The Times: Теракт у "Крокусі" показав, що хватка Путіна слабшає
Атака на "Крокус Сіті Холл" викрила хиткість претензій Путіна "на роль меча і щита Росії", неготовність апарату безпеки до нової загрози і низький рівень довіри до войовничої риторики режиму. Про це повідомляє The Times
"Послідовність подій показує, як Путін втрачає контроль над наративом. Спочатку, 16 лютого, в ГУЛАГу загинув головний конкурент Путіна Алєксєй Навальний, а на початку березня розпочався мовчазний публічний траур за людиною, яку багато молодих росіян вважали втраченим лідером. 7 березня розвідка Сполучених Штатів оприлюднила попередження на основі перехопленого трафіку "Ісламської держави", натякаючи на неминучу атаку на багатолюдні громадські місця в Росії. Путін проігнорував його, розцінивши як спробу знизити явку на президентських виборах 17 березня, які він виграв з підозріло високим результатом у 88%", – йдеться у матеріалі.
У виданні також зазначають, що пересічні росіяни, які десять днів тому уявляли, що голосують за лідера, якому довіряють, тепер відчувають страх перед майбутнім.
The Times наводить три сценарії того, що сталося.
"Перший полягає в тому, що це була операція під чужим прапором: четверо таджицьких крутих хлопців записалися, щоб влаштувати хаос, сподіваючись, що їх можна буде представити як українських спільників, таким чином розпалюючи суспільний гнів проти Києва і легітимізуючи загальну мобілізацію", – каже автор.
Другий сценарій, наголошують у виданні, може випливати з клубка фактів. Путін може використати напад на "Крокус Сіті Холл" як спосіб відвернутися від України - знайти спосіб заморозити конфлікт на свою користь, сподіваючись, що Трамп стане президентом у листопаді, - і зосередитися на більш загальній війні проти тероризму.
"Це дозволило б йому побудувати у себе вдома державу безпеки майже неосталіністських масштабів. Суть того, що він може розглядати як свій останній термін на посаді президента, полягатиме в нагнітанні страху і посиленні ролі держави (його держави) у заспокоєнні громадян. Більше того, розробити путінську доктрину, яка переживе його самого", – додає автор.
Існує і третій погляд на нинішню кризу: що Путін вже втрачає контроль, що він дозволив внутрішній ворожнечі в роздутому розвідувальному істеблішменті вийти з-під контролю. Армія перенапружена. У підпіллі почалася дискусія про наступника. Повернення ісламістського терору в Росію - це те, що було і передбачуваним, і проігнорованим. Це може стати його погибеллю.
"Путін посилить обмін розвідданими щодо ІДІЛ з Іраном, Туреччиною і своєю віссю злих приятелів, зараз їх часто називають "крихтами" - Китай, Росія, Іран і Північна Корея. Слідкуйте за ними. Вони - підстраховка Путіна на випадок, якщо справи у нього підуть не так, як треба; відчайдушна компанія для самотньої людини", – підсумували у The Times.
Про те, як російське керівництво використовує трагедію у власних інтересах, пише Володимир Кравченко у статті "Теракт у "Крокусі": як ситуація виходить з-під контролю Кремля".