MY.UAНовини
Законопроєкт чи спам? Чому депутати засмічують Раду безглуздими документами
Законопроєкт чи спам? Чому депутати засмічують Раду безглуздими документами

Законопроєкт чи спам? Чому депутати засмічують Раду безглуздими документами

Про мобілізацію забуто, при призов засуджених, про зброю... Громадськість палко обговорює законопроєкт авторства депутаток Галини Третьякової та Мар’яни Безуглої про “привласнення державних функцій.” Документ має на меті збагатити Кримінальний кодекс статею 111-3, яка за “представлення України на міжнародних заходах, перед уповноваженими особами чи агентами іноземних держав, а також представниками міжнародних організацій” у воєнний час обіцяє від 15 років позбавленя волі до довічного ув’язнення.

Пані щиро шукають ворогів всередині країни і на санкції не поскупилися. Але публіка їх патріотизм не оцінила. Посипалися звинувачення, що під час війни депутати засмічують Раду всілякими дурницями замість того, щоб вирішувати важливі для держави питання. Звідки береться отой політичний спам і чи можна з ним боротися, Коротко про розповіли експерти.

Опція більше не діє

За конспірологічною версією, вельми дивний законопроєкт писався під конкретну політичну персону і пов’язаних не нею осіб. Але за текстом під “довічне” підпадають усі, хто має хоч якийсь вихід на міжнародну арену – науковці, спортсмени, волонтери, громадські організації, які шукають гуманітарну допомогу. Зараз автори намагаються дати задню. Мар’яна Безугла навіть написала, що це була така собі “компактна законопроєктна провокація”. Мовляв, ми тут трошки погралися з американським Актом Логана (див. довідку Коротко про), а всі повелися. Однак знову вцілила в молоко.

Кожен законопроєкт, який реєструється у Верховній Раді, має пройти профільний комітет, отримати експертний висновок, тобто відтягти на себе купу часу, сил і з цим грошей платників податків. Про законотворчі спами, тобто непотрібні і беззмістовні законопроекти, які гальмують роботу нашого парламенту, говорять не перший рік. Але якщо за відносно спокійних часів над ними можна було покепкувати, то зараз жарти не на часі.

- Період, коли можна було перекласти відповідальність на виборців, уже минув, - зазначає народний депутат України 7-го та 8-го скликань, Заслужений юрист України Леонід Ємець. – Каденція нинішнього скликання завершилась минулого року, і депутати залишаються на Грушевського тільки тому, що війна. Коли раніше депутати чудили із законопроектами, то можна було натякнути, що яких вибрали, таких і терпіть. Зараз ця опція не діє. Рада має працювати виключно професійно і тільки на перемогу.

“Краще дозволити дурнуваті, ніж заборонити всі ініціативи”

Загострену реакцію суспільства на законопроект Третьякової-Безуглої Леонід Ємець вважає природньою.

- Документ поданий депутатами від правлячої фракції та ще й такими, які вже не раз виступали рупорами ідей. Тому спантеличені не тільки українці. Наші міжнародні партнери замість того, щоб готувати Україні допомогу, починають питати, а чи не тоталітарний у нас, часом, став режим. Законотворчі спами зараз можуть шкодити, як ніколи. Однак якщо цей процес зараз спробувати врегулювати, це також може потягти негативні наслідки.

Більшість законопроєктів, які спершу привертають суспільну увагу, а потім роками припадають пилом, подаються депутатами одноосібно або парою. В ряді країн Європи на такі ініціативи існують обмеження. Є пропозиції встановити подібні запобіжники і в нас. Наприклад, реєструвати законопроєкт, відповідальність за який візьме на себе солідна група народних обранців.

- Будь-яка процедура врегулювання законотворчої діяльності призводить до узурпації влади. Краще дозволяти дурнуваті законопроєкти, ніж заборонити всі ініціативи, - вважає Леонід Ємець. – За моєї роботи в парламенті у нас була визначена середа як день, коли розглядалися законопроєкти від опозиції. Не набрали голосів, то не набрали, але брати до уваги думку політичних опонентів вимагає демократія. Зараз опозиції фактично немає і закону про опозицію також. А партія влади за будь-яких правил зможе себе відрегулювати. Всі обмеження будуть використані проти опозиції.

Запобіжники, відмічає експерт, і без того існують. Пріоритетність законопроєктів у порядку денному визначає Погоджувальна рада, на якій присутні всі керівники фракцій. Вони ж мають знати про те, над чим працюють депутати.

- Якщо законопроєкт відверто дурний, людину просять зупинитися, щоб не кидала тінь на колег. Просто так, повірте, нічого не відбувається.

Розробляючи законопроєкт, нардепи не врахували, що на державному рівні Україну представляють не лише горе-чиновники, а й спортсмени, діячі культури, науковці тощо. Скрін

Не на голосування розрахунок

Позбавляти хабарників громадянства, карати за критику влади у соцмережах... Історія і нинішнього, і попередніх скликань має багато прикладів, коли реєструвалися законопроєкти, які апріорі не можуть бути прийняті, бо суперечать Конституції або здоровому глузду. За даними ГО Лабораторія законодавчих ініціатив, від початку роботи 9-го скликання і за станом на 29 січня 2024 року в Раді було зареєстровано 6277 законопроектів. Зрозуміло, що розглянути всі у сесійній залі просто фізично не має змоги. Але і не на те почасти іде розрахунок. Депутати не несуть відповідальності за зміст поданого документу і його якість. І навіть відповідність положень Основному закону може визначити лише Конституційний суд.

- Для частини депутатів подача законопроєкту – це просування самих себе. Вони цілком усвідомлюють, що не можуть розраховувати на голоси, а тому роблять ставку на розголос, - каже політог Олексій Якубін. – Другий момент:  через подібні спами влада може подавати сигнали людям, чию активність хоче приглушити або змусити піти на домовленості. Третя причина – це так зване розширення дискусії. Суспільству пропонується якась ідея в грубому неприйнятному вигляді. Вона відкидається, а вже зависла в повітрі. Відповідно до резонансу формується лайтовий варіант.

Тільки теоретично

В Іспанії “поріг” для реєстрації законопроєкту становить 15 депутатів для нижньої палати та 25 сенаторів — для верхньої. В Польщі для подання законопроекту необхідно не менш 15 депутатів, в Латвії — п’яти, а в Німеччині потрібні підписи мінімум 15% депутатів від складу Бундестагу, наводить приклади Лабораторія законодавчих ініціатив.

- Законодавство України не дозволяє вводити такі обмеження, - нагадує політтехнолог Тарас Загородній. – Перейти на такі правила можна, але тільки теоретично. Бо потрібна воля і голосування самих депутатів. А вони на таке не підуть, бо законопроекти це або їх додатковий заробіток, або реклама.

Політексперт звертає увагу і на те, як у нас народ оцінює роботу депутатів:

- Якщо не пише законів, то нічим не займається. Ще й журналісти підраховують, хто скільки законопроєктів подав. Така наша політична культура: якщо працюєш скромно, про тебе не заговорят, якщо втнув дурницю – стаєш відомий. Все, що не некролог, є піар.

Плюс недосконалість і незрілість нашого законодавства, де правки вносяться, потім відміняютьс і вічно є нагода пропонувати нові. Плюс бажання депутатів “проявити себе в темі” – варто з’явитися президентському чи урядовому законопроекту, як одразу подається кілька альтернативних.

Отже, єдиний спосіб боротьби із законодавчими спамами на сьогоднішній момент – це підвищення політичної культури, фаховості і державної свідомості народних депутатів. Звучить гарно, але виконується важко.

Докідка Коротко Про

Що таке закон Логана, на який посилається Безугла

Це акт, який був прийнятий Сенатом США 30 січня 1799 року. Передісторія така.

Джордж Логан. Джерело: en.wikipedia.org

Коли між США та Францією у 1789 році ров'язалася неоголошена війна на морі, так звана квазівійна, тодішній американський президент Джон Адамс відрядив до Парижа трьох перемовників про мир. Результату вони не досягли, і тоді за океан на свій страх і ризик відправився лікар Джордж Логан, який був переконаним пациіфстом.

На диво, його місія виявилася успішною, Франція згодилася припинити бойові дії. Однак американську владу вчинок Логана обурив, і за кілька днів був прийнятий закон, який передбачав за таку самодіяльність штраф або до трьох років позбавлення волі. Сам Логан після цього був успішно обраний до Сенату США, де шість років поспіль намагався скасувати закон свого імені, але не набрав голосів.

Від дня набрання законом Логана чинності було кілька моментів, коли ним погрожували. Але жодна справа до суду не дійшла. Не судили звісно і самого Логана, бо закон зворотньої сили не мав.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Реакция Китая на ядерный шантаж РФ: неожиданная правда
Comments UA
2024-05-20T15:42:26Z
"Кто я?": пять лет Зеленского, наивные обещания и сложные решения страны в войне
TSN
2024-05-20T15:21:46Z
Критик Путина прогнозирует мрачное окончание войны: какие города потеряет Украина
Comments UA
2024-05-19T10:06:21Z
Смерть президента Ирана: эксперт рассказал, как разбился вертолет Раиси
Фокус
2024-05-20T16:12:37Z
В "Европейской солидарности" угрожают заблокировать работу Верховной Рады
Comments UA
2024-05-20T17:39:45Z
Путин назначил министру обороны РФ нового заместителя: что о нем известно
Обозреватель
2024-05-20T17:34:14Z
Безуглая шокировала заявлением: президентство Зеленского привело к войне
Comments UA
2024-05-20T16:21:19Z
Конец "партнерства без ограничений": шокирующие итоги визита Путина в Си
TSN
2024-05-17T21:06:28Z
Почему Си ездил в Европу: названа очень неожиданная причина
Comments UA
2024-05-17T18:45:19Z
Супермаркеты готовятся переписывать цены на популярный продукт: что происходит с его стоимостью
Обозреватель
2024-05-20T15:41:57Z
Карту перевыпустили, деньги исчезли: ПриватБанк поставил клиентов перед фактом
Знай
2024-05-19T13:12:09Z
Писториус просит у немецкого правительства дополнительные 3,8 миллиарда евро для Украины
Известия Киев
2024-05-19T07:31:32Z
Отключение света в Украине: людей шокировали мрачным прогнозом
Знай
2024-05-18T05:36:29Z
Украинцев ждет повышение зарплат: готовы уже 72% работодателей
Знай
2024-05-20T17:36:35Z
Пользователям новой криптовалюты подарят $10 млн: кто получит
Обозреватель
2024-05-20T16:49:26Z
ПФУ признал ошибку и начал возвращать деньги: что делать тем, кто не получил
Знай
2024-05-18T02:30:24Z
Времени будет не так и много: "Нафтогаз" предупредил о важной процедуре для всех потребителей
Знай
2024-05-19T15:36:45Z
Будет время до конца года: кому нужно менять договор с ПФУ
Знай
2024-05-19T18:12:04Z
Магадан вместо Донецка. Как работает политика изменения населения оккупированных территорий Украины
Фокус
2024-05-20T16:03:49Z
ЗСУ повернули позиції в районі Вовчанська: як змінилася ситуація на Харківщині
Фокус
2024-05-20T13:45:25Z
Украинский военный рассказал, как началось наступление РФ на Харьковщине: "Это было где-то в 4 часа"
TSN
2024-05-18T18:18:35Z
За неделю – минус две бригады россиян: какая ситуация в самых горячих точках фронта
Апостроф
2024-05-20T15:09:01Z
Столб пыли и мусора: Киев накрыло аномальное явление
Апостроф
2024-05-20T17:15:25Z
Передают информацию о воздушных целях ПВО: в Джанкое разведка обнаружила радиолокационные станции врага
TSN
2024-05-20T17:06:52Z
Первая жара и дожди: в Украине наконец-то идет настоящее тепло
Апостроф
2024-05-20T13:42:14Z
Наступление России на Харьковщину 2024: ТСН побывала в Волчанске и узнала, что там происходит
TSN
2024-05-17T18:21:50Z
Под Волчанском ликвидирован авангард противника: в ВСУ рассказали об обстановке на фронте
Новости Украины
2024-05-19T13:15:06Z
Стало известно, как в Китае унизили Путни с помощью еды: чем кормили диктатора
Comments UA
2024-05-20T16:09:15Z
Когда в Украине закончится война – прогноз майора ВСУ
TSN
2024-05-19T12:09:49Z
Погиб при выполнении боевого задания: Украина оплакивает известного летчика
Новости Украины
2024-05-19T10:22:12Z
ВСУ уничтожили место накопления штурмовых подразделений армии РФ в Волчанске: ликвидированы десятки оккупантов. Видео
Обозреватель
2024-05-18T17:01:03Z
Электронные направления на ВВК: когда в приложении "Резерв+" появится новая функция
Telegraf
2024-05-20T17:42:09Z
МОН распределило 2,2 млрд на 50 школьных укрытий
Корреспондент
2024-05-20T17:37:03Z
Состояние прогрессивно ухудшается: популярному певцу РФ становится все хуже
Comments UA
2024-05-19T19:57:35Z
"В 50 раз больше, чем в ТЦК": в Минобороны рассказали, сколько человек уже ворвалось в "Резерв+"
TSN
2024-05-18T16:06:55Z
В Минобороны рассказали, что ждет военнообязанного, если не обновить данные до 16 июля
Telegraf
2024-05-18T20:45:44Z
Найдено место крушения вертолета президента Ирана: что известно на сейчас
Политека
2024-05-20T09:34:26Z
"Все вокруг меня погибли": история 22-летней раненой во время удара по Черкасской Лозовой
Фокус
2024-05-20T12:06:09Z
Удар по Харьковщине: пять жертв и 15 раненых
Корреспондент
2024-05-19T10:42:04Z
"Пасть в ад": огромный кратер, который увеличивается в размерах, пугает людей
Фокус
2024-05-20T16:00:29Z
В Польше выпал сильный град и продолжаются грозы
Комсомольская правда
2024-05-20T17:16:18Z
Украинцам хотели продать тысячи фальшивых долларов: где был высокий риск получить подделку
Обозреватель
2024-05-20T17:04:31Z
Бомбовый удар по Харькову: погибли два человека, много пострадавших
TSN
2024-05-17T19:12:43Z
В результате обстрела Купянского района погибли пять человек
Комсомольская правда
2024-05-19T18:40:52Z
Ночью в нескольких регионах России прогремели мощные взрывы и вспыхнули пожары
Комсомольская правда
2024-05-19T18:40:46Z
В каком состоянии Александр Усик после победы и когда запланирован бой-реванш с Фьюри
VGorode
2024-05-19T07:12:05Z
Усик победил Фьюри: стал абсолютным чемпионом и повторил достижение 25-летней давности
Фокус
2024-05-18T23:42:45Z
Усик - Фьюри: на шоу избили легенду российского бокса
Telegraf
2024-05-18T18:30:19Z
Усик показал лицо после 111 пропущенных ударов от Фьюри. ФОТО, ВИДЕО
Новости Украины
2024-05-19T05:54:50Z
Поблагодарил воинов ВСУ: Усик записал первое видеообращение после исторической победы над Фьюри
TSN
2024-05-20T17:27:24Z
С кем сборная Украины сыграет на Евро-2024: календарь матчей
Известия Киев
2024-05-20T17:04:30Z
Усик vs Фьюри: искусственный интеллект спрогнозировал, у кого больше шансов на победу
Telegraf
2024-05-18T21:39:58Z
После взвешивания Усика и Фьюри изменились шансы на победу украинца: что известно
Фокус
2024-05-18T13:42:23Z
Чемпион мира по боксу в сверхтяжелом весе: жена Александра Усика трогательно поздравила любимого с победой/Александр Усик победил Тайсона Фьюри
Апостроф
2024-05-19T08:21:28Z
Первый кроссовер-вэн Leapmotor C16 собрал почти 12 тысяч предзаказов за 24 часа
AutoCentre
2024-05-20T15:16:43Z
Вишневые, желтые и даже розовые: почему в СССР черные автомобили были большой редкостью
Обозреватель
2024-05-18T06:07:47Z
Как одна ошибка с автомобилем может стоить вам почти 1500 гривен
Знай
2024-05-20T17:21:52Z
Самый дешевый Mitsubishi оказался лучше Porsche по неожиданной причине
Обозреватель
2024-05-20T15:41:13Z
Самые популярные подержанные автомобили из США в Украине: ТОП-5 моделей
Comments UA
2024-05-20T15:30:47Z
Старый ржавый Jaguar 50-х выставили на продажу по цене нового суперкара
Фокус
2024-05-20T15:15:35Z
Только современная техника в магазине «Юа-Моторс»
AutoCentre
2024-05-20T14:31:11Z
Mazda готовит нового соперника Toyota RAV4: что известно о машине
Обозреватель
2024-05-20T14:25:49Z
Выбирайте с умом: как уберечь авто, если заправились некачественным горючим
Апостроф
2024-05-20T14:18:49Z
Что будет, если зарядить телефон "чужим" зарядным устройством
Telegraf
2024-05-19T17:24:45Z
Ученые увидели в черной дыре то, что предсказывал Эйнштейн
ZN UA
2024-05-18T14:32:22Z
Сеть взорвалась мемами из-за перебоев в Резерв+
Корреспондент
2024-05-18T16:39:25Z
Муж в роли "участника": невеста удивила людей необычной свадебной вывеской
Фокус
2024-05-20T14:36:30Z
Выключили свет? 5 способов зарядить телефон без розетки
Telegraf
2024-05-20T17:06:44Z
Хотят вернуть на родину: исследователи пытаются найти останки пилота B-17
Фокус
2024-05-20T16:09:16Z
Технологии на грани фантастики: ученые испытали новый мгновенный способ зарядки любых батарей
Telegraf
2024-05-19T17:45:20Z
Великая тайна человечества: ученые уверены, что они нашли разгадку того, как были построены пирамиды в Египте
Фокус
2024-05-18T15:06:44Z
Превратили фантастику в реальность: умельцы создали работающий гидрокостюм из Дюны
Фокус
2024-05-20T16:27:06Z
Им всегда не везет: какие знаки Зодиака притягивают к себе неудачи и проблемы/Они сталкиваются с препятствиями на каждом шагу
Апостроф
2024-05-20T17:12:38Z
Четыре знака Зодиака ждет большая удача до конца мая
Telegraf
2024-05-18T10:27:23Z
Будете довольны урожаем: лучшие даты мая, чтобы высадить помидоры
Апостроф
2024-05-18T17:42:45Z
Закуска из лаваша: как удивить родных необычным видом и вкусом
Обозреватель
2024-05-19T05:13:08Z
Кунжутное печенье за 15 минут: очень вкусное и ароматное
Обозреватель
2024-05-20T17:04:04Z
Сезон в разгаре: готовим вкусный весенний пирог из ревеня по рецепту Лилии Цвит/Побалуйте близких необычной выпечкой
Апостроф
2024-05-20T16:36:53Z
Как отчистить раковину из нержавейки без химии: лучшие способы
Обозреватель
2024-05-19T10:07:31Z
Плоды будут тугие и сладкие: как и когда подкармливать помидоры для отличного урожая
Знай
2024-05-19T13:51:29Z
Судьбоносные годы жизни: какой самый счастливый возраст для каждого знака Зодиака
Апостроф
2024-05-18T15:54:58Z
5 вещей, которые никогда не наденет богатая женщина: они выдают безвкусицу и имеют дешевый вид
Обозреватель
2024-05-19T14:28:05Z
Макс Чмерковский показал, как с заметно подросшим 7-летним сыном экстремально проводил время
TSN
2024-05-19T15:03:07Z
Победительница "Евровидения" Руслана Лыжичко похвасталась шикарным домом для отключений света
Знай
2024-05-19T05:51:53Z
Звезда "Квартала" Ирина Гатун "отморозилась" после позорной шутки: "Адекватные люди понимают"
Знай
2024-05-17T19:30:03Z
Белла Хадид пришла на премьеру фильма о Трампе в Каннах в "голом" платье
Комсомольская правда
2024-05-20T17:46:10Z
22-летняя внучка Софии Ротару закрутила роман с миллиардером-иностранцем: что о нем известно
TSN
2024-05-20T17:21:05Z
Киркоров следит даже в Бельгии: Максим Галкин показал доказательсто
Знай
2024-05-19T15:51:34Z
Дмитрий Гордон показал редкое фото с тещей и рассказал, как они провели время
TSN
2024-05-19T19:51:10Z
Дотанцевалася в РФ: опухшая певица из Украины вышла на связь после больницы
Comments UA
2024-05-19T20:45:55Z
Чеснок желтеет весной: что делать, чтобы спасти урожай
Апостроф
2024-05-18T18:24:20Z
Ученые перевернули мир с ног на голову - для чего людям нужен сон и точно ли он "лечит"
Знай
2024-05-18T16:51:46Z
6 популярных салатов, которые следует добавить в свое питание
Обозреватель
2024-05-19T04:17:57Z
В какое время нужно пить кофе, чтобы быть бодрым весь день
Marie Claire
2024-05-18T03:31:07Z
Кот любит жевать шерстяное одеяло: объясняем, что к чему
Апостроф
2024-05-20T15:57:19Z
Что такое випассана: все, что нужно знать о медитации от Будды
Обозреватель
2024-05-20T15:34:29Z
Убережет органы и выведет алкоголь: ученые создали уникальный "золотой гель" от похмелья
Фокус
2024-05-18T18:51:44Z
5 распространенных ошибок о похудении: почему не стоит верить
Обозреватель
2024-05-18T02:07:59Z
Совокупность болезней не учитывается: юрист об оценке ВВК состояния здоровья военнообязанного
Фокус
2024-05-20T17:00:14Z