MY.UAНовини
Законопроєкт чи спам? Чому депутати засмічують Раду безглуздими документами
Законопроєкт чи спам? Чому депутати засмічують Раду безглуздими документами

Законопроєкт чи спам? Чому депутати засмічують Раду безглуздими документами

Про мобілізацію забуто, при призов засуджених, про зброю... Громадськість палко обговорює законопроєкт авторства депутаток Галини Третьякової та Мар’яни Безуглої про “привласнення державних функцій.” Документ має на меті збагатити Кримінальний кодекс статею 111-3, яка за “представлення України на міжнародних заходах, перед уповноваженими особами чи агентами іноземних держав, а також представниками міжнародних організацій” у воєнний час обіцяє від 15 років позбавленя волі до довічного ув’язнення.

Пані щиро шукають ворогів всередині країни і на санкції не поскупилися. Але публіка їх патріотизм не оцінила. Посипалися звинувачення, що під час війни депутати засмічують Раду всілякими дурницями замість того, щоб вирішувати важливі для держави питання. Звідки береться отой політичний спам і чи можна з ним боротися, Коротко про розповіли експерти.

Опція більше не діє

За конспірологічною версією, вельми дивний законопроєкт писався під конкретну політичну персону і пов’язаних не нею осіб. Але за текстом під “довічне” підпадають усі, хто має хоч якийсь вихід на міжнародну арену – науковці, спортсмени, волонтери, громадські організації, які шукають гуманітарну допомогу. Зараз автори намагаються дати задню. Мар’яна Безугла навіть написала, що це була така собі “компактна законопроєктна провокація”. Мовляв, ми тут трошки погралися з американським Актом Логана (див. довідку Коротко про), а всі повелися. Однак знову вцілила в молоко.

Кожен законопроєкт, який реєструється у Верховній Раді, має пройти профільний комітет, отримати експертний висновок, тобто відтягти на себе купу часу, сил і з цим грошей платників податків. Про законотворчі спами, тобто непотрібні і беззмістовні законопроекти, які гальмують роботу нашого парламенту, говорять не перший рік. Але якщо за відносно спокійних часів над ними можна було покепкувати, то зараз жарти не на часі.

- Період, коли можна було перекласти відповідальність на виборців, уже минув, - зазначає народний депутат України 7-го та 8-го скликань, Заслужений юрист України Леонід Ємець. – Каденція нинішнього скликання завершилась минулого року, і депутати залишаються на Грушевського тільки тому, що війна. Коли раніше депутати чудили із законопроектами, то можна було натякнути, що яких вибрали, таких і терпіть. Зараз ця опція не діє. Рада має працювати виключно професійно і тільки на перемогу.

“Краще дозволити дурнуваті, ніж заборонити всі ініціативи”

Загострену реакцію суспільства на законопроект Третьякової-Безуглої Леонід Ємець вважає природньою.

- Документ поданий депутатами від правлячої фракції та ще й такими, які вже не раз виступали рупорами ідей. Тому спантеличені не тільки українці. Наші міжнародні партнери замість того, щоб готувати Україні допомогу, починають питати, а чи не тоталітарний у нас, часом, став режим. Законотворчі спами зараз можуть шкодити, як ніколи. Однак якщо цей процес зараз спробувати врегулювати, це також може потягти негативні наслідки.

Більшість законопроєктів, які спершу привертають суспільну увагу, а потім роками припадають пилом, подаються депутатами одноосібно або парою. В ряді країн Європи на такі ініціативи існують обмеження. Є пропозиції встановити подібні запобіжники і в нас. Наприклад, реєструвати законопроєкт, відповідальність за який візьме на себе солідна група народних обранців.

- Будь-яка процедура врегулювання законотворчої діяльності призводить до узурпації влади. Краще дозволяти дурнуваті законопроєкти, ніж заборонити всі ініціативи, - вважає Леонід Ємець. – За моєї роботи в парламенті у нас була визначена середа як день, коли розглядалися законопроєкти від опозиції. Не набрали голосів, то не набрали, але брати до уваги думку політичних опонентів вимагає демократія. Зараз опозиції фактично немає і закону про опозицію також. А партія влади за будь-яких правил зможе себе відрегулювати. Всі обмеження будуть використані проти опозиції.

Запобіжники, відмічає експерт, і без того існують. Пріоритетність законопроєктів у порядку денному визначає Погоджувальна рада, на якій присутні всі керівники фракцій. Вони ж мають знати про те, над чим працюють депутати.

- Якщо законопроєкт відверто дурний, людину просять зупинитися, щоб не кидала тінь на колег. Просто так, повірте, нічого не відбувається.

Розробляючи законопроєкт, нардепи не врахували, що на державному рівні Україну представляють не лише горе-чиновники, а й спортсмени, діячі культури, науковці тощо. Скрін

Не на голосування розрахунок

Позбавляти хабарників громадянства, карати за критику влади у соцмережах... Історія і нинішнього, і попередніх скликань має багато прикладів, коли реєструвалися законопроєкти, які апріорі не можуть бути прийняті, бо суперечать Конституції або здоровому глузду. За даними ГО Лабораторія законодавчих ініціатив, від початку роботи 9-го скликання і за станом на 29 січня 2024 року в Раді було зареєстровано 6277 законопроектів. Зрозуміло, що розглянути всі у сесійній залі просто фізично не має змоги. Але і не на те почасти іде розрахунок. Депутати не несуть відповідальності за зміст поданого документу і його якість. І навіть відповідність положень Основному закону може визначити лише Конституційний суд.

- Для частини депутатів подача законопроєкту – це просування самих себе. Вони цілком усвідомлюють, що не можуть розраховувати на голоси, а тому роблять ставку на розголос, - каже політог Олексій Якубін. – Другий момент:  через подібні спами влада може подавати сигнали людям, чию активність хоче приглушити або змусити піти на домовленості. Третя причина – це так зване розширення дискусії. Суспільству пропонується якась ідея в грубому неприйнятному вигляді. Вона відкидається, а вже зависла в повітрі. Відповідно до резонансу формується лайтовий варіант.

Тільки теоретично

В Іспанії “поріг” для реєстрації законопроєкту становить 15 депутатів для нижньої палати та 25 сенаторів — для верхньої. В Польщі для подання законопроекту необхідно не менш 15 депутатів, в Латвії — п’яти, а в Німеччині потрібні підписи мінімум 15% депутатів від складу Бундестагу, наводить приклади Лабораторія законодавчих ініціатив.

- Законодавство України не дозволяє вводити такі обмеження, - нагадує політтехнолог Тарас Загородній. – Перейти на такі правила можна, але тільки теоретично. Бо потрібна воля і голосування самих депутатів. А вони на таке не підуть, бо законопроекти це або їх додатковий заробіток, або реклама.

Політексперт звертає увагу і на те, як у нас народ оцінює роботу депутатів:

- Якщо не пише законів, то нічим не займається. Ще й журналісти підраховують, хто скільки законопроєктів подав. Така наша політична культура: якщо працюєш скромно, про тебе не заговорят, якщо втнув дурницю – стаєш відомий. Все, що не некролог, є піар.

Плюс недосконалість і незрілість нашого законодавства, де правки вносяться, потім відміняютьс і вічно є нагода пропонувати нові. Плюс бажання депутатів “проявити себе в темі” – варто з’явитися президентському чи урядовому законопроекту, як одразу подається кілька альтернативних.

Отже, єдиний спосіб боротьби із законодавчими спамами на сьогоднішній момент – це підвищення політичної культури, фаховості і державної свідомості народних депутатів. Звучить гарно, але виконується важко.

Докідка Коротко Про

Що таке закон Логана, на який посилається Безугла

Це акт, який був прийнятий Сенатом США 30 січня 1799 року. Передісторія така.

Джордж Логан. Джерело: en.wikipedia.org

Коли між США та Францією у 1789 році ров'язалася неоголошена війна на морі, так звана квазівійна, тодішній американський президент Джон Адамс відрядив до Парижа трьох перемовників про мир. Результату вони не досягли, і тоді за океан на свій страх і ризик відправився лікар Джордж Логан, який був переконаним пациіфстом.

На диво, його місія виявилася успішною, Франція згодилася припинити бойові дії. Однак американську владу вчинок Логана обурив, і за кілька днів був прийнятий закон, який передбачав за таку самодіяльність штраф або до трьох років позбавлення волі. Сам Логан після цього був успішно обраний до Сенату США, де шість років поспіль намагався скасувати закон свого імені, але не набрав голосів.

Від дня набрання законом Логана чинності було кілька моментів, коли ним погрожували. Але жодна справа до суду не дійшла. Не судили звісно і самого Логана, бо закон зворотньої сили не мав.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Суспільне та Prometheus створили навчальний курс із журналістики
Детектор М
2025-04-28T15:01:30Z
Для тих, хто хоче зекономити на оренді: у Запоріжжі за безцінь здають однокімнатну квартиру
Telegraf
2025-04-28T14:51:35Z
Новий завод з виробництва боєприпасів у Латвії має запрацювати наступного року
InternetUA
2025-04-28T14:49:16Z
Українські дрони на фронті: понад 95% БПЛА створені в Україні
InternetUA
2025-04-28T14:43:50Z
Як захистити свої права, якщо у вас шумні сусіди: пояснює омбудсмен
Украина Криминальная
2025-04-28T14:42:35Z
Як війна в Україні змусила Європу значно збільшити витрати на оборону
360ua.news
2025-04-28T14:33:47Z
Пенсіонерам дали обмаль часу: банки будуть безжальними
Знай
2025-04-28T14:31:57Z
Прийдуть невдачі: що в жодному разі не можна робити 29 квітня
GlavRed
2025-04-28T14:28:51Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Участь військ КНДР у війні проти України є окремим актом агресії — Мамедов
ZN UA
2025-04-28T15:03:20Z
Король Данії сьогодні прибуде до Гренландії, щоб продемонструвати єдність з островом — Reuters
ZN UA
2025-04-28T15:01:53Z
Сагайдачний у пантеоні
Петр и Мазепа
2025-04-28T15:01:24Z
Я тихо йшла, йшла, йшла — пиріжок знайшла. Олексій Гончаренко дійшов до ютуб-каналу Наташі Влащенко
Детектор М
2025-04-28T15:01:18Z
Єврокомісія: залучення Північної Кореї до війни в Україні – прояв відчаю з боку Росії
Европейская правда
2025-04-28T14:51:16Z
Президент Євроради заявив, що у європейському блекауті "немає ознак кібератаки"
Европейская правда
2025-04-28T14:49:02Z
МЗС України різко відповіло на «перемир’я» Путіна: Вогонь можна зупинити зараз, а не чекати параду
Vlasti
2025-04-28T14:48:12Z
ЗМІ: Британія та ЄС готують "нове стратегічне партнерство" з підтримкою України та вільної торгівлі
Европейская правда
2025-04-28T14:43:43Z
Долар знову дорожчає, а євро втрачає: актуальний курс валют від НБУ
24tv
2025-04-28T15:00:34Z
Україна запропонувала Європі допомогу з блекаутами
Лига
2025-04-28T15:00:22Z
Ціни на пивоварний ячмінь сягнули сезонного максимуму
AgroPortal
2025-04-28T15:00:11Z
Польща допоможе Україні подолати газовий дефіцит
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T14:51:41Z
"Квартира-примара": як працюють шахраї на ринку оренди житла та як захистити себе
Лига
2025-04-28T14:42:26Z
Коли в Іспанії повернуть світло після блекауту: Україна вже запропонувала допомогу
Telegraf
2025-04-28T14:31:43Z
Елеваторний комплекс на Житомирщині розширюють до 10 тис. т
AgroPortal
2025-04-28T14:30:39Z
Ситуація з покриттям платіжного балансу України може стати критичною у 2027 році – експертка
ZN UA
2025-04-28T14:28:36Z
Україна допоможе Європі боротися з блекаутом
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T14:24:33Z
ТОП-30 пісень, які допоможуть «підкотити» до дівчини
Мій Харків
2025-04-28T15:04:22Z
PUMA X SAYSKY: унікальна колаборація, що сколихнула бігове ком'юніті
Корреспондент
2025-04-28T15:00:42Z
Перший кадр залаштунків «Месники: Судний день» — Доктор Дум на місці, знімання офіційно почались
ITC
2025-04-28T14:52:49Z
Тіна Кароль: «Я стала вдовою в 28, а у 40 готова зазирнути в очі іншого чоловіка»
Вива
2025-04-28T14:51:08Z
Третя «Книжкова країна» зібрала понад 72 500 відвідувачів і побила рекорд за кількістю проданих книг
Детектор М
2025-04-28T14:48:39Z
«Це огидне лайно»: Педро Паскаль з The Last Of Us закликав бойкотувати серіал про Гаррі Поттера
ITC
2025-04-28T14:40:15Z
Нова пісня Дорофєєвої витіснила росіян та очолила український чарт Apple Music
24tv
2025-04-28T14:36:54Z
Український режисер розірвав контракт щодо постановки опери в Ізраїлі через участь росіян
Детектор М
2025-04-28T14:03:27Z
Євробачення змінює правила: EBU встановила обмеження щодо використання прапорів для учасників
24tv
2025-04-28T14:03:17Z
Наркобізнес з мільйонними прибутками: на Чернігівщині затримано п’ятьох учасників міжрегіонального організованого злочинного угруповання
Украина Криминальная
2025-04-28T14:57:10Z
Окупація ЧАЕС: рятувальники розповіли нові шокувальні подробиці про росіян
TSN
2025-04-28T14:51:16Z
$30 тис. за незаконний перетин кордону з Молдовою – затримано одного з організаторів схеми
Украина Криминальная
2025-04-28T14:45:24Z
У Вільнюсі на другу добу ліквідували велику пожежу на сміттєпереробному заводі
Европейская правда
2025-04-28T14:37:56Z
Зіткнення гвинтокрила та літака у небі над Вашингтоном: NYT оприлюднило нові деталі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T14:36:40Z
На Ізюмщині двоє чоловіків загинули, намагаючись розібрати на металобрухт підбиту САУ
Украина Криминальная
2025-04-28T14:19:32Z
$10 тис. за сприяння в одержанні земельної ділянки в оренду – за хабарництво засуджено депутата міськради на Київщині
Украина Криминальная
2025-04-28T14:12:14Z
У Франції відновили електропостачання після блекауту, який зачепив Іспанію і Португалію
Европейская правда
2025-04-28T14:07:35Z
У Швеції трьох підлітків визнали винними у нападі на офіс ізраїльської компанії
Европейская правда
2025-04-28T14:07:04Z
Їжа без пестицидів — мозок без туману
360ua.news
2025-04-28T15:03:44Z
Виявили "перемикач" хвороби Паркінсона: це може стати революцією в лікуванні захворювання
24tv
2025-04-28T14:24:57Z
Кульбаби на ділянці: як впоратися з жовтим загарбником швидко і надовго
Знай
2025-04-28T13:51:55Z
Розміром з монету: 7-річній дитині імплантували найменше штучне серце у світі
ITC
2025-04-28T13:28:27Z
Чи дійсно вживання сала сповільнює старіння: відповідь фахівця
TSN
2025-04-28T13:10:19Z
Смертоносна їжа: вчені показали продукти, які вкорочують життя
Факти ICTV
2025-04-28T12:36:22Z
Ашвагандха — природна альтернатива лікам чи черговий ризик здоров’ю?
360ua.news
2025-04-28T12:00:09Z
Як позбутися другого підборіддя: найефективніші способи
24tv
2025-04-28T11:21:52Z
Жири і цукор атакують мозок швидше, ніж ви наберете зайву вагу
360ua.news
2025-04-28T11:03:51Z
Подорожчання овочів у Києві: скільки коштують у супермаркетах та на ринках цибуля, морква та буряк
Политека
2025-04-28T15:01:37Z
Відключення газу в Київській області 29 квітня: мешканців попередили про нові обмеження
Политека
2025-04-28T14:46:45Z
З окупованої Херсонщини повернули чотирьох дітей
1News
2025-04-28T14:43:50Z
Росія з ночі атакувала Україну 166 дронами, 40 "шахедів" збили
Лига
2025-04-28T14:42:54Z
Зазіхають на правий берег: про що говорять окупанти на окупованій Херсонщині
24tv
2025-04-28T14:39:58Z
Відключення газу у Дніпрі 29 квітня: перелік адрес тих, кому слід готуватися до обмежень
Политека
2025-04-28T14:31:20Z
«Довженко-Центр» спільно з кінотеатром «Жовтень» проведуть «КиївКінофест» до Дня Києва
Детектор М
2025-04-28T14:22:17Z
На станції «Хрещатик» починається плановий капітальний ремонт ескалатора
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T14:18:51Z
Прогноз погоди в Києві та області на 29 квітня: Україну накриє потужний антициклон
Политека
2025-04-28T14:16:58Z
Класика, яка не втрачає популярності: готуємо салат з крабових паличок
24tv
2025-04-28T15:00:29Z
Кому зі знаків зодіаку в останні дні квітня снитимуться віщі сни
24tv
2025-04-28T14:36:57Z
Бур'яни у дворі зникнуть, якщо обприскати їх одним простим засобом
GlavRed
2025-04-28T14:28:19Z
Як отримати пишне цвітіння клематісу: експерт розкриває важливі деталі
GlavRed
2025-04-28T14:28:06Z
Штучний інтелект і ваша освіта: 4 прості практичні поради, як полегшити собі процес навчання
24tv
2025-04-28T14:22:57Z
Дуже ефективний засіб: як до блиску помити вікна чаєм
24tv
2025-04-28T14:09:45Z
Як помити вікна ззовні, якщо живете на високому поверсі: простий лайфхак
24tv
2025-04-28T13:45:56Z
Чому не можна обламувати гілля бузку: знають лише найдосвідченіші садівники
Gazeta UA
2025-04-28T13:39:05Z
Гель чи порошок: майстер розповів, що краще для пральної машини
GlavRed
2025-04-28T13:25:34Z
"Це не гра": промоутер Джошуа пригрозив скандальному блогеру
24tv
2025-04-28T14:57:51Z
Депутат Держдуми РФ поскаржився на проблеми з патронами у російських біатлоністів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T14:57:40Z
Манчестер Юнайтед працює над завершенням трансферу Куньї
Football.ua
2025-04-28T14:55:02Z
Це була політика, – Дюбуа назвав причину, чому програв у першому бою з Усиком
24tv
2025-04-28T14:45:34Z
Усик поделился мнением об анонсе второго боя с Дюбуа
Корреспондент
2025-04-28T14:36:41Z
Конате висловився про своє майбутнє в Ліверпулі
Football.ua
2025-04-28T14:22:18Z
Воротар збірної України з хокею прокоментував історичну перемогу на чеміпонату світу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T14:21:23Z
Відомо, що сказав Дюбуа після того, як штовхнув Усика на дуелі поглядів
24tv
2025-04-28T14:15:27Z
Лудогорець на чолі з Йовічевичем 14-й раз поспіль став чемпіоном Болгарії
Football.ua
2025-04-28T14:03:14Z
Новий кросовер Mazda продається “як гарячі пиріжки”
AutoCentre
2025-04-28T15:03:55Z
Необхідно втілити у життя цей рестомод BMW M6 з двигуном V12
Топ Жир
2025-04-28T14:45:53Z
Майстри створили незвичний гібрид Ford Mustang і дешевого Hyundai
Фокус
2025-04-28T14:45:32Z
BMW презентувала новий гоночний спорткар M2 Racing
AutoCentre
2025-04-28T14:16:59Z
Цей Б/В Кібервантажівка Продана За $6K Більше, Ніж Нова
Топ Жир
2025-04-28T14:00:49Z
I квартал 2025 року: Виручка Групи — €11,7 млрд завдяки сильним результатам продуктів
AutoCentre
2025-04-28T13:45:47Z
Бразильські тролейбуси отримали автономний хід до 300 км
AutoCentre
2025-04-28T13:40:58Z
Nissan відродить знамениту позашляхову модель у новому форматі
Фокус
2025-04-28T13:21:26Z
Презентація нового Citroen C5 Aircross: оновлена стильна зовнішність, електромобільна опція та великий дисплей
Топ Жир
2025-04-28T13:15:03Z
Стандарту USB 2․0 виповнилося 25 років: технологія, що змінила світ, досі популярна
24tv
2025-04-28T15:06:06Z
Siri в iPhone кардинально зміниться: коли покращать
InternetUA
2025-04-28T15:01:22Z
На єгипетському обеліску в центрі Парижу виявили секретні написи
ZN UA
2025-04-28T14:55:25Z
Надзвичайно рідкісна знахідка: у Чехії виявили золотий скарб початку XX століття
Фокус
2025-04-28T14:51:06Z
Windows 11 без цензури: Microsoft навчила ОС розуміти лайку користувача
ITC
2025-04-28T14:40:18Z
Датується залізним віком: на шотландському острові археологи розкопали підземну камеру
Фокус
2025-04-28T14:36:27Z
Чому оновлення ПЗ "садить" батарею: виробники Android назвали топ 5 причин
Фокус
2025-04-28T14:31:38Z
Найвідоміший фанат Oblivion відтворив своє знакове фото 19 років потому
24tv
2025-04-28T14:30:37Z
Як помити вікна без розводів: чудо-засіб, який не залишає слідів
GlavRed
2025-04-28T14:28:04Z