MY.UAНовини
Розлади харчової поведінки у жінок: чому виникають, чим небезпечні та як лікувати
Розлади харчової поведінки у жінок: чому виникають, чим небезпечні та як лікувати

Розлади харчової поведінки у жінок: чому виникають, чим небезпечні та як лікувати

Суворі дієти та обмеження переїдання, які потім супроводжуються надмірними фізичними навантаженнями та почуттям провини, нав’язливі думки щодо ваги – за статистикою, у світі щонайменше 30 мільйонів людей мають ті чи інші розлади харчової поведінки (РХП). З проблемою можуть стикатись люди будь-якого віку та статі, проте найчастіше на РХП страждають жінки, а проблеми починаються ще у підлітковому віці.

Чому виникають розлади харчової поведінки, як це пов’язано з нашими емоціями та чим вони небезпечні, 24 каналу розповіла про це 24 Каналу розповіла Людмила Волянська, практична психологиня, психотерапевтка, психоаналітикиня МЦ "Лелека".

Якими бувають розлади харчової поведінки

Будь-яку проблему з харчуванням можна віднести до однієї з трьох абсолютно відмінних між собою категорій:

  • Обмежувальні розлади харчової поведінки: анорексія, булімія, орторексія і компульсивне переїдання.
  • Емоційне переїдання: виникає на фоні стресу, коли абсолютно психоемоційно виснажена людина для того, щоб хоч якось відновити свій енергетичний ресурс, вимушена переїдати.
  • Ожиріння: розлад харчової поведінки, пов'язаний з психологічною залежністю від їжі, ускладнений неправильними харчовими звичками.

Найбільш розповсюдженими є саме обмежувальні розлади харчової поведінки.

Для анорексії характерне прагнення до суттєвого обмеження їжі через страх набрати зайву вагу, або через негативне сприйняття власного тіла. Часто анорексія супроводжується екстремальним схудненням і серйозними проблемами зі здоров'ям.

Булімія – це розлад, при якому люди періодично переїдають, а далі, щоб звільнитися від зайвого, приймають проносне або викликають у себе блювання.

Орторексія як розлад супроводжується фіксацією на здоровому харчуванні з уникненням вживання певних груп продуктів.

Компульсивне переїдання проявляється неконтрольованим споживанням їжі у великих об'ємах за короткі проміжки часу.

Чому виникають розлади харчової поведінки

В основі всіх обмежувальних розладів харчової поведінки закладено дві важливі складові:

  • Характер харчування: що ви їсте? коли ви їсте? скільки ви їсте?

Цей елемент як раз і показує нам обмежувальну складову розладу. Але він не є найголовнішим, а лише проявляється, як симптом розладу. Тому, коли люди з РХП фокусують свою увагу тільки на харчуванні, коригуючи свій раціон, вони не досягають бажаного результату.

  • Відсутність емоційної саморегуляції.

Абсолютно всі люди, які мають обмежувальні РХП, не розуміють свої емоції, не усвідомлюють їх, не вміють їх проявляти й ними керувати.

Людмила Волянська

“Всім нам знайомі такі поняття як відчуття провини, сором, страх, агресія чи відраза, проте у конкретній ситуації іноді буває важко відповісти собі на питання "Яку емоцію я відчуваю саме зараз"? У людей з обмежувальними розладами харчової поведінки зазвичай відсутня не тільки можливість назвати свою емоцію, але й можливість прожити її в повному обсязі. Тобто при обмежувальних РХП контакт між людиною та її емоціями майже повністю відсутній.”

Якщо звернути увагу на тілесні прояви людини, яка має анорексію чи орторексію, можна помітити, що вона дуже напружена, скута, транслює розгубленість. Таку людину постійно супроводжують страх і сором, хоча вона і намагається з усіх сил від них позбавитись. Нерозуміння того, що саме викликає ці емоції, не дає можливості справитися з проблемою. Поруч з такими людьми виникає величезна емпатія, їх хочеться жаліти, огортати турботою.

При булімії та компульсивному переїданні ключовими емоціями, які приховує людина, є злість, образа і тотальне незадоволення собою. Такі люди забороняють собі відчувати великий спектр емоцій, витісняючи їх, або заміняючи нудьгою.

Набуття навичок емоційної саморегуляції веде до того, що людина просто не зможе знущатися зі свого організму, викликаючи у себе блювання. Побудова причинно-наслідкових зв'язків життя, розуміння в якому напрямку рухатися, як будувати особисті стосунки й кордони – все це вкрай необхідно для того, щоб звільнитися від обмежувальних розладів харчової поведінки.

Їжа, природно, має бути відокремлена від буденного. Ми не повинні направляти на неї свої емоції. Емоції даються нам для того, щоб вміло керувати своїм життям. Люди, які не вміють керувати своїми емоціями, і відповідно, життям, пов'язують всі свої емоції з їжею. Вони звертають на неї забагато уваги, думають про неї або про її відсутність. Виходить, єдине, чим можуть керувати люди з обмежувальними РХП – це їжа.

З погляду психічної організації, люди, які мають обмежувальні розлади харчової поведінки знаходяться на межовому рівні. Для них характерні: перфекціонізм, занижена самооцінка, болісне сприйняття критики. До того ж в культурі утвердилася думка про те, що краса – це про худорлявість.

А якщо в анамнезі доступний епізод, коли в дитинстві було трохи зайвої ваги, в дорослому віці є всі передумови, щоб людина потрапила в обмежувальний зв'язок "недоїдання-переїдання". У результаті обмежень, що накладаються, організм систематично недоотримує достатню кількість поживних речовин, і рано чи пізно виникає зрив, який супроводжується переїданням.

Людмила Волянська

“За переїданням по п'ятах ідуть паніка і страх, і єдине, що може від них врятувати – це недоїдання, голодування, блювання. Розв'язати проблему – це розірвати цей зв'язок, перестати недоїдати, і, як наслідок – перестати переїдати, прибрати емоції та контроль від їжі повністю.”

Чим небезпечні розлади харчової поведінки для жінок

Обмежувальні розлади харчової поведінки мають серйозний вплив на здоров'я жінки та на її репродуктивну функцію. Вони можуть призводити до серйозних психологічних та фізіологічних проблем, порушень роботи різних систем організму, порушення менструального циклу й аменореї, що знижує вірогідність зачаття.

Брак поживних речовин і екстремальне схуднення також впливають на овуляцію і можливість настання вагітності.

Розлади харчової поведінки та вагітність

Розлади харчової поведінки у вагітних, їх фізичний і психічний стани безпосередньо впливають на процес протікання вагітності. Сам по собі стан вагітності можна назвати кризовим, він потребує адаптації, оскільки ініціюється актуалізація проживання процесів психосексуального та емоційного розвитку, внутрішніх переживань з минулого, які були витіснені, або забуті. У першому триместрі жінка актуалізує досвід ранньої взаємодії з власною матір'ю.

Усі емоції, конфлікти й відчуття безпеки виходять на поверхню. В другому триместрі проживається процес сепарації від материнської фігури, що є не менш емоційним. Тим паче власна дитина, що вже може активно рухатися, показує процес внутрішньоутробної сепарації – "я штовхаю тебе, коли хочу, навіть, коли ти спиш, значить я вже можу хотіти відмінного від тебе". В третьому триместрі для жінки набуває значущості тріада "я-мама-тато", що викликає нову хвилю емоцій.

Людмила Волянська

“Як бачимо, не маючи досвіду емоційної саморегуляції, є чимало причин, чому у жінки під час вагітності, увага може бути сконцентрована на їжі, її набагато простіше контролювати, і нею можна перекривати ті емоції, які важко усвідомити й назвати.”

Не забуваємо також, що культ краси розповсюджується також на вагітних жінок і на породіль. Образ свого тіла не сприймається, виникають порівняння, "це не природно, соромно мати зайву вагу і розтяжки", посилюється тривожність. Для того, щоб захиститися, психіка дисоціює: окремо жінка, окремо тіло, в яке можна покласти або не покласти будь-яку кількість їжі.

Розлади харчової поведінки у вагітних, що супроводжуються тривожними станами психіки, можуть впливати на розвиток плацентарної недостатності, ускладнення процесу пологів, передчасне настання пологів. Провокують вразливість дитини до інфекційних захворювань в ранньому дитинстві. Потрібно розуміти, що ми вже маємо справу з епігенетикою.

Навіть, коли з генами все в порядку, зміни у функціонуванні генів, коли матір страждає від РХП, можуть призвести до того, що дитина буде хворіти на цукровий діабет або гіпотиреоз. Дисфункціональне харчування може викликати у вагітної дефіцит вітаміну В, що безпосередньо бере участь у формуванні центральної нервової системи дитини. Дефіцит заліза викликає у жінки анемію, внаслідок чого виникає гіпоксія плоду.

Серед інших проблем, що виникають внаслідок РХП: діти народжуються з недостатньою або надмірною вагою, синдром дефіциту уваги та гіперактивності внаслідок неправильного формування нервової системи, різноманітні реакції на сенсорні впливи.

Людмила Волянська

“"Лікар на прийомі сказав, що я багато набрала ваги" – необхідно почиститися, обмежити харчування. "Дитина стала менше рухатися, я хвилююсь" – потрібно поїсти, зняти тривожність. Вагітна жінка асоціює їжу з емоцією, навіть не усвідомлюючи її, блокує негативні, отримує позитивні.”

Психотерапевту важливо зрозуміти, який афект для жінки, що страждає на РХП важливіший, якого задоволення не вистачає. Будь-яка корекція харчування здійснюється разом з лікарем. З психотерапевтичного погляду вагітній необхідно посилити мотивацію піклування за дитиною, підвищити цінність материнської ідентичності, тим самим підводячи до правильних дій в харчуванні.

Жінки, які до вагітності мали проблеми РХП і вийшли в ремісію, в процесі можуть дотримуватися нормального харчування шляхом того, що вони нарешті відчули той самий стан довершеності й реалізації своєї репродуктивної функції, твердо оцінюють свою значущість. При активних формах РХП під час вагітності, вони мають тенденцію модифікувати: анорексія в компульсивне переїдання, або компульсивне переїдання в булімію.

Щоб запідозрити РХП у вагітної слід звернути увагу на наступні симптоми:

  • недостатній набір ваги;
  • надмірні фізичні навантаження;
  • обмеження приймання їжі;
  • підрахунок калорій;
  • хронічна втома;
  • споживання їжі на самоті для відсутності контролю;
  • відсутність переживань за стан дитини;
  • постійна стурбованість вагою.

Жінки, які мають бажання завагітніти й страждають на розлади харчової поведінки, мають ретельно готуватися. Перш ніж коригувати раціон, слід свідомо підійти до питання емоційної саморегуляції, самостійно або з допомогою психотерапевта визначити рівень зрілості власної особистості, сформувати материнську ідентичність, яка буде значною мірою підтримувати мотивацію харчуватися правильно і достатньо. Приділити увагу створенню материнської компетентності в питанні безпеки та здоров'я майбутньої дитини.

Несвідоме ставлення матері до дитини, в тому числі й пережитий ранній досвід, набагато сильніше впливають на дитину ніж свідомий. Розлади харчової поведінки мають глибинні причини в психічній сфері, та їхнє вирішення є найкращим фундаментом до настання вагітності й народження здорової дитини.

Теги за темою
Психологія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Українські дрони за два місяці уразили понад 160 тисяч ворожих цілей - Сирський
УкраинФорм
2025-05-01T19:58:32Z
Дочка Білла Гейтса повідомила про важку хворобу її батька, – ЗМІ
24tv
2025-05-01T19:51:48Z
Чверть громадян США вважають американців китайського походження загрозою – опитування
Факти ICTV
2025-05-01T19:46:54Z
Особливий формат: українцям назвали дату останнього дзвоника у школах
Хвиля
2025-05-01T19:24:29Z
ТЦК на них не полюватиме: хто отримає бронювання у травні
Знай
2025-05-01T19:13:56Z
Штати почали наймасштабнішу військову реформу з часів Холодної війни - WSJ
УкраинФорм
2025-05-01T18:55:29Z
Розкриті технічні характеристики бельгійського бойового кулемета FN Evolys
InternetUA
2025-05-01T18:52:19Z
США відправили Україні списані винищувачі F-16
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T18:39:59Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Шмигаль вніс до декларації Range Rover дружини після розслідування
ZN UA
2025-05-01T20:42:53Z
Новим послом США в Україні призначили Джулію Девіс
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T20:36:02Z
Умєров оголосив про початок реорганізації Держоператора тилу
УкраинФорм
2025-05-01T20:33:21Z
Трамп погрожує санкціям усім покупцям іранської нафти
ZN UA
2025-05-01T20:33:16Z
США визначатимуть покупців українських ресурсів: що це означає
GlavRed
2025-05-01T20:30:15Z
"Головна мета – повернути гроші США": у Трампа обіцяють швидко реалізувати угоду про надра
24tv
2025-05-01T20:22:52Z
Греція займає «дуже принципову позицію» щодо територіальної цілісності України - голова Радбезу ООН
УкраинФорм
2025-05-01T20:19:16Z
Трампу вигідно продавати Україні зброю, питання лише в одному моменті
24tv
2025-05-01T20:00:44Z
Держборг України різко зріс: як змінилася сума
Хвиля
2025-05-01T20:36:10Z
Китай натякає на можливість нових торгових переговорів із Вашингтоном – FT
iPress
2025-05-01T20:04:02Z
Ритейлери з Китаю зменшують витрати на рекламу в американських соцмережах
InternetUA
2025-05-01T19:49:13Z
В Україні різко змінилися ціни на огірки та помідори: скільки коштують на початку травня
Хвиля
2025-05-01T19:42:25Z
Поїзд як полотно: в Україні запустили артпроєкт Барбари Крюгер на вагонах Інтерсіті
ZN UA
2025-05-01T19:36:49Z
Надра залишаться українськими: Свириденко розкрила деталі угоди про копалини
24tv
2025-05-01T19:31:56Z
Вартість свинини у супермаркетах помітно зросла за місяць
24tv
2025-05-01T19:03:50Z
ENTSO-E збільшила ліміт експорту електроенергії з України до країн ЄС
УкраинФорм
2025-05-01T19:03:31Z
«Відвертий бандитизм». Гетманцев обурився безкарністю відомої мережі з продажу електроніки
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T19:00:28Z
10 найочікуваніших серіалів травня, які варто подивитися
24tv
2025-05-01T20:33:37Z
Не пропустіть ці новинки: 9 головних фільмів травня
24tv
2025-05-01T18:48:13Z
Патріарху української естради – 80
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T18:27:12Z
У Вінниці стартував мистецький проєкт «Моя хата не скраю»
УкраинФорм
2025-05-01T18:22:14Z
Переможниця "Холостяка-12" відповіла, чи піде на сезон з Цимбалюком
24tv
2025-05-01T18:15:05Z
У Києві знімають екшн-серіал про роботу служби 112
УкраинФорм
2025-05-01T17:34:13Z
"Не могли продати житло": Огнєвіч сказала, що сталося з її майном у Криму
GlavRed
2025-05-01T17:27:15Z
Відключені інструменти, живий вокал: соліст Ziferblat розкрив деталі виступу на Євробаченні-2025
24tv
2025-05-01T17:15:04Z
Скільки країн беруть участь у Євробаченні 2025: остаточний список
24tv
2025-05-01T17:09:24Z
Як правильно підживлювати огірки: найкращі добрива для різних етапів росту
GlavRed
2025-05-01T19:27:47Z
При яких захворюваннях виникає запаморочення та як його побороти
24tv
2025-05-01T17:24:55Z
Пластик вбиває тихо: одна побутова речовина спричиняє тисячі смертей щороку
24tv
2025-05-01T16:12:41Z
ZF представляє інноваційне рішення для надання допомоги постраждалим у ДТП
AutoCentre
2025-05-01T16:07:20Z
Більше так не робіть: 6 речей, які ніколи не можна чистити содою
24tv
2025-05-01T16:04:52Z
Ніколи не їжте це перед літаком: експертка назвала продукти, які можуть зруйнувати переліт
24tv
2025-05-01T16:04:19Z
ШІ виявляє проблеми зору за 30 секунд: на Одещині та Чернігівщині протестували понад 800 пацієнтів з діабетом
Факти ICTV
2025-05-01T15:10:44Z
Що можна зробити з малини, крім варення: розкрита неймовірна користь плодів
GlavRed
2025-05-01T14:27:43Z
Кому шкідлива кориця: експерти розповіли, чим небезпечна популярна спеція
GlavRed
2025-05-01T14:27:34Z
Російські дрони зруйнували будинок у Запоріжжі: під завалами опинилися люди
ZN UA
2025-05-01T20:36:04Z
Одяг охоронця прошили пулі. З’явились перші фото Стерненка з лікарні та подробиці про його стан
Telegraf
2025-05-01T19:57:20Z
Росія атакувала Запоріжжя дронами: є постраждалі, виникли пожежі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T19:45:27Z
Жінка втратила 155 тисяч гривень, коли намагалася заробити на “лайках” в інтернеті
InternetUA
2025-05-01T19:01:41Z
Украв гроші та втік: у Львові чоловік зі зброєю напав на кур'єра
24tv
2025-05-01T18:27:32Z
Стерненко після замаху розкритикував заборону мати зброю для самозахисту
Комсомольская правда
2025-05-01T18:25:07Z
На Київщині затримано чоловіка, що спробував викрасти дитину
1News
2025-05-01T18:21:31Z
На Херсонщині ліквідували шість пожеж внаслідок ворожих атак
УкраинФорм
2025-05-01T18:16:28Z
В ОВА показали наслідки обстрілу Дніпропетровщини
1News
2025-05-01T17:57:22Z
З'явились перші кадри наслідків ворожої атаки по Запоріжжю
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T20:36:02Z
Як отримати гуманітарну допомогу в Одесі: адреси, умови та контакти
Политека
2025-05-01T20:00:51Z
На фронті за добу - 140 боєзіткнень, Покровський напрямок залишається найгарячішим
УкраинФорм
2025-05-01T19:51:36Z
Найдешевша квартира у Харкові: де продають житло за 6 тисяч, фото
Политека
2025-05-01T19:31:51Z
Лінія фронту станом на 1 травня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T19:30:25Z
"Шахеди" знову атакують Україну: для яких областей є загроза
24tv
2025-05-01T19:06:34Z
У Києві відбудеться Фестиваль інклюзивного футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T19:06:28Z
Заморозки до -5 градусів вдарять по Київській області: прогноз на 2 травня
Хвиля
2025-05-01T19:00:16Z
У Запоріжжі відновлюють газопровід і водопровід, зруйновані внаслідок російської атаки
УкраинФорм
2025-05-01T18:57:38Z
6 ознак того, що жінка більше потребує вас у своєму житті
24tv
2025-05-01T20:33:15Z
Ліс посеред міста і неймовірний захід Сонця: небанальні місця, які варто відвідати у Львові
24tv
2025-05-01T20:19:36Z
Шкаралупа злетить сама: як почистити яйця за 5 секунд
24tv
2025-05-01T20:19:29Z
Господиня – щаслива, сімʼя – сита: капустяні котлети, які зникають вмить – не рецепт, а знахідка
24tv
2025-05-01T19:48:42Z
Знайте правду: чому насправді деякі парфуми пахнуть спиртом
24tv
2025-05-01T19:34:54Z
Що не можна додавати до кави: 6 продуктів, які псують напій, що бадьорить
GlavRed
2025-05-01T19:27:56Z
Неочікуваний, але приємний досвід: турист оцінив МакДональдз в Японії
24tv
2025-05-01T19:18:35Z
Повноцінний сон уночі допоможе забезпечити вірусне правило 10-3-2-1-0: ось як це працює
24tv
2025-05-01T19:06:18Z
Як ефективно позбутися іржі: народні методи та хімічні засоби
GlavRed
2025-05-01T18:25:54Z
Брентфорд з Ярмолюком завдав Ноттінгему поразки
Football.ua
2025-05-01T20:34:59Z
Фернандеш — перший в історії Ліги Європи гравець, який оформив 30 результативних дій у плей-оф
Football.ua
2025-05-01T20:04:53Z
Барселона та Інтер втратили своїх лідерів напередодні матчу-відповіді півфіналу Ліги чемпіонів
24tv
2025-05-01T20:03:14Z
Хабі Алонсо попросить Реал підписати гравця Ліверпуля
Football.ua
2025-05-01T19:39:19Z
Скучив за "Жадібним пузом": Усик мріє запросити Ф'юрі до України
24tv
2025-05-01T19:34:18Z
Реал знайшов альтернативу Луніну в Челсі
Football.ua
2025-05-01T19:07:50Z
Модрич і Васкес залишаться в Реалі на два тижні довше заради клубного чемпіонату світу
Football.ua
2025-05-01T18:49:43Z
Герой для свого народу, – Дюбуа несподівано похвалив Усика
24tv
2025-05-01T18:48:26Z
Фаджолі, Парізі та Комуццо — у стартовому складі Фіорентини на перший матч проти Бетіса
Football.ua
2025-05-01T18:16:29Z
Чим ефективно очистити накип у пральній машині: корисні поради майстра
GlavRed
2025-05-01T20:27:10Z
Мансорі створив фургон на базі Rolls-Royce для широкого загалу
Топ Жир
2025-05-01T20:15:51Z
Новий мінівен Kia з ДВЗ виглядає як кросовер на електротязі
Топ Жир
2025-05-01T20:00:34Z
Aston Martin показала найпотужніший кросовер у світі
1News
2025-05-01T19:03:35Z
Чому поліція може зупинити навіть «ідеального» водія: ЗМІ розкрили подробиці
GlavRed
2025-05-01T18:25:50Z
Відкриття сезону RTR 2025
AutoCentre
2025-05-01T18:22:37Z
Як доживає свого віку рідкісний автобус «Дніпро»
AutoCentre
2025-05-01T17:15:56Z
Спеціальний пакет Catfish Camaro ідеально підходить для перегонів з Mustang
Топ Жир
2025-05-01T17:15:42Z
Повернення ZR1 на Інді 500: Чи вдасться уникнути зіткнення зі стіною цього разу?
Топ Жир
2025-05-01T16:45:38Z
YouTube почав розмивати прев’ю на відео для дорослих
InternetUA
2025-05-01T20:23:03Z
Як створити надійний пароль для соціальних мереж: експерт назвав важливі правила
InternetUA
2025-05-01T19:36:59Z
Простий послідовний натиск кнопок може захистити ваш зарядний пристрій та Challenger від крадіжок
Топ Жир
2025-05-01T18:45:45Z
Найдивніший Android-смартфон у світі: що відомо про модель Sidephone
Фокус
2025-05-01T18:36:00Z
Прощавай, Skype: Microsoft переходить на Teams
Факти ICTV
2025-05-01T18:12:36Z
Не будьте як Волтц: як безпечно користуватися Signal
Telegraf
2025-05-01T18:09:24Z
Ілон Маск: ініціатива DOGE зі скорочення витрат поки що не є успішною, але все попереду
InternetUA
2025-05-01T17:49:08Z
Вчені знайшли "кришку", що стримує вибух супервулкана Єллоустоун
Telegraf
2025-05-01T17:49:05Z
На Землю звалиться радянський супутник розміром з автомобіль: коли це станеться і чим загрожує
Telegraf
2025-05-01T17:34:00Z