овуляцію і можливість настання вагітності.

Розлади харчової поведінки та вагітність

Розлади харчової поведінки у вагітних, їх фізичний і психічний стани безпосередньо впливають на процес протікання вагітності. Сам по собі стан вагітності можна назвати кризовим, він потребує адаптації, оскільки ініціюється актуалізація проживання процесів психосексуального та емоційного розвитку, внутрішніх переживань з минулого, які були витіснені, або забуті. У першому триместрі жінка актуалізує досвід ранньої взаємодії з власною матір'ю.

Усі емоції, конфлікти й відчуття безпеки виходять на поверхню. В другому триместрі проживається процес сепарації від материнської фігури, що є не менш емоційним. Тим паче власна дитина, що вже може активно рухатися, показує процес внутрішньоутробної сепарації – "я штовхаю тебе, коли хочу, навіть, коли ти спиш, значить я вже можу хотіти відмінного від тебе". В третьому триместрі для жінки набуває значущості тріада "я-мама-тато", що викликає нову хвилю емоцій.

Людмила Волянська

“Як бачимо, не маючи досвіду емоційної саморегуляції, є чимало причин, чому у жінки під час вагітності, увага може бути сконцентрована на їжі, її набагато простіше контролювати, і нею можна перекривати ті емоції, які важко усвідомити й назвати.”

Не забуваємо також, що культ краси розповсюджується також на вагітних жінок і на породіль. Образ свого тіла не сприймається, виникають порівняння, "це не природно, соромно мати зайву вагу і розтяжки", посилюється тривожність. Для того, щоб захиститися, психіка дисоціює: окремо жінка, окремо тіло, в яке можна покласти або не покласти будь-яку кількість їжі.

Розлади харчової поведінки у вагітних, що супроводжуються тривожними станами психіки, можуть впливати на розвиток плацентарної недостатності, ускладнення процесу пологів, передчасне настання пологів. Провокують вразливість дитини до інфекційних захворювань в ранньому дитинстві. Потрібно розуміти, що ми вже маємо справу з епігенетикою.

Навіть, коли з генами все в порядку, зміни у функціонуванні генів, коли матір страждає від РХП, можуть призвести до того, що дитина буде хворіти на цукровий діабет або гіпотиреоз. Дисфункціональне харчування може викликати у вагітної дефіцит вітаміну В, що безпосередньо бере участь у формуванні центральної нервової системи дитини. Дефіцит заліза викликає у жінки анемію, внаслідок чого виникає гіпоксія плоду.

Серед інших проблем, що виникають внаслідок РХП: діти народжуються з недостатньою або надмірною вагою, синдром дефіциту уваги та гіперактивності внаслідок неправильного формування нервової системи, різноманітні реакції на сенсорні впливи.

Людмила Волянська

“"Лікар на прийомі сказав, що я багато набрала ваги" – необхідно почиститися, обмежити харчування. "Дитина стала менше рухатися, я хвилююсь" – потрібно поїсти, зняти тривожність. Вагітна жінка асоціює їжу з емоцією, навіть не усвідомлюючи її, блокує негативні, отримує позитивні.”

Психотерапевту важливо зрозуміти, який афект для жінки, що страждає на РХП важливіший, якого задоволення не вистачає. Будь-яка корекція харчування здійснюється разом з лікарем. З психотерапевтичного погляду вагітній необхідно посилити мотивацію піклування за дитиною, підвищити цінність материнської ідентичності, тим самим підводячи до правильних дій в харчуванні.

Жінки, які до вагітності мали проблеми РХП і вийшли в ремісію, в процесі можуть дотримуватися нормального харчування шляхом того, що вони нарешті відчули той самий стан довершеності й реалізації своєї репродуктивної функції, твердо оцінюють свою значущість. При активних формах РХП під час вагітності, вони мають тенденцію модифікувати: анорексія в компульсивне переїдання, або компульсивне переїдання в булімію.

Щоб запідозрити РХП у вагітної слід звернути увагу на наступні симптоми:

  • недостатній набір ваги;
  • надмірні фізичні навантаження;
  • обмеження приймання їжі;
  • підрахунок калорій;
  • хронічна втома;
  • споживання їжі на самоті для відсутності контролю;
  • відсутність переживань за стан дитини;
  • постійна стурбованість вагою.

Жінки, які мають бажання завагітніти й страждають на розлади харчової поведінки, мають ретельно готуватися. Перш ніж коригувати раціон, слід свідомо підійти до питання емоційної саморегуляції, самостійно або з допомогою психотерапевта визначити рівень зрілості власної особистості, сформувати материнську ідентичність, яка буде значною мірою підтримувати мотивацію харчуватися правильно і достатньо. Приділити увагу створенню материнської компетентності в питанні безпеки та здоров'я майбутньої дитини.

Несвідоме ставлення матері до дитини, в тому числі й пережитий ранній досвід, набагато сильніше впливають на дитину ніж свідомий. Розлади харчової поведінки мають глибинні причини в психічній сфері, та їхнє вирішення є найкращим фундаментом до настання вагітності й народження здорової дитини.

Теги за темою
Психологія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Ердоган подав позов проти глави опозиції за порівняння з хунтою
Европейская правда
2025-04-08T10:15:41Z
Маслова, Семерня та Снєжко в схемах ОЗУ "Монако": корупція на найвищих рівнях Сумської області
Antikor
2025-04-08T10:15:17Z
Путінська Росія остаточно перетворилась у країну війни і повернення до «нормальності» вже не буде – оглядач
ZN UA
2025-04-08T10:13:41Z
Тарифи Трампа небезпечні для США, але здатні пригальмувати початок ще однієї війни
24tv
2025-04-08T10:12:59Z
Соцмережі Польщі фіксують зростання негативу щодо українських біженців
Хвиля
2025-04-08T10:12:20Z
Фон дер Ляєн поговорила з прем’єром Китаю про тарифи США
Европейская правда
2025-04-08T10:09:16Z
Перм'єр Литви: не всі білоруси – шпигуни, дайте працювати спецслужбам
Европейская правда
2025-04-08T10:06:58Z
Брат лідера Сирії отримав посаду в його адміністрації. До цього був лікарем у Воронежі
Лига
2025-04-08T10:06:27Z
Голова Єврокомісії закликала Китай збільшити свої зусилля для встановлення миру в Україні
ZN UA
2025-04-08T10:06:10Z
Компанію, яка будувала метро на Виноградар, оштрафували ще на 78 млн грн — рішення суду
AIN
2025-04-08T10:18:20Z
Завдяки допомозі киян Річкова флотилія ВМС придбала засоби РЕБ та техніку, – Кличко
24tv
2025-04-08T10:15:44Z
У Львові відкрили новий Центр ментального здоров'я для постраждалих від війни
24tv
2025-04-08T10:15:19Z
Окупанти дронами атакували місто на Харківщині: постраждав чоловік
ZN UA
2025-04-08T10:13:51Z
Припинено діяльність шантажистів, що розповсюджували інформацію принизливого характеру про учнів навчальних закладів
Украина Криминальная
2025-04-08T10:06:08Z
Експерт пояснив, як росіяни можуть скористатися демобілізацією в Україні
ZN UA
2025-04-08T09:58:56Z
Біля Куп’янська під час спроби перетнути Оскіл окупанти затонули разом із бронетехнікою
Antikor
2025-04-08T09:57:21Z
Кияни скаржаться на відключення світла. Що кажуть в "Укренерго"
Telegraf
2025-04-08T09:54:48Z
Скільки окупантів ще має покласти Кремль, щоб захопити Донбас: у ЗСУ відповіли
Фокус
2025-04-08T09:54:43Z
"Батько всіх бомб": на що здатна 13-тонна американська GBU-57
Фокус
2025-04-08T10:15:54Z
Польські військові вперше провели стрільби з новітніх танків Abrams
Европейская правда
2025-04-08T10:03:42Z
В Україні почався збір заявок на «Освіторія.Медіа award 2025»
Детектор М
2025-04-08T10:01:56Z
У Литві обговорюють можливість відправлення 40 військових в Косово
Европейская правда
2025-04-08T09:49:28Z
Повістки поштою: у якому випадку можна оскаржити штраф від ТЦК
24tv
2025-04-08T09:48:06Z
Міноборони планує об'єднання АОЗ та ДОТ після воєнного стану
24tv
2025-04-08T09:48:05Z
Українські виробники складових для озброєння можуть отримати до 8 млн грн гранту від держави — як податися?
AIN
2025-04-08T09:45:27Z
Жінка перетворила звичайний сад на розкішну зону для відпочинку: неймовірні фото до та після
24tv
2025-04-08T09:42:39Z
Студенти перетворили затоплену кімнату на "вечірку біля басейну"
Фокус
2025-04-08T09:42:28Z
Наталка Денисенко виклала яскраві фото з колегами під час гастролей Польщею
Gazeta UA
2025-04-08T10:03:36Z
У Литві обурились запланованому концерту співачки Орбакайте: прем'єр відреагував
Европейская правда
2025-04-08T09:57:13Z
"Швидку викликатимуть...": Саша Зарицька показала, чим обернулися зусилля зі спалювання "зайвого"
Знай
2025-04-08T09:51:18Z
Зої Кравіц знайшла заміну Ченнінгу Татуму: кого охрестили новим бойфрендом зірки
Фокус
2025-04-08T09:42:26Z
Disney забруднив повітря «Білосніжкою» — фільм спричинив більше викидів, ніж деякі великі аеропорти
ITC
2025-04-08T09:28:22Z
"Головний ньюсмейкер України": втікач Винник вирішив підзаробити на фанатах
GlavRed
2025-04-08T09:27:18Z
У Білому домі мати віцепрезидента Джей Ді Венса відсвяткувала 10 років відмови від наркотиків
24tv
2025-04-08T09:21:24Z
3 антитренди, які знову повернулися в моду: зверніть на них увагу
24tv
2025-04-08T09:18:39Z
Підтримують війну і допомагають окупантам: пісня російського гурту очолила чарт в Україні
24tv
2025-04-08T09:18:38Z
В Одесі двох утриманців СІЗО судитимуть за вимагання грошей в іншого ув’язненого
Украина Криминальная
2025-04-08T10:16:28Z
У Харкові затримали чоловіка, який вбив військового та готував замах на очільника ХОВА Синєгубова
Мій Харків
2025-04-08T10:15:17Z
У Дніпрі під заставу вийшов водій, який на переході збив вагітну жінку з дітьми: новонароджена досі в реанімації
Antikor
2025-04-08T10:09:44Z
У Львові 52-річний чоловік відмовився від мобілізації: суд виніс йому вирок
Политека
2025-04-08T10:01:52Z
У ДТП у Білгород-Дністровському районі загинула кермувальниця легковика
Украина Криминальная
2025-04-08T09:54:10Z
Сприяли ухиленню підприємства від сплати 19,5 млн. – судитимуть двох головних держінспекторів митного поста Сумської митниці
Украина Криминальная
2025-04-08T09:36:15Z
Мотоцикліст кинув гранату в будинок ексгравця «Челсі»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-08T09:30:36Z
Польські правоохоронці зацікавилися Крупою та її ріднею. Подробиці гучного розслідування
ГЛАВКОМ NET
2025-04-08T09:30:19Z
Виплачував заробітну плату синам, які не виконували своїх обов’язків – судитимуть директора закладу освіти та трьох його співучасників
Украина Криминальная
2025-04-08T09:22:46Z
Ринок капіталу має готуватися до інвестицій на повоєнне відновлення – НБУ
24tv
2025-04-08T10:12:59Z
Від погроз до реальності — як Європа пережила зиму без українського транзиту
ZN UA
2025-04-08T10:04:18Z
Угорщина проти контрмит ЄС на імпорт товарів зі США, - Сійярто
Antikor
2025-04-08T10:03:17Z
Румунський кандидат у президенти виступає проти транзиту українського зерна через країну
360ua.news
2025-04-08T10:00:00Z
Гроші втрачають всі, але не Воррен Баффет: як мільярдер захистив свої гроші від обвалу
24tv
2025-04-08T09:42:47Z
Що вплине на вартість продуктів в Україні: неочікуваний прогноз
GlavRed
2025-04-08T09:39:08Z
Світові чинники стримують ріст цін на соняшник в Україні
Agravery
2025-04-08T09:37:39Z
Туреччина зупиняє експорт лимонів: як це відобразиться на цінах в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-04-08T09:36:55Z
Податкова служба уточнила кому можуть загрожувати штрафи за онлайн-продажі
360ua.news
2025-04-08T09:33:57Z
Фільми від депресії: що подивитися замість візиту до психолога
CutInsight
2025-04-08T10:03:25Z
Ось як захистити квіти плодових дерев у заморозок: потрібно знати
24tv
2025-04-08T10:03:08Z
Як очистити чорну решітку на газовій плиті: спосіб, про який багато хто не знає
GlavRed
2025-04-08T09:39:47Z
Встигнете приготувати, поки їдуть гості: пиріг з лаваша виходить ситним та ароматним
Telegraf
2025-04-08T09:15:22Z
Не грійте чай у мікрохвильовці: вчений пояснив, чому це погана ідея
24tv
2025-04-08T09:09:56Z
В Іспанії туристам буде складніше орендувати житло: що сталося
24tv
2025-04-08T09:03:45Z
Італія оштрафувала туроператорів майже на 20 млн євро за скупку квитків до Колізею
Европейская правда
2025-04-08T08:43:08Z
Китайський гороскоп на завтра 9 квітня: Півням - виснаження, Собакам - травми
GlavRed
2025-04-08T08:27:20Z
Медовик із кремом на згущеному молоці: рецепт смачного торта
Фокус
2025-04-08T08:15:50Z
Легіонери «Кривбасу» вимагають, щоб команда переїхала в безпечніше місто, – ЗМІ
ГЛАВКОМ NET
2025-04-08T10:12:28Z
Лестер встановив антирекорд професійного англійського футболу
24tv
2025-04-08T10:01:38Z
Нападник Болоньї забив один з найкрасивіших голів сезону в Серії A: ефектне відео
24tv
2025-04-08T09:54:14Z
Сампдорія оголосила про призначення нового головного тренера
Football.ua
2025-04-08T09:52:35Z
Став відомий склад збірної України на Чемпіонат Європи з важкої атлетики
ГЛАВКОМ NET
2025-04-08T09:48:48Z
Лупашко: Завжди не вистачає слів після втрат таких перемог
Football.ua
2025-04-08T09:46:13Z
Жіноча Ліга націй: де дивитися гру між збірними України та Чехії
ГЛАВКОМ NET
2025-04-08T09:42:31Z
Фанат після манчестерського дербі вдарив в обличчя зірку "містян": що відомо
24tv
2025-04-08T09:12:42Z
"Тоді буде вирішено": промоутер Дюбуа висловився щодо бою проти Чісори
24tv
2025-04-08T09:03:28Z
Стала відома європейська вартість смартфона Samsung Galaxy S25 Edge
InternetUA
2025-04-08T10:16:54Z
Її найбільше у Всесвіті: фізики з'ясували, з чого складається загадкова темна матерія
Фокус
2025-04-08T10:15:24Z
У Casino.ua розповіли, що зміниться з новими вимогами регулятора
Telegraf
2025-04-08T10:03:16Z
Інсайдер показував можливий редизайн iOS 19 у стилі visionOS
InternetUA
2025-04-08T10:01:29Z
Під пірамідою Хеопса знайшли кораблі для бога: куди вони прямували під землею
Фокус
2025-04-08T10:00:57Z
Магія чи наука: вчені воскресили легендарного лютововка з "Гри престолів"
24tv
2025-04-08T09:54:05Z
Ілон Маск знову довів, що не має нічого спільного з геймерами
InternetUA
2025-04-08T09:46:02Z
Повітряна "Дубайська" паска: цей рецепт підірвав мережу
24tv
2025-04-08T09:36:50Z
Сем Альтман і Джоні Айв працюють над таємничим пристроєм зі штучним інтелектом- The Information
Подробности
2025-04-08T09:31:00Z
Люди, зачаті влітку, мають більшу схильність до повноти
ITC
2025-04-08T10:10:26Z
14-річний вундеркінд розробив застосунок на основі ШІ, здатний виявляти хвороби серця за секунди
InternetUA
2025-04-08T10:09:05Z
Тривала медитація не лише знімає стрес, а й бореться зі старінням – учені
Факти ICTV
2025-04-08T09:54:22Z
Як пацієнти та бізнес виграють від розширення медичного асортименту Prozorro Market
Лига
2025-04-08T09:24:48Z
У стаціонарах пацієнти часто купують ліки за власні кошти. Експерт пояснив, чому так відбувається
ZN UA
2025-04-08T09:04:33Z
Масштабне відновлення України: схвалено проєкти на 4,5 млрд грн
Хвиля
2025-04-08T08:57:02Z
Революція в лікуванні розсіяного склерозу: науковці отримали наукового "Оскара" за прорив
24tv
2025-04-08T08:48:01Z
Що буде, якщо мити волосся дешевим шампунем: це треба знати
24tv
2025-04-08T08:42:29Z
Безстроково чи на кілька років: у МОЗ назвали умови встановлення інвалідності
Факти ICTV
2025-04-08T08:21:45Z
Ferrari покаже гібридний суперкар для змагань
AutoGeek
2025-04-08T10:15:29Z
В Україні з'явився новітній позашляховий універсал Mercedes за 4 мільйони
Фокус
2025-04-08T10:15:17Z
Розписаний вручну в стилі Пікассо Porsche 911 продали у Нідерландах, і ось за скільки
24tv
2025-04-08T10:15:11Z
Opel тестує спортивну версію кросовера Grandland
AutoCentre
2025-04-08T10:06:39Z
Заради виживання: преміальним британським брендам дозволили випускати авто з ДВЗ
AutoGeek
2025-04-08T09:22:46Z
Tesla нарешті випустила дешевший кросовер Model Y: оголошено ціни
ЗаРулем
2025-04-08T09:22:14Z
Особняк на колесах: у США створили розкішний автодім за $1,7 мільйона
Фокус
2025-04-08T09:12:50Z
Land Rover готує компактний кросовер
AutoCentre
2025-04-08T08:09:48Z
Посеред хрущовок у Чернівцях помітили найдорожчий кросовер Bentley
Топ Жир
2025-04-08T08:03:42Z