MY.UAНовини
Розлади харчової поведінки у жінок: чому виникають, чим небезпечні та як лікувати
Розлади харчової поведінки у жінок: чому виникають, чим небезпечні та як лікувати

Розлади харчової поведінки у жінок: чому виникають, чим небезпечні та як лікувати

Суворі дієти та обмеження переїдання, які потім супроводжуються надмірними фізичними навантаженнями та почуттям провини, нав’язливі думки щодо ваги – за статистикою, у світі щонайменше 30 мільйонів людей мають ті чи інші розлади харчової поведінки (РХП). З проблемою можуть стикатись люди будь-якого віку та статі, проте найчастіше на РХП страждають жінки, а проблеми починаються ще у підлітковому віці.

Чому виникають розлади харчової поведінки, як це пов’язано з нашими емоціями та чим вони небезпечні, 24 каналу розповіла про це 24 Каналу розповіла Людмила Волянська, практична психологиня, психотерапевтка, психоаналітикиня МЦ "Лелека".

Якими бувають розлади харчової поведінки

Будь-яку проблему з харчуванням можна віднести до однієї з трьох абсолютно відмінних між собою категорій:

  • Обмежувальні розлади харчової поведінки: анорексія, булімія, орторексія і компульсивне переїдання.
  • Емоційне переїдання: виникає на фоні стресу, коли абсолютно психоемоційно виснажена людина для того, щоб хоч якось відновити свій енергетичний ресурс, вимушена переїдати.
  • Ожиріння: розлад харчової поведінки, пов'язаний з психологічною залежністю від їжі, ускладнений неправильними харчовими звичками.

Найбільш розповсюдженими є саме обмежувальні розлади харчової поведінки.

Для анорексії характерне прагнення до суттєвого обмеження їжі через страх набрати зайву вагу, або через негативне сприйняття власного тіла. Часто анорексія супроводжується екстремальним схудненням і серйозними проблемами зі здоров'ям.

Булімія – це розлад, при якому люди періодично переїдають, а далі, щоб звільнитися від зайвого, приймають проносне або викликають у себе блювання.

Орторексія як розлад супроводжується фіксацією на здоровому харчуванні з уникненням вживання певних груп продуктів.

Компульсивне переїдання проявляється неконтрольованим споживанням їжі у великих об'ємах за короткі проміжки часу.

Чому виникають розлади харчової поведінки

В основі всіх обмежувальних розладів харчової поведінки закладено дві важливі складові:

  • Характер харчування: що ви їсте? коли ви їсте? скільки ви їсте?

Цей елемент як раз і показує нам обмежувальну складову розладу. Але він не є найголовнішим, а лише проявляється, як симптом розладу. Тому, коли люди з РХП фокусують свою увагу тільки на харчуванні, коригуючи свій раціон, вони не досягають бажаного результату.

  • Відсутність емоційної саморегуляції.

Абсолютно всі люди, які мають обмежувальні РХП, не розуміють свої емоції, не усвідомлюють їх, не вміють їх проявляти й ними керувати.

Людмила Волянська

“Всім нам знайомі такі поняття як відчуття провини, сором, страх, агресія чи відраза, проте у конкретній ситуації іноді буває важко відповісти собі на питання "Яку емоцію я відчуваю саме зараз"? У людей з обмежувальними розладами харчової поведінки зазвичай відсутня не тільки можливість назвати свою емоцію, але й можливість прожити її в повному обсязі. Тобто при обмежувальних РХП контакт між людиною та її емоціями майже повністю відсутній.”

Якщо звернути увагу на тілесні прояви людини, яка має анорексію чи орторексію, можна помітити, що вона дуже напружена, скута, транслює розгубленість. Таку людину постійно супроводжують страх і сором, хоча вона і намагається з усіх сил від них позбавитись. Нерозуміння того, що саме викликає ці емоції, не дає можливості справитися з проблемою. Поруч з такими людьми виникає величезна емпатія, їх хочеться жаліти, огортати турботою.

При булімії та компульсивному переїданні ключовими емоціями, які приховує людина, є злість, образа і тотальне незадоволення собою. Такі люди забороняють собі відчувати великий спектр емоцій, витісняючи їх, або заміняючи нудьгою.

Набуття навичок емоційної саморегуляції веде до того, що людина просто не зможе знущатися зі свого організму, викликаючи у себе блювання. Побудова причинно-наслідкових зв'язків життя, розуміння в якому напрямку рухатися, як будувати особисті стосунки й кордони – все це вкрай необхідно для того, щоб звільнитися від обмежувальних розладів харчової поведінки.

Їжа, природно, має бути відокремлена від буденного. Ми не повинні направляти на неї свої емоції. Емоції даються нам для того, щоб вміло керувати своїм життям. Люди, які не вміють керувати своїми емоціями, і відповідно, життям, пов'язують всі свої емоції з їжею. Вони звертають на неї забагато уваги, думають про неї або про її відсутність. Виходить, єдине, чим можуть керувати люди з обмежувальними РХП – це їжа.

З погляду психічної організації, люди, які мають обмежувальні розлади харчової поведінки знаходяться на межовому рівні. Для них характерні: перфекціонізм, занижена самооцінка, болісне сприйняття критики. До того ж в культурі утвердилася думка про те, що краса – це про худорлявість.

А якщо в анамнезі доступний епізод, коли в дитинстві було трохи зайвої ваги, в дорослому віці є всі передумови, щоб людина потрапила в обмежувальний зв'язок "недоїдання-переїдання". У результаті обмежень, що накладаються, організм систематично недоотримує достатню кількість поживних речовин, і рано чи пізно виникає зрив, який супроводжується переїданням.

Людмила Волянська

“За переїданням по п'ятах ідуть паніка і страх, і єдине, що може від них врятувати – це недоїдання, голодування, блювання. Розв'язати проблему – це розірвати цей зв'язок, перестати недоїдати, і, як наслідок – перестати переїдати, прибрати емоції та контроль від їжі повністю.”

Чим небезпечні розлади харчової поведінки для жінок

Обмежувальні розлади харчової поведінки мають серйозний вплив на здоров'я жінки та на її репродуктивну функцію. Вони можуть призводити до серйозних психологічних та фізіологічних проблем, порушень роботи різних систем організму, порушення менструального циклу й аменореї, що знижує вірогідність зачаття.

Брак поживних речовин і екстремальне схуднення також впливають на овуляцію і можливість настання вагітності.

Розлади харчової поведінки та вагітність

Розлади харчової поведінки у вагітних, їх фізичний і психічний стани безпосередньо впливають на процес протікання вагітності. Сам по собі стан вагітності можна назвати кризовим, він потребує адаптації, оскільки ініціюється актуалізація проживання процесів психосексуального та емоційного розвитку, внутрішніх переживань з минулого, які були витіснені, або забуті. У першому триместрі жінка актуалізує досвід ранньої взаємодії з власною матір'ю.

Усі емоції, конфлікти й відчуття безпеки виходять на поверхню. В другому триместрі проживається процес сепарації від материнської фігури, що є не менш емоційним. Тим паче власна дитина, що вже може активно рухатися, показує процес внутрішньоутробної сепарації – "я штовхаю тебе, коли хочу, навіть, коли ти спиш, значить я вже можу хотіти відмінного від тебе". В третьому триместрі для жінки набуває значущості тріада "я-мама-тато", що викликає нову хвилю емоцій.

Людмила Волянська

“Як бачимо, не маючи досвіду емоційної саморегуляції, є чимало причин, чому у жінки під час вагітності, увага може бути сконцентрована на їжі, її набагато простіше контролювати, і нею можна перекривати ті емоції, які важко усвідомити й назвати.”

Не забуваємо також, що культ краси розповсюджується також на вагітних жінок і на породіль. Образ свого тіла не сприймається, виникають порівняння, "це не природно, соромно мати зайву вагу і розтяжки", посилюється тривожність. Для того, щоб захиститися, психіка дисоціює: окремо жінка, окремо тіло, в яке можна покласти або не покласти будь-яку кількість їжі.

Розлади харчової поведінки у вагітних, що супроводжуються тривожними станами психіки, можуть впливати на розвиток плацентарної недостатності, ускладнення процесу пологів, передчасне настання пологів. Провокують вразливість дитини до інфекційних захворювань в ранньому дитинстві. Потрібно розуміти, що ми вже маємо справу з епігенетикою.

Навіть, коли з генами все в порядку, зміни у функціонуванні генів, коли матір страждає від РХП, можуть призвести до того, що дитина буде хворіти на цукровий діабет або гіпотиреоз. Дисфункціональне харчування може викликати у вагітної дефіцит вітаміну В, що безпосередньо бере участь у формуванні центральної нервової системи дитини. Дефіцит заліза викликає у жінки анемію, внаслідок чого виникає гіпоксія плоду.

Серед інших проблем, що виникають внаслідок РХП: діти народжуються з недостатньою або надмірною вагою, синдром дефіциту уваги та гіперактивності внаслідок неправильного формування нервової системи, різноманітні реакції на сенсорні впливи.

Людмила Волянська

“"Лікар на прийомі сказав, що я багато набрала ваги" – необхідно почиститися, обмежити харчування. "Дитина стала менше рухатися, я хвилююсь" – потрібно поїсти, зняти тривожність. Вагітна жінка асоціює їжу з емоцією, навіть не усвідомлюючи її, блокує негативні, отримує позитивні.”

Психотерапевту важливо зрозуміти, який афект для жінки, що страждає на РХП важливіший, якого задоволення не вистачає. Будь-яка корекція харчування здійснюється разом з лікарем. З психотерапевтичного погляду вагітній необхідно посилити мотивацію піклування за дитиною, підвищити цінність материнської ідентичності, тим самим підводячи до правильних дій в харчуванні.

Жінки, які до вагітності мали проблеми РХП і вийшли в ремісію, в процесі можуть дотримуватися нормального харчування шляхом того, що вони нарешті відчули той самий стан довершеності й реалізації своєї репродуктивної функції, твердо оцінюють свою значущість. При активних формах РХП під час вагітності, вони мають тенденцію модифікувати: анорексія в компульсивне переїдання, або компульсивне переїдання в булімію.

Щоб запідозрити РХП у вагітної слід звернути увагу на наступні симптоми:

  • недостатній набір ваги;
  • надмірні фізичні навантаження;
  • обмеження приймання їжі;
  • підрахунок калорій;
  • хронічна втома;
  • споживання їжі на самоті для відсутності контролю;
  • відсутність переживань за стан дитини;
  • постійна стурбованість вагою.

Жінки, які мають бажання завагітніти й страждають на розлади харчової поведінки, мають ретельно готуватися. Перш ніж коригувати раціон, слід свідомо підійти до питання емоційної саморегуляції, самостійно або з допомогою психотерапевта визначити рівень зрілості власної особистості, сформувати материнську ідентичність, яка буде значною мірою підтримувати мотивацію харчуватися правильно і достатньо. Приділити увагу створенню материнської компетентності в питанні безпеки та здоров'я майбутньої дитини.

Несвідоме ставлення матері до дитини, в тому числі й пережитий ранній досвід, набагато сильніше впливають на дитину ніж свідомий. Розлади харчової поведінки мають глибинні причини в психічній сфері, та їхнє вирішення є найкращим фундаментом до настання вагітності й народження здорової дитини.

Теги за темою
Психологія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Украина взорвала газопровод в Западной Сибири, - Bloomberg
Хвиля
2025-07-11T17:48:14Z
СМИ: ЕС делает шаг к новому подходу к "потолку цен" на российскую нефть
Европейская правда
2025-07-11T17:33:42Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Как заснуть в нестерпимую жару: полезные лайфгаки
TSN
2025-07-11T17:48:20Z
АРМА против волонтеров в битве за санаторий "Жовтень"
Telegraf
2025-07-11T16:51:24Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
В Риме запустили коалицию в поддержку науки в Украине
Корреспондент
2025-07-11T17:54:18Z
Рейтинг Путина упал до минимума с 2022 года
Корреспондент
2025-07-11T17:48:59Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
К главе ЦПД Шабунину пришли с обысками
Gazeta UA
2025-07-11T17:27:53Z
Удары по ТЦК координировались изменниками, которые отправляли сообщения в российские чат-боты — ЦПД
TSN
2025-07-08T19:09:49Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Павлоград затопило после ливня с градом и шквальным ветром после ливня
Новости Украины
2025-07-11T17:51:19Z
В Киеве и ряде областей объявлена воздушная тревога: какая угроза
TSN
2025-07-11T17:33:32Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Производит истребители МиГ-29 и МиГ-31: Силы обороны атаковали завод в Подмосковье
Фокус
2025-07-11T11:43:06Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Могут лишить права собственности на жилье: это нужно срочно проверить
Знай
2025-07-11T17:36:50Z
«Не остановим – дойдут до Днепра»: военный ответил Буданову на комментарий о планах России
Comments UA
2025-07-11T17:18:47Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Илона Гвоздьова отказалась от развода
Корреспондент
2025-07-11T17:21:55Z
Николь Кидман продемонстрировала свои роскошные волосы
Апостроф
2025-07-11T16:51:49Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Adios, Потап: Тина Кароль разнесла рэпера за искусственное "творчество" и попрощалась, муж Каменских отреагировал
Знай
2025-07-09T19:51:50Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
На Харьковщине ночью раздались взрывы
TSN
2025-07-11T05:06:53Z
В немецком Штутгарте обезвредили авиабомбу времен Второй мировой войны
Европейская правда
2025-07-11T17:33:14Z
В Украине раскрыли сеть контрабанды техники Apple и EcoFlow
Корреспондент
2025-07-11T16:51:26Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Любителям остренького точно понравится: рецепт идеальной аджики из кабачков
Telegraf
2025-07-11T15:42:23Z
Как отмыть кухонные шкафы от грязи: секрет немецких хозяек — нужное масло и еще два продукта
TSN
2025-07-11T15:33:16Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Hyundai представила электрический седан Ioniq 6 N
Корреспондент
2025-07-11T17:54:34Z
В Китае заметили прототип следующего внедорожника Xiaomi
Корреспондент
2025-07-11T15:13:50Z
Rivian представила электрокары с четырьмя моторами
Корреспондент
2025-07-11T15:13:23Z
Немецкий дилер получил пять лет за контрабанду автомобилей в РФ
Корреспондент
2025-07-11T15:13:02Z
Range Rover показал новый логотип
Корреспондент
2025-07-11T15:12:31Z
Ford отзывает более 850 тысяч автомобилей в США
Корреспондент
2025-07-11T15:12:22Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
1600 лет под землей: в Белизе найдена королевская гробница мая с уникальной маской
TSN
2025-07-11T17:48:21Z
Astro Bot получила Клауда и Сефирота из Final Fantasy VII в свежем обновлении
GameMag
2025-07-11T16:13:23Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Игорь Пердута пришел в Зарю, еще раз оказавшись под началом Скрипника
Корреспондент
2025-07-11T17:57:47Z
Легионер "Динамо" перешел во французский клуб
ZN UA
2025-07-11T17:31:16Z
Порту стал полноценным владельцем забивного форварда Саму Омородиона
Корреспондент
2025-07-11T17:27:14Z
Общая собственность: на участии Кристал Пэлас в ЛЕ сказалось право владения
Корреспондент
2025-07-11T16:54:19Z
Украинский футбольный клуб подписал воина ВСУ, пережившего оборону Мариуполя и российский плен
ZN UA
2025-07-11T16:42:02Z