MY.UAНовини
Гроші — не головне. Дослідження показало, що робить людей щасливими в Україні та ЄС
Гроші — не головне. Дослідження показало, що робить людей щасливими в Україні та ЄС

Гроші — не головне. Дослідження показало, що робить людей щасливими в Україні та ЄС

Незважаючи на третій рік повномасштабної війни, щастя в Україні є. Звісно, його значно менше, ніж у Європі, та й передумови для нього інші. Цікаво, що якщо європейці ставлять фінансове забезпечення у списку факторів, які впливають на задоволеність життям, на перше-друге місце, то українці посунули гроші на третій рядок у переліку чинників, потрібних для щастя.

Що робить українських та європейських офісних працівників щасливими, розповіло нове дослідження компанії Gradus Research. А Фокус разом з експертами з'ясував, чи є різниця між очікуваннями білих та синіх комірців, та чи можна сказати, що уподобання українців відрізняються від уподобань європейців.

Щастя в Україні та Європі: є відмінності

Українські офісні працівники повертаються до роботи, адаптуючись до умов війни. Як свідчать результати дослідження суспільно-політичних настроїв українців, проведеного Gradus наприкінці 2023 року, рівень працевлаштованості громадян зріс втричі від початку повномасштабного вторгнення. Але як почуваються працівники, який їх рівень щастя та пріоритети у житті?

Важливо Ринок праці в Україні: втрата роботи хвилює українців значно менше, ніж мобілізація

У пошуках відповідей на ці запитання аналітики компанії провели дослідження серед офісних працівників в Україні, а також у семи європейських країнах: Польщі, Німеччині, Франції, Італії, Великобританії, Іспанії та Нідерландах. Українські офісні працівники виявилися найменш щасливими серед опитаних країн. Найвищий показник щастя продемонстрували Нідерланди — 7,5 пунктів з максимальних 10. Натомість індекс щастя українців перебуває на позначці 5,6 пунктів, що є наслідком російської агресії та спровокованих нею безпекових, економічних та інших наслідків.

Поточний рівень щастя:

  • Нідерланди — 7,5;
  • Великобританія — 7,4;
  • Німеччина — 7,3;
  • Франція — 7,3;
  • Іспанія 7,2;
  • Польща — 6,9;
  • Італія — 6,8;
  • Україна — 5,6.

Такі дослідження справді більш показові серед офісних працівників, які, зазвичай, більш освічені, у них вищі потреби та амбіції, вважає директор консалтингової компанії "Михайлов та партнери" Віталій Михайлов.

Що вищий професійний рівень співробітника, то більше він цінує умови праці

"Для синіх комірців головне — гроші, все інше другорядне. Їх не дуже турбує лояльність керівництва. Директор весь час репетує? Та все одно, аби гроші вчасно платив. Але що вищий професійний рівень співробітника, то більше він цінує умови праці. Директор, звичайно, теж може покричати, але часто тільки один раз: цінний співробітник просто піде до конкурентів. Білі комірці набагато рідше погоджуються з поганим ставленням керівництва, невідповідністю зарплати ринковій, поганими умовами праці. Якщо на робочому місці холодно, темно, незручно, старий комп'ютер тощо — усе це передумови зміни роботи. А що кваліфікованіше персонал, то важче його набирати та навчати", — зазначив Михайлов у коментарі Фокусу.

Офісны працівники зазвичай більш освічені, у них вищі потреби та амбіції, ніж у синіх комірців

Радість, як злочин: чи має українець страждати

Останнім часом Україна і українці зазнали так багато горя, що бути щасливим навіть у моменті стало майже непристойно. Багато людей не можуть усвідомити, що і зараз можна радіти, ба більше: дехто вважає радість майже злочином.

"Мені часто кажуть, що я надто щасливо живу, що неправильно витрачаю свої гроші та замало доначу, — каже співрозмовниця Фокусу Яна. — Але рішення жити так, як я хочу, я прийняла не відразу, а після стресів, депресії та психотерапії. І сьогодні я вважаю, що це правильно, бо коли я щаслива, я багато працюю і заробляю, і саме тоді більше відправляю на ЗСУ та допомогаю людям у інший спосіб. Але ж ні, моє усміхнене обличчя дратує. На жаль, чимало людей вважають за краще не посміхатися та допомагати, а лежати у сльозах і нічого не робити".

Багато людей не можуть усвідомити, що і зараз можна радіти, ба більше: дехто вважає радість майже злочином
Фото: pexels.com

Питання, наскільки доречно зараз українцям радіти життю, турбує сьогодні багатьох. Психологи впевнені: якщо людина відчуває полегшення з приводу того, що вона та її діти опинилися в безпеці, що близькі люди живі, що світить сонце – все це норма та ознака здорової психіки. Але при цьому навряд чи можна казати про стан повного щастя.

"Світ – це не тільки війна, але й весна, сонце, квітучі дерева, — каже психологиня Олександра Алексєєва. — Якщо прямо зараз людина перебуває в безпеці і має сили жити та робити свою справу, значить, потрібно постаратися максимально зберегти себе як фізично, так і в екзистенційному сенсі. Це спосіб людини врятуватися і не зникнути, щоб їй було, за рахунок чого відновитися. Тому, замість того, щоб витрачати сили на почуття провини, страждання та безсилу лють, варто зберегти себе не тільки для себе, а для наступних років, коли світ відроджуватиметься".

Важливо Змиритися і довіритися життю: 4 простих кроки на шляху до здобуття щастя

Гроші для щастя: потрібні по всій Європі

Але повернемось до опитування. З поміж усіх опитаних країн саме українських офісних працівників (71%) найбільше робить щасливими власне здоров’я та здоров’я близьких. Цілком зрозуміло, що фактор безпеки і мирного життя також знаходиться в топі від українських респондентів (67%). Частка тих, хто обрав цей фактор, в Україні значно вища, ніж в інших країнах, особливо в порівнянні з Італією (28%) та Нідерландами (27%), де різниця становить майже два з половиною рази. Найближче до України за цим показником виявилися поляки (48%), що вочевидь пов’язано з культурною подібністю та географічною близькістю до України.

Щодо фінансової забезпеченості, то вона є найвагомішою для половини українських працівників та третьою за значимістю умовою для щасливого життя. Водночас для інших розглянутих країн гроші стоять на першому (Німеччина, Італія) та другому (Нідерланди, Франція, Велика Британія, Іспанія, Польща) місці.

З поміж усіх опитаних країн саме українських офісних працівників найбільше робить щасливими власне здоров’я та здоров’я близьких

"Європейці та українці називають в трійці головних чинників щастя гроші, але з різних причин, — вважає Михайлов. — Європейці більш заможні, ніж українці, вони непогано живуть, навіть безробітні. Зважаючи на високу соціальну підтримку держави, з голоду вони не вмирають і без даху над головою не залишаються, навіть якщо живуть на допомогу. І в тому, що в Європі цілком можна жити на соцвиплати, мають можливість переконатись сьогоднішні українські біженці. Плюс у Європі добре працюють продуктові банки, людей часто можуть годувати у церкві. В Україні так не вийде: щоб жити, доведеться працювати. Від держави на особливу підтримку чекати не варто. Досить згадати, які в Україні пенсії та як наші старі живуть на 4 тис. грн на місяць. Нікому, до речі, незрозуміло, як, але живуть".

Нема грошей - нема щастя

У Європі дуже розвинене волонтерство, і люди чітко розуміють, навіщо вони волонтерять: хочуть допомогти, бути корисними та соціально затребуваними, отримати досвід, навички, практику мови, рядок в резюме. Водночас демократичне європейське суспільство більш матеріально орієнтоване, ніж наше, продовжує експерт. Для них працювати за гроші, обговорювати це, не погоджуватися на безоплатну понаднормову роботу — це нормально.

"Європейці працюють з раннього віку, тому у них ставлення до праці інше, — пояснює експерт. — Вони зі студентських років звикли до того, що будь-яка праця – це гроші, до того ж у них погодинна оплата праці. Це наші співробітники можуть спокійно затриматися на годину-другу на роботі і навіть вийти працювати у вихідні просто тому, що аврал. У Європі на це погодиться далеко не кожен, навіть враховуючи, що за кожну понаднормову годину йому заплатять подвійний тариф. Україна поступово також до цього приходить, але повільно".

Важливо Коли робота не потрібна. Як і чому українські біженці не йдуть працювати у Німеччині

"Цілком прогнозовано, що війна відбилася на загальному рівні щастя українців, — підсумувала результати дослідження соціологиня Євгенія Близнюк, засновниця та директорка дослідницької компанії Gradus Research. — Але тут важливо дивитися на зміну пріоритетності факторів, що впливають на задоволеність життям: питання здоров’я і безпеки стали особливо важливими для нас, і з тривалістю бойових дій вони набуватимуть ще більшого значення. Фінансовий фактор також у топі. І це важливий сигнал у контексті міграційної політики: вже зараз ми бачимо, що повертатиме українців додому після завершення війни".

Теги за темою
Гроші
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
2025-05-13T15:45:36Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
2025-05-13T18:27:09Z
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
СМИ: переговоры Украины и РФ с участием США и Турции состоятся 16 мая
Европейская правда
2025-05-15T18:51:01Z
Премьер Великобритании о переговорах в Стамбуле: Путин препятствует миру
Европейская правда
2025-05-15T18:36:54Z
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
2025-05-13T04:18:18Z
Трамп озвучил новое требование к Украине после речи Путина
Telegraf
2025-05-11T16:58:17Z
Портников объяснил, почему Путин отказался от прекращения огня и предложил переговоры
TSN
2025-05-11T13:34:59Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
Илона Гвоздева после подачи заявления на развод неожиданно показалась с мужем
TSN
2025-05-15T14:34:39Z
Рейтинг кинопремьер: что смотреть в кинотеатрах с 15 по 22 мая
VGorode
2025-05-15T09:06:05Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
2025-05-04T04:51:29Z
Святославу Вакарчуку - 50: ТСН.ua публикует эксклюзивные фото лидера "Океана Эльзы"
TSN
2025-05-14T05:18:43Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
В ТЦК назвали главную проблему с мобилизацией мужчин старше 55 лет
UAToday
2025-05-14T16:27:28Z
Силы беспилотных систем уничтожили дроны россиян
Корреспондент
2025-05-14T20:54:30Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
Япония оснастит авианосцы для истребителей пятого поколения
Корреспондент
2025-05-15T18:24:54Z
Армия РФ наступает на 10 направлениях - Генштаб
Корреспондент
2025-05-15T13:42:56Z
Зеленский отреагировал на идею Папы Льва XIV
Корреспондент
2025-05-14T21:24:03Z
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
2025-05-03T15:30:37Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
Какие 2 продукта нужно обязательно есть, чтобы улучшить память и защитить мозг от старения
UAToday
2025-05-13T09:03:06Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
В Украине стремительно растет заболеваемость корью: уже зафиксированы смертельные случаи
TSN
2025-05-15T14:34:56Z
Как определить, что авокадо точно спелое: простые уловки
TSN
2025-05-15T14:34:08Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
Почему рукола горчит: как вырастить нежный урожай
TSN
2025-05-15T14:33:20Z
Ученые выяснили, связана ли вакцина от COVID-19 с риском выкидыша
TSN
2025-05-15T14:33:03Z
В Ивано-Франковске и Луцке прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-15T03:39:51Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
2025-05-13T12:06:52Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
В Киеве раскрыли сеть сбыта психотропных веществ
Корреспондент
2025-05-15T17:27:23Z
В Луцке адвокат "выводила" из розыска уклонистов
Корреспондент
2025-05-15T15:24:20Z
В ОВА показали последствия атаки дронов на Полтавщине
Корреспондент
2025-05-15T06:21:56Z
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
2025-05-13T16:12:12Z
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
2025-05-07T04:45:58Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
Генштаб обновил данные о потерях РФ в войне
Корреспондент
2025-05-13T05:06:12Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 13 мая в Украине
UAToday
2025-05-13T04:30:17Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
ВСУ назвали длину линии активных боевых действий
Корреспондент
2025-05-15T18:33:55Z
Житель Киева ночью запустил салют из окна квартиры
Корреспондент
2025-05-15T17:09:39Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
В Киеве прохладно и сыро: синоптики обновили прогноз на субботу
Gazeta UA
2025-05-10T03:24:36Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Десятки европейских сайтов подали иски против Google
Корреспондент
2025-05-15T18:27:43Z
Торговый дефицит Украины вырос до $8,5 млрд
Корреспондент
2025-05-15T17:09:05Z
Нацбанк снова снизил курсы доллара и евро
Корреспондент
2025-05-15T16:12:08Z
Запорожская АЭС уже неделю на грани блэкаута: в МАГАТЭ сделали заявление
Корреспондент
2025-05-15T14:35:24Z
В Украине резко изменились цены на сезонный овощ: что известно
TSN
2025-05-15T14:34:48Z
Реестр убытков начал принимать заявления о разрушенной нежилой недвижимости
Корреспондент
2025-05-15T14:03:52Z
Минфин оценил восстановление защитной арки ЧАЭС в €100 млн
UAToday
2025-05-15T14:03:35Z
Небрежность экс-руководителей обошлась Запорожьеоблэнерго в 730 млн
Корреспондент
2025-05-15T12:00:24Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
Waymo отзывает почти все свои роботакси из-за столкновений с препятствиями
Корреспондент
2025-05-15T18:30:16Z
Toyota представила электрический bZ4X Touring
Корреспондент
2025-05-15T16:51:36Z
По 5 тысяч за машину: почему автогражданка в Украине так сильно подорожала в 2025 году
VGorode
2025-05-15T09:57:26Z
В Украине вырос спрос на гибридные автомобили
Корреспондент
2025-05-15T09:33:10Z
Надежные и комфортные: названы 10 лучших автомобилей с пробегом за свои деньги
UAToday
2025-05-15T08:03:42Z
Хакеры превратили Nissan LEAF в дистанционно управляемую машину
Корреспондент
2025-05-14T19:18:55Z
Audi показала новый e-tron GT quattro
Корреспондент
2025-05-14T16:00:31Z
"Згідний" или "згодний": языковед разъяснил употребление схожих слов
TSN
2025-05-12T17:19:12Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Две ложки этого средства во время стирки — вещи будут, будто новые: пятна сойдут, как и не было
TSN
2025-05-15T16:45:02Z
Гонконгский миллиардер Джозеф Лау выставил редкие вина на аукцион
Корреспондент
2025-05-15T15:54:22Z
Как выглядеть ухоженной женщиной: секреты красоты от Шэрон Стоун
TSN
2025-05-15T14:34:53Z
На грядке пожелтел весь укроп — в чем причина и как спасти зелень
TSN
2025-05-15T14:34:10Z
Гороскоп на 15 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-14T15:27:48Z
Что такое смоки блонд: кому модный оттенок подходит и почему его не рекомендуют делать дома
TSN
2025-05-14T14:36:08Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
UAToday
2025-05-15T13:03:54Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
В Африке обнаружили вид геккона, который считался исчезнувшим более 30 лет
Корреспондент
2025-05-15T17:03:24Z
Сам выбирает цели: Турция представила обновленный Bayraktar TB2 с ИИ
Корреспондент
2025-05-15T15:54:18Z
Первыми погибнут растения, а Земля станет похожа на Марс: когда это произойдет
TSN
2025-05-15T14:34:03Z
Украина подписала первую международную конвенцию об ИИ и правах человека
Корреспондент
2025-05-15T10:45:18Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
Корреспондент
2025-05-14T19:51:34Z
К Земле приближается потенциально опасный астероид
Корреспондент
2025-05-14T14:51:08Z
На Солнце произошла крупная вспышка с выбросом: Земля под ударом
UAToday
2025-05-14T14:09:32Z
Анчелотти хочет вернуть звезду мирового футбола в сборную Бразилии
Корреспондент
2025-05-13T14:39:38Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
2025-05-13T13:48:17Z
Де Ла Хойя сомневается в значимости поединка Альварес - Кроуфорд
Корреспондент
2025-05-15T18:45:12Z
Манчестер Юнайтед определился с ценой на Решфорда
Корреспондент
2025-05-15T18:21:27Z
Оскорбление Винисиуса: фанаты наказаны судом
Корреспондент
2025-05-15T17:57:41Z
Тоттенхэм теряет очередную звезду перед финалом Лиги Европы
Корреспондент
2025-05-15T17:45:04Z
В три раза больше, чем МЮ: Тоттенхэм солидно заплатит за триумф в еврокубке
Корреспондент
2025-05-15T17:27:40Z
Страдает имидж: Украинская федерация оценила дисквалификацию Кокошко
Корреспондент
2025-05-15T17:09:37Z